SPORTNIEUWS Katanga een nieuw Algerije? Radio en Televisie Bij ontvluchtingspoging doodgeschoten Eigendom en pacht in de landbouw Eric de Noorman - De huid van de beer BURGERLIJKE STAND Belangen van 1 s en België op de duur onverenigbaar VOETBAL DUIVENSPORT WIELRENNEN ATHLETIEK Gemeente Terneuzen - anmmipe Beleen ook in dergaan en dit doet hem op elk Ooor sommige neigt n, ook wer°kelijk 0f slechts ingebeeld •officiële posities, is meer dan affront van Belgische zijde met een hysterische woede reageren. Het is overigens weinig aan- eens de verdenking (uitgespro ken, dat de premier van Kongo, Patrice Loemoemba, als mario net van het Kremlin de muiterij van de „Force Publique" met haar bloedige gevalgen zou heb ben geënsceneerd, om in de eer ste plaats de Belgen uit het land te drijven en in de tweede plaats zijn volk in handen te spelen van hei wereldcommunisme. Dat LoemetJiiba communist zou zijn, is door zijn vijand nr. 1, Mojsje Tsjombe, de regeringschef van het separatistische Katanga, al veel eerder beweerd. Andere Belgen en ook talrijke Kongolese leiders wijzen een dergelijke verdachtmaking af en dat op goede gronden. Loemoem- ba is een nationalist en een man van een bijna ziekelijke persoon lijke gevoeligheid. De scanda leuze rede, die hij indertijd in aanwezigheid van koning Boude- wijn hield, was, zo is later geble ken, bedoeld als een wraak neming voor het feit, dat de koloniale heersers, in de laatste dagen van hun macht, getracht hadden Loemoemba uit de staats leiding te manoeuvreren ten gun ste van de meer bedachtzame Kasavoeboe. Die poging mis lukte, maar Loemoemba was er niet minder razend om. GEEN COMMUNIST, MAAR TACTICUS De Kongolese premier is geen i communist: hij sleept in het geheel gen ideologische ballast mee. Hij is een merkwaardige goede tacticus, die iedere kans voor zijn zaak weet te gebrui ken en die steeds bereid is, de een tegen de ander uit te spe len. Hij noemt zich „neutralist" en koketteert met de „vooruit gang", maar dat alles op een vrijblijvende manier. Hij was zeker van het begin af van plan de Belgische invloed in Kongo, na het uitroepen van de onafhankelijkheid, zo snel mogelijk te breken. En toch is deze door geen rem mingen gehinderde, demagogi- sche man geen principiële vijand van België. Maar het minder waardigheidscomplex der lange jaren van onmondigheid brandt in hem sterker dan in andere Kongolese leiders en dat maakt voor hem een samenwerking met de Beigen ondraaglijk. Daarbij drukt hem de gevangenisstraf, die hij in het verleden moest on- nemelijk, dat de zeer bedacht zame en intelligente Kasavoeboe, aie een conservatieve Katholiek van een sterk anti-communis tische gezindheid is, zich niet zou verzetten tegen een eventuele poging van Loemoemba om de jonge staat naar Sowjet-voor- beeld te organiseren. In tegenstelling tot een zeer verbreide mening is hij geen man, die men als marionet zou kunnen misbruiken. Nog altijd is hij de machtigste politicus in beneden-Kongo, waar zijn partij, de „Abako", alle andere partijen verre overvleugelt. Katanga: dilemma voor allen Wat voor Patrice Loemoemba vooral aanleiding is geweest, om tegenover de Belgen een zo on verzoenlijke houding a^n te ne men, was de affaire van het af vallige Katanga, Niet slechts België en de Verenigde Naties bevinden zich hier in een dwang positie, maar ook de Kongolese premier. Verliest de Kongolese republiek werkelijk de rijke pro vincie Katanga, die zestig pro cent van de liodemschatten der vroegere Belgische kolonie bevat, dan heeft zij geen toekomst. Het is een vraag van leven en dood voor de jonge staat, deze schat kamer niet kwijt té raken. En Loemoemba is er vast van over tuigd, dat de houding van Mojsje Tsjombe te wijten is aan Belgi sche machinaties. Maar niet alleen voor de Kongolese nationalisten, ook voor België is Katanga van