BINNENLANDS NIEUWS lit de Provincie IN M GHtEP VAN ANGST Zomer 1960 Katai Radio Breskens viert het visserijfeest opgetogen met een charmante garnalenkoningin LANDBOUW PRIJSINDEXCIJFERS JUNI 1960 Basis 1949-50—1952-53 is 100 •k BRESKENS. ZAAMSLAG. Belangen op de GEEN COMML MAAR TACT - w *-.« De gepavoiseerde vloot in de Breskense haven Onder enoinie belangstelling is zaïeraag te Breskens net visse rijfeest geopend. Hoogtepunten tifdens de openingsdag waren het appèl, dat de Zeeuwse vissers hielden en het eerste optreden van een charmante garnalenko ningin met twee jeugdige hof dametjes. Ook het uitreiken van de vis sen, wimpel aan de visser die de hoogste besomming maakte, v\as een gedaagd onderdeel van de jaarlijkse Hoogtijdagen. Vrolijk wapperden van heel wat huizen ae vlaggen toen de eeiste gasten voor ae bijeen komst welke Zevibel ter ere van de visserijdagen te Breskens hield, aankwamen. De voorzitter van Zevibel, bur gemeester A. L. S. Locketeer uit Hulst, spi ak in de grote zaal van „X>g L'iiKomst een sympathiek uegroetmgswoord, waarin hij de voorzitter van „Ons Belang' de vissersvereniging van Breskens, gelukwenste mei het feit, dat hij ua het hern overkomen ongeval Üe bijeenkomst kon bijwonen. I Zoals bekend verloor de heer C. Kosten vorige maand zijn schip, dat tijdens het vissen ach ter een obstakel bleef haken en tengevolge hiervan omsloeg en zonk.) De visserij, aldus de voorzitter, is een belangrijke economische bedrijfstak, uie historisch zijn bestaansrecht 111 het verleden heeft bewezen. Er zal in de toe komst voor de visserij nog veel bevochten moeten worden. In dit verband besprak de heer Locke- leer de organisatie van de vis sers. De voorzitter was van me ning. dat het visserijbeleid wel sterker kan zijn. Een actieve be langstelling van het parlement voor de visserij zou vooral in ver band met de enorme problemen welke de Deltawet voor Zeeland opwerpen van groot belang zijn. X>e gevolgen van deze wet, over welker belangrijkheid niet te twisten valt, zal voor sommige lakken van de visserij grote ge volgen hebben. Bijzonder geluk kig was de Zeeuwse visserij dan nok met een vaste Tweede Ka mercommissie voor de visserij. Ook in Zeeland is men bezig een visserrjeommissie te formeren. Na deze inleiding begroette de voorzitter een aantal genodigden, o.w. burgemeester Van Dongen van Aardenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal. Spreker deelde mede, dat de Commissaris der Koningin tot zijn grote spijt wegens ziekte verhinderd* was de bijeenkomst bij te wonen. Vervolgens sprak voor het ge- lelschap vissers en belangstel- tonden de heer Gilis uit Oosten de. visserijdeskundige. Deze besprak de garnalenvis serij in het algemeen en ging dieper in op de oorzaken waar om er het ene jaar veel meer garnalen worden gevist dan het ■andere jaar. In 1936 waren er in Selgië 285 vissersvaartuigen, nu in 1960 zijn er nog 159. De ver mindering van de vaartuigen gaat echter gepaard aan een toe name van de tonnage en de P-k.