KOUDE KA TTEN WARME STRIJD Uit de Provincie IN DE GREEP VAN DE ANGST Binn De Westduitse marine AGENDA DE V R IJ E ZEEUWi VOOR €€N De taptoe nadert HF- V.A.K. ZAL INDON. BFLANGEN IN NEDERLAND BEHARTIGEN DE STRALINGSGORDEL ROND DE AARDE RADIO-TELEX AAN BOORD VAN NEDERLANDSE KOOPVAARDER TERNEUZEN HENGSTDIJK. MIDDELBURG VLISSINGEN VOGELWAARDE. Hollandse jongen zat op rots gevangen SLUIS ZAAMSLAG ZIERIKZEE MAROKKO WIL V. N.-DEBAT OVER MAURETANIE Woensdag 24 Pagina 2 Woensdag 24 augustus I960 KENNEDY, POLITICUS UIT KOEPING, CONTRA NTXON. POLITICUS VAN BEROEP. Niemand weet, of het Amerikaanse volk föhn F. Kennedy of Richard Nixon in november als president zal kiezen. Met zuivere erkiezmgsrekenkunde is in dit geval weinig te beginnen. Da' weten ook de heide kandidaten- en we mogen daarom verwachten, (fat hun strijd een homerische veldslag zal worden. Interessant daarbij is, dat twee zeer machtige mannen in de republikeinse partij, senator Barry Goldwater en Nelson Rockefeller, een over winning van Nixon niet werkelijk wensen. De uiterst conservatieve Goldwater behoort tot de republikeinen, aan wie de in principiële aangelegenheden onzekere Nixon irt feite een gruwel is. Een neder laag van Nixon, zo hoopt hrj. zou hem tot de leider van een in haar meerderheid conservatieve republikeinse partij maken. Aan de andere kant kan een overwinning van Nixon de liberale Rockefeller niet aangenaam zijn, want wanneer Nixon in januari 1961 het Witte Huis zou betrekken, zou deze waarschijnlijk niet zonder succes het huurcontract in 1965 kunnen verlangen en dat is het ogenblik, waarop Rockefeller gelooft zijn eigen aan spraken op het ambt van president geldend te kunnen maken. ROCKEFELLER IN HET STATE DEPARTMENT? Van dit alles is Nixon uit stekend op de hoogte. En slim en berekend als hrj is, heeft hij reeds het denkiieeld geventileerd, dat Rockefeller in het geval van zijn overwinning, „secretary of State'' zou kunnen worden, in plaats van Douglas Dillon, die algemeen voor de post. van mi nister van Buitenlandse Zaken in een regering van Nixon wordt genoemd. Als staatssecretaris onder Nixon zou Rockefeller zo goed als zeker voor acht jaren zijn uitgeschakeld en hoe de wereld er over acht jaren zal uit zien, weet geen mens, Rockefel ler niet uitgezonderd. Zullen Rockefeller en Goldwa ter uit trouw aan de partij Nixon dus op z'n best lauw ondersteu nen, president Eisenhower zal herri met man en macht bijstaan. Deze vriendelijke en integere man heeft één bijzonder zwak punt. hrj is overgevoelig voor kritiek. En aan kritiek heeft het hem in de laatste tijd niet ont broken. Dat mag echter geen verontschuldiging zijn voor de scherpte en onrechtvaardigheid, waarmede hij op het ogenblik de democraten aanvalt. Hij heeft zich zelfs laten verleiden tot de volkomen zinloze bewering, dat zijn regering, had deze gesteund op een republikeins congres, meer successen zou hebben ge boekt. Alsof hij niet tientallen malen bij dc behandeling van zijn wetsvoorstellen door de democraten is gered, terwijl de eigen republikeinen hem In de steek lieten! Eisenhowers optreden voor Nixon is niet onbedenkelijk. Vooral niet, omdat de president meningen en denkbeelden ver kondigt, die met de werkelijk heid der veranderende wereld nauwelijks In overeenstemming zijn. Het is daarom juist, wan neer wordt beweerd, dat de toe komst van de wereld, ten minste voor een zeker deel, alhangt van de vraag, wie in januari het Witte Huis betrekt. Is hij een erfgenaam of is hij een hervor mer? ONGEWENSTE ERFENIS Eisenhowers nalatenschap is geen goede, al mag men de pre sident ook beslist niet de schuld geven voor alles, dat ci in de laatste tijd is gebeurd. Hij be hoort tot de regeringshoofden, die. zoals zo dikwijls in de ge schiedenis der Verenigde Staten, na ongekende stuiptrekkingen aan het roer kwamen. Wat hij gedaan en gepredikt heeft, was