099 flmtona tv Hit de Provincie VAN 0F De toestand in Kongo Koop nü een AFSCHEIDING VAN BAKWANGA VERZOEK OM ERKENNING ONAFHANKELIJKE REPUBLIEK EVENAAR KATANGA TELEGRAFEERT VEILIGHEIDSRAAD LOEMOEMBA IN TOGO BETOGINGEN IN LEOPOLDSTAD LOELOEABURG VERRE VAN VEILIGE STAD NYERERE: GEEN STATENBOND MET KATANGA ROEANDA-OEROENDI SOWJET-UNIE PROTESTEERT BIJ HAMMARSKJOELD ARISTONA Olympiade Prijsvraag NIEUW TELEGRAM VAN ABAKO-PARTIJ AAN VEILIGHEIDS RAAD Het politieke klimaat in Japan TERNEUZEN GADZAND SLUIS DE CUBAANSE INBESLAGNEMING VAN AMERIKAANSE EIGENDOMMEN DE GRENSCONTROLE BELGIE-NEDERLAND DODELIJKE ONGEVAL IN LA COURTINE VOOR VLUCHTELINGEN ROND ƒ93.000 POLITIEKE MOORD IN INDONESIË Verklaring van naar Zuid-Korea uitgeweken Noordkoreaanse vlieger Radio en Televisie Volgens welingelichte Afri kaanse kringen in Leopoldstad zal Bakwanga het gebied gele gen tussen Leoleoaburg de hoofdstad der Kongolese provin cie Kasai en de provincie Ka- tanga, zich in de loop van deze week onafhankelijk verklaren en een eigen regering vormen. De nieuwe afgescheiden pro. vincie zal de naam „Mijnprovin eie" dragen. De afkondiging van een „Mijnprovineie" Bakwanga, ge legen binnen de huidige provin cie Kasai, is volgens de promo- fors ervan bedoeld om een einde te maken aan de bloedige con. flicten, die sinds een jaar gaande zjjn tussen de Baloeba- en Loe- loea-stammen. Een der aanstichters van deze separatistische beweging is de leider van de M.N.C., de Kongo lese nationale beweging, Albert Kalonji, voorzitter van een af gescheiden groep van deze partij van Leomoemba, genaamd M.N. C.strekking Kalonji. Vertegenwoordigers van deze laatste groep en verschillende andere partijen, w.o. de „volks partij" die een socialistisch ka rakter draagt, hebben de vorige week een bijeenkomst gehouden waarin besloten werd de Kongo lezen, die tot de stam van de Baloeba's behoren, in een auto nome provincie, de „Mijnprovin cie" onder te brengen. Na afloop van deze bijeen komst werd een resolutie aan genomen, waarin wordt ver klaard dat noch de door de Bel gische regering voor de onaf hankelijkheid genomen maat regelen, noch de afspraken tus sen de Kongolese leiders die in het begin van dit jaar werden gemaakt, noch de tussenkomst van de tegenwoordige regering Loemoemba een einde hebben kunnen maken aan de gespan nen verhoudingen tussen de twee stammen. De resolutie spreekt „de diepe haat en on- uitblusbare wraakzucht tussen de Baloeba- en Loeloea-stammen als het onherstelbaar resultaat van elf maanden van brandstich ting. plundering, moorden, ver minkingen, haat en drank zucht". In de resolutie wordt ver klaard, dat de verdeling van Ka sai tegen elke prijs zal worden doorgezet, maar er wordt niet in gezegd op welke datum deze verdeling van kracht zal worden. ,..Dc regering van de mijnpro vineie, die de Baloeba's en ver bonden stammen omvat, is ge reed en zal binnenkort haar taak aanvaarden". Volgens Belga kan deze af scheiding in de loop van deze week worden verwacht. Ook is nog niet bekend welk gebied de nieuwe provincie zal omvatten. De hoofdstad zal Ba kwanga zijn, een industriestad op ruim 100 km van de grens van Ka tanga. De „Mijnprovineie" zou onge veer tweederde van de tegen woordige provincie Kasai moeten omvatten. De Baloeba's eisen van de vier districten waaruit Kasai bestaat er twee geheel op-, iXasai en Kabina. Voorts laten mö aanspraken gelden op de ge bieden rondom Luisa, Dimbe- lenge. Loesambo en Dibaya, het geen er op neerkomt dht zij ook oen groot gedeelte van het dis trict Siankoeroe wensen. De „Mijnprovineie", met de diamantcentra TTshikapa en Bakwanga, omvat dé rijkste en meest welvarend gedeelte van de tegenwoordige provincie Ka sai De „Purra", de nationale een- •heWspartij van de leider van de Batigala-stam Jean Bolikando, die kandidaat is geweest voor het presidentschap van de repu- fflék Kongo, heeft in een tele gram aan de Veiligheidsraad om ■officiële erkenning van de repu bliek Evenaar gevraagd. „Om Kongo van het commu nisme te redden, kondigt Eve naar onmiddellijk een „federale republiek" af", aldus het tele gram. In een telegram, gericht aan zie secretaris-generaal van de Verenigde Naties en bestemd ivoor de Veiligheidsraad die gistermiddag bijeenkwam ter bespreking van de kwestie-Kon- 50, heeft de