UIT DE PROVINCIE BEURSOVERZICHT fftsUllUKfl t.v. Powers verklaart zich schuldig Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De schaduw der steppen TERNEUZEN AXEL. BOSCHKAPELLE SLUIS OLYMPISCHE RECORDS ZIET VEEL BETER OP EEN ECHTE radio tazelaar STOPPELDIJK. IJZENDIJKE SOWJET-UNIE ACHT HAMMARSKJOELDS INTERPRETATIE ONJUIST Hoogovens vast internationals krachtig 5 in herstel, Beursindices N abeurskoersen AMERIKAANS PERSCOMMENTAAR OP KONGO AANVARING OP DE ELBE INDONESISCHE AUTORITEITEN OVER NEDERLANDS NIEUW-GUINEA NOG GEEN PREMIER IN ZUID-KOREA DE OPGELEGDE WERELDSCHEEPS- TONNAGE Vloermat!! Vlag uit de ontdekker Australië verhoogt de belastingen fee W f!f»j Auto in de sloot In de nacht van dinsdag op woensdag is de auto van de al hier woonachtige heer R. V. op de provinciale weg AxelTer- neuzen nabij het z.g. Ferleman- straatje van de weg geraakt en via de berm in de naast de weg gelegen sloot terechtgekomen. 'De auto werd aan de linker voor- en zijzijde zwaar beschadigd. Door een kraanwagen is de auto uit de sloot getrokken en overgebracht naar garage Boone. De bestuurder is, wonder bo ven wonder, zonder letsel uit de auto gekomen. Benoeming. Met ingang van 1 september as. is tot leraar in de Duitse raai en letterkunde aan de Rijks ■H. B. S. te Breda benoemd onze stadgenoot de heer M. P. Visser. Paarden op hol. Toen de heer J. B. met paar den en wagen een oprit van de wagen plotseling door. De voer. man kon de paarden niet meer in toom houden en terwijl zij op hol sloegen, werd de heer B. van de wagen geslingerd. Het slacht offer moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar bleek, dat hij een gebroken schouder en een hersenschud ding had opgelopen. Luidkiokken gearriveerd. De grootste luidkiokken, die in het belfort van Sluis zullen ko men te hangen, zijn gearriveerd. Ze zijn gegoten door de Fa. B. Eijsbouts te Asten. De grote klok heeft tot inscriptie: „Anno Do- mini MCMLX in het twaalde re geringsjaar van H. M. de Konin gin". Toen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland was werd de restauratie voltooid van het in 1944 door oorlog zwaar bescha digde stadhuis. Mede dank zij de steun van de burgerij werd als bekroning dit klokkenspel ge plaatst. Aan de andere zijde van de klok vindt men: „De restauratie met het unieke goudfilter NOORBSTRAAT 21 (t.o. de Hema) TELEFOON 2361 TERNEUZEN Enorme collectie! Prijzen v.a. f 775.- geschiedde tijdens het bestuur van P. F. van Hootegem, burge meester-secretaris, J. H. Ge- vaert en S. A. van Hal, wethou ders: J. H. M. M. Aernoudts, C. F. A. Dekkers, A. J. Herdink, K. T. van de Vijver, en J. P. J. Wage, raadsleden. De kleine klok draagt tot op schrift: „Ik heet Ian. In 1960 werd ik gegoten ter ere van Jan tje van Sluis, de oudste klok kenist van Vlaanderen, die sinds 1424 vanaf de stadhuistoren heeft gewaakt en zal waken over het wel en wee van alle Sluize- naren". Beide klokken dragen aan de bovenzijde een randschrift. De grote vermeldt hier de naam van de klokkengieterij, die het werk leverde: de kleine het jaartal. Ze zijn versierd met het wapen van Sluis. Een derde luidklok zal op het einde van deze maand arri veren, tegelijk met de klokken, die nodig zijn voor het carillon. Ongelukkige val Het vijfjarig dochtertje van de familie De S. kwam bij een val van de tweede tree van de trap zó ongelukkig terecht, dat zij een been brak. Het meisje werd naar het ziekenhuis te Hulst overge bracht. „Flaiulria" weer voor de radio Het programma dat zaterdag middag van 2.40 tot 3 uur door het phil.