niet in de laatste plaats ook een weerklank van de stemming in het land, dal zich overgaf aan het bednegelijke genot der wel vaart. Dit land wilde genieten en de president, geboren in verre tijden en onder het sterrebeeld van verbleekte begrippen, wilde eerlijk vrede, rust en gerechtig heid voor allen. De vlag van de Verenigde Staten wapperde bo ven een zee van gemeenplaatsen en wanneer men naar het goede wilde, zo beloofde John Foster Dulles, dan zou de beloning niet uitblijven. Eisenhower is, na de dood van zijn al te rechtlijnig denken de mentor, ontwaakt ln een wereld, waarin geen sprake is van loon naar goede wil, maar van Afrika, China, Cuba en an dere vulkanen, om nog maar te zwijgen van Chroes.jtsjefs Rus land. dat op enige gebieden Amerika zo gevaarlijk terzijde is gestreefd. Zal Eisenhowers „magie" in de verkiezingsstrijd haar wer king nog bezitten? Zij was krachtig, toen het om hemzelf ging. De partij heeft hij nooit populair kunnen maken. Even min heeft hij haar naar de over winning kunnen leiden. De vraag is, hoeveel kiezers zich aan het vaderlijke optimisme van de pre sident zullen warmen, om de koude, die van Nixon uitgaat, niet te voelen. En de vraag is ook, hoeveel kiezers eigenlijk precies weten, waar het op dit ogenblik van de geschiedenis op aankomt. Overigens echter, of Eisenhower en Lodge, Johnson en Stevenson, Dillon en Chester Bowles zich in de strijd zullen werpen; in werkelijkheid heeft men toch te maken met een duel KennedyNixon. het grote onder scheid Men noemt die beiden hier dikwijls twee „cool cats", twee koele, lenige, zich niet al te veel aan. sentimenten overgevende en op beL toppunt van het presta tievermogen staande mannen, die zonder enige illusie staan aangetreden voor het catch as catch ean"-gevechi, dat dc Amerikaanse verkiezingsstrijd is. Maar hoewel deze strijd zon der fluwelen handschoenen zal worden gestreden, doet men Kennedy met deze vergelijking .och onrecht. Wie zijn boek „When England slept", dht hij op 23-jarige leef tijd schreef, heeft gelezen, weet, dat Kennedy steeds een krach tige, duidelijke, vrijzinnige me ning heelt gehad en dat hij al op jeugdige leeftijd een echte tegen stander van elke totalitair idee was. Later schreef hij nog „Men of courage", waarin hij zich op nieuw positief uitliet over het wezen der persoonlijkheid in de democratie en het vraagstuk der overtuigingskracht en bovendien bewees, dat hij de lessen der ge schiedenis grondig had bestu deerd en begrepen. Kennedy mag als een man, die met grote vastberadenheid op Zijn doel afstevent, in het per seonhjke verkeer dikwijls een „rooi cat", een koude kat, zijn, hij is tegelijk ook een man met visies. Hij zou vermoedelijk, als president de ontwikkeling der v'erenigde Staten aan hef tijd- perk-Rooseveït aansluiten en, tennnnsfp op het gebied der bin nenlandse [oiitiek, de door de grote F.D.R. uitgezette koers verder varen. AFDELINGSC HEF EN ERFGENAAM Nixon is met minder energiek dan Kennedy en hij is dat wat men in Amerika een kundige „operator" noeml, een man, die alle knepen kent van de partij- machinerie en partij-poli liek, waarin hij is groot geworden. Zijn hart zal hem waarschijnlijk nooit parten spelen. Om het anders te zeggen: voor Kennedy is de politiek een roe ping, voor Nixon een beroep. John is wetenschappelijk opge leid. Richard heeft zijn kennis geput uit de pamfletten der par tijliteratuur. „Jack" heeft de moed, fantasieën als die van de „New Frontiers" aan de horizon van zijn toehoorders te toveren. ..Dick" blijft, zonder fantasie en daarom misschien soms succes voller. bij de scherp gepunte ge meenplaats. Aldus strijden in het grote warenhuis der Amerikaanse po litiek twee mannen om de hoog ste directeurspost: Nixon als het- type van de talentvolle, van een brandende eerzucht bezeten af delingschef, die, steeds achter de stoel van de