IN DE GR VAN OF Zijn die Amerikaanse partijdagen wel zo democratisch? BINNENLANDS NIEUWS Radio en Televisie 16e jaargang ne. 5069 Donderdag 25 augustus 1960 Instelling, die soms goed en soms heel slecht werkt In juli hebben de twee grote Amerikaanse par tijen, de democratische en de republikeinse, op hun partijdagen in Los Angeles en Chicago de kandida ten voor het presidentschap der Verenigde Staten aangewezenKennedy en Nixon. Bij de verkiezingen in november a.s. zal het Amerikaanse volk bepalen, wie van beiden in 1961 de zetel in het Witte Huis van Eisenhower zal overnemen. De verkiezingscampagne, die in de States altijd met enorm veel tam-tam gepaard gaat, kan nu spoe dig van start gaan. In afwachting daarvan houdt men zich hier op het ogenblik bezig met de vraag, die al sinds het begin van de eeuw iedere vier jaar opnieuw wordt gesteld: zijn die partijdagen nu wel nodig? Wat is de taak der partijdagen? Wie de lange agenda's bestu if deert, vindt slechts twee punten van werkelijk belang: het op- r stellen van het verkiezings- platform" en de aanwijzing van de partijkandidaat voor het presidentschap. Dit verkiezings-„platform" is een poging om tot een soort 1 programma van de partij voor de verkiezingsstrijd te geraken. Het is géén partijprogramma. De confuse en veelsoortige samenstelling der beide grote Amerikaanse partijen uit de meest verscheidene lagen en kringen der bevolking is er weinig toe aangedaan, een echt en permanent partijprogram ma te bevorderen. Maar een verkiezinga-„platform", een pro gramma, waarin de partij haar mening geeft over de proble men van de dag, die met de ver kiezing van de president opge lost moeten worden dat is mogelijk. Wat later in het con gres, het Amerikaanse parle ment, met dit „platform" ge schiedt, is een andere zaak. Meestal verdwijnt het spoor loos uit het gezicht der kie zers Voorverkiezingen nut teloos? De wijze waarop de verkie zing van de kandidaat plaats vindt, is een hoogst discutabele aangelegenheid. De z.g. voor- ARRESTATIE VAN SPIONNEN IN OOST-DUITSLAND Het Oostduitse persbureau A. D. N., heeft woensdag gemeld dat volgens een officiële bekend making, de Qostduitse veilig heidsdienst 147 spionnen in hech tenis heeft genomen. De arresta ties werden verricht aan de hand van lijsten van Amerikaanse bu reaus in West-Eerlijn en West- Duitsland. De spionnage van de 147 arres tanten diende ter voorbereiding van een oorlog, aldus de bekend making. De veiligheidsdienst nam een grote hoeveelheid materiaal als radiozenders, speciale fototoe stellen, wapens, valse documen ten en andere hulpmiddelen voor spionnen in beslag. Het onderzoek duurt nog voort en er kunnen nieuwe arrestaties worden verwacht, aldus de be kendmaking. De documenten over de conferentie van Potsdam Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld dat de auteurs van de dag bladartikelen over de conferen tie van Potsdam inzage hebben gehad in officiële documenten. Drie personen die verklaarden boeken te willen schrijven over deze conferentie hadden de do cumenten ter inzage gekregen. Nu blijkt dat zij het materiaal (ook) hebben gebruikt voor dag bladartikelen is de vergunning om de documenten in te zien in getrokken. Zoals bekend is hebben enkele republikeinse georiënteerde bla den artikelen gepubliceerd over de rol van (de democratische) president Truman op de confe rentie van Potsdam. Uit deze ar tikelen zou men kunnen conclu deren dat de democratische be windsman niet de geschikte fi guur was om met de Russen te onderhandelen. Volgens ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken is er alleen maar sprake van een „eerlijk misverstand". De boeken, waar voor bepaalde auteurs inzage in vertrouwelijke documenten krij gen, verschijnen gewoonlijk op het ogenblik van of kort na de officiële publikatie. Ditmaal noodzaakte nieuw