Provincie RANG Uit de zonnige RANG msmpeutuf. va/ick msïeianej. TEI Drie gouden jubilarissen AGENDA Voetbalverc TERNEUZEN Wethouder M. de Vos zilveren raadslid AXEL. DE OVERSTROMINGEN 'IN" INDIA Duizenden mensen vluchten voor het water DE ECHOBALLON BIERVLIET. HULST hij de firma P. van de Sande te Terneuzen DE ENGELSE ZEELIEDENSTAKING DUURT VOORT Gemeenteraad van Terneuzen dit is SP OLYMPISCHE ATLETI Armin Hary O kampioen 10C Nieuw Olympis 800 meter Een senss Nieuw Olympi hoogsprin JO< VRIENDSCI VULPEN f.CAR! TO Morgen (zaterdag 3 septem ber) viert onze wethouder van Openbare Werken niet alleen zijn verjaardag (3 september 1903) maar ook het feit dat hij op die datum in 1935 voor de eerste maal plaatsnam in één tfer zetels der raadszaal die voor de leden zijn bestemd. De heer De Vos werd geboren te Zaamslag en kwam op 7 ok tober 1930 naar Terneuzen. Hij woont nu in de Narcisstraat no. 15. Vanaf 1935 is hij als commies op het Rijksarbeidsbureau te Terneuzen werkzaam. Een kwart eeuw geleden werd hij tot lid van de raad voor de ;S. D. A. P. gekozen. Op 9 augus tus 1945 werd hij tot wethou der en tevens tot waarnemend burgemeester gekozen. Reeds 7 jaren is hij voorzitter van de afdeling Terneuzen van de Partij van de Arbeid. Vanaf 1950 is hij voorzitter van de Openbare bibliotheek en hij is tenslotte ook lid van de door de dr. Wiarda Beekman- stichting ingestelde commissie ter bestudering van de struc- tuurproblemen in het gebied, welke niet door het Deltaplan worden beroerd. Tengevolge van al deze flinc hes is de heer De Vos een zeer bekende figuur in Terneuzen. Als wethouder van Openbare Werken leeft hij vanzelfspre kend intens met de belangen van een zich uitbreidende stad als Terneuzen mee en is het neer begrijpelijk dat zijn taak. in her huidige bestel niet een voudig is. Hoewel misschien slechts ten dele kan men deze conclusie gemakkelijk trekken wanneer men zich op de hoogte houeft van o.a, de raadsvergaderingen. Daarbij blijkt dikwijls genoeg dat hij in zijn wethoudersfunc tie van vele markten thuis moet zijn. Duidelijk komt daarbij ook tot uiting dat de heer De Vos een man is die, na een agenda punt bestudeerd te hebben, geen blad voor de mond neemt wanneer het er op aan komt zijn standpunt te verdedigen. Dit betekent echter geenzins dat hij ook de mening van an deren niet kan begrijpen en respecteren. Maar iemand, die met hem over een onderwerp in debat wil gaan, moet toch wel heel sterk staan. Door deze eigenschappen, en ook door het feit dat de heer De Vos altijd klaar staat iemand te woord te staan en van advies te dienen, heeft hij in de loop der jaren een grote vriendenkring verworven die, ook al zijn zij misschien op poli tiek of ander gebied zijn tegen stander, resepect voor hem heb ben. Wie wethouder 'De Vos kent is er van overtuigd dat hij in de voorbije 25 jaren veel voor de gemeente heeft gedaan. Bij de vele gelukwensen die de heer De Vos morgen onge twijfeld zal ontvangen, voegen wij ook graag de onze. De heer C. van Bendegem zilveren raadslid Be laaggelegen gedeelten van de stad Rohtak, in de zuidelijke Pends jaab, zijh vrijdag na hevige Tegens ondergelopen, in weerwil va« de pogingen van duizenden om «net zandzakken het water te lieren. Vele van de 100.000 in woners van de stad zijn reeds gevlucht, £n andere gebieden van de Pendsjaab zijn minstens 50 per sonen en honderden stuks vee verdronken. Ongeveer 4.000 dor pen worden door watersnood ge teisterd. In de aangrenzende staat Oet- tar Pradesj zijn 21 mensen om gekomen en 15.000 dakloos ge worden. Ongeveer 5.000 huizen zijn beschadigd en een grote op pervlakte met te velde staande gewassen staat blank. .De Sterrewacht