UIT DE PROVINCIE lop-ca Zeekasteel BEURSO VERZICHT Roeanda-Oeroendi De camera van de U-2 Eric de Noorman- De schaduw der steppen leerlinc FRANS MARINEVLIEGTUIG VERONGELUKT Negentien inzittenden kwamen om het leven HET VERBOD VAN KERNPROEVEN Hoogovens in reactie, Kon. Olie wederom lager ZEEPOST Beursindices Nabeurskoersen NEHROE WINT VERTROUWENS- STEMMING NEDERLAND ERKENT REPUBLIEK CYPRUS TERNEUZEN BIERVLIET. BOSCHKAPELLE SCHOONDIJKE WATERLANDKERKJE IJZENDIJKE AFRIKAANSE LANDEN VERZOEKEN UITSTEL BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD O O BLIJ*!" O DAMBREUK IN NOORD-SPANJE Mislukte lan De bijeenkomst Veiligheidsr In welingelichte V, verluidt dat de bijee do Veiligheidsraad zaterdag om 15.30 uuj zal beginnen. Gratie voor Al opstandelin SCHROOl Het Een viermotorige Lancaster van de Franse lucmoasis Agadir is gisternacht in de omgeving van Casaolanca in de l#riii om- ploft, waardoor de twintig inzit- lenden aden loden \an oe Franse marine - om het leven kwamen. Het toestel wilde, nadat de brand was uitgebroKen in één der motoien, een landing maken op het vliegveld van Casablanca, toen de explosie zich voordeed. Nailer wordt gemeld dat negen tien inzittenden het leven heb ben verloren en dat geen gezins leden van de militairen aan boord van het vliegtuig waren. Het vliegtuig was woensdag ochtend van het Parijse vliegveld Le Bourget opgestegen voor een vlucht naar Agadir. Het maakte een tussenlanding te Istres, bij Marseille. Uit nadere berichten blijkt dat het toestel militairen van de basis Agadir en leden van hun gezinnen vervoerden die in Frankrijk hun vakantie hadden doorgebracht. Volgens doorgaans betrouwba re kringen te Londen is Groot- Brittannië het eens met de Ame rikaanse opvatting dat het tij dens het bewind van Eisenho wer niet mogelijk is met de Rus sen tot een akkoord over een ver bod van kernproevenen te ko men. De V. S. zouden hun bond genoot hebbenen verzekerd dat zij intussen niet van plan zijn eenzijdig ondergrondse kernproe ven te nemen, zoals door som migen werd gevreesd. Deze verzekering zou zijn ge geven tijdens de besprekingen die de Britse minister v^p staat David Orsmby-Gore en de voor zitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, John Mccone, te Londen hebben ge voerd. Een imponerende foto van het nieuwste Britse lijnschip van de Union Castle Line: de „Windsor Castle", die gisteren de eerste reis begonnen is. Drie jaar is er aan 't schip gebouwd. De kosten belopen meer dan 100.000.000 gulden! Er zijn twee zwemba den en een schoonheidssalon aan boord. Alle hutten aircondi tioning. E Ondanks de vele regen van de afgelopen dagen is het waterpeil in de Zwitserse stromen niet hoger dan andere jaren daar er door het koude weer in de bergen slechts weinig sneeuw smelt. Er viel gistermiddag op het Damrak bitter weinig te beleven. De handel verliep uiterst rustig en was van geringe omvang. Leek het er gedurende de niet- officiële ochtendhandel van gis teren op dat de internationals de •behaalde koerswinsten van woensdag zouden consolideren, de officiële beurs dacht daar an ders over. Het was hoofdzakelijk gebrek aan belangstelling, dat certificaten Hoogovens na een opening op 829, inzakten tot 822, tegen een vorige slotkoers van 830. Na de dagenlange koers stijging voor dit fonds, op de in begin september te verwachten eerste halfjaarcijfers, gaven de certificaten gisteren een lichte koersreactie te zien. Ook Uni levers moesten 'n flink gedeelte van de woensdag behaalde koerswinst afstaan op 922, na een opening op 925. Woensdag was de slotkoers voor de marga rinewaarden 930. AKU's 2 pun ten lager op 