Uit de Provincie Rechtzaken AGENDA AANBOD TOT SCHADEVERGOEDING Wijziging van de Loterijwet door de Eerste Kamer verworpen Autootje der toekomst TERNEUZEN val Engelse zeeman door zwaar gewond Gisteravond te half tien be- meikten voorbijgangers voor de woning van de heer A. Rijkse, wonende in de Axelsestraat, een op een muurtje zittende man, die uit een wonde aan het hoofd zó hevig bloedde, dat het bloed de kleren van de man had door drenkt en zelfs in zijn schoenen stond. Kort daarop sloeg hij be wusteloos achterover van het muurtje. Dokter Van Breda Vriesman, die na melding onmiddellijk ter plaatse was, constateerde dat de man, vermoedelijk door een val, hevig bloedde uit de slagader aan de linkerslaap, waarop deze ijlings per politie auto naar het Juliana ziekenhuis werd ver voerd. Hier bleek, dat de man een stoker was van het in het zuiderdok in lossing liggend En gels stoomschip „Baron Ren- fren", genaamd Alexander Mackenzie Stewart, oud 37 jaar en wonende te Glasgow. In liet ruim gevallen Gistermorgen te ongeveer 11 uur is de 45-jarige F. E. de S., wonende te Sluiskil, werkzaam op het in het Zevenaardok in lassing zijnd Italiaans s.s. „Ga- aiano", toen hij langs een vaste stalen trap uit het ruim naar bo ven klom bij het vastgrijpen van de bovenste trede, welke niet- vast bleek te zijn bevestigd, ach terover in het 9 meter diepe ruim gevallen, waar hij terecht kwani- in het kolengruis. Dokter Wechgelaar uit Sluiskil verleende de eerste hulp en liet De S. per ambulance-auto naar het St Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil vervoeren, waar bleek dat De S. een gescheurde rugge- •wervel had opgelopen. Zeventig jaar melkventer. Vanaf 1.1. maandagmorgen za- £en de huismoeders in de Kor- testraat, Van Bovenstraat en nog enkele straten in die omgeving, een andere melkverkoper aan de deur verschijnen: Kees de Groot, de kleinzoon van de heer A. de Fouw, die deze „wijk" van zijn grootvader heeft overgenomen. Op zichzelf is dit niet een feit om in de kroniek van een ge meente te boekstaven als daar Uiet een bijzonder feit aan ver bonden was. Ot heer A. de Fouw n.l. zal moeilijk overtroffen worden door een ander ais het gaat om het uintal jaren dat hij melk ventte. Dut zijn er precies geteld zeven tig- Een mensenleven lang dus. De heer De Fouw, die nu al jaren met zijn zoon in de 2de Kortestraat 9 woont, is één van die oude Terneuzenaars (hij wordt op 24 oktober a.s. 82 jaar) die tan geboorteplaats trouw zijn gebleven. C3y werd geboren in de wo ning Dij'kstraat 77, woonde later .aar de Noordhoek en woont nu ai-weer heel wat jaren in de 2de „Kortestraat, één van die bijna (onvindbare straatjes in het hui dige snel-uitbreidende Terneu- ïieii, die vroeger tot de kern vaii ■de stad behoorden. toen hij in 1890 als 12-jarig .jongentje zijn vader begon te helpen ging dat natuurlijk alle maal heel anders dan nu. Toen was toet 's morgens om 4 uur appèl geblazen, want de melk moest worden opgehaald bij de hoeren (in de omgeving van de taurtsehap De Knol) en met het venten moest je om half acht be ginnen. Dat ophalen gebeurde ■met hondekar en niet in bussen maar in een oud, krakendschoon geschuurd wijnvat. Daar kon 60 11. Tt/,t ,,;«-ir/Mito»i rlooiri SCHOONDIJKE Ploegwedstrijden te Schoon- ill.jke. Geringe belangstelling van de zijde der deelnemers. Zaterdagmiddag werden onder ideale weersomstandigheden de ploegwedstrijden voor Westelijk Zeeuws-Vlaanderen gehouden. Voor deze wedstrijd was, in verhouding tot andere jaren, minder belangstelling van