materiaal een aanvulling van aantekenin gen, gemaakt door Charles Boh- len, deskundige in Sowjet-aan- gelegenheden, tijdens de confe rentie van Potsdam waar hij Trumans tolk was - tot gron dige wijzingen en de oorspronke lijke publicatiedatum werd uit gesteld. aldus deze zegslieden. verkiezingen, die ten doel heb ben de kiezers der partij een keuze te laten doen tussen de verschillende kandidaten voor de nominatie, zijn op het ogen blik in feite onpraktische proef nemingen. En dat wel vooral, omdat zij slechts in weinige staten in dit jaar in zeven tien van de vijftig van de unie worden gehouden. Boven dien is het zó, dat lang niet alle kandidaten er aan deel nemen. Al was het ditmaal dan niet zo, het is toch vele keren ge beurd, dat de partijdag de resul taten van de „primaires" vol ledig aan de laars lapte. Nie mand wordt er definitief door gebonden en het grootste suc ces, dat een kandidaat in de verschillende „primaires" kan behalen, is van nul en gener waarde in de koehandel van de „smoke filled rooms", wanneer niet, zoals in het geval van Kennedy en het is een zeld zaam geval de vergadering reeds in eerste of tweede stem ming een beslissing neemt. Wanneer daarom ex-president Truman, ijverig geassisteerd door Kennedy's aanvankelijke rivaal senator Lyndon Johnson, in een op even dwaze als dema gogische vorm voorgedragen rede beweerde, dat de partijdag ten gunste van Kennedy „rig ged" was, dat wil zeggen, dat te vele gedelegeerden naar Los Angeles waren gekomen met het vaste besluit om op Kenne dy te stemmen, dan was dat volkomen onlogisch. Wat had den de voorverkiezingen dan eigenlijk anders voor een zin en waarom mocht Kennedy geen moeite doen om zich te verzekeren van de stemmen der gedelegeerden, wier kiezers reeds een uitspraak hadden ge daan? Bittere aanvallen Maar iets anders toonde de rede van Truman wél aan, n.1. het weinig zinvolle instituut der partijdagen, voor zover die zich met de benoeming der presidentsschapskandidaat bezig houden. Sinds het begin van de eeuw zijn er steeds weer kritici geweest, die deze partij dagen wegens het dikwijls op tredende onderscheid tussen de wil van de partijkiezers en de gang van zaken op de partijdag zelf bitter hebben aangevallen. Een hoogtepunt in deze pro testen richtte zich tegen de re publikeinse partijdag van 1912, die, zoals steeds door de be roepspolitici gemanipuleerd, William Howard Taft koos, hoe wel de meerderheid der partij kiezers Theodore Roosevelt als kandidaat voor het Witte Huis wenste. En het is nog niet zo lang geleden, n.l. in 1952, dat Estes Kefauver een woedende aanval op de democratische partijdag ondernam, omdat deze in het geheel geen reke ning had gehouden met zijn aanzienlijke overwinningen in de voorverkiezingen en Adlai E. Stevenson als kandidaat had aangewezen. De rebellie gaat terug tot het jaar 1927, toen Robert LaFolet- te eiste, dat de partijen zich zouden houden aan de funda mentele principes der democra tie. De kandidaatstelling zou niet langer het resultaat van compromissen, intriges en an dere afspraken mogen zijn, maar tot stand moeten komen door algemene voorverkiezin gen onder de ingeschreven leden der partij. Wil van de kiezers onderdrukt Met andere woorden: wat een man als LaFolette voorstelde was een direkte verkiezing van de partijkandidaat onder" con trole van de staat. Theodore Roosevelt, Charles Evans Hu ghes, Woodrow Wilson en vele andere bekende persoonlijk heden hebben zich energiek bij deze mening aangesloten, zon der echter iets te bereiken. Geen wonder daarom, dat de betekenis van de voorverkiezin gen steeds kleiner is geworden en dat de z.g. „polls", de door beroeps-enquêteurs onderno men onderzoekingen naar de mening der bevolking, het al bijna in belangrijkheid van de „primaires" hebben gewonnen. Zoals de dingen op het ogen blik zijn, bestaat