BREIEN NOVBTA ESSO PETROLEUM IN m mssp VAN M ANGST BURGERLJJKE STAND AGENDA 2 5-Jarig Jkloosterjubilé van Zeer Eerw. Pater Irenaeus De Belfortfeestelijkheden BEPERKTE BEWEGINGSVRIJHEID VAN CHROESJTSJEF de haardolte met het hoogste rendement Advertentie i VóóR U GAAT EERST EVEN KIJKEN bij DAN HEEFT U ECHT IETS APARTS «ewaeeBTOsatazse MAANDAG 12 SEPTEMBER. TLRNF.UZEN: Luxor-Theatcr, 8 uur: Als het bloed kookt." Kantoor der vennootschap, 11 uur: Jaarl. algem. verga dering van aandeelhouders N.V. Keracem. Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkcmst. AXEL: Het Centrum. 8 uur: De held van Pork Chap Hill. EINSDAG 13 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: Het begon met eeh kus. Lokaal „Bethel' 7 30 uur: Evangelisatie-samenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur: En eeuwig zingen de bossen. Parochiale hulde^voori Sluishils rector Rectoraat Sluiskil, heeft haar zieleherder pater Irenaeus een onvergetelijk klooster-jubilé be zorgd door de massale wijze hun rector bij dit heugelijk feit te huldigen. Vijf en twintig jaar geleden was het dat deze priester zijn klooster-intrede bij dé paters- Capucijnen deed en na de gees telijke loopbaan in Tilburg te zijn begonnen, thans in Sluiskil het genoegen mocht smaken op een kwart eeuw religius leven terug te zien. Door de rectoraatbewoners is van klein tot groot dan ook ge durende drie dagen de vreugde hierover niet onder stoelen of banken gestoken. Het begon vrijdagochtend met een meerstemmig gezongen Mis door de Antonius-schoolkindc- ren. die onder regie-leiding van de eerw. zuster Marie Sophie de Bornewassers's Mis ten gehore brachten. Op de school vond hierna een zanghulde plaats, waarbij de ju bilaris namens de Antonius- jeugd door mej. Margriet Tjeb- bes werd toegesproken en na de aanbieding van een meer stoffe lijke blijk van waardering werd de jeugd wederzijds getracteerd. Zaterdagavond waren het de jongens van St. Frans, die met de drumband voorop, de muzika le felicitatie-groet brachten. Een speciaal ingestudeerd nummer ging tijdens deze serenade in pre mière, n.I. Imperial echo. Een Oranjeboven-potpourri was het slot van de serenade, waarna de jubilerende rector het bestuur, de directie, de fanfare-mannen, alsmede de vele aanwezigen har telijk dank betuigde voor deze sympathieke hulde. Releverend naar het 25-jarig fanfare bestaan, in wier vaandel de naam staat vermeld van hem, wiens voetsporen ook door de rector 25 jaar geleden werden gevolgd, hoopte spreker dat, zo wel de fanfare als hijzelf bescho ren zal zijn in gelijke tred voor de één op muzikaal, voor de an der op geestelijke wijze, de voet sporen van Fransiscus van Assi- sie te kunnen blijven navolgen. Gisteren was het de dag waar op de parochianen deelnamen aan de viering van het jubilé. Met een solemnele H. Mis uit dankbaarheid werd deze dag be gonnen. RECEPTIE. Van de gelegenheid de jubila ris met z'n klooster-jubileum ge luk te wensen, hebben vele hon derden gisterochtend gebruik ge maakt. Het grote verenigingsgebouw was voor dit doel herschapen in 'r. feestelijk versierde ontvangst zaal waarin de jubilaris met zijn naaste familieleden was omge ven door tal van verenigingsaf gevaardigden. Woorden van gelukwensen, er kentelijkheid en dank werden ge sproken door de heren Ch. P. v. d. Bilt, dr, F. M. Berbers en R. de Waal. Als stoffelijke blijk van waar dering bood de heer v. d. Bilt na- rmens cfe gehele parochie en kerk bestuur een reis naar Lourdes aan. Eri het was de heer Berbers, die namens het gehele georgani seerde leven- een reistas door een jeugdig lid van dé plaatselijke verkennerij „Jong Nederland" liet aanbieden. De heer De Waal, die van zich zelf getuigde spreker nóch zan ger te zijn, uitte zich voortreffe lijk in beide hoedanigheden met een zang-ode aan de jubilaris. Nadat de jubilaris op zeer har telijke wijze, zowel de sprekers als allen, die op enigerlei wijze deze voor hem en rijn familie zo ontroerende huldiging hadden yoorbereid en verder