Noodtoestand in Kongo Powers in staat van beschuldiging Persconferentie van Herter Geen Katangees verzet tegen binnenrukken V. N.-troepen Belgische ambassadeur verlaat Leopoldstad Overstromingen in Polen Autorijlessen „SCHIPPERS" Wm Belgische commentaar op resolutie van Veiligheidsraad^ Voor de zitting Hammarskjoeld stelt vertrek naar Kongo uit HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN *Tankerlng bij abonnement: Terneuzen ntre^teur-Hoofdredacteur t. can de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 NS 5 oor nitsluitend 2073 I Gironummer S8150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per I f 2 per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE WOENSDAG 10 AUGUSTUS I960 16e Jaargang Nr 5056 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pa advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»* advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel men 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 bot. Toqe; Voor geheel Kongo is gis teren de noodtoestand afge kondigd. De Kongolese regering heeft tegelijkertijd troepen naar de woning van de Bel gisch ambassadeur in Leo poldstad gezonden om „zyn onmiddellijk vertrek, des noods met gewéld, te ver zekeren". De afkondiging van de nood toestand werd tijdens een pers- I conferentie door de minister van I voorlichting Kasjamoera bekend gemaakt. De afkondiging werd gedaan na een kabinetsvergadering, jvelke werd bijgewoond door pre mier Loemoemba, die maandag- avond in Leopoldstad is terug la gekeerd na een reis van zeven tien dagen naar Amerika, Europa en Afrika. Minister Kasjamoera zei, dat de noodtoestand werd afgekon digd ,,ter voorbereiding van mo gelijke militaire interventie en om vijandelijke agressie af te slaan". De Belgische ambassadeur te Leopoldstad, Van den Bosch, heeft gisteren in de loop van de dag de Belgische ambassade met bestemming Brazzaville, verlaten. Enkele ogenblikken voordat de ambassadeur het gebouw verliet werd de Belgische vlag onder gejuich van de Kongo lezen neergehaald. Ghanese soldaten, gewapend met schil den en stokken, maakten vrij baan voor de auto van de am bassadeur. De Belgische belangen in Ee»n beeld van de overstromin gen in Polen. Met behuln van een amfibievoertuig worden de bewoners van het dorpje Zielo- na Kepa niet hun bezittingen geëvacueerd. Kongo zullen door de Franse ambassade worden behartigd. De diplomatieke breuk is niet definitief. De betrekkingen zou den kunnen worden hervat als de toestand is gestabiliseerd en wanneer de Belgische troepen het grondgebied van Kongo, de bases Kamina en Kitona in cluis. hebben ontruimd. „Kongo negeert de tachtig jarige banden met België niet". De Kongolese regering hechte er echter het grootste belang aan dat „elke verwarring in de geest van de massa" wordt tegengegaan, zo zou de Kongo lese staatssecretaris hebben verklaard. Premier Loemoemba heeft dinsdag, twee uur nadat ambas sadeur Van den Bosch de Belgi sche ambasasde in Leopoldstad had verlaten, persoonlijk de rest van het ambassadepersoneel aangezegd, dat het nog diezelf de avond moest vertrekken. De premier, die verklaarde als mi nister van Defensie te spreken, waarschuwde dat eventuele ach terblijvers zouden worden ge arresteerd. De aanzegging van Loemoem ba kwam twee uur nadat zijn staatssecretaris van Buitenland se Zaken, Mandi, ambassadeur Van den Bosch had laten weten, dat het Belgische diplomatieke personeel voorlopig nog kon blijven. De premier eiste ook het ver trek van de leden van de Belgi sche consulaire dienst en de mis sies voor bijstand. De Ver. Naties en de deken van het diplomatieke corps