Geen devaluatie in België ZUIDSLA VISCHE OP CHINA KRITIEK Douwe Egberts WARE SHA0 IN PG GR VAN PE ANGST RADIO EN TELEVISIE Nieuwe Laotische regering Donderdag 18 augustus 1960 16e jaargang na. 5063 ONJUISTE HOUDING VAN NEDERLANDSE WINKELIERS IN GRENSSTREEK BELGIE BEVRIJD VAN ZWARE HYPOTHEEK Erg overdreven Niet alles goud ANTWOORD VAN DE GAULLE AAN CHROESJTSJEF MASSA-ARRESTATIES BIJ DE CUBAANSE MARINE? lekker pittig handige plastic tabakszak In de nieuwe handige plastic tabakszak blijft de lekkere pittige Zware Shag altijd soepel en vers tot de laatste draad; door De verhouding van Cuba tot de communistische landen Anti-communistische betoging in El Salvador DE TOESTAND IN LAOS (Van onze Brusselse correspondent) De geruchten over een op handen zijnde devaluatie van de Bel gische frank kunnen thans categorisch worden tegengesproken. Er bestaat niet de minste kans, dat er een devaluatie zal plaats hebben onder de druk van de ontwikkeling in Kongo en Katanga. Zowel in eigen land als in het buitenland bestond de neiging om het ver lies van Kongo economisch ernstiger te zien dan het in feite is. De nuchtere cijfers spreken in dit opzicht een duidelijke taal: de Belgische uitvoer naar Kongo is vele malen geringer dan de Belgische uitvoer naar Neder land. Niet meer dan vier procent van de totale Belgische uitvoer i gaat (ging) naar Kongo. De in voer uit Kongo kon nog geen zes procent halen en volgens een be trouwbare berekening dankt België slechts 4 van zijn na tionale inkomen aan Kongo. Zelfs indien alle zakelijke be langen tussen België en Kongo worden verbroken, bestaat er geen kans op een devaluatie. Bovendien is er veel meer kans, dat een goed deel van de zake lijke relaties in stand zal blijven. Indachtig het spreekwoord: „Van je buren moet je het hebben" wijst men in België momenteel gaarne op het slechte voorbeeld van de Ne. derlandse winkeliers in de grensstreek, die niet aarzelden om met spookkoersen te gaan werken, zodra de eerste on gunstige berichten uit Kongo binnendrongen. Ten dele heb ben deze winkeliers hun be trekkelijke welstand juist aan de Belgische klanten te dan ken. Dat weerhield hun niet om op bepaalde dagen voor één gulden 18 franken te eisen met als gevolg natuurlijk, dat de Belgische kopers zich be drogen voelden. „Echt Ollaands", aldus 't veel zeggende commentaar. Ook in Nederlandse Horecafbedrijven is schromelijk overdreven. Zelfs in Den Haag en Amsterdam vroeg men 18 en zelfs 20 fr. voor één gulden. Hiermee hebben we onze zuiderburen en ons zelf een slechte dienst bewezen. Wij werkten immers hiermee deva. luatiegeruchten, dus verdere koersdaling, in de hand en we schrikten trouwe klanten af. Het Is niet alles goud wat er blinkt. Sommige Belgische in dustrieën worden door het ver lies van Kongo zwaar getroffen. Zo b.v. de metaalindustrie, die zich vooral de laatste tien jaren extra inspanningen hadden ge troost om de markt in Kongo te veroveren. Maar er is niet het minste gevaar, dat de Belgische economie zal inéénstorten door het verlies van Kongo en/of Katanga, onder meer omdat Kongo voor België veel minder belangrijk was dan Indonesië voor Nederland. Wij exporteren 10 van onze totale uitvoer naar Indonesië. België slechts 3 naar Kongo. Wij importeerden 8 van onze totale invoer uit Indonesië. Bel gië slechts 5,5 uit Kongo. Bij het beoordelen van de si- President De Gaulle heeft Chroesjtsjef bericht dat zijn mening over de ontwapening niet veranderd is, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken dinsdag op een persconfe rentie in Parijs meegedeeld. De Gaulle's schrijven is een antwoord op de brief van Chroesjtsjef, waarin de Russi sche premier zegt dat De Gaul le's opvatting over de ontwape ning kennelijk gewijzigd is. De Gaulle heeft Chroesjtsjef geschreven dat het gebrek aan belangstelling bij de Russen, die geweigerd hebben verder deel te nemen aan de ontwapeningsbe sprekingen van de tien-landen- commissie te Genève, er de oor zaak van is geweest dat er geen vorderingen zijn geboekt op het gebied van de ontwapening, zo zei de woordvoerder. De volledige tekst van De Gaulle's schrijven, dat maandag in Moskou is overhandigd, is niet in Parijs gepubliceerd. tuatie moet men er bovendien rekening mee houden, dat de prijzen in België stabiel zijn en de toestand van de openbare