KENT KEIIT KENT KENT KENT Bijeenkomst van de Arabische Liga Het memorandum van de Westduitse stat Rechtszaken Radio en Televisie Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW PROEVEN VOOR TOCHT NAAR DE MAAN RUIMTEVAART De landing van de „Arnik". HET ONGELUK MET DE ILJOESJIN 18 Vragen aan de minister DE BOTERSMOKKEL Russisch agendapunt voor algemene vergadering DE STRUCTUUR VAN KONGO Ook Chili verbreekt betrekkingen met dc Dominicaanse republiek. CYPRUS De schietpartij te Sharpeville DE NAVO- VLOOTOEFENIN G BEROEP VAN MEVROUW POWERS OP CHROESJTSJEF V.N.-LIDMAATSCHAP HET VAN NIEUWE AFRIKAANSE LANDEN DE BASIS KAMI NA DARUL ISLAM BLIJFT ACTIEF IN INDONESIË Sowjet officieren in W.-Duitsland aangehouden. Wadsworth opvolger van Cabot Lodge LAOS Levende politie-pyr amide TREEDT NORSTAD AF? „INHALEREND" VLIEGTUIG Woensdag 24 augusfus I960 In Sjtoera, een badplaats np 45 km van de Libanese hoofdstad Beiroet, is maandag een confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken van de landen van de Arabische Liga geopend. Al leen Tunesië, dat in 1958 wegens een geschil met de Vereingde Arabische .Republiek met de Liga bralt, is niet vertegenwoor digd. Het hotel waar de conferentie wordt gehouden, wordt streng be waakt en ook in Beiroet is de politie in staat van alarm om demonstraties te voorkomen. De Lihische minister van Staat. Wahbi El Boeri, die de bijeen komst opende, gaf uitdrukking aan de bezorgdheid van zijn land over de eenheid onder de Ara bieren. Hij pleitte voor een krachtige Arabische Liga. Hij zei te hopen, dat de middelen worden gevonden om Palestina aan zijn bevolking terug te ge ven. Ook achtte hij hulpver lening aan de Algerijnen in hun strijd tegen de „Franse agressie" dringend noodzakelijk. Hij sprak zich uit voor een krachtig op treden tegen Perzië teneinde te voorkomen, dat ook andere landen Israël gaan erkennen. De Palestijnse kwestie leidde tot grote meningsperschillen op de bijeenkomst van de raad dei- Arabische Liga die in februari te Cairo werd gehouden. Be sloten werd toen de kwestie aan de minister van Buitenlandse Zaken over te laten. Irak en de V. A. R. zijn het eens over het beginsel van een herstel van de Palestijnse eenheid en de vor ming van een Palestijns leger. Jordanië voelt hier niet voor. omdat het hierin een poging ziet om de in 1949 tot stand geko men unie tussen liet oorspronke lijke Transjordanië en het Ara bische deel van Palestina onge daan te maken. Naar verluidt zou de Libanese regering pogen een oplossing te vindpn. die voor alle partijen aanvaardhaar is. Onderdeel hiervan zou zijn de voorgestelde vorming van een niet polltiekp organisatie van de Arabische staten als vertegen woordigster van Palestina. Twee vliegers van de Ameri kaanse luchtmacht, die nu al 5*4 dag in een stalen tank van 2.4 bij 3.6 meter hebben doorge bracht voor het ondergaan van proeven in de omstandigheden, waaronder later een vlucht naar de maan zou moeten worden vol bracht, verkeerden zondagavond nog in goede conditie. Zij zullen in totaal 17 dagen ln de tank moeten doorbrengen. Dit is na melijk de geschatte duur van een heen- en terugvlucht naai de maan. De tank bevat ook de voor een ruimtevaartuig nodige uitrusting. Waarnemers, die de twee vlie gers op een televisiescherm gadeslaan, verklaarden dat zij soms verstoord bleken te zijn bij het oplossen van problemen, waarvoor zij als onderdeel van de proeven kwamen te staan. De „Prawda". het orgaan van de communistische partij van de Sowjetunie. geeft een verslag van de belevenissen van ..Bejlka" en ...Strelka" in de ruimtecabine. Toen de raket zich van de grond verhief zetten die dieren hun oren overeind en keken ver baasd naar de vloer. „Zij werden hang en