\J(yQt it eur3 £ield V eldboeketten Drijven op luchtbanden De slaap is een zegen of een gruwel r ALTORIJLESSEIX MENU van de week Juist „dat" Stelende jonge Duitsers vijf dagen de cel in dag 13 augustus I Saterdag; 13 augustus OUDINGEN 'INGZAKEN SERINGEN Schelde' HOOL AN ONZE G AAN nstandig- srral berooft ons van vreugde en vrijheid DE EEUWIGE KRINGLOOP VAN DEN HEMEL C moet zich niet alleen in het materiële uiten Moeizaam opgelapt Een beetje lek 1%0 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 an toepassing een loon vol- strie. •agen. dag 16 augus- de kleine zaal ;n van inlich- Je bleten- op een gt en de of per 3 /oor het rijdende gszwaden en desge- ipakker in enkoppen s machine en. verkt. r of loof- Vandaag ben ik tot de ontstellende ontdekking gekomen, wat een sleurgang .je bestaan als vrouw eigenlijk is. De dingen gebeuren volgens vaste regels, waarvan, door onge schreven wetten voorgeschreven, nimmer schijnt te mogen worden afgeweken. Het is iets vanzelfsprekends geworden, dat je zelfs in je mans vakantie elke dag de kamers doet, waarbij je in precies dezelfde volgorde langs de richeltjes veegt, ook al zou er geen stofje op liggen. Jp stofzuigt, je maakt bedden np, je reddert en strijkt de kus- srns van de divan glad op de tijd, die er voor aangegeven is. Om 11 uur mag je even bij hem gaan zitten om een kopje koffie te drinken. Dat hoort ook tot de regels, ook al zou je op een dag helemaal geen zin in koffie heb ben, maar wél in een glas ijs koude limonade. Je neemt koffie, want dat hoort om 11 uur. Net zo goed als er om half 1 bij je koffietafel nette sneetjes brood met kaas en nog een hartigheidje en pindakaas of chocoladestrooi- sel voor de kinderen hoort te zijn. En al zou je hunkeren naar al leen een slaat je of een lunch in de stad. dah doe je dat toch niet omdat het inbreuk zou maken op de gewone regel, 's Middags mag je wat gaan winkelen of je ont vangt bezoek. Je schenkt een kopje thee met een koekje. Je praat en zegt dingen die even goed ongezegd hadden kunnen blijven, omdat ze toch geen in druk of herinnering achterlaten. Dan ga je voor het eten zorgen, want om .zes uur moeten de aardappelen, het vlees en de groente op tafel staan. Zes uur is de tijd daarvoor, of je honger hebt of niet. En de volgende dag begint het weer van vorenaf aan. Als een gehoorzame automaat vervul je de kringloop, zonder ook maar 'n ogenblik in opstand te komen. Zelfs zonder je erover fe ver wonderen, dat je zó gehoorzaam bent. Want je bent een ge woontemens geworden, vastge lopen in de sleur. TE REVOLUTIONAIR Totdat dat éne moment je overvalt, waarop je als het ware in paniek tot de ontdekking komt. wat er met je aan de hand is. Dan rebelleer je misschien. Maar zelfs dan zul je wellicht nog niet de moed hebben, zomaar met alle regels te breken en do hele dag in een mooi boek weg te duiken of iets anders leuks te doen, waar je zin in hebt. Het zou waarlijk al te revolutionair zijn om een fijne wandeling te gaan maken, omdat de zon zo lekker schijnt, terwijl de bedden nog niet opgemaakt zijn. Jam mer alleen, dat het weer zich niet aan vaste voorschriften houdt en het meestal regent, als jouw tijd f Advertentie! AUTOVERHUUR turg. Grillstraat 10, Terneuzen, Telefoon 2432 Gediplomeerde instructeurs Een ruiker op tafel uit eigen tuin geeft natuurlijk wel veel voldoening, maar er rijn ook ruikers samen te stellen uit bloemen geplukt in cle vrije natuur Te vinden zijn in de loop van de zomer: wilde zuring, margrieten, koekoeksbloe nien, rode papavers, blauwe irissen, rode pioenen, lupinen in diverse kleuren, nacht viooltjes, enfin te