te Utrecht geeft voor de avonden van de komende week de volgende tijden nan zichtbaarheid van de Ame rikaanse echoballon op. 2 september 20.44 en 22.49 uur, 3 september 22.26 uur, 4 septem ber 22.05 uur, 5 september 21.42 anir. 6 september 21.20 uur, 7 september 20.57 uur, 8 septem- iber 20.35 uur. De ballon passeert steeds vrij ihoog aan de hemel in het zuid westen. gaande van west naar mist. De opgegeven tijdstippen zijn de' momenten, waarop dé ballon het hoogste aan de hemel Staat Op een wat vergeelde bladzij de van een statig boek toonde de gemeente-secretaris van Axel ons de eerste handtekening als raadslid van de heer C. van Ben degem (55), gezet op 3 september 1935. Dat betekent dus dat deze inwoner der gemeente morgen (zaterdag 3 september) zijn zil veren jubileum als raadslid zal vieren. „Niét teveel drukte daar omheen", verzocht de jubilaris, maar een mens komt enkele ma len in zijn leven in omstandighe den waarin hij bitter weinig te vertellen heeft. De heer Van Bendegem is één van die Axelse mensen die zich graag inzet voor de belangen van zijn medeburgers en voor die van de gemeente. Het moet een man. met een sterk sociaal gevoel zijn deze fractieleider van de Partij van de Arbeid, die be slist niet van wijken weet wan neer het om een volgens hem rechtvaardige zaak gaat, maar die niet alleen weet te nemen maar vaak ook weet te geven. Die met een levendige geest vaak op een humoristische wijze de scherpe kantjes in een me ningsverschil weet glad te slij pen en die bij partijgenoot en de leden van de andere fracties ho gelijk gewaardeerd wordt. Wij wilden graag weten of de heer Van Bendegem zieh in de loop van deze kwarteeuw wel licht met bijzondere zaken heeft bezig gehouden in de gemeente politiek. In zoverre moest men ons het antwoord schuldig blij ven, omdat hij aandacht heeft voor alle aspecten van de stede lijke samenleving. Zitting in co- mité's? Zóveel dat het niet bij benadering is te zeggen. Wan neer een beroeg op hem wordt gedaan staat hij klaar en geeft er zijn volle medewerking aan. Op de feestdag zal om 5 uur ten gemeentehuize een intieme samenkomst plaats hebben van de gemeenteraad en dan zal de heer Van Bendegem méér woor den van lof worden toegezwaaid dan hem zelf eigenlijk lief is. Wij konden ons n.l. niet aan de indruk onttrekken, dat hij erg tegen deze huldigingen opziet. Om half acht is er receptie in zijn woning, Beatrixstraat 29. Het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer Van Poelje, en de heer Visser, het bestuurslid van liet gewest Zeeland der N.V.V., zullen de jubilaris com plimenteren namens het partij bestuur, maar zeker ook vele anderen: politieke vrienden en politieke tegenstanders die de vele goede eigenschappen van hoofd en hart van de heer Van Bendegem weten te waarderen. Dat deze ijverige correspon dent van ons blad nu eens niet een verslag moet maken van een belangrijke gebeurtenis in de ge meente Axel, is begrijpelijk. Maar ook wij wensen de zilveren jubi laris graag nog heel veel goede jaren in zijn werk voor de Axel- se gemeenschap. Gemeentewerkman Jacob van Haneghem met pensioen. Tijdens een bijzondere raads vergadering nam de heer Jacob van Haneghem afscheid als ge meentewerkman, wegens het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Burgemeester Kosten- se opende woensdagmiddag de bijzondere raadszitting, welke bij gewoond werd door het sekreta- riepersoneel en het overig ge meen tepersoneel. Burgemeester Kostense her innerde er aan, dat het nu de tweede maal is in heel korte tijd, dat de gemeenteraad in bij zondere zitting bijeenkomst, eind vorige maand voor het jubileum van hemzelf en nu voor het af scheid van