regering van de af gescheiden provincie Katanga maandag verklaard, dat de cen trale regering van Loemoemba Kongo niet langer vertegen woordigd. In het telegram wordt ge- :sEg(ï, dat de Conakat-, Puna- ter Abako-partijen, drie van de partijen waarop Loemoemba's meerderheid in het parlement steunt, zich thans verzetten legen de idee van een eenheids staat Kongo, „die door België werd opgelegd en door Loe moemba verdedigd". Drie voor aanstaande Kongolese politici: Jean Bolikango, Albert Kalonji en Gaston Diomi, aldus het telegram verder, zijn allen in atven grote mate gekant tegen ®sn eenheidsstaat Kongo en voorstanders van een federatie san provincies. Premier Tsjombe zegt ver der in zijn telegram, dat de po litieke gebeurtenissen de alge mene ineenstorting van de een heidsstructuur van Kongo heb ben bewezen. Tsjombe wijst er in zijn tele gram verder op dat de re- gering-Loemoemba indertijd is geïnstalleerd met steun van 74 van de 137 Kongolese afgevaar digden. Onder de voorstem mers bevonden zich de ver tegenwoordigers van de „Kona- kat", „Poena" en „Abako"-par- tijen. Deze twintig afgevaardig den hebben zich nu volkomen tegen Loemoemba's eenheids- streven gekeerd. Tsjombe verklaart voorts dat de Baloeba Mwamba, die deel uitmaakt van Loemoemba's af vaardiging in New York, zelfs niet meer als vertegenwoordi ger van zijn stam kan worden aangemerkt, daar hij in zijn kiesdistrict een nederlaag heeft geleden en in het Kongolese parlement werd benoemd. De Kongolese minister-presi dent, Loemoemba, heeft maan dag een bezoek van drie uur aan de hoofdstad van Togo, I-ome, gebracht voor besprekin gen met minister-president Olympio. Na het gesprek van de twee premiers werd een gemeenschap pelijk communiqué uitgegeven waarin Olympio zegt dat Togo solidair is met de regering en volk van Kongo. Beide politici zeggen dat de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van Kongo geëerbiedigd moeten worden. Daarom zijn beiden van oordeel dat de Belgische troepen uit Kongo teruggetrokken moe ten worden. De gematigde toon van het ge meenschappelijke communiqué staat in scherpe tegenstelling tot de felle woorden die Loe moemba voor zijn vertrek naar Lome uitsprak. Loemoemba is uit Lome naar Leopoldstad vertrokken. Honderden leden van de Ba- kongostam hebben maandag te Leopoldstad onder de waakzame blikken van Ghanese en Zweedse militairen en Kongolese politie mannen een betoging tegen minister-president Loemoemba gehouden. Zij riepen „Weg met Loe moemba" en eisten een staten bond met een autonome Bakon- gostaat. De betogers droegen borden met zich mee waarop de terugtrekking van de Ghanese, Guinese en Belgische soldaten uit Kongo wordt geëist. Een deel van de menigte be tuigde zijn instemming met pre mier Tsjombe van Katanga maar een ander deel juichte een spre ker toe die Tsjombe een mario net van de Belgen noemde. In antwoord op de vraag waar om hij een bord droeg waarop terugtrekking van de Ghanese en Guinese soldaten wordt ge- eist, antwoordde een Kongolese betoger dat zij onrecht hebben gedaan. Hij zei niet te weten wat voor onrecht maar dat moest de journalist die hem de vragen stelde, maar aan de secretaris generaal vragen. Een andere be toger zei dat de Ghanese en Gui nese troepen Loemoemba's privé oogmerken steunen. De toestand in Loeloeaburg is zeer kritiek volgens de comman dant en de bemanningsleden van een Zwitsers vliegtuig, dat voor de Verenigde Naties levensmid delen en medisch personeel ver voert. De vliegers deelden mede op hun jongste vlucht uit de hoofd stad van Kasai op diens verzoek een der laatste ministers van de provinciale regering van Kasai te hebben geëvacueerd. De ande re leden van die regering wer den eveneens door hen in veilig heid gebracht. De ministers na men de vlucht, omdat zij in Kasai waar Loeloea's Baloeba's eikaars in het wilde weg uitmoorden, niet het minste gezag meer had den en hun leven voortdurend in gevaar was. De centrale rege ring in Leopoldstad zou hun de raad hebben gegeven zich naar Leopoldstad terug te trekken. Op het ogenblik heerst in Loeloeaburg een ware toestand van anarchie, aldus de Zwitserse vliegers verder. Als wij er 's avonds over vliegen om te landen, zijn tal van branden te zien. De V. N.