in Leopoldstad zijn van Belgische zijde in kennis gesteld van „deze schending van de gebruikelijke diplomatieke regels". Bondssutorijscbool Axelsestraat 237-239 Terneuzen Telefoon 2568 bij bet Gulftankstation. ARGENTINIË WIL MENGELE UITLEVEREN De Argentijnse regering heeft zich bereid verklaard de vroe gere kamparts van Auschwitz, dr. Jozef Mengele, uit te leveren wanneer zij de hand op hem kan leggen, aldus heeft het West- duitse ministerie van Justitie in antwoord op vragen uit de Bondsdag meegedeeld. Kort voordat op 26 juni een arrestatiebevel tegen hem werd uitgevaardigd verdween Mengele uit zijn woonplaats Bariloche Zuid-Argentinië Reeds in juli vorig jaar ver zocht de bondsregering om uit levering van Mengele, die ver antwoordelijk was voor de selec tie van mensen voor de gas kamers. De piloot van de op 1 mei bij Sverdlowsk neergehaalde Ameri kaanse U-2, Francis Powers, heeft bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan spionage, aldus bericht het Sovvjetpers- agerd schap Tass. De aanklacht tegen Powers is dinsdag in Moskou gepubliceerd. Zij omvat 4.000 woorden. Vol gens Alexander Shelepin, de voorzitter van de commissie voor staatsveiligheid die de aan klacht heeft ondertekend, heeft Powers verklaard dat hij op dracht had in geval van nood in Zweden of Finland te landen. In de verklaring van Shelepin wordt gezegd dat de spionage die Powers heeft bedreven ..een uiting van de agressieve politiek van de regering van de Verenig de Staten" is. ..Powers heeft zich schuldig verklaard aan hetgeen hem ten laste wordt gelegd. Zijn schuld wordt bevestigd door concrete en schriftelijke bewijzen, de con clusies van deskundigen en ge tuigenissen". „Uit het vooronderzoek is ko men vast te staan dat de spiona- gevlucht van Powers met mede weten van de Amerikaanse rege ring was georganiseerd door een inlichtingendienst die spe ciaal tot taak heeft spionage tegen de Sowjet-Unie te bedrij ven en die in gevestigd op de Amerikaanse luchtbasis Incirlik (Turkije). Om het bestaan van deze organisatie te camoufleren maakt zij officieel, onder de codenaam „Ten-ten", deel uit van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. De opdracht van de spionage- vlucht, die Powers twee en een half uur voor zijn vertrek werd verstrekt, was rechtstreeks af komstig van de commandant van de dienst „Ten-ten", kolonel Shelton van de Amerikaanss luchtbasis Peshawar, in Paki stan, aldus Tass. Powers zou op een hoogte van V AMSTERDAMSE HAVENSTAKING GEËINDIGD De opkomst van de avond ploegen der bootwerkers in de Amsterdamse haven, na het eindigen der staking om half zes, is heel kalm verlopen, zo deelde de politie om zes uur mede. Liberiaanse tankboot gezonken Te Londen wordt gemeld dat de 12.862 ton metende Liberiaan se tankboot „World Sky" in de Arabische Zee bij de kust van Oman is gezonken. Vijf over levenden van de bemanning van 35 koppen zijn opgepikt. Er wordt gezocht naar de overige opvarenden die zich in vier red dingboten bevinden. vatla- entaar °P de aan vaarding door de Veiligheids raad, van de resolutie waarbij der <Re? ^1Ujke terugtrekking der Belgische troepen uit Kon go en uit Katanga wordt ge vraagd spreekt men in re geringskringen te Brussel zijn spijt uit over de „overdreven haast" waarmee dit zou moetin Scoren. België, zo wordt ge zegd had te verstaan gegevln b-J1 zijn troepen wil terug trekken. In Brussel hoopt men dat er geen hiaat ontstaat in de beveiliging van de Europese be- Y°jking. Het zou onverantwoor delijk zijn de Belgische troepen aan te manen te vertrekken zonder zorg te dragen voor" ten geschikte handhaving der orde Men noteert verder