De staatsgreep in Laos Binnenlands nieuws Rechtszaken Eric de Noorman De huid van de beer PECH BIJ FILMOPNAME Alle buitenlandse troepen moeten het land verlaten via radio Vientiane verklaard Doorzettingsvermogen Cuba nationaliseert Amerikaanse maatschappijen Donderdag 11 augustus 1960 DE VRIJE ZEEUW 3 leider van de staatsgreep in Lao'. kapitein Kong Lae heeft dat alle buitenlandse troepen het land moeten verlaten en dat alle büheSandse bases zullen wor- feSinttógedeVGeneefse overeen- koms?Van 1934 - die een einde maakte aan de ootlog m tnao China - zijn ca. 500 man Fran- S troepen in nt.ddcvLaos ge- stationen d. en sinds 19o8 aaS stereo 78 Amerikanen tie Ft an- sen bij opleiding van het Laoti- friie leger. Het bataljon van kapitein Kong Lae telde tien Amerikanen, die eveneens het land zullen moeten verlaten. Het revolutionaire comité van twintig leden heeft koning Sa- vano Vathana zijn aanhankelijk heid betuigd. De koning bevindt zich met het grootste deel van zijn ministers in zijn residentie Loeang Prabang. Het revolutio naire comité schijnt slechts door het bataljon parachutisten van kapitein Kong Lae en een eska dron tanks te worden gesteund. De overige eenheden van het leger, die voor het grootste deel in het binnenland de opstande lingen van de Pathet-Lao be- strijden, hebben zich naar ver luidt niet bij de beweging aan gesloten en het revolutionaire comité schijnt buiten Vientiane geen gezag uit te oefenen. De voorzitter van de assemblée, Sun Soevanne Shocma, zou zich voor de revolutionaire beweging heb ben uitgesproken, maar hebben geweigerd een regering te vor- t men. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Singapore is vernomen, dat het revolutionaire comité vier bestuursgroepen in het leven heeft geroepen: een voor Binnen- en Buitenlandse Zaken, een voor Economische Zaken en Financiën, een voor Binnenland se Veiligheid en een voor „Alge mene Contacten", een soort mini sterie van voorlichting. Kapitein Kong Lae zou de bestuursgroe pen voor Binnen- en Buitenland se Zaken en „Algemene Contac ten" leiden. Het nieuwe bewind wil een einde maken aan de corruptie in de regering en het parlement, de buitenlandse interventie een halt toeroepen en landbouw en industrie ontwikkelen. I Laos zal van onafhankelijk welk land hulp aanvaarden, vooropgesteld dat hieraan geen politieke voorwaarden zijn ver bonden. De ministers van Defensie. Economische Zaken en Voor lichting zouden naar Thailand zijn gevlucht, de minister van Buitenlandse Zaken Khampan Panya en twee andere ministers zouden gevangen zijn genomen. Ten minste vier soldaten zouden bij de staatsgreep zijn gesneu veld. Naar van de zijde van de grenswacht van Thailand is ver nomen werd gisteren in Vien tiane gedurende twee uur ge schoten. In Vientiane is nog geen nieuws ontvangen van de dele gatie van het revolutionair comité, die dinsdag naar Loeang Prabang is vertrokken. Men acht het niet uitgesloten dat de regering heeft geweigerd deze delegatie te ontvangen. Betrouwbare Thailandse krin gen hebben medegedeeld, dat drie leden van de afgezette Lao- tische regering dinsdag per vliegtuig op het vliegveld Oubol- rathani, in het noordoosten van Thailand, zijn aangekomen, en wel de minister van Defensie brigade-generaal Phoumi Nosa- van, de minister van Voorlichting Leuan Insisienmay en de minis ter van Economische Zaken Keo Viphakhorn. Het verluidt dat generaal Phoumi om toestem ming heeft gevraagd naar Bang kok door te reizen. Hij wordt daar vandaag verwacht. Het vliegtuig waarin het ge zelschap in Thailand aankwam, was dinsdag uit Loeang Pra bang vertrokken op weg naar Vientiane. Toen bleek dat het daar niet kon landen, week her