GRATIS Frankrijk zai geen inmenging in de ;erijnse kwestie dulden Aig< SCHOOL SCHRIFTEN Castro steunt op de massa Japans minister betreurt verzoek tot uitstel van vlootbezoek OrkaanDonna'trok over St. Maarten Kasavoeboe vervangt Loemoemba HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- cn MAANSTANDEN DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5079 DE OORLOG IN ALGERIE GERUCHTEN ROND KONING BOUDEWIJN MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA MINISTER SOEBANDRIO OVER DE DOORMAN MOLOTOF IN WENEN Veruarde toestand in Kongo Vroeg uit de veren Voorzitter en secretaris Instituut Nederland-Japan nemen ontslag LOEMOEMBA ZET KASAVOEBOE ALS STAATSHOOFD AF INCIDENT IN KONGOLESE PARLEMENTSGEBOUW AMERIKAANSE VERSLAGGEVER IN KONGO OMGEKOMEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijsƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Frankrijks president generaal De Gaulle heeft op zijn maan dagmiddag gehouden persconfe rentie verklaard, dat Frankrijk nöch geschokt, noch geïntimi deerd zal worden door het ge scheld of de plagerijen van be paalde zijden tegen sommige landen, waaronder Frankrijk. Generaal De Gaulle sprak voor meer dan 750 journalisten, bui tenlandse diplomaten en leden van het Franse kabinet, die zich in de balzaal van het Elysée ver zameld hadden. Dit was de derde persconferentie, die generaal De Gaulle sinds zijn ambtsaanvaar ding heeft gehouden. Met betrekking tot Algerië zei de president, dat er een Algerië bestaat. Er bestaat een Algerijn se eenheid. Er bestaat een Alge rijnse persoonlijkheid. Het is aan de Algerijnen, aan wie het toe behoort, om over eigen lot te be slissen. In afwachting dat zij zulks kunnen doen, is de ontwik keling van de Algerijnen aan de gang, een beweging die niet kan worden tegengehouden. Er worden nieuwe maatregelen voorbereid voor het bestuur van de verschillende gebieden en de regering over geheel Algerië, al dus de president, die hieraan toevoegde dat de gang van zaken in Aigerië goed vooruit gaat. De, Mohammedanen hebben reeds vele bestuurstaken overgenomen. Voorts wees de president op de toenemende economische kracht van het land. Met betrekking tot de interna tionale situatie zei De Gaulle, dat er een gevaar schuilt in de stro mingen, die de wereld thans m beroering brengen. Frankrijk heeft zijn politieke lijn uitgestip peld en zal deze standvastig vol gen. De Gaulle verklaarde verder, dat in al deze manifestaties niet temin iets overdrevens en kunst matigs schuilt, en dat is de reden waarom wij ons niet van streek laten brengen door deze waar schuwingen, aanmaningen, door deze vloed van plagerijen, afkom stig van bepaalde landen tegen enkele andere landen, en in het bijzonder tegen ons. De Gaulïe uitte ernstige kritiek op het optreden van de Verenig de Naties in Kongo en deed een beroep op nauwe coördinatie tus- Een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden, welke zich oostwaarts uitbreidde, heeft in ons land de buiïgheid sterk onderdrukt en voor flinke zon nige perioden gezorgd. Ook in Engeland en Frankrijk onder ging het weerbeeld hierdoor een verbetering. Slechter ge steld was het in het gehele Al pengebied van Zwitserland, Italië en Oostenrijk waar fron tale storingen de afgelopen twee dagen langdurige en soms zware regenval veroorzaakten. Som mige stations kregen in 48 uur neerslaghoeveelheden van meer dan 100 mm. Het laat zich aanzien dat eerdergenoemde rug van hoge luchtdruk vandaag het weer beeld in ons land geheel zal be heersen, zodat de buiïgheid vrij wel geheel zal verdwijnen en zonnige perioden het weer een prettiger karakter zullen geven. In de nacht gevormde mist zal in de ochtend weer snel verdwij nen waarna het kwik zal op lopen tot ongeveer 18 graden." medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Zonnige perioden. Zonnige perioden en overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid west. Middagtemperaturen om streeks 18 graden. DINSDAG 6 SEPTEMBER. sen de leidende Westelijke mo gendheden. „De rivaliteit tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie heeft aan de Russische kant een stre ven doen ontstaan om de moei lijkheden, voortvloeiend uit de nieuwe verwerving van de sou- vereiniteit, in het bijzonder door de Afrikaanse landen, tegen de Westerse wereld uit te buiten." De Russen trachten deze on vermijdelijke ontwikkeling om te zetten in een chronische crisis en hierin worden zij door commu nistisch China gesteund. De Gaulle zei twee jaar gele den aan president Eisenhower, en vervolgens aan de Britse pre mier MacMillan te hebben voor gesteld om gezamenlijk te han delen, speciaal in Afrika, in plaats van ieder op eigen ma nier. „'Dit is nog steeds niet ge beurd. Maar het is nog niet te laat. De Westelijke mogendheden moeten permanent gezamenlijk optreden om de nieuwe vrije landen aan te moedigen redelijk te handelen", aldus de generaal. Met betrekking tot Kongo zei de Franse president, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk van het begin af hun optreden hadden moeten coördineren. Als zij tezamen de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Kongo hadden gegarandeerd, zou geen inmenging van bepaalde zijden hebben plaats gehad en zcu het prestige van het Westen beter zijn verzekerd dan door het on voldoende en zeer kostbare op treden van de zogenaamde Ver enigde Naties. In het verdere verloop van zijn persconferentie stelde De Gaulle een Westeurope.se volksstem ming voor, ter verwezenlijking van de plannen voor een Euro pese politieke eenheid. Verder uitweidend over Alge rië zei De Gaulle, dat wat ook in New York in de Verenigde Naties zal gebeuren of niet zal gebeuren, Frankrijk standvastig zijn eigen politiek in Algerië zal velgen. Als de Algerijnse opstandelin genleiders in Tunis mochten den ken, met een resolutie van de Verenigde Naties de hand van Frankrijk te kunnen forceren, geven zij zich aan een grote il lusie over. Volgens de president zijn de Verenigde Naties niet bevoegd om zich met Algerië bezig te houden. Dit is zuiver een Franse aangelegenheid. De president verklaarde, dat het op elk moment mogelijk is de gevechten te beëindigen en te spreken over de vraag hoe dit zou kunnen worden bereikt, wat er met de wapens moet gebeu ren en wat met de strijders. Hij zei dat zolang de wapens aan het woord zijn, er geen politieke kwesties kunnen worden bespro ken. Over West-Europa doorgaand, zei De Gaulle dat de Westeuro- pese landen regelmatig bijeen moeten komen ter bespreking van politieke aangelegenheden. Hij stelde de instelling van een secretariaat voor, alsmede van een assemblée, samengesteld uit delegaties van Westeuropese parlementen, en voorts het zoj over één antenne, waarmede spoedig mogelijk houden van een wel de verbinding met Curagao „plechtig referendum, om de kan worden onderhouden, doch steun van het volk te krijgen niet die met Saba, St. Eustatius voor deze samenwerking tussen 1 en het Julianavliegveld op St. de landen. Maarten zelf. De Gaulle somde drie voor waarden op voor een doeltref fende ontwapening: ontspanning, waarbij de landen zich onthouden van beledigingen over en weer; het maken van een begin met ontwapening, vooral cp het ge bied van kernwapens; en „ern stige samenwerking". Met betrekking tot de Mali- federatie zei De Gaulle het recht van Senegal om zich daaruit terug te trekken, te erkennen. Niettemin acht hij het voortbe staan van de federatie van be lang en Frankrijk zal het zijne daartoe bijdragen. Ook een Afri kaans staatshoofd stelt pogingen in die richting in het werk. Ten aanzien van het NAVO- verdrag meende De Gauile dat herziening op twee punten nood zakelijk is: 1. De beperking van het verdrag tot alleen de Euro pese zóne; 2. de integratie