- kracht. De vaartuigen zijn dus over het algemeen groter en sneller dan vóór de oorlog. Er is een opmerkelijke ver- ;tnindering aan te tonen in de gar- nalenstand. Als oorzaken noem de heer -Gilis o.m. de te kleine maaswijdte van de netten, waar door veel te kleine garnalen geen kans krijgen om te ontsnappen. Mede hierdoor roeit de visser de garnaal zelf voor een deel uit. Voorts zijn er de natuurlijke ge baren; zo jaagt de wijting graag op garnalen en verorbert ze in grote boeveelheden. Verder :ueinde de heer Gilis de tempe ratuur van het zeewater, die van grote invloed is op de garnalen- stapel. Daarnaast zijn ook de stromen voor de kust funest «Dar de garnalen. De meest vernielende werking gaat echter uit, aldus de inleider, van de visser zelf. In dit ver hand pleitte hij voor een over eenkomst tussen België en Ne derland om gezamenlijk maatre gelen te treffen. Een grotere maaswijdte van de netten was sea der eerste voorwaarden. Voorts bepleitte de heer Gilis ®en gereglementeerde aanvoer wan de garnalen. Na deze interessante lezing sprak de voorzitter een kort slot woord. Ontvangst door het gemeentebestuur - 'MC? In hetzelfde gebouw volgde ."hierna een ontvangst van het 'Zevïbelcongres door het gemeen tebestuur van Breskens. Burgemeester J. A. Eekhout verontschuldigde de gemeente B.eskens, dat men een dergelijke belangrijke vergadering niet in een passende omgeving het gemeentehuis kon ontvangen, up het volume van Zevibel, al dus de burgemeester, is ons oude gemeentehuisje niet berekend. in de strijd om haar bestaan heeft Breskens de wind niet al- lijd .nee gehad. Doch de stroom tegen geeft Breskens steeds op nieuw de kracht om door te zet ten. Een wandeling door de ge-, meente zal de congressisten le ren, dat er ook te Breskens op rconomisch en sociaal terrein heel wat is veranderd. Men heeft een nieuwe bestaansbron aange boord, n.l. de recreatie. Maar het troetelkind van Breskens blijft toch de visserij. Immers met een grondkapitaal van enkele tien duizenden guldens slaagt de vis ser er in voor 4 a 5 iÈezinnen het dagelijks brood tverdienen. Voorts zijn er een groot aantal aanverwante bedrijven die dooi de visserij een goed inkomen heb ben. De burgemeester betreurde met de heer Lockefeer het uit blijven van regeringsmaatrege len om de verouderde vissers vloot te saneren. Voorzitter Lockefeer dankte voor de prettige ontvangst die het gemeentebestuur Zevibel be reidde. Nadat verversingen waren aangeboden togen alle aanwezi gen naar het Casino, waar de Zevibelleden met hun echtgeno ten zich verenigden aan een ge- zamenijke koffiemaaltijd. Praai wagenoptocht Zondagmiddag werd het visse rijfeest voortgezet. Aan de toegangswegen tot het dorp stond gistermiddag een lange rij wachtende auto's. De rijkspolitie regelde het drukke verkeer op soepele wijze. Bijzon der prettig was de medewerking om al die honderden auto's ge parkeerd te krijgen. Bij de havens was het een drukte van belang. Muziekcorp sen marcheerden af en aan, ter wijl de praalwagens zich tussen al die drukte voorachtig, een weg baanden. De bekende Unie van Breda, het muziekkorps dat te Breskens bijzondere populari teit geniet, opende de stoet. Ver der waren aanwezig de Kon. Aardenburgs Fanfarecorps, de muziekverenigingen uit St Kruis en Groede, en natuurlijk, de Bres kense muziekvereniging „Uit het Volk, voor het Volk". Nadat de garnalenkoningin in een open auto op de kade was gearriveerd, maakte de heer Vis senberg de prijzen bekend, die door de garnalenkoningin wer den uitgereikt. De uitslag luidde: le pr. buurtvereniging Dorps straat, 103 pnt, met „Zeebad Breskens": le pr. Verlengde Dorpsstraat, 99 pnt, met „Door vis tot welvaart"; le pr. Juliana- straat, 98 pnt, met „Zomerweel de"; 2e pr. Visserijstraat, 88 pnt, met „Zomerweelde"; 2e pr. Vis serijstraat, 88 pnt, met „Kom pas"; 2e pr. Spuiplein, 86 pnt, met „Bloemenkoningin"; 2e pr. Ph. van Kleefstraat, 84 pnt, met „De BR 1"; 2e pr. buurtvereni ging Oranjeplein, 81 pnt, met „Strandleven". 