mobielen W J GRATIS GMp Demonstratie tegen Loemoemba Leopoldstad in De toestand in Laos Gezin Powers herenigd SCHOOL SCHRIFTEN Weero verzicht ontjes Communistische agenten in West-Duitsland tabakszak Shag atste draad. verlaagd 14695,- pakje u 1 GULDEN UW MELKSLIJTER EERSTE BLAD DE REIS VAN HET KONINKLIJK GEZIN Voormalig Brits diplomaat dood gevonden Mevrouw Powers bracht haar man nogmaals een bezoek Ouders van Powers terug in Amerika Alléén bij HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN 19J» KtSï. - ito die zuinigheid paart ste wegligging en snel- 30 P.K. motor 4950, I de elegante sportcoupé, notor (135 K.M./u.) s 8250,—) NU 7250,— MEUZEN aal 1 6. tel. 2220 EN: leenbergenlaan 5 met kunstlederen „ONZE PEINZ" reductiebon oplosbare !5 stuks 00 s prankertng at) abonnement: Temeuzen treeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 NU 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per naand ƒ2,—; per week 43 ct. Losse nrs 9 ct P 1? B 1 - VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 16e Jaargang Nr 5070 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet »dvertentie 2,25. (Inbrak Kleine Advertenties (géén handel»* advertenties)5 regels f 1,—Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetallnjp. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags our. Bij de opening van de confe rentie van Afrikaanse staten, welke in Leopoldstad wordt ge houden, heeft de politie over de hoofden van een duizendtal de monstranten geschoten, die het aftreden van premier Loemoem ba eisten. De politie voerde met geweren een charge uit onder de demon stranten, die met spandoeken zwaaiden waarop het het aftre den van minister Loemoemba werd geëist. Later maakten de politie van hun revolvers ge bruik, waarbij meestal in de lucht werd geschoten, hoewel ook wel rechtstreeks op de terugtrekkende betogers werd gericht. Er is nog geen melding gemaakt van slachtoffers; vol gens sommige berichten zou de politie van losse munitie ge bruik hebben gemaakt. Terwijl de demonstratie aan de gang was, schalde uit luid sprekers de stem van premiar Loemoemba, die sprak over dé afrikaanse solidariteit. De order tot vuren werd ge geven, nadat demonstranten stenen hadden gegooid naar een kordon van ongeveer honderd politieagenten. De politie arresteerde onge veer twintig demonstranten, die met stokslagen en schoppen in een gepantserde gevechtswagen werden gedreven. Twee Europe se verslaggevers werden mis handeld, terwijl van een van hen een camera werd gestolen. De demonstranten bestonden voornamelijk uit aanhangers van BEGRAFENIS U. F. M. DELLAERT De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de woensdagavond overleden oud directeur van de N.V. Luchtha ven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, zal a.s. zaterdag 27 augustus plaats vinden te Am sterdam. Om 10 uur zal ter nagedachte nis van de overledene een plech tige H. Mis van requiem worden opgedragen in de kerk van St. Augustinus te Amstelveen, waar na de uitvaart om 11.15 uur zal geschieden. De begrafenis zal plaats vin den om 12.00 uur op de R.K. be graafplaats „Zorgvlied" aan de Amsteldijk te Amsterdam. ROUW OP SCHIPHOL Nadat donderdagochtend op Schiphol het overlijden bekend geworden was van de oud-lucht havendirecteur U. F. M. Dellaert, zijn alle vlaggen gestreken. Al leen aan de hoofdingang wap pert de officiële Schiphol-vlag halfstok. Onder het personeel van de luchthaven vooral onder de ouderen die jarenlang met de heer Dellaert hebben samenge werkt heerste gisteren grote verslagenheid. Een van de beide