Hulde... Lexi Goud voor een IN m gr VAN DE ANGST Radio en Televisie wereldmerk rrom America's Best Tobaccos Kantongerecht Oostburg Ongeluk in de bergen WILDE STAKING BIJ DE N.D.S.M. Serie inbraken opgehelderd ZEEPOST I r ARRESTATIES IN GHANA „BLOEMENDAEL" VERKOCHT DOORLICHTEN DIENT NIET ONNODIG HERHAALD Oostduits luchtvaartingenieur voor de rechter Vrijdag 26 augustus 1960 16e jaargang no. 5070 20 voor een gulden GOUD omdat onze eigen melangeurs in Amerika de beste tabakken V ;.sN, ter plaatse kopen. een GULDEN '^1| omdat de verkoop van de Lexies over de gehele wereld zo enorm groot is, Zitting- kantongerecht. Het kantongerecht te Oostburg kwam donderdagmorgen voor haar maandelijkse zitting bijeen onder kantonrechter mr. J, Moolenburgh. Officier van Justi tie was mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop. Ernstig aangerekend De chauffeur-monteur A. B. te Zuidzande werd een overtre ding van het stopverbod te Bres- kens in de Dorpsstraat ernstig aangerekend, toen bleek, dat hij- deze overtreding welbewust had begaan. B. voerde aan, dat hij meer ge vaar zou hebben veroorzaakt aan het verkeer indien hij de meube len over de weg had moeten dra gen. Daarom zag hij in het over treden van het stopverbod de veiligste weg. De kantonrechter was van oor deel, dat, wanneer B. niet zonder moeilijkheden had kunnen los sen, hij zich in elk geval met de plaatselijke politie had kunnen verstaan, in plaats van voor eigen rechter te spelen en zo doende een slecht voorbeeld te geven aan andere weggebrui kers. De officier voerde aan, dat er juist borden zijn geplaatst omdat het ter plaatse stoppen niet ge duld kan worden. Uitspraak conform de eis ƒ15, subs 3 dgn. De vertegenwoordiger C. P. H. J. uit Terneuzen was, op 15 juli te Biervliet komende uit de Beu- kelsstraat, niet gestopt voor de witte streep van de voorrangs kruising Weststraat/Oudestad- Beukelsstraat/Gentsestraat. B. zei bij het naderen van de kruising te zijn afgeleid door spelende kinderen, die hij bij het passeren in de gaten had gehou den en zodoende het stopbord niet had bemerkt. De witte streep herkende hij echter ook niet als behorende bij een voorrangskrui sing. De kantonrechter kwam aan de hand van het proces-verbaal tot de mening, dat B. met de spelen de kinderen een ander element in zijn verweer had gehaald. Im mers in het proces-verbaal had J. betoogd, dat hij het kruispunt steeds van de Oudestad uit had genaderd en met de toestand, komende vanuit de Beukels- straat, niet op de hoogte was. J. werd conform de eis tot 15, subs 3 dgn veroordeeld. J. M. uit Breskens had op 23 juli te Breskens op de Boulevard geparkeerd des avonds te half twaalf. Ter plaatse geldt een wachtverbod. De heer M. schetste dat het wachtverbod op de Bou levard was ingesteld ter beveili ging van het verkeer wat van en naar de boot aan de nieuwe veer haven rijdt. De laatste boot was al binnen en er was derhalve praktisch geen verkeer meer te verwachten. M. was als voorzit ter van V. V. V. Breskens naar de laatste boot geweest om te zien of hij toeristen, die dreigden te stranden van hulp kon dienen. Inderdaad trof hij een Duitse toerist aan, die niet wist waar heen. De heer M. zorgde voor onderdak op het adres waarvoor hij iets te lang bleef staan dan benodigd voor het in- of uit stappen. De kantonrechter beklemtoon de, dat ook al zou de frequentie van het verkeer na de laatste boot dit rechtvaardigen, het niet is geoorloofd te parkeren. Een maal ingesteld, afgezien van de motieven die aanleiding waren, blijft het verbod dag en naclit van kracht als overigens geen tijdstippen staan aangegeven. De officier eiste, rekening houdende met de goede intenties van M., ƒ5, subs 1 dag. De kantonrechter, mild ge stemd door het horen vermelden van de letters V. V. V. vonniste tot ƒ3, subs 1 dag. Hierbij aan tekenend, dat M. dit uitsluitend te danken had aan de V. V. V. W. C., rustend schilder, 68 jaar uit Breskens, had op 29 juli op de Boulevard te Breskens de rij baan gevolgd en niet het aan de andere zijde gelegen verhoogde voetpad. De heer C. zei gedurende zijn lange leven niets anders te heb ben