fi nanciën niet slecht. Weliswaar worden door het verlies van de Kongo de belastinginkomsten iets lager, maar anderzijds ontslaat het verlies België van enorme financiële verplichtingen, zodat men gerust mag zeggen, dat met de onafhankelijkheid van Kongo België bevrijd is van een zware hypotheek. In paniektijden nemen som mige gegevens ongekende af metingen aan. Zo is er paniek gekweekt doordat in tien dagen de goudvoorraden in Brussel daalden met vier miljard. Op grond hiervan ging men in Ne derland onder andere een eigen uitgevonden koers voor de Bel gische frank betalen in de ver onderstelling, dat de frank wel dra zou devalueren. België voert echter maande lijks voor vijftien miljard aan goederen in, die men in buiten landse valuta moet betalen. Als nu de Belgische importeurs geen risiko willen lopen en acht dagen vroeger betalen dan gewoonlijk geeft dit al een afvloei van vier miljard. Als bovendien dan ook de afnemers van de Belgische produkten acht dagen later be talen in de hoop daarmee wat extra valutawinst binnen te halen brengt dit opnieuw een afvloeien van vier miljard. In België zelf denkt niemand aan devaluatie. De grote be. drijven geven zonder meer hun orderbevestigingen af in vreem de valuta en denken er niet aan meer inkopen te verrichten, het geen ze wèl zouden doen indien ze bevreesd waren voor een de valuatie. Voïgens een Newyorks radio station is een groot aantal tegen standers van Fidel Castro in de Cubaanse marine gearresteerd. De premier en zijn broer Raid zouden de actie op de marine basis Cacablanca persoonlijk heb ben geleid. Regeringskringen in Havanna konden het bericht niet bevesti gen, aldus het radiostation. De arrestaties zouden zijn ver richt nadat bij een marine-offi cier die overboord viel van het jacht waarmee hij uit Havana wilde ontsnappen documenten en een tas met 7.000 dollar in beslag werden genomen. Dit zou ongeveer een maand geleden zijn gebeurd. De nieuwe premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft dinsdag zijn regering bekend ge maakt, die uit acht leden be staat. Een der leden van het nieuwe kabinet is Quinim Phol- sena, leider van de neutralists sche partij. Prins Soevanna is voorts mi nister van Defensie en van Bui tenlandse Zaken. Hij heeft een lid van de koninklijke familie tot medewerker voor defensie be noemd. In het kabinet zijn geen leden opgenomen van het twee de parachutistenbataljon, dat met de staatsgreep van dinsdag in Vientiane de val van de pro - westerse regering-Somsanith be - werkstelligd heeft. Prins Soevanna heeft in de nationale vergadering meege deeld, dat de buitenlandse poli tiek van de regering gebaseerd zal zijn op de neutraliteit, goede nabuurschap en vriendschappe lijke betrekkingen met alle lan den, zonder onderscheid. Toeby Lygong is het enige lid van het kabinet, dat ook van de vorige regering deel uitgemaakt heeft. Hij is lid van de Meo- stam, een minderheid, die het berggebied bewoont. De politiek van Prins Soevan na zal ook aandacht schenken aan de belangen van de minder heden, die samen meer dan de helft van de bevolking van Laos uitmaken. Prins Soevanna heeft gezegd, in de eerste plaats de veiligheid in het land te zullen herstellen, dat jarenlang een op stand van de pro.cummunisti- sche Pathet-Lao-opstandelingen, onder leiding van,Prins Soepha- noe Vong, heeft bestreden, (jf, v-„-, Volgens een bericht van radio- Vientiane zijn alle leden van de vorige regering en het leger, die door het tweede parachutisten bataljon werden vastgehouden, vrijgelaten. In een brochure „Het socialis me en de oorlog" heeft de vice- president van Zuid-Slavië, Ed- vard Kardelj, scherp stelling ge nomen tegen de Chinese opvat tingen omtrent een botsing tus sen communisme en kapitalis me. De tekst van de brochure wordt in afleveringen door het blad „Borba" gepubiceerd. In de kwestie oorlog of vrede gaat het er niet om of men oor log of geen oorlog wenst, maar wat de praktische resultaten zijn van een politiek die zich op de onontkoombaarheid van de oorlog richt. „Dit betekent zich richten op oorlog, een aanvalsoorlog inbe grepen." „Afgezien van nationale bevrij dingsoorlogen en binnenlandse revolutionaire oorlogen kan uit sluitend en alleen een verdedi gingsoorlog van de socialistische wereld als progressief worden beschouwd," aldus