536. Aandelen Phi lips open 4 punten hoger op 1311, doch moesten deze koerswinst gedurende de verdere beursduur vrijwel geheel afstaan. Kon. Olies sloten de rij van de inter nationale waarden en waren op nieuw door het publiek en de ar bitrage, zij het op kleine schaal, aangeboden. Dit geringe aanbod was voldoende om een koersver lies voor de aandelen van circa een gulden te doen registreren ten opzichte van de vorige slot koers. De prijsverlagingen door de olie-concerns doen aan de stemming voor de olie-aandelen geen goed. Na een opening op 7131,70 steeg de koers tot 132,40 om op circa 132 de markt te. verlaten. De slotkoers van woensdag was 133,30. Te gen het sluiten van de beurs trad voor vrijwel alle interna tionale waarden een licht koers- herstel in. De slotkoersen uit Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Zaanland" (24/8) Australië: s-s. „Rhexenor" (22/8) „Woodarra" (24/8) Strathmore" (25/8) "Brazilië: nu. „Zaanland" (24/8) Canada: tn- Wallstreet waren niet van vloed op de stemming in Am sterdam, terwijl de Westduilse beurzen lager noteerden en hier door werd de stemming op het Damrak gistermiddag lusteloos. Scheepvaarten evenals woens dag uiterst kalm met zeer gerin ge koersafwijkingen. Ook in de cultuursector was de handel mi nimaal en gaven de koersen weinig veranderingen te zien vergeleken bij die van woens dag. Staatsfondsen eveneens stil en praktisch onveranderd. In de lokale afdeling gaven de grootbanken opnieuw hogere koersen te zien. Deze aandelen liggen de laatste dagen goed in de belangstelling. In aandelen Handelsvereniging „Holland" kwam op last van het beursbe- stuur géén notering, om het pu bliek eerst kennis te laten ne men van het feit, dat in de giste ren gehouden jaarvergadering van deze maatschappij werd be sloten alsnog over 1959 een di vidend van 4 procent uit te ke ren. In het jaarverslag was geen dividendvoorstel gedaan. Over 1958 werd 6 procent dividend door „Holland" uitgekeerd. Apel- doornse Nettenfabriek werd we derom hoger op 130 (123%) ge adviseerd. Deze stukken worden de laatste dagen steeds uit de markt genomen. Prolongatie 3% procent. 16/8 17/8 18/8 Int. Conc. 627.69 632.10 630.45 Industrie 332.S0 334.36 334.30 Scheepvaart 160.02 160.02 160.02 Banken 212.80 215.08 217.70 Cult. enz. 152.87 153.32 154.00 Algemeen 424.58 427.27 426.78 AKU 535 (53614 Kon. Olie: 131.00—132.00 slot 132.00 (132.40) Philips: 1302—1310 slot 1306 (1309) Unilever: 920—925 slot 922 926%) •Het christelijk vakverbond van Roeanda-Oeroendi heeft, vol gens een bericht van Belga, aan de Belgische premier Eyskens telegrafisch verzocht in een ver klaring voor het parlement een toelichting te geven over de toe komst van Roeanda-Oeroendi. Voorts verzocht het verbond de Belgische regering een bestuur door vrijwilligers, alsmede een gevarenpremie voor alle gou vernementsambtenaren in te stellen en tevens plannen op te stellen voor de evacuatie van vrouwen en kinderen. Het Indiase parlement heeft donderdag het buitenlandse be leid van premier Nehroe met al gemene stemmen goedgekeurd. Tevoren had de eerste-minister in een uitvoerige rede betoogd, dat de toekomst van het Britse gemenebest in zeer grote mate afhangt van de wijze waarop het apartheidsvraagstuk wordt op gelost. Op de in mei gehouden conferentie van premiers der aangesloten landen was geble ken, dat de deelnemers „in grote trekken'' tegen rassendiscrimi natie zijn gekant. Ook had Nehroe China be schuldigd van het voeren van een „welbewuste" perscampagne tegen India, die neerkwam op inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van dat land. Het verbond vestigt de aan