Uit de Provincie RANG iSport de zonnige RANG DE 17e OLYMPIADE GEOPEND TERNEUZEN CLINGE HENGSTDIJK NIEUWVLIET SAS VAN GENT SLUIS STOPPELDIJK VIJFTIG DODEN BIJ ONGELUK IN BRAZILIË KERKNIEUWS AGENDA Weinig kans op een gemeenschappelijke landbouwmarkt VERBOD VAN COMM. PARTIJ IN ZUID-BORNEO ZUID-KOREA Nederlandse schepelingen staan terecht in Ver. Staten President Gronchi verklaard Spelen voor geopend DAM PO guba verwerpt amerikaanse beschuldigingen; VOETBAL Aanrijding;. Gistermiddag om 5 minuten over 3 had op het kruispunt AxelsestraatKerkhoflaan een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de heer J. C. B. uit Breda en een landbouwtractor met aanhang wagen, bestuurd door de heer J. D. uit Zaamslag. De heer B. reed over de Axel sestraat in de richting van Drie wegen, toen hij zich op bovenge noemd kruispunt plotseling de weg v ersperd zag door de van de Axelsestraat linksaf de Kerk hoflaan inrijdende landbouwtrac tor. Bij de daarop volgende bot sing werd de personenauto aan de linkerzijde licht beschadigd. Benoeming in waterschap. Bij K. B. is benoemd tot gezwo rene van de Prosperpolder (Ne derlands gedeelte) de heer R. J. de Deckere te Clinge, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn ge worden. Kermis. ZaterSag 27, zondag 28 en maandag 29 augustus viert Hengstdijk haar jaarlijkse ker mis. Met schietingen, gelegen heid tot dansen en volksspelen zullen de kermisdagen wel op een plezierige manier gevuld worden. Verschillende kermis exploitanten hebben een stand plaats aangevraagd en verwacht mag dus worden, dat ook deze attracties present zullen zijn. Kampvuur op het strand. Dinsdagavond half negen werd ter ere van de nog vele aanwezi ge badgasten en de overige be langstellenden door de plaatse lijke V.V.V. nog een kampvuur op het gtrand van Nieuwvliet ge organiseerd. Aan dit kampvuur werd muzikale assistentie ver leend door leden van de plaatse lijke muziekvereniging „Nut en Genoegen". Aangewakkerd dooi de zoete zeewind bleef het vuur flink doorbranden, zodat alle be langstellenden tot zeer laat in de avond een prettig samenzijn aan het strand van Nieuwvliet had den. Onaangename vacantie-erva ring bij onze Oosterburen. De heet- J". S, uit Sas van Gent, die met zijn echtgenote een vacan- tietrip maakte naar Duitsland, moest te Köningswinter tot de onaangename ontdekking komen ast z'n nieuwe Opel Kaptitan '60 gestolen was. Na telefonisch contact met thuis werd besloten zaterdag a.s. de slachtoffers op te halen, Tot grote oprueftüng kon woensdag echter de heer J. S. naar huis bellen dat op 30 km afstand van Köningswinter zijn auto terugge vonden was. De dieven hadden de kofferruimte opengebroken en een daarin opgeborgen draag bare radio, fototoestel en reser- •jrewiëJ gestolen. Ook de auto- ï-adSo was gesloopt geworden. De koffer werd bij het forceren be- schadiga".. Met enige bezittingen armer en een ervaring rijker kunnen de heer en mevr. S. thans hun va kantie-uitstapje voortzetten. J. II. Aernoudts t Te Sluis overleed deze week de heer J. H. Aernoudts op 82- jarige leeftijd. De heer Aernoudts was één van de 4 broers van de bekende stallen A. H. E. A. die zich bezig hield met het kweken van stam- boekhengsten en die daarmee in binnen- en buitenland, grote successen behaalden. Vooral toen tijdens de eerste wereldoorlog kwaliteits-paarden uit Belg'ë konden worden aangekocht na men de resultaten toe. Een van de meest opmerkelijke successen was de tentoonstelling te Milaan waar deze combinatie in 1922 met „Fair d'A. H. E. A." een eer ste prijs behaalde. Ds Italianen