gedaan, dan daar te hebben gelopen op het strookje gele steentjes, dat zich door de kleur van de rijweg onderscheidt. Eis ƒ2, subs 1 dag. Omdat het gebruik van dit er als een paadje uitziende deel van de rijweg min of meer te goeder trouw geschiedde en de heer C. de sommatie van de politie om aan de andere zijde te lopen niet had gehoord, vonniste de kan tonrechter tot 1, subs 1 dag. J. M. A. uit Gent had op 8 mei eerst langs de westelijke kant van de Markt te Oostburg ge reden, was daarna over het par- keergedeelte gereden met zijn auto naar de oostelijke zijde, alwaar hij een bromfietser aan reed, die schade aan de brom mer en zijn bril kreeg. Door op deze wijze het verkeer in gevaar te brengen eiste de officier 25, subs 5 dagen. Door het raam van de zittings zaal, dat uitzicht geeft over de Markt gaf de heer J. M. A. aan hoe hij had gereden. U ziet wij hebben hier „Euro visie" dat u in de zittingszaal het ongeval ter plaatse kan beschrij ven, aldus de kantonrechter. Ingevolge art. 25 van de We genverkeerswet, werd verdachte tot 25, subs 5 dgn veroordeeld. Het artikelnummer en de boete corresponderen wel, aldus de kantonrechter, maar hebben toch niets met elkaar van doen. A. J. N. uit Mariakerke, had op 26 mei te Aardenburg bij het passeren van een Volkswagen niet genoeg uitgeweken en de Volkswagen aan de linkervoor zijde aangereden. N. had niets gemerkt, pas aan het grenskan- toor Eede, dat inmiddels ge waarschuwd was kreeg N. te horen wat gebeurd was. Op de Volkswagen werden laksporen van de Citroën van de heer N. aangetroffen. N. zei voldoende ruimte te hebben gelaten tijdens zijn inhaalmanoeuvre, maar dat de Volkswagen naar links moet zijn gekomen en hem heeft ge raakt. In het proces-verbaal stond, dat N. met een snelheid van 80 a 90 kilometer had gereden. Voor het horen van getuigen werd deze zaak aangehouden. De 24-jarige A. Poort uit Utrecht is woensdag in de om geving van Innsbrück zwaar ge wond toen hij langs een rotswand naar beneden stortte. Hij is op genomen in het ziekenhuis te Innsbrück. Poort en zijn vriend T. Zijlstra waren op weg van een berghut bij Neustift in het Subaital naar de Regensburger Huette. Onder weg wilden zij edelweiss pluk ken, waarbij Poort langs de rots wand is afgegleden en naar be neden is gestort. In de loop van donderdagoch tend heeft een betrekkelijk ge ringe groep arbeiders van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amster dam een wilde staking gefor ceerd, en deze groep poogt nu de andere arbeiders te bewegen zich bij deze staking aan te sluiten, zo deelde de directie van de N.D.S.M. in het middag uur mede. Hoe groot het aantal stakers is kon men nog niet op geven. De aanleiding tot deze actie zijn door arbeiders gestelde eisen tot loonsverhoging. Het is voor het eerst sedert 1948 dat een conflict van deze aard bij de N.D.S.M. voordoet. De direc tie wil alleen onderhandelen met de ondernemingsraad of de erkende vakorganisaties. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Zaanland" s.s. „Apherat" Australië s.s. „Oronsay" Brazilië m.s. „Eemland" i s.s. „Apherat" Canada s.s. „Rotterdam" m.s. „Prins Willean Oranje" Chili m.s. „Worms" j Indonesië; 6 s.s. „Dortmund" De Rotterdamse recherche heeft zeven stadgenoten, onder wie een 24-jarige jongedame, aangehouden, die zich aan in braken en diefstallen dan wel aan heling zouden hebben schul dig gemaakt. De zaak kwam aan het rollen, toen de 20-jarige J. H. I. .W. en de 21-jarige koopman R. D. werden gearresteerd. Deze wer den ervan verdacht een fototoe stel en een belichtingsmeter te hebben geheeld, die uit een auto waren gestolen. De knapen wer den grondig aan de tand gevoeld en toen bekenden zij regelmatig gestolen goederen te hebben ge kocht van de 19-jarige bijrijder T. J. S. en de 21-jarige koopman J. H. A. W., een broer van de eerstgenoemde. Dit tweetal werd toen in de kraag gepakt. Daarna volgde de aanhouding van de 41- jarige caféhouder H. D. W., die eveneens gestolen spullen zou hebben geheeld. Voordat J. H. A. W. connectie met T. J. S. had, had hij enige inbraken gepleegd met de 22-jarige vertegenwoor diger H. J. S. en met