sbielen 1695,- :k olducci ESSO PETROLEUM schilderzelfmet Cuba zegt militair Verenigde Staten verdrag met de op Perscommentaar op de V »N.-assembIee 62-jarige man vermoord De overstromingen in India W eeroverzicht Tapan verzoekt Nederlandse uitstel van het vlootbezoek HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT erlaagd ZEN putatie voor: 671 Terneuzen salons j'obert Fins-Russisch communiqué de haardolie met het hoogste rendement Esso, Sowjetvliegtuigen voor Kongo? 3 in aanschaf, Geen smeer- neter-kostprijs. ige - blinkt hij ing en vering elde, door het r de dag kunt :in zuinigheid paart egligging en snel- K. motor 4950, 1 egante sportcoupé, (135 K.M./u.) 50,—) NU 7250,— lel. 2220 jenlaan 5 kunstWeren CE PRINZ" Terneuzen - TELEF. 0 1173-305 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidsvval Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5078 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Cubaanse regering zegt het tweezijdige militaire ver drag met de V.S. op. Dit brengt echter geen verandering in het !ot van de Amerikaanse basis Gauntenamo mee, zo heeft pre mier Fidel Castro meegedeeld. De Cubaanse regering erkent voorts de regering van de Chi nese volksrepubliek en ver breekt haar diplomatieke be- lekkingen.met de regering van Formosa. Castro, die een menigte van naar schatting 100.000 mensen op het grote plein in het mid den van de stad toesprak, noem de het nationalistisch-Chinese regime een „marionettenrege- ring, beschermd door de Ameri kaanse vloot". BETOGING TEGEN FRANSE KERNBOMPROEVEN Vrijdag zijn in Accra betogin gen gehouden tegen de Franse kerr.bomproeven in de Sahara naar aanleiding van het bericht dat Frankrijk voorbereidingen zou treffen voor een derde proef in de Sahara. De betogers liepen door de straten van de Ghanese hoofd :net borden waarop te lezen stond: „Geen kern-imperialisme" „Nationalisatie van Franse maatschappijen" „Laat De Gaulle zijn bommen in Frankrijk tot ontploffing brengen". De stoet begaf zich naar de Franse ambasade waar krijgslie deren werden aangeheven en vervolgens een petitie werd over handigd aan de eerste secretaris van de ambassade door de voor zitter van de gemeenteraad van Accra, die ook voorzitter is van het Ghanese comité voor kern- ontploffing. Weer bomontploffing in Amman. Zaterdagmiddag heeft zich in Amman een bomontploffing voorgedaan. De schuldige is ge arresteerd. Gebleken is, dat de arrestant in verbinding heeft gestaan met de pleger van de aanslag, die onder meer de Jordaanse premier Ma- djali het leven heeft gekost. De ontploffing van zaterdag middag was niet zozeer een aan slag. De dader was nog in het bezit van springstoffen, waarvan hij zich wilde ontdoen en bracht ze toen maar tot ontploffing. Gomulka ntar de algemene vergadering der Verenigde Naties. De Poolse delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die op 20 sept. te New York bijeenkomt, zal wor den geleid door Wladyslaw Go mulka, eerste secretaris van de Poolse communistische partij en lid van de staatsraad, zo is za terdag officieel te Warchau be kend gemaakt. Gomulka zal o.a. terzijde worden gestaan door de minister van Buitenlandse Za ken. Cuba is het eerste Latijns- Amerikaanse land dat diploma tieke betrekkingen met Peking aangaat. De maatregel volgt op de jongste veroordeling door de ministers van Buitenlandse Za ken der Amerikaanse Staten in San José, Costa Rica, van Chi- nees-Sowjetrussische inmenging in de zaken van hst Westelijke halfrond. Cuba sloot in juli een handelsverdrag met communis tisch China. Men