|/&te <U <~YYl&nu r Ze willen niet! top-cadeau GEDULD NODIG! OMGAAN MET JE OUDERS Fluor in het drinkwater voorkomt tandbederf DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 ONDER DE DUIZEND WEKEN MET EEN KLEIN BEETJE GOEDE WIL IS ER HEEL WAT VAN TE MAKEN MINDER STOMPZINNIG van de week Vlot, draagbaarEngels KAN DAT WEL? Het Italiaanse herfst/ wintermode EN HET HOORT ER VAN NATURE IN THUIS lïerdaë 27 augustus I960 Zaterdag 27 augustus 1960 Zet je wel eens thee zonder dat iemand het gezegd heeft? Ruim je uit eiggn beweging de keuken wel eens op? Bied je wel eens aan om een boodschap te doen? Doe je wel eens iets extra voor een schoolvak waar je onvoldoende voor staat? Ga je zuinig met je fiets om en maak je het ding wel eens schoon? Zeg 't maar eerlijk, al die dingen doe jij ook niet of nauwelijks. Zeg 't maar" gerust jouw houding thuis be paalt zich hoofdzakelijk tot een ongeïnteresseerd en verongelijkt rondlummelen en het zeuren om voetbal schoenen, petticoats, dansplaatjes en verhoging van zakgeldZo ontstaan de conflicten tussen ouders en kinderen! Er zijn heel wat dikke boeken geschreven over' de manier waarop ouders hun kinderen het best kunnen behandelen: als zuigeling, als kleuter, ais schoolkind en als half-volwas- sene. Die geschriften gaan niet alleen over droge kousen, over gewassen hand en over ge poetste tanden, zij houden zich ook bezig met de kinderziel. Maar hebben al die schrijverij en die geleerdheid nu een gun stige invloed op het gezins leven gehad? Misschien juist niet. wie zal het zeggen? Zeker is dat in steeds meer gezinnen met kinderen de ernstige con flicten schering en inslag zijn. Al die moeilijkheden worden meestal niet zozeer veroorzaakt doordat de ouders zo bijzonder ouderwets zijn, we zouden ons kunnen afvragen of de perma nente lamlendigheid van de kinderen doorgaans niet de werkelijke oorzaak van alle kwaad is. Wanneer die kinderen zich nu eens wat minder stompzin nig gedroegen en „er-iets-meer -van-begrepen", zou de stem ming in huis plotseling heel anders kunnen worden; ster ker nog; er zouden hun waar schijnlijk allerlei dingen wor den toegestaan die nu hard nekkig worden verboden! HET KAN ANDERS Welke moeder heeft er nu aardigheid in iets aan de jurk van haar dochter te veran deren, wanneer de kleerkast van de betrokken jongedame er ondanks herhaalde en vrien delijke verzoeken nooit anders uitziet dan als een treurige zwijnenstal? Welke vader is er zo gek om een zeilboot voor z'n zoon te kopen wanneer die jongen te lui en te voornaam is om z'n huiswerk behoorlijk te maken, zodat z'n rapport ontoonbaar is van de onvoldoendes. Is het nu werkelijk de schuld van de ouders dat ze het gaan naar een feestje verbieden o*i- dat het kind in kwestie van het vorige partijtje uren later is thuisgekomen dan was afge sproken? ONAARDIGE KINDERZIEL Werkelijk niemand meent het beter met een kind dan zijn eigen ouders, niemand wil zich voor een kind grotere op offeringen getroosten, niemand is zo bereid te vergeven en te vergeten. Wanneer dit soort opgroeien de personen echter volhardt in een zelfzuchtige en gemakzuch tige houding wordt het diezelf de ouders psychisch onmoge lijk gemaakt om aardig en vriendelijk te zijn. Het kan onmogelijk altijd maar weer van één kant komen. De ouders kunnen zich maar niet altijd blijven ver plaatsen in een bitter onaar dige kinderziel. Een „teenager" heeft hersens genoeg om zich ook eens in de gedachten van de ouders in te leven! MET HUN TIJD MEE Omgaan met je ouders, schreven wij hierboven. Ver plaats je