Kasavoeboe vormde kabinet Steunactie „Orkaan St. Maarten Orkaan Donna blijft woeden Loemoemba gearresteerd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5083 VERZOEK VAN KASAVOEBOE AAN DE VERENIGDE NATIES PERSCONFERENTIE VAN ILEO LOEMOEMBA- DELEGATIE NAAR VERENIGDE NATIES DE SITUATIE IN LEOPOLDSTAD RADIO-LEOPOLDSTAD WEER IN DE LUCHT DE STRIJD IN KASAI EN KATANGA LOEMOEMBA WEER OP VRIJE VOETEN Charmantintermezzo voor Frans president BERLIJN LIJST VERKEERDE MARGARINE CODENUMMERS SCHADEVERGOEDING PLANTAZIEKTE Bijeenkomst Veiligheidsraad voor onbepaalde tijd verdaagd Kredieten aan Particulieren NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidsvval Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRI Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De premier van de tegenrege ring in Kongo, Ileo, heeft zon dagavond in Leopoldstad een persconferentie gehouden. Ileo noemde de regering van Loe- moemba onwettig en verklaarde dat de maatregelen tegen be paalde bladen en verenigingen geen rechtskracht bezitten om dat zij niet door het staatshoofd zijn getekend. Stemmingen in de senaat en de Kamer van Afgevaardigden kunnen besluiten van het staats hoofd niet ongedaan maken, al dus Ileo. Zoals bekend heeft het parlement het ontslag dat presi dent Kasavoeboe premier Loe- moemba heeft gegeven, niet goedgekeurd. Ileo zei in het bezit te zijn van een telegram aan „een vreemde mogendheid" waarin Loemoem- ba verzoekt buiten hot kader van de Verenigde Naties om troepen naar Kongo te zenden. Ileo verklaarde besprekingen te hebben gevoerd met vertegen woordigers van de zes provincies van Kongo. Deze besprekingen hebben een „bemoedigend resul taat gehad" en „er is geen sprake van dat Katanga zich van Kongo zal afscheiden". Ileo is van plan een inter-provinciale conferen tie te houden. In antwoord op een vraag zei hij dat Loemoemba „evenveel recht als ieder ander heeft" om aan deze conferentie deel te nemen. „Ik zou graag willen dat hij zou deelnemen". Ileo is gekant tegen ontwape ning van het Kongolese leger. De persconferentie werd ge houden in de ambtswoning van Kasavoeboe. Het gebouw werd door vijf Kongolese gendarmen bewaakt. President Kasavoeboe van Kongo' heeft zaterdag aan de secretaris generaal der Verenig de Naties, Hammarskjoeld, tele grafisch medegedeeld een nieuw kabinet te hebben gevormd, met Joseph Ileo, de voorzitter van de Kongolese Senaat, als premier. Dit telegram is kennelijk aan- iedmg geweest voor een vol- De delegatie van de afgezette regering-Loemoemba is op weg naar de V. N. te Parijs aange komen. De delegatie bestaat uit vijf man. Leider is Thomas Kanza. De delegatie heeft geen toe stemming gekregen het vlieg veld van Brazzaville (voormalig Frans Kongo) aan te doen. Zij is naar Tripoli in Libië gevlogen en vandaar met een transport vliegtuig van het Amerikaanse leger naar Parijs. De delegatie zou maandag nog met een lijnvliegtuig van. Airl France doorreizen naar New York. 1 De Ghanese troepen die het radiostation van Leopoldstad bewaken, zijn maandag aanzien lijk versterkt. Zondag deed zich een ernstig incident voor bij het omroepgebouw, toen Loemoem ba trachtte een radiorede uit te spreken. Door het vastberaden optreden van een Britse luite nant van de Ghanese bewakings dienst werd dit echter verijdeld. De Soedanese troepen van de Verenigde Naties, die het vlieg veld Ndjili bij Leopoldstad be waakten, zijn maandag afgelost door andere militairen. Zondag middag kwamen bij het vlieg veld twee vrachtauto's met Kongolese militairen aan, maar deze deden geen poging om zich van de luchthaven meester te maken. Radio-Leopoldstad is sinds maandagmiddag weer in de lucht. Het station zendt echter alleen muziekprogramma's uit die door de Verenigde Naties zijn uitgezocht. Van Katangese zeide is ver nomen dat troepen van Loe moemba in de loop van het af gelopen weekeinde op drie plaat sen Katanga zijn binnengevallen. Zij hebben zich echter spoedig teruggetrokken, zo zei men. ledige ommezwaai in de hou ding van de Russische ver tegenwoordiger in de Veilig heidsraad, die aanvankelijk uit stel van de vergadering van de raad had voorgesteld tot een Kongolese delegatie in New York zou zijn aangekomen om aan de debatten deel te nemen. Het telegram van Kasavoeboe werd onder de leden van de raad verspreid nadat de ver gadering van zaterdag een aan vang had genomen. Het telegram