onze gemeentewerk man „Jacob". Belangrijker dan de 21 dienstjaren, is de wijze waarop die jaren zijn voorbijge gaan in nauwgezette plichtsbe trachting. „Iedere morgen tussen 6 en 7 uur klom U op de toren om de klok op te winden. Voor een krats hebt U eerst het witte en daarna het bruine gemeente^ paard verzorgd. Wij hebben je leren waarderen door de zorg erx toewijding voor de gemeenteza ken precies alsof het voor jezelf was. Namens de gemeenteraad en de gehele gemeente Biervliet zeg il^ JU dank voor al hetgeen U hebt gedaan en ais tastbaar blijk van deze waardering biedt het gemeentebestuur U een hor loge met inscriptie aan". Aan de echtgenote van. Van Haneghem werd behalve een bloemetje ook het boekwerk aangeboden, ge schreven door H.K.H. Prinses Wilhelmina, getiteld „Eenzaam maar niet alleen". Aan Jacob werd. nog geschon ken een foto-boek. over West- Zeeuws-Vlaanderen. en om het be schikbare geld op te maken nog een doos sigaretten,, terwijl naar verhouding van het aantal dienst jaren door de gemeenteraad met algemene stemmen besloten werd een gratificatie in couvert aan te bieden. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de gemeente-opzich ter. Gok hij wenste Van Hane ghem en echtgenote van harte geluk met hei bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Spreker hoopte dat beiden nog vele jaren van het pensioen zullen mogen genieten. Hierna bracht de heer Van Uaneghern dank voor de hem bewezen eer en de geschenken. lot slot dankte de heer P. de Meijer namens de andere colle ga's voor de prettige samenwer king die ze steeds van Jacob mochten ondervinden. Ook hij wenste een lang genot Van. het pensioen toe met een goede ge zondheid. Men bleef nog gerui me tijti gezellig bijeen. Opening nieuwe school voor B. L. O. Op donderdag 15 september a.s. zal de nieuwe school voor buitengewoon lager onderwijs, de Mariaschool, gelegen aan de Linieweg te Hulst, officieel wor den geopend. Om drie uur des middags zal de school door de hoogeerwaarde heer Deken worden ingezegend, waarna de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, de school officieel zal openen. Het dagelijks bestuur van de stichting voor B. L. O., bestaan de uit de heren A. L. S. Locke- feer, voorzitter, en J. F. van Denderen, secretaris, heeft een groot aantal uitnodigingen voor deze plechtige gebeurtenis ver zonden. Ontstemd over het feit dat het 21.000 ton metende Canadese passagiersschip „Empress of France" woensdagavond toch is uitgevaren hebben de Britse zee lieden gisteren besloten hun reeds vier weken durende wilde staking voort te zetten. De „Empress of France" zou met officieren die het werk van matrozen deden, als vrachtschip uit Liverpool zijn vertrokken voor de terugreis naar Canada. De directie van de Cunard Line heeft geruchten als zou de 22.000 ton metende „Sylvania" ook als vrachtschip vertrekken, onjuist genoemd. Door het geschil tussen de vak bonden en de zeelieden is het werk op ongeveer 100 schepen in Noordengelse havens tot stil stand gekomen. De zeelieden noemen het door de vakbond ge accepteerde aanbod van de werk gevers onaanvaardbaar. Deze week herdenken de lieren Joost Klaassen, .Willem Loof en Leendert Blok het meer dan heuglijke feit, dat zij vijftig jaar onafgebroken in dienst zijn bij de firma P. J. van de Sande te Ter neuzen. Als jonge maatjes van 12 en 13 jaar zijn zij een halve eeuw geleden in korte broek de druk kerij binnengestapt om te wor den ingewijd in de vele geheimen van het mooie en lang niet een voudige typografenvak. Hun op leiding in de altijd van geluiden gonzende drukkerij geschiedde in die lang vervlogen dagen niet steeds even zachtzinnig, want hun leermeesters