GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN De moeilijkheden rondom het bezoek van de «Karei Doorman» aan Japan Gevechten in de «mijnprovincie» De Oostduitse maatregelen met betrekking tot West-Berlijn Koninklijke Familie in Rome aangekomen VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5076 EERSTE BLAB De toestand in Kongo Voortdurende protesten PREMIER EYSKENS ZAL HEDEN GEWIJZIGDE REGERING BEKENDMAKEN YazidbeschuldigtVerenigde Staten Groot aantal werklozen in Canada Chroesjtsjef naar de Verenigde Naties in New-York Witte Huis: „Geen commentaar" Het congres van de bond van verdrevenen in Berlijn PERSCOMMENTAAR OP OOSTDUITSE MAATREGELEN HEERSER VAN MALAKKA OVERLEDEN BEI WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen pireoteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. zijn met het bezoek van de Karei Doorman aan Japan dat voor de periode van 8 tot 12 september Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag verklaard, dat de Japanse re gering nog steeds probeert met de regeringen van Nederland en Indonesië tot een minnelijke schikking te komen in verband met de moeilijkheden die gerezen de Tokuji Tokonami aan de re gering verzocht, in de kwestie van het bezoek van de Karei Doorman aan Japan op een zo danige wijze te handelen, dat Japan's vriendschappelijke be trekkingen met Nederland en met Indonesië er geen schade van zullen ondervinden. Japanse oud-strijders die met Indonesië de Nederlanders be treden, hebben de Japanse rege ring in een telegram verzocht haar besluit inzake de Karei Doorman te herroepen. Een groep Japanse vrouwen heeft donderdagmiddag een pro test ingediend bij het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Nederlandse am bassade in Tokio tegen het be zoek van het Nederlandse vlieg- dekschip aan Japan. De vrouwen, die de voorberei dende Japanse commissie voor het Afrikaans-Aziatische vrou wencongres vertegenwoordigen zeggen dat het bezoek tot een derde wereldoorlog zou kunnen leiden. De Belgische minister-presi dent, prof. G. Eyskens, zal heden de samenstelling van zijn ge wijzigde regering bekendmaken. Dit heeft een woordvoerder van de premier donderdagavond in Brussel medegedeeld. Aanvankelijk lag het in de be doeling, dat de lijst van nieuwe ministers nog gisteravond zou worden gepubliceerd. ,,De lijst van medewerkers van de minis ter-president is nog niet volledig en zal heden worden bekend ge maakt", aldus de officiële mede deling. Tot degenen die ook door de Oostduitse maatregelen tegen het congres van oud-krijgsge vangenen en de bijeenkomsten „verdrevenen uit de Oostelijke gebieden" worden getroffen be horen ook de deelnemers aan een congres van de Doopsge zinde Kerk, dat donderdag in West-Berlijn is begonnen. Oostduitse grenswachten zon- duitse spoorwegen hebben sinds woensdag ca 2.200 deelnemers geen plaatsbiljetten verkocht, en van sommigen werden de pa pieren afgenomen, zodat zij zich niet buiten hun woonplaats mogen ophouden. De Westberlijnse senaat heeft besloten dat Westduitsers die aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland door de Oost- land, Lübke. heeft het congres een telegram gezonden waarin wordt gezegd dat het bestuur „geen betere plaats" om te congresseren zou kunnen heb ben kiezen. Foto: Westduitse politiebeambten ma ken een automobilist bij «te Brandenburger Poort opmerk zaam voor de Oostduitse con troleposten. is vastgesteld. De Indonesische regering heeft de Japanse regering verzocht een dergelijk bezoek niet toe te staan. De voortdurende protesten en de publiciteit over deze kwestie hebben onder kleine groepen in Japan verzet gewekt tegen het bezoek van de Karei Doorman aan het land. Japanse zaken lieden zouden represailles op handelsgebied' van Indonesië tegen Japan vrezen als Japan het bezoek toestaat. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken van de Tweede Kamer meegedeeld, dat Japan zich zal houden aan het inter nationale gebruik met het oog op het Indonesische protest. De woordvoerder van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken weigerde zich uit te laten over berichten in de Japanse pers, dat het ministerie van de Nederlandse regering be richt had ontvangen, dat na het bezoek aan Japan, het Neder landse eskader naar Zuid-Ame- rika zal varen. In een donderdag gehouden bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse zaken van het Japanse Lagerhuis heeft de libe raal-democratische afgevaardig- Van Belgische zijde in Elisa bethstad is vernomen dat ron dom Bakwanga, de hoofdstad van de „mijnprovincie", „zware ge vechten" worden geleverd tussen Kongolese troepen en aanhan gers van de president van de president van de mijnprovincie, Kalondji. Zaterdag bezetten Kongolese troepen Bakwanga zonder op verzet te stuiten. De premier van de „mijnprovincie" Joseph Nga- loela, die evenals Kalondji in Elisabethstad verblijft, heeft echter verklaard dat de troepen zijn verdreven en dat de strijd nog voortduurt. De „mijnprovincie" vormt een deel van de provincie Kasai en grenst aan Katanga. Evenals Tsjombe Katanga, heeft Ka londji de „mijnprovincie" onaf hankelijk verklaard. Volgens Betgen in Elisabeth stad is een aantal Kongolese kinderen „afgeslacht" terwijl hun ouders de oerwouden waren in gevlucht, en is de minister van openbare werken van de „mijn provincie" David Odia, „zonder De minister van Voorlichting in de „voorlopige regering van de republiek Algerië", Mohammed Yazld, heeft gisteren verklaard, dat Algerië, tenminste op het technische vlak, in oorlog is niet alleen met Frankrijk, maar ook met zijn bondgenoten die Frank rijk van wapens voorzien. Hier toe behoorden ook de V. S. „Wij vragen aan de landen van het Westen en vooral aan de V. S., thans een duidelijk standpunt in te nemen ten aan zien van het Algerijnse vraag stuk. Wij kunnen ons niet meer tevreden stellen met een beschei den uitgesproken sympathie. De V. S. moeten zeggen aan welke kant zij staan. Men kan niet voor De Gaulle zijn en ook nog sympathiseren met Algerië. Volgens Yazid hebben de Fran sen in Algerië Amerikaanse wa pens gebruikt en heeft Ameri kaans materieel gediend voor vernieuwing van de artillerie en de taktische luchtmacht. „In Bone en in Boufarik zijn Ameri kaanse technici, die materieel van de luchtmacht onderhouden. En ik spreek nog niet eens van de Amerikaanse steun voor cie Fianse politiek. Elke keer dat Frankrijk een standpunt heeft ingenomen, hebben Eisenhower of Herter dit in andere woorden weergegeven als Frankrijk deze steun niet gehad had, zouden wij reeds lang in Algiers gezeteld hebben." Yazid zei verder, dat F) ank rijk in Melun getoond had, niet met de voorlopige Algerijnse re gering te willen onderhandelen. Deze negatieve houding had de Algerijnse regering gedwongen de kwestie uit 't Frans-Algerijnse verband te lichten. „Wij zoeken thans internationalisatie van de kwestie en eisen een referen dum, georganiseerd en gecon troleerd door de V. N„ met het oog op de toepassing van het zellbeschikkingsreeht van het Algerijnse volk" aldus Yazid. die de hoop uitsprak, dat alle Afri kaanse staten het standpunt van zijn regering zullen steunen. meer" doodgeschoten. Overigens kon men in Belgische kringen niet bevestigen dat de aanhan gers van Kalondji Bakwanga hebben heroverd. Het is niet be idend of het vliegveld van 1de stad in handen is van Kongolese troepen of volgelingen van Ka londji. In gezaghebbende kringen in Elisabethstad wijst men er op dat het onmogelijk is geworden wat betreft Bakwanga feiten en verzinsels uit elkaar te houden. De wildste geruchten, veelal met propaganda-doeleinden gelan ceerd, doen de ronde. De berichten uit dë overige delen van Zuid-Kasai zijn bij zonder verward. Maar hande laren die donderdag uit dit ge bied in Katanga terugkeerden zeiden dat alles rustig was in Mwni-Ditoe, Loepoeta en Ganda jika, plaatsen die volgens Nga- loela woensdag door aanhangers van Kalandji zijn heroverd. Daar entegen heeft de commandant van de Katangese gendarmerie, majoor Crevecoeur, verklaard dat radioberichten zijn opgevan gen volgens welke bij Gandajika twee soldaten van het Kongolese leger zijn gedood en twee zijn ge wond. In de omgeving van het vliegveld van Bakwanga zou het tot gevechten zijn gekomen tus sen troepen van de centrale re gering en volgelingen van Ka londji. Een woordvoerder