Beslag op ingenomen voorraden „Rode Planta" Europa is gezond maar Persconferentie van Eisenhower Binnenlands nieuws Avondklok Maastricht Werkloosheid liep verder terug Huidgenezing E.E.G.-ministerraad besprak landbouwvraagstukken VOETBAL Pagina 5 UIENEXPORT Donderdag 8 September 1960 DE VRIJE ZEEUW, De ingenomen voorraden Plan- ta-margarine met de an ziekte- i erwekklng verdachte emulgator liggen te Zwijndrecht opgeslagen onder voorlopig beslag door de keuringsdienst van waren. Hangende het onderzoek zal dit beslag zonodig gehandhaafd blijven. Het staat in ieder geval \ast, dat deze voorraden niet méér voor menselijke consumptie gebruikt zullen worden, doch onder toezicht van de keurings dienst tot andere, ongevaarlijke, produkten zullen worden ver werkt. Deze en de volgende ge gevens werden verstreKt tijdens een persconferentie op het mini sterie van Sociale Zaken. Volgens de laatste gegevens is tussen 4 en 22 augustus een hoeveelheid van 790 ton Planta- rood in de handel gebracht, ofwel luim 3 min haifpondspakjes. Op basis van gemiddelde omlooptij den is berekend, dat ongeveer een half miljoen mensen van dit piodukt gegeten hebben. Het aantal ziektegevallen wordt glo baal geschat op rond honderd duizend, waarbij echter een on bekend aantal lichte gevallen komt. dat niet is aangegeven. Bij het onderzoek betrokken medici schatten de overgevoelig heid voor de emulgator bij éen op vijf tot één op tien mensen. Vóórdat Planta-rood in de han del kw am is in normale verpak king deze Planta reeds in mei in een hoeveelheid van 5 ton af geleverd. In juni ging 13 ton naar de afnemers en in juli even eens 13 ton. Dit verklaart een aantal gevallen van „netelroos" voor augustus. Van de emulgator is in de Nederlandse Pranta-fabrieken twee kilogram per ton gebruikt tegen eertijds SUO gram per ton door de Duitse fabrikanten van „Rama" en „Sanella", welke pro dukten niet met de Nederlandse „Rama" moeten worden ver ward. Uit nog onvolledige gegevens uit Duitsland blijkt, dat in juli 1958 te Kiel een explosie van blaasjesziekte" plaats had. die in september, nadat de emulga tor door de Hamburgse fabriek niet meer werd gebruikt, ver dween. Dergelijke ervaringen, zo komt thans aan het licht, deden Zich in oktober en november 1958 in andere delen van Duitsland voor. Ofschoon In Duitsland steeds - door klinici gezocht is naar een virus als verwekker van de blaasjesziekte, komt men thans, gezien de wisselvallige spreiding, tot de mening, dat de lichtere) blaasjesziekte wellicht van de eertijds kort gebruikte emulgator afKomstig is geweest. De verschijnselen in Nederland waren deels ernstiger, dan in West-Duitsland. Opmerkelijk is, dat toen een margarinefabriek in Berlijn omstreeks Kerstmis 1959 de betreffende emulgator korte tijd toepaste, onmiddellijk de blaasjesziekte optrad en na afloop van de emulgatorproef weer verdween. Voor zover be kend heelt de blaasjesziekte in West-Duitsland geen blijvende schade veroorzaakt. Daaruit mag men, naar medisch Inzicht, nog geen conclusies voor Nederland trekken. Op een vraag, waarom de mar. ganne-industne van emulgator als bindingsstof voor diverse vet ten bij ue margarinefabrieage wisselt, werd geantwoord, dat dit zowel technlscne als andere oor zaken kan hebben. Men kent de werking van emulgatoren in di verse voedingsmiddelen nooit precies. Men kan nieuwe emul gatoren toepassen om betere smeerbaarheid tc bereiken of spatten bij braden te voorkomen, maar ook is het mogelijk, dat een gevarieerd programma van emulgatoren zou kunnen worden toegepast oin wellicht mogelijke, docli onbekende en ongeweten schade aan de gezondheid, tot het uiterste minimum te beper ken. De ziekteverwekkende emulga tor is door de fabriek toegepast zonder de uitkomsten van een overheidsondei zoek naar de eigenschappen ervan af te wach ten. Wel waren uitvuci ige eigen laboratorium-onderzoekingen ge daan. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wacht thans advies in of en in hoeverre de warenwet zou moeten worden gewijzigd om toezicht op te ge bruiken hulpstolfen in de voe dingsmiddelenindustrie te hou den. Van sommige hulpstoffen gaan prikkelende werkingen uit. Zo gaat op het ogenblik net ver- haai. dat leeuwen In een Oost- duilse dierentuin verlammings verschijnselen vertoonden. Ben onderzoek bracht aan het licht, dat een op de kooivloer toege past schoonmaakmiddel bepaal de eigenschappen aan hel op die vloer geworpen rauwe vlees voor de leeuwen gaf, waardoor een vorm van vergiftiging en ver lamming ontstond. Voorts zou in West-Duitsland geconstateerd zijn, dat een gladmakend middel voor binnenzolen van schoenen de dragers van die schoenen zo danig prikkelde, dat zij onwel werden. Onder werking van transpiratie vormde zich uit die was een ziekteverwekkende stof, die zich via de voetzool ver spreidde. Het is volgens de met het onderzoek belaste medici en che mici duidelijk, dat de van scha delijke werking verdachte Plan- ta-emulgator niets uitstaande heeft met de eigenschappen van soja-olie. „Deze olie zou zichzelf in de emulgator niet herkennen", zo werd verklaard. Volgens voorlopige conclusies van het rijks-instituut voor de volksgezondheid in het centraal laboratorium >an de bloedtrans fusiedienst kan worden aangeno men, dat de emulgator niet gif tig is in de gewone zin des woords. Het vermoeden bestaat, dat de nieuwe emulgator een overgevoeligheidsreactie bij de patiënten heeft veroorzaakt. Daarbij gaan de gedachten uit naar het opwekken van een anti- stol in de lichamen van degenen, die voor het eerst de emulgator ronsulmeren. Bij nieuw gebruik ontstaan dan reacties, een inter ne ziekte, die zich onder andere uit in dc jeukende huidverschijn selen. Talrijke voederproevjn met verschillende diersoorten hebben voorlopig tot die opvat ting geleid. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Burger P.v.d.A.) deelt minister Beerman omtrent het gerechte lijk onderzoek naar dc Planta- ziekte nog mee, dal de officier van Justitie te Rotterdam het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek heefl opgedragen aan de rechter commissaris, be last met dc behandeling van strafzaken. Naai- moet worden verwacht, zullen bij het onder zoek naar de schuldvraag betrok ken worden de anologe ziekte verschijnselen in Wesl-Duitsland in 1958 en in Berlijn in 1959. Intussen geloofde de minister niet, dat de civiele )-^.itspleging ook voor gevallen als de onder havige minder effectief zou zijn. Hij wijst er voorts op, dat de N.V. Van den Bergh en Jurgens al heelt aangekondigd de slachtof fers van de Planta-ziekte buiten de civiele rechtspleging urn scha deloos te stellen. SCHADE VERGOEDINGEN PLANTA-ZIEKTE De Kon. Ned. Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst heeft medewerking toegezegd aan het streven van Unilever N. V. om slachtoffers van de netelroosachtige „Piantaziekte" zo mogelijk schadeloos te stellen. Zoals men weet mag een arts geen mededeling over zijn pa tiënten doen. De maatschappij heeft, aldus deelde de directeur- generaal van de volksgezondheid mede, tot medewerking in het stelsel van de vertrouwenssfeer door vier vertrouwensartsen aan te wijzen, die op gezag van huis artsen de voor schadevergoeding noodzakelijke gegevens zullen kunnen verzamelen. Voorts zal een arbitragecommissie worden benoemd, weliswaar door Uni lever, doch geheel op voordracht van de ministers van Justitie en Volksgezondheid. Europa is gezond. De levens duur van de Europeaan van nu is gemiddeld circa 20 jaar langer dan in 1900. doch als gevolg van deze vooruitgang worden de Europeanen steeds meer gecon fronteerd met de z.g. „bescha- Mngsziekten" t kanker, hartkwa len en geestesziekten). Het woord Is nu dan ook vooral aan bio chemici. virologen en psychia ters, die de Europeaan in staat Wat kilo's betreft zijn de to- maten nog altijd het belangrijk ste export produkt van de Ne- deilandse tuinbouw. ^0 