allen paro chianen dank had gebracht was 't moment aangebroken voor de vele aanwezigen om persoonlijk de gelukwensen aan te bieden aart hun rector, zijn moeder, heer broer-kapelaan uit Heeze en ver dere familie. De kerkklok had reeds lang twaalf slagen laten horen toen als de laatsten de jubilaris met familie het verenigingsgebouw verlieten. ZIJN KLOOSTER-LEVEN. Op 19-jarige leeftijd vertrok op 28 aug. 1934 jongeling H. G. L. Klempbeuters uit zijn geboor teplaats Veghel naar Tilburg voor zijn klooster-intrede bij de pa ter-s Capucijrren. De noviciaat-periode duurde tot 8 september 1935 en werd met de tijdelijke professie afge sloten. Hierna brak een tijd van bard studeren en geestelijk be zinnen op de zware taak aan. Drie volle jaren filosofie was de eerste studie. Na een tweejarig verblijf in Helmond en het derde in Tilburg vond als afsluiting daarvan op 8 september 1935 de eeuwige professie plaats. Rector Irenaeus spreekt zijn dankwoord uit. Udenhout, Tilburg en Helmond waren de studieplaatsen voor de volgende yier jaren theologie. In het derde jaar hiervan vond de bekroning plaats in de Capu- cijnen-kerk te 's-Hertogenbosch, alwaar de jubilaris op 3 aug. '41 door monseigneur Rosmalen tot priester werd gewijd. De tweede wereldoorlog had zich reeds hier te lande in vol le heftigheid aangediend en was mede oorzaak dat de priester-wij ding niet kon geschieden door de toenmalige bisschop monseigneur Diepen, die juist vanwege de ag- gressieve bezetter het eerste ver manend herdelijk schrijven tegen de Duitse Verwalter had laten klinken en daarna tijdelijk op de achtergrond bleef. Vóórdat de jonge priester, die zich de kloosternaam Irenaeus had gekozen, zijn priester-car rière naar buiten uit ging dragen werd na voltooiing van de theolo gische studie nog een opleiding gewijde welsprekendheid ge volgd. De parochies Grave, Velp, Eind hoven, Breda en IJmuiden waren de achtereenvolgende standplaat sen waar de jonge kapelaan zich met volle energie op wierp en tussentijds nog een 60-tal mis- sieën, een 20-tal retraites en vele geestelijke oefeningen her en der verzorgde. In 1954 werd bij kapittel-benoe ming pater Ireaneus tot rector en gardiaan van rectoraat heilige- Koenraad te Eindhoven benoemd. In 1957 werd de overste-titel voor Sluiskil geprolongeerd. De Sluis- kilse Katholieke gemeenschap die door de jaren heen steeds sterke banden met het plaatse lijke klooster heeft gekend, on dervond grote veranderingen. Wijlen pater Gonzage werd aan het dorpsleven ontrukt, de oud gardiaan werd overgeplaatst en ook pater Alfonsius verwisselde van standplaats. Hiervoor in de plaats kwamen nieuwe geestelij ken, waaronder ook de huidige rector. Het was door al deze om standigheden dat deze priester met gemengde gevoelens in de parochie-gemeenschap werd ont vangen. Doch de parochianen mochten ervaren met welk een doorzet tingsvermogen de jubilaris zich inzette voor de belangen van zijn parochianen. Onder zijn leiding is er tot deze periode reeds veel tot stand, gekomen, voornamelijk op religieus gebied, maar ook wel op ander terrein. Dat hij ook buiten het geeste lijk leven geïnteresseerd is in al les wat het dorp aanbelangt, be hoeft voor velen geen twijfel Kanaal-ontwikkeling en uitbrei dingsplan-Sluiskil zijn facetten waarover men steeds met de ju bilaris een gedegen gesprek kan opzetten en ook op de openbare bijeenkomsten dienaangaande ge tuigde hij door zijn aanwezig heid hiervoor geïnteresseerd te zijn, terwijl ook zijn belangstel ling voor de plaatselijke en lan delijke voetbalsport bekend mag worden verondersteld. Zo is tijdens het gardiaanschap het plan in hem gerijpt te ko men tot vernieuwing of vergro ting van de Capueijnenkerk en werd na veel wikken en wegen met het kerkbestuur besloten tot het laatste over te gaan, welk streven binnen afzienbare tijd verwezenlijkt zal kunnen worden. Wellicht de reden waarom men pater Irenaeus in functie als rec tor naar Sluiskil enkele maanden geleden zag terugkeren. Deze zeldzame