eens in hun gedach- tengang en houd daar eens een beetje rekening mee. Doe eens iets wat je ouders willen dat je graag doet en dan moet je eens opletten hoe diezelfde ouders plotseling met hun tijd mee blijken te kunnen gaan. Waarmee we maar willen zeggen dat we kinderen die thuis altijd moeilijkheden heb ben, tamelijk dom vinden. Want wie trekken er bij al die huise lijke strubbelingen altijd weer aan het kortste eind? dr. H. G. v. d. KLAAUW. Aan de groenten die op de markt zijn merken we alweer goed dat de herfst zo lang zamerhand in aantocht is. Pronkbonen b.v., die later dan snijbonen komen, zijn al over vloedig te krijgen en hoewel deze boon wat grover is dan de snijboon, is hij toch bijzonder smakelijk en om z'n betrekke lijk lage prijs zeker aan te be velen. ZONDAG: Spaghettiekaascro- quetten; biefstuk met pronkbonen en aardap pelen. MAANDAGStoofschotel spits kool, tomaten en kaas; watergruel. DINSDAGgevulde slakropjes, rauw gebakken aardap pelen; havermoutpap. WOENSDAGschelp oranje sla; eierragoüt in rijstrand; appelmoespudding. DONDERDAGbloemkool met braadworst, aardappelen; rijstkoekjes. VRIJDAG: Bloemkoolsoep; kaasrand met garnalen of kalfsvlees, ragoüt; andij- viesla. ZATERDAGBami; pruimen- yoghurt. SPAGHETTIKAAS- CROQUETTEN 50 gr. spaghetti ongeveer 20 minuten in water en iets zout koken, laten uitlekken en fijn- snijden. Een glad gebonden saus maken van 25 gr. bloem en l'/z dl melk en hier 150 gr. geraspte kaas, 1 eetlepel tomatenpuree, 1 losgeklopt ei, 'h eetlepel ge- „U kunt mooi preken over etiquette" zei gisteravond de man van een vriendin, „maar als de mensen niet willen, of je uitlachen als je je aan de regels houdt, wat doe je dan?" Het is treurig, dat de vraag gesteld moet worden, maar het is helaas al zó ver in deze wereld, dat de massa dwars tegen de draad in wil handelen en de enkeling, die tracht zich aan de onge schreven wetten van beleefd heid en fatsoen te houden, eenvoudig uitlacht. Een simpel geval: deze man kreeg een uitnodiging voor een feestavond voor 2 personen. Zijn vrouw lag ziek, maar zijn buurmeisje wilde graag mee. Om het kind een plezier te doen, be sloten mijn vriendin en haar man dat hij dat meisje op haar kaart zou meenemen. Hij besprak dit met de buren en die zeiden: akkoord, maar ze is pas 17, dus uiterlijk 12 uur thuis en geen minuut later. Toen het tegen half twaalf liep, was het feest juist op het hoogtepunt en wilde ze niet mee terug. Hij kon zeggen wat hij wou, maar ze bleef dansen en en toen kwam het ergste: haar partners en de omstan ders riepen in koor dat hij' kon ophoepelen, stijfden haar in haar verzet en hiel den haar tot de afloop, on geveer 2 uur, in hun midden. Natuurlijk ligt de man, die het niet kan helpen, nu met zijn buren overhoop. Het meisje zelf heeft er thuis trouwens ook van gelust. En zijn eigen echtgenote heeft hem al verwijten gemaakt, omdat hij het niet hardhan dig heeft meegenomen. Zie daar, zegt hij, het einde van de etiquette. Ik heb het zelf ook al mee gemaakt, dat ik bespot werd om het handhaven van ele mentaire regels der beleefd heid, maar dit is toch heel kras. Wie is er nu verant woordelijk voor het welzijn van dat jonge meisje, het fui- vend publiek of haar aange wezen begeleider, dan is het samen uit - samen thuis. Het vervelende is, dat de goede man niet over machts middelen kan beschikken, of hij moet zelf een grove in breuk maken op de etiquet te, want je kunt bij een an der thuis toch maar niet zo de politie ontbieden! De ern stigste fout maakten de heer en mevrouw des huizes