worden thans op de voet gevolgd door de uien. In de laatste week van augus tus bedroeg de Nederlandse to maten uitvoer 5326 ton en in die week gingen er 5013 ton uien de grens over. De prijs is eenter niet hoog- rond 10 cent per kg. Voor dé export geschikte kwaliteit. West-Duitsland on Engeland waren met resp. 2149 ton en 20li ton in de laatste week van aug de belangrijkste afnemers, ié verband met de heffing welke by uitvoer naar België betaald moet worden, speelt dit land geen rol als afnemer van uien. Slechts 12 ton werden er in ge noemde periode naar dit land verladen. Ook de uitvoer naar Frankrijk was toen nog één dag mogelijk en dat land nam toen nog 57 ton uien af. Kleinere zendingen gingen naar VVest-Indië. Afrika en Zwe den. De verschillen met het vori ge jaar zijn wel erg groot. Toen ging er wekelijks nauwelijks de Helft van het kwantum uien van het ogenblik de grens over. De prijs was toen echter ook het dubbele van nu. Er staat echter tegenover dat vele telers toen een misoogst hadden. Een belangrijk teeltgebied van uien is Zeeland. Dil jaar schat men de uienproduktie van deze pro vincie op 75 miljoen kg. dal is hel dubbele van het vorig jaar. moeten stellen om zolang als ook maar biologisch mogelijk is, een gezond, evenwichtig en pro- duktief leven te leiden. Dit verklaart dr. P. van de Cal- seyde, directeui van het Euro pese bureau van de wereldge zondheidsorganisatie tW.H.O.) in een speciale uitgave van de orga nisatie over de ontwikkeling van de gezondheidstoestand in Euro pa sedert de tweede wereldoor log. De „beschavingsziekten" zijn volgens hem geen onontkoom bare consequentie van deze tijd. Zij worden steeds belangrijker omdat de Europeanen, door het terugdringen van besmettelijke ziekten als tuberculose," steeds ouder worden. Het'stijgcnde aan tal geestesziekten is volgens dr. Van de Calseyde een gevolg van de steeds intensievere industria lisatie. Daardoor trekken steeds meer mensen van het rustige platteland naar de als maar drukker wordende steden, waar het tempo van de tijd de enke ling dikwijls aan lichamelijke en geestelijke druk blootstelt die hij niet altijd kan verdragen. Uit de jongste statistieken van dc Wereldgezondheidsorganisatie blijkt, dal het sterftecijfer in vijftien Europese landen (w.o. Nederland i sedert 1947 met 9,6 procent is gedaald, van 11,9 per 1000 inwoners tot 10,7. De sterf te als gevolg van tuberculose daalde met 72,6 procent, van 0,73 per 1000 Inwoners in 1947 tot 0,20. COMPLOT IN SAN SALVADOR De president van San Salva dor, José. Maria Lcnuts, heeft voor een periode van dertig dagen de noodtoestand afgekon digd in verband met het bestaan van „een communistisch complot om de regering omver tc wer pen". Het complot zou eveneens zijn gericht tegen Mexico, Columbia, Guatemala, Ecuador en Vene zuela. De samenzweerders zijn agitators die Chinees-Russische methoden toepassen, aldus de president. NEDERLANDS RIJNSCHIP BIJ MANNHEIM GEZONKEN Het Rijnmotorschip „Vrijheid" 345 ton), dat eigendom is van de lieer P. Bcliaap jr. uit Rotter dam, is maandagavond j.l. bij Mannheim gezonken. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Het schip, dat vrijwel steeds in Duitsland vaart, had maandag avond by Mannheim ligplaats ge kozen. Schipper J. Ruzenbrand, zijn vrouw en hun zoon waren al naar bed gegaan, toen de schipper wakker werd, omdat hij water hoorde klotsen. Toen hij aan dek een kijkje ging nemen, klotste het water ai de machinekamer binnen. Direct wekte hij zijn vrouw cn zoon. De laatste sliep in hel voorschip. Het drietal staple over op het schip, dat naast het hunne lag. Direct daarna zonk het motor schip. De oorzaak is nog onbekend, maar de eigenaar acht liet niet uitgesloten, dal het schip, zon der dal iemand iets heeit ge merkt, overdag op een zich onder water bevinaend oostakel is gestolen. Uiteraard zal men pas antwoord op deze vraag krij gen wanneer liet scnip zal zijn gelicht. De Rotterdamse