voorspelde toen reeds erkenning van het regime van Peking door Cuba. Fidel Castro zei verder dar zijn regering geen acht zal slaan op de verklaring van San José, tenzij deze door de volke ren van het Westelijk halfrond op een „algemene vergadering", bijeengeroepen door alle „demo cratische regeringen" in het ge bied, wordt goedgekeurd. De regeringen van Nicaragua. Pa raguay en Guatemala noemde hij in dit verband „een grap". De Cubaanse premisr deelde verder mee dat zijn land diplo matieke betrekkingen met „alle socialistische staten" zal aan knopen. Op het ogenblik hebben al leen de Sowjet-Unie. Polen en Tsjecho-Slowakije diplomatieke vertegenwoordigers in Cuba. Fidel Castro verklaarde dat de ministers op de conferentie in San José niet „representa tief" waren. De enige werkelij ke democratische manier om het volk te raadplegen is het in vergadering te verenigen zoals wij thans in Cuba doen. Hij ver zocht de regeringsleiders der andere Amerikaanse staten eveneens hun volkeren in „al gemene vergaderingen" te ver enigen om hun de verklaring van San José voor te leggen. Hij nodigde vervolgens het Cubaanse volk zelf uit zijn mening over de verklaring weer te geven. Hij stelde de vraag: „Zoudt gij ingeval imperialisti sche strijdkrachten ons eiland binnenvielen So wj et-hulp aan vaarden?" De menigte ant woordde gedurende vijf minu ten „Ja". Fidel Castro zei daar op dat het Cubaanse volk, in algemene vergadering verenigd, Sow jet-hulp ingeval van een in vasie had goedgekeurd. Premier Castro vroeg vervol gens de menigte of het Cubaan se volk het verdrag voor weder zijdse militaire bijstand, dat in 1952 tussen de V.S. er Cuba is getekend, moet opzeggen. Het antwoord van de menigte was bevestigend. Dit besluit, aidus de premier, zal de status van de Noordamerikaanse basis Guan- tanamo in het oosten van het land niet veranderen. 1-Iij voeg de eraan toe dat nog vele an dere maatregelen tegen de V.S. kunnen worden genomen maar dat men met voorzichtigheid moet handelen en iedere provo catie vermijden. Hij stelde nog de volgend vragen aan de rnt nigte, die alle bevestiging .ver der. beantwoord: Moet Cuba zijn politiek van vriendschap tussen alle landen voortzetten? Is het Cubaanse volk het eens met het herstel van de di plomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie en de andere so cialistische landen? Is het Cubaanse volk het eens met het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met volks- China? Meet Cuba hulp van volks- China aanvaarden ingeval van een invasie? Fide! Castro las daarop ds tekst voor van het antwoord der Cubaanse regering op de verklaring van San José. Hierin wordt de „openlijke en misda dige interventie van het im perialisme in Latijns-Amerika gedurende een eeuw" veroor deeld. De „spontane" hulp der Sowjet-Unie wordt aanvaard. Voorts wordt verklaard dat „de democratie niet verenigbaar is met de financiële oligarchie, de rassendiscriminatie en de ver volging van de intellectuelen". Voorts worden veroordeeld „de groot-grondbezitters, de honger - salarissen, het analfabetisme en de uitbuiting van de ene mens door de andere". Gepro clameerd worden de rechten van de arbeiders, boeren, oude mensen, vrouwen en kinderen". Tenslotte worden deze uitspra ken aan alle Latijns-Amerikaan se volken ter beoordeling voor gelegd. «itsrfe 16 browwtnjsfpoaf 9 L*HHUZ«fl individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. natuurlijk brengen wij de nieuwe haarmode, zojuist (20 juli I960) te parijs uitgebracht. 