-harmonica orkest „Flan- dria", onder leiding van J. An- thonisse, voor de VARA zal wor den uitgevoerd, bestaat uit de nummers: „Ancona", mars van Alb. den Hollander; „In 't Witte Paard", operette van Ralph Be- natsky; „Tango Melancolique", van B. Jansen en „Kort en Goed" polka van Heinz Munssonius. Het is thans de negende maal dat dit amateurorkest voor de radio optreedt. De Sowjetrussische ondermi nister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof heeft dinsdagavond in een onderhoud met dr. An drew Cordier, uitvoerende assis tent van de secretaris-generaal der V. N„ verklaard dat de inter pretatie die Hammarskjoeld aan de resoluties van de Veiligheids raad over Kongo heeft gegeven, „duidelijk in strijd is met geest en letter" van deze besluiten. Hammarskjoeld heeft ver klaard dat hij de uitspraak van de Veiligheidsraad aangaande het principe van niet-inmenging in de Kongolese binnenlandse politieke aangelegenheden inter preteert als te betekenen dat de wereldorganisatie strikt neu traal moet blijven in het geschil tussen Katanga en de centrale regering van Kongo. Dr. Cordier heeft Hammars kjoeld onmiddellijk na diens aankomst op het hoofdkwartier van de V. N. in kennis gesteld van het Russische standpunt. 4—i Ket Damrak gaf gisteren een zeer krachtig herstel te zien voor de Unilever- en 'Philips- waarden op de misstap van dins dag. Ook AKU's konden zich her stellen, doch aandelen Kon. Olie moesten opnieuw enig terrein .prijsgeven. Certificaten Hoog ovens zetten de vaste tendentie var; de voorgaande beursdagen verder voort. De handel was -dooreikaar iets levendiger verge- -fcken bij die van dinsdag. Aan- wijshare redenen voor de vaste stemming waren niet aan te ge ven. Op politiek gebied was alles ïfeij het oude gebleven en ook uit het bedrijfsleven viel niets te vernemen, dat de koersen van de internationale waarden gunstig kon beïnvloeden. Hoe of hoe, de koersen van de hoofdfondsen wa ren gistermiddag beduidend ho ger ten opzichte van het vorige slotpeil. Het buitenland nam hier ■es daar de stukken uit de markt ee tegenover deze vraag stond riet voldoende aanbod. Aandelen Philips liepen op van 1306 tot 1369 om op circa 1307 de markt te verlaten. De koerswinst be- cdrseg voor deze aandelen circa 36 punten, waarmede het verlies van dinsdag werd ingehaald. Voer Unilevers bestond opnieuw een goede belangstelling waar door de margarinewaarden ste iger van 929 tot 933, om op 931 ■és markt te verlaten. Hier werd hel koersverlies van dinsdag ridinschoots ingehaald. AKU's vsheterden op 538 twee punten <bij een kalme handel. Koogovens werden weer vlot «it de markt, genomen op circa 32. Deze certificaten voegden issxeien aan de tien punten koerswinst van dinsdag circa elf fCffiten toe. Eventuele eerste Scsïf jaarcijfers van dit concern iwDiden in de eerste week van september verwacht. Op deze cgfers wordt door de beurs en 3jet buitenland reeds vooruitge lopen. De Hoogovenwaarden werden de laatste dagen met (Biske posten uit de markt geno men.. Weliswaar herstelden aan stelen Kon. Olie zich gistermid dag van ƒ133,80 tot ƒ134,40, doch dit verhinderde niet dat op de» prijs een koersverlies anoest worden geïncasseerd van «circa een halve gulden. De aan delen noteerden wederom bene den pariteit New York. De scheepvaartaandelen wa zen lusteloos en weinig veran derd. Ook in de cultuursector aid niet veel te beleven. Staats- fcracteen kalm en doorelkaar goed gedisponeerd. In de lokale afdeling werden aandelen Heineken goed prijs houdend tot iets hoger geadvi