Uit de Provincie NETTY ROSENFELD RUDY CARREL Binnenlands nieuws KOFFIE EN KOEK Zondagdiensten Opbouwnacht in Aalsmeer Eerste les aan Terneuzense verkeersbrigadiertjes CETA-BEVER BUITENBUTS Zaterdag 3 september I960 DE VRIJE ZEEUW „ZEELAND PRESENTEERT'' Tijdens een donderdagmiddag in Yeiseke belegde persconferen tie heeft het comité „Zeeland Presenteert" een uiteenzetting grgeven van de feesten die op 8 september zullen worden gehou den ter gelegenheid van de ope ning van het oester- en mossel seizoen. De festiviteiten beginnen reeds 's morgens om negen uur. Dan zullen de schippers hun schepen versieren. Daarna volgt een optocht van de schooljeugd. De pers zal worden ontvangen aan boord van twee kotters, die naar de verwaterplaatsen in de Oosterschelde zullen varen. Daar zal het verschil worden aange toond tussen niet-verwaterde cm wél-verwaterde mosselen. Tradi tiegetrouw zullen de kinderen aan de haven een aantal ballon- noil oplaten en terwijl de journa listen op de Oosterschelde zijn, zullen deputaties uit de elf pro vincies op het gemeentehuis van Yerseke door de burgemeester, de heer A. C. Willemsen, wor den ontvangen. Tijdens deze ont vangst zullen nadere bijzonder heden over de oester- en mossel cultuur worden verteld en zal de oesterfilm worden vertoond. De politie-muziekkapel uit Mechelen, die vijf jaar geleden medewerking verleende bij de opening van de feestelijkheden, zal ook bij dit eerste lustrum aanwezig zijn. 's Middags wordt een vloot- schouw op de Oosterschelde ge houden. Hierna volgt de mani festatie „Nederland presenteert Zeeland presenteert". Hierbij zullen oesters en mosselen aan de burgemeesters der provin ciale hoofdsteden worden aange boden. Van vrijwel alle burge meesters der provinciale hoofd steden is bericht ontvangen, dat zij aan het feest zullen deelne men. Zij zullen vergezeld zijn van deputaties uit de betrokken provincies, 's Avonds wordt het programma besloten met een bont festijn. Vorig jaar werd Amsterdam in de feestviering betrokken. Dit jaar is Rotterdam aan de beurt. Op zaterdag 10 september zal op het terrein van de „Floriade" een aantal Zeeuwse verenigin gen een specifiek Zeeuwse avond verzorgen. De bezoekers zullen mosselen worden aangeboden. HERVERKAVELING WALCHEREN. De herverkavelingscommissie Walcheren heeft bekend ge kend gemaakt, dat van de 5713 grondeigenaren die bij de her verkaveling zijn betrokken heb ben er 723 tegen de financiële regeling een bezwaar ingezon den. Tot nu toe heeft de herver- ;ka,veliögscommissie Walcheren 150 bezwaarschriften behandeld. Een honderdtal reclames werd ingetrokken. Over enkele be zwaarschriften kan geen over eenstemming worden bereikt, zo dat te zijner tijd de rechter-com- missaris van de arrondissements rechtbank te Middelburg hierin een uitspraak zal moeten doen. Zodra alle bezwaarschriften zijn afgehandeld, staat de lijst dei- geldelijke regelingen vast en kan het ministerie van Financiën overgaan tot inning van de ver schuldigde bedragen. De ten las te van de kavels komende be dragen kunnen naar keuze van de eigenaar ineens worden vol daan dan wel over een tijdvak van dertig jaar. In het laatste geval wordt per jaar tegelijk met de grondbelasting vijf pro cent van het totale bedrag inge vorderd. TERNEUZEN Circus Tony Boltini geeft voorstellingen te Terneuzen. Een karavaan van 87 circus wagens maakt deze morgen om 8 uur haar tour de ville door Terneuzen. Het zijn de wagens van het Nederlandse circus Bol tini dat vanmiddag om 3 uur de eerste voorstelling geeft nadat het circus zijn tenten aan de Zuidlandstraat zal hebben op geslagen. Ook vanavond om 8 uur en voor de laatste