Weer spanning rond Berlijn Wijzigingen in het Belgische Kabinet (jiMMlwill Üe Verenigde Naties contra België Jordanië contra de V. A. R. Persconferentie van Dr. Bunche HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN BEKENDMAKING Naar aanleiding van berichten die verwarring zouden kunnen veroorzaken, wordt aan het publiek het volgende medegedeeld: De voorziening van de winkels met Planta in de oude samenstelling zal deze week voltooid zijn. Teneinde deze Planta duidelijk te onderscheiden van de Planta, waaraan de huidaandoening wordt toegeschreven, is zij niet verpakt in de aluminium wikkel, maar in een wikkel van vetvrij papier met groene bedrukking. Met nadruk verzekeren wij, dat de samenstelling van deze Planta geheel gelijk is aan die, welke reeds iarenlang is gebruikt. binnenveringbed schuimrubberbeo ftanfcerlng fey abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sandi Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5077 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur De Oostduitse regering heeft in dreigende taal gewaar schuwd. dat zij geen vervoer van leden van vluchtelingen organisaties, die de eerste vier dagen van september in iWest-Berlijn een bijeenkomst zullen houden, via de luchtcorridors en over haar grondgebied zal toestaan. De regering heeft opdracht gegeven alle noodzakelijke maat regelen te nemen om de luchtcorridors en haar grond gebied vrij te houden. De vluchtelingenorganisaties die een congres van vier dagen in West-Berlijn houden, staan namelijk de teruggave van Sudetenland en de gebieden die door Polen werden geannexeerd voor. Het Westen meent overigens, dat Oost-Duitsland hier een on wettige actie onderneemt, die in strijd is met alle gemaakte af spraken. De D. D. R. heeft haar politietroepen verstrekt bij de grensovergangen, er is een ver zwaarde controle op alle onder gronds- en bovengronds verkeer in Berlijn en op de wegen die via Oost-Duitsland naar Berlijn leiden. Er hebben zich reeds enige incidenten voorgedaan en de spanning rond Berlijn, die ge lukkig lange tijd ontbroken heeft, is weergekeerd. De Oost-Duitsers eisen dat alle reizigers voor Berlijn een aparte vergunning aanvragen, vvaardoor zij in staat zullen zijn die mensen die tol de vluchtelin genorganisaties behoren uit Ber lijn te weren, door hen de ge wenste papieren te onthouden. V N. protesteert bii België De Verenigde Nalies hebben het niet makkelijk in Kongo. De regering Loemoemba gaat in alle zaken haar eigen gang en trekt zich weinig of niets van de Ver. Naties aan, terwijl zij an- dei '.na> met de dolste eisen komt. België, dat in eerste instantie de bflingeh en levens van zijn onderdanen wil beveiligen, ziet dit aan en treuzelt met 'net terugtrekken van zijn troepen, aangezien not eerst garanties wil voor de veiligheid van deze onderdanen. Secretaris-generaal Hammar- skjocld van de Ver. Naties heeft bij België geprotesteerd, aange zien alle Belgische troepen op de door de Veiligheidsraad vastge stelde datum nog niet uit Kongo zijn teruggetrokken. Ondanks de verzekering. dat België het terugtrekken van zijn troepen in feite had voltooid, waren er in werkelijkheid nog bijna 609 Bel gische militairen op de basis Kamina. De secretaris-generaal sprak er zijn verwondering over uit, dat er een opmerkelijk verschil bestond tussen de inlichtingen die hij uit Brussel had ontvangen en de ware toestand in Kongo. Deze toestand zal zeker scher pe kritiek verwekken, temeer daar de -Ver. Naties zich hebben gebaseerd op de gedane toezeg- gingen en hun volle medewerking hebben gegeven bjj de evacuatie van de militairen. Jordanië contra de VAR Koning Hoessein van Jordanië heeft de Verenigde Arabische Republiek om uitlevering ge vraagd van de twee ambtenaren, die ervan worden beschuldigd in Amman de bomaanslag te heb ben gepleegd, die aan eif perso nen - onder wie premier Maja- li het leven heeft gekost. De koning verklaarde, dat de beide mannen uit Syrië afkom stig, na de aanslag naar dit land waren uitgeweken. Syrië vormt, zoals bekend, met Egypte de Verenigde Arabische Republiek. Hoessein voegde hieraan toe, dat indien de VAR niet tot uit levering zou overgaan, hij de Arabische Liga in de zaak zou betrekken. Indien ook dit geen resultaat zou opleveren is ko ning Hoessein van plan de Ver. Naties in te schakelen. De koning meent, dat Jordanië