ÏÏÏÏiïEfë 9^r De besprekingen tussen MacMillan en Adenauer Regeringswijziging in België verwacht Heden V.N.-troepen naar Katanga De situatie inLeopoldstad Weero verzicht Activiteiten van persbureau Belga in Kongo gestaakt WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 16e Jaargang Nr 5058 Het Koninklijk Gezin in Syracuse. TWEE ZWEEDSE COMPAGNIEëN ONDER BEVEL VAN HAMMARSKJOELD DE V.S. EN LAOS TSJOMBE BESCHOUWT V.N.-TROEPEN ALS LIJFWACHT VAN HAMMARSKJOELD «Tankering bij abonnement: Terneuzen jjjfrecteur-Hoofdredacteui 1. van dr Sande Redactie-adres: Noordstraat 5o57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pw? advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»" advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adira Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 ara. Na afloop van de besprekingen 'tussen bondskanselier Adenauer de Europese vrijhandelsassocia tie moeten worden bezien binnen het algemene raam van de we en de Britse premier MacMillan rei(}p0jjtiek. Het is nu de taak in is donderdag een communiqué j komende maanden de weg uitgegeven, waarin wordt ge- voor het bereiken van het nage zegd dat de beide staatslieden streefde doel te banen. De hier- Hot hot voor nodige besprekingen zullen het erover eens waren, dat echter niet op hoogste regerings in het belang van de EuropesenjVeau plaatsvinden, aldus de eenheid noodzakelijk is een op ni o- Westduitse woordvoerder. lossing te vinden voor de vraag stukken, welke voortvloeien uit het bestaan van twee economi sche blokken. «HSSSESfv- Von Eckardt deelde verder mede dat beide regeringen hun deelgenoten in de twee Europese economische groeperingen van het verloop der besprekingen in trouwen, beter dan vele jaren het geval is geweest. MACMILLAN IN LONDEN TERUG De Britse premier, MacMillan, is donderdag uit Bonn in Londen teruggekeerd. In een gesprek met journalis ten op London Airport over zijn besprekingen met Adenauer om trent de Europese eenheid zei de Britse premier: „Wij hebben het antwoord niet gevonden in enke le uren van gesprek. Wij konden dat ook niet, maar wij hebben besloten ons gesprek voort te zetten. Ik geloof, dat wij de eerste stap gedaan hebben om dat wij hebben verklaard bereid te zijn. En waar een wil is kan een weg gevonden worden". Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de vier Prinsessen heb ben donderdagochtend een wan deling door Syracuse op Sicilië gemaakt, waarbij bezoeken wer den gebracht aan het museum, de kathedraal en de oude straat jes van de stad. De burgemeester en de prefect hadden tevoren hun opwachting gemaakt aan boord van de „Piet Hein", die met de „Groene Draeck" op de rede van Syra cuse voor ankere ligt. Zij boden de Koningin een boeket rozen aan. Foto v.l.n.r.: MacMillan, Steele (Brits ambassadeur), lord Home en Adenauer. 4 Zij kwamen overeen, aldus het communiqué verder, in samen werking met hun partners aan beide zijden mogelijke oplossin gen van dit vraagstuk te onder zoeken en daarover van gedach ten te wisselen. „Beide regeringen beschouwen de eenheid van de vrije wereld en het behoud van de vrede als het hoogste doel ten behoeve van de oplossing varr andere proble- i men". In het communiqué worden de gevoerde besprekingen „open hartig en vriendschappelijk" ge- noemd en verder gezegd, dat bei de staatslieden „aan de bijeen komst bijzonder belang hechtten, omdat recente ontwikkelingen in de internationale situatie een nauwe samenwerking van de vrije wereld noodzakelijk maken". Het communiqué voegt hier nog aan toe: „Zij waren geheel eensgezind over de grote doel stellingen die moeten worden nagestreefd in het belang van Europa en de vrije wereld". Tijdens een gemeenschappelij ke persconferentie van de woordvoerder der Westduitse regering, Von Eckardt, en die van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, Russell, antwoordde Von Eckardt op een hem gestelde vraag, dat het be langrijkste resultaat der bespre kingen is, dat de regeringshoof. den beiden van mening zijn, dal de vraagstukken van de Europe se Economische Gemeenschap en Bonn op de hoogte zullen stellen. MacMillan was net er rnee eens dat deze verandering in procedure van historische bete kenis kan zijn, zo is van door gaans goed ingelichte zijde in Bonn vernomen. De bondskanselier heeft zich bereid getoond te trachten De Gaulle ervan te overtuigen dat wegen en middelen moeten wor den gevonden om beide groepen nader tot elkaar te brengen. Hoewel dit in eerste instantie de taak is van West-Duitsland dat met Frankrijk deel uitmaakt van de gemeenschappelijke markt zullen ook Engels- Franse besprekingen over dit onderwerp worden gevoerd. In Britse regeringskringen ge looft men dat de moeilijkheden met betrekking tot de „zes" en de „zeven" voor een deel het ge volg zijn van onkunde van prak tische kwesties, zoals bijvoor beeld de voorzieningen van de landen van het Gemenebest on derling. Men hoopt dat na overleg van West-Duitsland met de E. E. G.