eigenaar is reeds onderweg naar Duits land, waar ook een expert een onderzoek zal instellen. (Adv.) Hulrfzuiv®rHeid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poede Cuba neemt internationale makelaarsfirma over De Cubaanse regering heeft dinsdag de internationaal be kende suikermakelaarsfirma Luis Mendoza Y Compania overgenomen, daar de leiding de firma zou hebben „in de steek gelaten" en naar het buiten land was gegaan. De ministerraad van de E.E.G. heeft dinsdag in Brussel beslo ten dat het bijzondere comité belast met de voorbereiding voor de besluiten ter uitvoering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid afwisselend door een afgevaardigde van een der zes landen zal worden voorgezeten. Nederland zou er de voorkeur aan hebben ge geven, dat 'n permanente voor zitter voor dit comité zou zijn benoemd en had de vice-voor- zitter van dc Europese commis sie, dr. Mansholt, kandidaat ge steld. Voor dit voorstel bleek echter geen voldoende steun te bestaan Besloten werd, dal de nationaliteit van de voorzitter van het comité zal wisselen met die van de voorzitter van de ministerraad, dus één keer in het halfjaar. Tot 31 december zal een Nederlander met de leiding van het comité worden belast. Het is nog niet bekend wie dat zal zijn. Het comité, dat al vóór 15 oktober zijn eerste rapport aan de ministerraad moet uitbrengen, zal vrijdag a.s. zijn eerste vergadering houden. Bij een verdere hespreking van 't landbouwbeleid heeft de Vergoeding verpleging in verpleegtehuis door ziekenfondsen De mogelijke verstrekkingen aan de ziekenfondsverzekerden dienen te worden uitgebreid met een vergoeding in verband met de kosten van verpleging in een erkend verpleevtehuis. Tot, deze conclusie is de Zieken fondsraad in overgrote meerder heid gekomen na zich op ver zoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid daarover te hebben bera den. Aan de minister is rapport uitgebracht. Voor het eerste jaar begroot de raad de kosten van deze nieuwe voorziening op 20 miljoen gulden. Westduitse delegatie dinsdag enkele bezwaren, die een publi- katie van het versnellingsbe- sluit bij de uitvoering van het E. E. G.verdrag in de weg stonden, teruggenomen. Deze bezwaren sloegen op de land bouwsector en met name op de versnelde afbraak van de douanetarieven en verruiming van de contingenten voor pro dukten met als grondstoffen granen en suiker. De Europese commisie werd de bevoegdheid verleend om in overleg met de exporterende landen maatrege len (heffingen) te nemen, in dien door concurrentie versto rende omstandigheden een re geling van de invoer van deze produkten noodzakelijk mocht zijn. De ministerraad zal woensdag opnieuw bijeenkomen. Op de agenda staat ondermeer een verdere verspreiding van het personeelsstatuut van de ambte naren der drie gemeenschap pen E. E. G., Euratom en E. G. K. S. DE VER. NATIES EN DE TOESTAND IN KONGO Secretaris-generaal Hammai- skjoeld van de V.N. is op het ogenblik niet van plan om ae Vei. bgheidsraad bijeen te roepen in verband met de nieuwe krisis in Kongo. Zijn assistent Andrew Cordier zal echter langer in Leopoldstad blijven dan het plan was. Hij had naar New York moeten terug keren na de aankomst van ae Indische diplomaat Dajal, de op volger van Bunche als speciaal vertegenwoordiger van Ham- marskjoeld in Kongo. Dit zijn de twee dingen die men tot nu toe bij de V.N. in New York te weten is gekomen over de Kongolese kwestie. (Adv.) RAHN BIJ AUTO-ONGELUK LICHT GEWOND Helmut Rahn, de Duitse ex- internationaal die voor S.C. En schedé uitkomt, is enkele dagen geleden bij een auto-ongeluk tus sen Essen en Kcttwlg licht ge wond. Als reden gaf hij telefo nisch aan de politie op dat hij, door een tegenligger verblind, tegen een boom op was gereden. Hij kreeg wat blauwe plekken maar zijn wagen werd zwaar be schadigd. Rahn moet zich vandaag bij de politie te Essen melden om gehoord te worden. De persconferentie van presi