toestel uit naar Oubolrathani. Volgens berichten van de Thailandse grenspolitie zou 'n Vientiane nog steeds gevochten worden. De politie is waakzaam tegen grensoverschrijdingen als gevolg van de gevechten in Laos. Niemand aan het roer van Urker hotter JACHT OVERVAREN OP HET IJSSELMEER Zes opvarenden gered De pleziervaart. die het gezin van een Rotterdamse arts, be staande uit man, vrouw, zoon, dochter en een vriendin, maakte als gasten van de kapitein eigenaar de heer Van Putten aan boord van het zeiljacht „Woel water" uit Rotterdam, heeft dinsdagmiddag omstreeks vier uur een even onverwacht als on plezierig einde gekregen. Terwijl het zeiljacht bij wind stilte traag voortdobberde op het stille IJsselmeer en de zes op varenden op het dek lagen te zonnen, naderde de Urker botter U.K. 216 waar op dat moment niemand aan het roer stond, zo als de opvarenden van het jacht konden waarnemen. Het vissers vaartuig voer recht op de „Woel water" af. De heer Van Putten en zij gasten begonnen luidkeels te schreeuwen toen zij het gevaar van een botsing tussen de stuurloze botter en hun eigen onhandelbaar zeilschip be merkten. Het was echter reeds te laat. De kop van de botter raakte met kracht de steven van het jacht. De vriendin van de dochter van de arts slaagd erin de kop van de botter te grijpen en zij kon onmiddellijk aan boord worden gehesen, na dat schipper Koffeman de motor had gestopt. De arts, zijn vrouw en kinderen spron gen van het zinkende jacht te water en werden door de vis sers opgepikt. Kapitein Van Putten wist nog snel enkele koffers met kleding te bemachtigen, alvorens hij zich van het zinkende schip in het water wierp. Ook hij werd dooi de vissersboot opgenomen. De U.K. 216 heeft de drenkelingen in Enkhuizen aan land gezet, waar ze onderdak vonden in een hotel. De Rijkspolitie te water heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Gebleken is volgens de politie, dat Schipper Koffe man op het moment van de aan varing niet aan het stuur stond, doch bezig was netten te boeten. BOERDERIJ UITGEBRAND Gistermorgen omstreeks half acht is brand uitgebroken in de boerderij van de familie A. Brinks aan de Bovenste Veen- weg te Mussel. De brandweren van Stadskanaal en Mussel- kanaal bleef niets anders te doen dan nablussen. Van de in boedel van het woonhuis kon slechts een klein gedeelte wor den gered. Van de boerderij ging alles verlorenoogst, land bouwwerktuigen enz. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. FIETSER AANGEREDEN Op de hoek Oostersingel— Nieuwe WegDamsterdiep te Groningen is gistermorgen de 60-jarige mindervalide wielrij der, J. Vlasman uit Groningen, om het leven gekomen toen hij in aanrijding kwam met een vrachtauto die het kruispunt opreed en voor de wielrijder van rechts kwam. Het slacht offer trachtte zich nog af te zetten tegen de laadbak van de auto, maar viel toen met het hoofd tegen de grond en kreeg een schedclbasisfractuur. De G.G. en G.D. bracht hem naar het academisch ziekenhuis, waar hij kort nadien is over leden. VIJF AMSTERDAMMERTJES, VERDACHT VAN INBRAAK, GEPAKT Vijf jongens van 12 tot 15 jaar zijn dinsdagavond in Am sterdam-Oost gepakt en op be vel van de officier van Justitie opgesloten. Zij worden ver dacht van inbraak in de kan tine van een voetbalclub aan de Kruislaan. Voorts wordt onder zocht of de knapen iets weten van soortgelijke inbraken in andere kantines waar evenzo limonade, snoep en rookartike len werden geroofd. Het vijftal trok de aandacht van de politie, die hen op de Archimedesweg per auto pas seerde, doordat de knapen op vier fietsen zonder licht reden, zich uit de voeten wilden ma ken en enkele kratten lege fles sen