3e pr. buurtver. Vogelenzang, 79 pnt, met „Zee monsters"; 3e pr. Boulevard, 75 pnt, met „Raket"; 3e pr. De Hul- lustraat, 75 pnt, „Modern palet". De jury, bestaande uit de he ien Schellekens, Willemmen en Van Poppel uit Breda had veel waai-dering voor het gebodene. Nadat de prijzen waren uitge reikt, ontving de garnalenkonin gin een herinneringsbeker aan de visserijdagen 1960, waarop de stoet zich in beweging zette. Duizenden sloegen de stoet, die het bekijken ten volle waard was, gade. Nadat de stoet ontbonden was, werden door de aan de optocht deelnemende corpsen concerten op het Spuiplein gegeven. Op 't Oranjeplein traden 's avonds verschillende artisten van naam op in een cabaretprogramma. Na afloop gaf de Unie van Breda een klinkende taptoe op het Oranjeplein, waarvoor veel belangstelling bestond. Zeebanket aangeboden aan de Commissaris der Koidngin Zaterdagmiddag vertrok uit Breskens een deputatie om aan de zieke Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, een schotel met zeebanket aan te bieden. De deputatie, die onder leiding stond van schipper C. Kosten, werd ten huize van de Commis saris ontvangen door diens echt genote. De Commissaris was zó getroffep floor deze belangstel ling, dat hij uit bed kwam om de vissers persoonlijk te danken voor de bijzonder sympathieke geste. Hij betuigde er zijn spijt over dat hij de visserijfeesten wegens ziekte niet kon bijwonen. „We zullen maar hopen een vol gende keer beter", aldus de Com missaris der Koningin. Feest in Ereskens Dreigend pakten in de middag uren donkere wolken zich samen boven Breskens, dat zich voor de feestelijkheden extra mooi had gemaakt. In de haven nabij de vismijn lag de feestelijk versier de vissersvloot onder stoom, om met de vele gasten van de visse rijdagen een tochtje op zee te gann maken. Vóórdat de schepen hun ele ment mochten opzoeken, werden de visserijdagen door de heer Vissenberg, de voorzitter van het visserijcomité, geopend. Onder grote spanning werd bekend gemaakt, dat de heer M. Faas, schipper op de Breskens 55, de Breskense visserijwimpel BROMFIETSER ONDER VRACHTAUTO Zaterdagmorgen is op de- Mij- drechtse Zuwe, ter hoogte van Lielkenshoek, de 19-jarige in strumentmaker N. van Ijperen om het leven gekomen. Hij kwam met zijn bromfiets in botsing met een vrachtauto, die, komen de uit de uitrit van een opslag- terrein, het rijwielpad overstak. Het slachtoffer kreeg een achter- wiel van de vrachtauto over zich heen. 1960 had gewonnen door de hoogste gemiddelde besomming voor de aangevoerde garnalen ie maken. Ook de bemannings leden, de heren MeuLneester en M. Clement, werden in deze hul de betrokken en ontvingen bei den een herinneringsvaantje. Onder grote belangstelling hees de burgemeester de visserij wimpel in de top van de mast van de Breskens 55, daarbij geas sisteerd door de voorzitter van de visserijdagen, de heer Vissen berg, en de schipper zelf. Nadat de wimpel was gehesen, kwam, tot ieders verrassing, de aangekondigde garnalenkoningin mej. Jane Jacobs en haar beide hofdames uit het ruim van de BR 55 naar boven. Geholpen dbor heel wat behulpzame han den kwam de garnalenvorstin, in zacht geel gekleed met veel tule, aan de wal. In een toespraakje richtte de garnalenkoningin zich tot de burgemeester en dankte hem voor zijn bijzondere belangstel ling voor de Breskense visserij. Zij sprak de wens u;t, dat de vloot hêt