altijd het ge vaar, dat de wil van het kiezers volk door de partijdag wordt genegeerd. Wanneer bijv. sena tor Kennedy, die door een grote meerderheid van het democra tische kiezerscorps werd ge steund, niet bij de eerste „bal lot" de nodige 731 stemmen had bereikt, had er van alles kun nen gebeuren. De weg naar de verkiezing van Johnson, Sy mington of Stevenson zou dan op basis van persoonlijke af spraken achter de schermen vrij zijn geweest. Bij de repu blikeinen lag de zaak ditmaal natuurlijk zeer eenvoudig, om dat er slechts één kandidaat was. Waarbij de vraag blijft, of toch niet vele kiezers de voor keur aan een Rockefeller zou den hebben gegeven. Natuurlijk kan ook de gekri tiseerde gang van zaken soms haar goede zijde hebben. Dat was bijv. het geval bij de ver kiezing van Abraham Lincoln op de republikeinse partijdag van 1860. Nadat Lincoln in twee stemmingen de nederlaag had geleden tegen zijn weinig be tekende rivaal Seward en bij de derde stemming de vereiste meerderheid niet had verkre gen, ging bij de vierde stem ming de staat Ohio plotseling om en verschafte Lincoln de vier stemmen, die hij nog nodig had. 139 stemmingen Het kan echter ook heel slecht aflopen, zoals op de democrati sche partijdag van 1924, toen twee schitterende kandidaten, William Gibbs McAdoo en de gouverneur van New York Al fred E. Smith, tegenover elkaar stonden. Stemming op stem ming bleef zonder resultaat. Bij de 71ste stemming kwam McAdoo op 530 van de beno digde 731 stemmen. Daarna be gon hij stemmen te verliezen. Bij de 83ste stemming was de stand: Smith 355, McAdoo 314. Tenslotte legden de doodver moeide leiders der beide frac- ies het hoofd in de schoot en besloten hun stem dan maar te geven aan een derdede als persoon en politicus veel min der belangrijke bankier John W. Davis, die tenslotte bij de 193ste(stemming de voor de benoeming nodige meerderheid kreeg. Een zo groot aantal stemmin gen is natuurlijk meer histo risch curiosum dan regel. Maar partijdagen met vijftien tot twintig stemmingen zijn in het verleden geen uitzondering ge weest. Eerlijkheidshalve moet men er echter aan toevoegen, dat er ook argumenten zijn, die voor de instandhouding der partijdagen pleiten, vooral bijv. het feit, dat zij een zeker spel der krachten mogelijk maken. Een zo scherpzinnige waarne mers van het Amerikaanse po litieke toneel als de overleden Engelsman Harold La Ski, heeft in zijn boek „The American presidency" niet zonder goede gronden opgemerkt, dat „het Amerikaanse systeem, inclusief de constructie van het partij apparaat en zijn functies bij het op de voorgrond schuiven van nationale leiders van for maat tenminste even succesvol is geweest als het parlementai re systeem van Engeland". (Nadruk verboden.) MEUBELFABRIEK UITGEBRAND Gistermorgen omstreeks twintig minuten voor zes ont dekte een in de nabijheid wonende landbouwer brand in de meubelfabriek van de N. V. F. B. Westhof en J. Krabben aan de Beltrumseweg te Ei bergen. De brand breidde zich zó snel uit, dat de snel ter plaatse zijnde brandweer het ge bouw niet meer kon redden en zich moest beperken tot het nat houden van de nabij het ge bouw opgeslagen houtvoorraad. In de fabriek werken dertien mensen. Het gebouw en de daarin aanwezige voorraad, ge reedschappen en meubels gingen geheel verloren. De schade wordt geraamd op 50.000,Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De eigenaars zijn tegen brand verzekerd. BELG IN DE IJSSEL VERDRONKEN De 22-jarige Belgische sche peling Pierre M. Huybers is van een vaartuig op de IJssel over boord gevallen en verdronken. De pogingen van de water- politie en de groep Wijhe van de rijkspolitie om het stoffelijk overschot tie vinden zijn tot nu toe zonder enig resultaat ge bleven. BRAND VOORKOMEN Gisternacht omstreeks half twee bemerkte een bewoonster van de St. Anna