vitale betekenishet is de laat ste, maar sterke troef, die het koninkrijk nog in Kongo bezit. Men moet bedenken, dat Bel gië thans in Kongo gestraft wordt voor het feit, dat het de Kongolezen te kort op de onafhankelijkheid had voorbe reid. Ware de Belgische rege ring „harder" geweest en had zij de onafhankelijkheid nog enige jaren geweigerd, dan zou waarschijnlijk de catastroof niet zijn losgebarsten boven de hoofden der kolonisten die men zich werkelijk niet uitsluitend voor mag stellen als een aan tal op kosten der inheemsen '1 rijk geworden lieden. De ingetreden breuk met de Kongolese republiek likwideert echter waarschijnlijk de Belgische invloed in de vroegere kolonie radikaal en voor altijd. Dat is een bitter resultaat, nadat men alles bij elkaar genomen in dit Kongo toch enige ge neraties lang een beschavings- werk heeft verricht, dat op vele gebieden respect afdwingt. Het is een daad der rechtvaardig heid, dit eens vast te stellen, nu in de afgelopen weken zoveel slechts over het Belgische be stuur is gezegd. Na de schokken, die de Belgen hebben gekregen, Is het begrij pelijk, dat het separatisme in waLanga, ofschoon bepaalde Belgische invloeden daaraan be paald niet vreemd .zijn, voor elke Belg iets buitengewoon verlei delijks heeft. Juist in Katanga zijn grote Belgische waarden geïnvesteerd. De „Union Minière" en de andere onderne mingen, die de koper- en de uraniumwinning bedrijven, bezit ten de sleutel tot beuijdenswaar- dige rijkdom dezer Kongolese provincie. Gelijke belangen Mojsje Tsjombe, een Afrikaan uit de Katangese elite, geldt als een van de rijkste mannen van het land en zijn bindingen aan de grote Belgische concerns in Katanga zijn alom bekend. Hij is van het begin af niet warm gelopen voor de onafhankelijk heidsverklaring en heeft steeds de voorkeur gegeven aan een oplossing, die, bij een vérgaande autonomie voor Kongo, de banden met België zou hand haven. Maar zijn de belangen van de chef der regering van Katanga, op lange termijn gezien, iden tiek aan die van België? Op het ogenblik is dat wel het geval. Maar men moet ook aan de dag van morgen denken. Zal het mogelijk zijn in de borrelende heksenketel van Afrika, waarin alles naar onafhankelijkheid en vrijheid dringt, een positie van Europese hegemonie op te bouwen, waarin achter de cou lissen van fictieve soevereiniteit de invloed van de vroegere koloniale mogendheid beslissend zal zijn? Het gaat hier geenszins om de materiële resultaten van een dergelijke Europees-Afrikaanse gemeenschap. Zij zouden waar schijnlijk uitstekend zjjn. Maar zij zouden licht wegen tegenover de mystieke kracht van de nationalstische leuzen, die de gehele Afrikaanse wereld in een koortsachtige beweging hebben gebracht. Het is daarom zeer de vraag, of de massa's van Katanga op aen duur tegen de revolutionaire invloed van de nationalistische bacil te immuniseren zouden zijn. Men steunt op het ogenblik geen regiem meer met bajonet ten. Zou België er ondanks Ver enigde Naites en de regering- Loemoemba in slagen, zich in Katanga in te graven, dan zou dit naar alle waarschijnlijkheid bmnen korte of lange tijd toch 'leiden tot een soort „Algerijnse oorlog", een uitputtende gueriiiastrijd zonder einde en uitzicht. Kan een klein land zich een dergelijke last op de schou ders laden? Het dilemma is, zo- ais men ziet, gruwelijk. Geest van Degrelle Het probleem is ook veel zijdig, want in België zelf is de druk niet minder enorm dan in Kongo. De liberalen dringen er steeds weer opaan, de kaart Katanga uit te spelen, zonder zich om de Verenigde Naties en juridische vraagstukken te be kommeren. En een andere orga nisatie, een groep, die de be langen der Kongolese kolonisten zegt te vertegenwoordigen, ont plooit een verontrustende acti viteit. Er zijn enige straatdemon straties geweest, die een duide lijk