opvolgers van de heer Dellaert, mr. J. C. H. A. van Stapele, ver- klaardde: „Al wisten wij, dat de heer Dellaert ernstig ziek was, het bericht van zijn overlijden kwam voor ons toch als een zware slag. Zelfs op zijn ziekbed toonde hij een onverminderde be langstelling voor de gang van zaken op Schiphol. Wij kunnen zijn nagedachtenis niet beter eren, dan door zijn levenswerk te voltooien op een wijze, zoals hij dat gewild zou hebben". PROEF MET POLARISRAKET GESLAAGD Voor de eerste maal heeft de Amerikaanse marine een ge slaagde proef genomen met een Polarisraket waarvan de moto ren onder het wateroppervlak tot ontbranding werden gebracht. Het projectiel werd gelanceerd uit een installatie die op de zee bodem was geplaatst. Uit de proef is gebleken dat de onder zeese ontbranding van de raket motoren een duikboot niet zou hebben beschadigd. In het verleden zijn reeds proeven genomen met een door een duikboot gelanceerde Pola ris, doch het projectiel werd dan met behulp van geperste lucht naar de oppervlakte geschoten en eerst boven de zeespiegel kwamen de raketmotoren tot ontbranding. de anti-Loemoemba gezinde Abako- en Puna-partijen, en van de afgescheiden „Kalonji- groep" van Loemoemba's eigen nationale Kongolese partij M.N.C. Drie jeeps met politiemannen van de Ver. Naties arriveerden op de plaats waar zich het inci dent afspeelde. De V. N.-politie kwam echter niet tussenbeide. Een Amerikaanse verslag gever werd door Kongolese poli tiemannen van een telefoon weggesleurd toen hij trachtte een verslag door te bellen van de onlusten. Totnutoe zijn slechts vertegen woordigers van negen Afrikaan se landen in Leopoldstad aange komen om de conferentie bij te wonen. 20 Afrikaanse landen waren uitgenodigd. Volgens de plannen had het een conferentie moeten worden van ministers van Buitenlandse Zaken. Er zijn op het ogenblik echter maar een paar ministers van Buitenlandse Zaken in Leopoldstad, onder wie minister Rudolph Grime van Liberia. TRANSPORT VAN BELGISCHE TROEPEN OP KAMINA Amerikaanse transportvliegtui gen zullen ongeveer duizend man Belgische troepen van de basis Kamina in Katanga naar Brus sel overbrengen, aldus is donder dag door het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden bekendgemaakt. De Koningin is donderdag ochtend aan boord van het jacht de „Groene Draeck*' te Ischia aan de Golf van Napels aangekomen. De Prins bevond zich aan boord van de „Piet Hein" die even later te Ischia meerde. De twee jachten werden be geleid door Hr. Ms. mijnen veger „Gemert". De 63-jarige Harold Charles Gibson, voormalig secretaris van de Britse ambassade in Rome, is met een schotwond in het hoofd dood gevonden in zijn woning te Rome. Hij laat een weduwe en een zoon ach ter met wie hij in Rome woonde. In de tweede wereldoorlog diende Gibson als kolonel in het Midden-Oosten en er na werd hij eerste ambassade secretaris in Praag. Nadat hij in 1948 uit Praag was vertrok ken werd hij, met verscheidene andere Westelijke diplomaten, in de loop van een proces in Tsjecho-Slowakije ervan be schuldigd betrokken te zijn ge weest bij de activiteit van een dertiental personen die onder grondse bewegingen zouden hebben geleid. Gibson ging in 1955 naar Rome na van 1949 tot 1951 aan het bureau van de Britse hoge commissaris in Duitsland ver bonden te zijn geweest en daar na nog aan het Foreign Office tc Londen. Een woordvoerder van de W'estduitse regering heeft mede gedeeld, dat in West-Duitsland en West-Berlijn ongeveer 16.000 agenten en medewerkers van de inlichtingendiensten van het Sowjet-blok werkzaam zijn. De woordvoerder, dr. Plück van het Westduitse ministerie voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffende, verklaar de dat dit cijfer gebaseerd is op bewijzen, verstrekt door ambte naren van het Oostduitse minis- terie voor de Staatsveiligheid, die naar het Westen zijn ge vlucht. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar hebben zich volgens dr. Plück 1.270 agenten en medewerkers aan de Westduitse autoriteiten overge geven; gemiddeld meldden er zich zeven per dag. De woordvoerder deelde mede, dat aan geen van deze agenten of medewerkers straffen zijn op gelegd, omdat zij hetzij geloof waardige bekentenissen hadden afgelegd, onder dwang hadden gehandeld, berouw hadden ge kregen, dan wel van hun activi teit tijdig aangifte hadden ge daan. Volgens dr. Plück bestaat het grootste deel van de 16.000 per sonen, die op het ogenblik in West-Duitsland werkzaam zijn, uit geheime agenten; de overigen staan als medewerkers te boek. Ongeveer 10.000 van hen waren geen oorspronkelijke inwoners van West-Duitsland of West- Berlijn. Tussen september 1951 en eind vorig jaar werden 1.799 perso nen veroordeeld wegens spiona ge voor inlichtingendiensten van landen van het Sowjet-blok. De meesten van hen hadden gewerkt voor de Oostduitse inlichtingen dienst, aldus de woordvoerder verder. Tussen september 1951 en medio 1960 hebben zich in totaal 17.182 agenten en mede werkers overgegeven, die niet gestraft werden. De woordvoerder voegde hier nog aan toe, dat de inlichtingen diensten van het Sowjet-blok eik jaar tussen 2.400 en 2.800 agen ten en medewerkers in West- Duitsland en West-Berlijn verlie zen. BRIEF VAN DE GAULLE AAN CHROESJTSJEF President De Gaulle heeft in een schrijven aan Chroesjtsjef, dat op 15 augustus in Moskou werd overhandigd en een ant woord vormde op de boodschap van de Russische premier van 23 juli, aangedrongen op hervatting van de ontwapeningsbesprekin gen buiten het kader van de Ver. Naties. De tekst van dit schrijven is pas nu bekendgemaakt. De Gaulle schrijft dat het Franse standpunt ten aanzien van het ontwapeningsprobleem ongewij zigd is gebleven. Frankrijk is verder van mening dat het niet voldoende is vernietiging van kernwapens en voertuigen daar van te eisen. Er moet voortdu rend en wederzijds controle uit geoefend worden, volgens ge meenschappelijke overeenkomst. De besprekingen hierover zouden in de commissie van tien hervat moeten worden, aldus De Gaulle. DE HUIDZIEKTE De directeur-generaal van de Volksgezondheid verstrekt nog de volgende nadere mededelin gen over het optreden van ziektegevallen na gebruik van een bepaald merk margarine: Naar schatting hebben zich tot nu toe enige tienduizenden gevallen van deze ziekte, ge paard gaande met huidaandoe ning, over het gehele land ver spreid voorgedaan. Bij het over grote deel van de patiënten hebben zich de ziekteverschijn selen na het gebruik van „Plan- ta"-margarine in de nieuwe sa menstelling voorgedaan. Intus sen is deze „Planta" met rode opdruk reeds door de fabrikant uit de handel teruggenomen. Ook de ziektegevallen van de laatste dagen hebben over het algemeen een goedaardig ka rakter, hoewel in een beperkt aantal gevallen de ziekte een ernstig verloop heeft genomen. Het wetenschappelijk onder zoek naar de aard van de ziekte en naar het mogelijke verband tussen het optreden der ziekte en het nuttigen van „Planta" met rode opdruk wordt door alle betrokken instanties onder leiding van de directeur-gene raal met kracht voortgezet. DE AMERIKAANSE BALLONSATELLIET De sterrewacht in Utrecht deelt mede dat ook in