Zusterstraat te Schiedam, dat een man zijn fiets tegen het gebouw van de gemeentelijke sociale werk plaatsen zette, er op klom en een ruit indrukte. Ze vond dit vreemd, vooral omdat ze meende een van de daar tewerk gestelde mannen te herkennen. (Er werken er pl.m. 80.) De man ging naar binnen, maar kwam na enige tijd weer buiten. De vrouw waarschuwde een buur man, die telefoon heeft. Deze belde de politie, die de werk plaats binnendrong en daar op twee plaatsen brand ontdekte. Ook de brandweer werd ge alarmeerd, die juist van een brandje elders terugkwam. Het vuur werd spoedig gedoofd, waardoor vermoedelijk een grote brand voorkomen werd. De dader is door de politie ge arresteerd. Hij is psychisch gestoord. De „Soemba" in moeilijkheden Het 465 ton metende Groning se kustvaartuig „Soemba" heeft gisternacht geseind dat het in de omgeving van de toegang tot de Oslofjord ongeveer vijftien ton hout deklading over boord heeft moeten zetten. Later werd vernomen dat de deklading van de „Soemba" be stond uit cellulose in geperste balen. Het schip voer in zuidwes telijke richting recht tegen een harde wind in. Hoewel de balen waren afgedekt, werden ze toch nat. Het water trok in de cellu lose zodat het gewicht van de deklading toenam. Met het oog hierop werd besloten vijftien ton overboord te zetten. De „Soemba" was dinsdag avond uit Drammen aan de Os lofjord naar Antwerpen vertrok ken. ir door 42) KARL UNSELT (Nadruk verboden.) „Wat gebeurt er nu met mij?" vroeg hij aan zijn begeleiders. \,U wordt verhoord. Of dat vanavond nog gebeurt, kan ik u niet zeggen. In alle geval wordt u binnen de eerste 24 uur voor de rechter geleid. Dat is voor schrift." „En voor het zover is?" „Blijft u bij de politie. Als u honger hebt, kunt u iets bestel len. U mag ook roken." Georg glimlachte krampachtig. „Honger heb ik niet. Maar mag ik mijn advocaat opbellen?" „Natuurlijk mag u dat. Ik zal de agent van dienst even vra gen." De reus verdween achter de deur. t Is allemaal niet zo erg," troostte de jockey hem. „In het begin ziet het er altijd erger uit dan het i6. Naderhand vertelt u aan uw vrienden of uw vrouw, hoe leuk het hier allemaal was." „Leuk? Nou, ik bedank er voor." „Naderhand, zei ik." „Komt u maar binnen," riep de reus in de geopende deur. Een oude ambtenaar met een ondoorgrondelijk gezicht zat ach ter een groen beklede tafel waar op een volmaakte orde heerste. „Met wie wilde u spreken?" vroeg de beambte. „Met advocaat dr. Cornelius Ramdohr." „Weet u het nummer?" Georg noemde het nummer en de beambte draaide zonder veel haast het opgegeven nummer. Toen reikte hij Georg de haak over. „Ja hallo met advocaat Ramdohr?" „Ja, wie is daar?" „Georg Lüdecke." „Och ben jij het? En? Wat heb je op je hart?" Georg haalde diep adem. „Ik ben gearresteerd. Ik bel op van bij de politie." Hij wacht te op de uitwerking van zijn woorden en toen hij niets hoor de, riep hij ongeduldig: „Hallo, ben je er nog?" „Ja, ik ben er." „Waarom zeg je dan niets?" vroeg hij geërgerd. „Neem me niet kwalijk. Ik moest even lachen." „Zo, maar ik vind er niets lachwekkends aan," viel Georg verontwaardigd uit. „Ik dacht dat het een grap was, Georg. Dus, beste kerel, laten we ernstig blijven. Waar om ben je gearresteerd?" „Nou vanwege je weet KONGOPAUWEN IN BLIJDORP ZORGDEN VOOR PRIMEUR Diergaarde Blijdorp te Rotter dam ontving op 8 oktober 1959 van de Antwerpse dierentuin een stel Kongo-pauwen, hoenderach tige vogels die uitsluitend voor komen in de oerwouden van Midden-Kongo. Deze vogelsoort is pas 24 jaar geleden ontdekt. Van hun levenswijze is nog maar weinig bekend. Voorzover men kan nagaan zijn de beide forse kuikens, die thans in diergaarde Blijdorp rondstappen, de eerste van hun soort die buiten hun va derland uit het ei gekropen zijn. Men weet nu eindelijk hoe zo'n kuiken er uit ziet. Hun opgroeien zal