anti-democratisch karakter hadden. De kruistocht tegen de „poli tici. die het land verkopen" was de belangrijkste leuze van Léon Degrelle en zijn fascistische Rex-partij. Degrelle geniet thans in Spanje, nadat hij zich tijdens de wereldoorlog met huid en haar aan Hitler had verkocht en door een Belgisch militair hof bij verstek ter dood was veroor deeld. Dreigt België als onzalig gevolg van de tragedie in Kongo en haar ingrijpende materiële gevolgen een wedergeboorte van het Belgische fascisme? (Nadruk verboden) ork. en solist; 22.10 Gram.; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Gram.; 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VI.: 12.00 Gev mu ziek; (Om 12.30 Weerber)- 13 00 Nieuws; 13.15 Festival van' Salz burg: Zangrecital; 14.05 Volks liederen; 15.00 Koor, ork. en sol 16.30 Qmr. ork. en solist- 17 00 Nieuws; 17.05 Lichte muz.'; 1740 Boekbespreking; 17.50 Voor de jeugd; 18.20 Voor de soldaten- 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19 40 Marialiederen; 19.50 Lezing'; 20.00 Operettemuz.21.00 Omr. ork. en sol.; 22.00* Nieuws; 22.15 Lichte muz.; 22.55-23.00 Nieuws. DINSDAG 16 AUGUSTUS HILVERSUM I (402 m.); 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Voor de kinde ren; 8.40 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Een jaar bij de Yoga's door Mw. Mr. L. Eversdijk-Smulders, eerste le zing; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Zang en piano; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Lichte muz.; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Gr.; 14.40 Voordr.; 15.00 Licht progr.; 15.30 Voor de jeugd; 15.45 Ka mermuziek; 16.15 Gram.; 17.0C Voor de jeugd; 17.30 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 13.30 Mens en dier: Het dier m de moderne mensenmaatschap pij. d. prof. dr. S. Hofstra; 19.00 Gesproken brief; 19.05 Gram.; 19.45 3°urn.; 20.00 Nieuws; 20.05 Lichte muz.; 20.45 Voordr.; 21.15 Lichte muz.; 21.30 Latijns-Ame rikaanse muziek; 22.00 Kamer muziek; 22.30 Nieuws; 22.45 De Engelse burgeroorlog in debat, lezing: 23.05 Jazz-festival; 23.55 -24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m.): 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Mor gengebed en overweging; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Gram.:- 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gr.; 11.50 Volaanvooruit, lezing; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuin bouw meded.; 12.33 Gram.; 12.55 Katholiek nieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platen- nieuws; 13.30 Gram.; 14.00 Gr.;; 14.30 Voor de plattelandsvrou wen; 14.40 Waar is Mr. Milburry, hoorspel; 15.15 Gram.; 1600 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beurs ber.; 17.45 Regeringsuitz.Be vordering van inheems bedrijfs leven in Nederlands Nw.-Guinea door dr. P. J. van Dooren; 18.00 Filmnuz.; 18.20 Kaarten op tafel, lezing; 18.30 Qram.; 19.00 Nws.; 19J0 Act.; 19.25 Gram.; 20.30 Koor, ork. en sol.; 21.00 Filharm. Televisie-programma's NED. NTS 20.00 Jornaal en weeroverz.; 20.20 Filmdocumen taire; 20.40-22.15 Hoofdfilm. BELG. VI.: 19.30 Nieuws; 20.00 Rep.; 20.30 Vedettengalerij20.55 Serenade uit Wenen; 22.10 TV. rallye; 22.40 Nieuws en journ BELG. Fr.: 19.30 Air et Es pace; 20.00 Journaal; 20.35 Spel; 22.05 Pianorecital; 22.35 Journ. Zaterdagavond is de 42-jarige koopman K. S. uit Amsterdam bij een opslagplaats van oude metalen van de heer Evers te Ilpendam bij een ontvluchtings- poging door een schot van een wachtmeester der rijkspolitie do delijk getroffen. De handelaar in oude metalen had zaterdagavond twee mannen met een bakfiets zien rijden op de Kanaaldijk te Ilpendam en hij vermoedde dat die op weg waren naar zijn opslagplaats waar eni ge weken geleden ook al ongeno de gasten waren geweest. De heer Evert rapporteerde zijn bevindingen aan de wacht