Kardelj. Wanneer de Chinezen de strijd voor de vrede een illusie noe men „dan zijn zij zich niet be wust dat zij de strijd voor het socialisme waarvan de strijd voor de vrede een integrerend deel is, eveneens een illusie noe men. Socialisme is synoniem met duurzame vrede. Plet is on zinnig te beweren dat de onont koombaarheid van oorlog toe neemt met de versterking van het socialisme, want dit betekent dat het socialisme een bron van oorlog is, aldus de Zuidslavische vice-president. De Chinezen koesteren zelf een illusie wanneer zij geloven dat een derde wereldoorlog „harmo- (Adv£ v- 1 «L -'■* *.N' •fr KARL UNSELT 36) Nadruk verboden. „Dat is onrechtvaardig," berisp te haar moeder haar en zij wond er zich werkelijk over op. „Er zijn zoveel fatsoenlijke en eerlijke ambtenaren." „Ik heb over onfatsoen en on eerlijkheid helemaal niet gespro ken," verdedigde Eva zich. Liidecke moest glimlachen over dat twistgesprek en zei: „Er zit wel iets in wat u zegt, Eva. Maar wat verlangt u dan eigenlijk van ons?" „Niets anders dan het weigeren van een ambt," antwoordde zij koppig, „ais men weet, dat men het niet met zijn geweten in over eenstemming kan brengen. Maar men wil natuurlijk leven, men wil gemakkelijk leven, want het is gemakkelijk ervoor te zorgen, dat de medeburgers bevelen respec teren en het is ook erg prettig een beetje macht tc hebben." „Zeker is dat gemakkelijk", gaf Liidecke haar toe en stond op. „In een land waar orde heerst is het zelfs een genoegen ambtenaar te zijn. Maar hier? Ik weet het niet." „Maar u zult me toch moeten toegeven, dat het er hier heel an ders zou uitzien, als niemand zich bereid verklaard had, minister of landraad, burgemeester of politiebeambte te worden? Wat zouden de Russen hebben kun nen doen?" „Eva, praat toch niet zo onver standig. U weet toch, dat daar altijd mensen toe bereid zijn. Ik heb het gedaan om de zaak te remmen en te voorkomen dat men nog dieper zinkt, en ik rem nog altijd. Geloof me toch. Voor velen ben ik een ergernis en daarom staat daarbuiten ook die donkere limousine. Verlangt u misschien van me, dat ik open lijk in verzet kom? Ik ben geen revolutionnair. Ik haat ruw ge weld. Ziet u, uw vader heeft zich verzet, hij kwam op tegen de overdreven prestatie-eisen in zijn fabriek, omdat hij niet wilde hebben, dat zijn arbeiders hun menselijke waardigheid zouden verliezen en robots zouden wor den. Daar was iedereen het mee eens. En wat heeft hij nu? Niets. Niemand heeft er iets aan. Som migen zullen hem een martelaar noemen stilletjes niet hard op. Het is hier onzinnig marte laar te worden, want zijn offer wordt niet bekend. Het wordt onderdrukt, zodat het geen school kan maken of als voorbeeld zou werken. U moet goed begrijpen, dat uw vader, als wij hem niet vrij krijgen, in een showproces openlijk als saboteur, vijand van het volk en landverrader aan de kaak zal worden gesteld. Men zal hem een bekentenis afper sen, en daarna wordt hij stom en verdwijnt zonder spoor en naklank. De paar bondgenoten zullen zich laten afschrikken en toegeven. Vroeger was het ken schetsend voor een martelaar dat hij moedig getuigde voor de waarheid, tegenwoordig is het 't getuigenis van zijn schuld, en dat is een leugen." Hij veegde het zweet van zijn voorhoofd en zijn adem ging snel. Ontdaan van alle ambte lijke waardigheid stond hij uit zijn fauteuil op een verloren mens in een ongebaande steppe, overgeleverd aan een onzeker lot. Hij werd akelig stil, een stil te die als een schaduw zich om de drie mensen in het vertrek legde. Het was de schaduw van een gedrocht, dat zich plotseling in zijn volle lengte dreigend had opgericht. Zij krompen ineen voor die demon en werden klein en onderworpen. De minister liep naar de deur. Hij keek mevrouw P^amdohr en Eva aan, stom afscheid nemend, zoals mensen doen, die uit de dodencel naar de galg gaan en elkaar niets meer te zeggen heb ben. Een stevige handdruk nog even bezegelde de gemeenschap pelijkheid van hun lot. Toen ver liet Liidecke de kamer. Eva keek hem met brandende ogen na. Ondanks haar verwar de gedachten, meende zij ge merkt te hebben, dat hij toch standvastig gebleven was en in haar innerlijk vroeg zij vergiffe nis voor al wat zij gezegd had. Toen zij haar moeder hoorde schreien, schrok zij op en ging naar haar toe. De stappen