volgend jaar nog ver der zou zijn gesaneerd, zodat de vangsten en de opbrengsten nog groter zouden zijn. Mevr. Eekhout ontving uit handen van de garnalenkoningin een prachtige opgemaakte scho tel met de beste kwaliteiten zee banket. Eenzelfde schotel werd aange boden aan mevr. Lockefeer, de echtgenote van de vooratter van Zevibel. De voorzitter van het visserijcomité kreeg een schotel zeebanket met het verzoek deze te doen bezorgen bij de Commis saris der Koningin met de wens dat het zeebanket zou mogen bij dragen tot een spoedig herstel van de zieke. Praalstoet Aan de haven, waar de stoet van praalwagens werd gefor meerd, heerste een prettige di akte. Voor de stoet uit liep het muziekcorps van Breskens. dat o; visserijdagen onvermoeibaar lijkt, met de drumband. Hierach ter in een open, prachtig met bloemen versierde auto, de gar nalenkoningin, mej. Jane Ja cobs met haar gevolg, waarop een fleurige stoet van 11 wa gens volgde, de een al mooier op gemaakt dan de andere. In bon te kleurenmengeling trokken de wagens aan cle ogen van veie duizenden toëéchouwers voorbij. 's Avonds waren er op hét Spuiplein concerten door de mu ziekvereniging Veronica, de har monie Ons Genoegen uit Vlissin- gen, de muziekvereniging Harmo nie! uit Oostburg, die alle drie in de stoet hadden meegelopen. Een spectaculaire wedstrijd cy- cloball besloot de eerste feestdag. „Beste allemaal, We staan met onze tent in de omgeving van Stokliolm. Het heeft nogal wat geregend, en daarom moeten we wat eerder weg, dan aan vankelijk het plan was. Veel groeten van Adam en Eva" Met deze wagen won de Dorpsstraat de eerste prijs KIND ONDER ACHTERUITRIJDENDE AUTO. De 5-jarige Freek v. d. W. uit Oudebiltzijl is zaterdagmiddag vlak bij zijn huis overreden en gedood door een achteruitrijden de groente-auto. De kleuter was, zo bleek later, achter een hegje om, achter de auto gekropen. De bestuurder van de auto heeft, vóórdat hij achteruit reed, niets bemerkt van het kind. ZES-DUIZEND DOLLAR VERMIST UIT BANKZENDING Uit een met een lijntoestel van de K. L. M. op 5 augustus j,l. door een. Amsterdamse bank aan een Amerikaanse bankinstel ling verzonden pakket met 60.000 dollar is ongeveer 6.000 dollar verdwenen. De opsporingsdienst Volgens het Centraal Bureau voor e Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindex- „-c* m juni 94 tegen 9d in de v uOj ingaande maand en 99 in juni U59. Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwproducten bedroeg evenals in mei 125, tegen 114 in juni 1959. Het groepsindexcijfer voor de veehouderijproducten daalde van 86 tot 85. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorig jaar (95) betekent dit een vermindering met 110 punten. Voor de kostenfactoren bleef het groepsindexcijfer onge wijzigd op 145, tegen 138 in juni 1959. Bezien over het gehele oogst jaar 1959/60 vertoont het prijs indexcijfer voor landbouw producten een stijging van 101 tot 104. Voor de akkerbouw producten steeg het van 111 tot 124. Dit hield verband met de hogere prijzen voor bijna alle produkten in deze sector. Het groepsindexcijfer voor de vee- houderijprodukten bleef gelijk aan dat van 1958/59 nl. 98. Tegenover een hogere prijs voor schapen en melk stond een lagere voor de overige produkten in deze groep: Er zij op gewezen, dat bij de berekening van het prijsindex cijfer voor de veehouderij- produkten de prijs, welke voor de melk wordt aangenomen, alleen betrekking heeft op de over de betrokken periode aan producenten uitgeleende voor schotten (zgn. adviesprijs). Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren liep op van 137 tot 140 o.a. als gevolg van de gestegen lonen en pacht prijzen. door KARL UNSELT 33. Nadruk verboden. De beide vrouwen keken ver rast op. De „burgerlijke kikvors" deze afkeurende betiteling van Jochens vindingrijkheid viel haar plotseling in begon in Eva's ogen een beetje sympathiek te worden, terwijl haar moeder reeds alle zeilen had bijgezet om de wind der hoop te kunnen op vangen. Rechtop zat zij in haar fauteuil en haar ogen hingen aan de lippen van de minister. Deze had zijn sigaret in het asbakje gedoofd en de punten van zijn gespreide vingers tegen elkaar gelegd. Er speelde een geheimzinnig lachje rond zijn mond en het leek wel, alsof hij eerst nog een poosje van het ef fect van zijn woorden wilde ge nieten. De toneelspeelster in Eva door zag dat spelletje; zij nam het hem niet kwalijk, maar stelde nuchter vast, dat het goed ge speeld was. Eindelijk kwam hij met zijn .compensatie-transactiefzoals Eva het later voor zichzelf noem de, voor de dag: „Lutz voojr' Georg". Tegelijkertijd en rtog voordat zijn toehoorsters kondeh reageren distancieerde hij zich zelf van die regeling, door er gauw aan toe te voegen: „Zoals gezegd, het is een voor stel van mijn vriend Koslov. Ik geef het alleen maar door en breng het nu ter sprake". „Aha", zei Eva. Uit haar toon sprak teleurstelling, bitterheid efl woede. Haar moeder zat er ver wezen bij. Zij had zeker nog enige tijd nodig, om de draag wijdte van dit voorstel te over zien. Intussen had de minister zijn glimlachje laten varen en was kennelijk volop in afwachting. Eva ontging die uitdrukking niet als bij instinct voelde zij er zich door gewaarschuwd, zonder di rect te weten, waarvoor en waarom. „Koslov", zo bégon Lüdecke het voorstel te verduidelijken, „ziet ongetwijfeld iets in Georg in zijn vakmanschap en zijn patenten dat spreekt vanzelf. Hij heeft mij de verzekering ge geven, dat Georg hier niets zal gebeuren. Daar ben ik ook van overtuigd. Men heeft hem nodig, ?n iemand die men nodig heeft, doet men niets". „Zolang men hem nodig heeft", onderbrak Eva. „Maar wie weet hoe lang dat duurt". Lüdecke scheen op die opmer king te zijn voorbereid, want hij probeerde ze even snel te pa reren door tg zeggen; „U vergeet, Eva, dat ik minis ter ben en over de macht beschik om hem te beschermen". „Maar weet u dan", antwoord de Eva met een bitter lachje, „hoe lang u nog minister zult hlijven?" Dat was een harde klap voor Lüdecke. Hij verbleekte, keek Eva een ogenblik dreigend aan, maar zei niets. Nu bemoeide mevrouw Ram- dohr zich met de gevaarlijke si tuatie en verzachte deze met de rustige opmerking: „Mijn man zal daar nooit mee accoord gaan. Een dergelijk of fer en dat zou het voor Georg immers zijn wil hij beslist niet aannemen". „Dat geloof ik ook niet", be aamde Eva. „Dat", zei Lüdecke zachtjes, „zou men hem ook wel niet vra gen. Ik kan me moeilijk voor stellen, dat hij vrijwillig terug naar de gevangenis zou gaan, als hij weet, dat Georg hier is". „Georg komt niet", troefde Eva, alhoewel zij helemaal niet zo zeker van haar zaak ws. „Dt is een lukrake bewering", wierp Lüdecke tegen. „Hij is geen vriend van het systeem hier". „Ik weet het", Eva. Zelfs Kos lov weet dat. Hij zei tegen mij, dat mijn neef geen vriend is van het Sovjetvolk. U ziet, dat hij goed op de hoogte is". Deze opmerking vervulde Eva met onrust