boden op dit paard 1.000.000 lire maar de hengst werd niet ver kocht. De heer J. H. Aernoudts was de oudste van de 4 broers en be last met de technische verzor ging. Zijn broer, oud'-burgemees- ter A. F. J. Aernoudts, was de man van de commerciële aan knopingspunten. De laatste jaren woonde hij in Sluis. Zijn opvolgers konden, door de mechanisatie van het landbouw bedrijf, de fokkerij niet doorzet ten. De overledene werd wegens zijn verdienste in 1948 door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was enige jaren lid van het hoofdbestuur van het „Neder landse Trekpaard" en vele jaren bestuurslid van de afdeling Zee land daarvan. Vergadering toneelvereniging. Op de laatstgehouden be stuursvergadering van de to neelvereniging „Stoppeldijk" is de heer W. Lambert tot penning meester benoemd. Verder werd besloten om in het a.s. seizoen opnieuw te streven naar een toneeluitwisseling met Philip pine. De eerste opvoeringen zul len worden gegeven op 12 en 13 november. (Adv.) dit i%> i In de Braziliaanse staat Sao Paulo is een bus niet leerlingen van een school in Sao José do rio Preto in een rivier gestort. Vijftig inzittenden kwamen om het leven. Verbetering Föelstraat. Sedert enige dagen is een aan nemersfirma begonnen met de aanleg van een rijwielpad in de Poelstraat, gelegen tussen Sta tionsstraat en Schulpenpad. Men tracht deze werken, aangevuld met de aanleg van een stuk trot toir^ vóór de aanstaande bieten campagne klaar te krijgen. Dit zal een mooie verbetering worden. Jammer dat de spoor- overgangen van de Centrale Sui ker-Maatschappij aan de Schul penpad niet gelijktijdig verbeterd kunnen worden. Het is voor de vele weggebruikers, die hier langs komen, een ware obsessie om dit obstakel te nemen en het is tevens een krachtproef voor banden en veren. Het zo nu en dan vullen van de putten met puin is slechts een doekje voor het bloeden. NED. HERVORMDE KERK •Beroepen te Tubbergen toez. D_ A. ten Haaft, voorheen zen- dingspred. wonende te Zeist. .*5f- VRIJDAG 26 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ,,De hel van Burma". ZATERDAG 27 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De hel van Burma". Concertgebouw, 3 u.: Grote kindervoorstelling door het Haagse Jeugdtoneel: „Suske en Wiske en de geheimen van professor Bol; 8 uur: „Lili, het blondje uit Genua". Zuidersportpark, 3u.: Tem. Boys INieuwdorp I en Tern. Boys IINieuwdorp II. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De koe en de gevan gene". De landbouwpolitieke discus sies van de laatste weken, die te Bonn nog voortduren, kunnen wat hun resultaat betreft zo worden samengevat, dat naar de mening van de bondsregering binnen afzienbare tijd niets zal kunnen komen van een gemeen schappelijke markt voor agrari sche produkten, zo schrijft de Frankfurter Allgemeine Zeitung in een: artikel onder de kop: Weinig kansen op een gemeen schappelijke agrarische markt". Dit standpunt, dat in politieke en naar men te Bonn beklem toont, in maatschappelijk-poli- tieke overwegingen, vooral op het bureau van de bondskanse lier, worstelt, is er oorzaak van, dat het Westduitse ministerie van voedselvoorziening thans onder hoge druk werkt aan nieuwe tegenvoorstellen op de landbouwpolitieke plannen van de commissie der Europese Eco nomische Gemeenschap. Deze tegenvoorstellen zullen begin september in dë raad van minis ters der E. E. G. worden inge diend. Eventueel zal reeds van te voren worden onderhandeld met die regeringen, van welke men aanneemt, dat zij het ten aanzien van de beginselkwesties eens zijn met de