lippen heen en weer. Toen de snelheid van de raket toenam werden zij door de zwaartekracht tegen de grond gedrukt. Strplka probeerde over eind te komen en keek angstig op zij". „Enige tijd hielden de honden zich stil. Daarna kwam de ca bine in een baan om de aarde en de dieren werden gewichtloos; „Strelka" en „Bjelka" dreven met slappe kop en poten in de cabine rond. Het leek of alle le ven uit hen was geweken." „Zij raakten echter gewend aan de toestand van gewicht loosheid. zij begonnen te eten toen het voedingsapparaat in werking trad. De „Prawda" publiceerde ook foto's van de televisiefilm, die later zullen worden vergeleken met de gegevens die de instru menten hebben geregistreerd. Ar. beiders van een collectief land bouwbedrijf zouden de cabine hebben zien neerkomen. Radio-Moskou heeft Maandag avond een beschrijving gegeven van de landing van het Russi sche ruimtevaartschip „Arknik". „Het ging precies, zoals het reeds tientallen malen door de schrijvers van populair-weten- schappelijke verhalen is beschre ven Mensen werkten op een veld. toen plotseling een reus achtig ruimtevaartschip op een groene weide landde. De boeren verdrongen er zich omheen en lazen een opschrift op het schip, waarin het verzoek werd gedaan een met name genoemd weten schappelijk centrum telegrafisch in te lichten omtrent de plaats, waar de „Arknik" was neerge komen. De vreugde van de boe ren kende geen grenzen, toen zij begrepen wat er gebeurd was En enkele uren later verheug de geheel Rusland zich aldus het verslag van radio-Moskou. Ter gelegenheid van het feit, dat de Finse president O. K. Kekkonen op 3 september a s. zijn zestigste verjaardag hoopt te vieren, zullen de Finse poste rijen deze. nieuwe postzegel met de beeltenis van de president uitgeven. Volgens Cai'rose bladen heb hen bij het ongeluk met de II- joesjin 18 van dc Aeroflot vo rige week woensdag nabij Mos kou 27 passagiers het leven verloren. Zoals gemeld, veron gelukte het toestel dat onder weg was van Cairo naar Mos kou. na een ontploffing. Aan boord bevonden zieh de plaatsvervangende Jemeniti- sche minister van Buitenlandse Zaken, Alkadi Flemari. de eer ste gezant van de Algerijnse op standelingenregering te Peking. Moestafa Faroechi, en de Afri kaanse nationalist John Kale uit Oeganda. Het Tweede-Kamerlid de heer Beernink (CHU) heeft aan de minister van Financiën schrifte lijk het volgende gevraagd: 1. Ifpeft de minister kennis genomen van de inhoud van een artikel ln „De Boer", het week blad van de Belgische boeren bond. van 23 juli I960, waarin betoogd wordt, dat van Neder landse zijde, „blijkbaar niets in het werk wordt gesteld" om de smokkelhandel van Nederlandse boter naai' België te beletten en dat Nederland een illegale afzet oogluikend duldt en zodoende schade berokkent aan de Bene- luxpartner? 2. Kan de minister mede delen, of het In dit artikel ge maakte verwijt juist te achten is, en. zo neen, kan hij dan enige nadere mededelingen doen over de maatregelen, die getroffen /.ijii om deze smokkelhandel te beletten? De Russische regering heeft secretaris-generaal Hammars. kjoeld verzocht de kwestie van „een bedreiging van dc alge mene vrede, veroorzaakt door de agressieve daden van de Ver enigde Staten tegen de Sowjet- Unie" op de agenda van de vol gende algemene vergadering der Verenigde Naties te plaatsen, al dus meldt het Russische pers bureau Tass. De regering van Katanga en de delegaties uit andere delen van Kongo die met premier Tsjombe in Elisabethstad van gedachten wisselen, hebben in een boodschap aai de Veilig heidsraad van de Ver Naties de vorming van een statenbond Kongo bepleit. „De regering-Loemoemba vormt een duidelijk gevaar van com munistische infiltratie, die onbe