meevoerden. ZONDAAR MELDDE ZICH Een 16-jarige jongeman, die eind juli een inbraak pleegde in een kruidenierszaak op de Hoogte te Groningen, heeft zich bij de politie in Den Haag ge meld toen hij de buit op twee cent na had verbrast. Hij is over gebracht naar Groningen en daar ingesloten. Met assistentie van twee vrienden van 14 en 15 jaar, die voor hem op de uitkijk stonden, drong hij eind juli de kruide nierszaak aan de achterzijde binnen cn stal een paar duizend gulden. De vriendjes kregen een paar honderd gulden, kochten er duur speelgoed voor en huurden bromfietsen totdat ze tegen de lamp liepen. De 16-jarige inbre ker ging met de rest van het geld vakantie vieren in ons land en bezocht allerlei vermaak, centra o.a. te Amsterdam, Rot terdam en Valkenburg. Toen het geld op was meldde hij zich in Den Haag bij de politie. DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN Do 13-jarige Johan Akse uit Hoogeveen is dinsdagmorgen tijdens een onweersbui door de bliksem getroffen. De jongen was aan het bonen plukken op oen akker te Tiendeveen (gem. Beilen 1toen zich daar omstreeks tien uur een onweersbui ont lastte. Medische hulp kon niet meer baten. AUTO CONTRA TREIN. Woensdagmiddag om onge veer vier uur is op de niet bevei ligde overweg tussen Klaren- beek en Apeldoorn een personen auto door een trein gegrepen en zwaar beschadigd. De bestuurder van de wagen, de 33-jarige heer D. S. uit De venter werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij is overge bracht naar een''Ziekenhuis in Deventer. BUS MET VIJFTIG KINDEREN IN DE SLOOT. Op de Deventerweg. ongeveer 2 km voor het plaatsje Holten, is gistermiddag een ongeluk ge beurd dat bijzonder goed is af gelopen. Een bus, waarin vijftig kinde ren gezeten, slipte daar en kan telde in een sloot. Gen der kinde ren heelt daarbij noemenswaard letsel opgelopen. De bus reed in een file van zestien autobussen, waarin kin deren van de klanten van een melkhandel in Rijssen een door deze melkhandel aangeboden uit stapje hadden gemaakt. De bus sen reden in de richting Holten en kwamen uit Deventer. Het verkeer op de weg is langdurig gestagneerd geweest. DE POSITIE EN DE GEWOONTEN VAN IMMIGRANTEN IN CANADA Nederlanders zaten ruim negen jaar op school De McDonald Research Limited te Toronto heeft ten behoeve van adverteerders een studie ge maakt van de positie en gewoon ten van de immigranten in Canada, die beoogt een duidelijk beeld te geven van de verschil len die er bestaan tussen Hon garen, Polen, Oekraïners. Duit sers, Nederlanders en Italianen. Voor het onderzoek zijn twee honderd gezinnen van elke taal groep genomen, honderdvijftig uit Toronto en vijftig uit Hamil ton Deze steden zijn gekozen, omdat hier dertig procent van de „nieuwe Canadezen" wonen. De grootste gezinnen Uit dit. onderzoek is o.a. ge bleken. dat niet de Italianen zoals algemeen werd veronder steld maar do Nederlanders de grootste gezinnen hebben, met een gemiddelde van 4,3 per sonen per gezin. Wat het genoten onderwijs be treft, vallen de Nederlanders in de middengroep van immigran ten, die ruim negen jaar op school hebben doorgebracht, tot welke groep ook de Hongaren en de Duitsers behoren. Bij de Oekraïners is het gemiddelde dertien tot zestien jaar en de Italianen hebben gemiddeld vijf a acht jaar onderwijs genoten. Goed in Engels Wat het gebruik van de En gelse taal betreft, slaan de Ne derlandse met de Hongaarse ge zinnen het beste figuur. Zelfs thuis wordt door hen meestal Engels gesproken en vooral dooi de kinderen. De Nederlanders in Canada zijn dan ook niet erg ge porteerd voor radioprogramma s in de Nederlandse taal. De meeste auto's De Nederlanders hebben de meeste