bondsregering. Naar verluidt is reeds met Bel gië, Luxemburg en Frankrijk in beginsel overeenstemming be reikt over de te volgen procedu re. De werkzaamheden van liet ministerie van Voedselvoorzie ning staan onder het motto, dat er een fragmatische oplossing moet worden gevonden. Achter deze formule, waarvan ook de autoriteiten te Brussel zich reeds bediend hebben, staat volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung de duidelijke weigering van Adenauer en DéGaulle, de com missie der E. E, G. meer dan technische coördinatiefuncties over te dragen. Dit. betekent vol gens het blad, dat nationale souvereiniteitsrechten niet meer aan supranationale^ organen die nen te worden overgedragen. Dit heeft als gevolg, dat hijjvoor- beeld moet worden afgezien van supranationale organen voor het ordenen van de markten, en dat hiervoor in de plaats een coördi natie moet komen van de natio nale marktordeningsorganisaties. De kwestie van dè prijsaanpas sing, in het bijzonder hij; graan, moet op zijn minst worden uit gesteld. In pfaats hiervan zou den wederkerigheidsovereen komsten inzake leveranties moe ten worden gesloten. Volgens een bekendmaking van de woordvoerder van het Indonesische leger, overste Su- narjo, heeft het militaire com mando in Zuid-Borneo aan de communistische partij aldaar een verbod opgelegd van alle activiteit. De woordvoerder wil de hierover verder geen mede delingen doen. Eerder had het militaire commando in Zuid- Borneo de communistische par tij in zijn gebied bevolen „tijde lijk alle activiteiten staken". De Zuidkoreaanse minister president, Tsjang, verscheidene van zijn ministers, de Ameri kaanse ambassadeur in Seoel, MacConaughy. en de comman dant van de V. N.-strijdkrachten: in Korea, generaal Carter Mag- rudes, hebben donderdag te Seoel gesproken over een even tuele inkrimping van het Zuid koreaanse leger met 100.000 man. Tsjang heeft MacConaughy op deze bespreking tevens verzocht om een onmiddellijke hulp van vijftig miljoen doliar om Zuid- Korea te heijjen zijn financiële moeilijkheden te boven te komen. Twee Nedéi landse zeelieden, afkomstig van het vrachtschip „Alblasserdijk", zullen op 17 oktober terecht staan voor het Amerikaanse districtsgerechts- hof in Brownsville- (Texas) onder beschuldiging vare dodelijke mis handeling, aldus meldt „Reuter". Volgens het persbureau worden de schepelingen: ervan beschul digd op 9 juli de voormalige on derwijzer Salvador Loya 35 jaar oud) op weerzinwekkende wijze te hebben mishandeld op het havenemplacement van Browns ville, tengevolge waarvan de Amerikaan zou zijn overleden. Enkele uren nadat het vermink te lichaam dichtbij de plaats waar de „Alblassedijk" gemeerd lag werd gevonden, werden de twee zeelieden in arrest gesteld. Het persbureau meldt de na men van de- 21-jarige W. H. uit Capelle aar; de IJssel, en de 23- jarige A. H. van D. uit Tilburg. Volgens de wetten die voor de staat Texas gelden kunnen de beschuldigden volledig van rechtsvervolging worden ontsla gen maar ook tot de elektrische stool worden veroordeeld. De> mimmurnstraf voor moord is: twee jaar gevangenisstraf. De maximumstraf is executie, waar bij de straf niet in levenslange detentie kan worden omgezet,, aldus Reuter. Van de zijde van de Hotiand- Amerika Lijn, die eigenaar is van de „Alblasserdijk", deelde men ons desgevraagd mede, dat de afdeling New York van deze i-ederij zorg draagt voor de ver dediging va» de beide van moord verdachte zeelieden W. H. en A. H. van IX Enkele minuten na half vijf, toen president Gronchi naar de ere tribune