maal maandag avond, eveneens om 8 uur, zul len de vele liefhebbers van het circus van een zeer bijzonder programma kunnen genieten, want dat dit Nederlandse cir cus er in geslaagd is een groot aantal bijzonder goede artisten te engageren blijkt uit de verhalen van de vele Hul stenaars, die daar één der voor stellingen hebben bijgewoond. Circus Boltini heeft begrepen dat niet slechts één climax vol doende is. Het is er in geslaagd een programma samen te stel len met een groot aantal hoog tepunten, wetend dat het pu bliek zeer verwend is. Circus Boltini beschikt over een groot aantal optredende wilde en huisdierenleeuwen beren, lama's, zeeleeuwen, apen, paarden, pony's en hondjes. Vooral deze „artisten" geven het circus zijn typische sfeer. Voor de kinderen van 712 jaar is er een aparte attractie verbonden aan het bezoek van circus Boltini aan Terneuzen. Zij zullen n.l. in de gelegenheid worden gesteld van het circus een tekening te maken. Deze moet binnen een week worden ingezonden. Twee bekende Ne derlandse kunstenaarsEppo Doeve en Frits Müller zullen deze tekeningen beoordelen. Natuurlijk zijn aan deze wed strijd een aantal fraaie prijzen verbonden. Na Terneuzen volgt geduren de vier dagen Vlissingen. Hei volgende weekend (zaterdag en zondag) ls Middelburg aan dt beurt en vervolgens Goes, AXEL. Eerstesteenlegging bare Kleuterschool Open- Onder de dreiging van onheil spellende wolken had aan het eind van het „verloren hoekje" de eerstesteenlegging plaats van de Openbare Kleuterschool. En om het in termen te zeggen, die meer van de laatste tijd zijn, aan het nog braak liggende ter rein van de Evertsenstraat ver rijst de nieuwe Openbare Kleu terschool. Dit is de eerste in de geschiedenis van Axel. Want de z.g. bewaarschool in do Nieuw- straat in 1910 gesticht door wij len de heer Jacob van Hoeve, be antwoordde in 1960 niet meer aan de eisen van de tegenwoor dige tijd. Daarom voelden allen, die bij de skeletten van de nieuwe school stonden aan de Evertsen straat, zich overgelukkig met de school in „wording", maar tevens was dit een eresaluut aan het kinderloze echtpaar Van Hoeve, dat in 1910 met een voor uitziende blik als particulieren het „Fröbelonderwijs" in Axel deed starten. Wij merkten bij deze gelegen heid op het college van B. en W„ het schoolbestuur, dat des tijds het werk van wijlen de heer Van Hoeve heeft overgenomen, en als neutrale stichting het schooltje heeft geëxploiteerd. De heer Schenke, als vertegenwoor diger van het Rotterdamse ar chitectenbureau „Groosman", de aannemer Lambert, en enkele belangstellenden. Ook was aanwezig de beeld houwer de heer Ordoni uit Voor burg. die de artistieke verfraai ing van de school voor zijn reke ning zal nemen door aan de voor zijde van het gebouw een bij de school passende uitbeelding te maken van „De wolf en Rood- kapje". Dit gezelschap werd door de wnd. burgemeester, de heer Kes- beke, welkom geheten. Deze zeide dat het een vreug devolle dag voor Axel was en was blij, dat voor deze eerste steenlegging ieder zijn steentje had bijgedragen. Het gemeentebestuur heeft een lange weg af moeten leggen vóór het zover was, zoals wij thans gevorderd zijn, maar des te vreugdevoller kunnen wij nu zijn. De heer Kesbeke sprak de hoop uit, dat deze school een sieraad mag worden voor de „kleine jeugd", maar ook voor de gemeente. Hierna verzocht hij de heer Van der Lee, als voorzitter van het oude schoolbestuur, om de eerstesteenlegging te willen ver richten. De heer Van der Lee zeide hieraan mot vreugde te willen voldoen. Er is hiermee een pe riode afgesloten, waarbij het particulier initiatief met inzet van alle krachten dit