meester der rijkspolitie te Ilpen dam, die zich terstond op weg begaf om eens poolshoogte te nemen. Onderweg kwam hem een zoon van de metaalhandelaar tegemoet met de mededeling dat de twee mannen bezig waren spullen uit de opslagplaats op de bakfiets te laden. De wachtmeester en de zoon zijn zo dicht mogelijk naderbij geslopen en constateerden dat de twee mannen reeds twee zakken op de bakfiets hadden geladen. De wachtmeester verzocht de zoon van de heer Evers de rijks politie te Landsmeer op de hoog te te stellen en namens hem om assistentie te vragen. In afwachting van die assis tentie kroop de wachtmeester dichterbij en toen hij het tweetal tot op ongeveer vijftig meter ge naderd was, richtte hij het licht van een lantaarn op hen. Hij riep meteen „Blijf staan, politie", maar de twee mannen zetten het op een lopen. De wachtmeester riep daarna driemaal „halt, of ik schiet!" en loste een waarschu wingsschot. De twee mannen kwamen echter niet meer te voorschijn. Vlak daarop hoorde de wacht meester achter zich geritsel en zich omdraaiend zag hij op op 35 m afstand van hem de schim van een man, die in gebukte houding liep. De wachtmeester riep daar op: „Geef je nu maar over", maar de man dacht daar niet aan, want hij kwam niet na derbij. De wachtmeester loste daarna een schot in lage richting en kort daarop kwam de man op hem af met de woorden; „Ik ben getroffen". Daarna zakte hij in een. Het bleek dat hij, de 42-ja- rige K. S. dood was. Bij 't onder zoek vond men o.ni. een dolkmes in één zijner zakken. De andere man was ontkomen. Hij was via een sloot in een moe rassig gebied in de omgeving terechtgekomen en hield zich daar schuil totdat het hem te machtig werd. Hij gaf zich daar na in de nacht van zaterdag op zondag over aan de politie, die het terrein had afgezet. Hij bleek te zijn de 26-jarige koopman J. F. K., eveneens uit Amsterdam. Zowel S. als K. hadden al ver oordelingen wegens diefstal ach ter de rug. S. was gehuwd en vader van vijf kinderen. De kogelwond is vermoedelijk door de mond in de longen terecht gekomen. K. is na éèn verhoor op het groepsbureau van de rijkspolitie te Landsmeer overgebracht naar het politiebureau te Purmefend. RUSSISCHE DIPLOMATEN IN HAVANNA Elf Russische diplomaten zijn vrijdagavond met hun gezinnen te Havanna aangekomen, als staf van de nieuwe Russische ambasade in de Cubaanse hoofd stad. Hun leider was de zaakge. lastigde Boris Kasantsjef. De Sowjet-Unie en Cuba heb ben in mei van dit jaar hun diplo - matieke betrekkingen weer aan geknoopt nadat deze acht jaar verbroken waren geweest. tehneuzen oefende TEGEN DEINZE. Gistermiddag speelde Terneu- zen aan het Westelijk Bolwerk een oefenwedstrijd tegen de Bel gische club Deinze. Het is een nuttige oeienmatch geworden, die gelijk op ging, met een licht technisch overwicht van de Bel gen. In de eerste helft namen de gasten een 04 voorsprong, me- ue dank zij de Terneuzense goa lie, die gisteren een slechte kijk op de ballen had. In de tweede helft liep Ter- neuzen door doelpunten van Meeuwsen (2x) en Van Vught de achterstand in tot 34. Door touten in de Terneuzense verde diging konden de Belgen de eind stand op 37 brengen. PRIJSVLUCHTEN UIT AIS BAS op 14 augustus I960 „De Eendracht" - Terneuzen Oude duiven: Snelheid eerste duif 1070 m; laatste prijsw. duif 860 meter. 1. J. C. Rouw; 2. A. de Meijer- v. d. Berge; 3. M. Michielsen, Hoek; 4. J. Klaassen; 5. 'W. Moes; 6. Ronny Vroegop. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1099 m; laatste prijsw. duif 815 meter. 1 en 5. Chr. van Driel; 2. J. A. van Houdt; 3. C. Rouw; 4. A. Dieleman, Otnene; 6. J. f. van Veen; 7 en 10. C. C. de Buck; 8. H. F. Koch en Zn; 9. P. Harms. „De Verwachting" - Axel Oud;: duiven: Snelheid eerste duif 1176,2 m; laatste prijsw. duif 995,9 meter. 