die het feest gaven, door een minderjarige aan het „wet tig uitgeoefende gezag" te onttrekken. Ze zouden het alleen goed kunnen maken door een excuusbriefje aan de ouders van het jonge- meisje, waarin ze de buur man van schuld vrijpleiten. Maar wie schrijft er ooit nog een excuusbriefje Pé PENELOPE. Tweed is ideaal voor de herfst, dat is ook de mening van de Londense modeontwerper Berg van Mayfair, die dit mantelpakje ontwierp van groene tweed. Het jakje is aan de achterkant - onderaan ingenomen, waar door het nauw om de heupen sluit. De zakken zijn afgezet met fluweel in een bijpassende kleur. hakte peterselie en gare spa ghetti doormengen. Het geheel zonodig op smaak afmaken, op een nat gemaakt bord koud laten worden, in 10 porties verdelen, daar croquet- van vormen, tweemaal door ei en paneermeel halen en in heet frituurvet goudbruin bakken. KAASRAND MET GARNA LENRA GOUT 35 gr. boter smelten, 35 gr. bloem erbij doen en goed ver mengen met 1 'h dl melk, een dikke saus ervan koken, op smaak afmaken met wat zout en wat laten afkoelen. Eén voor één 2 eierdooiers erdoor roeren en daarna 100 gr. geraspte kaas toevoegen. De 2 eiwitten stijf- slaan en vporzichtig door het mengsel scheppen. Een warme puddingvorm inboteren, met paneermeel bestrooien en het mengsel hierin doen, niet meer dan voor 3A vullen!; goed af sluiten en ongeveer 30 minuten in waterbad koken. Een garnalenragoüt maken door van 25 gr. boter, 25 gr. bloem en 2'/i dl melk een saus te maken, 100 gr. garnalen daar door te doen en met zout en peper op smaak af te maken. De warme puddingvorm open maken, de damp eruit laten trekken, de pudding op een ver warmde schotel keren en de Opening vullen met- de garna lenragoüt. De schotel met een paar takjes peterselie en partjes citroen garneren. Elke man ia er enthouaiaat over Het ideale tchrljfg#. reedschap. Prachtige solide afwerking. Feit* loos werkende autome* tlsche kleurwlsseling. Desgewenst leverbaar als 4 kleurenpotlood of als combinatie ballpoint/ potlood. N.V. Fa P. J. v. d. SANDE Noordstraat Terneuzen Klein Klaasje was laat met praten. Dat was moeder, om te beginnen, al een doorn in het oog. Ze had in die tijd een buurvrouw, die haar baby ongeveer te zelfdertijd kreeg en dat kind kon al hele zinnen zeggen, toen Klaasje nog worstel de met de eerste nauwelijks verstaanbare klanken. Ook de oudere broertjes en zusjes waren met alles veel vlugger ge weest. „Wlat dat voor een kind is," kon moe der vinnig uitroepen. „Waarom zégt dat joch mets? Van mij heeft hij het toch zeker niet, die slóme!" Nee, van moeder had Klaasje het niet. Zij was bijdehand als geen ander en daarom had ze weinig geduld en kon ze het van haar jongste spruit niet uit staan, dat hij niet tot de vluggertjes be hoorde. Toen Klaasje dan eindelijk woor den begon te vormen, schenen zijn her sentjes nog zo traag te werken, dat hij dikwijls hetzelfde woord moest herha len, voor hij het volgende geformuleerd had. EEN STRAF? „Ook dat nog!" zuchtte moeder verbit terd. „Stótteren!" En tegen wie het maar horen wilde, beklaagde ze zich, dat ze niet begreep, waarom zij met zo'n kind gestraft was. Klein Klaasje groeide op tot een schuw kereltje zonder veel durf en zelf vertrouwen. Moeder viel zo dikwijls te gen hem uit, dat hij een slome was en het nu eens tijd werd, dat hij behoor lijk leerde praten, dat hij tenslotte bijna geen mond meer open durfde doen. Toen Klaasje naar de grote school ging, stotterde hij nog. Erger dan ooit, want er was een nieuwe kwelling bij ge komen. Hier zag hij zich