3IEDEDELING In verband met een overvloed aan kopy moesten we enige plaatselijke- en sport berichten benevens de gebruikelijke strip van Eric de Noorman, uitstellen RED. Red. De Japanse regering heeft za terdag besloten, het Nederlandse smaldeel niet officieel te ontvan gen en heeft de Nederlandse re gering officieel verzocht, het aangekondigde .goodwill"-bezoek uit te stellen. Zaterdagavond plaatselijke tijd deelde de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro, op een persconferentie mee, dat de Nederlandse ambassadeur, de dé heer De Voogt, van de beslis sing op de hoogte is gebracht, met 't verzoek dat de Nederland se regering het bezoek zal uit stellen. Kosaka lichtte toe, dat de Ja panse regering zich tot dit ver zoek om uitstel genoopt zag we gens de nadelige internationale weerslag ervan, speciaal in Indo nesië. „Zelfs indien het smaldeel aan Japan een bezoek brengt op De meeste Britse bladen zijn van mening dat premier Chroesjtsjef onder meer naar de algemene vergadering der Ver. Naties gaat om invloed uit te oefenen op de pas onafhankeliik geworden Afrikaanse landen die een onzekere factor in het we- deldbeeld vormen. De „Times" schreef dat de al gemene vergadering meer nog dan vorige zal worden geken merkt door de numerieke groei van de Afrikaans-Aziatische groep. „Kennelijk zal Chroesjt- sjef zich grotendeels tot dit ge hoor wenden. Hij moet een grootscheepse poging doen om het leiderschap te veroveren over de pas onafhankelijk geworden Afrikaanse staten die zich nog niet op een politiek hebben vast gelegd, aldus dit blad. De conservatieve „Daily Tele graph" is van oordeel dat er geen enkele aanleiding is Chroesjtsjef in quarantaine te plaatsen, maar evenmin is er reden voor de Westelijke leiders zich naar hem te spoeden in de hoop een nieu we topconferentie „op te lappen" of om zich aan 'n herhaling van de vernederingen van Parijs bloot te stellen. „Er is geen enkele re den naar hem toe te rennen als 'n hond die door zijn meester wordt gefloten". De liberale „News Chronicle" is evenals de liberale „Guardian" van mening dat men Chroesjtsjef niet moet negeren. „Met ai zijn feilen vertegenwoordigt hij een hoop op vrede" het alternatief voor Chroesjtsjef is een terug keer naar het Stalinisme. De „New York Times" belooft dat „deze onwelkome toerist" Chroesjtsjef, evenmin als tijdens zijn bezoek aan de Ver. Staten erin zal slagen met zijn propa ganda de mensen zand in de ogen te strooien. Het rechtse Franse blad „l'Au- rore' is evenals de Britse pers de mening toegedaan dat Chroesjtsjef een grote campagne voor communistische penetrati in Afrika op het oog heeft Het populaire „Parisljour schrijft dat de Sowjet-premier de hoogste vertegenwoordigers der landen letterlijk wil dwingen naar New York te gaan. „Indien zij het doen, zullen zij door C. als oorlogsophitsers worden be schuldigd. Indien zij wegblijven zal hij hen als schuldigen brand merken die beschaamd zijn zich te vertonen". Na afloop van het bezoek van premier Chroesjtsjef aan Helsin ki is een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat president Kek- konen het initiatief heeft geno men om met premier Chroesjt sjef voor Finland belangrijke economische aangelegenheden te bespreken. Finland en de Sowjet-Unie zul len eind november in Moskou besprekingen voeren boven de nodige maatregelen ter verzeke ring van het handelsverkeer tus sen beide landen in het geval Finland een bijzondere overeen komst mocht sluiten met de Eu ropese vrijhandelsassociatie. Premier Chroesjtsjef heeft president Kekkonen uitgenodigd voor een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie, een uitnodiging die laatstgenoemde heeft aanvaard. De datum van het bezoek is nog niet vastgesteld. De beide staatslieden, aldus 't communiqué verder, hebben de internationale situatie in be schouwing genomen en waren het er over eens, dat alles in het werk moet worden gesteld om een eind te maken aan de bewa peningswedloop. Chroesjtsjef is zondagmiddag weer per trein uit Helsinki ver trokken op terugreis naar Mos kou; TARWE-OOGST IN DE N.O.