de laatste tijd met ernstige moei lijkheden te kampen heeft, als gevolg van de onrust die enkele huurlanden in dit land veroor zaken en waarbij zelfs de koning naar het leven wordt gestaan. Met zulke activiteiten wordt de vrede niet gediend. (Nadruk, verboden). BEDRIJFSONGEVAL De 43-jarige kolentremmer T. Klop uit de Ooiervaarstraat in Rotterdam is gistermiddag in het ruim van een lichter, die in de Keüehaven lag, bekneld geraakt tussen een slingerende kolen- knijper en de scheepswand. De man werd ertistie gewond naar hel ziekenhuis Coolsingel ver voerd. waar hij kort daarna is overleden. VEEL BEWOLKING Van een ten zuiden van IJs land gelegen depressie heeft zich bij Schotland een nieuwe storing afgesplitst-, die naar de Noord zee trok. Het regengebied van het bijbehorende frontensysteem drong vrijdagavond ons land bin nen. Ten zuiden van deze storing wordt met zuidwestelijke winden vochtige lucht van de oceaan naar ons land getransporteerd. Hierin komt veel bewolking voor. waaruit nu en dan regen zal vallen. Het koufront zal de komende 24 uur ons land passe ren. waarna polaire lucht ons land binnenstroomt. De opkla ringen. die hierin voorkomen kunnen ons echter eerst zondag bereiken. De temperaturen ko men op een iets hoger niveau. Dr. Ralph Bunche, plaatsver vanger van se -i claris-generaal Hammarskjoeld der V. N., die in Kongo als speciale vertegen woordiger der volkerenorganisa tie is opgetreden, heeft donder dag op een pei ^conferentie te New York verklaard dal hem niets bekend is \an een aanwe zigheid van Sowjei-c-tokundigen in Kongo, die de regering-Loe- moemba van advies zouden die- nen. Hij verklaarde evenmin ken nis te dragen van een beschik ken door de centrale Kongolese regering over Russisch oorlogs materiaal voor het ondersteunen van oen militaire actie tegen Ka- tanga. Dr. Bunche verklaarde verder dat z.i. ..het ergste in Kongo voorbij is" en dat thans een goed begin is gemaakt met het door rle V. N. begonnen streven tot sta bilisatie. Hij voegde hier even wel aan toe: ..Ik acht de moge- lijkheicj van een burgeroorlog in Kongo niet uitgesloten; speciaal de toestand in Kasai (het gebied van de „Mijnstaat") kan gevaar opleveren." Dr. Bunche zei tenslotte dat, indien er een burgeroorlog in Kasai of Katanga zou uitbreken, de troepen der Verenigde Naties niet tussenbeide zouden komen. Er zou in dat geval om nieuwe lastgevingen van de Veiligheids raad moeten worden gevraagd. Dr. Bunche verklaarde verder van oordeel te zijn. dat de komst van Belgische valschermtroepen in Kongo kort na de onafhanke lijkheidsdag de ooreaak is ge weest van de meeste moeilijkhe- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot zaterdagavond. Zuidelijke wind Hall tot zwaarbewolkt en plaatselijk enige regen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. ZATERDAG 3 SEPTEMBER Terneuzen Breskens Hansweert Walsoorden v.m. 0.07 11.32 0.47 0.57 n.m. 12.33 11.58 1.13 1.23 ZONDAG 4 SEPTEMBER. Terneuzen Breskens Hansweert Walsoorden v.m. 1.06 0.31 1.46 1.56 n.m. 1.26 0.51 2.06 2.16 ZON MAAN op onder op onder Sept. 3 5.54 19.24 18.17 3.09 4 5.56 19.21 18.51 4.26 5 5.57 19.19 19.22 5.44 DE GAULLE NIET NAAR DE ALGEMENE VERGADERING VAN VERENIGDE NATIES Vrijdag is te Parijs van wel ingelichte zijde vernomen dat de Franse president, generaal Charles de Gaulle, niet voorne mens is de Franse afvaardiging naar de komende zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties te leiden, zoals de Russische premier Chroesjtsjef wèl wil doen met betrekking tot de Sowjet delegatie. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijdag avond op een persconferentie te Parijs verklaard dat de Franse afvaardiging zal wor den geleid door de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Hij voegde hieraan toe dar de regeringen te Lon den, Parijs en Washington ter zake officieel overleg hebben gepleegd De woordvoerder verklaarde ook dat Chroesjtsjefs besluit, om persoonlijk een of meer bij eenkomsten van de algemene vergadering bij te wonen, voor de Franse regering geen ver rassing heeft betekend. Ver wacht wordt, dat Chroesjtsjef in de algemene vergadering een grote rede over het ontwape- ningsvraagstuk zal houden. den, die zich sindsdien in Kongo hebben voorgedaan. ..Ik meende toen, en heb dit ook gezegd, dat dit niet had moeten gebeuren vóórdat een beroep op