aftredende direc teur staande, de zakengeheimen heeft Ieren kennen en nu zelf graag baas wil worden; Kenne dy daarentegen als een jonge erfgenaam, wiens familie al generaties lang in de zaak zit en die zich voorgenomen heeft het gehele bedrijf te reorganiseren, opdat het onder zijn leiding elke nieuwe concurrentie het hoofd kan bieden. (Nadruk verboden.) Delft staat weer in het tellen »»n de jaarfijlue „Taptoe": Tedere dag wordt er druk ge oefend door de militairen, die ranaf rijdag hor» kunnen op muzikaal- en exercitie-gebied zullen tonen. De opperbevelhebber van de Navo, generaal Norstad. heeft zijn steun gegeven aan wensen van de Westduitse marine voor de bouw van een aantal grotere 'scheepseenheden. aldus verluidt volgens de DPA-correspondent te Londen. Bij het verdrag over de West- puropese unie is de bondsrepu bliek de bouw van oorlogssche pen groter dan drieduizend ton en de prodilklie van bepaalde types zeemijnen verboden. Nor- stad zou zoals thans bpkend wordt onlangs in een schrijven aan de raad van de Westpuropos., Unie te Londen een herziening van het verdrag hebben aanbe volen om dp Duitse bondsrepu bliek de bouw van grotere tor pedoboot jagers en de prod uk tie van elektronische mijnen moge lijk te maken. De torpedoboot- jagers zouden groter dan drie duizend ton moeten zijn om lan- ceringsinstallaties voor raketien te kunnen hebben. Het ministerie van Dpfensie te Bonn verklaarde dinsdag dat reeds enige tijd overleg gaande was om de zeestrijdkrachten van de Navo ten behoeve van de ver dediging grotere mogelijkheden voor luchtafweer te geven. Maar een tonnage van drieduizend voor oppervfakteschepen - was voor uitrusting met doeltreffen de luchtafvveer-raketten niet vol doende. Dergelijke problemen rieden zich ook voor bij de tech nische uitrusting van bevoor radingsschepen. De uitrusting van de West duitse bondsweer is volgens het ministerie' geheel op de eisen van de gemeenschappelijke ver dediging in het kader van het Atlantisch verband ingesteld. De wensen van Bonn ten aan zien van de uitrusting zijn reeds maandenlang bij de Navo in be handeling. Enkele regeringen talmden echter met. het bepalen van hun standpunt. In Londen wordt verwacht dat de bondsrepubliek nu spoedig bij de raad van de Westeuroppse Unie een officieel verzoek om herziening van bet verdrag wat betreft de bouw van grotere tor- pedohootjagers en de produktie van elektronische mijnen zal in dienen. De raad van de W.E.U. komt .n de eerste helft van september weer bijeen. Het W.E.N.-verdrag is reeds perder herzien om uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met raketwapens mogelijk te maken. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse /faken. Ganis Harsono, heeft dinsdag bekend gemaakt, dat de Verenigde Arabische Republiek de Inirionesiscire be langen in Nederland zal behar tigen na liet in werking treden van fie verbreking der diploma- J tieke betrekkingen tussen Ne derlarvd pp Indonesië, op 31 augustus. Harsono zeide verder dat de Indonesische zaakgelas tigde in Nederland, de beer Soe- santo Djojosugito. eind dezer" maand uil Nederland zal ver trekken.- Naar verwachting zal Engeland de Nederlandse belan gen in Indonesië behartigen. De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, de heer Vixseboxse. zal Indonesië op 30 augustus verlaten. De personeelsleden van de iSlederlandse vertegen woordiging zullen reeds voor dien zijn vertrokken. Van Indonesische zijde is ver nomen dat de Indonesische ver tegenwoordiging in Don Haag door Djakarta reeds in kennis is gesteld van het besluit inzake de behartiging der Indonesische belangen in Nederland door de V.A.R. De Sowjet-geleerde Wladimir Lewandosfky schrijft in de „Prawda" dat niimtezönes tus sen 500600 km en ongeveer 55.000 km van de aarde niet kunnen worden gebruikt voor bemande kunstmanen wegens de aanwezigheid van twee