de zij de der deelnemers zowel als van het publiek. De oorzaak hiervan was het prachtige weer, en het feit dat vele landbouwers dit schitterende weer benut hebben om de ach terstallige oogstwerkzaamheden te verrichten. In plaats van de 17 deelne mers, waarop men gerekend had, startten slechts een achttal tractoren om de overigens fraaie strijd aan te binden om de ere plaatsen en om de bijzonder fraaie prijzen. De voorzitter van deze organi satie, de heer J. de Feijter, open de de ploegwedstrijden met een hartelijk welkomstwoord. Hierna nam op het uitgestrek te terrein van de heer Cammaert aan de Sasputsche straatweg te Schoondijke de wedstrijd een aanvang. De ijverige juryleden contro leerden iedere ploegvore en diepte en de wijze waaróp de ploeger de grond weer aanstort te. Tenslotte kwam de eindvo- re en het weer aaneensluiten van het geploegde. Vooal dit laatste was een moeilijke opga ve. De heer L. Cammaert reikte daarna met een toepasselijk woord de prijzen uit. Hij sprak zijn voldoening er over uit dat het ploegwerk in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, mede door het werk van deze wedstrijden, belangrijk was vooruit gegaan. Maar het kan nog beter. Ten slotte gaf hij de organiserende commissie de raad de instructie voor het wentelploegen andere op te stellen, zodat ze meer aan sluit bij de andere ploegen. De eerste prijs werd gewonnen door de heer P. Luteijn uit Zuid- zande met een wentelploeg. Hii verwierf 79,6 punt, en werd daarmee voor 1 jaar eigenaar van een fraaie wisselbeker. Voorts kreeg hij als eerste prijs een prachtige radio. 2e pr. W. Cappon, Zuidzande, (een beker en een werkdoos waarin een sleutelset); 3. pr. M. Quaak, IJzendijke, een beker en een sleutelsetdoos) 76,7 p; 4e pr. H. Goethals, Waterlandkerkje, (een beker en steeksleutels als mede een miniatuur trekker) 75,3 p.; 5e pr. L. Minderhout, Nieuwvliet. 74,8 p. (medaille en een vetspuit)6e pr. G. de Badts, Schoondijke. 73,1 p. (medaille en vetspuit); 7e pr. J. Roze, Schoon dijke, 67 p. (vetspuit, troost prijs); 8e pr. J. van Hoeve, Groe- de. 62 p. (uitlaatsierstuk, troost prijs). (Vervolg van pag. 1) Uier melk in. Het uitventen deed De Fouw toen met een juk, waar mee hij 40 liter melk vervoerde. He: woord sanering stond nog m guerr enkel woordenboek. Het ging heel Terneuzen door maar dat telde toen ook nog maar 5000 inwoners. Vakantie heb ik nooit gehad, De heer Van der Waerden (Arb.) geeft te kennen, dat en kele leden van zijn fractie een ander standpunt innemen dan hij. Hij spreekt namens de andere leden, die wel voelen voor een sportprijsvraag. Voorop moet echter staan, dat voldoende over heidssteun voor de, i$port gaat boven steun door deitoto. Hij merkt op, dat de meerder heid der bevolking de beperking van de hoofdprijs niet begrijpt. Met betrekking tot 's ministers verdediging van de maximum prijs vraagt spr. of aangenomen moet worden, dat de minister tenslotte tot de conclusie is ge komen dat bij de maximumprijs van 50.000,precies het even wichtspunt is bereikt. Tenslotte zegt hij, dat het ont werp verwerping verdient. De heer Matser (K. V. P.) merkt op, dat er geen sprake is van een geheel nieuwe wet. Op grond van gewijzigde omstandig heden wordt een wijziging van de loterijwet voorgesteld. Het door de Tweede Kamer aanvaar de compromis heeft z.i. groot be grip gevonden in de kringen der geïnteresseerden. In sportkrin gen wil men het compromis een kans geven. Wat de bestemming van de op brengst van de toto aangaat kan worden gezegd, dat de gelden