was geleid, begon het défilé van de deelnemende lan denteams. Het was een feestelijk gezicht. De vlaggen op de tribunes van het stadion wapperden juist nog in de zwakke wind en de laag staande zon zorgde voor lange schaduwen. Terwijl de muziek inzette kwam als eerste de Griek se equipé binnen, de ereplaats dankend aan de omstandigheid dat Griekenland de bakermat is van de Olympische Spelen. Na Griekenland kwamen de andere equipes, in de alfabeti sche volgorde. Het leger marcheerde voort. Het bleef een schouwspel van verrassende tegenstellingen en er scheen geen einde aan te ko men. Toen brak het moment aan waarop Nederland vertegen woordigd door 82 atleten en drie officials -het stadion binnen kwam. Achter het bord „Paesi Eassi" marcheerden zij op. Hcekeyaanvoerder Jan Willem van Erven Dorens droeg de vlag en daarachter in de eerste rij voegden chef de misson Cees Kerdel, oud-skikampioen, met naast zich Fanny Blankers Koen, thans leidster van de dames-atletiekploeg, maar eens in Londen 1948 winnares van vier gouden medailles, en Arie van Vliet, de oud-wereld- Kampioen op de sprint, maar ook eens Olympisch kampioen tijd rit, in 1936 te Berlijn. Wij zagen de zwemsters, enkele dames-atle ten, enkele vertegenwoordigers /an elke Nederlandse sportgroep en tenslotte de speciaal uit Na pels overgekomen zeilers met hun witte petten, geleid door chef de équipe Simon de Wit. Overal klonk gejuich op tijdens de rond gang van dit kranig marcheren de groepje Nederlanders in de blauwe blazers, de lichtgrijze pantalons en de zwierige strooien hoeden der mannen, die op com mando van de chef de mission voor de eretribune als in één be weging werden afgenomen. Het gejuich waarmee de ploeg van de Ver. Staten werd ontvan gen, was zonder twijfel qua hi adat en duur tot op dat mo ment het record. De enige vertegenwoordiger van Suriname, de hardloper W'im Esajas, vanzelfsprekend dus ook de vlaggedrager, heeft zich tus sen deze grote groepen zo kort achter de indrukwekkende opmars v.an de ploegen van Ame rika en Zuid-Afrika en vóór de Zweden en Zwitsers ongetwijfeld eenzaam en alleen gevoeld. Maar Esaias stond, even later als Olympisch, deelnemer aangetre den en die eer vergoedde veel. Bijna was het hele middenter rein gev.uld toen., als één der laatste delegaties, de machtige Russische ploeg, even groot als de Amerikaanse,, de sintelbaan opkwam.. Ondanks het flinke tempo waarin de opmars werd uitgevoerd., was de staart van het défilé een. twintig minuten over het tijdschema heen. Maar daar waren den: tot sfot de vertegen woordigers van het gastland Italië,. Het défilé was afgelopen. De klok wees drie minuten over halt zes.. Op, dat moment verschenen, ctg de beide grote scoringsborden in verlichte letters de woorden, die voor dë stichter van de moderne Olympische' sport: „Het belang rijkste van de Olympische Spelen is niet het winnen, maar het deelnemen. Zoals de essentie in hit leven niet is te heb Jen ge wonnen maar goed te hebben gestreden". Na een korte begroetingsrede van Giulio Andreotti, de voorzit ter van het organisatie-comité van de Spelen, brak het moment aan wiarop lO. C.-president Avery Brundnge het Italiaanse staatsiiooffl verzocht de Spelen te openen. (Adv.) President Giovanni Gronchi trad naar voren en in een adem loze stilte sprak hij de klassieke openingsformule uit: „Ik ver klaar de Olympische Spelen van Rome, ter viering van de 17c Olympiade van de moderne tijd, voor geopend". Het was precies 17.44 uur. De officiële zijden vlag met de vijf ringen werd daarna op het spreekgestoelte vóór de eretribu ne door de burgemeester van Melbourne overhandigd aan de I. O. C.