van president Kasavoeboe was mede onder tekend door Ileo en Bomboko, die als minister van Buitenland se Zaken in het nieuwe kabinet is benoemd. Bomboko was eerst minister van Buitenlandse Za ken in het kabinet van Loe moemba, die verleden week door president Kasavoeboe als premier was ontslagen. Kasavoeboe beloofde „volledi ge en algehele samenwerking met de internationale volkeren- Patrice Loemoemba, tegen wie door de regering-Ileo een ar restatiebevel was uitgevaardigd, is maandagmiddag in zijn woning aangehouden. Hij is door sol daten naar een militair kamp ge bracht. Er was een 50-tal soldaten en gendarmes naar de ambtswoning van de voormalige premier ge komen. Onder escorte van twee militairen werd hij in een ge sloten auto weggevoerd. De auto werd gevolgd door twee vracht auto's met soldaten. Van enige opwinding bij het publiek is niets gebleken. De Belgische radio-omroep meldt dat Patrice Loemoemba, na twee uur te zijn vastgehouden, weer op vrije voeten is gesteld. Hij zou in een jeep door het cen trum van Leopoldstad zijn ge reden, waarbij hij het volk door een luidspreker zou hebben toe- President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft een bezoek ge bracht aan Bretagne. Temidden van moeilijke besprekingen over diverse problemen met de auto riteiten vond de president in Plestis-les-Greves (foto) even tijd voor een charmant inter mezzo. organisatie met eerbiediging van de nationale souvereiniteit, voor het behoud van de wereld vrede, het bewaren van de een heid in het land en de bevorde ring van de vooruitgang en wel vaart van het land". Kasavoeboe verzocht de V.N. „tijdelijk hun militaire en ad ministratieve hulp aan Kongo voort te zetten" teneinde dit land in staat te stellen vrijelijk en zonder vrees voor intimida tie zijn onafhankelijkheid in praktijk te brengen. Hij vroeg de V.N.-strijdmacht, de bescher ming van de bevolking te ver zekeren en zich in het bijzonder te verzetten egen „elk bloed bad". Het staatshoofd verklaarde dat het Kongolese volk „tot geen enkele prijs" technische of militaire bijstand wenst van enige vreemde mogendheid als deze hulp niet in het raam van de V. N. wordt verleend. gesproken. Hierbij zou hij hebben geroepen: „Men heeft mij on wettig gearresteerd. Maar de samenzwering tegen mij is ver ijdeld. Ik ben weer vrij man". De Belgische radio-omroep voeg de hier echter aan toe, dat zijn inlichtingen nog niet bevestigd waren. A. F. Bolamba, staatssecre taris voor voorlichtingszaken in de regering-Loemoemba, heeft I tegenover verslaggevers ver- 'klaard dat het bericht over de arrestatie van Loemoemba „vol slagen onjuist" was. Volgens Kongolese militairen heeft Loemoemba een half uur doorgebracht in kamp Leopold, het buiten Leopoldstad gelegen kampement van het Kongolese leger. Bolamba verklaarde dat Loe moemba naar kamp Leopold was gegaan om ontstane „misver standen" met de militaire leiders te bespreken en de Kogolese mi litairen toe te spreken. De Oostduitse politie heeft zondagnacht twee mannen ach terna gezeten die van een con trolepost waren weggevlucht toen hun papieren werden on derzocht. De mannen die met een West- berlijnse bus die naar West- Duitsland reed, meegekomen waren, renden naar een West- berlijnse controlepost. Maandag morgen waren zij echter nog steeds niet in West-Berlijn aan gekomen. Hun namen zijn niet bekend. Het secretariaat van de V. N. heeft maandag een verzoek be kendgemaakt, dat aan de V. N. is gedaan door president Kas- savoeboe van Kongo. Hij vraagt de V. N. het na tionale Kongolese leger, dat on der bevel staat van de minister van Defensie en onder opperbe vel van hemzelf, te willen reor ganiseren en opleiden, evenals de provinciale politie, zulks in overleg met de provinciale rege ringen. Vooral is het nodig, dat er snel kader voor leger en po litie wordt opgeleid. Voorts verzoekt hij de V. N. hulp bij het weer op gang brengen van de rechtspraak. Kasavoeboe en Ileo denken hierbij aan het aanwijzen van een groep juristen, waaruit op aanbeveling van het interna tionale gerechtshof kan worden geput. Tenslotte vraagt Kasavoeboe om vervoer en bescherming van Tsjombe en Kalondji, resp. pre mier van Katanga en president van de Mijnstaat, die voor een bespreking naar Leopoldstad zijn uitgenodigd. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt in overleg met de offi- dam mede, dat in de jl. zater- cier van justitie te Rotter - dag gepubliceerde lijsten met codenummers zoals deze door Van den Bergli en Jurgens zijn verstrekt van margarine- merken, waarvan moet wor den aangenomen, dat daarin voor de gezondheid schade lijke stoffen zijn verwerkt, enige codenummers ten on rechte zijn vermeld. Het gaat om de volgende nummers 124, fabrikant C. van der Bijl, Ilphen; 341, firma De Boer, Utrecht; 319, Van der Berg, Schiebroek; 405, Bos man, Rotterdam; 246, T. van der Kloot, Rotterdam; 392, L. A. van der Krogt in Zeist; 397, Vlasveld, Zoeter meer 378, Wed. H. de Bie te Wijk aan Zee. Het onderzoek naar ver dere foutieve codenummers wordt voortgezet. De directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. deelt ons mee, dat zij aan hen, die geleden hebben aan de huidaandoening, die wordt toegeschreven aan het gebruik van Planta, of andere door haar geleverde margarine, de door hen ge leden schade zal vergoeden volgens de regels, die uitvoe rig per advertentie in de dag bladen zullen worden aange kondigd. De ambassadeur van de Sow jet-Unie in Parijs, Vinogradof, heeft maandag aan president De Gaulle een boodschap van pre mier Chroesjtsjef over de ont wapening overhandigd. Naar aanleiding van de or kaan „Donna" die het eiland St. Maarten (Nederlandse An tillen) heeft geteisterd en die ook in Nederland reacties heeft gewekt, hebben zowel 't Neder lands Steunfonds voor de Antil len ais het Nederlandse Rode Kruis zich bereid verklaard steun te verlenen aan de getrof fen bevolking. Ook particulie ren hebben reeds te kennen ge geven dat zij hun bijdragen tot herstel willen verlenen. In overleg met het Nederland se Rode Kruis heeft het Neder landse Steunfonds voor de Nederlandse Antillen, waarvan H. M. de Koningin bescherm vrouwe is, daarom besloten over te gaan tot een inzame lingsactie ten bate van de ge dupeerden. (Gelden voor dit doel kunnen onder het motto „Orkaan Sint Maarten" worden gestort op gironummer 1844 van de Fa. Pierson Heldring en Pierson, Korte Vijverberg 2, Den Haag.) De gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, W. F. M. Lampe, deelt mede, dat, onmiddellijk nadat het be kend was geworden dat het eiland St. Maarten door een zware storm was getroffen, zo wel de stichting „Nederlands Steunfonds voor de Nederland se Antillen" als het Nederlandse Rode Kruis hulp en steun heb ben aangeboden aan de gevol machtigde minister van de Ne derlandse Antillen, waarvoor deze zich zeer erkentelijk toon de „De gevolmachtigde minister heeft zich nu direct na het be richt van de ramp telegrafisch gewend tot de minister-presi dent van de Nederlandse Antil len en tot gezaghebber van het eilandgebied de Bovenwindse Eilanden waartoe het getrof fen eiland St. Maarten behoort om zijn deelneming te betui gen en om nadere inlichtingen te krijgen omtrent de omvang van de ramp en de benodigde hulp". De orkaan „Donna" die sedert zijn ontstaan in het Caribische gebied ruim 120 slachtoffers heeft gevergd, zette maandag ochtend met vernieuwde kracht koers naar de Amerikaanse sta ten Nieuw Engeland en New York. De orkaan bewoog zich in de loop van zondag naar de Atlan tische Oceaan, na in Florida in noordwaartse richting een vore van vernielingen te hebben ge trokken. Boven de Oceaan aan gekomen nam hij in hevigheid toe boog zich wederom land inwaarts en teisterde de vakan tieverblijven in Noord Carolina met een windkracht van 115 mijlen per uur. Het meteorologi sche instituut van de Verenigde Staten meldde kort na midder- De Veiligheidsraad van de V.N. is maandag te 20.50 uur (Ned. tijd) bijeengekomen, bij na een uur later dan aanvanke lijk was vastgesteld. De vertra ging was, naar men meent, te wijten aan de afwezigheid van de Amerikaanse afgevaardigde James Wadsworth die in de wandelgangen besprekingen voerde en aan de afwezigheid van de Russische gedelegeerde Valerian Zorin, die een tele foongesprek voerde. Zorin sprak, in antwoord op een welkomstwoord van de voorzitter van de raad, de hoop uit, dat de samenwerking met de leden van de raad, zijn voorzitter en de secretaris-gene raal van de V.N,.zou leiden tot versterking van de vrede en verwerkelijking van de verheven doeleinden van het handvest. (Zorin die kortgeleden tot op volger van Koeznetsof is be noemd, was zojuist in New York aangekomen.) James Wadsworth stelde voor het debat voor onbepaalde tijd te verdagen met het oog op