auto's: acht en zeventig procent van de geïmmigreerde Nederlanders hebben een auto, waarvan de helft een nieuwe. De overige immigrantengroepen kopen meestal tweedehands auto's. Van alle groepen heeft een verrassend groot percentage koelkasten, wasmachines, radio s en televisietoestellen. Het rapport besteedt ook veel aandacht aan de eetgewoonten en bij het onderzoek is het op gevallen. dat de Nederlanders veel rundvlees kopen, de Hon garen kippen en de Italianen lamsvlees. Het percentage bier drinkers onder de Nederlanders is betrekkelijk laag. namelijk zes en dertig procent, de grootste bierdrinkers zijn de Italianen (tachtig procent) en de Duitsers (zeventig procent). De bezoeken aan hun vaderland Tenslotte is gebleken, dat de Nederlnaders de meeste reizen naar hun vaderland maken om familie en vrienden op te zoe ken. gevolgd door de Duitsers en in veel mindere mate door de Italianen. Het is begrijpelijk, dat de Polen, de Oekraïners en de Hongaren weinig voelen voor reizen naar hun oude vaderland, zo besluit het rapport. „WIJ KOMEN" Het secretariaat van het nationaal spaar- en reisfonds „wij komen" heeft uit Alders- grove (Canada) bericht ont vangen van het echtpaar Sikkes uit Westzaan, dat via het nood fonds en dank zij de grote medewerking van de gehele Westzaanse bevolking dezer I dagen naar Canada kon reizen om daar hun ernstig zieke doch. ter op te zoeken. Mevrouw Sikkes deelt in haar schrijven mede, dat het| voor de jonge vrouw een vol komen verrassing was dat haar ouders zo onverwachts op bezoek konden komen. De patiente had geen woorden genoeg om hier voor te bedanken. De doktoren die de patiënte behandelen, zullen proberen door algehele bloedverversing haar toestand te verbeteren. Daar de toestand van de patiënte aanvankelijk hopeloos leek, had men haar weer naar huis laten gaan. Voor I de verwisseling van het bloed zal ze nu weer in een ziekenhuis worden opgenomen. BRAND IN ZAANDAM. Omvallen van een oliekachel was er de oorzaak van, dat woens- dagavond de woning van mej. D. K. aan de Oostzijde 48 te Zaan dam, totaal uitbrandde. Van de inboedel kon niets ge red worden. Mej. K., wilde om negen uur de kachel aanmaken. Ternauwernood kon mej. K. zich in veiligheid stellen. Dank zjj het spoedige ingrijpen van de fabrieks- brandweer van Albert Hein, later bijgestaan door de Zaandamse vrijwillige brandweer, kon voorko men worden, dat de belendende percelen, die reeds vlam hadden gevat, ook in brand raakten. De schade wordt op 30 a 40 duizend gulden geschat. De eigenaresse van de woning was tegen brand verzekerd. De een-armige Fransman Eclouard Maillard uit de Noordfranse plaats Bauvin, heeft het gepresteerd om in zijn vrije tijd een eigen huis te bouwen. Vijf jaar lang spendeerde hij al zijn tijd na het werk en gedurende de weekeinden aan de bouw van zijn villa, welke nu zo goed als gereed is. Het huis heeft o.m. een bad kamer, een zeer moderne keuken en centrale verwar ming. Maillard verloor zijn arm bij een arbeidsongeval in 1945, Cuba heeft 26 Ameri kaanse maatschap pijen genationaliseerd. In totaal is er voor 913.0ft0.000 dollar aan Amerikaanse eigen dommen in beslag genomen. Foto: Terwijl presi dent Osvaloo Dorti- eos (links) toekijkt, tekent premier Fidel Castro het decreet. Patricia alias Patty heet één van de hoofdrolspelers in de toe komstige Cefafilm „Kwikkie", die onder regie van Jef van der Heijden wordt gemaakt. Patty is een kortharige Schotse ter riër uit de kennel van de Am sterdammer Löfellman, die het dier gratis ter beschikking heeft gesteld „omdat het toch niet te betalen is". Van de eerste repe tities af heeft Patty echter haar eigen naam afgezworen en luis tert