van de Europese defensie. Volgens een rapport van de staf van het Franse leger in Ai gerië is de militaire toestand de afgelopen anderhalf jaar, sinds generaal De Gaulle president is, aanzienlijk verbeterd', zo bericht „Paris Jour". De eenheden van het opstan- delingenleger die zich in Marok ko en Tunesië bevinden, zouden thans geen offensief meer kun nen ondernemen. Het aantal in actieve dienst zijnde bewapende rebellen zou van 40.000 in mei 1958 tot 22.000 thans zijn terug gelopen. Hun bewapening zou in deze p>eriode van 17.000 kleine vuurwapens en 870 zware wa pens (mortieren, bazooka's etc.) zijn verminderd tot 8.300 lichte en 470 zware vuurwapens. Slechts in het Aures-gebergte, waar de opstand zes jaar gele den begon, baart de toestand nog zorgen. Hier opereren nog een heden van 100 man sterk. Het aantal aanslagen tegen personen en particuliere bezittin gen verminderde de eerste helft van dit jaar ten opzichte van 1959 met 35 proeent tegen over- heidsbezit met 52 procent. In kringen van de Romeinse curie heeft men met verbazing kennis genomen van een be richt van een Amerikaans blad volgens hetwelk de kardinaal- staatssecretaris Tardini zou zijn verzocht koning Boudewijn van België voor te bereiden op het kloosterleven daar de koning bij de Trappisten zou willen in treden. Men schijnt dit bericht in ge noemde kringen als gefanta seerd te beschouwen. (Adv.) Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van fl?30 nu slechts f 1,03 Alléén bij 7&lWl Voor een menigte van 300.008 man, die al zijn woorden beju belde, heeft de Cubaanse pre mier Fidel Castro in Havanna bekend gemaakt het Ameri kaans-Cubaanse defensieverdrag te hebben opgezegd en bezig te zijn met het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met communistisch China. De foto laat zien hoe Castro vei antwoording afiegde aan zijn vo!k. Zaterdag zijn door een ont ploffing in een mijn te Boksburg in Transvaal vijf mijnwerkers om het leven gekomen. 23 ande ren geraakten ruim 2.000 meter onder de grond ingesloten. De mijndirectie heeft later medegedeeld dat negen Afri kaanse mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Negentien mijnwerkers zijn nog onder de grond ingesloten. ,Er bestaat geringe hoop, dat de afgeslotenen nog tijdig kun nen worden bereikt. Het red dingswerk wordt echter in zo hoog mogelijk tempo voortgezet aldus de directiemededeling. Een der ingesloten Afrikaanse mijnwerkers is maandag na 45 uur levend gered. Na deze red ding zijn de pogingen, om de achttien andere ingeslotenen te bereiken, met verdubbelde kracht voortgezet. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Zentaro Kosa- ka, heeft maandag op een pers conferentie verklaard het diep te betreuren dat Japan moest verzoeken om, uitstel van het Nederlandse vlootbezoek. Hij protesteerde tegen de me ning dat het verzoek om uitstel te vergelijken was mei het uit stellen van het bezoek van pre sident Eisenhower. Dit laatste werd veroorzaakt door de bin nenlandse toestand' in Japan ter wijl het eerste uitstel het resul taat was van diplomatieke over wegingen en „niet van druk door linkse groepen hier zoals sommi ge berichten zeiden". Kosaka zei In de loop van de dag zijn nog twee lijken van omgekomen breken of zijn ambasadeur terug 1 mijnwerkers naar boven ge- te roepen. Daarom vroeg Japan bracht. Men heeft thans weinig Nederland herhaaldelijk het ver- Loop de overige zestien nog in- met nadruk datzoek inzake het vlootbezoek in te gesloten mijnwerkers te kunnen trekken. Kosaka zei dat Japan geen Voorzover maandagochtend op Curagao bekend Is geworden, is de orkaan „Donna", die zondag recht op het Antilliaanse eiland Sint Maarten afstevende, zondag avond even ten noorden van de hoofdplaats Philipsburg over het eiland getrokken. Naar thans is gebleken, heeft de radio-telegrafist van het P.T.T.