de verwarring die volgens de be richten in Kongo heerst. Hij opperde, dat de voorzitter de raad opnieuw bijeen zal roepen als de toestand duidelijker ge worden is. Zorin verzette zich tegen het Amerikaanse voorstel. Wads worth was van mening, dat hier over niet gedebatteerd kon wor den, waarop de vooratter het Amerikaanse voorstel in stem ming bracht. Het werd goedgekeurd met 9 stemmen vóór en 2 tegen (de Sowjet-Unie en Polen). Zorin stelde daarna onmiddellijk voor de raad heden te 01.30 uur op nieuw bijeen te roepen. Voorzitter Ortona handhaafde het besluit van de raad de zitting voor onbepaalde tijd te verdagen en gaf te kennen, dat de Sowjet- Unie een bijeenkomst van de raad mag aanvragen op de gebruikelij ke wijze. Om 21.05 uur ging de Veiligheidsraad uiteen. nacht van zondag op maandag, dat „Donna" zich in noordooste lijke richting bewoog met een snelheid van 40 mijlen en de laatste uren snel in richting toe nam. Het Amerikaanse Rode Kruis berichtte zondag, dat de storm in de Verenigde Staten 655 wo ningen heeft vernield en aan 12.500 schade heeft toegebracht. Bij het passeren over Florida heeft de orkaan aan de sinaas appel- en citrusplantages aldaar een schade aangericht van naar schatting 250 miljoen dollars. Er waren in Florida vier doden te betreuren. Vloedgolven, die langs de kust van Florida werden ver wacht, zijn uitgebleven doordat de windsnelheden bij het berei ken van de Atlantische kust plotseling tijdelijk verminderden. De Amerikaanse marine heeft met 40 straalvliegtuigen een waarschuwingsdienst ingesteld van de basis Norfolk naar het noorden van New York. De be manningen konden zich door valschermen redden. Later bereikte „Donna" New York met een windsnelheid van ongeveer 130 kilometer in het centrum van de wervelstorm circa 210 km per uur. Verscheidene stations van de ondergrondse spoorweg liepen onder, terwijl de veerdiensten door de hoge golfslag moesten worden gestopt. Het verkeer over de bovengrondse spoorweg kon voortgang vinden. De rivier de Hudson over stroomde, nadat een 20 centime ter regen op New York was ge vallen, West Side Highway, een der drukste straten van Manhat tan. In New York's centrale park en in het Rockefeller-centrum werden bomen ontworteld. De orkaan „Donna" heeft op het eiland Sint Maarten grote schade aangericht. Foto boven: een scheepje werd bij Marigot in het Franse gedeelte van het geteis terde eiland, op het strand ach tergelaten. Foto onder: wat er overbleef van de Adventistenkerk op het eiland: een in het water staande ruïne. (Advertentie) De N.H.M. verstrekt op gunstige voorwaarden kredieten aan particulieren in bedragen van f 500.- tot f 5000.-. Looptijd ten hoogste 254 jaar met mogelijkheid van vervroegde aflossing. Bij overlijden van de kredietnemer wordt de restantschuld kwijtgescholden. Laat u door het Hoofdkantoor te Amsterdam of door een van onze andere 119 kantoren in Nederland eens nader inlichten. U kunt ons ook om toezending van een folder verzoeken. MINDER WARM. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich aan de flank van een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Nova- Zembla naar Polen. Het veroor zaakt bij ons een zuidelijke wind, die continentale lucht aanvoerde, waar de middagtemperaturen tot plaatselijk 26 graden opliepen. Ten noorden van de Azoren be vindt zich een ander hogedruk gebied dat langzaam in de rich ting van het vasteland opdringt. Als gevolg van deze ontwikke ling gaat de wind later naar het noord-westen draaien en stroomt minder warme lucht binnen. Het front dat de begrenzing van deze lucht vormt, wordt gevolgd door een zóne waar plaatselijk regen valt. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat deze regen vóór dinsdagavond het westen van het land zal bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder warm Overdrijvende wolkenvelden en in de middag in het westen van het land plaatselijk wat regen. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Minder warm. DINSDAG 13 SEPTEMBER. v.m. n.m. Terneuzen 7.38 8.06 Breskens 7.03 7.31 Hanswcert 8.18 8.46 Walsoorden 8.28 8.56 ZON MAAN op onder op onder Sept. 13 6.10 19.00 23.3S 14 40 14 6.12 18.58 15.28 15 6.14 18.56 0.28 16.09 16 6.15 18.53 1.22 16.46 17 6.17 18.51 2.21 17.18 18 6.19 18.49 3.24 17.47 19 6.20 18.46 4.29 18.13 20 6.22 18.44 5.36 18.38

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1