rekenbare gevolgen voor de ge hele wereld kan hebben", aldus de boodschap, waarin voorts ge zegd wordt, dat „de anarchist Lnemoemba niet meer het ver trouwen van het Kongolese volk geniet". „De deelnemers aan het vrije overleg met, de Katangese regering willen voor de wereld vrede werken. De grote leiders van Kongo zullen de middelen bespreken om in eenheid een bondsregering te vormen. Wij bevestigen ons vertrouwen in de secretaris-generaal van de Ver. Naties", aldus de boodschap uit Elisabethstad. Het Westduilse ministerie van Defensie heeft zich dinsdag op uitvoerige wijze opnieuw eens verklaard met het memorandum van de generale staf van de Westduitse strijdkrachten, dat als mededeling aan de troepen werd uitgegeven en waarin ge pleit werd voor dienstplicht, uit rusting met tactische kernwa pens en handhaving van het Navo-lidmaatschap. Het mini sterie zegt dat in hel memoran dum geen militaire eisen worden gesteld die verder gaan dan de reeds door de wetgever genomen maatregelen. Het verwijt van de oppositie dat de staf zieh met dit memorandum in politieke zaken heeft gemengd, wordt door De regering van Chili heeft maandag haar dip'omatieke be trekkingen met de Dominicaanse republiek verbrokdn. De organi satie van Amerikaanse staten heeft dezer dagen een resolutie goedgekeurd, die het besluit tot een zodanige stap door de Ame rikaanse landen bevatte. Mezico heeft zondag de betrekkingen met. de Dominicaanse republiek verbroken, Aartsbisschop Makarios. presi dent van de nieuwe Cyprische republiek, heeft maandag zijn kabinet voltooid met de benoe ming van Spyros Kyprianou tot minister van Buitenlandse Za ken. Kyprianou was de vorige week tot minister van Justitie benoemd. Als zodanig wordt hij thans opgevolgd door de advo cate mevrouw Stella Souliotou, het enige vrouwelijke lid van het Cyprische kabinet Gezinnen van slachtoffers van de schietpartij op 21 maart in Sharpeville in Zuid-Afrika heb ben de Zuid-Afrikaanse minis ter van Justitie, Erasmus, een tweehonderdtal brieven gezonden met verzoeken om schadevergoe ding ten bedrage van drie-en- een-half tot vier miljoen gulden, aldus is zondagavond te Johan nesburg vernomen. Bij de schietpartij kwamen, zoals bekend, 69 Afrikanen om het leven en werden 180 ge wond. JONGE BADER VERDRONKEN In Bloemendaal aan Zee is maandagavond de 13-jarlge Her man Ritsema uit Amsterdam verdronken. Leden van de plaatselijke reddingsbrigade heb ben het stoffelijk overschot na uren zoeken gevonden, iets ten zuiden van een bekende uitspan ning in de Kennemerduinen. Het reddingswerk werd ge organiseerd toen omstreeks acht uur een kampeerder op het strand jongenskleren onbeheerd had aangetroffen. Het stoffelijk overschot is naar het politie bureau gebracht. hel ministerie van de hand ge wezen. De staf heeft de plieht de troepen over de door de wet gever geschapen voorwaarden voor een doeltreffende verdedi ging in te lichten, nog afgezien van het feit dat de soldaat van de wetgever het recht heeft ge kregen zijn mening Ie uiten, al dus het ministerie. Het ministerie zegl in zijn nieuwe verklaring ter ondersten ning van het memorandum van de generale staf dat het verwijt: „Generaals willen eigen atoom wapens" een kwaadwillige insi nuatie is. In het memorandum werd alleen gewezen op de nood zaak dat ook de Duitse troepen in het kader van het NAVO- schild met moderne wapens voor verschillende doelen moeten wor den uitgerust. De atoommunitie voor deze wapens blijft daarbij onder Amerikaanse zeggenschap. In het memorandum is met geen enkel woord stelling genomen ten aanzien van de in het open haar gestelde vraag of de NAVO- bevelhebber Polaris-raketten tof zijn beschikking moet krijgen, aldus de verklaring van het