-president Avery Brunda- ge, die het dundoek vervolgens ter hand stelde aan de burge meester van Rome, met het ver zoek de vlag vier jaar in het ste delijk museum van Rome te be waren. Zwermen postduiven werden losgelaten en cirkelden rond het stadion voor ze hun definitieve richting kozen. Terwijl drie artillerie-salvo's tot ver in de omtrek van Rome het bericht verspreidden dat de Olympische Spelen van 1960 wa ren geopend, begonnen de hon derden kerkklokken in de eeuwi ge stad feestelijk te beieren. Het was het teken dat de laatste lo per, die het Olympisch vuur in het stadion zou ontsteken, in zicht was. De 19 jarige Giancarlo Petis uit Civitavecchia liep de laatste ronde. Een golf van ontroering ging door het stadion. Met veerkrachtige tred beklom de Italiaanse recordhouder op de 1000 meter de lange houten trap. De tienduizenden op de tribunes keken geboeid en ontroerd toe. De toorts ging omhoog en even lates was het Olympisch vuur in het stadion ontstoken. Toen kwan dan voor Adolpho Consolini, de Italiaan die een tiental jaren geleden zulke triom fen heeft gevierd, het grote mo ment van deze Olympische Spe len van Rome. De vlaggedragers van de 87 deelnemende naties schaarden zich in een halve cir kel om het erepodium. De drager van de Italiaanse driekleur trad naar voren, Consolini stond naast hem. Met een krachtige stem sprak de oud-kampioen de klas sieke eedsformule uit. Het was angstwekkend stil in het stadion. Maar. nauwelijks wa ren de laatste woorden, van. Conscc lini verklonken of een muziek korps van de Italiaanse carbinie- ri zette 't volkslied in, dat weid meegezongen door een koor:. De plechtigheid was ten einde. De vlaggedragers traden terug en de afmars van.de ploegen begon. Met het Griekse team voorop ver- De Cubaanse delegatie bij de jconferentie van de O.A.S. (Orga nisatie van Amerikaanse staten) heeft de Amerikaanse beschuldi gingen, vervat in. een memoran dum aan de ministerraad van: de Q.A.S., van de hand gewezen; Volgens het Amerikaanse me- !i oiorandum heeft ie regering van Fidel Castro de O.A.S. aangeduid als „een organisatie van lakeien en slaven van de Verenigde Sta ten". In het Cubaanse tegen- memorandum: wordt dfeze he^ sehuldïging verworpen, en. ver der met een zin afgedaan: „Cuba maakt deel uit van de organisa tie van Amerikaanse staten". Op de beschuldiging dat Cuba „met behulp van een internatio nale arbeidsbrigade een groot scheeps programma voor onder mijnende activiteit in Latijns- Ameriksj; voorbereidt", antwoordt de Cubaanse regering dat „de hulp van een groep jonge men sen uit alle delen van de wereld uitsluitend een symbolisch ge baar van sympathie voor de Cu baanse revolutie" is. Verder bevat het Cubaanse memorandum talrijke uitspraken van leden van het Amerikaanse Congres en vice-president Nixon die moeten aantonen dat de be perking van de suikerimport „fla grante economische interventie zoals verboden in het handvest van de O.A.S." is. 9. Met een misprijzend gesnuif gaat Svein de Noorman achterna als deze op de nederzetting toe loopt. Donker loert de lange Sak- ser rond naar mogelijke belagers, maar vooralsnog is er geen. „Ze zijn zeker geschrokken van de rode lap om je schouders", gromt hij. „Het ziet er hier wel armoe dig uit, zogezegd De Noorman knikt zwijgend. „Inderdaad een welvarende indruk maakt deze verzameling bouwval lige hutten bepaald niet". Een flauw gerucht treft zijn oor en opkijkende ziet hij twee magere kerels met sperige wapens naar hen