-POLDER ERNSTIG BEDREIGD. Door het abnormaal natte weer loopt de in de Noordoostpolder nog op de velden staande tarwe ernstig gevaar. Als niet binnen enkele dagen met het oogsten kan worden begonnen is de kans groot, dat de graankorrels in de halm gaan ontkiemen. In verband met deze ernstige toestand is aan de voorgangers van de Protestantse kerken in de N.O.-polder de vraag voorgelegd hoe men in deze buitengewone omstandigheden moet staan te genover het vraagstuk van de zondagsarbeid. Door (als het dan goed weer is) zondagmiddag te werken zou een groot gedeelte van de nog resterende 1500 ha tarwe kunnen worden gered. Naar aanleiding van het ver zoek is een grote groep predi kanten op excursie door de pol der gegaan om zich ter plaatse te overtuigen van de noodtoe stand. een ,,goodwill"-reis, zal onder de gegeven omstandigheden het doel niet worden bereikt", aldus minister Kosaka. Hoewel de Japanse regering verzocht „uitstel", werd in krin gen van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard, dat dit neerkomt op een Japanse weigering, het smaldeel te ontvangen. De Nederlandse regering, zo deelt het ministerie van Bui tenlandse Zaken mee, heeft met dedeling kennis genomen en grote bevreemding van deze me- uiteraard onder deze omstandig heden het voorgenomen vlootbe zoek aan Japan afgelast. Opgemerkt kan hierbij worden dat deze houding van de Japanse regering in de verhouding tussen bevriende naties in hoge mate ongebruikelijk is. Zulks treft te meer, aangezien reeds enkele weken geleden overeenstemming was bereikt over een vlootbezoek dat zou plaats hebben ter opluis tering van de 350-jarige herden king van de NederlandsJapan se betrekkingen. ■Het bezoek aan Noumea en aan de overige reeds eerder vermelde havens zal normaal doorgang vinden, aldus het communiqué van het ministerie van Buiten landse Zaken. méér warmte minder roet zuinig Zondagmorgen is gebleken, dat de 62-jarige heer Huntink in Braamt (gemeente Bergh), ver moedelijk door moord oon het (even is gekomen. Omtrent de dader en de motie ven is nog niet veel bekend. In iiet gehucht Braamt wonen twee >IAN OP BEVEILIGDE OVERWEG OVERREDEN Een 74-jarige veehouder uit Koudum is vrijdagavond om streeks acht uur dodelijk aange reden toen hij op de fiets een met automatische knipperlichten be veiligde overweg onder Workum overstak. Signalen en vaartvermindering van de aanstormende trein LeeuwardenStaveren, die op dit baanvak tussen Hindelopen en Workum rijdt, wekten niet de minste reactie op de blijkbaar in gedachten verdiepte man. Hij werd door de trein gegrepen en was op slag dood. De trein kreeg (ongeveer een uur vertraging. De Indiase minister voor Be vloeiingswerken, Ibrahim, heeft zaterdag in het parlement ver klaard, dat 2.860.000 mensen en 3.842 dorpen te lijden hebben van de overstromingen in de Pends- jaab. Naar schatting zijn 552 mensen om het leven gekomen. De schade wordt geraamd op 150 milj. gulden. In de aangrenzende staat Oris- sa zijn tot dusver 45 mensen omgekomen. 