onderwijs heeft gaande gehouden. Maar in het besef dat de taak te zwaar werd, is overgegaan naar het zoeken van nieuwe mogelijkhe den. Wij hebben, aldus spreker, gebruik gemaakt van de moge lijkheden van de nieuwe wet op het Kleuteronderwijs en het ver zoek gedaan bij de gemeente om een Openbare Kleuterschool te stichten. Wij zijn verheugd over de wij- Morgen start het nieuwe ASPRO m.m.v. Vrolijke muziek, geestige liedjes ert gezellige praatjes in een opgewekt zondagmorgen-programma met 2 top-sterren van radio en tv. Aangeboden door 'ASPRO' over RADIO LUXEMBURG.Eikezondag morgen van 10.50-11.15 uur. Golf lengten 208 en 49,26 meter. ze waarop de gemeente heeft ge reageerd. En na vele onderhan delingen zijn wij gekomen tot waar wij nu zijn. Het architec tenbureau Groosman heeft de opdracht gekregen en. het is niet de eerste schepping van dit bu reau dat hier zal verrijzen. De prachtige Prinses Marijke- school staat ons als een sym bool voor ogen en daarom zijn wij vol vertrouwen in het eind resultaat. De heer Van der Lee verricht te hierna stijlvol de eerstesteen legging. De heer Schenke sprak als vertegenwoordiger van de archi tect de heer Groosman. Hij wees op de aangename samenwerking die zijn bureau in Axel onder vindt. Ook de aannemer, de heer Lambert, sprak waarderende woorden en verzekerde dat de school op tijd klaar zal zijn. OSSENISSE. Benoeming' onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de R. K. lagere school alhier is benoemd mevr. G. Valckxvan den Bulck. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. A. v. Ravels, Leeuwenlaan 31, tel. 2706. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas. Axelsestram 49, te Zaamslag, tel. 01153366. WEER ANTISEMITISSCHE LEUZEN Na een bezoek van 42 leerlin gen van de hoogste klas van een lagere school te Wolfenbüt- tel in de Duitse bondsrepubliek aan het Joodse documentatie centrum te Parijs, zijn woens dag op wanden en tentoonge stelde stukken hakenkruizen ontdekt en de woord „Heil Hit- Ier". Bij het eerste onderzoek hebben de scholieren die het museum onder leiding van hun onderwijzers bezochten, ont kend zich aan de wandaden schuldig te hebben gemaakt. ECHTPAAR 65 JAAR GETROUWD Het echtpaar C. J. van der Drift (87 jaar) en E. van der Driftde Kok (86 jaar), Geer- weg 117 te Delft viert zondag zijn 65-jarig huwelijksfeest. De heer Van der Drift is ongeveer vijftig jaar lid geweest van handboogschietverenigingen. Hij bracht het twaalfmaal tot de koningstitel, waarvan zeven maal voor twee jaar en vijf maal gedurende een jaar. De laatste keer scheelde het maar een punt of hij had zich keizer mogen noemen. Twee jaar ge leden heeft hij voor het laatst aan wedstrijden deelgenomen en won toen nog een prijs. Wel een bewijs dat zijn oog nog scherp en zijn hand nog vast is. De heer Van der Drift was metselaar. Dit beroep heeft hij tot zijn 79ste jaar uitgeoefend. Hij werkte o.m. aan de restau ratie van de nieuwe kerktoren. Toen hij 76 jaar was klom hij nog aan de buitenzijde van de spits naar het haantje van de nieuwe kerktoren. Het echtpaar heeft nog zes ('kinderen in leven, 19 kleinkin deren en 29 achterkleinkinde ren. DRONKEN MAN VERDRONKEN Donderdagavond omstreeks negen uur is een naar schatting 60-jarige man, die vrij veel sterke drank op had, in de Lijn- baansgracht nabij de Wester straat in Amsterdam gevallen en verdronken. De man was op de leuning van de brug gaan zitten en is achterover gevallen doordat hij zijn evenwicht ver loor. Een juist passerende Amsterdammer, de 43-jarige A. Wessels, dook hem terstond na en bracht hem snel op het droge. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. HOOGOVEN ARBEIDER VERONGELUKT MEIS JE ONDER VRACHTAUTO GERAAKT Donderdagmiddag is het 12- jarige meisje Wilh. J. Maeijer toen zij met haar fiets op het kruispunt PostjeswegHoofd weg in Amsterdam reed, onder een Belgische vrachtauto ge raakt. Ernstig gewond werd zij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar zij enige tijd later is overleden. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtwagen rechtsaf wilde slaan en daarbij zo dicht langs de stoeprand reed, dat het er naast rijdende kind kwam te vallen en onder de achterwielen terecht kwam. Gisterochtend is bij een on geval op het terrein van Hoog ovens in IJmuiden een arbeider om het leven gekomen. Bij batterij 3 van de cokes oven viel een ovendeur uit de sponningen en trof de 39-jarige heer M. Ketting uit HET ZUID AFRIKAANSE VERRAADPROCES De Zuidafrikaanse rechtbank, die is belast met de behandeling van het z.g. „verraadproces", heeft een verzoek van de open bare aanklager, om alle 29 be schuldigden in verzekerde be waring te doen stellen, verwor pen. Oorspronkelijk waren meer dan 150 personen aangehouden op verdenking van het in gevaar brengen van de veiligheid der Zuidafrikaanse Unie. Successie velijk werden beklaagden op vrije voeten gesteld, totdat er 29 overbleven, die van hoogverraad werden beschuldigd. Ook deze 29 werden losgelaten, toen woens dag j.l. de noodtoestand in Zuid- Afrika, ingesteld na de wanorde lijkheden in Sharpeville, werd opgeheven. Zij hadden toen 156 dagen, de tijdsduur van de nood toestand, in de gevangenis ver toefd. CUBA NEEMT AMERIKAANSE m BANDENFABRIEKEN OVER De man was op slag dood. GELDKISTJE DOOR 17-JARIGE GESTOLEN nortsaelitiff heeft Aalsmeer gisternacht gewerkt aan zijn bloemencorso „Jeugd en bloe ien", dat heden weer vele zenden zal \errulkken, De politie in Rotterdam heeft een 17-jarige jongen aangehou den, die een geldkistje met 1.285,zou hebben gestolen. De jongen had, zo bleek nadien, enige tijd geleden een bezoek gebracht aan het huis van zijn grootmoeder, die een kost ganger heeft. Grootmoeder noch de kostganger, die door de 17-jarie oom werd genoemd, waren thuis. De knaap wilde een briefje achterlaten en op zoek naar potlood en papier trof hij in de kast van „oom" het geldkistje aan. Hij nam het mee naar huis. maakte het open met een beitel en stak het geld bij zich. Het kistje gooide hij in de Maashaven. Toen de benadeelde een dag na de ontdekking van de dief stal op bezoek was bij de ouders van het knaapje, werd deze zo bang voor ontdekking, dat hij het geld hij had er nog niets vangebruikt door de w.c wegspoelde. Dank zij de mede werking' van de gemeentelijke reinigingsdienst werd nog een bedrag van 325,— terugge vonden. De jongen was tot de diefstal gekomen, omdat hij nog een boete moest betalen en in geld nood zat. HERTER OVER SOW JET-UNIE De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft vrijdagavond tijdens een diner van een juristenvereniging verklaard, dat de Sowjet-Unie eerder probeert de zaken moei lijker te maken dan de Verenigde Naties te helpen bij de pogingen om de republiek Kongo weer op de been te krijgen. Hij voegde hieraan toe, dat de Russische politiek de ineenstorting van de orde beoogt, in de hoop een nieuwe orde onder communisti sche controle te kunnen schep pen. De minister deelde verder mee dat de Ver. Staten de doeltref fende werking van het interna tionale gerechtshof willen ver groten en verklaarde zich per soonlijk eens met president Eisenhower die zich uitsprak voor afschaffing van een bepa ling die de Ver. Staten thans toestaat zelf uit te maken welke onderwerpen onder de jurisdic tie van het hol vallen. De