veel om op te noemen. De kunst om daaruit een boeket samen te stellen is doorslaggevend voor de aan trekkelijkheid ervan. Het is doorgaans geen gemakkelijk werkje om de verzamelde schatten stuk voor stuk los te krijgen en zo voordelig mogelijk te rangschikken in een vaas. Op dit punt moet de natuur natuurlijk wat ge holpen worden. De bloemen mogen niet te dicht op elkaar staan gepakl dat staat niet alleen stijf, maar dan krijgen de stelen ook geen lucht genoeg. Is de vaas te wijd en de onderlinge afstand tussen de bloemen te groot, dan is het verband verloren. GEBRUIK KirPEGAAS We zoeken dus een hulp middeltje, We nemen wat kippegaas, maken er een ge wone prop van en duwen deze prop in dó vaas. Zoveel mensen gebruiken kippegaas voor omheiningen of dieren verblijven, dat er in de buurt zeker wel een stukje te krijgen is. Natuurlijk maakt het verschil of we grof dan wel fijn gaas kiezen. Voor grove bloemen nemen we grof gaas en voor fijnere bloemen fijn gaas. Nu ste ken we de bloemen een voor een tussen de mazen en dan blijven ze zo staan ook. Het staat natuurlijk wel erg stijf de stelen alle op ge lijke lengte af te snijden. AAN DE SLAG We beginnen met de bloe men met de meest rechte steel in het midden te plaatsen. Dan komt enige op maak. Eerst gaan we de buitenste bloemen behoorlijk rangschikken, dat worden dus dé bloemen mpt de kortste stelen. Van hieruit werken wp dan verder. We houden de stelen steeds iets langer, zodat we een boeket krijgen in een wat ronde opmaak. Vooral moet er voor gezorgd worden, dat de kleuren goed tot hun recht komen, dus zoveel mogelijk allerlei kleuren door elkaar plaatsen, dat geeft sier aan onze ruiker. U behoeft niet te letten op kromme of rechte stelen, alle zijn bruikbaar, -waar mede wij maar willen zeggen dat er voor gewaakt moei worden liet geheel "eeh stijf aanzien te geven. Let.-tl er echter, wel op dat de-stelen elkaar niet kruisen. Zijn we niet (meer) in slaat zelf veldbloemen te plukken, dan is op de markt en op de bloemenwagens van alles verkrijgbaar en ook van deze bloemen kuntftjn we met behulp van kippegaas goede nabootsingen maken van veldboeketten.' Voordal de -stelen in de vaas geplaatst worden, snijdt u zp aan de onderkant een paar cm in, dan kunnnen ze heter water opzingen. Ook moet vermeden- worden, dat er te veel bladeren in de vaas komen te staan, dit geeft al spoedig een troebel vocht, het staat niet fraai en dp bloemen zelf krijgen et- minder water door, dus ook minder voedsel. Tenslotte raden wij u aan elke dag te zorgen voor vers, maar niet te koud water. (Nadruk verboden) om uit te gaan aangebroken is, Nee, denk niet, dat ik 'n toon beeld van lichtzinnigheid ben en hier het huishouden van Jan Steen propageer. Ik waarschuw alleen ntaar tegen de sleur die onze vreugde en vrijheid rooft en zoveel sfeer vernielt. Denk je b.v. eens in, dat er 's morgens vroeg ineens iemand bij je komt bin. ncnvallen. Het is beslist iemand, die behoefte heeft om een pro bleem, waar hij zelf niet uit kan komen uit te praten. Of iemand, die zich eenzaam voelt en wat gezelligheid komt zoeken, anders was hij niet zo vroeg gekomen. Maar volgens het schema van jouw sleur komt hij té vroeg. Dit is geen tijd voor bezoek. Dit en dat en dat moest eerst gedaan worden. Je loopt vast met je programma, als je je nu aan de gezelligheid en gastvrijheid moet wijden. Je zit op hete kolen. Moet je dan werkelijk om 10 uur al voor koffie gaan zorgen? Dat gaat toch niet! Dat is immers tegen alle regels! Je gaat je on rustig en gejaagd voelen. En die onrust slaat op de bezoeker over. Wat blijft er over van de