mi nisterie van Defensie. Aan de vlnotoefening „Swnrd Thrust" van de NAVO, welke de volgende maand zal worden go- houden. zal worden deelgenomen door twee Amerikaanse atoom onderzeeboten, de „Triton" en de „Skipjack". De „Triton" zal worden inge deeld bij de .blauwe" vloot van Amerikaanse en Britse vliegdek schepen en escortevaartuigen, en de „Skipjack" bij de tegenstan ders. de „oranje" vloot, waarvan nok de Nederlandse kruiser „De Ruyter" deel uitmaakt. De advocaat van mevr. Barba ra Powers, de echtgenote van de kortgeleden in de Sowjet-Unie veroordeelde Amerikaanse piloot, heeft maandag een door mevr. Powers zelf geschreven verzoek van drie kantjes aan premier Chroesjtsjef voor een audiëntie in het Kremlin afgegeven. Mevrouw Powers is nu bezig aan een beroep op president Breznjef om clementie voor haar echtgenoot. De Veiligheidsraad komt van middag om half vier Nederland se tijd bijeen ter bespreking van de aanvargen van nieuwe Afri kaanse landen om tot de Ver. Naties als lid te mogen toe treden. De Relgisclie commandanl van de basis Kamina. kolonel Remy van Lierde. heeft dinsdag ver klaard. dat het naar zijn mening de Ver. Naties „maanden" zal nemen om de basis over te nemen en te gebruiken. De aan. leg van de basis, die in het oer woud in noordwest-Katanga ligt. heeft drie miljard Belgische franken (ongeveer 210 miljoen gulden) gekost en zij verschaft werk aan 11.500 Kongolezen en hun gezinnen. De kolonel, die in de laatste wereldoorlog 37 vliegende hom men heeft neergeschoten, zei dat hij zich niet uit de basis zou laten „drukken". Een van de grootste vraag stukken was het te werk stellen van Afrikaans personeel. Onder de arbeiders bevonden zich leden van de Loeloea- en van de Ba- loebastam, die herhaaldelijk met elkaar slaags zijn. De commandant verklaarde geen kans te zien om al zijn manschappen met hun bezittin gen ln acht dagen tijd te evacue ren. Hij zei niet van plan te zijn de militairen met alleen maar twee tassen weg te sturen. Ook zal hij niet de ongeveer twintig Franse straallestoestellen van het type Fouga op de basis ach terlaten. die 12 miljoen Bel gische franken per stuk kosten en volkomen nidhw zijn. Voorts bevonden zieh op de basis de voornaamste logistieke basis ln Kongo 36 Harvards en een groep transportvliegtuigen van het type DC-3. Op de basis bevinden zich nu 200 Ierse militairen, terwijl in de kleine plaats Kamina een Ethio- pisch bataljon Is gelegerd. ADOFTIE VAN IN KONGO GETROFFEN GEZIN De Nederlands Belgische ver eniging West-Brabant en het comité Benelux in dit gewest hebben besloten een landelijke actie te ondernemen tot het in zamelen van gelden teneinde epn zwaargetroffen Belgisch ge zin, teruggekomen uit Kongo, te adopteren. Hei gaat hier om een gezin van zeven kinderen, waar van de vader, sedert- 1952 direc teur van de lagere school te Loeloeaburg. op 9 juli door muitende soldaten werd neerge schoten. Belgische officiële instanties hebben de hoogst nodige financiële hulp reeds verleend, maar verdere hulp blijft uiterst welkom. Genoemde verenigin gen willen door deze adoptie hun deelneming tonen met de getrof fen Belgische natie. De Nederlands - Belgische ver. (Het secretariaat van deze artie onder de naam „Nederland helpt België".) is gevestigd in liet ver keersbureau, Stationsplein 19, Breda). (Adv.) de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland met de blauwe Micronite filter licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. vjh A. J. Blok Een 120 man sterke bende van de Darul Islam heeft za terdagavond, hij een overval op de thee-onderneming Neglasahl nabij Garut, 17 Indonesiërs ge dood en 12 gewond. Na een ge vecht van 90 minuten met een heden van leger, politie en dessawacht