beslissing bij kapittel-benoeming moet onge twijfeld gezien worden als een eer die het rectoraat Sluiskil hiermede te beurt is gevallen. Men was er dan ook algeheel verheugd over. De parochiële viering van zijn klooster-jubilé is wel het bewijs en de treffendste graadmeter van parochiële aanhankelijkheid ten opzichte van zijn persoon, zijn kwaliteit als geestelijke, zijn on baatzuchtig streven tot heil van de plaatselijke Katholieke ge meenschap. begunstigd door schitterend zomerweer, werden door duizenden en duizenden bezoekers bijgewoond Zaterdag en zondag werden de Belfortfeestelijkheden te Sluis met onverminderd enthousiasme voortgezet. In de vroege ochtend van za terdag bliezen bazuinblazers van de Grenadiers de Commissaris der Koningin, die bij de burge meester was blijven overnachten, en vele Sluizenaars wakker en vonden op het gemeentelijk sportterrein kinderspelen plaats voor leerlingen van de lagere en kleuterscholen uit de gemeente. (De uitslagen hiervan zullen in het volgend nummer worden op genomen.) De Koninklijke Marechaussée van de opleiding in Amersfoort leverde opmerkelijke prestaties (Adv.) MEDEDELING. In verband met de overvloedige toezending van plaatselijke be richten, moeten de verslagen van de gemeenteraden van Aarden- ïjurg en Schoondijke, benevens nog enkele plaatselijke berich ten en het vervolg van Eric de Noorman tot het volgende num mer worden uitgesteld. Red. In een memorandum dat door de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties aan die van de Sow- jet-Unie is overhandigd, vraagt de Amerikaanse delegatie, dat de Russische premier Chroesjtsjef tijdens zijn verblijf in New Vork ter bijwoning van de algeme ne vergadering der V. N. zo, dicht mogeïijk bij het hoofdkwar tier van de Ver. Naties zal blij ven en niet het eiland Manhat tan, het centrum van New York waar zich de zetel der V. N. he- vindt, zal verlaten. In het memorandum wordt verder verklaard, dat het verze keren van de veiligheid van de premier en de Sow jet-delegatie was gecompliceerd door de „vij andige openbare verklaringen van het hoofd van de Sawjet-re- gering en door de vernietiging van een Amerikaans vliegtuig boven internationale wateren door optreden der Russen en voorts door het illegale vasthou den van twee Amerikaanse vlie gers. Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie gaf uiting aan de hoop, van de regering dat de Amerikaanse burgers zich tegen over officiële vertegenwoordigers bij de V. N. kalm en waardig zul len gedragen en daardoor tot het handhaven van de openbare orde zullen bijdragen. Soortgelijke maatregelen als tegen Chroesjtsjef zullen gelden voor de communistische leiders van Hongarije en Albanië, Kadar en Sjehoe. 'De Roemenen zullen de Amerikaanse autoriteiten moeten waarschuwen wanneer zij het normale gebied der Ver. Naties willen verlaten. Dit is wat de Roemenen betreft reeds ge beurd. Voor de Bulgaarse, Tsje- choslowaakse en Poolse delega ties zijn geen beperkende maat regelen getroffen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei dat de verschillende behande ling het gevolg is van veiligheids vereisten. Het is bekend dat Hon gaarse vluchtelingen groot scheepse demonstraties tegen Ka- dar willen houden wegens zijn rol in de anti-communistische op stand in 1956. méér warmte minder roet zuinig op het gebied van motorrijden. De staaltjes van rijvaardigheid, die dit corps demonstreerde, dwong de bewondering van het publiek af. Gymnastiekverenigingen uit Oostburg. Breskens en Sluis ver toonden hun kunnen en in de avonduren was een grote menig te getuigen van een schitterende taptoe, tot stand gebracht door een meer dan voortreffelijke sa menwerking tussen de band van de Koningscompagnie der Gre nadiers, onder leiding van ser geant-majoor W. P. Reijnders, en „Apollo" onder leiding van Fr. van den Bussche. Op het verlich te Marktplein vormden de goud galons van de Grenadiers en dë blauwe uniformen van „Apollo" een keurig geheel. Met het Wil helmus