en angst. „Maar", vervolgde Lüdecke, „dat kan de generaal niet sche len, zoals hij mij openlijk beken de. Ik bedoel, wij moeten die zaak even van een hoger standpunt bekijken. Wij hebben moeilijk heden met het vijfjarenplan. De druk van boven af wordt met de dag sterker. Het zou zinloos zijn, zich daartegen te verzetten. Iedereen die dat waagt, wordt wegens sabotage uit de weg ge ruimd. Dus blijft er niets an ders voor ons over, dan het plan uit té voeren. In ieder geval moeten we het proberen. Als het lukte. Georg er toe te bewegen hier te komen fabriceren, zou dat ongetwijfeld een zichtbaar teken van goede wil zijn. Met een ruk stond Eva op. Zij hield het op haar bouwvallige stoel niet langer uit. Gloeiend van woede flapte zij er onbe heerst uit, rechtop voor Lüdecke staande: „Dus zo ziet uw hoger stand punt er uit. Het is niet hoger, meneer de minister, dan de een of andere ruif of uw ambtszetel. Om die plaats is het u te doen. „Maar Eva", riep haar móeder verschrikt uit. Wordt vervolgd. van de P. T. T. heeft, nadat de vermissing door de Amerikaan se posterijen was geconstateerd, een uitgebreid onderzoek inge steld. Hieruit is gebleken dat de diefstal niet in Nederland kan zijn gepleegd. Het pakket de dollarbiljetten waren deugdelijk in dik karton verpakt - is onbe schadigd in een verzegelde post zak gedeponeerd. De postzak werd in de laadruimte van het lijntoestel geplaatst. Het vlieg tuig heeft op weg naar New York geen tussenlanding gemaakt. Het is volgens de opsporingsdienst van de P. T. T. vrijwel zeker dat de diefstal in Amerika is ge pleegd. BOTSING OP VOORRANGSWEG. Zaterdagavond omstreeks half acht zijn op een voorrangsweg in Tilburg een bus en een perso nenauto met elkaar in botsing gekomen. De bus was gevuld met kinderen, die in de jeugdvier- daagse hadden meegelopen, en die met hun ouders en familiele den van Breda op de terugreis waren naar Zwolle. Een perso nenauto, bestuurd door de 61-ja- rige E. N. uit Tilburg, reed uit een zijweg de voorrangsweg op en werd door de bus gegrepen. De echtgenote van de bestuur der, die naast hem zat, was op slag dood. De bestuurder, de 61- jarige E. N. werd gewond naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De personenauto werd ernstig beschadigd. De bus liep slechts lichte schade op. Van de inzitten den werd niemand gewond. STR ANDTELLING DEFINITIEF AFGELAST De door de provinciale water staat van Noord-Holland in sa menwerking met de betrokken gemeentebesturen en de planolo gische dienst Zeeland voorgeno men telling van badgasten aan het zeestrand is thans definitief afgelast, zo vernemen wij van de zijde van de provinciale water staat. Voor het slagen van een dergelijke telling is namelijk goed stabiel strandweer vereist. Men wil trachten dit onderzoek tfet volgend zomerseizoen als nog uit te voeren. SPEELAUTOMATEN LEIDDEN TOT DIEFSTAL Het aanwezig hebben van z.g. speelautomaten in openbare ge legenheden zal in de Veluwse gemeente Doornspijk bij verorde ning worden verboden. De gemeenteraad besloot hier toe naar aanleiding van een schrijven van de officier van Justitie te Zwolle, die mededeel de, dat chauffeurs tot diefstal waren gekomen nadat zij in een café te Doornspijk hun weekloon geheel of ten dele in een auto maat hadden verspeeld. JONGETJE VERDRONKEN De vijf-jarige Henk Mistdorp uit Amsterdam is vrijdagmiddag in het Zuidelijk Amsteikanaal in Amsterdam verdronken. Hei jongetje was na een zware regenbui op de