dent. Eisenhower was woensdag voornamelijk aan twee onder werpen gewijd, aan Kongo en de komende algemene vergade ring der Verenigde Naties. Wat Kongo betreft deed de president een beroep op de Bowjet-Unie haar „eenzijdige actie met het doel haar eigen politieke oogmerken in Afrika te bereiken" te staken. Hij be treurde dat de Sowjet-Unie vliegtuigen, bestuurd door Sow- jet-Russisch militair personeel, voor militaire doelen aan pre mier Loemoemba ter beschik king schijnt, te stellen. Hij was van mening dat de Sowjet-Unie, WEST-BERLIJN De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Car- stens, heeft dinsdag met de am bassadeurs van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Stalen ge sproken over eventuele nieuwe Oostduitsc maatregelen tegen Wcst-Berlijn. Carstens dankte de ambassa deurs voor de verklaring die de Westelijke grote drie vorige week heaben gepubliceerd naar aanlei ding van de Oostduitse maat regelen tegcp de congressen van vluchtelingen en oud-krijgsge vangenen. Van 29 oktober-5 november KINDERBOEKENWEEK 1960 De kinderboekenweek 1960 georganiseerd door de commis sie voor de propaganda van het Nederlandse boek wordt ge houden van 29 oktober t/m 5 november. Het kinderboeken week-geschenk (wordt verstrekt bij aankoop van Nederlandse kinderboeken voor 2,50 of meer) is een bouwplaat (ont werp Wim Bijmoer) van 'nkin- derboekenweekpoppenkast, waarvoor Annie M. G. Schmidt 'n poppenkastspelletje schreef, waarvan de tekst staat afge drukt in de kinderboekenkrant „De Grabbelton", die de boek handel gratis verspreid. Daarin staat voorts een verhaal van Hans Andreus, waaraan als prijsvraag verbonden is het maken van een illustratie bij dit verhaal. De vorig jaar ge houden tekenwedstrijd voor een affiche voor de kinderboe kenweek 1959 werd gewonnen door de nu 5-jarige Stefan Tam boer uit Den Bosch. De jury, die dit jaar het kinderboek 1959 zal uitkiezen bestaat uitde da mes J. G. Daane en W. Hora Adema en de heren Jean Du- lieu, Aart Romijn en A. Wel ling. Er schijnt een nieuwe editie van de catalogus van ver antwoorde kinderboeken „De kleine vuurtoren". Het bureau boek en jeugd der centrale ver eniging voor openbare biblio theken heeft een keurlijstje van Nederlandse kinderboeken, „De wiekslag", samengesteld, ter verspreiding op de lagere scho len. indien dil waar blijkt, het be ginsel schendt, dat tot dusver in Kongo is gevolgd, namelijk dat er geen militair personeel van één der grote mogendheden wordt ingezet. De Verenigde Staten nemen deze actie van de Sowjet-Unie zeer ernstig op. De president verzocht de Sowjet-Unie de Verenigde Na ties te helpen bij het herstel van de vrede in Kongo. De Ver enigde Staten zijn bereid de Verenigde Naties volledig te steunen, binnen de grenzen van het handvest der Verenigde Na ties, om de vrede in de nieuwe staat te bewerkstelligen. Indien de Sowjet-Unie eenzij dig zou blijven handelen zou er een ernstige toestand ontstaan, aldus Eisenhower in antwoord op een vraag. De president verklaarde dat er weinig kans is dat hij pre mier Chroesjtsjef tijdens de komende zitting van de alge mene vergadering der V.N. zal spreken. De Sowjel-premier diende eerst bepaalde voorwaar den te vervullen. Eisenhower noemde deze voorwaarden niet, maar hij antwoordde bevesti gend op een vraag of hiertoe behoorde de vrijlating van de twee gevangen genomen piloten van de RB-47 die op 1 Juli door een Sowjet-jager werd neerge schoten. Hoewel hij dit jaar, redenen had om naar de algemene ver gadering der V.N. te gaan, had hij niet het voornemen de V.N. te verlagen door deel te nemen aan een scheldpartij en propa- gandastrijd. Over ontwapening zei de pre sident dat de V.S. op de komen de zitting van de algemene ver gadering opnieuw een uiteen zetting zullen geven van hun plannen en de gebieden zullen noemen waarop overeenstem ming mogelijk is. Er zijn con cessies mogelijk op voorwaarde dat ieder akkoord over ontwa pening gepaard