- landen en besprekingen van En geland met de leden van het Ge menebest en de vrijhandelszone omstreeks oktober praktische voorstellen kunnen worden ge daan. Door de ontmoeting MacMil- lan-Adenauer zijn de betrekkin gen tussen West-Duitsland en Engeland, die vaak werden ge kenmerkt door wederzijds wan- De correspondent van het Bel gische persbureau Belga in Leo. poldstad heeft het hoofdbureau in Brussel laten weten dat de Kongolese regering „de activi teiten van Belga in Kongo heeft doen staken". De Kongolese minister van Voorlichting Kasjamoera begaf zich omstreeks 18.00 uur naar het kantoor van Belga in Leo- poldstad en zei dat het bureau van het agentschap door Kongo zou worden overgenomen. Twee Kongolese politieman nen kregen opdracht ervoor te zorgen dat geen telegrammen meer worden verzonden. Het bureau van premier Loe- moemba heeft meegedeeld dat het kantoor van Belga is geslo ten omdat woensdagavond ten onrechte werd bericht dat Loe- moemba was gewond. Tegen degenen die hiervoor verant woordelijk zijn zullen maatrege len worden genomen. Men neemt aan dat de Kongo- if™ reSeVing een aantal perso nen zal uitwijzen. Lc legering zal de verschijning erspreiding van ca. zes bla den \erbieden, zodeelde de pre- )rZl°\tS HiPrtoe beho ren behalve „Ma Patrie", „Le Frans! en "L'Aurore" i beide on ..La Libre Eelgique' BNsi's^hi^V Ma"azine" i beide B-lgisch). „u ziet dat ik niet gewond ben", zo zci Loemoemba tot de verslaggevers Minister Kasjamoera verklaar de op een persconferentie dat Kongo de oprichting van een nationaal persbureau in de plaats van Belga overweegt De regering is van plan het mate riaal van Belga te kopen en het voor het nieuwe persbureau t» gebruiken. Kasjamoera beschuldigde Bel ga ervan zich te hebben vereen, zelvigd met de Belgische rege- ringspolitiek. Premier Eyskens heeft donder dagmiddag een tweede onder houd gehad met koning Boude- wijn. Waarnemers menen, dat dit van beslissende betexems kan zijn voor het oplossen van de latende regeringscrisis, die tnans in België heerst. Te Erussel worden verschil lende mogelijkheden genoemd voor een vervanging of herzie ning van het huidige kabinet, dat verantwoordelijk is voor de lamp in Kongo en dat opnieuw nevig werd getroffen door de jongste Veiiigneidsraadresolutie. Zo spreekt men over een gron dige wijziging van het kabinet- Eyskens, waarbij een zestal mi nisters zouden worden vervan gen. Als tweede mogelijkheid ziet men het aftreden der gehele regering en de vorming van een nieuwe, parlementaire regering. Ook wordt gesproken over het vormen van een nieuwe rege ling, waarin, een aantal niet- politici zitting zou hebben. Welingelichte waarnemers ach ten totstandkoming van een gron dig gewijzigd nieuw kabinet, dat onder leiding van eerste minis ter Eyskens zou blijven, het meest waarschijnlijk. Belgische Kamer* woensdag a.s. hijeen. Na het onderhoud, dat de Bel gische eerste minister Eyskens donderdagmiddag met koning Boudewijn heeft gehad, verklaar de hij tegenover verslaggevers dat de Kamer van Afgevaardig den woensdag a.s. bijeen zal komen, om een uiteenzetting over de Kongolese regeringspoli- tiek aan te horen. Hierna zal een debat worden gehouden. Bij een stemming zal de regering de vertrouwenskwestie stellen. Eyskens deelde mede, dat de regering de Kamer begin' sep tember a.s. een regeringspro gramma zal voorleggen, dat voor ziet in inmgrijpende hervormin gen op bestuurlijk, economisch en maatschappelijk gebied, zulks in het kader van een politiek, die gericht is op economische uitbreiding en bevordering van de welvaart. „De uitvoering van dit programma zal zeker een kabinetswijziging met zich bren gen", verklaarde hij. In antwoord op een vraag of België de order voor honderd Amerikaanse „Starfighter"- straaljagers zal intrekken, ant woordde de premier: „Ik kan niets toevoegen aan hetgeen ik reeds eerder heb gezegd, name lijk dat