werd deze schitterende demonstratie beëindigd. Zondag stond in het teken van de muziek. In de raadzaal van 't Belfort werd een concert op voortreffelijke wijze verzorgd door d'e studentenkring Sint An na ter Muiden. Hieraan werd medewerking verleend door Fr. Schouten (bas-bariton), A. van Es (fluit) en L. Mol (cembalo). Aan het eind van het concert sprak burgemeester P. F. van Hootemgem de hoop uit, dat de samenwerking tussen kring en het gemeentebestuur in de toe komst zou worden versterkt, te meer daar nu gebleken is, dat Sluis beschikt over een uitste kende accomodatie voor dit soort van bijeenkomsten. Door een achttal Belgische en Nederlandse harmonie en fan farecorpsen werden op de Markt concerten gegeven en maakten zij tal van muzikale rondwande lingen door de gemeente. Deelgenomen werd door „Ve ronica" uit Zuidzande, de „Ko ninklijke Fanfare" uit Aarden burg, door „Ons Genoegen" uit Retranchement, „De Ware Vrien den" uit Middelburg (B.), „De Zeegalm" uit Knokke, „St Cecil lia'' uit Heijst en „St. Cecilia" uit Westcapelle. De slot-taptoe op het Parkeer terrein werd verzorgd door de corpsen uit Sluis, Oostburg en Biervliet, dié geleid werden door de heer Fr. v. d. Bussche uit Oost burg. Een vuurwerk besloot 't feest. Vóór hun optreden werden de be sturen van de deelnemende corp sen door het feestcomité en het gemeentebestuur ontvangen in de nieuwe raadszaal. Het feestcomité en de gemeen te Sluis met haar bevolking kun nen met grote voldoening terug zien en de- huifènge. woon geslaagde Belfortdagen, die begunstigd werden door de mooi ste dagen, die tot nu toe het jaar 1960 heeft gebracht, waardoor Sluis gedurende alle dagen be zocht is geworden door duizenden en nog eens duizenden bezoe kers, zodat men in het cen trum der gemeente slechts voet je voor voetje kon verzetten en Sluis een record aantal bezoekers heeft gehad, dat in de toekomst moeilijk te overtreffen zal blij ken te zijn. tloot KARL UNSELT (Nadruk verboden.) Ilse had zich snel omgedraaid en staarde dodelijk verlegen naar haar gast, die aarzelend naar voren kwam en een bui ging maakte, „Ik hoorde mijn naam noemen en vond bevestigend wat ik met een vermoedde, toen ik iemand hoorde niezen, namelijk dat u, heren, zich omwille van mij in dit koude vertrek hadden opge sloten. U, juffrouw, moet ik om verontschuldiging vragen, omdat ik aannam, dat u ook in het com plot betdorkken was en mij be wust hier in de val gelokt had. Het doet me erg plezier, dat ik me daarin vergist heb." Hij maakte weer een buiging en glimlachte. Terwijl hij sprak had Ram- dohr hem nauwkeurig opgeno men en geprobeerd in hem de man te zien, waar hij hem voor had gehouden: een geheime agent. Maar het lukte niet. Hij moest eerlijk bekennen en het speet hem genoeg. Het uiterlijk van de man kwam volledig over een met zijn stem, die daarstraks nog op zijn zenuwen gewerkt had: de man maakte een uitge sproken sympathieke indruk. Zijn costuum was echter slecht, goedkope confectie, waarichijn- lijk uit een der staatswinkels. Hij zag er uit, alsof hij pas door een auto was aangereden. Ver schillende pleisters en een paar bulten en schrammen op zijn ge zicht lieten wel slechts gissen naar zijn natuurlijke toestand, maar de grote lijnen en trekken deden Ramdohr toch vaststellen, dat het geen gewoon gezicht was. Hij zag geen enkel spoor van sluwheid of heimelijke listigheid. Toch achtte hij het raadzaam voor hem op zijn hoede te zijn, want als een dergelijk uiterlijk het gevolg was van grote be heersing en in verschillende strafprocessen had hij vaker dan eens achter 't masker van dwa zen en engelen de duivel ont dekt dan was die man de ge vaarlijkste, die hij ooit in zijn practijk ontmoet had. Dus wa pende hij zich met voorzichtig heid en koele reserve, zodat hij naderhand geen teleurstelling hoefde te beleven. Ilse vond, dat als men elkaar nog iets te zeggen had, en daar had het immers alle schijn van men beter op haar verwarmd atelier kon gaan zitten. Dat voorstel vond instemming