van Liidecke weergalmden dof in het trappenhuis. Eva nam haar moeder in haar armen en zei zachtjes: „Nu zal ik toch naar Georg moeten gaan, om hem te vragen hierheen te komen." Het duurde lang voordat zij antwoord kreeg. Het was een nauwelijks merkbaar hoofd schudden. Beneden vóór het huis sloeg een motor aan. Eva sprong naar het raam en zag nog net, hoe de minister, zonder links of rechts te kijken, instapte. Langzaam zette de wagen zich in beweging. Een beetje later volgde hem de donkere limousine. Toen kwam een man uit de andere richting en slenterde naar de plaats, waai de limousine gestaan had. (Wordt vervolgd.) nie" op aarde zou brengen. „De evolutie van de sociale betrek kingen tussen de socialistische landen wordt niet uitsluitend be paald door de tegenstelling so- cialisme-kapitalisme in de pre- revolutionaire en enge zin des woords. Er bestaan interne te genstellingen die geen recht streeks verband houden met de opruiming van de overblijfselen van de vroegere maatschappij." Anderzijds zou een oorlog „met het doel het socialisme met geweld te vestigen een poli tieke hegemonie en een ideolo gisch monopolie van de socialis tische landen zelf tot gevolg hébben, d.w.z. reactionaire fac toren oproepen." Het vestigen van het socialisme met geweld kan eveneens betekenen," zoals de anti-Zuidslavische campagne heeft aangetoond," „het van bui tenaf opleggen van een politiek aan een socialistisch land. Op deze wijze zouden in de socialis tische wereld imperialistische methoden weer in zwang kun nen raken." De Chinese theoriën „zijn een kortzinnige poging om de bin nenlandse moeilijkheden van een revolutie op te lossen door de wereldbelangen van het so cialisme te onderwerpen aan de particuliere belangen van een vastbesloten socialistisch land." Kardelj levert eveneens felle kritiek op de „reactionaire lan den" die met hun pressie, econo mische blokkade en politieke isolering van communistisch Chi na niet bemerken, dat „zij wind zaaien maar storm zullen oog sten". Deze storm steekt reeds op: China wenst zich als politieke macht te laten gelden, niet om de vrede en het socialisme te verdedigen, maar om de eigen moeilijkneden te boven te ko men. „De arbeidersklasse van de westelijke landen heeft de ge rechtvaardigde strijd van het Chinese volk om zich van de pressie, het isolement en de blok kade te bevrijden niet voldoende gesteund.'' Anderzijds verwek ken de theorieën over de onont koombaarheid van oorlog en de anti-Zuidslavische campagne bij de arbeidersklasse „vrees en wantrouwen". Door hun optre den langs de grenzen hebben de Chinezen „de vriendschap van de volkeren, die hun natuurlijke bondgenoten zijn in de strijd voor de definitieve bevrijding van Azië, verspeeld". De geschillen tussen China en Zuid-Slavië zijn niet het gevolg van een verschillende interpre tatie van het Marxisme. „Maar de weerspiegeling van objectieve tegenstellingen in de socialisti sche ontwikkeling: door zijn vormen, wegen en middelen is het socialisme niet een proces dat zich overal op dezelfde wijze herhaalt, het verschijnt nergens De regering van Fidel Castro in Cuba zal, aldus een bericht in het Amerikaanse blad „Newsweek Magazine", ver moedelijk met de Oostduitse regering officiële diplomatieke betrekkingen aanknopen. Volgens het blad zal deze ver dere benadering tot het Sow- jet-blok automatisch een ver breking van de diplomatieke betrekkingen met het regime- Castro door West-Duitsland ten gevolge hebben. Op zijn 34ste verjaardag en op de zevende verjaardag van de „26 juli beweging" heeft Fidel Castro zaterdag een ge lukwens ontvangen van Chroesjtsjef, waarin o.a. wordt gezegd, dat „onder uw held haftige leiding, Cuba zich in de voorste linie bevindt van de be weging tot de bevrijding der volkeren". Castro zegt in een antwoord- telegram hierop o.a., dat deze gelukwens „onze verplichting nog doet toenemen om op de door ons gekozen weg voort te gaan. De solidariteit van het Russische volk met de ver overing van de vrijheid door het volk van Cuba, en de be tekenis daarvan voor de vol keren van Latijns Amerika en voor de verdrukte volkeren in de wereld bewijst, dat de vol keren, die voor hun vrijheid en onafhankelijkheid vechten, niet alleen staan". In San Salvador is maandag een door de Rooms-Katholieke kerk georganiseerde anti-com munistische betoging gehouden waaraan ongeveer 20.000 boeren hebben deelgenomen. Een sterke politiemacht was op de been. De betogers gaven uiting aan hun instemming met de politiek van de regering van president José Maria Lemus. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. in zijn zuivere vorm. Zuid-Slavië zal nooit de histo rische betekenis van de Chinese revolutie vergeten en wenst een verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Zuid-Slavië „heeft nooit een openlijke dis cussie geschuwd," op voorwaar de dat hierbij „de door Stalin in gevoerde methoden niet worden gebruikt." Een niet-geïdentificeerd vlieg tuig heett dinsdag boven Vien tiane pamfletten uitgeworpen waarin generaal Phoemi, de leider van de anti-communisti sche beweging in Laos, meedeelt een „comité tegen de staats greep" te hebben gevormd. Ge neraal Phoemi zegt met de on der zijn bevel staande strijd krachten Vientiane te zullen heroveren op de parachutisten van kapitein Kong Lae. Buitenlandse waarnemers hechten niet veel belang aan de uitlatingen van generaal Phoe mi, omdat de koning mede op verzoek van kapitein Kong Lae prins Soevanna Phoema for meel tot kabinetsformateur heeft benoemd. Zoals bekend heeft de prins reeds een regering ge vormd. Het is nog niet bekend of het revolutionaire comité zich zal ontbinden nu de eis, prins Soe vanna Phoema met de vorming van een nieuwe regering te be lasten, is ingewilligd. Men acht het niet uitgesloten dat het co mité zich voorlopig zal handha ven om er op toe te zien dat de regering Soevanna Phoema de beginselen van de revolutie ook werkelijk naleeft. De parachu tisten van kapitein Kong Lae be waken nog steeds de strategi sche punten van Vientiane. VRIJDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de jeugd; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Dit en het andere, lezing; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Gesprek over emigratie; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Pianore cital; 11.40 Orgelspel; 12.00 Jazz muziek; 12.20 Voor de landbou wers; 12.33 Sport; 12.50 Piano spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Amus. muz.; 13.55 Beursbe richten; 14.00 Dameskoor; 14.30 Voordracht; 14.50 Carillonbespe ling; 15.05 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.25 Ver sierde vakantietips18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Ge- var. muz.; 18.50 Act.; 19.00 Voor de kinderen; 19,lo Hammondor gel; 19.30 Het platteland nu; 19.45 Op bezoek bij anderen; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Het amateurisme en de mo derne film; 20.20 Hongaarse zi- geunermuziek; 20.35 Indrukken over het Arminiuscongres; 20.50 Volksontwikkeling in België; 21.00 Quiz; 22.15 Buitenl. week overzicht; 22.30 Nieuws; 22.40 Zorg om de mens; 23.00 Soc. nws in Esperanto; 23.10 Muz. revue; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Voor de jeugd; 10.05 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Middag klok; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.55 Katholiek nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gram.; 14.30 Chansons; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 15.35 Voor de zieken; 16.30 Gr.; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 16.10 Vaticaanse act.; 18.25 Lichte mu ziek; 18.50 Emigratiepraatje; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Gram.; 19.30 Pol. lezing; 19.40 Gram.; 20.25 Zang en harp; 20.45 Dub- belkwartet; 21.00 Licht progr.; 21.30 Orkest; 22.25 Boekbespre king; 22.30 Nieuws; 22.40 Echt leven, lezing; 22.50 Gevar. progr., 23.55 Nieuws. I BRUSSEL (VL.): 12.00 Volks muziek; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.50 K«ersen; 13.00 Nws; 13.15 Gevar. muz.; 14.00 Orkest; 16.00 Koersen; 16.06 Orkest; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 18.00 Vlaamse liederen; 18.10 Boekbespr.; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.40 Opera; 22.00 Nieuws; 22.50 Gram.; 23.00 Nws; 23.05 Groeten van militairen uit Kongo. Televisieprogramma's NED. T.V.: 2000 Weekjournaal; 20.30 Attentie; 21.00 Documen taire; 21.20 Documentaire; 21.45 TV-film; 22.10 Dagsluiting. VL. BELG. T.V.: 19.30 Nieuws; 20.00 Filmklucht; 20.20 Filmrep.; 22.05 Nieuws en journaal.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5