be steed worden voor doeleinden, die als een belangrijk goed kun nen worden aangemerkt. Er wor den aanzienlijke uitkeringen ge daan aan de sport en aan sociaal- charitatieve instellingen. De heer Fokker (S. G.) acht het diep te betreuren, dat de rage van de toto een greep op het Nederlandse volk heeft kunnen krijgen. Hij verzet zich tegen het gok spel. Krachtens zijn beginsel kan hij zich onmogelijk met dit wets ontwerp verenigen. De heer Seegers (C. P. N.) be toogt, dat de sport in Nederland drijft op partikuliere middelen- en dat zij daarom een armoedig leven leidt. Hij betreurt het, dat de overheid de sport de nodige middelen onthoudt. Wanneer dat anders zou zijn geweest dan zou dit ontwerp niet nodig zijn ge- vertelde de oude baas, maar nu vveest ga ik op vakantie. Morgen (van- Spr. meent, dat er gewerkt da»:ï'a ik naar mijn kleindoch- wordt met een zedemeesterij, die ter in Gelderland. Zij trouwt vrij- niet oprecht is. Hij verklaart -dag en dan blijf ik daar een paar weken. „Wil je wel geloven dat het raar doet. niet meer met melk -noord te moeten gaanvertrouw- De Fouw ons toe, en wie zou Uit niet kunnen geloven na 70 Snige bekendheid bij zijn leel- tijdgenoten geniet hij om zijn ■dichtkunst. Hij heeft een doos ,vof met. gedichten die hij zelf «örfi geschreven voor allerlei gelegenheden. Knap werk voor 2seo man die alleen maar lagere •school gehad heeft op de Chris- Selrike School in de Lange Kerk- .sKraat. Maar meester Koelmans as dan ook een model-onderwij- aer weet De Fouw zich te her- Saneren. Zelfs heeft hij over de bejaar- sfeasociëteit nog wel eens een warslag gemaakt voor onze krant gza de manier, waarop hij dit deed. dwingt bewondering af. Als je 82 bent en 70 jaren hebt gewerkt, wel dan is het allang itiyi om wat te gaan rusten en «at die rustige dag nog lang en jsEtakkig mag zijn; wij willen «beslist niet de laatsten zajn die %em dit toewensen. WOENSDAG 14 SEPT. 'TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uur: Het begon met een kas. AXEL: Het Centrum, 8 uur: En eeuwig zingen de bossen. geen aanbidder te zijn van welke loterij ook. Maar het gaat hier niet in de eerste plaats om een loterij, maar om een methode tot financiering van het sportleven. Spr. ontwikkelt bezwaren 'tegen het bepalen van de hoofdprijs op 50.000. Wanneer het er om ging de regering een hak te zetten, dan zou ik daaraan graag mijn krach ten geven, zegt de heer Seegers, maar die mogelijkheid is er niet. Het is dus om andere redenen, dat hij in verzet komt tegen dit wetsontwerp. De minister van Justitie, de heer Beerman, herinnert eraan, dat het Eerste-Kamer-lid de heer Van Bruggen eens heeft gezegd, dat de Eerste Kamer is een Kamer van revisie en niet van repetitie. Spr. is het er mee eens, dat het geen doublure moet zijn en de redevoeringen maken het hem gemakkelijk niet in herhaling te vervallen. ■Hij merkt op, dat het tijds- element thans van belang blijkt. In de Tweede Kamer moest de bewindsman zich bepalen tot prognoses. Nu kan gerekend worden met de realiteit. De minister gaat in op de verschraling van het normbesef. Men kan z.i. moeilijk volhouden, dat de regering zich schuldig maakt aan een onnodige be voogding van het Nederlandse volk. De regering wenst slechts beperkingen opgelegd te zien, be perkingen, die minder ver gaan dan de commissie-Wiarda voor stelde. De sombere voorspellingen met betrekking tot de bepaling van de hoofdprijs op maximaal 50.000 zijn niet in vervulling gegaan, zo merkt de minister op. Bij de gekozen opzet blijkt het