trokken de bende leden af. Het hoofd van de Russische militaire missie in Frankfort, kolonel Tsjernikof. en de Sowjet- majoor Tsjetwerikof zijn maan dag door Amerikaanse militai ren aangehouden, toen zij foto's hadden gemaakt van de Ameri kaanse pantserkazerne in Boe- Hingen, hij Stuttgart Volgens het Amerikaanse le- gerhnofdkwartier in Europa te Heidelberg, dat dit dinsdag be kend maakte, boden de twee Sowjet-offleieren verzet, toen zij voor een nader onderzoek naar het bureau van de militaire po litie in Stuttgart werden overge bracht. Kolonel Tsjernikof liet zijn auto in de stad stoppen, waardoor een verkeersopstopping onstond. Het incident trok veel bekijks. Tenslotte werd het voertuig van de Russische officieren naar het bureau van de Amerikaanse politie gesleept. Nadat het onderzoek was vol tooid, werden de twee Russen weer vrij gelaten. Het Amerikaanse hoofdkwar tier in Heidelberg heeft naar aanleiding van het incident bij de opperbevelhebber van de Rus- sche strijdkrachten in Oost- Duitsland geprotesteerd. President Eisenhower heeft dinsdag James Wadsworth offi cieel benoemd tot opvolger van Henry Cabot Lodge als perma nent afgevaardigde van de V. S. bij de Verenigde Naties. Lodge heeft met het oog op zijn benoeming tot republikeins kandidaat, voor 't presidentschap ontslag gevraagd met ingang van 3 september. Prins Soevanna Phoema. die is aangewezen als minister president van Laos, is dinsdag per vliegtuig naar het hoofd kwartier van de oud-minister van Defensie Phoemi Nosavan gegaan om te trachten laatst genoemde van zijn plannen tot een opmars naar Vientiane af te brengen. Hij begaf zich naar het vliegveld Seno waar Phoe mi Nosavans hoofdkwartier ge vestigd is. Volgens de leider van de staatsgreep van enige tijd ge leden, kapitein Kong Lae, trek ken Phoemi's strijdkrachten over Thailands gebiPd. De ka pitein zei dit tot verslaggevers. Prins Soevanna is vergezeld van de plaatsvervangende lei der van de missie van de Ver enigde Naties in Laos, Gaillard, en de Amerikaanse militaire attaché Friedland. Phoemi staat aan het hoofd van de troepen dip trouw zijn jegens de afgpzette Westersge zinde regering. JONGE HAGENAARS OP HET INBREKERSPAD De rechtbank in Den Haag heeft haar hele ochtendzitting gebruikt voor do behandeling van de zaken tegen zes jongeman nen in de leeftijd van 17 tot 26 jaar die in april jl. op het in brekerspad waren getogen. Drie van hen, de 26-jarige elektro- monteur Leonardus A„ de 24- jarige gitarist Dirk S. en de 21- jarige lnswerkman Johannes S. braken in de nacht van 14 op 15 apri] in. in een fabriek aan de Stille Veerkade in Den Haag. ©e loswerknian trok zich halver wege de operatie terug. Hij zeide gistermorgen dat hij die nacht dronken was geweest en niet naar huis durfde gaan. Toen hij einigszins ontnuchterd was liet hij zijn twee kornuiten alleen het misdrijf begaan. Hij ging naar huis. Hij kreeg later geen deel van de buit. De andere twee deelden de ongeveer 600,die zij uit. de „gekraakte" brandkast stalen. In de nacht van 21 op 22 april togen deze drie knapen er nog maals np uit, dit keer gingen et- enige vrienden mee. Dat waren de 19-,jarige bromfietsmonteur Henrieus W.. de 20-jarige los- werkman Marinus H. en de 17- jarige slagersknecht Adrianus van V. Zij braken in in een fa briek aan de Maanweg. De brom fietsmonteur W. en de loswerk- man H. bleven op de uitkijk staan. H. klom op het dak. De anderen deden met elektrische hamers en snijbranders, die ln de fabriek aanwezig waren, een aanval op de brandkast. Ze at taqueerden de kast aan de voor kant, de bovenkant ere aan de zijkanten. Maar de kast, die ln een betonnen kluis was gebouwd, bleef dicht. Later hielpen de twee „uitkijkers" een