gaat met een doeltreffend controlestelsel. Hij zei dit in antwoord op een vraag van een Tass-correspondent. Oudere verslaggevers herinne ren zich geen eerdere gelegen heid waarbij een Sowjet-corres- pondent een vraag stelde op een presidentiële persconferen tie. DHONKEN SCHEEl'SMAATJE GING TEKEER In het politiebureau te Hoek van Holland werd dinsdagavond een 17-jarig scheepsmaatje uit Middelburg binnengebracht, dat onder drankinvloed de orde had verstoord. Het zeemannetje, dat ondanks zijn jeugdige leeftijd reeds gehuwd bleek te zijn, en wel met een 16-jarig meisje, zag kans in zijn cel voor 60,'- scha de aan te richten. Vóór hij zijn roes ging uitslapen vernielde hij veel aan het toch al schamele meubilair. De Hoekse politie zal hem de rekening presenteren. VERPLEEGSTER STICHTTE BRANDJES DODELIJKE VAL VAN TRAP De Delftse gemeentepolitie heeft een 37-jarige uit Rotterdam af komstige verpleegster uit het Groene Kruis-sanatorium te Delft in arrest gesteld op verdenking van brandstichting. De zuster heeft reeds een bekentenis afge legd en gaf als motief voor haar daad op dat zij de eenzaamheid van dc nachtdienst niet kon ver dragen. Dinsdagnacht ontdekte een nachtzuster een brandje in de keuken van het zusterpaviljoen. Zij waarschuwde de directrice en samen met haar kon zij hel vuur doven. Nauwelijks was dit ge beurd of er werd brand gemeld uit de keuken, onmiddellijk ge volgd door meldingen uit andere delen van het sanatorium. Het bcrsoneel slaagde er in alle brandjes te blussen. De politie, die intussen was gewaarschuwd, arresteerde de zuster na een uit gebreid onderzoek. De bekendmaking onlangs door de politie te Maastricht, dat streng zal worden opgetre den ter handhaving van artikel 92 der algemene politieveror dening, houdende een verbod voor ongehuwden beneden 18 jaar om na negen uur 's avonds zich in de open lucht, in café's en dergelijke te bevinden, is dinsdagavond in de gemeente raad van Maastricht aanleiding geweest tot vragen van het In de loop van augustus is het aantal werkloze mannen met rond 3700 afgenomen tot 26.157. De bezetting der aanvullende werken liep met ongeveer 900 terug tot 3842. De hele geregi streerde arbeidsreserve van man nen daalde in augustus met circa 4500 tot 29.999 personen. Dit is woensdag meegedeeld door het ministerie van Sociale Zaken cn Volksgezondheid. Volgens een analyse van het ministerie was de werkloosheid eind augustus als volgt onder te ver delenseizoen werkloosheid 1000, wrijvingswerkloosheid 9000, werkloosheid van minder ge- schiklen 14.000 en structuur- werkloosheid 6000. In de provincie Zeeland zagen de cijfers eind augustus er als volgt uit (tussen haakjes de overeenkomstige cijfers van eind juli)1201 (1474). De voornaamste oorzaak van de daling, aluus de pubiiKatie van bet ministerie, is de opneming van jongeren in het arbeidspro ces, die na beëindiging van de schooltijd als werkzoekende wa ren ingeschreven. .Daarnaast heeft het abnormale natte weer een verschuiving van werkzaam heden in de landbouw teweegge bracht naar het einde van de maand, terwijl voorts de heer sende spanning op de arbeids markt tot een verdere daling van het werkloosheidsniveau mee werkte. De vraag naar arbeidskrachten daalde niet onbelangrijk. Deze daling had echter uitsluitend be trekking op jeugdigen. De vraag naar volwassen arbeiders nam nog met rond 1000 toe. De lichte stijging in de werk loosheid van vrouwen is voor het grootste deel toe te schrijven aan het aanbod van jeugdigen, die zich als werkzoekende bij de ar beidsbureaus lieten inschrijven. De vraag naar jeugdig vrouwe lijk personeel gceit, evenals dit bij dc mannelijke jeugd het geval was, een daling te zien, welke vrijwel gelijk is aan de totale da ling in de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten. Vooral in de agrarische pro vincies is door het verloop der werkzaamheden in de landbouw de werkloosheid belangrijk ge daald. In de overige