alleen nog maar naar de naam „Kwikkie". Tegen het vertrek van de „Wil lem Ruys" woensdagmiddag moest zij op de Lloydkade een zeer speciale scène spelen. Ter wijl het filmgezin Van Rhijn uit Beetsterzwaag, dat z.g. naar Australië emigreert, zich aan boord begeeft, waarbij het zoon tje met de hond de rij sluit, moet Kwikkie opeens het spoor ruiken van een inbreker. Het dier keert terug, volgt snuffe lend het spoor en zoonlief iaat het dier niet in de steek. Hij gaat er achteraan. Maar in de kolossale drukte merken pa en ma niet op. dat beiden nog op de wal zijn. Als de „Willem Ruys" dan reeds op de rivier is moeten de achtergeblevenen met een bootje van de rivierpolitie nog aan boord worden gehesen. Kwikkie was echter ziek, of simuleerde ziekzijn als een vol maakt acteur. Hoe het zij, er kwam een dierenarts aan te pas, die Kwikkie een spuitje gaf. Maar toen Kwikkie weer was opgeknapt, knapte de zon af. De motregen was overgegaan in pijpestelen, zodat het zo goed als zeker is dat het volgend ver trek van de „Willem Ruys" af gewacht moet worden om goede opnamen te kunnen maken. Het was dus een vrij verloren dag voor Elise Hoomans, die de moeder speelt, voor Rob de Vries, die papa is en diens 10- jarig zoontje Edwin, die ook het filmzoontje is. Patricia alias Patty alias Kwikkie stond er kwispelstaartend bij met een snuit van „ik kan het ook niet hei pen." Het was aanvankelijk de be doeling de vijf kwartier durende film begin november te Rotter dam in première te brengen. Dat zal nu door deze pech wel een „stief kwartiertje" later worden. Twee derde van het filmverhaal speelt zich af in Beetsterzwaag, het restant in Rotterdam. De stadsopnamen konden dinsdag, nadat de stort buien waren weggedreven, zon der stagnatie worden gemaakt. INCIDENT IN HAVANNA In Havanna is dinsdag een groep Rooms-Katholieken slaags geweest met aanhangers van hst regime van Fidel Castro. De Rooms-Katholieken moesten zich terugtrekken in de kathedraal. Er is geen melding van arresta ties gemaakt. Het incident volgde op de ge melde arrestatie van een R. K. priester die in een kerk gespro ken had over de vorderingen van het communisme op Cuba. KOMPLOT IN VENEZUELA ONTDEKT De Venezolaanse politie heeft een komplot ontdekt en een be langrijke hoeveelheid explosieven en ondermijnende geschriften in beslag genomen. Een aantal mensen is aangehouden. Naar verluidt waren de samenzweer ders van plan een bom te plaat sen in het hoofdkwartier van het directoraat-generaal van politie in Caracas. KOOPMAN DEED „GROTE ZAKEN" MET ANDERMANS GELD „U had dat geld voor geen en kel zakelijk doel nodig. U heeft het alleen maar gebruikt voor eigen sier en het over de balk gegooid." Dit zei de president van het Amsterdamse gerechts hof, mr. G. A. Schreuder, dins dagochtend tegen de 46-jarige Utrechtse koopman W. S., die door de Utrechtse rechtbank we gens oplichting was veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie ging in hoger beroep. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, vorderde thans dezelfde straf als de offi cier van Justitie: twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. Met medewerking van zijn 19- jarige (reeds veroordeelde) vriendin H. W. van der H. uit Utrecht had S. de goedgelovige rentenier F. J. B. een bedrag van ongeveer 25.000 afhandig ge maakt. De president van het hof achtte het onbegrijpelijk dat B. de fantaserende S. steeds op nieuw had vertrouwd en geld had geleend. Het begon vorig jaar met een bedrag van ƒ500, die S. zei nodig te hebben om „grote zaken in autobanden in Duitsland en Oostenrijk" te kun nen doen. Driehonderd gulden had hij nodig voor een visum en 200 voor autoreparatie. De