draagvlak van de toto veel groter te zijn. De minister zegt te wensen, dat de toto een faire kans krijgt. De regering beseft, dat het wetsontwerp bij velen op ern stige bezwaren stuit. Z.i. ligt het vraagstuk het moeilijkst voor de P. v. d. A. Deze partij is ten aanzien van de toto het meest verdeeld. De minister betoogt vervol gens, dat voorzichtig te werk moet worden gegaan. Er moet voor worden gewaakt, dat de toto werken kan ten gunste van de amateursport. Zekere beper kingen moeten z.i. als essentieel worden beschouwd. Ze zullen in het belang van de sport zijn. Ingeval van verwerping van dit wetsontwerp zo verklaart spr. -is het uitgesloten, dat de regering met een ander voorstel komt dat de grenzen ruimer stelt. Wordt het ontwerp haar uit de hand' geslagen, dan moet zij han delen overeenkomstig artikel 3 van de loterijwet. Aan de rege ring wordt dan tevens het wapen ontnomen om doeltreffend tegen buitenlandse loterijen op te tre den. Verwerping van het ont werp zou de concurrentie van buitenlandse loterijen vergroten. De minister hoopt dat de meer derheid van de Kamer de heer Seegers zijn genoegen 't kabinet, dwars te zitten niet zal geven. Tenslotte geeft hij te kennen, dat z.i. dit wetsontwerp dè op lossing geeft. Na een pauze werd gerepli ceerd. Nadat de beraadslagingen waren gesloten, weid overgegaan tot de stemming. Het wetsontwerp wordt ver worpen met 36 stemmen tegen 33 stemmen. Vóór hebben gestemd: KVP en CH, zomede de heren Schipper en Diepenhorst, beiden AR. Tegen: PvdA. WD, CPN, SG en AR (behalve de hiervoor ge noemden). (Afwezig waren de heren Has pels en Anema, beiden AR. Schermerhorn (Arb.), Witteman en Zegers, beiden KVP en Lou- wes (VVD). HET LOONBELEID Het ministerie van Sociale Zaiton en Volksgezondheid deelt méde: „Gisteren heeft onder leiding van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr dr Ch. J. M. A. van Rooy een bespreking plaats gehad met de in de Stichting van de Arbe'd verenigde organisaties omtrent de praktische toepassing van de bestaande richtlijnen voor het loonbeleid. Hierbij waren namens de re gering voorts aanwezig de mi nister van Economische Zaken de heer J. W. de Pous en de mi nister van Financiën prof. dr J. Zijlstra, alsmede de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer B. Roolvink. De bespreking droeg een oriën terend karakter. Besloten werd, dat het gesprek op korte termijn zal worden voortgezet". Nog meer militairen zullen gaan helpen bij het binnenhalen van de oogst De chef van de generale staf heeft buiten de reeds ingestelde verruiming van de oogstverlof- regeling voor militairen toestem ming gegeven nog 500 militairen toestemming te doen geven te helpen bij het binnenhalen van de oogst. Reeds zijn 150 militairen uit Appingedam aan het werk ge gaan op het land. Maandag zijn nog 150 militairen van de lucht doelartillerie te Leeuwarden in Groningen te werk gesteld en gisteren zijn er nog 80 naar de Haarlemmermeer vertrokken. De toestemming wordt alleen gegeven op aanvraag van de landbouworganisaties. De hulp wordt niet gegeven zoals inder tijd tijdens de bietenloofcampag- nes voor het vee, toen door de droogte voedselschaarste ont staan was. De militairen worden met behoud van hun militaire status tijdelijk landarbeider en worden als zodanig ook gesala rieerd. Sluiting der banken op bepaalde zaterdagen De Nederlandse Bankiersver eniging heeft besloten, dat in gaande deze maand de banken' elke derde zaterdag van de maand" voor Bet publiek geslo ten zullen zijn. De banken te