IN ÜE GREEP VAN GE ANGST Eisenhower beantwoordt vragen Europese tabaksoogst bedreigd door schimmel Radio en Televisie Engels perscommentaar op Indonesië 16e jaargang no. 5064 Benoeming door Dag Hammarskjoeld BONN WIJST RUSSISCHE BEZWAREN VAN DE HAND LONDENSE HAVENARBEIDERS IN STAKING Zwitserland remt toevloeiing van buitenlands geld af GROOT-BRITTAN N IE BEREID NEDERLANDSE BELANGEN TE BEHARTIGEN DE NALATENSCHAP VAN EEN KLUIZENAAR BESCHULDIGING VAN VRIJMETSELAARS JEGENS EICHMANN SOWJET-VLIEGTUIG SCHENDT FINS LUCHTRUIM Vrijdag 19 augustus 1960 (Adv.) Op zijn persconferentie van woensdag* heeft president Eisen hower antivoord gegeven op vragen over verschillende actue le onderwerpen, als volgt: 1. Kongo. Da president be vestigde zijn vertrouwen in het optreden van de Verenigde Na ties voor het oplossen van het probleem-Kongo. Volgens hem moeten de Ver. Naties de verant woordelijkheid hiervoor blijven dragen en daartoe de steun van de vrije volkeren krijgen. De Amerikaanse hulp aan Kongo moet voor het grootste gedeelte verstrekt worden door middel van de Verenigde Naties. 2. Latijns Amerika. Eisen hower is tegen een plan-Marshall voor Latijns Amerika. Het oor spronkelijke plan-Marshall had als onmiddellijk doel de herop bouw van de door de oorlog ver woeste industrie van West- Europa en bij het begin daarvan kon de tijdsduur van uitvoering worden voorzien. Dit zou echter niet zo zijn met een hulpplan voor Latijns Amerika ter verho ging van het levenspeil in die landen. Secretaris-generaal Hammars kjoeld van de V. N. heeft het hoofd van de Geneefse politie, Charles Knecht, uitgenodigd, als bijzondere medewerker op te tre den van het hoofd van de V. N.- vertegenwoordiger in Kongo, aldus is in Genève vernomen. De Geneefse kantonnale regering heeft besloten Knecht verlof te geven tot 31 december van dit jaar zodat hij de hem aangebo den functie kan aannemen. Naar verluidt zal Knecht be last worden met de reorganisa tie van de Kongolese politie. 3. O. A. S. De organisatie van Amerikaanse staten kan en moet de problemen in het Caraïbische gebied oplossen op haar confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken in Costa Riea. Die problemen raken niet alleen de Verenigde Staten, maar alle lan den van het continent en de op lossing moet op basis van sa menwerking gevonden worden. 4. Powers. De piloot Powers, die thans in Moskou terecht staat op beschuldiging van spio nage, maakt niet de indruk een hersenspoeling te hebben onder gaan. Hij heeft echter niet het recht gekregen een verdediger van zijn eigen keuze aan te wij zen zoals de internationale ge woonte wil. Door te beweren dat met Powers ook de Verenigde Staten in staat van beschuldi ging zijn gesteld, maakt de Sow- jet-Unie slechts een propaganda- gebaar om de waarheid te ver draaien. 5. Laos. De politieke situa tie in Laos is nog verward en de Verenigde Staten blijven nauwlettend de ontwikkeling gade slaan. 6. Atoomproeven. Het zou Eisenhower ten zeerste verheu gen als er een toenadering of akkoord van welke aard ook tussen Oost en West tot stand zou kunnen komen over een op schorting onder toezicht van kernproeven. De bruine-vlekkenziekte heeft niet alleen in Nederland, maar ook in andere Westeuropese lan den, zoals West-Duitsland en Zwitserland grote schade aan gericht. Naar uit Bazel verluidt is 75 van de tabaksoogst in de Zwit serse kantons Schaffhausen, Thurgau en Zürich door deze schimmelziekte vernietigd. Planters in het westen van Zwitserland en Tessin hopen door onmiddellijke maatregelen hun nog niet door deze ziekte aangetaste tabaksaanplant te kunen redden. Hierbij zullen ook nevelkannonnen worden gebruikt zoals dit ook bij de bestrijding van de aardappelkever geschiedt. De Zwitserse tabakstelers zijn van mening, dat de bruine-vlek- ZATERDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de