-kantoor te Philipsburg, de hoofdplaats van St. Maar ten, nog slechts de beschikking v.m. n.m. Terneuzen 2.38 2.54 Breskens 2.03 2.19 Hansweert 3.18 3.34 Walsoorden 3.28 3.44 ZON MAAN op onder op cndei Sept. 6 5.59 19.17 19.49 7.02 7 6.01 19.14 20.16 817 8 6.02 19.12 20.43 9.29 9 6.04 19.10 21.11 10.39 10 6.06 19.07 21.41 11.46 Deze telegrafist beschikt op het ogenblik evenmin over ge gevens van de toestand in de stad en op het verdere eiland, daar hij door zware regenval en de wind geïsoleerd is in het telegraafkantoor. Nadat hij een inspectietocht had. gemaakt door de stad Phi lipsburg en de districten op het eiland St. Maarten, heeft gezag hebber Beau jon het volgende aan Willemstad gemeld: Voorzover kan worden nage gaan heeft de orkaan geen do den en gewonden geëist. De schade is zeer groot, doch is nog niet met nauwkeurigheid te ramen. Alle telefoonleidingen en telefoonmasten zijn verdwe nen, het lichtnet te Philipsburg is onbruikbaar, van vele huizen zijn de daken afgerukt en enkele huizen werden totaal vernield. Verder is er grote wa terschade, terwijl ook de zee ernstige schade heeft aange richt. Op het vliegveld zijn de antennes uitgevallen en is de bakenzender verdwenen. De plaats Simpsonbaai werd zon dagavond geheel geëvacueerd. Uit Saba en St. Eustatius is op St. Maarten nog geen enkel bericht ontvangen. Het plaatse lijke hulpcomité is in actie ge komen, doch voorlopig werd nog geen aanvraag voor hulp verzonden aan het Rode Kruis op Curagao. Op het Franse gedeelte van het eiland St. Maarten zijn, voor zover tot nu toe bekend, eveneens geen doden of gewon den te betreuren, doch ook daar is zeer ernstige schade aangericht, vooral aan de boom gaarden. Het regent er nog zwaar. het uitstellen van het vlootbezoek niet betekent dat Japan meer. nadruk legt op de vriendschap f1-1 gekozen h.a in Fe,i met Indonesië. „Japan wil vrien- sea Indonesië en Neder.anc, den zijn met Indonesië en Neder- iov®r Westelijk Nieuw-Guinea, land beiden". Kosaka zei datIn antwoord op een vraag zei Japan reeds in mei een gereser- dat Japan zeer gaarne de veerde houding had aangenomen Karei Doorman zou omvangen toen van Nederlandse zijde voor 5 Iiet scklP ergens anders van- het eerst informeel de mening an 7011 korr-en- van Japan vroeg. De Japanse regering was van mening dat het bezoek op verzet in Indonesië zou stuiten en zou kunnen leiden tot het ontstaan van een delikato kwestie tussen Japan en Indone sië. De Indonesische minister van Ondanks de gereserveerde Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- houding van Japan vroeg Neder- drio, heeft in commentaar op land op 3 juni formeel toestem- het afgelasten van het Neder- ming voor het bezoek. Japan landse vlootbezoek aan Japan meende niet te kunnen weigeren gezegd, dat hij „blij is dat het en stemde in met het bezoek. j gezonde oordeel uiteindelijk aan De Indonesische regering had beidé zijden heeft gezegevierd" eerst de Japanse toelichtingen aanvaard maar later „was zij niet in staat de gevoelens van- het Indonesische volk te beheer sen". Indonesië had toen meege deeld, dat het indien het be zoek zou openbare De minister zei, dat Indonesië niet wenst dat Japan betrokken wordt in het Indonesische con flict met Nederland over Neder lands Nieuw-Guinea. De Japanse ambassadeur in doorgaan door de i Djakarta, Takeo Oda, zei tegen mening gedwongen verslaggevers, dat hij verheugd zou worden de economische be- j is over het besluit van zijn rege- trekkingen met Japan te ver- ring. redden. Het aantal draagt thans elf. doden be- De oud-minister van Buiten landse Zaken van de Sowjet- Unie Molotof is maandag in Wenen aangekomen. Molotof, tot voor kort ambasadeur in Oeljan Bator, Buiten Mongolië, is, zoals bekend, benoemd tot vertegen woordiger bij het internationale bureau voor atoomenergie. Molotof vertrok onmiddellijk na aankomst naar de Sowjet- ambassade. Zijn toestel kwam