8.000 gezinnen zijn hier dakloos en meer dan 100.000 huizen zijn beschadigd. De schade aan de oogst wordt geraamd op ongeveer 27 milj. gulden. In de staat Ilimachal Pradesh, in Noord-India, zouden twee dorpen door het water zijn weg gevaagd. Gevreesd wordt dat hierbij ongeveer honderd mensen het leven hebben verloren. De overstromingen houden nog steeds aan. families, die over het gebeurde zeer zwijgzaam zijn. Blijkens dé politie-verhoren werd de heer Hunting reeds ja ren door zijn zoon J. W. Hunting geplaagd. Zaterdagavond had deze zoon met twee vrienden, S. G. K. en J. B. R. afgesproken om met een bromfiets met afge schroefde knalpijp voorbij het ouderlijk huis te rijden om daar door zijn vader te irriteren. Op een gegeven moment sprong de vader naar buiten om de lawaai makers te verjagen. Hij wierp hen met klinkkers na. J. B. R. sprong van de bromfiets, vloog op hem toe en bracht hem met een dolk een steek toe, waaraan het slachtoffer nagenoeg meteen bezweek. De rijkspolitie uit Doetinchem wist de dader en ook de beide anderen snel te arresteren. GEBOYCOTTE DUITSER NAAR NEDERLAND In de loop van deze maand zal het gezin Kaufmann uit Koep- pern bij Frankfort (M.) in Duits land zich voorlopig in Nederland vestigen. De heer Kaufmann had een expeditiebedrijf in Koeppern, dat hij heeft moeten opgeven, omdat hij door zijn dorpsgenoten dermate werd geboycot en ge plaagd, dat voortzetting van het bedrijf niet mogelijk was. Kauf mann heeft zich het ongenoegen van de bewoners van Koeppern op de hals gehaald, omdat hij ge tuigd heeft in de zaak van de Joodse caféhouder Sumpf, die het slachtoffer werd van anti semitische plagerijen van de be volking. Naar aanleiding van (ie pubiikaties over deze zaak heeft een Nederlands weekblad een actie op touw gezet, waardoor de heer Kaufmann in staat is ge steld voorlopig naar Nederland te komen. Hij kan eventueel later naar Canada emigreren. De caféhouder Sumpf is inmiddels naar Amerika geëmigreerd. PRINSESSEN OP „KONINGSBAL" te NAPELS De Prinsessen Beatrix en Ire ne, de Griekse koninklijke fami lie, de Zweedse prinsessen Mar- gareta en Désirée, prins Jan en prinses Charlotte van Luxem burg, telgen van het Spaanse ko ningsgeslacht en de vroegere Italiaanse koninklijke familie be hoorden tot de 900 genodigden van het „Koningsbal" te Napels. Dit feest werd zaterdagavond gehouden in de zés salons van het zeventiende eeuwse paleis van de Napolitaanse hertog Francesco Serra di Cassano. Veel van het antieke meubilair der salons ging schuil onder een ver siering van tienduizenden bloe men. Tot de gasten behoorden ook de Aga Khan, de voorzitter van het Internationale Olympische Comité, de heer Avery Brundage, en de Griekse reder Onassis. WIND- EN WATERHOZEN BOVEN DE NOORDZEE. De zware buien van het onsta- bile weer hebben een voor sep tember ongewoon verschijnsel boven de Noordzee opgeleverd. Wandelaars op het Noordwijker strand, die het slechte weer trot seerden, zagen gisterenmiddag tegen 1 uur lange slurven van windhozen uit de zware kantwol ken boven zee komen. Deze wind hozen veroorzaakten op hun beurt als zware fonteinen opspui tende waterhozen. Op een gege ven moment zagen deze waarne mers een zestal water- en wind hozen tegelijkertijd. Hoosverschijnselen boven zee doen zich doorgaans alleen voor tijdens herfststormen in oktober en november. Naar reizigers uit Stanleystad meedelen worden twaalf Russi sche Iïjoesjin-14 vliegtuigen op het vliegveld van de stad met de woorden „Republique du Kongo" beschilderd. Behalve het persoonlijke vlieg tuig van premier Loemoemba eveneens een Iljoesjin staat nog een Iljoesjin op het vliegveld van