Amsterdam en Rotterdam heb ben evenwel de mogelijkheid verschepingsdocumenten, waar van de verzending naar het bui tenland geen uitstel kan dulden, aan de kas ïrr ontvangst te nemen. Kasavoeboe zou Loendóela ontslagen hebben Uit betrouwbare bron te Braz zaville is vernomen, dat gene raal Loendoeia, opperbevelheb ber van- dè Kongolese strijd krachten; Bij decreet van presi dent Kasavoeboe is ontslagen. BELGISCHE DOUANE NAAI SMOKKELAUTO MET 900 KG BOTER IN BESLAG. Een dezer dagen heeft de Bel gische douane onder de gemeen te Beveren-Waas een smokkel auto met 900. kg boter in beslag genomen. De bestuurder van de auto> zag kans; door tijdig de bene» te nem«^. te ontkomen. (Advertentie) I ri'i V De Directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. maakt bekend, dat zij aan hen die geleden hebben aan de huidaandoening, welke wordt toegeschreven aan het gebruik van Planta of andere door haar geleverde margarine, de door hen geleden schade zal vergoeden volgens de hieronder vermelde regels: 1. Ongeacht de vraag of Van den Bergh en Jurgens N.V. voor het ontstaan der huidaandoening aansprakelijk is, zal alle schade binnen de grenzen van wet en rechtspraak worden vergoed. 2. De vergoeding dient te worden aangevraagd op een formulier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij Van den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam en dat de nodige aanwijzingen zal bevatten. Indien voor meer leden van eenzelfde gezin vergoeding wordt ver zocht, gelieve men het aantal hiervan bij de aanvraag van het for mulier te vermelden. 3. Het formulier zal ook de nodige aanwijzingen bevatten hoe de ver eiste medische verklaring kan worden verkregen. Men wordt dus dringend verzocht zich niet tot zijn arts te wenden voordat men het formulier heeft ontvangen. 4. Het formulier dient, tezamen met de medische verklaring en alle bewijsstukken van de schadeposten, waarvoor vergoeding wordt ge vraagd, te worden ingezonden aan Van den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam. 5. Dc vergoeding van die schadeposten, welke zonder nader onderzoek op dc ingezonden stukken kunnen worden afgedaan, zal zo spoedig mogelijk na de administratieve controle per postwissel worden uitbetaald. 0. Met betrekking tot schadeposten, welke naar het oordeel van Van den Bergh en Jurgens N.V. niet of niet zonder nader onderzoek voor vergoeding in aanmerking komen, zal de ingediende vordering ter vaststelling worden doorgegeven aan een Commissie, waarin de hieronder genoemde personen zich bereid hebben verklaard zitting te nemen: Mr. J. van Vollenhoven (voorzitter), oud-President der Arron dissementsrechtbank te Rotterdam; Mr. J. J. Hage, oud-Directeur van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor en van de Coöp. Vereniging Centraal Beheer Prof. Mr. P. Sanders, hoogleraar in het burgerlijk en handels recht aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam. Tevoren is van het voornemen om deze personen te benoemen mededeling gedaan aan de Departementen van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie. 7. Degene, die de weg van de in dit aanbod vermelde regeling wil volgen, aanvaardt daarmede de uitspraak van de Commissie als bindend. Uiteraard zal de uitspraak ook voor Van den Bergh en Jurgens N.V. bindend zijn. De Commissie zal van de betrokkene nader bewijs van de door hem gestelde schade kunnen verlangen. Geen schadepost, waarvan vergoeding wordt gevraagd, zal door de Commissie geheel of gedeeltelijk worden afgewezen zonder dat tevoren de betrokkene of zijn gevolmachtigde in de gelegenheid is gesteld tot schriftelijke of mondelinge toelichting. De Commissie zal haar uitspraak schriftelijk mededelen. Een door de Commissie vastgestelde vergoeding zal terstond na de uitspraak worden uitgekeerd. 