om ca. 12.00 uur plaatselijke tijd aan. Dag en tijdstip waarop Mo lotof zou aankomen waren strikt geheim gehouden, om, zoals een lid van de Sow jetdelegatie mee deelde, hem ongemakken van nieuwsgierigen en journalisten te besparen. Molotof zal de bijeenkomsten in het kader van de conferentie over kleine en middelgrote reac tors, die maandag is begonnen, waarschijnlijk niet bijwonen. President Kasavoeboe vanKasavoeboe is altijd voorstan- Kongo heeft maandagavond be-1 der geweest van een federaal -I Kongo. Hij was in naam opper- kend gemaakt, dat h,j Loemoem- bevethebber van het Kongolese ba als premier van Kongo ver- leger. Het bevel werd echter in vangen heeft door Joseph Ileo, feite uitgeoefend door generaal Premier Chroesjtsjef gefotogra feerd tijdens een wandeling in het park van Kesaeranta (in Finland) in de vroege ochtend uren. voorzitter van de senaat. Kasavoeboe heeft de Ver. Na ties gevraagd het bewind in het land over te nemen. Kasavoeboe maakte de ver vanging bekend in een radiorede. Hij verklaarde dat hij persoon lijk het bevel over het Kongo lese leger op zich heeft genomen. Loemoemba is „door de Belgen benoemd en voert het land naai de broederkrijg" aldus Kasavoe boe. De voorzitter van het insti tuut NederlandJapan, de heer F. Th Roeter van Lennep te Wassenaar, heeft besloten ont slag te nemen uit deze functie. Evenals de secretaris van dit genootschap, die zijn ontslag eerder indiende zondagavond, doet de heer Roeter van Lennep het uit protest tegen liet Japan se besluit om de uitnodiging aan de „Karei Doorman" in te trek ken. De heer Roeter van Len nep zeide dat „in ieder geval de activiteiten van het instituut voorlopig worden opgeschort (het instituut werd ingesteld om de handelsbetrekkingen tussen Japan en Nederland te bevor deren). Loendoella,- die sergeant-majoor was voordat Kongo onafhanke lijk werd. Volgens A.F.P. heeft Kasavoe boe de hele regering-Loemocm- ba naar huis gestuurd. De Kon golese president zou voorts de commandant van de V. N. om be scherming hébben gevraagd. Een woordvoerder van de V. N. zei in Leopolastad, dat de V. N. hun best zullen doen om Kasa- vceboe's verzoek in te willigen, maar dat zij een mandaat no dig hebben om het bewind te kunnen overnemen. Premier Loemoemba van Kon go heeft maandagavond voor de radio verklaard dat de verkla ring van president Kasavoeboe van nni en gener waarde is. Hij voegde hier onmiddellijk aan toe dat Kasavoeboe geen staatshoofd meer is. Loemoemba noemde de verkla ring van Kasavoeboe een onder deel is van de samenzwering tegen zijn regering, die de im perialisten en hun medewerkers gesmeed hebben. In naam van de regering en het hele volk spreek ik deze verklaring tegen. De regering heeft geen enkel onderhoud hierover met het staatshoofd gehad. Loemoemba deed een harts tochtelijk beroep op liet leger om op zijn post te blijven. Hij verklaarde dat hij als minister van Defensie bereid is om met zijn soldaten te sterven. 'De politie van Leopoldstad heeft in het parlementsgebouw een jongeman gearresteerd, die daar met een revolver en een dolk liep te zwaaien. Volgens de politie was het Orbert Nzoeze, de leider van de jeugdafdeling van Loemoemba's partij M.N.C. Het is nog niet bekend wat Nzoeze in het gebouw wilde doen. Het gebouw zelf is thans onder dubbele bewaking gesteld. Een regeringswoordvoerder zei geen officiële verklaring over de arrestatie te kunnen geven. De Amerikaanse verslaggever Henry Taylor, zoon van de am bassadeur in Zwitserland, is zondag in de Kongolese pro vincie Kasai tijdens een treffen tussen groepen van de centrale regering en leden van de Ba- loebastam door machinegeweer vuur gedood, zo deelde het State Department mede. De strijd speelde zich af te Tsjelenge bij Bakwanga. Taylor werkte voor de bladen van het Schipps-Howard con cern.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1