dacht van de Belgische regering op de dreigingen waaraan Roe anda-Oeroendi op het ogenblik bloot staat, nu het van België afgesneden is door het prijs geven van de basis Kamina, via welke basis de luchtverbindin- gen tussen Brussel en Roeanda- Oeroendi werden onderhouden. Uit Leopoldstad wordt ge meld, dat de nationale eenheids partij van Roeanda (een politie ke partij die het standpunt van de Batoetsi, de „seigneurs" van het vroegere feodale stelsel In Roeanda vertegenwoordigt) woensdag in een telegram aan de Belgische regering in bijzonder felle bewoordingen de „intrek king van het mandaat van Belgi sche voogdij over Roeanda- Oeroendi" heeft geëist. De koning van Roeanda, Mwa- mi KigerI, bevindt zich op het ogenblik in Leopoldstad. De nationale eenheidspartij van Roeanda heeft daar een delega tie heen gezonden om contact op te nemen met premier Loe- moemba. De Nederlandse regering heeft de republiek Cyprus erkend. Minister-president prof. dr. ,T. E. de Quay heeft een telegram ge zonden aan de voorzitter van de raad van ministers van Cyprus, waarin hij de gelukwensen van de Nederlandse regering over brengt. Het ligt in de bedoeling bin nenkort diplomatieke betrekkin- kingen aan te knopen (Adv.)1 VRIJDAG 19 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Kop op - borst voor uit". ZATERDAG 20 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, uur: „Kop op - borst voor uit". Concertgebouw, 8 uur: „De slavenkaravaan". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Teenager Schlager parade". ZAAMSLAG: Sportterrein, 2 uur: Juniorentornooi. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor de Textielbrevetten; Stukgoederen, Huishoudgoederen, Damesmode, en Kleinvakartikclen, mej. Cor- rie Herrebout, alhier. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de maand juli 1960 door totaal 2446 personen bezocht. In de maand juni bedroeg het aantal 1923 personen. Aanrijding. Gisterochtend omstreeks 11 uur gaf de heer A. van H., woon achtig in dé Braakmanpolder en rijdende met een Opel-Kapitan, in de Noordstraat alhier geen voorrang aan de van rechts komende auto, bestuurd door de heer A. D., landbouwer alhier. Beide auto's liepen materiële schade op. Van ladder gevallen. Beladen met een pak stro viel de heer F. G. van een ladder in de schuur van zijn werkgever. De heer G. werd naar het zieken huis te Hulst overgebracht waar werd geconstateerd dat hij in wendige kneuzingen en een ge broken pols had opgelopen. Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw De maatschappij tot bevorde ring van Ooft en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen, westelijk l deel, houdt alhier op 17, 18 en 19 september a.s. een streektentoon- stelling. Vanwege het droge sei zoen kon deze expositie in 1959 niet doorgaan. De maatschappij, die nu 82 jaar bestaat, houdt dergelijke tentoonstellingen om de drie jaar. De inzendingen zullen be staan uit groenten, bloemen, fruit, potplanten, tekeningen etc. Ook wordt ruimte beschikbaar gesteld voor de bijenteelt, vogel bescherming, voorlichtingsdienst, plantenziektekundige dienst, tuinarchitectuur, tuingereed schap en tuinbouwmaterialen. Auto's botsten. Gisterochtend om 7.15 uur kwamen in de bocht van de weg IJzendijkeOostburg nabij café Veraart een Volkswagen, komen de uit de richting IJzendijke en bestuurd door de heer W. P. uit IJzendijke, en een Chevrolet uit Tilburg met elkaar in botsing doordat beide wagens met grote snelheid door de bocht reden en geen van beiden goed rechts hield. De bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar dé materiële schade was zeer groot. Goed afgelopen. Op