ren tenier leende het geld, maar kreeg niets terug. „De zaken zijn niet doorge gaan, want ik heb een ongeluk in Duitsland gehad", vertelde S. later, nadat hij 5Ó00 had ge leend, en hij liet zijn geldschie ter een pleister op zijn gezicht zien. De wond, die daaronder Met een kreet drijft Erwin zijn paard vooruit en stormt de ruiters op de vlakte tegemoet. Dat hij zich in het volle gezicht van Gurd en zjjn schurkentroep bevindt, in teresseert hem evenmin als de pijlen die op hem afkomen. Hoofd zaak is, dat h(j de aandacht van Eric weet te vestigen op het ge vaar, waar hij Op inrijdt. De Noorman is echter wel degelijk op mogelijke valstrikken bedacht; vanaf hef moment, dal hij ontdekte, dat Gurd in een I grote hoog terugkeerde, heeft hij er rekening mee gehouden en slechts met grote omzichtigheid gaat hij voort en houdt met een ruk zijn paard in, wanneer hij een ruiter in waanzinnige galop ziet naderen. „Erwin" roept hij verontrust uit. Nauwelijks heeft hij dat ontdekt of zijn zoon tuimelt in volle ren van zijn paard en gelijktijdig meent hij een beweging tussen het struikgewas achter de hoge rivieroever te zien. „Het zijn Gurd en zijn bende achter de struiken" schreeuwt hü, zijn zwaard trekkend. „Geef ze niet de kans Erwin in handen te krijgen. Vooruit!!!" verborgen zat, had S. evenwel opgelopen bij een vechtpartij in Amsterdam. B. zei dat hij nim mer aan de bedoelingen van S. had getwijfeld. Hij leende zelfs aan de vriendin van S. 2000, zodat hij tenslotte ongeveer 25.000 was kwijt geraakt, waar van hij geen cent heeft terugge zien. Voor twee gevallen (ƒ500 en 5000) en een poging tot op lichting van een Amersfoortse juwelier moest S. zich nu in hoger beroep verantwoorden. In het reclasseringsrapport wordt S., die reeds acht maal werd veroordeeld, een „egocen trische, hoogmoedige figuur" ge noemd, die geen verantwoorde lijkheidsgevoel heeft en lijdt aan zelfoverschatting. Het ge leende geld gebruikte hij niet voor zakelijke doeleinden, maar voor dure uitstapjes (in een auto met chauffeur) en in speel banken. De procureur-generaal noem de het verbazingwekkend dat iemand met zoveel veroordelin gen wegens oplichting weer op het spoor van een goedgelovige geldschieter is gekomen. Hij achtte het bedroevend zoals S. zich heeft laten „flessen", maar desondanks meende hij dat der gelijke lichtgelovige mensen be schermd dienen te wwrden. Ge zien het verleden van verdachte had mr. De Muinck Keizer wei nig hoop op de toekomst, bij de bepaling van de strafmaat mag z.i. niet in overweging worden genomen dat de rentenier een „zacht eitje" was. De raadsvrouwe, mr. E. P. SluyserBennewitz, was van mening dat B. haar cliënt in de verleiding heeft gebracht. Zij vroeg S., die in zijn laatste -woord beloofde het geleende geld tot de laatste cent te zullen terug betalen, een gecombineerde straf op te leggen. TWAALFJARIGE VAN LEVEN BEROOFD De 22-jarige havenarbeider C. J. V. uit Rotterdam is gis termorgen door de rechtbank aldaar veroordeeld wegens doodslag tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek en ter be schikking stelling van de rege ring. Hij had op Tweede Kerstdag van het vorig jaar aan de Laanslootseweg de 12-jarige jongen J. U. van het leven be roofd, nadat hij hem had mee gelokt. De eis was een gevangenis straf van acht jaar en ter be schikking stelling van de rege ring. De rechtbank overwoog in het vonnis, dat verdachte op het moment van zijn daad, zo danig geestelijk gestoord was, dat hem het feit niet toegere kend kan worden. Hij moet'als aen gevaar voor de maatschap pij worden beschouwd en wordt daarom tot de beschikking de regering gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5