hadden de wind er onder en regeerden met straf fe hand, hetgeen nog dikwijls wordt opgehaald. Het spreekt dus wel haast van. zelf, dat Joost, Willem en Leen al vroeg in de vele knepen van het vak thuisraakten en zich ont wikkelden tot allround vaklui, die met zovele anderen tot de steunpilaren van het veelzijdige bedrijf gingen behoren. WILLEM LOOF Na verloop van tijd dreef de taakverdeling en de noodzakelij ke werkspecialisatie hen uiteen en namen zij de plaatsen in van oudere of overleden collega's. Dat is tot op de huidige dag zo gebleven. Willem en Leen staan na vijf tig jaar nog volkomen vitaal achter hun „bok" of achter de „steen", waarop de krant dage lijks haar vorm en indeling krijgt en Joost bedient nog altijd vol élan zijn ingewikkelde ma chine, die hem vertrouwd is ge worden na vele jaren noeste ar beid. Ais eerste machinezetter, als corrector-opmaker en als eerste advertentiezetter mogen zij ge rekend worden tot die degelijke werkers van de oude en beproef de stempel, waarop het bedrijf onder alle omstandigheden kan bouwen en op wie nimmer tever geefs een beroep wordt gedaan. Joost, Willem en Leen, wij drukken hen alle drie de hand en wij wensen hun de kracht en LEEN BLOK de gezondheid toe hun mooie werk nog lange tijd voort te zet ten, zowel overdag als tijdens de nachtelijke uren, als het aan hen is om de krant na stage arbeid vorm en gestalte te geven. Drie toegewijde werkers, waar op het bedrijf trots kan zijn, vieren thans gelijktijdig een eer vol gouden jubileum. Weliswaar vielen de data van hun indienst treding in 1910 niet op dezelfde dag, maar hun jubileum wordt tegelijk gevierd als een symbool van collegialiteit, van eensge zindheid en vooral als een spre kend bewijs van de band, die in de loop van al die jaren tussen bedrijf en personeel is gegroeid. Tijdens de receptie, die morgen avond van 7%—8% uur op de bovenzaal van hotel „Centraal' wordt gehouden, zullen de jubila rissen heel wat handen te druk ken krijgen. Van deze plaats bieden directie, redactie en personeel reeds thans hun hartelijke gelukwensen aan. Joost, Willem en Leen, het al lerbeste en nog vele jaren i \l In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was de heer R. Hol wegens uitsted.gheid afwezig. De notulen van de vergadering van 21 juli werden ongewijzigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken be vonden zich controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële advie zen der Vereniging van Neder landse Gemeenten over het twee de kwartaal 1960. De heer Henry vraagt waar de moeilijkheid zit bij het niet- betalen van de gelden door de Provinciale Schoonheidscommis sie. De wethouders delen mede, dat door de Centrale Dienst, op ver zoek van B. en W„ nogmaals is aangedrongen op betaling. Achtereenvolgens worden zan der bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen: het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening betreffende het sparen door het personeel in dienst der gemeen te; idem tot aankoop van het per ceel Axelsestraat 220; idem tot verkoop van percelen grond in de Serlippenspolder en aan de Westkolkstraat. Bij behandeling van het voor stel tot vaststelling van een uit- bi eidingsplan „Industrieterrein Oostelijke Kanaaloever" werd door meerdere leden terzake in lichtingen gevraagd, welke uit voerig door B. en W. werden beantwoord, waarna het voor stel van B. en W. zonder hoofde lijke stemming werd aangeno men. In de vergadering van 11 juni 1959 werd besloten te bepalen dat de vaststelling van het uit breidingsplan voor Sluiskil in voorbereiding is. B. en W. hebben de verwach ting dat binnen korte tijd dit plan ter visie kan worden ge