stra lingsgordels rond de aarde. Hij hoopte dat het op weg naar de maan of Mars moge lijk zal zijn de gevaarlijke zóne snel te doorkruisen in goedbe- schermde voertuigen. Op het ogenblik worden uitge breide proeven genomen met een radio-telex-installatie de zgn. „Tor" aan boord van het 1990 ton metende Nederlandse bananen-koelschip ..Geeststar" van de maatschappij Waling van Geest en Zn. De radio-telex, die onder auspiciën van het „Dr. Neher- instituut" aan boord van dit schip is geplaatst, geeft na enige reizen reden tot voldoening, zo verneemt het ANP van de zijde van de PTT. De installatie die thans op de Geeststar slaat epti „all tran sistor installatie" is een verbe terde versie van die. waarmee ongeveer een jaar geleden een proef voor één reis werd ge maakt met de Ned. tankboot .Tamara". Aanvankelijk werden de proef gesprekken gevoerd tussen het schip en het kuststation „Sche- veningen.radio". Men is nu ech ter zover gevorderd dat men van het schip af telex-abonnees in het land bereikt. Zo had maan dag het ANP een telex-gesprek met de „Geeststar" die zich op dat moment in de omgeving van Trinidad bevond. Lichte verkeersongevallen. Gistermiddag om kwart vóór twee had op de Rosegracht na bij de Axelsebrug een lichte aan rijding plaats tussen de wielrij der J. S. P. alhier en de brom fietsberijder C. J. S. uit Hoek, doordat laatstgenoemde naar links moest uitwijken voor een de rijweg overstekende vrouw en omdat er veel verkeer voor de geopende Axelsebrug stond. De materiële schade beperkte zich tot een krom voorwiel van de fiets. Toen te 3 uur onze stadgenoot, de heer v. d. G„ met zijn auto vanuit de De Jongestraat de Markt kwam opgereden, werd diens auto aangereden door een auto bestuurd door de heer H. B. uit Amsterdam, die vanuit de Kersstraat de Markt oprijdend, de auto van de heer v. d. G. te laat bemerkte. De auto van onze stadgenoot werd aan het linkerachterportier licht beschadigd. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de lage re school alhier is benoemd mevr. L. van LeuvenLambert te Boschkapelle. Vermiste man was „Tar- zan". De 23-jarige student. W. d. uit. Goes die sinds zondagmor gen werd vermist, is gistermid dag om half drie in het bos tussen Domburg en Oostkapelle gevonden. De jongeman liep daar doodgemoedereerd in Tar- zan-costuum. dat wil zeggen in zijn zwembroekje. Boswachter Schoe kwam hem tegen en kon hem met z'n 1,93 m lengte moei lijk over het hoofd zien. De student sloeg op de vlucht maar liep toen in de armen van de wachtmeester der rijkspo litie Menheere, die in burger op patrouille was. Een redelijke verklaring voor zijn merkwaar dig gedrag heeft de student niet gegeven. Hij verklaarde er nu eenmaal zin in te hebben gehad zomaar in zwembroekje rond te lopen. „Ik heb niets straf baars gedaan", zei hij. Inmiddels vragen de autori teiten zich af of en welke reke ning zij voor de opsporings moeite moeten indienen. De „service" legde drie dagen lang beslag op 70 militairen, drie boswachters, een aan! al parti culieren en de rijkspolitie van West- en van Oostkapelle en die van Domburg. Protest tegen uitwijzing De twee Duitse vakantiegan gers, die midden augustus tut Nederland zijn uitgewezen om dat zij geweigerd hadden een bos bij Domburg te verlaten, hebben bij de Duitse consul generaal in Rotterdam een pro test ingediend In dit protest voeren zij als hun verweer aan, ■dat de boswachter, die hen van het terrein stuurde omdat zij niet in het bezit waren van een geldig toegangsbewijs, als zo danig niet. te herkennen was. Zoals destijds gemeld, is één der vakantiegangers daarna ge vankelijk naar Westkapelle ge voerd. waarna beiden uit Neder land werden uitgewezen. Duits meisje verdronken, Tijdens het spelen in zee is dinsdagmiddag een vijftienjari ge Duitse toeriste, S. Francke uit Mors, om het leven gekomen. Het meisje bracht haar vakantie