de Ver enigde Naties was gedaan en ik meen dat veel van wat er sinds dien is gebeurd, aan deze vergis sing kan worden toegeschreven," aldus dr. Bunche. Russische vliegtuigen met levensmiddelen voor Kongo Tien Russische vliegtuigen met levensmiddelen voor Kongo zijn een week geleden op het vlieg veld van Athene geland. De lading werd gecontroleerd voor dat zij verder vlogen naar Leo- poldstad, aldus is vrijdag van of ficiële Griekse zijde meegedeeld. De Griekse regering weet niets van een vlucht over Grieken land van 19 Russische vlieg tuigen met wapens en munitie voor Kongo, waarvan vrijdag melding is gemaakt in Griekse persberichten uit de Verenigde Staten. (Adv.) PERSCOMMENTAAR OP CHROESJTSJEFS BEZOEK AAN V. N. Hel Franse blad „Combat" schrijft onder de kop „De grote V. N.-parade", dat premier Chroesjtsjefs besluit om aan het hoofd van de Sowjet-delegatie naar de algemene vergadering der Ver. Naties te gaan, de zit ting ,.de topconferentie in het openbaar" zal maken. Het zal de Olympische Spelen van de poli tiek worden, maar zonder regels die het slaan beneden de gordel verbieden. De Amerikaanse ver kiezingen zullen de concurrentie van een sensationele show heb ben. Wie zal de oude Westelijke thema's verdedigen tegen een Chroesjtsjef die de stok van de orkestdirigent zwaait?", aldus het hlad Londen. De „Daily Mail" zegt dat Chroesjtsjefs besluit ertoe zal leiden dat ook president Eisenhower en de Britse premier, MacMillan, zich naar New York zullen begeven. De „diplomatieke bom" van de Russische leider heeft hem doen belanden in het hart van de campagne voor het Amerikaanse presidentschap met een gereed staand podium in New York, aldus de „Daily Mail". De Londense pers is in tegen stelling tot de „Daily Mail" ech ter de mening toegedaan dat premier MacMillan er op het ogenblik niet aan denkt het voor beeld van Chroesjtsjef te volgen. Verscheidene Britse commen tators, met name die van de conservatieve „Daily Telegraph", verklaren dat het bezoek van Chroesjtsjef verband houdt met het Chinees-Russische geschil. De Sowjet-premier zou Peking willen tonen dat do' reedzame samenleving tussen de staten van het Westen tegen wil en dank kan worden opgelegd. Senator John Kennedy, de democratische kandidaat voor het presidentschap van de Ver. Staten, heeft donderdag op een persconferentie de hoop uitge sproken, dat Chroesjtsjef zich niet in de Amerikaanse verkie zingscampagne zal mengen. Kennedy zei nog, naar New York te zullen gaan om met de Russische leider te spreken als Chroesjtsjef hem en vice-presi dent Richard Nixon, de republi keinse kandidaat, zou uitnodigen. Het bureau van Nixon heeft geen commentaar willen geven op de vraag of de vice-president een dergelijke uitnodiging zal aan vaarden. De Belgische minister-presi dent. prof. Eyskcns, heeft gister avond de nieuwe samenstelling van zijn kabinet bekendgemaakt. Het telt vier nieuwe ministers, waaronder voor Afrikaanse zaken, en vier staatssecretaris- Verwacht wordt dat prof. Eys- kens binnen veertien dagen de nieuwe lijst van ministers en zijn nieuw regeringsprogram „voor nationaal herstel" aan het parle ment zal voorleggen. De aftredende ministers zijn De Schrijver en Seheyven, bei den belast met Afrikaanse zaken, Behognevan van arbeid en Mer- chiers van justitie. De eerste drie bewindslieden behoorden tot de C. V. P. en de heer Merchiers tot de liberale partij. De nieuwe kabinetsleden zijn graaf H. d'As- premont van Lynden Afrikaan - je zaken), ''of. Y. Urbain 'Ar beid), A. Dequae (economische coördinatie) en de liberale se nator R. Vreven, die in het ka- bjnet za] worden belast met de coördinatie in het algemeen en de hervorming van de admini stratieve instellingen. Er zijn twee Katholieke en twee libe rale staatssecretarissen benoemd voor de begroting, de P. T. T.. culturele zaken en energie. Ook het vice-premierschap is naasr enkele andere taakverdelingen in het nieuwe kabinet Eyskens ge wijzigd. De liberaal Lilar, die zich geheel aan het departement I van Justitie gaat wijden, wordt ais plaatsvervanger van prof. j Eyskens opgevolgd door de libe raal R. Lefévre. Het gewijzigde kabinet van prof. Eyskens telt evenals de vorige regering twintig leden. De verhouding tussen de C. V. P. en de liberale partij is onge wijzigd gebleven: 13 Katholieke en 7 liberale ministers. Op de persconferentie, waarop