nauwkeurig bestudeerd wor den. Toen één van de kuikens uit het circa 1.50 m boven de grond gelegen nest sprong, nam de haan onmiddellijk de zorg voor de dwerg op zich, terwijl de hen zich in het nest met het andere kuiken en het derde, nog niet uitgekomen ei bezig hield. De broedduur was 28 dagen. ONGEVAL BIJ HOOGOVENS Dinsdagmiddag om half vijf is op het terrein van de hoogovens te IJmuiden de 21-jarige metse laar J. C. Pel uit Beverwijk ver ongelukt. Na beëindiging van zijn werkzaamheden aan de nieuwbouw van „Breedband" wilde hij zijn jasje halen, dat hij s morgens had opgehangen aan een paal boven de steiger waar op hij toen werkte. Inmiddels was de steigervloer echter afge broken. Vermoedelijk heeft hij getracht naar boven te klaute ren. Hij viel van een hoogte van vijftien meter en is terstond overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. SKELETTEN GEVONDEN Op het terrein van de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N. V. in IJmuiden zijn dinsdag door een ploeg grondwerkers drie skeletten ge vonden. Zij deden hun ontdek king bij het graven van een geul ten behoeve van een riolering op een nog onbebouwd terrein ten oosten van de oxystaalfabriek. Vermoedelijk heeft men hier met een. graf uit de oorlogsjaren te doen. Het terrein behoorde des tijds tot de zogenaamde „West- wal". Het is niet uitgesloten, dat er enige Duitse militairen begra ven werden. Verscheidene dien sten zijn bij het onderzoek inge schakeld, onder meer de sectie „Gravendienst" van het ministe rie van Oorlog. HOUTZAGERIJ UITGEBRAND Een bezorger van een ochtendblad ontdekte gister morgen omstreeks 5 uur rook ontwikkeling in de nieuwe hout zagerij van de fa. Gebr. van Halewijn in Krimpen aan de Lek. De brandweer, die onmid dellijk werd gewaarschuwd, rukte met twee motorspuiten uit. Het vuur was echter zo hevig, dat niet voorkomen kon worden dat het gehele gebouw uitbrandde. Direct na het uitbreken van de brand voer een vlak bij het gebouw liggend schip de rivier op. Bij een tien meter naast de brand liggende scheepswerf lagen tien zuurstofflessen opge slagen, die in allerijl werden verwijderd. Omstreeks half zes toch vanwege je broer." „Zo zo, vanwege Lutz. Je hebt dus toch niet naar me geluis terd. Nu zitten we met de ge bakken peren en nu moet Cor nelius helpen." „God je moet me nu geen verwijten maken. Daar kan ik niet tegen. Naderhand kun je dat zoveel doen als je wilt." „Wat moet ik dan voor je doen?" „Hierheen komen." „Dat heeft immers vannacht geen zin meer." „Je moet mijn verdediging op je nemen." „Vanzelfsprekend. Denk je, dat ik je in de steek laat?" „Geef mij eens even een van die ambtenaren." Georg reikte de beambte de haak toe: „Dr. Ramdohr wil u iets zeg gen." Buiten op straat ontstond er plotseling een groot kabaal. Op gewonden stemmen werden hoor baar. Er werd hard gelopen, loen vielen er scheten. De reus rende naar buiten. De dienstdoende beambte deed ech ter, alsof wat er buiten gebeur de, hem niet aanging. Met gela ten, ambtelijke stem sprak hij met Ramdohr, terwijl Georgs aandacht tussen het tumult op straat en het telefoongesprek heen en weer sprong. De beambte noemde een naam. „Kantonrechter Wunderlich. Jawel, morgenochtend, meneer. Nee nee, ja nu begrijp ik het. Tot ziens. Alstublieft, meneer Lüdecke," wendde hij zich nu be leefd tot Georg en reikte hem de haak weer over. „Ja, Cornelius?" ,,'t Is in orde. Ik kom je mor- ontplofte een fles met butaan gas met een hevige klap, die het gehele dorp opschrikte. De houtzagerij met alles wat zich daarin bevond, onder meer twee nieuwe vrachtwagens, ging geheel verloren. De schade wordt op ongeveer 100.000 ge schat. De eigenaar is verzekerd. AUTO TEGEN TREIN GEREDEN Woensdagmorgen omstreeks twaalf uur is op een niet bevei ligde overweg aan de Onder den Damsterweg te Warffum, onge veer driehonderd