met haar moeder en twee zus ters in Vlissingen door. Het meisje dat de zwemkunst vrijwel niet machtig was, speelde in de ruwe golven bij het opkomen van de vloed en werd door de zee meegesleurd. Een Belgische toe rist, de heer Verlenden, trachtte het meisje te redden, doch daar hij zelf in moeilijkheden kwam en bewusteloos dreigde te wor den moest hij hel meisje losla ten, dat daarna door de vloed- stroom werd meegevoerd. Een boot van het Nederlandse loods wezen trof haar ter hoogte van het kustlicht bij het badstrand aan. Het meisje werd bewuste loos aan boord gebracht en in de vissershaven aan wal ge bracht. Tevergeefs is getracht de levensgeesten op te wekken. Cursus E. H. B. O. De jonge E. H. B. O.-afdeling Vogelwaarde, die onlangs een flink aantal geslaagden voor*het eenheidsdiploma afleverde, is na dit eerste succes niet van plan Een 17-jarige Nederlandse jon geman. Diederik de Buck, uit Santpoort heeft geruime tijd vast gezeten op de helling van een 100 meter hoge rots aan de Zuid- Engelse klist. Hij werd gered door een brandweerman. De jongen, die zijn vakantie doorbrengt met werken op een boerderij in deze omgeving, was fossielen gaan zoeken, om mee terug te nemen naar Santpoort. Hij klom van de rots af. maar toen hij ongeveer 30 meter ge daald was kon hij niet meer voor- of achteruit. Voorbijgangers, die de jongen tegen de rotswand zagen waar schuwden een boer. die op zijn beurt de brandweer waarschuw de. Een brandweerman werd aan een touw neergelaten om de jongeman te bevrijden, zo meldt Reu tec. -- -I door KARL UNSELT' 41) WOENSDAG 24 AUG. TERNEUZEN- Luxor-Theater, 8 uur: „Gouden bergen". (Nadruk verboden.) ..Nee, helemaal niet," stoof Georg op. „Ik ben mij van niets bewust, dat deze vrijheidsbero ving kan rechtvaardigen." „Nou. nou, kalm aan maar," zei de' kleine met het zure ge zicht. „Vrijheidsberoving is 'n groot woord. U kunt beter een beetje voorzichtig zijn. „Dat is nergens voor nodig. Mijn geweten is zuiver." „Wel." zei de reus twijfelend en kneep zijn rechteroog dicht. „Laten we zeggen: de helft." „Weet u overigens wie ik ben?" „Welnee," bekende de reus. „Dat speelt ook helemaal geen rol bij ons. Het gaat om het mis drijf." ..Wel, wei! Kijk eens aan. Om het misdrijf. En om welk mis drijf gaat het hier dan wel, als ik vragen mag?" „Dat zullen de officier van justitie en de rechter u wel ver tellen. Wij zijn alleen maar uit voerende ambtenaren," verklaar de de reus, die nu weer hele maal wakker was. „O, neem me niet kwalijk," zei Georg bescheiden. „U nebt gelijk. Ik vergat helemaal, dat u alleen maar bevelen hebt uit te voeren. De jockey knikte tevreden. „Het is best mogelijk dat u on schuldig bent, of denkt dat u het bent," merkte hij minzaam op. Zijn lippen lachten en ver loren ineens hun zure uitdruk king. „Maar niettemin bent u in mijn ogen verdacht. Tenminste naar mijn smaak." „Hoezo?" „Zeg mij, met wie hij omgaat dat spreekwoord Kent u toch zeker?" Georg knikte en werd wat on zeker. „Ziet u, toevallig ken ik die knaap, met wie wij u betrapt hebben." „Ik ken hem niet," haastte Georg zich te verzekeren. „Werkelijk" niet?" De kleine nam hem scherp op en zei toen: „Mogelijk. Hij heet Hintertür" Toen zijn kameraad hard begon te lachen, herbaalde hij zijn be wering. „Hij heet werkelijk Hin tertür. En door die naam is die man geworden, wat hij nu is: eentje, die alleen door achttr- deuren binnengaat, iedereen kent en bij iedereen op de loer ligt. Achterdeur. De spot en de wreedheid van zijn medemensen hebben hem daar toe gebracht. Wij waren met 45 man bij de politie en niemand werd zo voor de gek gehouden als hij. Op een goede dag liet hij er zich toe verleiden met geweld tegen een van zijn superieuren op te treden. Daarna verdween hij. Nu is hij een van de gevaar lijkste agenten en wie zich met hem inlaat is verloren. Hij ver nield uit wraak en hij heeft