jeugd; 8.50 Voor U en Uw gezin, praat je; 9.00 Gym. voor de vrouw; De Westduitse regering heeft woensdag de Russische bezwaren tegen een eventuele uitrusting van haar strijdkrachten met Po- laris-raketten, met klem van de hand gewezen. Volgens een nota van Bonn heeft de bondsrepubliek van na tionale strijdkrachten afgezien, maar zich plechtig verbonden. haar verdediging in het kader van de NAVO te regelen. Zolang er nog geen overeenstemming bestaat over een algemene ont wapening onder doeltreffend toezicht, acht de bondsregering zich gerechtigd, de met het oog op de internationale toestand vereiste verdedigingsmaatrege len te treffen. De Westduitse nota vormt een antwoord op het Sowjet-protest van 19 juli. De Westduitse regering ziet in de dreigende toon van de Sowjet- nota en in een reeks recente ge beurtenissen, zoals het niet door gaan van de topconferentie en het afbreken van de ontwape ningsbesprekingen in Genève, een aanwijzing dat de Sowjet- Unie voornamelijk onrust wil zaaien en de bestaande spanning vergroten. Ongeveer 10.000 Londense havenarbeiders bijna de helft van het aantal mensen dat in de haven van de hoofdstad werkt hebben woensdag een symbo lische staking van één dag ge houden, ter ondersteuning van eisen voor hogere lonen en kor tere werktijden. Intussen werd de onofficiële staking van zeelieden voortgezet. De stakers trachtten de 1.260 be manningsleden van de 83.673 ton metende „Queen Elizabeth", die morgen naar New York moet vertrekken, voor hun zaak te winnen. De „Saxonia", een ruim 21.500 ton metend passagiersschip dat eveneens aan de Cunardlijn be hoort, vertrok woensdagochtend met zijn gehele bemanning." De „Queen Mary" kan echter nog steeds niet varen. Na een bekendmaking dat vakbondsvertegenwoordigers een aanbod tot loonsverhoging met elf shilling per week heb ben aanvaard, hebben woeden de leiders van de havenstaking in Londen woensdag gedreigd een havenstaking over het ge hele land te zullen uitlokken. 9.10 Gram.; (9.3510.00 Water standen) 10.00 Samen thuis, le zing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gevar. progr.; 11.35 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Voor de teen agers; 14.15 Streekuitz.; 14.40 Dilettantenorkest; 15.00 Gram.; 15.15 Omroeporkest en solist; 16.20 Boekbespr.; 16.40 Versierde vakantietips; 17.05 Jazzmuz.; 17.30 Weekjourn.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Operamuz.; 19.00 Kunstact.; 19.30 Passepartout, lezing; 19.40 Christus, Zijn leer lingen en de mensen, lezing; 19.55 Deze week, lezing; 20.00 Nws; 20.05 Metropole-orkest 20.40 Voordracht; 21.00 Lichte muz.; 21.25 Soc. comm.; 21.40 Lichte muz.; 22.05 Sportuitz.; 22.30 Nws; 22.40 Gram. met comm.; 23.10 Gram.; 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en overwe ging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.55 Katholiek nws; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platennws; 13.30 Gram.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Ama teursorkest; 14.20 Kunstkron.; 14.50 Metropole orkest, solist en koor; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Lnstr. octet; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Jour nalistiek weekoverz.; 18.25 Pro menade orkest en solist; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Omroep orkest; 20.20 Lichtbaken, lezing; 20.30 Amus. orkest; 21.00 Gr.; 21.10 De Hel ligt niet ver van de Hemel, hoorspel; 22.10 Gram.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Jong - oud - eeuwig, ge. sprekken; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.) 12.00 Gr.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Muzikale kaleido- scoop; 15.00 Gevar. muz.; 16.15 Gram.; 16.45 Kamermuz.; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper en lit. kal.; 17.20 Oude muz.; 17.30 Gram.; 17.45 Filmmuz.; 18.