seerd op het bericht, dat de maatschappij een overeenkomst heeft aangegaan met een belang rijk Italiaanse brouwerij con cern. De overeenkomst heeft be trekking op een participatie van Heineken in de holdingmaat schappij van genoemde brouwe rijgroep en op het verlenen door Heineken van technische bij stand. Aandelen Halberg werden circa tien punten hoger op 50 geadviseerd op de gunstige ver wachtingen van het lopende boekjaar. Bandoengsche Kinine kreeg een hogere adviesprijs als nawerking van de dividendver hoging. Zwanenberg een tiental punten in reactie. 15/8 16/8 17/8 Int. Conc. 637.42 627.69 632.10 Industrie 329.38 332.80 334.36 Scheepvaart 160.07 160.02 160.02 Banken 212.15 212.80 215.08 Cult. enz. 153.66 152.87 153.32 AKU: 539—539% slot 539 (538%) Kon. Olies: 134.10—134.20slot 134.10 (133.40) Philips 1311—1313 slot 1312 (1307%) Unilever: 933—935 slot 933 (930) Hoogovens: 832—834 slot 833 (830) (133.40) Prolongatie 3% procent. De „Washington Post'' schrijft dat Hammarskjoeld thans te maken heeft met „de bittere er fenis die de blanke in grote de len van Afrika heeft achtergela ten." Loemoemba's houding kan uit deze bitterheid worden ver klaard, „maar schijnt ook een sinistere hand te verraden". Voorts merkt de Washington Post op dat Loemoemba's eis dat de multi-reciale, multi-nationale troepenmacht van de Verenigde Naties moet worden vervangen door een Afrikaanse strijdmacht „een soort omgekeerde rassen haat" is. De „New York Times" meent dat de Veiligheidsraad „niet an ders kan doen dan zijn eigen ge zag en dat van Hammarskjoeld te bevestigen". „Achter Loe- moemba staan de Sowjet-Unie en communistisch China, die Hammarskjoeld hebben uitge kreten voor „een lakei van de imperialisten in het bijzonder van „de Amerikaanse imperia listen" omdat hij weigert bloed te vergieten en die hebben ge dreigd zelf troepen naar Kongo te zenden om de reeds door links-georiënteerde adviseurs om ringde Loemoemba te steunen." „Dit is het grotere gevaar waarbij, zoals Hammarskjoeld heeft gewaarschuwd, „de oorlog of vrede in het geding komen en het is aan de Veiligheidsraad passende maatregelen te nemen om het gevaar dat Kongo thans bedreigt uit te bannen." Het 8.298 brt. metende Neder landse vrachtschip „Drente" is in de nacht van dinsdag op woensdag toen het van Hamburg af de Elbe afvoer, in aanvaring gekomen met een baggerschuit die dadelijk zonk. Eén opvarende van de schuit wordt vermist. Twee boten van de douane en één van de politie hebben verscheidene uren tever geefs naar de vermiste gezocht, aangenomen wordt dat hij ver- De schuit ligt in de vaargeul, dronken is. De staf-chef van de Indone sische marine, vice-admiraal Martadinata, heeft gezegd „dat de Indonesische marine zich thans tegenover een „politieke taak" gesteld ziet om de Neder landse uitdaging in het omstre den gebied van West-Irian tege moet te treden", zo is gisteren in Djakarta bekendgemaakt. De staf-chef zei dit tot marine personeel dat drie oorlogsschepen (een landingsvaartuig en twee onderzeebootjagers) van de Ver enigde Staten naar Indonesië had overgebracht. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr Soeban- drio, die van een reis naar de Molukken en Celebes in Djakarta is teruggekeerd, heeft meege deeld, dat het zenden van oor logsschepen naar Westelijk Nw.- Guinea het Indonesische volk had gesterkt in zijn vastbesloten heid zo spoedig mogelijk dit ge bied te krijgen. Hij zei aan jour nalisten, dat Nederland door het zenden van oorlogsschepen de verontwaardiging en boos - heid van de gehele bevolking had opgewekt en dat de vast beslotenheid van het Indonesi sche volk om de strijd om West- Irian zo spoedig mogelijk te be ëindigen, was versterkt. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft woensdag ge weigerd Kim Dojon als kabinets formateur te accepteren. Deze leider van de „oude fractie" van de democratische partij kreeg slechts 111 stemmen, terwijl hij er 114 nodig had voor de inves tituur. (Vervolg van pag. 1) De verdediger aan het ivoord. Na de hervatting kreeg de ver dediger Grinef het woord. Grinef begon Powers te vra gen naar zijn ouders en gezin. Powers zei dat zijn vader schoenmaker was. „Mijn vader heeft jaren in de mijnen ge werkt. Maar hij kreeg een onge luk, waarbij hij bijna om het le ven kwam, waardoor zijn gezond heid werd aangetast." Grinef vroeg of Powers uit een arbeidersgezin kwam. „Ja, antwoordde Powers. „Bezit uw vader onroerende goederen?" „Ja, een boerderij, maar deze levert geen verkoopbare produk- ten op." „Wat voor onderwijs hebt u genoten?" „Ik heb een college doorlopen waar vooral biologie en schei kunde werden gedoceerd. Als student moest ik werken om mijn studie te helpen betalen". Powers zei dat hij nooit aan het politieke leven had deelgeno men en tot geen politieke partij behoorde. Onder groot animo van de aan wezigen verklaarde hij dat hij nog nooit had gestemd. Grinef vroeg hem toen hoe hij na zijn arrestatie was behan deld. Powers: „Veel beter dan ik verwacht had". Grinef vroeg Powers toen of hij ook had kunnen weigeren om de vlucht met de U-2 te ma ken. „Neen", antwoordde Powers, die daarop zei dat zijn kamera den hem een lafaard zouden hebben gevonden, als hij gewei gerd zou hebben; bovendien zou dat neergekomen zijn op con tractbreuk. Grinef vroeg hem toen welk geldelijk voordeel hij van zijn werk bij de Amerikaanse gehei me dienst had. „Ik kon er mijn schulden door betalen, in tamelijke welstand leven en geld sparen voor een huis en een eigen zaak, waar door ik onafhankelijk van mijn ouders zou zijn geworden. Ik kreeg mijn hele maandsalaris niet in handen. Een gedeelte WTd vastgezet en dit zou ik na afloop van mijn contract gekre gen hebben". Grinef vroeg hem, waarom hij geen arts was geworden zoals zijn vader gewild had. De Engelse Kamer voor de Scheepvaart heeft bekendge maakt dat op 1 augustus j.l. in de wereld 650 schepen van teza men ruim 5.424.000 ton opgelegd' waren wegens gebrek aan em plooi. De cijfers voor de vooraf gaande maand waren 663 sche pen met tezamen 5.471.000 ton. „Ik kwam van het college af op een leeitijd waarop ik spoe dig in militaire dienst had moe ten gaan. Het is dan moeilijk om een goed baantje in Amerika te krijgen omdat niemand iemand wil hebben die toch bin nenkort in dienst moet. Om niet hoeven wachten op een oproep voor de infanterie, ben ik toen maar vrijwilliger bij de lucht macht geworden." Desgevraagd zei hij dat hij niet op eigen initiatief bij de Amerikaanse geheime dienst was gegaan. Na afloop van mijn diensttijd bij de luchtmacht was ik van plan bij de burgerlucht vaart te gaan, maar hiervoor was ik al te oud. Toen men mij een baan aanbood met een salaris, dat ongeveer gelijk was aan dat van een eerste piloot van een lijntoestel, was ik erg blij. Powers zei dat hij wist dat het mislukken van de topconferentie en het niet doorgaan van Eisen howers bezoek aan de Sowjet- Unie, de rechtstreekse gevolgen waren van zijn vlucht boven de Sowjet-Unie. Hij verklaarde voorts dat hij nooit een leidende functie had bekleed bij de afde ling „Tien-Tien". Ik