provincies is de daling veel geringer en bleef de geregistreerde arbeids reserve vrijwel gelijk. raadslid dr. J. Tans. Deze in formeerde naar de resultaten van de politiecontröle en hij vroeg of het de bedoeling is de verordening in de toekomst te handhaven. Namens de fractie van de P.v.d.A. drong dr. Tans aan op wijziging van de be staande bepaling, zeker ten aan zien van het uitgaansverbod op straat. De burgemeester deelde mee, dat de toepassing van deze al gemene politieverordening geen aanleiding heeft gegeven tot processen-verbaal. Er is een grote preventieve werking van de waarschuwing uitgegaan. B. en W. zullen echter in overwe ging nemen of de betreffende verordening, die uit de bezet tingstijd stamt,, gewijzigd dient te worden. De heer Tans stelde evenwel, dat de burgerlijke vrijheid zo veel mogelijk bewaard dient te worden. Afgezien van de vraag of de overheid wel het recht heeft een verbod van zo'n alge mene strekking te handhaven, was dr. Tans van oordeel, dat voor het grootste deel van de Maastrichtse jeugd een avond klok onnodig en zelfs onge wenst is. Het bericht van deze avondklok drong door tot in het buitenland en bracht Maas tricht, zo zei de heer Tans, on nodig in discrediet. De raad be sloot op dit ogenblik geen alge mene dscussie over deze kwestie te houden, maar het standpunt van B. en W. inzake de algehele wijziging van de politieveror dening af te wachten. DODELIJKE VAL VAN EEN TRAP. Maandagnacht is in Delft de 35-jarige heer A. van Velzen uit de Singelstraat in zijn woning van de trap gevallen. Hij werd met een schedclbasisfractuur in het ziekenhuis opgenomen en is daar overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Voorzorgsmaatregelen voor Chroesjtsjefs komst naar New York Men overweegt het hoofdkwar tier van de Ver. Naties in New York voor het publiek te sluiten zolang Chroesjtsjef zich daar be vindt, zo is woensdag in door gaans betrouwbare V. N.-kringen meegedeeld. De mannen van de veiligheids dienst, die permanente anti communistische betogingen vre zen van vluchtelingen uit Oost- Europa, zouden werken aan een plan om iedereen de toegang tot het hoofdkwartier te beletten die er geen officiële taak heeft. Tot het secretariaat, de confe rentiezalen en de overige dienst gebouwen zouden alleen diplo maten, een paar leden van de V. N.-staf en een bepaald aantal journalisten vrije toegang mogen hebben. Bij de uitwerking van het plan houdt men er rekening mee dat Chroesjtsjef en de andere com munistische leiders niet langer dan tien dagen in New York zul len blijven. De veiligheidsmaat regelen zullen veel uitgebreider zijn dan die welke men had ge troffen voor Chroesjtsjefs bezoek aan „Comp David". Argentinië verbreekt diplomatieke betrekkingen met Dominicaanse Republiek Argentinië heeft dinsdagavond bekendgemaakt dat het de diplo matieke betrekkingen met de Dominicaanse republiek heeft verbroken. Zoals bekend is op de bijeen komst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de landen, aangesloten bij de organisatie van Amerikaanse staten, een resolutie aangenomen, waarin onder meer verbreking van de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse republiek werd geëist, omdat deze republiek i,agressie tegen Venezuela heeft gepleegd". Uit Buenos Aires wordt ge meld dat ook Urugay de diplo matieke betrekkingen met de Dominicaanse republiek heeft verbroken. Britse journalisten vrijgelaten Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties in Leopold stad zijn de drie Britse journa listen en een vlieger uit Rhode- sië, die de vorige week op het vliegveld van Bakwanga door Kongolese soldaten zijn gearres teerd, in vrijheid gesteld. De Engelsen en hun Rhodesi- sche piloot zijn woensdag per vliegtuig uit Loeloeaburg in Leo poldstad aangekomen. De drie journalisten en de vlieger maken het goed. Zij zijn, volgens een nader bericht, maandag vrijge laten.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5