soulaas, die hij gehoopt had bij je te vin den? Zelfs al heb je op de ge wone tijd het kopje koffie ge schonken, Zelfs al heb je met zoveel overtuiging als je op kon brengen, beweerd, dat hij je helemaal niet ophoudt! ZIJN WIJ DAN SLAVEN Daarom ben ik tegen sleur. Er blijft zo wéinig van je menselijke vrijheid over. Je wordt een zie lige, bekrompen slaaf. En bèn je eenmaal in de greep van de sleur, dan zul je niet minder dan _eweld moeten plegen, om je er aan te ontworstelen. En omdat dat zoveel inspanning kost, laat je het maar zo. Je sjokt maar door. Je buigt je onder het ijzeren régime van al de vastge roeste en ingekankerde gewoon- tetjes en denkt, dat het zo hoort. En je troost je met de gedachte, dat iedereen het zo doet en het altijd zo gedaan heeft en je het dus maar zo moet blijven doen. Tot jo op een dag „je er met schrik van bewust wordt, dat zelfs de zoen van je echtgenoot een sleur geworden is, die nau welijks meer gevoeld wordt. Laat staan, dat hij enige vreugde of andere tedere emotie verwekt. Dan kan het gebeuren (en de hemel geve dat het gebeurt) dat je plotseling uit je 'dwangvoor stelling ontwaakt en weer méns wordt inplaats van automaat. BREEK ER UIT Dan kan het gebeuren, dat je ,jc man, als hij thuiskomt, niet met de gedekte tafel, waarop de traditionele dekschalen met aardappelen en groente en de schotel met keurig gesneden plakjes vlees opwacht. Maar dat je het bestaat, om te jubelen: ..Laten we er vandaag eens een klein feestje van maken. Jk had helemaal geen zin om te koken. Laten we ergens op een terrasje een stukje gaan eten. Zómaar, heel eenvoudig, maar in de zon. Net als vroeger, die éne week in Parijs Het is niet zo lichtzinnig als het lijkt; het is de moeite waard. Want in tegen 1, dat je op die dag zijn zoen weer zult voelen. Als hij tenminste een man is van de soort, die zulke dingen weet te vatten. M. (Nadruk verboden.) Wij vertelden u de vorige week at het een en ander over maïskolven en hoe men .ze kan nuttigen. Wij Wilden ditmaal een re cept van een maïssoep geven die zonder veel moeite klaar gemaakt kan worde,n «n als volledige maaltijd dienst kan doen; dus echt iets Vo'dr de za terdag. de dag waarop ons vaak de tijd voor de bereiding van een ulvoerige maaltijd' ont breekt! t. ZONDAG: Toast-cream-cheese met druiven; varkenshaas, doperwtjes, aardappelen; vruchtensorbet. MAANDAG: Warm kaassneetje met lunchmeat; sla, gebak ken aardappelen; brood schotel met appelen. DINSDAG: Ham.pannekockjes; spinazie aardappelen kar- nemelkvla. WOENSDAGBloemkool, verse worst, aardappelcroquelten, cltroenrijst. DONDERDAGKoolrabi in leaassaus, aar rl appelen; hangop met vruchten. VRIJDAG: Florentijnse vis schotel, aardappelpuree óf bleekselderij met merg- broodjes. aardappelpuree; fruit. ZATERDAGMexicaanse mais- soep; vanillepudding met pruimenmoes. FLORENTIJNSE VISSCHOTEL 4 visfilets, citroen, zont. "i kg tomaten, 100 gr. cham.- pignons, 2 uien, 60 'gr. bo ter, peterselie. De. uien fijnhakken, de schoon gemaakte tomaten en cham pignons in blokjes snijden en Mies tezamen in de boter frui ten en ongeveer 10 min. laten smoren. De filets in water met zout en wat peterselie zachtjes gaar koken, uit het water ha len. op een schotel leggen en bedekken met het ui, tomaten, chnm,r)tgnon.mcngsei_ TM s;0£ fijngehakte peterselie erover strooien. MEXICAANSE MAJSSOEP De bladeren, haren en stron ken van de kolven afhalen, de korrels er met een scherp mes afsnijden en in een bodempje water met Iets zout in ongeveer 20 min. gaar koken. Een paprika in plakken snij den cn deze even bakken of in wat water koken. Van 40 gr. boter, 