8. De kosten verbonden aan het verkrijgen van de medische verklaring alsmede de kosten van de bovengenoemde Commissie zullen geheel voor rekening van Van den Bergh en Jurgens N.V. zijn. PM 270 Schoenstikster was „voetspecialiste' De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, heeft dinsdag een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk geëist tegen de 31-ja- rige M. C. van der L. uit Kaats heuvel, schoenstikster van be roep. Zij wordt ervan beschul digd een oude vrouw en haar in valide dochter te Randwijk in de Betuwe te hebben opgelicht, voorgevend dat zij als voetspe cialiste een ernstige ziekte van de dochter kon voorkomen. Tegen de man van verdachte, de 34-jarige marktkoopman J. K. uit Kaatsheuvel, die als „dok ter" de „voetspecialiste" bij een gelegenheid bijstond, eiste de of ficier zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardèlijk, eveneens met een proeftijd van drie jaar. De oude vrouw en haar doch ter, die „moeilijke voeten" heeft, namen alles aan wat de schoen stikster vertelde. Over een jaar zou de dochter niet meer kun nen lopen als zij niet zo verstan dig was zich te laten behande len, aldus de diagnose van ver dachte. Ook maakte zij de vrou wen bang met „kanker onder de nagels" als er niet snel werd in gegrepen. De „voetspecialiste" behandelde de voeten enkele malen met „reumatiekolie" en De inrichters van 'n auto-tentoonstelling in Toronto, Canada, hebben zich een klein technisch grapje ver oorloofd; tussen alle fraaie modellen voor 1961 plaatsten zij een model van de „Bub- ble-Car", een klein, aan een zeepbel her innerend, wagentje met een plastic-dak waarin volgens hen de vrouw der schep ping in 1965 haar boodschappen zou kunnen doen. De lief tallige Joan Hunter demonstreert hier 't model. verkocht de invalide vrouw voor 125 per paar „speciale" schoe nen, die in de winkel voor ƒ25 per paar te koop zijn. Voor de oliebehandeling rekende zij 125 per keer volgens verdachte, en 850 volgens de Randwijkse vrouwen. Toch was de toestand ernstig genoeg om ook een dok ter te raadplegen, die dan kon vaststellen of de behandeling juist was. Zij bracht toen haar man mee en deze bevestigde ais „dokter", dat de inzichten van de „voetspecialiste" juist waren. De officier zei in zijn requisi toir dat deze verdachten op een gemene wijze hebben gespecu leerd op de goedgelovigheid en op de angst voor groter ongeluk van een invalide dorpsvrouw en haar stokoude moeder. In Rotterdam heeft dit echt paar soortgelijke praktijken toe gepast. Tegen de man eiste de officier een lagere straf, omdat hij als meeloper in een door zijn vrouw ondernomen zaak werd betrokken. Mr. J. P. Th. Scheefhals, de raadsman zei verbaasd te zijn over de eis. Te Rotterdam wer den man en vrouw ieder tot vier maanden met twee maanden voorwaardelijk veroordeeld. En daar werden meer gevallen ten- laste gelegd dan in Arnhem. De raadsman vroeg, gezien verzachtende omstandigheden en het feit dat de vrouw in verwach ting is, onmiddellijke invrijheid stelling. De officier verzette zich tege: dit verzoek, gezien de ernst vat het feit. De rechtbank wees het ver zoek van mr. Scheefhals na raadkamer af. Uitspraak over veertien dagen- (Advertentie)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2