was slechts piloot en men heeft nooit over leg met mij gepleegd over de vluchten boven de Sowjet-Unie. Men vroeg Powers op de zit ting ook naar de geheime op drachten die hij had uitgevoerd vóór de noodlottige vlucht. Hij zei dat hij verscheidene vluchten langs de zuidgrenzen van de Sowjet-Unie had ge maakt. Powers verklaarde dat zijn su perieuren in 1956 het meest ge ïnteresseerd schenen in het ge bied van de Zwarte Zee. Later leek deze interesse meer naar het oosten uit te gaan. Men had hem verteld dat hij vermoedelijk wel het lanceren van een raket zou zien. De 17-jarige Engelsman Jan Kelly heeft de vangst van leven gedaan met deze reu»| snoek, die hij na een .gevecht va drie kwartier op het droge vvisl te brengen. De vis, waarvoor de vissersui:| drukking „vloermat" nog aan bescheiden kant is, meet 1,15 rol ter! VALS ALARM STICHTTE VERWARRING De Rotterdamse politie werd dinsdagmiddag gealarmeerd, om dat een blond jongetje met een auto ontvoerd zou zijn door een man in een bruin jasje. Het merk van de auto werd ook op gegeven, evenals de nummers van de kentekenplaat. Direct ging er een mededeling de ether in om alle op straat zijnde radiowagens te waarschu wen, speciaal die in het noorden van de stad, omdat daar de ont voering zou hebben plaatsgehad! Een der wagens, die tever geefs in Overschie had gespeurd, werd tenslotte naar het centrum van de stad gedirigeerd. Op de weg hierheen zag men uit tegenovergestelde richting een auto aankomen, die beant woordde aan het signalement. Niet alleen klopten de cijfers op President Eisenho wer toont de Ameri kaanse vlag, die in de capsule (rechts) van de „Ontdekker" vorige week een reis door de ruimte heeft gemaakt en die bij Hawaii werd gebor gen. In het midden staat de stafchef van de Amerikaanse lucht macht, generaal Thomas D. White en rechts (voor een deel onzichtbaar) ko lonel Charles G. Ma- hison, onder wien'; leiding de „capsule- jacht" plaatsvond. 2. Het gelach en gepraat ver stomt, als Eric ineens oprijst uit zijn zetel. In korte woorden deelt hij de aanwezigen mee, wat zojuist aan het licht gekomen is. „Hier moet zo snel mogelijk werk van gemaakt worden", zegt de Noorman. „Er moet Axe en zijn mensen wat overkomen zijn, ze hadden hier immers allang moeten aankomen!" „Dan gaan we ze toch zeker zoeken", gromt Svein Langtand, „ik heb zogezegd, nog nooit een vriend in de steek gelaten" „Zoeken? Maar hoe? En Waar?" valt Tristan nuchter in. „Om niet te vragen of het zin heeft hen te zoeken, ze kunnen wel schipbreuk geleden hebben" „Dat zou dan heel toevallig moe- i ten zijn. als daarbij allen omgeko men waren", antwoordt de Noor- 1 man. „Maar, inderdaad... om op goed geluk op zoek te gaan naar Axe's vloot is zinloosEr moet een aanknopingspunt zijnHad den we maar een aanknopingspunt hoe klein ook Mogelijk, dat het schip, dat op hetzelfde moment op trage riem slagen de fjord binnenglijdt, ophel dering kan brengen...! de kentekenplaat, maar op achterbank zagen de politiema I nen de man in het bruine jasjel zitten en door de achterruit viel hun oog op de blonde krullef van het ventje. Zonder zich een ogenblik bedenken gaf de chauffeur „val gas", keerde de auto en reed lit'J gazon door de gezochte auil achterna. In Overschie werd cl wagen aangehouden en kwar| de ontnuchtering voor de ijverig politiemannen. Uit de aucl Kwam een vrouw te voorschijn in een bruin suède jasje, hej haar opgestoken, waardoor zij e op enige afstand als een moet hebben uitgezien. Het jotL getje met de blonde krullen or,:f popte zich als een