handje, maar nok dit mocht niet haten. Diezelfde nacht zijn de jongens aangehouden. Gezamenlijk of ieder afzonder lijk hadden de jongemannen zich nog schuldig gemaakt aan het leegstelen van automaten en en kele kleine Inbraken. Maar dit was hun niet ten laste gelegd. De zwaarste straf vorderde de officier van Justitie, mr. Dyse- rinck, tegen de elektromonteur en de gitarist, namelijk twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis tegen de loswerkman S. luid de één Jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De offirier van Ju stitie achtte hier de ten laste ge legde inbraak in de 'Stille Veer kade niet bewezen. De vordering tegen de bromfiets-monteur was één jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De loswerkman H. hoorde' een eis van twee jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest tegen zich uitspreken. De zaak tegen de slagersknecht werd met gesloten deuren behan deld omdat deze jongen pas 17 jaar is. De verdedigers verzochten de rechtbank de verdachten nog een kans te willen geven. Zij bepleit ten een gedeeltelijke voorwaar delijke straf. De rechtbank zal op 6 septem ber a.s. uitspraak doen. WEGENS MEINEED VEROORDEELD De rechtbank te Utrecht heeft dinsdagmorgen de 48-jarige koopman Nieolaas H. uit Naar- den wegens meineed tot 6 maan den met aftrek van voorarrest veroordeeld. Op een zitting van de econo mische politierechter had ver dachte destijds als getuige een valse verklaring afgelegd om trent dn verkoop van een boerde rij te Maartensdijk, aangezien hli wist dat er bij deze verkoop met zwart geld was gewerkt. De officier van Justitie eiste 14 dagen geleden tegen H. 9 maan den eveneens met aftrek van voorarrest. Het Westberljjnse politiekorps zal op 28 augustus a.s. In het Berlijnse Olympische stadion zlin grote jaarlijkse sportfestival houden, waarvoor op het ogen blik druk wordt gerepeteerd. Met hoepels bouwen de mannen een levende pyramide van negen nieter hoog. Volgens de „Daily Mail" heeft de opperbevelhebber van de Navo, de Amerikaanse generaal Lauris Norstad de landen van de Noordatlantische verdrags- organisatle gewaarschuwd dat hij overweegt deze herfst i'jjn functie neer te leggen. Norstad zou de regeringen van de Navo-landen ervan willen doordringen dat de geschillen en ruzies in de organisatie een ge- vaarlijk punt hebben bereikt, „De militairp kracht van Wef'- Europa wordt bedreigd door het uitblijven van overeenstemming over belangrijke politieke kwes ties terwijl het leiderschap van de Vprenigrie Staten ten gevolge van de presidentsverkiezingen is verlamd". Norstad zou gezondheidsrede nen op geven als hef motief vocV zijn ontslag. Maar volgens d" .Daily Mail" is hij geheel her steld van de lichte hartaanval die hem in mei trof. Hij zou nog slerhts vermoeid zijn. De „Daily Mail" meent dat drie belangrijke kwesties nog niet zijn opgelost, hoewel de regeringen t an de Navo-landen dit Norstad hadden beloofd. Dez° kwesties zijn: het Westduitse verlangen naar hevoorradlngs- bases buiten het grondgebied van de bondsrepubliek, de „onge motiveerde" weigering van gene raal De Gaulle de Franse lucht, verdediging te integreren en de weigering van de vijftien Navo- landen „de noodzaak van een ge allieerde strijdmacht met Pola ris-raketten in West-Europa" in te zien. Voorts zou België hebben ge dreigd uit de Navo te treden vanwege het „verraad" van de Westelijke landen inzake Kongo De Amerikaanse luchtmacht heeft de Northrop vliegtuigfa brieken opdracht gegeven een „inhalerend" toestel te ontwik kelen. dat tot aanzienlek grote re prestaties in staat zal zijn dan een normaal type vliegtuig. Het „inhaleringssysteem" komt hierop neer dat in de vleugels en andere grote oppervlakken een