Stadionskade gaan spelen. Hoe hij te water is geraakt is niet bekend. De Rijks politie te water is om half vier gaan dreggen. Omstreeks zes uur werd ïiet lichaampje ge vonden. FIETSER AANGEREDEN Zondagavond te ongeveer 19.00 uur is de 68-jarige fietser W. A. Berger uit Leiden na een aanrij ding om het leven gekomen. Hij was met zijn echtgenote 'n fietstochtje gaan maken en stak op de oversteekplaats ter hoog te van de Maaldrift bij Wasse naar onvoorzichtig over. Hij werd door een personenauto aangereden en was op slag dood. De auto werd ernstig bescha digd. De echtgenote van de heer 'Berger, die even eerder was overgestoken, was niet bij het ongeluk betrokken. EERSTE PAAL VOOR NIEUWE FABRIEK VALT IN STUKKEN De 400 werknemers van de ju bilerende „Monroe Calculating Machine Company Holland N.V." in Amsterdam geloven sinds za terdagochtend dat de dertiende inderdaad een ongeluksdag is. Omstreeks kwart over elf ston den ze met een aantal officiële gasten, o.w. de president van het Amerikaanse moederbedrijf, mr Fred Sullivan, te kijken naar hetl slaan van de eerste paal voor 'nl I nieuwe fabriekshal van dit Ame-I rikaanse bedrijf aan de Piloten I straat in Amsterdam-West. Erf werd gebruik gemaakt van een I j nieuwe heimachine, die bij del eerste compressieslag een deel P van het op de paa! bevestigde] 1 heiblok omhoog trekt en daarna! automatisch op en neer moe; I I stuiten. Vo] verwachting keken de aanwezigen naar de verrich j tingan van de heiers. De machine 2 werd in werking gesteld, maar] in plaats van het bewuste deel van het heiblok werd de hele) paal omhoog getrokken. Terwijl da 13 meter lange betonnen paa! 11200 kgi reeds naar beneden f viel, renden de feestgangers uit-5 een. De paal viel in stukken. Per soonlijke ongelukken deden zich 5 niet voor. Onmiddellijk werden' maatregelen genomen om dit on derdeel van de tweede lustrum r viering van Monroe toch door- j gang te laten vinden. ZANDSCHIP AANGEVAREN EN GEZONKEN Op de Nieuwe Maas heeft liet I 499 ton metende m.s. „Wester-1 scheldevrijdagavond net 299 ton grote m.s. „ivim", dat met zand was geladen, aan stuur-1 boorüzijde geramd. De „Wim" j werd onder water gearukt en j! zonk binnen enkeie minuten. De schipper, de 20-jarige J. Serné en I zijn eentgenote konden aan boord j van de „vVesterschelde komen. net ongeluk ontstond toen de I „Wim". in de richting van de Wil lemsbrug voer en de „Wesler- scheide die van de IJssel kwam, naar bakboord draaide om de Nieuwe Maas naar boven op te varen. In de leiding gereden De 21-jarige Arnold de Boevere is er zaterdagmorgen wonderwel afgekomen. Hij was met een tractor oogst werkzaamnede: aan tiet verrienten op een kavel land in de Elisafcethpiolder ie Biervliet, grenzende aan de bre de en diepe alwateringsleiding. Bij het nemen van een bocht U brokkelde de kant van de leiding af en de tractor stortte met be-1 stuurder en al van de hoge kant in de leiding. De B., van top tot teen onder de modder, zag kans uit het at wateringskanaal te komen e: kwam met de schrik vrij. Een takelwagen ontfermde zich later over de tractor. Verkeersongeval Zaterdagmiddag omstreeks half twee had in de Axeisestraat een verkeersongeluk plaats. Ter hoogte van het z.g. bos I wilde de heer L. de K., die uit zijn tuin kwam, de drukke ver keersweg oversteken om zich naar zijn woning te begeven. Na eerst 2 vrachtauto's, geladen met vlas, uit de richting Axel te he> ben laten passeren, naderde op het ogenblik dat de heer De