de Braakmanweg tussen IJzendijke en Biervliet had woensdagmiddag een botsing plaats tussen een auto, bestuurd door de heer A. G. uit Oostburg, en een tractor met twee aan hangwagens, welke bestuurd werd door de heer B. P. uit Sas- put. Toen de heer G. de tractor wilde passeren week deze naar links uit om de Komsestraat in te rijden. Hoewel de heer G. een aanrijding trachtte te voorkomen door op het rijwielpad te rijden gelukte hem dit niet en reed in volle vaart tegen de tractor op, waarna de auto in de naastlig gende sloot terecht kwam. De auto werd hierbij zwaar bescha digd, maar de bestuurder kwam. buiten verwachting, ongedeerd uit de auto te voorschijn. Ook de tractorchauffeur kwam met de schrik vrij. De tractor zelf werd eveneens zwaar beschadigd en moest door een kraanwagen van fa Van Putten en Vroon uit Bres- kens worden weggesleept. De tractor was eigendom van de vlashandelaren gebr. Buijsse te IJzendijke. De verkeerspolitie maakte proces-verbaal op. (Adv.) De Amerikaanse U-2, die op '1 mei bij Swerdlofsk is neerge haald, was uitgerust met een speciaal soort camera, die een strook grond van ruim 160 km kon fotograferen, zo heeft de Russische deskundige Istomin donderdag bij het getuigenver hoor in de zaak-Powers ver klaard. De voorraad films aan boord van de U-2 was toereikend voor 4000 opnamen over een af stand van 3500 km. Uit het onderzoek van de nega tieven is gebleken, aldus Isto min, dat de opnamen gemaakt zijn vanaf een hoogte van 20 tot 21 km. De foto's bestreken een gebied tussen de Russische grens met Afghanistan en het gebied van Swerdlofsk, zei hij. Istomin zei dat de ontwikkelde foto's dicht bevolkte streken, in dustriële en militaire doelen, vliegvelden en opslagplaatsen to nen. De deskundigen zijn tot de conclusie gekomen dat het foto grafische materiaal aan boord van de U-2 gebruikt is voor ver kenningsdoeleinden. Kolonel der genie Rotislaf An der jef verklaarde dat hij deel uit gemaakt had van een commissie, die speciaal belast was met het onderzoek van de radioappara tuur aan boord van de U-2. De commissie heeft antennes fg Voor de kust van het protectoraat Aden zijn twee op varenden van het op 7 augustus in de Golf van Aden vergane Italiaanse scheepje „Lanterna" opgepikt. Ze zijn in een zieken huis opgenomen, naar verluidt een van hen in ernstige toe stand. Twee dagen na de ramp werden vier overlevenden op gepikt. De „Lanterna" zou 48 [- passagiers hebben gehad. gevonden, die vier verschillende golflengten konden oppikken. De ontvangers konden verschillende soorten radarsignalen oppikken, aldus kolonel Anderjef. Anderjef verklaarde voorts dat de ontvangers radarsignalen van Russische luchtdoelgeschut stel lingen konden oppikken. Uit een analyse van de signa len, die in de U-2 op de band wa ren vastgelegd, is gebleken dat deze signalen onder meer afkom stig zijn geweest van radarstati ons van de Russische luchtdoel artillerie. De commissie heeft kunnen vaststellen, zo zei Andre- jef, dat de radiotechnische appa ratuur in de U-2 zo was inge richt, dat men er gegevens over de radio-technische kant van het Russische luchtafweersysteem mee kon verzamelen. Naar van doorgaans betrouw bare zijde in New York is verno men hebben de negen Afrikaan se landen die zijn aangesloten bij de Verenigde Naties verzocht de bijeenkomst van de Veilig heidsraad over Kongo tot op z'n vroegst zaterdag en mogelijk tot maandag uit te stellen. De delegatieleiders hebben don derdagochtend vroeg de kwestie Kongo gedurende twee en een half uur met secretaris-generaal Hammarskjoeld besproken. De gedelegeerden zouden vóór de bijeenkomst van de raad uitge breid overleg willen plegen met de Kongolese afgevaardigden, die binnen 48 uur in New York worden verwacht. (Adv.) „Ludolf Oldendorff" „Rijndam" „Byklefjell" m.s Chili: m.s. „Bieberstein" Ned. Antillen: ms. „Prins der Nederlanden Ned. Nw.