loeren. „Ahé", roept hij hen toe, „kunnen jullie one helpen?" De mannen aarzelen even en in middels verschijnen er meerdere achterdochtige gezichten tussen het gebladerte. Met een menge ling van eerbied en vrees komt het eerste tweetal naderbij. „We zoeken de burcht van Bo ron, goede man", zegt Eric vrien delijk. „Wilt ge ons zeggen, waar die te vinden is". „Ah, heer Boron", mompelt er een, door Erics gedrag en uiterlijk op zijn gemak gesteld, en hü be gint een omstandige beschrijving van het landschap, waar heer Bo ron woont, te gevenwaar Eric geen touw aan vast kan kno pen„Breng ons er heen, man en ik zal je belonen", onderbreekt hij de landbouwer. „Zo zal het geschieden, mach tige heer", mompelt deze. „Ik ben uw gids, maar het is een lange tocht lieten de atleten, sloi machtig toegejuicht door de duizenden geestdriftige Italianen op de tri bunes, het Olympisch stadion, waarin hedenmiddag al de eerste wedstrijden worden gespeeld, UITSLAGEN EERSTE DAG. HET WATER! 3LOTORNOOI Poule I: JapanV. A. R. 3—3; Italië Roemenië 4 —3. Poule II: ArgentiniëBrazilië 22; RuslandDuitsland 5-4. Pouie III: NederlandZuidsla vië 12; Zuid-AfrikaAustralië 3—2. HET PCaSTOKNOOI. Vlieg,gewicht: Cucetti (ItJ w.o.p. van Kisekka (Oeganda). Bantamgewicht: Artnstrong (V.S.) w.o.p, van Petkov (Bul garije. Tot degenen, die de eer ste ronde vrij waren, behoorde DeRooy (Ned.). Lichtgewicht: Steyn (Z.-Afri- ka) w.o.p. van Prior (Australië; Lopopolo (Italië) w.o.p. van Bo- lang (Indonesië). Onze landge noot Gerlach behoorde tot dege nen. die waren vrijgesteld voor de eerste ronde. IicMweltergewicht: Sarrazin Canada) wint door opgave in de eerste ronde van Sowa (Luxem burg; Kim Duck (Korea) wint door k.o. in de eerste ronde van Mongkolrit (Thailand). Wel tergewicht: Meier Zvvits.) wai.p. van Martinez (Uraguay. Zwaarweltergewicht: Diallo (Fr.) w.o.p. van Jakovljevic (Z.- Slavtë); Votta (Uruguay) w.o.p, van Caroli (Did), Bossi (Italië) w.ap. van Van Niekerk. (Rho desia). Zwaarwelter: Fisher G.B. w.o.p. van Askevold (Noorwe gen); Reid (Ierland) w.o.p. van Crescensio (Brazilië); Dampt (Polen) w.o.p. van Hansen (De nemarken); Van Duivenbode (Nederland) w.o.p. van Barrera (Spanje). Zwaargewicht: Sretenovic <Z.- Slavië) w.o.p. van Casey (Ier land). AJAX GAAT NAAR EUROPA-CUP In een door Ajax belegde pers conferentie heeft de voorzitter, de heer Melchers, een en ander medegedeeld over de op 31 augus tus te spelen wedstrijd tegen de Noorse kampioen Frederiksstad in het kader van de competitie voor de Europa-cup. Op 31 augus tus spelen de Amsterdammers in Noorwegen, op 7 september wordt de returnwedstrijd in het Olympisch stadion gespeeld b(j kunstlicht. Het was aanvankelijk de bedoeling om op 18 september in het Ajaxstadion te spelen en men had daarvoor al de toestem ming van de K.N.V.B., maar de Noorse Voetbalbond verzette zich er tegen uit competitie-overwe gingen. Uit de vergadering vroeg een der journalisten hoe het nu me' de kwestie Feyenoord stonn Hierop antwoordde de voorzitte van Ajax dat men zich met de K.N.V.B. in verbinding had le steld en dat naar de mening va' de K.N.V.B., welke strookt n?: die van het Ajax-bestuur, A in de competitie om de Eur cup moet uitkomen na de besl;: sing welke op het congres va' de Europese Voetbal Unie ,e Rome is gevallen, en waarbij w' paald werd dat de kampioens clubs aan deze competitie moeten deelnemen, Dê vraag of er eer „gentleman-agreement" bestorm beantwoordde de heer Keizei met een gedecideerd „neen". jrieaasxcBtaiaiBBnuHiniattniu

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2