legd. Daar de werkingsduur van het genomen besluit slechts voor één jaar geldig is, achten B. en W. het nodig dat opnieuw een besluit wordt genomen overeen komstig art. 36, 4e lid, der Wo ningwet en stellen daarom voor te bepalen, dat de vaststelling van het uitbreidingsplan voor Sluiskil in voorbereiding is. Meerdere raadsleden vinden het jammer dat het oorspronke lijk onïwerp xeeds te Sluiskil werd besproken. Gevraagd werd of er nu een ander ontwerp komt. Wethouder De Vos lichtte toe, dat de bevolking van Sluiskil er weinig van zal merken. Er wor den slechts enkele wijzigingen aangebracht om de exploitatie meer reëel te maken. Met het oog op de spoed kon dit vooraf niet geschieden. Hij vroeg het college de nodige tijd te gever), opdat alles geheel verantwoord kan worden afge- y werkt. De voorzitter deelde nog mede dat dit plan de regelmatige zorg van B. en W. heelt en zij willen bevorderen zo spoedig mogelijk met het plan gereed te zijn. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot het machtigen van hun college voor het verlenen van garantie inzake eigen woningbezit verklaarde de heer Van LangeveMe zieh tegen het verlenen van deze garantie. De raad heeft eigen verantwoor delijkheid. De heer Henry zeide, dat met het oog op de in deze groeiende gemeente vele belangrijke beslui ten moeten worden genomen, deze als regel formele besluiten wel gedelegeerd kunnen worden. Met de stemmen van de heren De Feijter, Waverijn, Ollebek, Dieleman en Van Langevelde tegen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De wethouders waren tijdens deze stemming afwezig. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot het verlenen van machtiging voor ophoging van gronden in het plan Serlippenspolder. De heer CamPs stelde voor zulks te doen bij openbare aan besteding. Met het oog op de ter plaatse in uitvoering zijnde wer ken zou dit met de aannemer hiervan op voordelige wijze kun nen worden geregeld. Met de stem van de heer Camps tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werd achtereen volgens goedgekeurd het voor stel van B. en W. tot wijziging VRIJDAG 2 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, S uur: Santa Lucia. ZATERDAG 3 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 5 uur: Santa Lucia. Concertgebouw, 8 uur: Als moordenaar gebrandmerkt. Zuidersportpark: 4 uur: Tern. Boys 1—Wolfaartsd. 1. W. Bolwerk, 4 uur: Ter neuzen 1Emma i. ZAAMSLAG: Sportterrein, 2.45 u.: Zaamslag 2AZW 3; 4.30 uur: Zaamslag 1—Tern. Boys 2. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Nacht der vergelding. 15. Nagekeken door heer Boron aan wiens gezichtsuitdrukking duidelijk te zien is, dat hij wei nig vertrouwen heeft in de goede afloop van deze onderneming verlaten Eric en Svein, begeleid door een krijger, de burcht. Bo rons krijger wijst hun de weg en zo staan ze enige aijd later weer temidden van hun mannen. Eric roept Tristan en de aan voerder bijeen en deelt hen kort mee, wat zijn bevindingen zijn. Hiervan worden de krijgers op de hoogte gebracht en na een kort overleg besluiten allen zon der uitzondering, dat de tocht voortgezet meet worden om Axe en zijn troep te vinden, ondanks de gevaren die Eorcn hun voor- gcschilderd heeft; ondanks de dreiging der steppenkrijgers De mannen zetten zich weer aan de riemen en zo glijdt de drakkar voort over de rivier het onbekende avontuur tegemoet... van de begroting van het grond bedrijf en die van de gemeente, dienst 1960, en het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot ƒ58.000 met de Bank van j Nederlandse Gemeenten, be- I stemd voor de bouw van een Pro- I testants Chr. Kleuterschool te Sluiskil. Rondvraag Op vragen