met eeri zekere voldoening dat de V N niet zullen tussenbeide komen in de binnenlandse Kongolese problemen en zich ook niet zul len laten gebruiken om een definitieve oplossing ervan te beïnvloeden. Men tekent hier bij echter aan, dat zulks niet noodzakelijk een louter passieve houding insluit van de V.N. Men hoopt dat deze organisatie waar zulks nodig mocht blijken positieve maatregelen zal tref fen om de vrije en normale ontv/ikkeling van de persvrij heid en de vrijheid van me ningsuiting en van de verschil lende kwesties der Kongolese binnenlandse politiek te waar borgen. In het kabinet van de Belgi sche eerste-minister wordt ver klaard dat de terugtrekking van de Belgische troepen uit Katanga zal plaatshebben, wan neer de veiligheid op het ogen blik der terugtrekking der troe pen verzekerd is. 20.000 meter van zuid naar noord over de Sowjet-Unie moeten vliegen langs de volgende route: het Aralmeer, Sverdlowsk, Ki rov, Archangel en Moermansk. Hij moest landen op de militaire luchtbasis Boedoe, in Noorwe gen. In geval van nood zou hij zijn toestel op het Finse vlieg veld Sodankyla of in Zweden aan de grond kunnen zetten. „Uit het onderzoek is opnieuw gebleken dat de Amerikaanse militaire bases in het buitenland een bedreiging van de vrede en veiligheid van deze landen vor men". Wanneer Powers gegevens over de activiteiten van de Ame rikaanse inlichtingendienst zou onthullen zou het met tien jaar gevangenisstraf en/of 10.000 dollar boete kunnen worden be straft. Powers ontving voor zijn spionage-activiteit een basis sa laris van 500 dollar per maand, normaal in dienst van de lucht macht bedroeg zijn salaris 700 dollar per maand, aldus het Sowjetpersagentschap. Powers zou de volgende ver klaring hebben afgelegd„Ik erken schuldig te zijn aan het overvliegen van Sowjetgrondge- bied en punten die mij waren aangewezen, en gedurende de vlucht een speciaal apparaat aan boord van mijn toestel in- en uitgeschakeld te hebben, met het doel inlichtingen te verkrij gen over de Sowjet-Unie". Deze inlichtingen zouden betrekking hebben op radar- en radiosta tions, en naar Powers meent ook op lanceerbases voor raket ten en industrieën. Powers beschreef het neer schieten volgens Tass aldus: „Volkomen onverwacht hoorde ik een soort doffe ontploffing en zag ik een oranje lichtflits. Het toestel dook scherp naar bene den en ik geloof dat een vleugel en het staartgedeelte loslieten. Misschien werd het toestel niet direct getroffen maar wel ge raakt door scherven en de lucht druk". „Ik geloof dat het gebeurde op ongeveer 20.7725 meter hoogte, op 40 of 50 km ten zuiden of zuidoosten van Sverdlowsk". „Toen het vliegtuig begon te vallen werd ik tegen het instru mentenbord gedrukt en ik kon de schietstoel niet gebruiken. Ik opende de kap, maakte de riem los en ging naar buiten. De parachute ging onmiddellijk open". In geval van een landing op Sowjetgrondgebied moest Po wers het toestel met behulp van een speciale springlading ver nietigen. Ook het opname-appa raat waar signalen van Russi sche radarstations werden ge registreerd was van een spring lading voorzien, en Powers zelf bleek in het bezit van een naald met een krachtig en snelwer kend vergif om zelfmoord te plegen. De film uit de foto-apparaten van de U-2 bleek opnamen te be vatten van „een aantal militaire en niet-militaire vliegvelden en belangrijke industriële objecten in het zuidelijke gedeelte van de Oeral". Er rekening mee houdend dat Amerikaanse bommenwerpers met A- en H-bommen voortdu rend in de lucht zijn „kan het binnendringen van een buiten lands vliegtuig in het luchtruim van de Sowjet-Unie altijd een aanwijzing zijn voor het begin van een aanval. Er is absoluut geen garantie dat het vliegtuig dat boven Sowjetgrondgebied verschijnt geen dodelijke lading heeft", aldus Tass. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft dinsdag op een persconfe rentie te Washington gezegd: „Onze bondgenoten en andere landen van de vrije wereld kun nen ervan verzekerd blijven dat zal worden opgetreden, indien dat noodzakelijk is. Onze tegen standers moeten er goede nota van nemen dat de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk in deze tijd net als anders snel, krachtig en eensgezind kunnen handelen". De woorden „in deze tijd" slaan op de huidi ge verkiezingscampagne. Minister Herter bevestigde de veronderstelling van een journa list dat hij deze van te voren op gestelde verklaring onder meer heeft afgelegd met het oog op eventuele illusies in Moskou die tot een misrekening aan Russi sche zijde zouden kunnen leiden. De minister herinnerde aan 1956 toen de Verenigde Staten tijdens de verkiezingscampagne onmiddellijk in de Verenigde Naties tot actie overgingen we gens de operatie tegen Suez. Verder wees Herter op de instel ling van de luchtbrug naar Ber lijn toen de Russen tijdens de verkiezingscampagne in 1948 een blokkade van West.Berlijn be gonnen. Over ondergrondse atoom bom- proeven zei Herter dat de rege ring overweegt het congres te verzoeken de geheimhouding over zekere atoomgegevens op te heffen om de Sowjet-Unie nieuwe voorstellen te kunnen doen voor ondergronds proeven onder toezicht. KONINKLIJKE VAKANTIE gn® Z. K. H. Prins Bernhard is gis termorgen met de Prinsessen Beatrix en Irene van de Vlieg basis Soesterberg naar Italië vertrokken om de gezamenlijke vakantie door te brengen. Lf.iM. de Koningin zal heden met de twee jongste Prinsessen volgen, zo deelt de Rijksvoorlichtings dienst mee. T"T Dag Hairunarskjoeld, de score- tar ia-generaal van de Ver. Nas ties (rechts) in gesprek met de drie Kongolese afgevaardigden Vóór de vergadering van de Vei- ligheidsi aad, waarop de situatie in Kongo zal worden besproken. V.Lnjr.Maurice Impollo, An- toine Gazenga en Retimy Mwamba. Dinsdagavond is in de Katan- gese hoofdstad Elisabethstad van gezaghebbende zijde vernomen, dat premier Tsjombe heeft be sloten geen verzet te doen bieden aan V.N.-troepen, die Katanga zouden binnenkomen. Tsjombe nam zijn besluit na bestudering van de door de Vei ligheidsraad aanvaarde resolu tie. Hij kwam hierbij tot de slotsom, dat de aankomst van V.N.-troepen in Katanga niét betekende, dat zijn land nu on der het gezag van de Kongolese premier Loemoemba zou ko men. De „gezaghebbende perso nen", van wie Reuters corres pondent het voorgaande ver nam, hadden dinsdagavond, vóór zij hem spraken, een par ticulier onderhoud van bijna een uur met de Katangese pre mier gehad. Tsjombe had toen te kennen gegeven dat hij de overtuiging had gekregen, dat het besluit van de Veiligheids raad Katanga in staat zou stel len zijn strijd voor onafhanke lijkheid voort te zetten. Tsjom be grondvestte zijn mening op dat deel der resolutie, waarin gezegd werd dat de troepen der V.N. Katanga niet zouden bin nenrukken, om zich met de bin nenlandse aangelegenheden van deze staat in te laten. Hij had letterlijk gezegd „Katanga zal zich niet gewa penderhand verzetten tegen het binnenkomen van V.N.