Leopoldstad, en naar wordt aangenomen zijn nog twee toestellen van dit type onderweg. De bemanningen van deze vliegtuigen tellen bij elkaar circa 100 man. Van de zijde van de Verenig de Naties in Leopoldstad is ver nomen dat de Russische vlieg tuigen niet onder auspicieën van de volkerenorganisatie in Kon go zijn. Men acht het niet uitgesloten dat de vliegtuigen zullen wor den gebruikt om troepen van de centrale regering naar Ka- tanga te brengen. Aangenomen wordt dat 160 Russische vrachtwagens die in Matadi zijn ontscheept in ooste lijke richting zijn vertrokken. Uit goede bron in Leopold stad wordt vernomen dat 19 II- joesjin-14 vliegtuigen met hun bemanningen door de Sovvjet- regering „voor onbepaalde tijd" aan de Kongolese regering ter beschikking zijn gesteld. De Iljoesjin-14 kan een twin tigtal passagiers met ëen kruis snelheid van 400 km per uur vervoeren. De strijd in de „Mijnprovincie". Naar verluidt hebben vijfhon derd man goed bewapende troe pen van Kalondji de rivier de Loebilash overgestoken in een poging om Bakwanga, de hoofd stad van dé „Mijnprovincie" te bereiken. Van de zijde van de Belgische diplomatieke vertegenwoordiging in Elisabethstad werd gezegd dat rondom Bakwanga „voor Kongo ongekend hevig" wordt gevoch ten. De stad zelf zou nog in han den van het Kongolese leger zijn. De diplomaten noemden be richten als zou het „bevrijdings leger" van Kalondji door Belgi sche officieren worden geleid onjuist. Ook in de omgeving van Loe- poeta en Nwene-ditoe, Zuid-Ka- sai, zou het tot zware gevechten zijn gekomen. Deze plaatsen zouden echter nog door troepen van de centrale regering worden bezet. In Elisabeth circuleerden ge ruchten als zouden troepen van de centrale regering in Kivoe zich in de richting van Katanga bewegen. (Adv.) de verf voor het schilder feest SIKKENSJALLEMA PR0CUKT AFNEMEND JSUIIG. Tijdens het weekeinde ver plaatste een gebied van lage luchtdruk zich over de Noordzee oostwaarts en bevond zich zon dag boven Zuid-Zweden. Een frontensysteem ervan dat zater dag buien bracht, werd gevolgd MAANDAG 5 SEPTEMBER. v.m. n.m. Terneuzen 1.52 2.11 Breskens 1.17 1.36 Hansweerf 2.32 2.51 Walsoorden 2.42 3.01 DINSDAG 6 SEPTEMBER. v.m. n.m. Terneuzen 2.38 2.54 Breskens 2.03 2.19 Hansweert 3.18 3.34 Walsoorden 3.28 3.44 ZON MAAN op onder op onder Sept. 5 5.57 19.19 19.22 5.44 6 5.59 19.17 19.49 7.02 7 6.01 19.14 20.16 8.17 8 6.02 19.12 20.43 9.29 9 6.04 19.10 21.11 10.39 10 6.06 19.07 21.41 11.46 door een trogvormige uitloper, die vooral in de hogere luchtla gen goed ontwikkeld was en ge vuld was met koude lucht. Deze uitloper trok zondag over ons land naar het oosten, hetgeen opnieuw met buien gepaard ging, waarvan sommige zelfs met on weer. De temperaturen bleven aan de lage kant, omstreeks 17 graden. Inmiddels breidde een rug van hoge luchtdruk, die zich van de Azoren naar IJsland uitstrekte, zich naar het oosten uit. Hier door kwam op de Noordzee een stroming uit noordwest tot noord tot stand. In de onstabiele lucht, welke hiermede wordt aange voerd, ontwikkelen zich boven het betrekkelijke warme zeewa ter flinke stapelwolken, waar van sommige het buiensta dium bereiken. Het laat zich ech ter aanzien dat het dichterbijko- men van genoemde rug van hoge luchtdruk de buiigheid geleidelijk zal gaan onderdrukken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond.. Koel weer Wisselend bewolkt en voorna melijk in de kustprovincies en kele buien. Matige tot vrij krach tige wind tussen noordwest en noord. Koel weer.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1