geplaatst te genover een verpletterende, onbarmhar tige overmacht van kinderen, die allen vlugger en gewiekster waren dan hij. Ze deden hem na en lachten hem uit. En als Klaasje er iets van probeerde te zeg gen tegen zijn moeder, zei deze: „Laat ze maar lachen, dan leer jij dat stotte ren misschien af en kun jij ook eens van je afbijten." DE REDDENDE ENGEL. Toen verscheen als een reddende en gel de juffrouw, met het begrijpende hart, van de tweede klasse aan Klaasje's horizon. Natuurlijk was hij in het begin ook bang voor haar. Hij had zowel kin deren als volwassenen leren wantrou wen. Mhar toen hij merkte, dat juf hem nooit uitlachte en ook niet boos of on geduldig werd, als hij niet uit zijn woor den kon komen, opende zijn hartje zich onvoorwaardelijk voor haar. Juf kon zo zacht en vertrouwelijk over zijn bol strelen, als ze even naast zijn bank stond. Dan werd Klaasje rustig en durfde opeens van alles. Als hij tegen juf sprak, vergat hij het stotteren. Soms liet ze hem nablijven. Niet voor straf, maar om hem te laten voorlezen. Als hij het boekje dicht mocht doen, ontmoette hij jufs lieve ogen; ze prees hem, omdat het steeds beter ging. Dan groeide Klaasje in eigen ogen en werd hij blij en warm van binnen. Juf legde het zaadje van zelfvertrou wen in deze nuchtere kinderziel, maar ze begreep, dat hét geen kans zou heb ben te groeien, als ze geen medewerking kreeg bij Klaasje thuis. Ze is met moe der gaan praten en heeft het haar uit gelegd. Letterlijk heeft ze moeder ge smeekt, de jongen te helpen met liefde, geduld en aanmoediging, inplaats van alles in hem te verstikken door het eeuwig gevit en de duidelijk uitgespro ken minachting. Zo heeft Klaas het stotteren afgeleerd. Links: Een getailleerd pakje van violet en groene wolmelange. Ontwerper Carosa hield het rok je kort. Midden: Marucelli creëerde dit ensemble, dat bestaat uit een violet wollen tailleur met hemelsblauwe rok. De mouwen zijn iets langer dan driekwart. Rechts: Een pakje van wol- shantoeng met astrakan knopen. Tijdens koude dagen kan er een astrakan bontkraag en jasje bij gedragen worden. Het ontwerp is van Schubert. DODELIJK VERKEERSONGELUK In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is gisternacht de 32-jarige onderladingmeester W. van der Molen uit Monniken dam aan de bij een val van zijn motor opgelopen verwondingen overleden. Donderdagmiddag was de man op de kruising PurmerwegBeemsterstraat in Noord, vermoedelijk door te krachtig remmen, met zijn mo tor geslipt en daarbij komen te vallen. In bewusteloze toestand werd hij naar het voornoemde gasthuis vervoerd. MARCELLE. (Nadruk verboden). Toen in ons land de voorstellen tot toevoeging van een fluor verbinding aan het drinkwater werden bekend gemaakt, werd er al dadelijk rekening mee gehouden, gezien de in andere landen opgedane ervaringen, dat vele landgenoten zich op felle wijze zouden keren tegen deze maatregef. Zij zullen dat dan niet doen omdat zij iets hebben tegen het beoogde doel, namelijk de preventieve bestrijding van cariës (tandbederf)1 de aandoening waardoor tegenwoordig bij de overgrote meerderheid der volwassenen en kinderen het gebit ernstig aangetast is maar omdat zij een bedreiging van de persoonlijke vrijheid zien in die verandering van het drinkwater, dat men immers wel genoodzaakt is te gebruiken in de vorm waarin het door de waterleidingbedrijven ter beschikking wordt gesteld. DRINKWATER BEVAT MINERALEN Sommige mensen veroordelen de toevoeging van bepaalde be standdelen, die niet van nature „in het water thuishoren" en