uit de raadsverga dering van 21 juli j.l. werd door B. en W. het volgende geant woord: Verkeersvragen Inrijverbod Noordstraat. Behalve door ontheffingshou ders wordt de Noordstraat op normale dagen nog slechts spo radisch in strijd met het inrijver bod met motorrijtuigen bereden. Op uitgesproken drukke dagen, wanneer veel Belgen naar Ter neuzen komen, komt dit nog wel voor en wel hoofdzakelijk vanaf de richting Korte Kerkstraat. De oorzaak hiervan is o.i. dat een autobestuurder, wanneer hij al zijn aandacht nodig heeft voor de vele voetgangers op de rij baan, de verkeersborden niet ziet hij kijkt er onderdoor. Teneinde aan dit bezwaar enigszins tegemoet te komen, j zullen de borden bij de Korte I Kerkstraat onder een enigszins J andere hoek geplaatst worden I waardoor deze beter vanuit deze I straat gezien kunnen worden. Parkeerruimte B. en W. zijn het met de vra- I gensteller eens dat de parkee: ruimte, vooral in de binnenstad, op drukke dagen aan de krappe kant is. Het scheppen van meerdere parkeerruimte heeft dan ook de volle aandacht van B. en W. Teneinde in het centrum aan de behoefte aan parkeerruimte enigszins tegemoet te komen ligt het in de bedoeling op de markt verkeersstroken aan te brengen, waardoor daar meer auto's kunnen staan. Snelrijdende auto's op de Pro vinciale weg by Driewegen De instelling van maximum snelheid op wegen buiten de be bouwde kom is niet mogelijk. B. en W. hebben Gedeputeerde Staten gevraagd verkeersaandu. dingen te plaatsen in het belaflS van het verkeer aldaar. Spoorwegtarieven Deze problemen hebben B. *'r' W. nog in studie; te zijner tij» zullen hieromtrent nadere mede delingen worden gedaan. De heer Huijbreeht vroeg o® buitenlanders, die overtredinge?- begaan, met harde hand te be handelen. Dit gebeurt ook bij vel 1 keersovertredingen bij de zuidei buren. Is het mogelijk dat boete door verbalisant direct wordt geïnd? De heer Fijn van Draat vroef ook aan de Lange Kerkstraat ee- blauwe pijl te plaatsen. Dit Kat zeker verhelderend werken. r De voorzitter zeide toe een f ander nader te zullen bekijk1 De parkeerplaats op eventueelit dempen gronden aan de R°5 gracht en Herengracht heeft111 de aandacht van het college u; B. en W„ doch dit kan eerst een later stadium definitief 1 oordeeld worden. De heer Compiet vroeg - het oog op de a.s. ker»® scherp toezicht op de dansk; genheden, zodat hier geen jes beneden 18 jaar zullen N den toegelaten. De voorzitter zal deze met de politie bespreken. .n,. Hierna werd de vergader door de voorzitter gesloten. De Duitser Hary meter heren en di goud. De tijd van Olympisch kampioc sec., waarmee hij h) record, dat hij enke leden eveneens op evenaarde. De zilveren medai de Amerikaan Dave brons voor de Enge Radford. Tijdens de halve nummer 800 meter George Kerr (J Olympisch record stand verbeterd en 1.47.1. Het oude sinds 1956 (Melbour van de Amerikaan ney met een tijd va; De 75.000 toescho Olympisch stadion b streeks 7 uur gister de invallende duistei satie. Wereldrecord Thomas (V. S.) wi door drie foutspror meter uitgeschake Olympische titel. De Rus Shavlakai termiddag als eersl pisch record hoog sedert 1956 met 2. naam stond van d- Dumas, verbeterd. D 2.14 meter. Later verbeterde zijn eigen topprest meter. Valery Brumel lei de zilveren medai Thomas (V. S.) kr< derde plaats het br Morgen, zateri vrienden de dag dat zij vi bonden. Wij hopen, da van de pensioer zondheid en opj gen blijven verr DIRECTIE DRUKKER Terneuzen, 2 sep SPORTPA ZATERDAG 3 SET Entrée 75 ct. Kin Leden en donateur lidmaatschapskaar het klassiek) uit de gl OSCAR CA Entreeprijzen f Kinderen M-brig ZATI

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2