zijn zuster de 24-jarige J. E. V. W. Wanneer J. H. A. W. met zijn zuster op stap ging, nam zij achterop de brommer plaats en als broerlief dan ergens binnen een kijkje ging nemen, fungeer de zus als „uitkijk". Als gereed schap fungeerden autocricks e.d., die eerst uit geparkeerde wagens werden ontvreemd. Er is o.m. ingebroken in café's, een bouw keet, een textielzaak, een groen- Ned. Antillen: ft j s.s. „Helicon" Nieuw-Zeeland: s.s. „Corintic" Suriname m.s. „Memmon" Unie van Zuid-Afrika en Zuid West-Afrika: m.s. „Pretoria Castle s.s. „Averdijk" Brits-Oost-Afrika s.s. „Afrika" 1/9 1/9 28/8 an 1/9 1/9 28/8 j 30 8 i ft 1/9 8 31/8 Het Ghanese nieuwsagent schap meldt uit Koemasi in Midden-Ghana, dat aldaar twee vooraanstaande leden van de verenigde partij, die in de oppositie is tegen de regering Nkroemah, zijn gearresteerd. De arrestanten zijn de plaats vervangende algemene secre taris van de partij Baidoo en de voorzitter van de partij-afdeling in Koemasi, Addai. De arrestaties zijn verricht overeenkomstig de Ghanese „wet op de preventieve hechte nis", waar onder meer is be paald dat de politie de arres tanten tot vijf jaar kan vast houden, zonder dat zij worden berecht. Op het ogenblik wordt een tachtigtal personen, over het algemeen op politieke gronden, ingevolge deze wet in arrest gehouden. Er is nog niets medegedeeld over de reden van de inhechte nisneming van Baidoo en Addai. tewinkel, een showroom, een elektriciteitszaak en drie kan toorgebouwen, waarbij zij het niet alleen op geld hadden ge munt. Zo verdwenen parfume rieën, een microscoop, een came ra, een belichtingsmeter, sigaret ten, kledingsstukken, radiolam pen, radiotoestellen, fruit, lek kernijen, stropdassen en een stofzuiger. In de kantoren, waar zij niets van hun gading aan troffen, werd een geweldige ra vage aangericht. Bij een der inbraken, waarbij zus betrokken is geweest, wer den twee koffers buitgemaakt. Een was echter leeg, maar dat bleek geen bezwaar te zijn, want J. H. A. W. stopte onderweg er gens, brak in in de showroom en vulde de lege koffer met de vier radiotoestellen. Een deel van de gestolen goe deren kon worden achterhaald. Het zevental is reeds voor de officier van Justitie geleid. De Nittoh-maatschappij voor de walvisvaart, een Japanse on derneming, heeft donderdag be kendgemaakt, dat zij een con tract heeft gesloten voor het overnemen van het voormalige fabrieksschip van de Neder landse maatschappij voor de walvisvaart, de „Bloemendael". De maatschappij wil het schip gebruiken voor haar walvis operaties in het centrale en het noordelijke gedeelte van de Grote Oceaan. Het met de Nederlandse maatschappij ge sloten contract moet nog wor den goedgekeurd door de Ja panse regering. De Japanse maatschappij deelde mede, dat de prijs voor het schip 420.000 pond sterling, afgeleverd Yoko hama, bedraagt, Het hoofdbestuur van de Maat schappij voor de Geneeskunst heeft, aldus „Medisch Contact", onlangs besloten zich te wenden tot daatrvoor in aanmerking komende instanties. Het wil er bij deze instanties op aandrin gen, maatregelen te treffen om de gevaren van herhaalde door lichting zoveel mogelijk te redu ceren of te voorkomen. Gewezen wordt op twee geva ren. De belangstelling voor het onderwerp ioniserende stralen staat sinds enkele jaren, ook bui ten de kring der artsen, in hoge mate in de belangstelling, zozeer zelfs, dat men er zich voor moet hoeden te grote ongerustheid te veroorzaken door te veel op de daaraan verbonden gevaren te wijzen. Een ander gevaar zou dan wel eens kunnen dreigen, n.l. dat ook onderzoekingen die op juiste indicatie en op tech nisch corecte wijze geschieden, in een kwade reuk komen te staan. De vraag is gerezen of niet door organisatorishe maatrege len moet worden voorkomen, dat kort op elkaar volgende, gelijk gerichte onderzoeken worden ge daan, waarvan de strikte nood zakelijkheid niet duidelijk is te zien. Een van de meest vooraan staande Oostduitse luchtvaart- ingenieurs, de 55-jarige Manfred Gerlach, heeft woensdag voor een rechtbank te Dresden bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan spionage voor de Westduitse