40 gr. bloem, 2 theelepels kerriepoeder en -V, liter bouillon een mooi glad ge bonden soep maken en er tot slot i liter melk en de mais- korrels doorroeren. Alles goed heet maken, van het vuur ne men en er 100 gr. geraspte kaas doorkloppen. Zo nodig de soep op smaak afmaken en garne ren met de plakjes paprika. Als ik bij Stella de kamer binnen kom, zi° ik tot mijn verbazing dat ze dikke, rode ogen heeft, alsof ze heeft zitten huilen. En dat. nog wel op haar ver jaardag! Doordat ik laat ben. is het riames.thepbezoek al vertrokken. En daar zit de jarige nu in een hoekje als een zielig, geknakt hoopje verdriet. Na haar de traditionele verjaarszoen en mijn gelukwensen gegeven te hebben, leg ik de bloemen en het pakje op tafel en vraag als terloops: ..Toch geen moeilijk heden? Je ziet er zo weinig vrolijk uit". Tot mijn ontsteltenis barst ze in harts tochtelijk snikken uit. „Minnie", hakkelt ze „Het gaat om Minnie Minnie is Stella's 17-jarige dochter. Verschrikt vraag ik of Minnig ziek is, of een ongeluk heeft gehad. Nu breekt de stroom van grieven en opgekropte ellende pas goed naar buiten. Minnie heeft, toen zij haar moeder 's morgens feliciteerde, er onverschillig aan toege voegd; „Sorry" hoor mam, maar een cadeautje kon er niet op overschieten. Moet je me maar wat meer zakgeld geven. En o ja. ik ben er vanavond niet cn ook niet met het eten. Er is een fuifje bij Liesbeth. Je vindt het zeker niet erg GEEN 2 KWARTJES „Maar ik vind het wél erg", snikt Stella. „Begrijp jij hoe kinderen zo ge voelloos, zo egoïstisch, zo koud en on dankbaar kunnen zijn? Haar hel° leven is ze in de watten gelegd. Ze hoefde maar ergens om Ie.kikken en ze béd het al. Ze krijgt meer zakgeld dan een van haar vriendinnetjes, maar een paar kwar- ties om haar moeder op haar verjaardag maar iets, al waren het maar een paar bloemetjes, te geven, kan er niet af. OPVOEDING Evenmin ziet ze er iets in, om op zo'n dag bij een ander te gaan eten en de hele avond weg te blijven. Wat heeft zo'n kind nog voor je over?" Ik kan Stella's verdriet en verbittering begrijpen. Het moet hard zijn voor een moeder, om bij haar eigen kind tegen over zo'n glasharde muur van onbegrip en zelfzucht te staan. Voorzichtig zeg ik: „Kan het zijn, dat Minnie tevéél in de watten is gelegd? Heeft ze misschien te grif gekregen, wat haar hart begeerde en heeft dat haar zo gemaakt?" HET MOEST ER VAN KOMEN „Wét bedoel je?" vraagt Stella. „Zou ze minder zelfzuchtig zijn geworden, als v.e haar dingen hadden ontzegd? Dat zou haar Immers alleen maar reden hebben gegeven, ons verwijten te doen, omdat ze wist. dat de noodzaak niet bestond, haar iets te ontzeggen". „Dat is het juist", zeg ik peinzend. „Ik gclool niet, dat het gunstig is voor de geestelijke ontwikkeling van op groeiende kinderen, als ze weten, hóé goed gesitueerd de ouders zijn. Als ze alles maar kunnen krijgen en zich in niets hoeven te beheersen, móéten ze toóh wel egoïstisch worden. Nooit be hoeven ze zich iets te ontzeggen, zon der er nog dankbaar voor te kunnen zijn. Ze kennen de blijdschap niet van voor iets te moeten sparen en nog minder de vreugde van anderen blij te maken. Alles concentreert zich op hun eigen per soontje; met niemand anders hoelt rekening gehouden te worden. Het is hard, het je te moeten zeggen, Stella, maar jullie als ouders hebt hier de grootste schuld. Misschien is het ech ter nog niet te laat. Misschien kun je met een ander soort liefde, die zich niet alleen in materiële dingen uit, nog iets beters in Minnie wakker maken". MARCELLE. (Nadruk verboden.) Het zijn geen nieuwe auto banden waar men in drijft, het