van dë cen trale regering heeft donderdag middag meegedeeld dat Bakwan ga in handen van het Kongolese leger is. In de omgeving van de stad is het tot schermutselingen In Canada is het aantal werk lozen na de oorlog nog niet zo groot geweest ais in dit zomer seizoen. Eerste minister Diefen- I baker heeft de toestand, voor wat 't vooruitzicht op de komen de winter betreft, „ernstig" ge noemd. In Montreal zwerven al leen al 52.000 mensen rond op zoek naar werk. Foto: On danks de aankondiging „geen werk hier", op het bouwwerk voor een wolkenkrabber aan de Dorchester Street in Montreal, staat er een grote groep werk lozen bij het hek in de hoop een baantje te vinden. gekomen met aanhangers van Kalondji. Doch dezen bezitten slechts wapens van klein kalibe- en geringe draagkracht. De woordvoerder citeerde een rap port van de commandant van Loeloeaburg aan premier Loe- moemba. Een woordvoerder van Ka- lond'ji's „regering" in Elisabeth stad heeft verklaard dat een scheepslading wapens uit België op weg is naar Lobito, in Portu gees Angola. De strijdkrachten van Kalondji, volgens de woord voerder „waarschijnlijk krijgers met pijl en boog en oude ge weren", zouden het vliegveld van Bakwanga hebben heroverd'. Dit zou een Belgische officier bij de troepen van Kalondji per radio hebben meegedeeld. Uit Goma is een tweede com pagnie van het Ierse bataljon V. N.-troepen naar Kamina ver trokken. Van Ierse zijde in Eli sabethstad is vernomen dat er streng op wordt toegezien dat onbevoegden de basis niet be treden. De commandant van de basis, de Ier Joe Adams, heeft kennelijk opdracht troepen van de centrale regering noch Katan gese eenheden toe te laten. Zoals bekend eist ook de rege ring van Katanga de basis op. Premier Tsjombe is donderdag uit Elisabethstad naar Kamina gevlogen voor besprekingen met de V. N.-autoriteiten aldaar. Circa 150 man troepen van Ka londji, in gloednieuwe unifor men doch zonder geweren, zijn donderdag uit Elisabethstad naar „het front" in Kasai vertrokken, evenals 150 vrijwilligers die uni-' formen noch wapens bezaten. Op het perron benoemde Kalondji drie kapiteins, drie luitenants en twee adjudanten. De benoeming van het overige kader zal bij aankomst van de trein Worden bekendgemaakt, aldus Kalondji. Ook Tsjombe was bij het ver trek aanwezig. Evenals Kalondji verklaarde hij dat de mannen „tegen de onderdrukkers en tegen het communistische ge vaar" zullen strijden. den aan de grens tussen Oost en West-Duitsland afgevaardig den in personenauto's en koren die met bussen reisden terug. Dit schijnt echter in grote mate van de grenswachten af te han gen. Een afgevaardigde die, toen hij met zijn auto reisde, werd teruggestuurd, kon later per trein ongehinderd West-Berlijn bereiken. Zes verpleegster wie de toegang bij Helmsted werd geweigerd konden bij Hamburg de grens passeren. Ook de Oostduitse afgevaar digden en deelnemers ondervin den moeilijkheden. De Oost duitse grenswachten worden te ruggezonden op kosten van het Westberlijnse stadsbestuur vlieg- passage naar Westberlijn mo gen boeken. Dit heeft een woordvoerder van de Westber lijnse senaat meegedeeld. Met diverse luchtvaartondernemin gen is reeds een regeling ge troffen. Een woordvoerder van de vereniging van oud-krijgsgevan genen heeft verklaard dat alle 300 gedelegeerden zijn aangeko men. Velen zijn per vliegtuig gegaan. Do president van West-Duits- Donderdagmiddag tegen half één zijn Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Bea trix en Irene met de koninklijke F 27 „Friendship" op het vlieg veld Ciampino bij Rome aange komen voor een bezoek aan de Olympische Spelen. De Prins be stuurde zelf het vliegtuig. Aan boord bevond zich een aantal leden van de koninklijke hofhou ding. Premier Chroesjtsjef zal de Sowjetdelegatie naar de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties in New York lei den, aldus bericht het Sowjet- persagentschap Tass. De delegatie bestaat uit de minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko, Valerian Zorin, onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergei Vinogradof, am bassadeur in Parijs en Alexander Soldatof, ambassadeur in Lon den. De