meter voor het station Warffum, een personen auto tegen een trein gereden. De wagen werd bestuurd door de 23-jarige E. P. uit Stadskanaal. Doordat zijn snelheid tamelijk groot was (dit bleek uit de rem sporen) heeft hij niet meer kun nen stoppen toen hij de „Blauwe Engel", die op het traject Gro ningenRoodeschool rijdt, zag aankomen. De bestuurder is ern stig gewond naar het ziekenhuis in Groningen overgebracht. De trein had zestien minuten ver traging. De auto werd ernstig beschadigd. KOK VAN „VERONICA" VERDRONKEN Woensdagochtend is in de Eerste Binnenhaven in Scheve- ningen het stoffelijk overschot gevonden van de 49-jarige C. H. van der Oord uit Aalsmeer, die als kok werkzaam was op het radioschip „Veronica". Vorige week was de kok met een scheepje, dat de verbindingen tussen de „Veronica" en de wal onderhoudt naar Scheveningen gekomen. Hij zou kort daarop terugkeren naar het schip, maar op het tijdstip van inscheping bleek hij in Scheveningen spoor loos. Hij was gaan passagieren en enkele getuigen wisten ten slotte, toen zijn vrouw na enige dagen aangifte had gedaan, de politie te vertellen, dat de kok wellicht in het water langs de haven was gevallen. Hoewel de inlichtingen zeer vaag waren, is de politie dinsdagochtend gaan dreggen, evenwel zonder resul taat. Woensdagochtend bleek dat de kok toch was verdronken. DE TOELATING VAN NIEUWE LEDEN TOT DE VER. NATIES De Veiligheidsraad heeft dins dag met algemene stemmen de toelating van acht nieuwe Afri kaanse landen tot de V.N. aan bevolen. De staten voormalig Franse gebieden zijn Daho mey, Niger, Opper-Volta, Ivoor kust, Kongo, Tsaad, Gabon en Centraal-Afrika. Zij maken deel uit van de Franse gemeenschap. Reeds eerder had de raad aan bevolen, zes andere landen tot de volkerenorganisatie toe te la ten. Een dergelijke aanbeveling is nodig, voordat de algemene vergadering zich definitief over de toelating uitspreekt. HET ONGELUK MET DE „ILJOESJIN 18" Het Sowjet-persagentschap Tass heeft bevestigd dat „enkele dagen geleden" een Iljoesjin 18 van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot „in de omgeving van Kiev" is veronge lukt. Alle 27 inzittenden kwa men om het leven, onder wie de eerste gezant van de Algerijnse regering in ballingschap in Pe king Moestafa Faroechi en de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken van Yemen Alkadi Elemari. Het was de eerste bevestiging uit Sowjetbron van een bericht dat door de in Kairo verschijnen de bladen werd gepubliceerd. Tass deelt mee dat een speciale regeringscommissie in het leven is geroepen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het ongeluk. I Geen gevaar voor epidemieën in Kongo Er bestaat op het ogenblik geen gevaar voor het uitbreken van epidemiëen in Kongo, zo heeft dr. Raphaël Gjebin, voorzitter van de vereniging van Israëli sche artsen, dinsdag voor de leden van de rotary-club in Jo hannesburg verklaard. Gjebin, die leider is geweest van een groep Israëlische artsen in Kongo, zei dat hij en zijn col lega's tot hun verrassing ontdekt hadden, dat de meeste Belgische artsen in Kongo op hun post ge bleven waren en opgewassen zijn tegen de situatie. VRIJDAG 26 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de jeugd; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Dit en het andere, gesprek; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Dansmuz.; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Pianorecital; 11.40 Orgelspel; 12.00 Muz. uit Hawaii; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.12.33 Sport en prognose; 12.45 Olympische Spelen; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muziek; 13.55 Beursber.; 14.00 Fluit en piano; 14.30 Boekbespr.; 14.50 Gram.; 15.00 Olympische Spelen; 16.00 Muzikale lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.25 Versierde vakantietips; 