K. de rijweg overstak een luxe auto, bestuurd door de landbou wer Jae. de K., alhier, uit de richting van het dorp. De K. kon de auto niet meer ontwijken, met het gevolg dat hij in aanra king kwam met de luxe auto en een arm brak. De doktoren Elenbaas en Ver boom verleenden de eerste hulp waarna De K. per ziekenauto voor nader onderzoek naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen werd overgebracht. Geslaagd concert „Be Vol harding" Zaterdagavond j.l. werd zij gunstig weer door het muziekge zeischap „De Volharding", onder leiding van de directeur, de heer J. Meijers, een concert gegeven op de kiosk, dat veel belangstel ling trok. Met aandacht werden de uitgevoerde nummers beluis terd en beloond met een harte lijk applaus van de zijde van toehoorders. Na het einde van het concert werd met een pittige mars afge marcheerd naar het clublokaal, omstuwd door een schare hossen de jongelui. Door sommige Belg officiële posities, is eens de verdenking Ren, «tot de premier v Patrice Loemoemba, i bet van bet Kremlin van de „Force FubL haar bloedige gevalgei ben geënsceneerd, om plaats de Belgen u te drijven en in de tw zijn volk in handen te het wereldcomrtmiüs Loemoi ju ba communis is door zijn vijand nr Tsjombe, de regering het separatistische K veel eerder beweerd. Andere Belgen en Kongolese leiders dergelijke verdachtmal dat op goede gronden, ba is een nationalist van een bijna ziekelijk- lijke gevoeligheid, leuze rede, die hij aanwezigheid van kor wijn hield, was, zo is ken, bedoeld als e neming voor liet f< koloniale heersers, ir dagen van hun macl hadden Loemoemba u leiding te manoeuvre! ste van de meer Kasavoeboe. Die p lukte, maar Ixremoem niet minder razend on De Kongolese prem communist: hij sle- geheel gen ideologi mee. Hij is een me goede tacticus, die voor zijn zaak weel ken en die steeds een tegen de ander len. Hij noemt zich en koketteert met gar.g", maar dat vrijblijvende mani zeker van het begi plan de Belgische Kongo, na het uitr de onafhankelijkheii mogelijk te breken En toch is deze doo mingen gehinderde sche man geen prini van België. Maar waardigheidscomplex jaren van onmondigh in hem sterker dan Kongolese leiders en voor hem een samenwi de Beigen ondraaglijl drukt hem de gev die hij in het verledi DINSDAG 16 A HILVERSUM I Nieuws; 7.10 Gym. 7.50 Dagopening; 8.15 Gram.; 8.30 V< ren; 8.40 Gram.; vrouw; 9.10 De gro< Gram.; 9.35 Water Morgenwijding; 10 Voor de kleuters; 11 bij de Yoga's door Eversdijk-Smulders zing; 11.30 Voor de Zang en piano; 12 tuinb.meded.; 12.33 12.50 Gram.; 13.00 Meded. of gram.; muz.; 13.55 Beursb 34.40 Voordr.; 15.0C 15.30 Voor de jeu; merrnuziek; 16.15 Voor de jeugd; 17. 18.00 Nieuws; 18 18.30 Mens en diei de moderne mens pij, d. prof. dr. S. Gesproken brief 19.45 Journ.; 20.00 Lichte muz.; 20.45 Lichte muz.; 21.30 rikaanse muziek; muziek; 22.30 Niei Engelse burgeroor lezing; 23.05 Jazz -24.00 Nieuws. HILVERSUM II .Nieuws; 7.15 Grar gengebed en ovei Nieuws; 8.18 Gra: de vrouw; 9.40 10.00 Voor de Lichtbaken, lezing 11.00 Voor de vrouv 11.50 Volaan 12.00 Middagklok 12.03 Gram.; 12.30 bouw meded.; 12. Katholiek nieuws 13.15 Zonnewijzer nieuws; 13.30 Gra 14.30 Voor de wen; 14.40 Waar hoorspel; 15.15 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeu ber.17.45 Rege vordering van leven in Nederlai door dr. P. J. va FTbnrnuz.; 18.20 lezing; 18.30 Qram 19 J0 Act.; 19.25 Koor, ork. en sol

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2