groot aantal horizontale luchtleidinkjes worden aange bracht. Met behulp van dit sys teem zou een toestel dat thans met een bepaalde hoeveelheid brandstof 6.000 km kan afleggen met dezelfde hoeveelheid brand stof en dezelfde motoren 11.000 km kunnen afleggen. Het sys teem is ontwikkeld door een groep geleerden onder leiding van de Zwitserse deskundige dr. Werner Pfennlnger. De komende drie jaar zal voor ontwikkeling en vervolmaking van het systeem 20 miljoen dol lar worden uitgetrokken. Het hoofd van de afdeling Research en ontwikkeling van de Ameri kaanse luchtmacht, luitenant- generaal Bernard Schriever, noemde het „inhaleringssys teem" een revolutionaire ont wikkeling. De luchtmacht doet reeds tien jaar onderzoekingen op welke wlïze het bereik van de vliegtuigen kan worden vergroot zonder de toestellen zwaarder te maken. DONDERDAG 25 AUGUSTUS HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Lichte muz.; 7.50 Dagopening: Nws.; 8.15 Gram.; 8.30 Voor de kind.; 8.40 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram.; 11.45 Hoe voeden wij voor de komende maatschappij op?, lezing (II); 12.00 Orgelspel; 12.30 Land. en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.45 Olympische Spelen: 13.00 Nws.; 13.15 Mede deling of gram-: 13.20 Metropole ork.; 13.55 Beursber.; 14.00 Vioo] en piano; 14.30 Voordr.; 15.00 Gram.; 15.30 De vuurtoren, hoorsp.: 15.50 Gram.; 16.30 Olympische Spelen; 18.30 Nws.; 18.45 Dansmuz.; 19.15 Act.; 19.30 Gram.; 20.00 Nws.; 20.05 In het dal van Olympia. klankb.; 20.50 Gram.; 22.00 Olympische Spe len; 22.30 Nws., beursber. van New York en SOS-ber.; 22.45 Gram.; 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp.; 23.45 Olym pische Spelen; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.1S Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Voor de kind.; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.25 Wij van het land, praatje; 12.35 Land- en tuinb. meded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Prome nade ork. en sol.; 14.00 Blaas- ork.; 14.30 Kamerork. en solis te; 15.10 Gram.; 15.35 Lichte muz.; 16.00 Verkenningen In de Bilbel; 16.20 Kamernuiz.; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Jazzmuz.; 18.15 Noordhollands filharm. ork.; 18.30 Mannenkoor en sol.; 18.50 Wereldwijd beraad, nabe schouwing bijeenkomst van het Centrale Comité van de Wereld raad van Kerken; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Vokaalens.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. lezing; 20.00 Gevar. progr.; 21.15 Gram.; 21.30 Lichte muz.; 22.10 Opera- muz.; 22.30 Nws. en SOS-ber.; 22.40 Gram.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Kerkorgelconc.; 23.30 Gram.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Amus. muz.; 12.35 Gram.; 12.50 Beurs ber.: 13.00 Nws.; 13.15 Festival te Alix-en-Provence: ork. conc.; 15.00 Amus. muz.; (Tussen 15..30 en 18.30: Rep. openingsplechtig heid Olympische Spelen); 15.30 Gram.; 16.00 Beursber.; 16.06 Weense muz.; 16.40 Gram.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Piano recital; 19.50 Voordr.; 20.00 Gram.; (Van 20.30 af: Onderbre kingen van reehtstr. rep. Olym pische Spelen); 20.30 Gram.; 21.00 Dansmuz.; 21.15 Ork. cone.; 21.45 Zangrecital; 22.00 Nws.; 22.15 Kamermuz.; 22.45 Koor zang; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 16.15—18.00 Euro visie: Olympische Spelen; 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 De Gilde viert, blijspel; 22.15 Dag sluiting. VLAAMS BELG. T.V.: 16.30— 18.30 Eurovisie: Olymp. Spelen; 18.30 Voor de jeugd: 19.30 Nws.; 20.00 Filmgedicht: 20.20 Progr. over een dierentuin; 20.50 TV- spel; 22.20 Nws. en journ.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 4