de komen de nachten de Amerikaanse bal lonsatelliet „Echo" weer te zien zal zijn en wel op de volgende tijden 26-8: 21.16 uur vrij hoog; 23.19 uur hoog; 01.23 laag. 27-8 20.54 uur hoog; 22.57 uur hoog; 01.01 uur laag. 28-8 22.35 uur hoog; 24.40 uur vrij hoog. 29-8: 22.13 uur hoog; 24.18 uur vrij hoog. 30-8 21.53 uur hoog; 23.57 uur vrij hoog. 31-8: 21.31 uur hoog; 23.34 uur vrij hoog aan de horizon. VLIEGTUIGONGELUK OP MAURITIUS Doordat een van de vier moto ren van een Super-Constellation van de Australische luchtvaart maatschappij „Qantas" woensdag bij het opstijgen van het vlieg veld van het eiland Mauritius defect raakt, vloog het toestel in brand; Een vrouwelijke passagier werd daarbij gewond. De andere reizi gers konden het toestel tijdig verlaten. De bagage, alsmede bijna de gehele postzending, die het vliegtuig met zich mee voer de, gingen in de vlammen op. De Super-Constellation was op weg van Johannesburg naar Sydney. Een wachtscheepje van het Thailandse leger heeft donder dagochtend verscheidene scho ten met een automatisch wa pen afgevuurd op een Laotiaans wachtvaartuig op de rivier de Mekong, op enige kilometers van Vientiane, aldus wordt uit Vientiane gemeld. De minister-president van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft dadelijk de Thailandse ambasadeur bij zich ontboden om deze om een opheldering te verzoeken. Sedert verscheidene dagen is er geen verkeer meer tussen de Laotiaanse en de Thailandse oever van de rivier. De aanvoer van levensmiddelen uit Thai land naar Vientiane is daardoor tot stilstand gekomen. In deze stad is men begonnen met de uitdeling van distributiekaarten voor rijst. Woensdagavond werden bo ven Vientiane pamfletten uitge worpen waarin Kong Lae werd aangevallen, ondanks een eer dere toezegging van generaal Phoemi dat zulks niet meer zou gebeuren. Intussen heeft prins Soevan- navong, de voorzitter van de verboden pro-communistische Neo Lao Haksat-partij, in een radiotoespraak zijn steun toe- NEDERLANDS SCHIP REDT TWEE ZWEEDSE VLIEGERS De bemanning van 't Nederland se vrachtschip „Merida" heeft donderdag twee Zweedse vlie gers gered, die als gevolg van motorstoring hun toestel, een, „Saab J 32" met hun parachute hadden moeten verlaten en nabij Visby in de Oostzee te recht waren gekomen. gezegd aan de doelstellingen van prins Soevanna, die inhou den het beëindigen van de bur geroorlog, eenheid onder het volk en het volgen van een po litiek van strikte neutraliteit. Soevannavong zou sinds zijn ontsnapping in mei jl. uit de gevangenis, waarin hij werd vastgehouden op de beschuldi ging van het beramen van een opstand, aan het hoofd staan van een „opstandelingen"-rege- ring in het oerwoud van Laos. Prins Soevanna heeft donder dag op alle leden van de Neo Lao Haksat die zich bij het op- standelingenleger van de Pathet Lao hebben aangesloten, een beroep gedaan naar hun woon plaatsen terug te keren- en de wapens neer te leggen. In een radiorede gaf hij namens de re gering de plechtige belofte dat geen maatregelen zullen wor den genomen tegen vroegere leden van het Pathet Lao-leger. DE BALLON „ECHO" IN DE TELEVISIE-CAMERA OP CURACAO Een dezer avonden passeerde de ballonsatelliet „Echo" zeer goed waarneembaar over Cura cao. Tele Curasao maakte er een „stunt" van door één der tele-camera's buiten op te stel len en zo de kijkers in de huis kamer „Echo" te brengen. Dat „Echo" een hulpmiddel voor televisie zou kunnen zijn was bekend, maar dat de satelliet ook voor de televisie zou optre den was vermoedelijk een ver rassing en een primeur. Eén van de