volgens hen misschien de ge zondheid benadelen. De overheid heeft daarom aan alle Nederlanders die zich voor dit vraagstuk interesseren de a gelegenheid willen geven zich zo gedegen mogelijk te laten voor lichten over de voordelen, die drinkwaterfluorering heeft ten aanzien van de bescherming on zer tanden en kiezen en over het ontbreken van gevaren of be zwaren daarvan voor de gezond heid. Die voorlichting kan dan allereerst worden verstrekt door de op dit terrein bij uitstek deskundige personen; de tand artsen. In verband met het bieden van gelegenheid tot vorming van een mening bij het Nederlandse publiek omtrent de gewenstheid van fluortoevoeging werd de maatregel niet eenvoudigweg van hogerhand ingesteld, doch wordt aan iedere gemeente af zonderlijk de beslissing daartoe vrijgelaten. „NATUURLIJKE" BESTANDDELEN. Met de „natuurlijke" aanwe zigheid van allerlei scheikundige stoffen is het echter wel anders gesteld dan de tegenstanders denken! Drinkwater bezit geen onveranderlijke, in alle landstre ken eerdere samenstelling. Het bevat altijd een groot aan tal minerale bestanddelen, die verschillen al naar de bodem soorten, waarmee het zoal in aanraking is geweest. Bovendien kunnen er nog alle mogelijke min of meer toevallige stoffen in terechtkomen, soms zelfs in overstelpende mate, ge tuige de door velerlei afval ver ontreinigde Maas, waaruit de Rotterdammers hun drinkwater moeten winnen. Vele jaren geleden is in de Ver. Staten gebleken, dat in be paalde landstreken de tandca- riës duidelijk veel minder vaak voorkwam dan in andere. Na in tensieve, tijdrovende onderzoe kingen kwamen de geleerden tot de slotsom, dat dit verschijnsel te danken was aan het feit, dat het door de bevolking gebruikte drinkwater in de eerstgenoemde gebieden meer fluor bevatte dan in de andere. Van die tijd date ren de talrijke proefnemingen met fluortoevoeging aan het lei dingwater en daarmee werd tel kens de gunstige invloed van dit element op de toestand van het glazuur der tanden en kiezen bevestigd. Zo is dus juist een „natuurlij ke" faktor het uitgangspunt voor het nemen van de thans ook in ons land voorgestelde maatregel geworden. Van scha de voor de gezondheid was geen sprake. NEDERLANDSE PROEFNEMING Een spreker op het onlangs in Hilversum gehouden congres der tandartsen, dat geheel aan deze kwestie was gewijd, heeft erop gewezen, dat de drinkwater- lluorering een bijzonder goed on derzochte en beproefde ingreep tot bevordering der volksgezond heid is. Wij Nederlanders behoeven ons geenszins uitsluitend te la ten leiden door de in het buiten land gedane waarnemingen. Van 1953 af heeft in de gemeenten Tiel en Culemborg onder leiding van de Stichting T. N. O. (Toe gepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) een vergelijkende bestudering van de toestand der gebitten bij de jonge kinderen plaats, een werk dat zeker nog jarenlang zal worden voortgezet: in Tiel wordt het drinkwater se dert dat jaar, bij wijze van proef, gefluoreerd, in Culemborg ech ter niet. Duidelijk blijkt, dat door toevoeging van fluor het optre den van tandbederf tot de helft wordt teruggebracht. Zowel de gemeentebesturen als de waterleidingbedrijven hebben het uitvoerige rapport van de Gezondheidsraad betreffende theoretische en praktische as- pekten van dit vraagstuk toege zonden gekregen. De Nederlandse burgers, ver tegenwoordigd in de gemeentera den, zullen in de toekomst zelf over al dan niet invoeren van fluorering kunnen beslissen! dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9