geheime dienst, aldus meldt het Oostduitse persbureau ADN. Hij heeft toegegeven een aantal ja ren gegevens over de Oostduitse vliegtuigindustrie aan West- Duitsland te hebben verstrekt. Bovendien heeft Gerlach als technisch directeur van de V. E. B. Entwicklungsbau te Pirna de werkzaamheden in het staatsbe drijf vertraagd. In deze fabriek worden de Pirna 014 motoren gemaakt voor het Oostduitse straalver-- keersvliegtuig van het type 152. ,In het voorjaar van 1959 is het prototype van de 152 veronge lukt, wat leidde tot vertraging bij de ontwikkeling van het toe stel. (Adv.) ZATERDAG 27 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de jeugd; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.00 Boek bespreking; 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gevar. progr.; 11.25 Piano trio; 12 00 Orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Hammond orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Voor de jeugd; 14.55 Jongenskoor; 15.05 Gram.; 15.20 Kamerorkest; 16.10 Boekbespr.; 16.30 Versier de vakantietips; 17.00 Jazzmuz.; 17.30 Act.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Pianospel; 18.30 Muziek- kiosk; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Binnen en buiten de gren zen; 19.40 Christus, zijn leerlin gen en de mensen; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Amus. muz.; 21.25 Socialistisch comm.; 21.40 Cabaret; 22.05 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Zang met inter views; 23.10 Taptoe Delft; 23.55 Nieuws. door KARL UNSELT (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK X. Een politieagente treurt om een man. De ene grauwe dag volgde op de andere. Trude Braun liep „vredespatrouille" en stond op „vredeswacht," deed dienst bij de verkeersregeling, zat te dro men tijdens de lessen die zij nog kreeg en nam verstrooid deel aan plichtmatige bijeenkomsten. De toespraken der partijfunctio narissen liet zij onverschillig over zich heengaan, zij vonden geen weerklank meer in haar. De stortvloed van woorden drong niet meer tot haar door, maat liep langs haar af, zoals de regen druppels langs haar waterdichte cuenstjas. Aanvankelijk had zij zich tegen die lethargische toestand verzet; zij dacht dat het een voorbij gaande lusteloosheid was en had daarom maar, tenminste voor de schijn, belangstelling getoond voor dienstzaken en politieke vraagstukken. Maar op den duur kon zij zichzelf niets wijsmaken. Er knaagde iets aan haar, trok haar 'n andere kant uit. Het was alsof zij werd meegesleurd door de maalstroom waar Grabert in verdwenen was. De kracht van die zuiging werd sterker, had haar tenslotte helemaal in haar greep en legde de eeuwig pri mitieve menselijke gevoelens weer bloot, terwijl zij het struik gewas van frases en thesen, ge meenplaatsen en slagwoorden vernielde. Zij zocht dit alles met zichzelf uit. Zij sprak zich niet uit, tegen over haar ouders en zeker niet tegenover een collega of haar zuster Hilde, die lid van een tri bunaal was. Overal, waar zij maar liep of stond, waar zij ook zat of lag, altijd was zij alleen en in zichzelf gekeerd en het ogenblik liet niet op zich wach ten, waarop zij met blikken van ziedende haat haar uniformrok en het jasje met de zilveren kno pen bekeek En toch trok zij ze iedere dag weer aan, al brand den zij haar als het ware ook op de huid. Zonder voorzichtigheid en ver trouwend op die uniform had zij onmiddellijk nadat Grabert ver dwenen was, proberen te ont dekken, waar hij heen gebracht was. Maar men had haar tame lijk pijnlijk op de vingers getikt en haar aangeraden, zich maar buiten die zaak te houden. Van dat ogenblik af werd zij door haar superieuren en door de lei ders en chefs van andere dien sten wantrouwend bejegend. Haar bemoeiingen met Lutz Ramdohr, die ongeveer in die zelfde periode was gearresteerd, hadden haar door de Veiligheids dienst al bijna een uiterst pijn lijk verhoor bezorgd. Het was alsof de gevallen betreffende Ramdohr en Grabert twee gloei ende ijzers waren, waar men beter met zijn vingers kon af blijven. Niettemin hield zij ogen en oren goed open en eindelijk ver nam zij, dat