zijn geen nieuwe fiets banden die op vernuftige wijze om het lichaam wor den gedraaid! Welnee, het zijn doorgaans waardeloze ondingen, die door wegge bruikers als ondeugdelijk zijn verklaard, maar dat schijnt er allemaal niets toe te doen. In de laatste jaren hebben wij kennis mogen maken met een nieuwe modegril die men het beste kan aandui den met de benamingdrij ven op luchtbanden. Speciaal voor mensen die de zwemkunst niet machtig zijn, schijnt dit gedoe buiten gewoon boeiend te wezen. Over de gevaren er van wordt blijkbaar niet nage dacht. En daar drijven we dan: dames en heren, meisjes en jongens in kanalen, grach ten, plassen en rivieren op een oude, wat opgekalefa terde band. Is het een won der dat het water nog meer Een vlot strooien hoedje wordt hier gedragen door de jonge actrice Yvette Mi- micux. De rand van gecon serveerde vruchtjes geeft het juist „dat" wat het 'voor de zomer zo'n aantrekkelijk dopje maakt. Wat voor velen de zegen van de gezonde slaap is, is voor anderen ronduit een gruwel, omdat zij zo slecht, slapen dat zij soms een deel van de nacht wakker liggen. Dat een groot aan tal mensen tot dit laatste deel behoort, blijkt duide lijk uit de enorme verkoop van slaapmiddelen. In onze grafiek geven wij nu een duidelijk beeld van het ver loop van de normale slaap bij een evenwichtig mens. Bij dit type slapers bereikt de slaap de grootste diepte rond het midden van de slaapperiode. Geleidelijk aan komt deze slaper dan weer naar het tijdstip van ontwaken, de slaapdiepte neemt, steeds meer af en bij het ontwaken voelt deze mens zich goed uitgerust en uitgeslapen. Uit onze grafiek is duidelijk af te lelden dat als men te laat naar bed gaat en derhalve de noodzakelijke slaapduur niet kan verkrijgen, de lijn van de slaapdiepte plotse ling omhoog schiet naar de lijn van het ontwaken. Dan is de geleidelijke ontwikke ling naar een steeds gerin gere slaapdiepte verbroken, hetgeen een gevoel van on behagen met zich brengt en vermoeidheid. De lijn, die de slaap van een nerveus mens te zien geeft, verloopt heel wat minder harmonisch. Wij zien hier, dat de grootste slaapdiepte later valt dan bij de normale slaper, ook is de gang naar deze slaap diepte een stuk onregelma tiger. Vaak zelfs kan deze lijn dan omhoog komen naar het ontwaken. Aange zien bij deze mensen de grootste slaapdiepte latei- valt dan bij de normale slaap, en de slaap zich a.h.w. met horten en stoten voortzet, zijn de meeste nerveuze mensen bij het ontwaken niet uitgeslapen. Op het tijdstip van ontwa ken schiet de lijn van de slaap immers plotseling omhoog (zie grafiek). Het resultaat is een vermoeid gevoel bij de ontwakende mens. Vaak zijn deze men sen er 's morgens nog erger aan toe dan 's avonds, zodat zij beter regelmatig vroeg naar bed kunnen - gaan. Uiteraard is de duur van de HET VERIOOP VAN DE SLAAP /iê\ /7ï\ /T\ /7\ /T\ f7\ /1\ f7\ ("ur I |U"-| p"acn*»uur uur uur l^l 1(uur j uur 1 slaap sterk wisselend met de behoefte van. de persoon. Men zegt dat Napoleon meestal niet meer dan circa 4 uur slaap nodig had. Wat nu de' slaap 'precies' is, weten we. eigenlijk .niet. De gedachte, dat de slaap een gevolg is van vermoeid heid heeft men laten va ren, door vergelijkingen met de narcose, Hoe de slaap precies tot stand komt, weten wij ook niet. Het heeft iets te maken met de hersenen, want bij bepaalde hersenverwondin- gen kon de gewonde niet, meer in slaap komen. slachtoffers eist dan het weg verkeer. wanneer het eens een paar dagen achtereen mooi weer is? Bij een spiksplinternieuwe band kan er al plotseling lucht ontwijken doordat er een gaatje in