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Omroep orkest; 20.30 Ope rette. en operamuz.; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 23.00 Nws; 23.05 Lichte muz. Televisieprogramma's NED. TV 17.00 Voor de kin deren; 20.00 Journ. en weerover- zicht; 20.20 Act. programma; 20.50 Jazzmuz.; 21.20 Film; 21.50 Licht programma. BELGIE (VI.) 17.00 Voor de jeugd; 19.30 Nws; 19.45 Week overzicht; 20.15 TV-feuill.; 20.40 Gevar. progr.; 21.20 Hongaarse danssuite; 21.35 Roemeense volksdansen; 21.50 Overn. van de NTS: Amus. progr.; 22.20 Nws. kenziekte zich waarschijnlijk van Oost-Duitsland tot het Westen heeft uitgebreid, dit in tegen stelling met de opvatting van de Westduitse tabaktelers, die ver moeden dat de oorsprong van de ziekte gelegen is in het West duitse instituut voor tabakonder- zoek in Forchheim bij Karlsruhe. In Forchheim worden schimmel cultures ter bestudering van be strijdingsmiddelen gekweekt. Bij de Nederlandse tabakcul tures is de schade zó groot, dat de boeren in de provincie Utrecht begonnen zijn de volledig bedor ven tabakoogst om te ploegen. De tabaktelers in andere gebie den van Nederland proberen in allerijl de nog niet aangetaste tabaksbladeren te plukken. Het Nederlandse landbouw kundige proefstation in Wage- ningen wil thans door het kwe ken van nieuwe tabaksoorten, die tegen deze ziekte bestand zijn, trachten de volledige ver nietiging van de tabakcultures door de bruinevlekkenziekte te voorkomen. Tussen de directie van de Zwitserse nationale bank en die van de toonaangevende Zwitserse banken en bankver- enigingen hebben dezer dagen besprekingen plaats gevonden over de ontwikkeling op de Zwitserse geld- en kapitaal markt in verband met de grote toevloed van geld uit het buitenland, die in de afgelopen weken een hoogte van bijna 1 miljard Zwitserse frank heeft bereikt. In een communiqué, dat na de besprekingen door de Zwit serse nationale bank werd ver strekt, wordt medegedeeld, dat de bank met het oog op de ge varen, die de verdere conjunc tuurontwikkeling van Zwitser- Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mee dat de Brit se regering op verzoek van de Nederlandse regering bereid is gevonden de Nederlandse belan gen in Indonesië te behartigen. De uitvoerbaarheid van deze regeling Is uiteraard afhanke lijk van de instemming van de Indonesische regering, zo voegt het ministerie eraan toe. De New Yorkse politie „baadt" in hopen geld en bijna twee me ter hoge stapels van alle soorten goederen, die zij heeft gevonden in de flatwoning van een twee weken geleden, eenzaam en door niemand betreurd, gestorven rijke kluizenaar. Maandag was het lijk van de 73-jarige George Aichele in de woning gevonden door zijn advo caat, die hem al in geen weken had gezien en, ongerust gewor den, hem een bezoek ging bren gen. De overledene bleek reeds twee weken geleden een natuur lijke dood te zijn gestorven. Vijftien jaar lang had niemand anders dan Aichele zelf een voet in huis gezet. Dit bleek thans een zonderlinge collectie van alle mogelijke goederen te bevatten. Naast hopen geld in bankbiljet ten, munten en dépositiebewijzen tot een waarde van 150.000 gul den, vond de politie onder dikke stoflagen bedekte stapels goede ren van allerlei aard. Er waren tientallen radiotoestellen, waar van er vele nog in de dozen ver pakt waren. Verder: nog niet opengemaakte kisten sterke drank, dozen met nieuwe gram mofoonplaten, tientallen trouw en verlovingsringen, een doos met honderd mondorgels, een vogelkooi, een citer, duizenden dozen lucifers, alsmede grote stapels kranten en tijdschriften uit het begin van deze eeuw. Twee broers van Aichele wa ren destijds onder gelijke om standigheden overleden. Zij wa ren in hun woonhuizen omringd door grote stapels oude rommel. 