-Guinea: s.s. „Rondo" „Herthford" Suriname: ims. „Daphmis" Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Stirling Castle" „Ommenkerk" S3. „Rooibok" (21/8) (23/8) (25/8) 27/8) (23/8) (25/8) (21/8) (22/8) (21/8) (23/8), (27/8). 3. Nog enige tijd blijft Eric met Svein, Tristan en een aantal hoofdmannen bijeen om de speur tocht naar Axe te bespreken. Ze kunnen echter niet tot een goed besluit komen en laat op de avond gaan ze uit elkaar. Alleen In het vertrek met Winonah, staart de Noorman peizend naar de twee bronzen paardjes, die hij altijd bij zich draagt. Het gesprek komt even op de vreemde zwerver, die hem het eerste paardje gaf. Hij blijkt reeds lange tijd geleden ver trokken te zijn en niemand weet waarheen. Er klinkt een beseheiden klopje en een wachter treedt binnen. „Er ligt een schip aan de lan dingsplaats, heer", meldt de wach ter. „Een aantal mannen is op weg hierheen". „Op dit uur nog?", zegt Eric ver wonderd. „Wel laat ze binnen". Even later hoort hij een geroe zemoes van stemmen op de gang. Het gordijn wordt terzijde geseho ven en als versteend staart Eric even naar de grote, grauwe hond, die vastgehouden door één der vreemdelingen zich jankend poogt los te rukken. „Wplf", roept Eric uit. „Mijn eigen hond Wolf Het bezwijken van een kleine dam bij Reocin in de Noord- spaanse provincie Santander heeft naar men vreest, aan min stens twintig mensen het leven gekost. Tot dusver zijn zeven lijken geborgen. Zware regen val maakt het reddingwerk moei lijk. De dam brak woensdagavond laat door, met als gevolg dat honderden tonnen water stroom den uit een reservoir, dat ge bruikt werd voor het wassen van zinkerts. Vier huizen van de mijnbouwmaatschappij -de Bel gische Compagnie Royale Astu- riënne de Mines werden over spoeld. Onder de doden bevinden zich een 30-jarige verpleegster, die in het ziekenhuis van de maat schappij was, een weduwe met haar vier kinderen en een voor man uit de mijn, die zich met zijn anderhalf jaar oude dochter tje in veiligheid trachtte te stol len maar zo zwaar werd gewond dat hij later overleed. De Verenigde Stat donderdag een mislui gedaan een verbindii in het luchtruim te b satelliet, die de naam „Koerier", zou telke passeren van een stat satelliet op zijn b 340.000 woorden in v kunnen ontvangen er De „Koerier" is ech cen-hólve minuut na ring in de lucht ontpl Na de ontploffin „Koerier" kwamen d ken in de Stille Ocea i>e deskundigen k< geen verklaring voor van de ontploffing ge Op last van preside le is aan tien Algeri; delingen, die door Fi banken in Algerië t( ren veroordeeld, grat Volgens Franse mi gen ontving men d« 'van De Gaulle verse gen voordat bekenc twee Franse soldat< standelingen waren steld wegens „misda de Algerijnse bevolk Woensdagavond vonc rijksweg AmsterdJ ter hoogte van (it JLaarssen een ernstij luk plaats. Een „le werd gegrepen door ligger en veranderd seconden in een ho I)e bestuurder, een i Maarssen werd ems Voor de in septem vangende 2-jarige zieken verzorgster geriatrische inri „Der Boede'7„Ter le Koudekerke kur enige worden geplaatst mum leeftijd 17 ja re schoolopleiding dige aanmelding Salaris tijdens ƒ122,15 en ƒ139 boven kost en i Gediplomeerden rige leeftijd 191 kost en inwoni Aanbiedingen „Verpleeg- en Ru Midden-Zeeland' te Middelburg. fe super c f 4 kleuren ba N.V. Fm P. 3. v. Maordstraat

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2