en men verhuisde terstond. „Neemt u plaats," nodigde Il se uit terwijl ze de fijne kopjes op het lage tafeltje zette en thee in schonk. „Gaat u niet zitten?" keerde zjj zich verbaasd naar Busch- mann, die nog altijd bij de deur stond. „Nee." antwoordde hij kort. „Nog niet." Nadat iedereen bediend was. liet zij zich op de bank, die vol bonte kussens lag. neerzinken. Ramdohr slurpte behagelijk zijn hete thee en vond: „Hè, dat doet goed," terwijl Bruno een mis noegd gezicht trok, alsof deze ommekeer van zaken hem maar matig beviel. „Als u," begon Ramdohr na een poosje van verlegen stilte, „getuige geweest bent van ons gesprek, meneer Buschmar.n, dan kunnen wij ons zeker een ver klaring van ons oponthoud in die koude kamer hiernaast bespa ren." Buschmann boog even „Mag ik ook vragen, wie u bent?" O, neem me niet kwalijk," zei Ramdohr en stond op. „Doctor Ramdohr," stelde hij zich voor. Hij bemerkte, dat Buschmann eventjes vreemd opkeek. Deze dacht die naam dan ook al eens vaker gehoord te hebben. „Waar woont u. als ik vragen mag?" vroeg Ramdohr direct, terwijl hij weer gemakkelijk ging zitten. „Aan de overkant." antwoord de Buschmann kort. Aha. U woont daar?" Buschmann lachte uit de hoog te. „Wat bent u eigenlijk, doctor Ramdohr, als ik dat vragen mag." „Advocaat," zei Ramdohr met nadruk, want hij kreeg de in druk, dat de ander de leiding van het gesprek tot zich wilde trekken. „Zoiets dacht ik al. Mag ik er dan bij voorbaat op wijzen, dat ik het vanzelfsprekend af wijs, mij door u een verhoor te laten afnemen. Ik ben bereid te zeggen wat ik nodig vind en wat mij in de ogen van juffrouw Ba- renbrook rehabiliteert. Dat is voor mij de hoofdzaak." Hij knikte haar toe als een kameraad en zij sloeg haar ogen neer. „U bent mij nog een antwoord schuldig, meneer Buschmann," zei Ramdohr en probeerde het initiatief in handen te nemen. „Ik vind het niet van belang, dat u weet, waar ik woon." zei Buschmann nuchter. „Daardoor krijgt u geen betere kijk op mijn doen en laten." .Maar i\el een aanknopings punt, meneer Buschmann," zei Ramdohr met een fijn lachje. „Neem toch een sigaret," zei Ilse en hield hem het kleine zil veren doosje voor, dat op tafel stond. „Dank u, graag." Toen hij bij de tafel kwam en een sigaret nam, had Bruno zijn aansteker al aangestoken en stak hem die beleefd toe „Dank u vriendelijk, meneer Barenbrook." „Manieren heeft hij in alle ge val," dacht Ramdohr, die hem gadesloeg. Op zijn gemak ging Busch mann weer terug naar z'n plaats en gaf zich een ogenblik uitslui tend over aan het genot van de sigaret. (Wordt vervolgd..) Maria Belfort en Jantje van Sluis genieten van heerlijke cvenkoeken. TERNEUZEN Geboorten: 1 sept. Dirkje, d. van Albert Blom en Johanna A, Verboom, won. te Dordrecht, Noordendijk 147. 2 sept. Adriana Theresia Anna Maria, d. van Adrianus C. Janssens en Maria Th. A. A. Ketelaars, won. te Oostburg, Jhr. Mr. Quarles van Uffordweg 5. 3 sept. Neeltje Elizabeth, d. van Aart den Dikken en Neeltje E. Schilperoort, won. Nieuwediepstr. 19. 4 sept. Maria Janna, d. van Dingenus Theunisse en Magdale- na van der Ham, won. te St. An- naland, Weststr. 6. 5 sept. Doro- thée Marie Pauline, d. va-" Adriaan A. Dourleijn en Maria G. Scheele, won. Kersstraat 15. 5 sept. Carlo Emiel Johannes, z- van Johannes E. de Wit en Rosa M. D. van Aerde, won te Westdor- pe, Kanaalzicht 39. 6 sept. Roeland Adriaan Francois, z. van Adriaan L. van Antwerpen en Laurina W. Mieras, won. IJsbaanstr. 6. Huwel.-voltrekkingen2 sept- Aarnout Dees, 25 j„ jm. en Elisa beth Johanna Scheele, 24 .i„ j<t- 8 sept. Jacobus Johannes Witte. 23 j„ jm„ (won te Axel) en Janne- ke Maria Dieleman, 22 jr., jd- Overleden: 5 sept. Jacob Jaco bus Cornelis van Sprang, 71 jr.. echtg. van Constantia Jozina Apo>- lonia de Smidt. 7 sept. Margareta de Schepper, 60 j. ech. genoot van Joseph Polfliet. Cadrandae. dansgroep houdt de gasten bezig tijdens de maaltijd van ovenkoeken niet varkens vlees.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2