Cubaanse regering heeft donderdag drie Amerikaanse bandenfabrieken, ter waarde van naar schatting 25 miljoen dollar, overgenomen nadat de arbeiders de maatschappijen Haarlem hadden beschuldigd van het in krimpen van de produktie om het regime te saboteren. De drie fabrieken behoren aan de United States Rubber Company, Firestone en Good year. Zij zijn gelegen in de in dustriestad San José de Las La- jas, een dertig km ten zuiden van Havanna. Gewapende arbeidersmilitie had de fabriek van de U.S. Rub ber Company maandag omsin geld. Men had dit toen reeds als een inleiding' tot het over nemen der fabriek gezien. NIEUWE REGERING VAN LAOS BEëDIGD Twaalf van de veertien leden van de nieuwe Laotische rege ring van prins Soevanna Phoe- ma hebben vrijdag in een Boed dhistische tempel te Loeang Prabang de eed afgelegd. Voor de afwezigheid van de twee is geen verklaring gegeven. Kapitein Kong Lae, de leider van de staatsgreep, heeft mee gedeeld dat hij het bewind heeft overgedragen aan de nieuwe re gering. Deze erkent de regering van de Sowjet-Unie als verte genwoordigster van het Sowjet- blok. Men zal voorlopig geen diplomatieke betrekkingén aan knopen met China en Noord- Vietnam, maar wel een vriend schappelijke houding tegenover deze buurlanden aannemen. DE INCIDENTEN IN KONGO Donderdag hebben op het hoofdkwartier der Verenigde Naties in Leopoldstad bespre kingen plaats gehad tussen de afgevaardigden naar de Pan- Afrikaar.se conferentie en de waarnemende vertegenwoordi ger van de secretaris-generaal der V.N., Cordier, om te komen tot een betere verbindingsorga nisatie tussen het hoofdkwar tier der V.N. en de Kongolese regering, teneinde verdere inci denten tussen burgerlijke of militaire functionarissen van de V.N. en Kongolese militairen of politie te voorkomen. Aan deze besprekingen werd o.m. ook deelgenomen door de comman dant der V. N.-troepen, generaal Von Horn, en de Kongolese mi nister van Buitenlandse Zaken. Bomboko. Vóórdat de besprekingen be gonnen, hadden de gedelegeer den naar de Pan-Afrikaanse conferentie een onderhoud van twee uur met premier Loe- moemba. Terneuzense verkeersbrigadiers klaar voor hun taak Op de laatste ledenvergade ring van de Vereniging voor Veilig Verkeer „Terneuzen en Omstreken" was het niet zon der trots dat de voorzitter, ir. J. F. Denie, een model toonde van het uniform dat door de ver keersbrigadiertjes wordt gedra gen, want ook Terneuzen had het voornemen een dergelijk korps in te stellen. De voorzitter zegde toe dat zij bij het begin van het nieuwe schooljaar in functie zouden treden. De brigadiers J. Smit en A. de Feijter van de gemeentepo litie, die zich reeds geruime tijd met het geven van verkeers- lessen bezig houden, waren gisternamiddag, na schooltijd, bezig met 15 toekomstige ver keersbrigadiertjes te instrueren. Het zijn leerlingen van de R. K. jongensschool, de Her vormde school en de Zuidland- school. Het eerste begin was een beetje zenuwachtig voor de leerlingen, want zij hadden maar al te veel belangstelling van mede-leerlingen en van vol wassenen. Volgende week wor den de lessen nog een paar maal herhaald. Dan zal hen nog eens extra de belangrijkste punten op het hart worden ge drukt, want de verantwoording, die deze kinderen te dragen krijgen, is niet gering. Evenals overal elders in het land, waar de verkeersbriga diertjes schoolkinderen veilig over drukke, en dus gevaarlijke, verkeerspunten loodsen, zullen zij ook in Terneuzen wel zeer bijzonder op de wellevendheid van iedere weggebruiker moeten kunnen rekenen. Dit is een punt waarop niet genoeg de aandacht kan worden gevestigd. Het is de bedoeling zo spoe dig