0 Tussen 7 en 13 augustus hebben ongeveer 3.700 Oostduit sers in West-Berlijn om politiek asiel gevraagd, aldus meldt de persdienst van het stadsbestuur. land tengevolge van de inten sivering van de monetaire stij gingsimpulsen bedreigen, aan de banken en bankinstituten heeft voorgesteld onmiddellijk een overeenkomst te sluiten in zake het tegengaan en ver minderen van de toevloeiing van buitenlands geld. De banken hebben zich tot een dergelijke overeenkomst bereid verklaard, die zal worden be ëindigd, zodra de omstandig heden het toelaten. Naar in Bazel verluidt, be treft de overeenkomst de op heffing van rentebetaling op zichtdeposito's en bepalingen over opzegtermijnen. Volgens de „Freimauer-korres- pondenz" is Adolf Eichmann, die thans in Israël gevangen zit op beschuldiging van uitmoording van Joden, ook verantwoordelijk voor de uitroeiing van de vrij metselaars in Duitsland. Van de 80.000 Duitse vrijmet selaars in 1933 zouden er aan het eind van de oorlog nog slechts 5000 in leven zijn ge weest. De materiële verliezen der vrijmetselaars zouden tachtig miljoen goudmarken bedragen. Het Engelse blad „Daily Tele graph" schreef donderdagoch tend over Indonesië het volgen de: „Sinds de onafhankelijkheid van Indonesië staat president Soekarno bovenaan de lijst van post-koloniale waanzin en mis daad. Van alle dingen waarover wij ons sinds het einde van de oorlog verwijten kunnen maken is het ergste onze ongepast over haaste steun aan een proces door 37) KARL UNSELT Nadruk verboden. HOOFDSTUK IX Georg LiidecJce loopt in de val Uit de richting van het sta tion Griebnitssee, waar vroeger de Ufastad Babelsberg lag, kwamen twee politieagenten. De straat, die naar het Tel- towkanaal leidde, was spaar zaam verlicht. Achter de ramen van de huizen, die door tuinen omgeven waren, schemerde een heel klein beetje licht. De lucht rook naar brak water en rot tend riet. Van de Kohlhasen- brück drong het doffe kloppen van een S-bahn-trein door, die langzaam het station naderde. Aan de overzijde van de rails, welke door een holle weg lie pen, schommelden felle lam pen aan hoge masten in de avondwind. Een planken schut ting op manshoogte wierp een donkere dringende schaduw op de berm van de holle weg. Ach ter die schutting maakten me talen luidsprekers lawaai. Bij dat spektakel voegde zich het luide gezang van Russische sol daten. Zij zongen tweestemmig hun volksliederen, melancho liek en een beetje barbaars. Heimwee en verlangen weer klonk in de melodieën zowel als in de stemmen. Een hoge, zachte tenor klonk boven alles uit. Ergens, heel ver in ooste lijke richting, ging de eindeloze steppe open en aan een brede, traag stromende rivier lagen kleine vissershuisjes. Onwennig bleven de mineurtonen tussen de slanke dennen hangen, door welker donkere takken de waakzame ogen van de lampen wantrouwend gluurden. „Mooi", zei de ene agent, een jonge man met een verbeten kindergezicht. De ander zweeg en staarde langs de donkere muur van een huis naar boven. Zij hadden elkaar hier toe vallig weer getroffen, twee oude kameraden uit een Amerikaans krijgsgevangenkamp. „Ik hoor die liedjes graag", zei het kindergezicht nogeens voorzichtig tegen zijn metgezel. Deze, al wat ouder en met het voorkomen van een huis vader, keek hem even gemelijk aan. „Zingen kunnen de kerels", probeerde de jongste nogeens. „Ja, dat kunnen ze", zei de oudere kort, moeilijk ademend, want hij was verkouden en zijn zakdoek zat te ver weg in zijn broekzak. Na een poosje bleef hij plot seling staan, zette zijn handen in de zij en vroeg „Zeg eens, Karl, waarom ver tel jij eigenlijk zo'n onzin?" „Dat is toch geen onzin, kerel", verdedigde Karl zich. ,,'t Viel me zo maar in toen ik dat gebrul hoorde". „O", zei de oudere tevreden en vervolgde zijn weg. „Wat wil je daar nu weer mee zeggen?", vroeg