hond, wieni| blonde gekrulde haardos via achterruit de agenten op dwaalspoor had gebracht. Onrl dig te zeggen, dat het voorvJ nogal wat hilariteit verwekte. I Het ontvoerde jongetje is eve wel niet terecht gekomen, wai een onderzoek wees later uit,- d het alarm vals was geweest SPORTVLIEGTUIG MAAKT VOORZORGSLANDING Een sportvliegtuigje heeft g.l termiddag omstreeks twaalf u." een voorzorgslanding gemaal in een weiland aan de Zuiden weg in Schellingwoude (Amstifl damNoord). De piloot hiertoe gedwongen zijn wegen benzinegebrek. Het sportvliegtuig, een Pipe Cub met de registratietefel PH-UCX, is eigendom van de l tionaie luchtvaartschool op vliegveld Zestienhoven. De brevetteerde Rotterdamse spi vlieger J. R. van Bennekum,1 recteur van een Rotterdams I venbedrijf, was er gisterochtfl tussen half elf en elf uur rr.^ vertrokken voor een vlucht naa Texel en terug. Hij was in gei schap van een vriend, de hes J. Verhoef uit Oegstgeest. De voorzorgslanding is M goed afgelopen. De beide in-| lenden liepen geen letsel op het toestel werd niet beschadig De rijksluchtvaartdienst heelt a piloot toestemming verleendv-1 het weiland uit weer op te s"| gen. WIELRIJDSTER REEE TEGfl| AANHANGWAGEN. Op de Westkruiskade te terdam is dinsdagavond de acl tienjarige Lea Impelman, 11 zij uit de bioscoop kwam, dcc lijk verongelukt. Even nadat I op haar fiets was gesprot, kwam zij in botsing met bromfietser. Door het slinger' I botste zij tegen de aanhang gen van een passerende Di vrachtauto. Ernstig gewond zij naar het ziekenhuis opc Coolsingel vervoerd, waar b'L;;| dat het meisje reeds overlc:'| was. De regering van Australio H de economische expensie van I land afremmen door middel i I een aanzienlijk begrotingsou I De raad kwam dins bijeen onder voorzitters burgemeester A. P- Ko ingekomen was een van burgemeester A. F se waarin hij, mede na eezin, de raad zijn dank betuigde voor waarop de dag van he iubiieum van de heer lu burgemeester van een onvergetelijke - ™Lkt De huldiging, i gemeèster in zijn schnj fïcl alle gekoesterde raad door de P- Z. E. M te laten opstellen ter in de gemeente nog n sloten jiercelen aan te tot -uitvoering van da de gemeentekas een bijdrage te verlenen. 'tv Voorzitter deelde ide dat dit gemeente doorkruist wordt doorc E. M. bezig is aan hei brengen van een pla voorziet in de aansli alle in Zeeland aanwez niet aangesloten perc onrendabele gebieden. hier om 1200 percelei de aansluitkosten W groot op 6 miljoen i kostenverdeling zou kunnen zijn: 2 i 7c ■20 door de gemee: door de provincie en de belanghebbenden Besprekingen worden voerd door de P. Z. E landbouworganisaties laatstgenoemde koster de landbouworganisa dragen, zodat de bek den zelf 33% behoe' dragen. Deze regelin praktisch analoog zi; welke geldt voor de I lingsgebieden. De heer G. Claeijs liefst zien, dat er a; meentelijke plan wor werkt. Wachten totd; voor de gehele pro* tot stand kan komc spreker onnodig bovendien heeft de ra gelden der gemeentel gen gevoteerd, zodat De „HARMOIS zaterdag 27 au ER ZIJN Bus- en tribun* Belle Vue", Noo elk 3e flesje elk 2e pakje voor 18 ct THEE-VOORD SPAS Vanille toffe Spekulaas Zalm Conspar f Zalm Conspar Fj Kippesoep Gehakt in ji Spar-limonad mat DUBBEL 28 ct voordeel! LIMONADESIROOP 140 33 ct voordeel LIMONADESIROOP 165 Ook vruchte m schot in het belasting# 1960/61. Zij heeft gisteren in he;| itelkfl parlement begrotingnvoorstei van deze strekking ingedif die voorzien in belastingve' gingen. ZIEKENFf DE VAS1

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2