er een satanisch genoegen in, zijn slachtoffers te zien kronkelen. Misschien verwondert het u nu niet meer, dat u in deze wagen zit." „Donnerwetter." mompelde de reus, en zijn medelijdende blik was een weldaad voor Georg. Dus had die vervelende Wucher- pfenning toch gelijk gehad, dacht hij verdrietig, en denkende aan het gevaar waaraan hij blootge steld was geweest, begon hij zich nu te verwijten alle goedbedoel de waarschuwingen in de wind geslagen te hebben. Maar een an dere stem van zijn geweten vroeg hem, waarom hij dan eigenlijk tegen zijn verstand en tegen iedere vermaning in gehandeld had. Hierdoor gingen zijn ge dachten voor de eerste maai naar Eva en haar vader. Hij kreeg het er warm van. De idee, dat alles vergeefs geweest was, dat men Lutz Ramdohr zou arresteren, dat Eva daardoor ongelukkig en zelfs bedreigd zou worden, ver vulde hem ineens met bittere pijn. Zijn arrestatie leek hem in eens een afgrond, die hem voor goed van Eva zou scheiden. Wat moest zij van hem denken? Zij wachtte tóch zeker al dag en nacht en uur na uur op zijn hulp. Zijn koortsachtige onrust deed hem van de bank opspringen pn gedurende een seconde waren de twee agenten zo verbluft, dat zij geen vin verroerden. Eindelijk zeide de kleinste: „Ga toch zitten. Het heeft ab soluut geen zin." Hij sprak op de afkeurende toon vai een onder wijzer, die een leerling naar zijn plaats stuurt, omdat hij onzin uitgékraamd heeft. Gehoorzaam viel Georg weer terug op de bank, steunde zijn hoofd op zijn handen en zuchtte diep. „Ik houd het niet uit ik houd het niet uit," zo raasde hij bij zichzelf en zijn vingers woel den door zijn haren. Zijn hoed lag op de grond, maar hij lette er niet op. De kleine raapte hem op en logde hem naast Georg neer. Daarna wierp hij een vra gende blik op zijn kameraad en schudde het hoofd. Met een ruk hield de wagen halt en Georg vloog tegen de muur. „Wat is dat?" vroeg hij ge schrokken. „Wij zijn er," zei de reus en stond op. „Maakt u nu alstu blieft geen herrie. Dat zou me spijtenHij deed de deur met een sleutel open en liet Georg voorbijgaan. Stom en met gebogen hoofd, waar zijn hoed scheef op stond, steeg Georg uit. Een paar mensen bleven staan en staarden hem aan. Haastig trachtte hij zich aan die blikken te onttrekken, want hij voelde ze als het ware op zijn huid bran den. Hij rende op de verlichte ingang toe, die voor hem open stond. In het portaal bleef hij hijgend staan. (Wordt vervolgd.) om op haar lauweren te gaar» rusten. Het toenemend aantaj v erkeersongelukken, de ongev?^- len in het gezin en op het werk maken het naar de mening van het bestuur dringend gewenst, dat de kern van geoefende E. H. B. O.-ers belangrijk wordt uitgebreid. Men is dan ook van plan om begin september met een nieuwe cursus te starten en er wordt op gerekend, dat ook voor deze tweede cursus weer veel be langstelling zal bestaan. Als docenten zullen weer optreden dokter Du Puy van Stoppeldijk en de heer Van Aert van Sint Jansteen. Vaardigheidsproeven en examens zwemmen. Maandagmiddag werden in het zwembassin van de zwemvereni ging „Het Vrije" te Sluis de vaar- digheidsproeven en examens af gelegd voor de verschillende diploma's van de K.N.Z.B. Dit geschiedde onder toezicht van de bondsofficiai, de heer A. J. dê Koene uit Vlissingen. Eerste diploma: Meisjes: Annie Verstraete, Gerda Verwilst, Ella Dierkx, Ingrid de Dalie, Annie de Smit, Ineke Posthuma, Henriette Clijncke, Greet Haanstra, R. van Damme, Clasientje van Oorschot, Hedwig Bierens, Margot Bie- rens en Alma Doolaeghe. Jongens: Jaap Boddery Wzn, Frans Picavet, Willemjpoth, Jan Westerweele, Luc van Damme, Anton Dierkx en Peter Herdink: Tweede diploma: Meisjes: Em my Wage, Tannie Westerweele, Margo Ilinneman, Son ja Hansen en Fientje Haanstra. Jongens: Adrie van Oorschot, Johan Visser, Jan van Nijhoff en Ronald Reijnders.» Derde diploma: Meisjes: Mimi van Nijhoff en Marietje de Ruij- ter. Vierde diploma: Gertie Hoger- heide en Jean Herrel. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier *zijn als gevonden aangegeven de volgende voor werpen, die terug te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen houtje met sleutels, Steenovens M 15; armband, Molenstraat 2; porlemonnaie met inhoud, Aeh- terstr. 23, en want, Veerstr. 17. Kist niet handgranaten aangespoeld. Maandag is op de kust bij Ouwerkerk een kist met hand granaten aangespoeld, die dooi de mijnopruimingsdienst, on schadelijk is gemaakt. Vnleefis deze dienst bestaat de mogelijk heid dat er in de komende tijd meer kisten aanspoelen Voor de kust aldaar is enige tijd ge leden munitie in zee „gedumpt". Deze dumping blijkt gedeelte lijk mislukt te zijn. Marokko heeft maandag ge vraagd om een debat in de alge mene vergadering van de V. N. over het „vraagstuk Maureta- nië". Het wil dat dé algemene vergadering helpt bij het zoeken van een vergelijk met Frankrijk over deze kwestie. In een memo randum, dat onder de leden van de Ver. Naties is verspreid, zegt Marokko dat Frankrijk en Ma rokko. bij het begin van de on derhandelingen over de onaf hankelijkheid van Marokko, ak koord zijn gegaan met de instel ling van een commissie om hun grensgeschillen te regelen. Mauretanië ligt ten zuidwes ten van Algerië. De Franse rege ring, aldus het memorandum, heeft de aanspraken van Marok ko echter al bij voorbaat ver worpen, ondanks het feit dat deze gebaseerd zijn op interna tionale verdragen en in overeen stemming zijn met de wil van het volk van Mauretanië. h ontvluchte na schot aangehl De maandagm Stationsplein te A vluchte gevanget die zoals hericht r van twee wach rijkspolitie op naar de rijkswe Veenhuizen. is de aangehouden na rechterknie was een politieman, koopman is or overgebracht nai gasthuis, waar hi. is opgenomen. De man, die bi; geheel onbekenc maandagnacht ru dersekade terwii nient na ziin ont aan alle politiebu spreid. Twee age man lor-en en soi te stoppen. De evenwel terstoni steegjes en stra Ge.ldersekarie c waar hij geen or agenten achtervc en losten twee schoten, die de k rip Een der agem op de henen van en trof hem in zij viel neer en moe; wonnen eeven. V uit. riat hii weldra port naar Veenhi steld. landbou POOR BRAN Tijdens een dat eistcrnacht heeft gewoed, is bouwschuur aan diik aldaar, eiee bouwer N. Verst seminslag in bra brandweer van voorkomen dat oogst verloren moeite slaagde dertig varkens de schuur te ree met twaalf bigge in de vlammen wordt geraamd heer Versteeg verzekerd. ONGE' Sinds maanda de Almelose pol jarige heer H rnelkslijter van Klein Elhorst du de gewone tijd gegaan, is niet briek verschener de laatste dagei meerd, naar omdat hij fii had. TWEE bij VERKEE1 Op rijksweg 11 termorgen twee komen en vijf ei een botsing tu; landse en een auto. Twee va verkeerden gist levensgevaar. Het ongeluk bestuurder van auto, de 51-jarige C. P. van der passagiers op op de rijksweg de afrit naar rijden. Hij was velijk voorbijgei op aanwijzing 1 mevr. Steenwijk uit Berkel die via de middenbei schijnlijk heeft de snelheid Duitse auto c broer het teke terug te rijden De Duitse voertuig, dat weg bevond, in flank. Beide de kop en bela schadigd in de De heer Van 83-jarige moedi De andere fan- van der Ende dochtertje van tan der Ende zoon van de in Ede werden Mej. Van der Er in levensgevaar. De bestuurdei auto, de heer kirchen en d holt uit Essi had gezeten, gewond. De laai keert eveneens vaar. lijkje van KIND Twee jong< lie maandac kano langs eiland op de Maas en Dor hebben daar pasgeboren waarschuwden het lijkje zal sectie op vrouw Maandagavom mej. j. H. V Withstraat roofd van haa beurde op de manstraat dwarsstraat, gereden door een bromfiets van hen haar Meteen ging door. In de poort, een vi

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2