Karl on zeker. „Vroeger heb je je wel eens duidelijker uitgedrukt, Otto". „Vroeger is nü niet". „Daar heb je gelijk in. Vroe ger is niet nu". Het klonk al even tevreden als Otto's: „O!" „Vroeger zongen wij ook mooi", merkte Otto op, toen zij bij een lantaarn stonden. „Ja, ja. Tegenwoordig heb ben we een valse tongval. Dat bedoel je toch zeker?" „Precies, Karl". Hij greep in tussen onder zijn jas en haalde zijn horloge te voorschijn. „Kwart voor negen. Om negen uur moeten we daarginds aan de grens zijn". Hij stak zijn horloge weer terug en maakte van de ge legenheid gebruik om zijn zak doek op te vissen. Toen snoot hij zijn neus eens flink. „Vervloekte verkoudheid", zei hij geërgerd. De zakdoek ver dween in zijn jaszak. „Hoe lang ben jij er al eigen lijk bij?" „Eén jaar", „Ik ook". „Mooi". „Wat?" „Wel, dit hier". „Zo? Vind je dat?" „Beter dan Aue". Otto draaide zich snel om. niet harder toch nie- verdedig- „Kun je dat schreeuwen?" „Dat hoort hier mand bij die herrie de Karl zich. „Hoe kun jij dat nu weten?" „Vroeger was je niet zo bang, Otto", bracht Karl hem een beetje spottend in herinnering. „Toen had ik ook nog geen vrouw en geen jongen". „Dat is natuurlijk een reden". „Hoezo?", wilde Otto weten en keek van opzij naar Karl. „Och, zo maar", zei Karl ont wijkend. „Vroeger heb je je wel eens duidelijker uitgedrukt", meende Otto grimmig. „Vroeger. Toen kende ik je beter". „Ik jou ook". Zij bleven weer staan en keken elkander aan. Toen be gonnen ze allebei plotseling allebei hard te lachen. Otto stak de ander zijn hand toe en zei: „Idioot". Karl nam de hand aan en beantwoordde het compliment: „Dank je, hetzelfde". „Nou dan. Dan is 't toch alle maal in orde", vond Otto en vergat de zakdoek in zijn jas zak. „Ik geloof, dat we een beetje moeten voortmaken", vermaan de Karl en begon weer door te lopen. „Wat bedoelde je daarnet dan eigenlijk?", vroeg Otto even later. „Ik bedoelde, het is lastig, als men vrouw en kind heeft, om dat men dan niet zo gemakke lijk de boel kan neergooien en er vandoor gaan". (Wordt vervolgd.) gebied tot mate van waarbij een zo rijk een dergelijk grote verval is gekomen. In minder weken van onafhan kelijkheid dan Indonesië jaren heeft is Loemoemba er in ge slaagd na Soekarno de tweede plaats op de lijst in te nemen. Deze twee staten, die geen van beide de deugden van hun moederlanden hebben overgeno men, schijnen vastbesloten in feite, zo niet in naam, de „lage landen" van Afrika en Azië te worden. f In het licht van de staat van wanbestuur van de eilanden van de Indonesische Archipel waar ueberhaupt sprake is van enig bestuur is het niet verwonder lijk dat Nederland standvastig weigert Westelijk Nieuw Guinea aan president Soekarno's meng sel van tyrannie en anarchie prijs te geven. Het afbreken van de diploma tieke betrekkingen met Neder land zal de Nederlandse politiek nauwelijks wijzigen, omdat van vruchtbare betrekkingen de af-1 gelopen jaren geen sprake is ge- g weest. In het kort gezegd bestaat pre sident Soekarno's chantagemid- del niet meer. Niettemin blijft j Westelijk Nieuw Guinea een| niet-opgelost vraagstuk, omdat het Nederlandse plan een derge-1 lijk niet levensvatbaar gebied onafhankelijkheid te verlenen zinloos is. Misschien is dit een andere kandidaat voor toezicht van de Verenigde Naties. Wanneer het experiment in Belgisch Kongo slaagt, waarom het dan niet in Nederlands Nieuw-Guinea te pro beren?" aldus de „Daily Tele graph". Het Finse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft donder dag bekendgemaakt, dat zondag een Russisch vliegtuig bij het Meer van Ladoga het Finse luchtruim heeft geschonden. De Russischte autoriteiten hadden hun leedwezen betuigd over het incident, dat naar hun mening het gevolg was van een mis verstand.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5