ministerraad van de Sowjet In West-Berlijn is donderdag het zesde congres van de bond van verdrevenen, oud-krijgsge vangenen en familieleden van vermisten begonnen. Uit West- Duitsland en West-Berlijn zijn er ongeveer 300 deelnemers, uit andere gebieden nog honderd. De Duitse bondspresident Lüb ke en bondskanselier Adenauer hebben het congres gelukwensen gezonden. Unie heeft de samenstelling van de delegatie goedgekeurd en verscheidene deskundigen aange wezen die Chroesjtsjef naar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties zullen vergezellen. De woordvoerder van het Witte Huis reageerde slechts met „geen commentaar" op het bericht dat premier Chroesjtsjef als leider van de Sowjet-delegatie naar de algemene vergadering der V. N. in New York zal komen. Het Parijse blad „Combat" schrijft naar aanleiding van de Oostduitse grensmaatregelen dat premier Chroesjtsjef een psy chologische spanning voorbe reidt om de weg te openen naar „meer of minder spectaculaire en dreigende beslissingen". De Oostduitse maatregelen kondigen andere besluiten aan. Indien het klimaat meer gespan nen wordt is het minste wat men van Moskou kan verwachten de aankondiging van een vredes verdrag met Oost-Duitsland, al dus het blad. Voorafgegaan door bereden politie reed de stoet dwars door het drukke centrum van de Ita liaanse hoofdstad naar de Ne derlandse ambassade. Dank zij de snerpende fluitjes van de Ita liaanse motorpolitie hielden de verkeersagenten overal 't overige verkeer tegen. Maar reeds voordat de stoet zelf Rome bereikt had zwaaide Prins Bernhard, gezeten in een grote open Nederlandse Cadil lac, ergens linksaf. Hij kent Rome blijkbaar op zijn duimpje. Toch slaagde hij er niet in eer der dan de officiële stoet bij de Nederlandse ambassade te komen, hetgeen overigens niet verwonderlijk was want nu hij, zelf de auto besturend, zonder enige begeleiding van politie door het drukke verkeer moest rijden, ondervond hij veel opont houd. Toch kwam hij slechts drie minuten na de Koningin bij de ambassade, waar het koninklijk paar zijn intrek nam. De prinsessen Beatrix en Irene logeren elders. Zij waren in een andere auto vijf minuten eerder van het vliegveld vertrokken naar een onbekende bestemming. Zelfs ingewijden zeiden niet te weten waar de Prinsessen in Rome verblijven. „Bij vrienden", was het enige commentaar. Sir Hisamoeddin Alam Sjah, de opperste heerser van Malak- ka is in de loop van donderdag ochtend op 62-jarige leeftijd na een langdurige ziekte over leden. Hij zou aanvankelijk gisteren plechtig zijn geïnstalleerd, maar dit was uitgesteld wegens zijn ziekte. Hij zou op vijf augustus een hartaanval hebben gehad. De plaatsvervangende opper ste heerser, de radjah van Per lis, die 39 jaar is, nam sedert 7 augustus zijn functie waar. ENKELE OPKLARINGEN. Het K.N.M.I. deelt mede: Rond een depressie boven Noord Zweden, die nu geleide lijk minder diep wordt, voeren noordelijke winden nog steeds vrij koele lucht naar de Noord' zee en ons land. Een depressie cp het midden van de Oceaan transporteert echter zachtere en vochtige lucht naar West Europa, De scheidingslijn van beide luchtsoorten ligt momen teel boven Engeland en het uiterste zuiden van ons land en zal zich de komende 24 uur maar weinig verplaatsen. Langs dit front viel vooral in zuid-Limburg langdurig regen. De lucht, die met matige tot zwakke weste lijke winden over ons land stroomt is enigszins onstabiel van opbouw, zodat naast enkele verspreide opklaringen ook plaatselijk weer buien zullen voorkomen. De temperaturen ondergaan maar weinig veran dering. Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van fï?30 nu slechts f 1,03 Alléén bij T&tOVl medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Enkele opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Ma tige tot zwakke wind in hoofd zaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. VRIJDAG 2 SEFTEMBER. v.m. n.m. Terneuzen 11.28 Breskens 10.53 11.25 Hans weert 0.08 12.40 Walsoorden 0.18 12.50 ZON MAAN op onder op onder Sept. 2 5.52 19.26 17.37 1.56 3 5.54 19.24 18.17 3.09 4 5.56 19.21 18.51 4.26

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1