17.45 Olympische Spelen; 18.00 Nws; 18.15 Pol. lezing; 18.25 Instru mentaal trio; 13.40 Olympische gen opzoeken." „Morgen?" vroeg hij teleurge steld. „Dus moet ik vannacht hierblijven?" „Natuurlijk. Alles moet vol gens de voorschriften verlopen. Nu luister even, Georg. Ik moet je iets zeggen, dat je je toestand misschien in een ander licht doet zien. Ik heb vanavond vernomen, dat Lutz een paar da gen geleden al gehaald is." „Mijn God," riep Georg uit en hij bedekte zijn ogen met de lin kerhand, alsof hij plotseling ver blind werd. Toen gaf hij de tele foonhoorn terug. Een huivering overviel hem. De reus verscheen buiten adem en kwam zeggen, dat Hintertür ontsnapt was en dat zijn kame raad, die samen met hem de ar restatie verricht had, zwaar ge wond en naar het ziekenhuis ge bracht was. „Zwijneboel," zei de dienst doende ambtenaar, nam een ak- tenmap, sloeg ze open en legde er een vel papier op. „We moeten een protocol op stellen. Breng meneer Lüdec ke naar zijn kamer." Toen Georg bij de deur stond, richtte de beambte nogmaals het woord tot hem. Het klonk een beetje eigenwijs en verwijtend: „Meneer Lüdecke, ik maak u erop opmerkzaam, dat u niet ge arresteerd bent, maar voorwaar delijk bent aangehouden. Dat maakt een verschil, 't Is maar omwille van de goede orde. Wel te rusten." „Dank u," zei Georg, glim lachte even en ging met de reus naar buiten. (Wprdt vervolgd.) Spelen; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Lichte muz.; 19.30 De stad nu, lezing; 1945 Op bezoek bij anderen, vraaggespr.; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Radio- philharm. sext.; 20.35 Ontmoe ting met het Oosten, klankbeeld 20.50 Volksontwikkeling in Bel gië, lezing; 21.00 Vrijdagavond retour; 21.45 Buitenl. weekoverz.; 22.00 Olympische Spelen; 22.30 Nws; 22.40 Zorg om de mens, ge sprek; 23.00 Soc. nws in Espe ranto; 23.10 Gram.; 23.45 Olym pische Spelen; 23.55 Nieuws. i HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9 30 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Progr. voor de oudere luis teraars; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram. of act; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.05 Lichte muz.; 14.25 Radio filharm. ork.; 15.05 Gram.; 15.10 Voordr.; 15.30 Klass. muz.; 16.00 Gram.; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voordr.; 17.20 Vokaal ens.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gr.; 18.00 Fanfaremuz.; 18.20 Licht progr.; 18.50 Regeringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Huismuz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz.; 20.15 De Mu- rillo, hoorspel; 21.05 Liederen; 21.35 Kunstrubr.; 21.55 Omroep orkest; 22.30 Nws; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Kunstkron.; 23.20 Orkestmuziek; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Muziek uit Vlaanderen; 12.30 Weerber.; 12.35 Amus. muz.; 12.50 Beurs berichten; 13.00 Nws; 13.15 Ope- ramuz.; 1400 Operettefragmen ten; 16.00 Beursber.; 16.06 Dans muz. en operafragm.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Vlaamse liederen; 18.10 Voordracht; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.45 Orkestconc.; 20.30 Olympische Spelen; 21.00 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Kamer- muz.; 22.45 Olympische Spelen; 23.00 Nws; 23.05 Militaire groe ten uit Kongo. 1 Televisieprogramma's. NED. TV20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Olympische Spelen; 20.30 Kunstkroniek. Eurovisie: Olympischè Spelen; 21.30 Act.; 21.40 Film; 22.30 Pauze. Eurovi sie: Olympische Spelen. VLAAMS BELG. TV: 12.00— 13.30 Eurovisie: Olympische Spe len; 19.30 Nws; 20.00 Vedetten- galerij; 20.25 Filmkroniek; 21.10 Eurovisie: Olympische Spelen; 21.30 Film over jazz; 22.45 Nws; 23.0024.00 Eurovisie: Olympi sche Spelen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5