-troepen in Katanga, mits zij niet uit communistische landen afkom stig zijn". Tsjombe had opnieuw uiting gegeven aan zijn buitengewone teleurstelling over de houding der Belgische regering, „die mij in de steek heeft gelaten". Op een bespreking, die de premier dinsdagavond met lei ders "van de Katangese veilig heidsdienst heeft gevoerd, is overeenstemming bereikt over de maatregelen die genomen zullen worden om rust en orde in Elisabethstad, na het bekend worden van het besluit van de Veiligheidsraad, te handhaven. Tsjombe zal er ook op staan dat troepen van Katanga en de Verenigde Naties gezamenlijk de wegen naar het land zullen bewaken. De V.N. mogen geen toezicht uitoefenen op bestuur, politie, financiële aangelegenheden en douanezaken van Katanga. Katanga moet verder het recht hebben om al het techni sche en ander personeel aan te trekken, dat het nodig heeft. „Zolang de constitutionele kwestie in Katanga nog niet definitief is opgelost, met de bestaande toestand, op basis van de huidige Katangese grondwet worden gehand haafd", aldus Tsjombe. Hij verklaarde verder dat Katanga betrekkingen moet kunnen aanknopen met alle buitenlandse regeringen. Tsjombe had, als gemeld, ver klaard geen V.N.-troepen uit door de communisten overheer ste landen in Katanga te zul len toelaten. Toen hem op zijn persconferentie werd gevraagd welke staten hij mat „door de communisten overheerste lan denbedoelde, antwoordde Tsjombe: „Het is u bekend dat bepaalde Afrikaanse staten stelling tegen ons hebben ge nomen". In antwoord op een nadere vraag, of hij Ghana en Guinea bedoelde, antwoordde Tsjombe „Ja, onder andere". Hij voegde hieraan toe„Het is betreurens waardig dat president Nkroe- mah van Ghana stelling tegen Katanga heeft genomen". „A.F.P." meldt, dat premier Tsjombe op zijn persconferen tie mededeling heeft gedaan van de stichting van een Ka tangese nationale bank. Secretaris-generaal Ham marskjoeld van de Ver. Naties heeft dinsdag zijn voorgenomen vertrek naar Kongo uitgesteld om „dringende besprekingen" in New York te kunnen voeren over de terugtrekking van Belgi sche troepen uit Katanga, aldus is officieel bekendgemaakt. Het vertrek van Hammar skjoeld naar Leopoldstad was aanvankelijk op dinsdagavond vastgesteld. Het nieuwe tijdstip voor het vertrek van de secreta- ris.generaal naar Kongo zal later meegedeeld worden. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties hebben de „dringende besprekingen" be trekking op het gedeelte van de dinsdagochtend in de Veilig heidsraad goedgekeurde resolu tie dat slaat op de terugtrekking van Belgische troepen. Wisselend bewolkt. Ook dinsdag was de buienac tiviteit in een groot deel van West-Europa groot. In ons land en ook in Duitsland werd op ver schillende plaatsen meer aan 10 mm regen afgetapt. Als gevolg van de uitbreiding van een ho- gedrukgebied, waarvan het cen trum bij de Azoren ligt, in de richting van Frankrijk, werd bij ons de wind westelijk en nam iets toe. In de van zee aange voerde lucht waren de middag- temperaturen iets lager dan de voorafgaande dag. Boven de Britse eilanden be vindt zich een depressie, die vooral in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld is. Deze depres sie beweegt zich langzaam in de richting van ons land, zodat de buiïgheid blijft voortduren. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Enkee buien. Veranderlijke bewolking met opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. WOENSDAG 10 AUGUSTUS Terneuzen 4.25 4.44 Breskens 3.50 4.09 Hansweert 5.05 5.24 Walsoorden 5.15 5.34 ZON MAAN op onder op onder Aug. 10 5.15 20.14 21.50 9.27 11 5.17 20.12 22.16 10.40 12 5.18 20.10 22.43 11.50 13 5.20 20.09 23.11 12.57 14 5.22 20.07 23.42 14.01 15 5.23 20.05 15.01 r.B )ot fc>0 IfifiK „j, j nsmA-antitsJ .o.w BI8T9W 9ö itfiv." nss^n9.-r:A 9b ni Jbiow os "b* .«tragno 9*>9biU <j9h "Tmo jiyi.biases sion

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1