de arrestatie van Ramdohr had plaatsgevonden op last van do centrale commissie De naam van het hoofd van die commissie kende zij natuurlijk, maar zij had Dr. Hager toch nooit persoonlijk ontmoet. Het heette, dat hij de open baarheid meed en een erg on voorzichtig iemand of was het een provocateur? had eraan toegevoegd, dat hijzelf wel het beste zou weten, waarom hij lie ver onzichtbaar bleef; hij was een gevreesd man en bang voor een aanslag. Trude had zich vast in het hoofd gezet, deze almachtige en gevreesde man eens te spreken. Waarom zij dat wilde wist zij zelf niet. Zij was alleen maar nieuwsgierig; misschien wilde zij er zich alleen van overtuigen, of de werkelijkheid overeenstemde met wat zij over hem gehoord had. Zij wist, dat hij zitting had in het centraal bestuur en daar om had zij het zó weten aan te leggen, dat zij op patrouille of als zij terugkwam van een of an dere diensttocht die haar in de buurt van het grijze gebouw bracht, altijd door de Leipziger Strasse ging. Maar aangezien zij niemand kende, aan wie zij, zon der verdenking op zich te laden, kon vragen wie deze of die man was, die daar met een gewich tige aktentas naar een der kolos sale wagens op het parkeerter rein liep, leverde dit alles niets op. Niettemin bleven haar ge dachten met de man bezig en zij overwoog telkens nieuwe moge lijkheden om hem te zien en ten minste zijn gezicht in haar geheugen te kunnen prenten. In tussen ging Grabert toch geen ogenblik uit haar gedachten. Hij was voor haar in zekere zin al omtegenwoordig, en als zij aan Hager dacht, stond Grabert ach ter hem, als het ware gedekt door zijn schaduw. Het was haar bekend, waar de Veiligheidsdienst zijn arrestanten altijd heenbracht. Dat was de voormalige vrouwengevangenis in de Barnimerstrasse. Langzaam slenterde zij er langs, alsof zij daar dienst had. Onopvallend ging haar blik zoekend van raam tot raam, maar er was geen teken van leven in het ste nen front te bespeuren. Zij ver liet de straat en kon niet eens als armzalige aalmoes ook maar de geringste zekerheid met zich nemen, dat Grabert achter een van de vensters op een harde brits zou zitten. (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Chansons; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.45 Olympische Spelen; 13.00 Nieuws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Platennieuws; 13.30 Lichte muz.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Jongenskoor; 14.10 Gram.; 14.20 Kunstkroniek; 14.50 Orkest; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Instr. octet; 16.50 Voor de jeugd; 17.45 Olympische Spelen; 18.00 Gram.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.40 Olympische Spelen; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Kamerorkest; 20.20 Licht baken; 20.30 Cabaret; 21.00 Hoor spel; 22.00 Olympische Spelen; 22.30 Nieuws; 22.40 Gesprekken over muziek met jongeren; 23.45 Olympische Spelen; 23.55 Nws. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gesproken aperitief; 12.45 Gram. 13.00 Nieuws; 13.15 Muzikale kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 15.00 Gevar. muz.; 15.45 Amus. muz.; 16.15 Gram.; 16.45 Pianomuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Viool en cla- vecimbel; 17.20 Balletmuz.; 17.30 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Fanfaremu ziek; 20.00 Orkest; 20.45 Gram.; 21.00 Orgelspel; 21.15 Amus. mu ziek; 22.00 Nws; 22.15 Amus. mu ziek (tussen 22.45 en 23.00 Olym pische Spelen); 23.00 Nws; 23.05 Gevar. muziek. l Televisieprogramma's. NED. T.V.: 14.00 Voor de kin deren; 14.45 Rep. van de jaar lijkse viering van het ontzet van Groningen op 28 aug. 1672; 17.30 Olympische Spelen; 20.00 Jour naal en weeroverz.; 20.20 Olym pische Spelen; 20.30 Act.; 20.50 Oude journalen; 21.10 Olympi sche Spelen; 22.00 Gevar. progr.; 23.00 Olympische Spelen. VL. BELG. T.V.16.45 Olym pische Spelen; 18.30 Voor do jeugd; 19.00 Kathol, uitz.; 19.30 Nieuws; 19.45 Weekoverzicht; 20.15 Automobilistenkron.; 20.45 TV-feuilleton; 21.10 Olymp. Spe len; 22.00 Overn. v. d. N.T.S.: Amus. progr.; 23.00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5