1, 2 en 10. E. Lambert, Sluis kil; 3. J. Weesepoel; 4, 5 en 7. D. Dieleman; 6 en 8. E. van Dorsse- laei; 9. E. PiéttiSf' 0 - r<-h -o Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1008,9 m; laatste prijsw. duif 778 meter. 1 en 2. A. Feersman; 3. P. Deij; 4. (D. Dieleman; 5. E. Pie- ters; 6. E. van Hecke; 7 en 8. J. van Hoorn; 9. D. Hauleij; 10. E. van Dorsselaer. TERNEUZEN Geboren. 4 aug. Albertus, z. van Gerrit H. Kroese en Gerrit- dina H. Koppelman, won. te Rot terdam, Westerl. 10 a/b; 5 aug. Janneke Wilhelmina, d. van Jan Pijpelink en Wilhelmina Meesen, won. te Axel, Ds. Jan Seharp- str. 12; Marion Clara Remy, d. van Remy M. Verhoeven en Alice A. F. de Block, won. te Koewacht, Wouterij 23c; 7 aug. Martina, d. van Martinus Abrahams en Ma ria J. Rokven, won. te Terneuzen Woonwagenkamp; 8 aug. Alexan dra Alma Erna Paula, d. van Herman S. G. de Clercq en Paula E. Voerman, won. te Overslag, A 34; 9 aug. Jan Sander Gelein, z. van Jan J. Harte en Janneke A. Platteeuw, Rozenstr. 96. Huwelijks-aangiften. 6 aug. Pieter A. Deurloo, 24 j. jm. en Adriana J. Mazure, 24 j. jd.; 10 aug. Albertus A. Leewens, 21 j. jm. en Janna E. Donze, 20 j. jd.; 11 aug. Gelein Buize, 24 j. jm. en Janna M. Drabbe, 22 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 aug. Harm van der Bijl, 27 j. jm. en Maria M. Weststrate, 24 j. jd.; 6 aug. Karei Telman, 23 j. jm., won. te Amsterdam en Johanna Hendriks, 19 j. jd.; 10 aug. Ri chard H. Huber, 24 j. jm. won. te Amsterdam en Cathalijntje Ha melink, 26 j. jd.Arend Brands- ma, 22 j. jm., won. te Weststel lingwerf en Tannetje M. Dobbe laar, 21 j. jd.; 11 aug. Abraham van den Boogaart, 24 j. jm. won. te Sint Annaland en Elizabeth Smit, 19 j. jd.Willem de Jonge, 24 j. jm. won. te Zaamslag en Maria E. A. Pieters, 17 j. jd. Overleden. 4 aug. Augustus F. Genbrugge, 86 j., ongeh., won. te Sas van Gent; 6 aug. Willem van den Berge, 68 j., geh. gew. met C. E. Kolijn; 9 aug. Philomena van Himst, 74 j., geh. gew. met P. d'Hont. Bond van zaterdagvliegers WEDVLUCHT UIT NOYON E.M.M. - Terneuzen Snelheid eerste duif 1306 m; laatste prijsw. duif 975 meter. 1, 2, 4 en 7. G. Hamelink; 3 en 8. P. Ver berkmoes; 5 en b. u. ueuiwaaroer; y. k. Scneeie; 10. P. Gerreman. DKOP WON SLUISKILS WIELERCRITERIUM A. Drop uit Vlaardingen heelt zaterdagmiddag j.l. liet nieuwe lingencriterium te Sluiskil na een nek-aan-nek eindsprint ge wonnen van J. Tolhoek uit Yer- seke. De 17-jarige Vlaardinger boekte als adspirant nieuweling hiermede zijn vierde overwin ning, na voor de 15e maal te zijn gestart. Een goede derde plaats was voor de Terneuzenaar T. Boonman, die ongetwijfeld dè ster van het criterium is ge weest. Door pech werd hij ge dwongen driemaal van racefiets te veranderen. Na uit het kop- peloton te zijn verdwenen, zag hij kans na 5 ronden van 1 km weer tot de eerste drie te behoren. Er waren voor het criterium 32 inschrijvingen, maar er start ten er slechts 18. Twaalf van hen bereikten de eindstreep. Voor de organisatoren van de ze wedstrijd was het bepaald niet een dag om te juichen, daar de belangstelling voor dit evene ment slechts matig was. 1. A. Drop, Vlaardingen, de 80 km in 2 uur 30 sec.; 2. J. Tol hoek, Yerseke, zelfde tijd; 3. T. Boonman, Terneuzen, op 5 sec.; 4. J. van Geloof, Made, op 10 sec.; 5. K. Brugel, Zevenbergen, op 10 sec.; Op 1 ronde: 6. T. Poecke, Koewacht; Op 2 ronden: 7. G. de Schepper, Sluiskil, 8. A. Broers, Wogum en 9. W. Munitz, Rotterdam; Op 4 ronden: 10. J. de Loof, Wissekerke; Op 5 ron den: J. de Baar, Nisse; 12. W. dè Jonge, Wissekerke, op 6 ronden. OM HET WERELDKAMPIOEN - SCHAP WIELRENNEN OP DE WEG. De Belg Rik van Looy heeft 't wereldkampioenschap op de weg voor profs gewonnen en heeft daarmee de titel win André Dar- rigade (Frankrijk) overgenomen. Tweede werd Darrigade en op de derde plaats eindigde Pino Ce- rami (België). De Oostduitse Renner Bern- hard Eckstein is zaterdag we reldkampioen der amateurs ge worden. De tweede plaats in deze wegwedstrijd over bijna 175 km was voor de kampioen van 1959, de Oostduitser Gustav Schur. De Belg Willy Vandenberghen werd derde. Ralph Boston: 8.21 meter De Amerikaan Ralph Boston heeft bij het verspringen een af stand overbrugd van 8.21 meter. Hiermee is dus het officiële we reldrecord dat sinds een kwart eeuw op naam staat van Jesse Owens ruim verbeterd. (Advertentie.) Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens bekend gemaakt betreffende de ver houding eigendom-pacht volgens dc landbouwtelling in mei 1959. Hieruit blijkt, dat 47,6 pet van de totale oppervlakte cultuur grond, nl. 1.098.800 ha, door de eigenaar zelf wordt geëxploi teerd, terwijl 1.211.000 ha wordt gepacht (52,4 pet). Het percentage, dat in eigen dom wordt geëxploiteerd, varieert over de verschillende provincies van rond 64 in Over ijssel tot 32 in Friesland, waarbij de nog (met 1 pet eigendom) buiten beschouwing is gelaten. Vergeleken met 1955 is een geringe verschuiving ten gunste van de eigen grond waarneem baar. Er is evenwel een merk bare afzakking van de tendens, welke zich in dit opzicht tussen 1950 en 1955 deed gelden. Voor het eerst zijn thans ook gegevens beschikbaar gekomen, waaruit blijkt, tot welke maat schappelijke groep de eigenaar behoort, van wie de boer de grond in pacht heeft. Van de totale gepachte opper vlakte wordt 463.000 ha (38 pet) gepacht van land- of t uin- bouwers, 427.000 ha (35 pet) van andere particuliere eigenaren, 177.000 ha (15 pcLt van overheidslichtamen en 111.000 ha (9 pet.) van „overige rechtspersonen" (verzekerings maatschappijen, banken, kerk genootschappen, e.d.). Bijna de helft van de van landbouwers gepachte opper vlakte t.w. 223.000 ha wordt ge pacht van ouders. Deze cijfers hebben betrekking op in Neder land wonende eigenaren. De oppervlakte cultuurgrond, welke van buitenlanders wordt gepacht, bedraagt 32.800 ha, d.i. 2,7 pet. van de totale ge pachte oppervlakte. 72. Gurd strekt zijn hand al naar het meisje uit, als eens klaps onverwachts Olaf de Be renjager tussenbeide komt. Met zijn laatste krachten richt deze zich op en drijft zijn machtige schouder in Gurds knieholte, terwijl gelijktijdig zijn harige arm diens benen omklemten wat eenmaal tussen Olafs knuis ten gevangen zit, komt niet meer los Met een gil slaat Gurd achter over, maar al worstelt hij als een bezetene, het mag hem niet baten. Met ogen groot van afgrijnzen ziet Ingrid toe> hoe haar Vader de schurk na een korte woeste ling, onder krijgt. Dan sluiten Olafs handen zich als klernirrfen om Gurds keel. Het meisje zit nog verstart van ontzetting te stairen naar de beide roerloze gedaanten aan haar' voetefi, als1 een gestalte haast haar opduikt.....'. Thor- finn Even later treedt Eric de Noorman naar voren en zijn ge laat staat strak. „De ene heeft zijn straf ge hadDe ander leeft nog. Breng hein terug naar de burcht, daar zal befelist worden Voorlopige oogstraming koolzaad en karwijzaad Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek meedeelt, be draagt de totale produktie I960 van koolzaad volgens een voor lopige raming 7.110 ton (v. j. 7.610), die van Karwijzaad 2.170 (4.570), De sterke vermindering van de karwïjzaadopbrengst is het gevolg zowel van een lager rendement als van een verdere inkrimping van het betaalde areaal. J •••«-,,• Voor koolzaad werd gemiddeld 2.433 kg per ha geoogst (2.904), Voor karwijzaad 1.116 kg (1.740) LEVERING VASTE BRANDSTOFFEN Voor het stookseizoen 1960 1961 kunnen voor de levering van vaste brandstoffen vóór september 'i960 offertes worden ingediend ten kantore van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeente werken, Herengracht 10, alwaar nadere inlichtingen te verkrijgen zijn.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3