medewerkers van het Smithsonian Satellite Tracking Station, Fred McCollum, gaf later voor de televisiekijkers een uiteenzetting van de be tekenis van de ballonsatelliet. OVERSTROMINGSRAMP IN INDIA De minister voor Irrigatie van India heeft in het parlement medegedeeld, dat bijna een mil joen mensen zijn getroffen door ernstige overstromingen, die zich de laatste negen dagen in Orissa, een der oostelijke staten van het land, hebben voorge daan. Volgens voorlopige berichten uit vier districten van deze staat zijn daar 27 mensen om het leven gekomen. Een gebied van onge veer 7.000 vierkante kilometer zou door het water van zeven rivieren zijn overstroomd. De overstroming van de rivie ren de Baitarani en Brahmani is de ernstigste in de geschiedenis en tal van huizen zijn bescha digd of weggevaagd. Aan de oogst en veestapel is grote scha de toegebracht, terwijl het spoor wegverkeer en ook düt over de gewone wegen op tal van plaat sen zijn verbroken. Verwacht wordt, dat het doden cijfer in de getroffen staat veel hoger zal zijn dan het voorlopige aantal, dat in het parlement werd opgegeven. Alleen al in het district Bhadrak zouden vol gens een gouvernementsambte naar ongeveer vijftig mensen om het leven zijn gekomen, ter wijl gevreesd wordt dat de rijst oogst ter waarde van ruim elf miljoen gulden geheel verwoest is. De overstromingen, die ver oorzaakt zijn door de buitenge woon zware moesonregens, heb ben duizenden giftige slangen uit hun schuilplaatsen verdreven. Er zijn reeds tal van gevallen van slangebeten gemeld. INCIDENT IN DE KOREAANSE WATEREN Een patrouilleboot van de Zuidkoreaanse marine heeft woensdagavond aan de westkust van Zuid-Korea een marine-vaar tuig van de communisten in de grond geboord, aldus heeft het hoofdkwartier van de Zuidko reaanse zeestrijdkrachten donder dag bekendgemaakt. De patrouil leboot onderschepte het andere vaartuig ten zuiden van de demarcatielijn, maar zij kon het door de dichte mist niet herken nen. Het vaartuig van de com munisten opende het vuur dat door de patrouilleboot werd be antwoord. De indringer zonk, al dus het hoofdkwartier. DE ENGELSE ZEELIEDENSTAKING De voormannen van de niet door de vakbonden gesteunde staking van Engelse zeelieden hebben verklaard dat de actie zal worden voortgezet nu een van de stakingsleiders, Patrick Neary, wegens belediging van het hof en het aanzetten tot sta king is gearresteerd. Zij willen trachten de arbei ders in de havens waar het werk reeds is hervat te bewegen op nieuw in staking te gaan. Als gevolg van de staking kunnen in verscheidene Engelse havens 106 schepen nog niet uitvaren. Overigens zal de staking hoogstwaarschijnlijk een herzie ning van de wet op de koopvaar dij ten gevolge hebben. Volgens deze uit de negentiende eeuw daterende wet mogen zeelieden niet staken. Mevr. Barbara Powers heeft woensdagmiddag on\ erwacht gelegenheid gekregen haar man nogmaals een bezoek te bren gen. Dit derde bezoek, dat een volkomen verrassing voor haar was, had plaats in een gevan geniscel „in of nabij Moskou" en werd door niemand anders bijgewoond. De gehele duur van het gesprek van ruim een uur, werd het echtpaar alleen ge laten. Na afloop kreeg mevrouw Po wers van de gevangenisautori teiten de mededeling, dat zij zolang zij nog in Moskou blijft, haar man alles mag sturen waar hij om vraagt. Zij had bij haar vertrek van haar man een lijstje meegekregen, waarop o.m. sigaretten en levensmidde len in blik voorkwamen. De Amerikaanse advocaten van mevrouw Powers hebben donderdag een bezoek gebracht aan het kabinet van president Brezjnef