gekomen is of omdat het ventiel los is ge gaan. Toch gaat men met oude, moeizaam opgelapte, banden ver van de wallekant liggen drijven met gezich ten van„Heb-je-mij-wel-ge- zien?" Wat er met de geplakte lekken gebeurt door de aan raking met het water, daar over maken de drijvers zich blijkbaar helemaal niet druk. Of de kleefstof van de opge plakte stukken in de bran dende zon niet zacht wordt met alle gevolgen van dien, schijnt helemaal niet interes sant te zijn. Zo komen we aan een toe nemend aantal dodelijke on gelukken, want in ons land zijn er nog steeds heel wat volwassenen en nog heel wat kinderen die niet kun nen zwemmen. i Een ander treurig ver schijnsel treffen we aan onze stranden aan. Daar ziet men personen die ontdekt of van anderen afgekeken heb ben dat er op luchtbedden zo mooi gedreven kan worden. Deze luchtbeddenrage is zeker even gevaarlijk als het spelen met zwembanden. Zelfs als men een geoefend zwemmer is, kan men met zo'n ding ongemerkt te ver in zee geraken. Door de vele onbekende stromingen is iemand afge dreven vóór hij 't weet. Hoe moet een mens dan op eigen kracht het strand weer be reiken? In vele gevallen is dat niet meer mogelijk en dan moet er gewacht wor den tot er een boot in zee is gebracht om de luchtbed- vaarder te hulp te komen. Maar afgezien van dit af drijven ook luchtbedden hebben een ventiel dat niet op de aanraking met zeewa ter is berekend) met alle ge varen van dien. Luchtbedden kunnen bo vendien „een beetje lek" zijn en langzaam leeglopen: dat is geen plezierige ge waarwording als je veel te ver in zee bent. Doe dat dus niet met die luchtbedden. Vind dat geen „reuze goeie mop". Er kan aan het strand immers toch wel plezier gemaakt, worden. Dr. H. W. SCALÓNGNE. (Nadruk verboden.) Twee dagen nadat zij bij een winkeldiefstal ln Amsterdam o? heterdaad waren betrapt, ston den gistermiddag twee jonge Duitse studenten voor de Am sterdamse politierechter te recht. Ze werden veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. De officier van Justitie had drie maanden gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk en.een proeftijd van drie jaar plus de bepaling dat het tweetal zich tijdens de proeftijd niet meer in Nederland zou vertonen ge ëist. De jonge Duitsers, 19 en 21 jaar oud, afkomstig uit Keulen, hadden hun kampeervakantie ln Zandvoort in het water zien vallen. Woensdag jl. trokken ze met voldoende geld op zak naar Amsterdam. In twee warenhui zen maakten zij zich achtereen volgens meester van zeventien grammofoonplaten (waarde ne gentig gulden), een blikje ha ring en een blikje conserven. Ze werden op heterdaad be trapt. In een fel requisitoir richtte de officier van Justitie, mr. J. J. Abspoel, zich tot beide ver- dachten. „Het komt de laatste tijd helaas veelvuldig voor dat jonge Duitse toeristen hier stelen", zo zei hij. „Wij zijn helemaal niet gesteld op rovers van de andere kant van de grens. Wij zullen dit, nu wij hier Iets tegen kunnen doen, duidelijk laten merken". Mr. Abspoel zag geen enkele reden tot clementie. De politierechter, mr. W. Da Costa, hield bij de bepaling van het vonnis rekening met het feit, dat de ouders van de jon gens pas volgende week zater dag van vakantie terugkomen. Hij veroordeelde de studenten ieder tot vijf dagen, zodat hun straftijd vóór de thuiskomst van hun ouders om is. Voor een verbod om in Nederland te ko men voelde mr. Da Costa niet veel. „Zij moeten maar vaak hier komen, want er valt voor Duitsers op gebied van recht en onrecht in ons land nog veel te leren", zo zei mr. Da Costa.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7