mogelijk tot de officiële in stallatie over te gaan. Geduren de de eerste dagen van hun op treden zal de politie van verre nog wel even een oogje in het zeil houden, maar dan zullen zij op eigen benen moeten staan. Voorlopig zijn er drie over steekplaatsen geplandbij de Leeuwenlaan, bij „Novita" (Ju- lianastraat) en bij de Moffen schans. Als over enige tijd de nieuwe R. K. kleuterschool in gebruik zal zijn genomen zal er waarschijnlijk nog een vierde oversteekplaats (bij „De Spar") bijkomen. Voor vele moeders, die nu zelf hun kinderen naar school moe ten brengen en dus ook weer moeten afhalen) betekent dit een grote verlichting. Joke de Footer (voorop) en Corry Zeogers (achteraan) van de Hervormde school zorgen voor „veilig verkeer" over de Axel se- straat. Adv. «otniren. bmtstnairs, sfumtfnirfn CHROESJTSJEF IN HELSINKI Chroesjtsjef is vrijdag per trein in Helsinki aangekomen. Hij werd op het station onder meer verwelkomd door president Kekkonen van Finland en de Finse premier Sukselainen. Zoals bekend is Chroesjtsjef naar Finland gegaan om de 60e verjaardag van Kekkonen te kunnen meevieren. Na de begroeting las Chroes jtsjef een verklaring voor. Hij zei dat hii naar Helsinki was ge komen om zijn goede vriend Kek konen met diens verjaardag te feliciteren. Hij inspecteerde daarna een erewacht van Finse soldaten. Ondanks het feit dat de poli tie het station een uur vóór de aankomst van de Russische pre mier gesloten had, was een 400- tal mensen erin geslaagd het station binnen te komen Zij juichten Chroesjtsjef toe. Buiten hield een sterke politiemacht een grote menigte in toom. Toen een muziekkorps de volksliede ren had gespeeld, werd de Rus sische premier omringd door een dertigtal kinderen van Russen die op de Russische ambassade in Helsinki werken. Zij strooiden rode en witte anjelieren in het rond. Chroesjtsjef reed daarna met Kekkonen naar het zomerver blijf van de Finse president, waar hij zijn intrek zal nemen. Op de Zweedse ambassadeur, die deken van het diplomatieke corps is. na waren alleen diplo maten van Oosleuropese landen ter begroeting aanwezig. DE GEVECHTEN IN MIJNSTAAT Veel slachtoffers onder de burgerbevolking De gevechten die sedert vier dagen in het gebied van Bakwan- ga worden gevoerd tussen mili tairen van de centrale Kongo lese regering en aanhangers van president Kalondji van de afge scheiden mijnstaat, hebben tot dusver 300 doden en gewonden geëist, zo heeft vrijdag een woordvoerder van de V. N. te Leopoldstad verklaard. Ije woordvoerder zei dat de verliezen gering schenen in ver houding tot de hevigheid van de strijd. De slachtoffers waren voornamelijk onder de burger bevolking gevallen. Volgens hem beschikken beide partijen over bronnen waaruit zij wapens kunnen putten. De troe pen van de centrale regering be schikten over talrijke automati sche wapenen en mortieren. In vergelijking hiermee waren de 70 tot 80 Tunesische militairen van de V. N.-strijdmacht, die de 110 Belgische burgers employé's van de „Forminióre" bescher men. licht gewapend. Volgens een bericht dat door de woordvoerder werd aange haald. zijn vijftig aanhangers van Kalondji. die op het ter rein van oen missiepost in de omgeving van Bakwanga hun toevlucht hadden gezocht, met messen afgemaakt. Mgr Van Cauwelaert gearresteerd Volgens de Kongolese radio is mgr. Van Cauwelaert. bisschip, van Inongo, gearresteerd omdat hij onwettig in het bezit van een radiozender was, aldus meldt het Belgische persbureau „Beiga". Mgr. Van Cauwelaert is een zoon van de voormalige voorzit ter van de Belgische Kamer, Frans van Cauwelaert.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3