het militaire program ma zal worden gewijzigd". De regering-Eyskens steunt op de katholieke en de liberale partij. De zeven liberale minis ters hebben reeds in juli te ken nen gegeven dat zij wilden af treden, doch zij waren het met hun katholieke ambtgenoten eens dat de regering, met het oog op de Kongolese crisis, ver enigd moest blijven. Het aftreden der liberale mi nisters zou niet noodzakelijk een regeringscrisis teweeg brengen, daar Eyskens bereid is in dat geval een nieuwe, katholiek- socialistische regering te vor men. Deze bereidheid heeft de libe rale ministers er tot nu toe van weerhouden hun ontslag aan te bieden. Een beeld van een demonstratie tegen Loemoemba, welke dezer dagen in Leopoldstad werd ge houden. De betogers trekken met hun leuzen door het cen trum van de stad. (Telefoto) In het hoofdkwartier van de Verenigde Naties is woensdag avond bekendgemaakt dat twee Zweedse compagnieën - in totaal 300 soldaten - van de strijdmacht van de Ver. Naties in Kongo heden onder persoonlijk bevel van secretaris-generaal Ham- marskjoeld naar Katanga zullen gan. Volgens de bekendmaking wordt deze operatie verricht met instemming van de leider van Katanga, Tsjombe. De Verenigde Naties heeft de tekst gepubliceerd van tele grammen die Hammarskjoeld en Tsjombe woensdag hebben ge wisseld. Hammarskjoeld zei in zijn tele gram te verwachten dat hij heden bij zijn aankomst in Eli- sabethstad vergezeld zal zijn van de plaatsvervangende opper bevelhebber van de V. N.-strijd- macht, de Marokkaanse generaal Kettani, zijn militaire adviseur voor operaties in Kongo, de In dische generaal Richje, adviseurs en twee Zweede compagnieën. De twee compagnieën zullen, zo zei Hammarskjoeld, uitslui tend onder zijn gezag staan en hebben alleen het recht tot zelf verdediging voor het geval zij worden aangevallen. De secre taris-generaal achtte een derge lijke aanval echter ondenkbaar. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het met de regelingen die hij zich denkt, mogelijk zal zijn on verwijld de omstandigheden weg te nemen die tot een gewapend conflict kunnen leiden. Over de besprekingen die hij met Tsjombe zal hebben over het gebruik van de V. N.-troe- pen, zei de secretaris-generaal dat er geen sprake zal kunnen zijn van een overeenkomst of van voorwaarden. Om praktische redenen en om bij te dragen tot een vreedzame ontwikkeling met bescherming van de democrati sche rechten voor allen is het echter dringend noodzakelijk „een openhartige gedachtenwis- seling" te hebben. Tsjombe zei in zijn antwoord dat een gesprek met hem Ham marskjoeld op de hoogte zal stel len van de werkelijke toestand. De secretaris-generaal zal daar door in staat zijn vertegenwoor- De politie heeft gistermorgen een inval gedaan in een van de kantoren van de „Courier d' Afrique" in Leopoldstad en een exemplaar opgevraagd vaji alle sinds 1 augustus jl. verschenen nummers. De hoofdredacteur van het blad, Gabriël Makoso, werd aangehouden op beschul diging van „aanslag tegen de veiligheid van de staat" en ge vankelijk meevoerden. Da wijk, waar de bureaus van de Abako-partij zijn gelegen, werd gistermorgen geheel afge zet. Het was de eerste maal dat de maatregelen tegen de pers zoals die enkele dagen geleden door de minister van Voorlichting Kasjamoera werden uiteengezet zijn toegepast. Het politie optreden had waarschijnlijk ten doel te verhinderen dat „Le Courrier d' Afrique" een verslag zou geven van de botsing tussen politiemannen en leden van de de Abako, woensdagavond in Leopoldstad. Makoso sympathi seert namelijk met de Abako. Ook tegen de uitgever van „Ma Patrie", Malingwendo, is een arrestatiebevel uitge vaardigd. Malingwendo bleek niet aanwezig en de politie be perkte zich tot het in beslag nemen van enkele exemplaren van de krant. President Kasavoeboe arri veerde bij de woning van Maling wendo toen de politie ter plaatse was. Hij verzocht de verant woordelijke commissaris „alles waardig te laten verlopen". De naam Makoso is reeds eerder genoemd in verband met een samenzwering tegen het leven van Loemoemba, waarvan sprake was in het parlement naar aanleiding van een brief van een jeugdvereniging. Bij de ondervraging zou Makoso heb ben gezegd: „uitstel is geen afstel. Ik zal waarschijnlijk bij de eerste slachtoffers zijn". Functionarissen van de Abako hebben meegedeeld dat verschei dene partijleden zijn gearres teerd. Het ministerie van Voorlich ting heeft „Ma Patrie" een ver schijningsverbod opgelegd. De uitgever van dit blad, Maling wendo, is gearresteerd. Het hoofdbestuur van de Aba ko heeft de Veiligheidsraad een telegram gezonden waarin wordt gezegd dat het Kongolese volk ernstig wordt bedreigd door het communisme. „Het Moekongo volk zoekt bescherming tegen dit gevaar". De Abako vraagt de volkerenorganisatie een referen dum over de binnenlandse struc tuur te organiseren, „aangezien nog geen geldige grondwet be staat". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Ver. Staten slechts de koninklijke Laotiaan- se regering, die thans te Loeang Prabang zetelt, erkennen. „Onze inlichtingen wijzen er op, dat de staatsgreep tot Vientiane be perkt is gebleven. Vanzelfspre kend erkennen wij slechts de be staande regering", aldus de mededeling van het „State De partment". digers opdrachten te geven die „eerbied verzekeren voor de ter ritoriale soevereiniteit van mijn regering en de vrije uitoefening van haar rechten". „Ik kan u de verzekering geven dat u en uw groep op ordelijke wijze en zeer hoffelijk zullen worden ontvangen", voeg de Tsjombe eraan toe. Premier Tsjombe heeft don derdagavond op een persconfe rentie verklaard dat, „wanneer wij troepen van de Verenigde Naties hebben aanvaard, dit is omdat wij geloven genoegdoe ning te hebben gekregen". Hij zeide de twee compagnieën Zweedse troepen die Hammar skjoeld naar Elisabethstad zul len vergezellen te beschouwen als „een lijfwacht" van de secre taris-generaal van de Verenigde Naties. „Enkele honderden sol daten zijn niet genoeg voor ge heel Katanga", zo verklaarde hij. De verklaring van Tsjombe schijnt de weg vrij te maken voor een ordelijke aankomst van de troepen van de Verenigde Naties in Katanga. De tweehonderd of driehon derd man soldaten zijn geen operationele afdeling, zo verdui delijkte Tsjombe. Het hangt van de besprekingen met Hammar skjoeld af of deze soldaten de komende dagen door andere een heden van de Ver. Naties-strijd macht worden gevolgd. Tsjombe noemde twee punten van het grootste belang: wan neer de aanwezigheid van V.N.- troepen in Katanga de aankomst van vertegenwoordigers van de centrale regering en het uitbre ken van ongeregeldheden in de hand werkt, leven de Verenigde Naties het deel van de resolutie van de Veiligheidsraad dat be trekking heeft op niet-inmen- ging in de binnenlandse aange legenheden niet na. De aanwezig heid van V. N.-troepen kan wor den aanvaard als voorlopige op lossing, maar een waarachtige vrede kan pas worden hersteld „door het in het leven roepen van geldige instellingen die aan het verlangen van de bevolking beantwoorden". Gevraagd of aan de voorwaar den die de regering van Katan ga enkele dagen geleden voor het binnentrekken van V.N.-troe pen stelde is voldaan, antwoord de Tsjombe: „Wij hebben niet toegegeven. Wanneer Hammars kjoeld heeft besloten met ons te komen spreken dan zijn wjj ook tevreden." AANHOUDEND KOEL Een depressie, waarvan een frontale storing ons woensdag reeds op de meeste plaatsen langdurige regenval bracht, deed ook donderdag de regen aanhou den. Alleen de Waddenkust en de kop van Nrd-Holland bedeef- de droog weer. De meeste regen, ruim 20 mm werd donderdag in Zeeland afgetapt. De tempera- Een rijke rubberhandelaar uit Singapore is donderdag tij dens een bezoek aan zijn rub beronderneming op Johore ont voerd. Dit is het achtste geval van ontvoering van een miljo nair tot dusver in het jaar. turen liepen niet hoger op dan tot 15 a 18 giaden. De wind bleef zwak tot matig, overwegend zuidwestelijk. Vandaag zal de depressie ten oosten van ons land komen. De wind draait dan bij ons naar richtingen tussen west en noord en zal, vooral langs de kust, tot vrij krachtig toenemen. Hoewel er vandaag verspreide opklarin gen mogelijk zijn blijft het aan houdend koel weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Noordelijke wind Enkele verspreide opklarin gen, maar koel weer. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krach tige noordelijke wind. VRIJDAG 12 AUGUSTUS. Terneuzen 5.58 6.17 Breskens 5.23 5.42 Hansweert 6.38 6.57 Walsoorden 6.48 7.07 ZON MAAN op onder op onder Aug. 12 5.18 20.10 22.43 11.50 13 5.20 20.09 23.11 12.57 14 5.22 20.07 23.42 14.01 15 5.23 20.05 15.01 16 5.25 20.03 0.18 15.57 17 5.26 20.01 0.58 16.47 18 5.28 19.58 1.44 17.32 19 5.30 19.56 2.36 18.12 20 5 31 19.54 3.32 18.47

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1