voor het overhandigen van een gratieverzoek. Hun werd echter verzocht heden terüg te komen, dan zou mis schien een onderhoud met de president kunnen worden ge regeld. De advocaten hebben nu het verzoek per post verzon den. Mevrouw Powers zou thans bezig zijn met het opstellen van een brief aan premier Chroesjt sjef, waarin zij haar spijt be tuigt Moskou dezer dagen te zullen verlaten zonder de pre mier te hebben ontmoet. Deze brief zal worden afgeleverd Vlak voor het vertrek van me vrouw Powers naar Brussel, tegelijk met haar advocaten en haar moeder. De ouders van de veroordeelde Amerikaanse piloot Francis Po- Eerst nu is deze foto vrijgege ven van de dramatische hereni ging van liet gezin Powers, na de zitting van de krijgsraad in Moskou: we zien v.l.n.r. mevr. Powers, Francis Powers, vader Powers, moeder Powers en daar achter, gedeeltelijk zichtbaar de zuster van de piloot. wers zijn donderdagochtendvroeg uit Moskou in New York terug gekeerd. Zij werdén op het vlieg veld opgewacht door een grote menigte journalisten, fotografen en cameralieden, hetgeen Po wers Sr de opmerking ontlokte: „Het is erger dan in Moskou". De heer en mevrouw Powers werden naar een speciale wacht kamer geleid om de journalisten te woord te staan, maar de heer Powers, die hier kennelijk niet op voorbereid was, weigerde hen te ontvangen. Op weg naar de auto waarmee zij werden afgehaald beant woordde Powers Sr slechts een vraag. Toen een journalist hem vroeg of hij geloofde dat het be roep van Barbara Powers op Chroesjtsjef succes zou hebben zei hij: „Ik denk van niet". (Adv.) Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 WEINIG VERANDERING De nabijheid van een nogal omvangrijk gebied van lage- luchtdruk, waarin nu geen grote luchtdrukverschillen meer voorkomen, geeft het weer beeld in West-Europa nog steeds een onbestendig karakter. Het hoofdcentrum van het lage drukgebied ligt boven Enge land, terwijl een belangrijke uitloper over de Golf van Bis- caye naar het zuidoosten trekt. Kleinere randstoringen trokken over Nederland naar het noord oosten en brachten af en toe regen en in de avond vooral in het zuidoosten "ook onweders, evenals in België en Frankrijk. De warme en vochtige lucht bevindt zich nog steeds boven Midden-Europa. De scheiding met de koelere lucht die we ten westen van ons aantreffen is een brede overgangszone, die ruwweg van Denemarken, vla West-Duitsland over Midden- Frankrijk naar Noord-Spanje verloopt. Langs deze overgangs zone ontwikkelen zich telkens nieuwe regen- en onweershaar- VRIJDAG 26 AUGUSTUS. Terneuzen Breskens Hansweert Walsoorden v.m. 4.40 4.05 5.20 5.30 n.m. 4.56 4.21 5.36 5.46 den, die ook het weer in ons land beïnvloeden. Voor heden echter bestaat een goede kans dat wij wat meer in een gebied terechtko men tussen een depressie bo ven Biscaye en een vlak lage drukgebied boven Duitsland. De buiïgheid kan hierdoor tijdelijk afnemen, terwijl er vooral aan de kust opklaringen verwacht mogen worden. Er blijft weinig wind terwijl er in de tempera turen geen belangrijke verande ringen komen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. OPKLARINGEN. Vrijwel nergens buien meer en vooral aan de kust flinke op klaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Middagtemperaturen van ongeveer 20 graden aan de kust tot 24 graden in het binnen land. ZON op onder op Aug. 26 5.41 19.41 10.07 27 5.43 11.18 28 5.44 19.37 12.30 29 5.46 19.35 13.41 30 5.48 19.33 14.50 31 5.49 19.30 15.53 MAAN onder 21.26 21.54 22.27 23.07 23.54

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1