premier Eyskens na vijftien dagen van besprekingen de her zieningen van het kabinet mede deelde, zeide hij dat deze „niet geheel beantwoorden aan mijn wensen en mijn persoonlijke voorkeur'. Hij verklaarde, dat een aantal aangezochte figuren voor deelneming aan de regering hadden geweigerd. Prof. Eys kens voegde hier aan toe, dat door „politieke oppositie" het onmogelijk was geweest de me dewerking van enkele extra parlementaire personen te ver krijgen. Het Belgische kabinet is als regel samengesteld uit leden van de Kamer van Volksver tegenwoordigers eh de Senaat. Ér zijn thans drie leden van het kabinet, die geen lid van de Volksvertegenwoordiging zijn: prof. Urbain. graaf d'Aspremont- Lvnden en Vanderschueren. De aankondiging dat prof. Eyskens er in is geslaagd en kele ministers te vervangen en voldoende steun te krijgen voor zijn versoberingsprogramma, maakt ten einde aan een poli tieke spanning in België, die woensdag j.l. een hopgtepunt bereikte. Naar premier Eyskens zelf in een radioboodschap op deze avond mededeelde was hij slechts teruggekomen van een reeds genomen beslissing het ontslag van zijn kabinet aan te bieden na een onderhoud met koning Boudewijn en een spoed vergadering van het (oude) ka binet. Hij stelde zijn aanblijven afhankelijk van voldoende steun voor zijn programma voor nationaal herstel. Hierin worden behalve bezuinigingen op de overheidsuitgaven van 10 miljard Belgische frank per jaar en een verhoogde belas tingopbrengst van zes miljard frank jaarlijks een ingrijpende sanering op financieel terrein, een nieuw investeringsprogram ma, een vijfjaren-programma voor de bestrijding van de werkloosheid (arbeidsgelegen heid voor 100.000 arbeiders) en administratieve hervormingen aangekondigd. KONGO EN DE ALGERIJNSE REBELLEN Een woordvoerder der Kongo lese regering heeft donderdag te Leopoldstad verklaard dat bin nen enkele dagen een door de „voorlopige Algerijnse regering'' gezonden missie van technici en rechtskundigen in Kongo zal aankomen. De woordvoerder bracht in dit verband in herin nering dat de vertegenwoordiger der Algerijnse rebellenregering op de te Leopoldstad gehouden en Woensdag j.l. geëindigde con ferentie van Afrikaanse staten de regering-Loemoemba „alle mogelijke hulp" had toegezegd. Deze vertegenwoordiger, de ..minister van Voorlichting" Jazid, verklaarde donderdag op een persconferentie te Leopold stad. dat de „premier" der „voorlopige Algerijnse regering" Ferhat Abbas, de voorgenomen besprekingen door Afrikaanse leiders „zeker zal bijwonen". Operatie Leidsestaat Aan de Amstel- en de Leidse- straat zullen vanaf 2 september tot 15 oktober ingrijpende her stel werkzaamheden plaatsvinden. De verkeerspolitie heeft speciale maatregelen moeten nemen nu een der belangrijkste aders is afgesneden. Vrijdag was de win kelstraat voor het eerst voor het verkeer gesloten. Foto: De Leid- sestraat tijdens het spitsuur donderdag en zoals het beeld vriidag was. Adv.) O O VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. VIJFTIEN AMERIKAANSE MILITAIREN GEDOOD Tijdens manoeuvres in Duitsland Vijftien Amerikaanse militai ren hebben vrijdag het leven ge laten, doordat bij manoeuvres bij de Westduiise plaats Grafen- wöhr een houwitsergranaat van 20 om in een tentenkamp te rechtkwam. Twintig militairen werden ge wond. van wie enkele zwaar. De gewonden werden met hel- schroefvliegtuigen naar 't Ame rikaanse hospitaal in Neurenberg overgebracht. Naar de oorzaak zal onmiddel lijk een onderzoek worden inge steld, aldus het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa te Heidelherg. In een vrijdagavond door de Amerikaanse legerleiding te Gra fenwöhr uitgegeven verklaring wordt gezegd dat het ongeluk is veroorzaak! doordat de granaat werd afgeschoten met een niet daarbij passende lading. TSJECHISCH STAATSHOOFD NAAR NEW YORK President Antonin Novotnv van Tsjecho-Slowakije zal de delegatie van zijn land leiden naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die op 20 september in New York bij eenkomt. Volgens het Tsjechi sche persbureau Ceteka had het kabinet zulks voorgesteld" met het oog op het buitengewone belang van deze zitting". De mi nister van Buitenlandse Zaken, David, zal van de afvaardiging deel uitmaken. (Advertentie) HAZET-FABRIJEK ÊNZEVENBERGEN

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1