-strijdkrachten in Loeloeaburg bestaan uit twee bataljons Tunesische troepen, in totaal twaalfhonderd man. Er zouden er echter wel vijfduizend moeten zijn of nog meer, om de rust te doen terugkeren, zo meende de conmmandant. De Baloeba's verlaten het land, na hun bezittingen in brand te hebben gestoken, doch worden door de Loeloea's aangevallen, waarop de Baloeba's uiteraard terugvechten. De meest weerzin wekkende moorden doen zich voor. In het ziekenhuis, dat on der leiding van Tunesische dok toren staat, worden bijna uitslui tend slachtoffers binnengebracht voor wie geen hoop op redding meer bestaat, zo vertelden de vliegers verder. De Tangayikaanse Afrikaanse nationalistische leider Nyerere heeft maandag categorisch ont kend dat hij een overeenkomst met premier Tsjombe van Ka- tanga heeft gesloten, om met dit land en Roeanda-Oeroendi een statenbond te vormen. Nyerere noemde de dienaan gaande door Van der Sleyen, een persoonlijke vertegenwoor diger van premier Tsjombe, af gelegde verklaring „een van de meest flagrante leugens, die ik in mijn leven heb gehoord". (Van der Sleyen verklaarde zondag dit nieuws telefonisch van premier Tsjombe te hebben vernomen). Nyerere zei verder Hammar- skjoeld getelegrafeerd te heb ben dat de „berichten betref fende besprekingen tussen mij en de leiders van Katanga ver zinsels zijn, die in de wereld werden gebracht door in wan hoop geraakte stromannen en waaraan dus geen enkele aan dacht behoort te worden ge schonken. De vorst van Oeroendi, Mwam- boetsa, en zijn jonge zoon Char les zuilen zich vandaag naar Brussel begeven. Het vertrek van Mwamboetsa valt samen met een toeneming van de poli tieke agitatie in Oeroendi. De Oeprona-partjj eist onafhanke lijkheid van het gebied voor 27 december van dit jaar, tegen het advies van de voogdijoverheid in. »Ook in Roeanda heerst op het ogenblik grote politieke bedrij vigheid. De politieke partijen en vooral de Parmehoetoe, die bij de gemeenteraadsverkiezingen zegevierde, eisen spoedige orga nisatie van parlementsverkiezin. gen. De Russische eerste vice-mi nister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsof, die op, het ogenblik in New York verblijft, heeft in een onderhoud met de secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, geprotes teerd tegen het plan om Cana dese troepen naar Kongo te zen den. Koeznetsof zette tijdens het onderhoud uiteen, dat de Sow- jet-regering verwacht dat de secretaris-generaal, overeenkom stig de résolutie van de Veilig heidsraad, de nodige maatregelen zal treffen om te voorkomen dat troepen of militair personeel van België's bondgenoten in militaire blokken naar Kongo zullen wor den gezonden. De Sow jet-regering hoopt dat Canada zal afzien van haar voor nemen troepen naar Kongo te zenden, zo besloot de verklaring. Doe mee aan de en win het bedrag van Uw aankoop terug! AR-4-M8 Volgens hen patrouilleren de V. N.-troepen in de stad. Zij on. derhouden echter voornamelijk de verbinding met het vliegveld. Als de duisternis is ingevallen, worden zij geregeld aangevallen, maar zij weten niet of Loeloea's of Baloeba's zijn, die hen met giftige pijlen beschieten. Tot dusver zou een Tunesische soldaat zijn gedood en een andere gewond. In Loealoeaburg zou nog een dertigtal Europeanen zijn. Op het vliegveld wordt over dag vrijwei normaal gewerkt, doch bij het vallen van de avond verdwijnt het Kongolese perso neel zo spoedig mogelijk. De vliegers moeten dan vaak zelf de lading lossen en brandstof bijvullen om weer tijdig te kun nen vertrekken. De vice-voorzitter van de Aba- ko-partij, Vital Moanda (presi dent Kasavoeboe is er voorzitter van), heeft maandag een nieuw telegram aan de Veiligheidsraad gezonden, waarin het verzoek van de Bakongo om vorming van een autonome Bakongo-rege- ring binnen een Kongolese fede ratie wordt gesteund. De Japanse premier Ikeda heeft zondag te Ise in Midden- Japan verklaard dat het Japanse politieke klimaat zodanig is, dat de volksvertegenwoordiging waarschijnlijk voor het einde van het jaar zal worden ont bonden. Tegen stilstaande auto opgereden Gistermiddag om tien voor twee wilde de heer H. v. d. L. uit Terneuzsn zijn auto par keren achter de personenauto van de vertegenwoordiger E. K. uit Vlissingen. die een plaatsje had gevonden voor het pand van de firma Aug. de Meijer Zonen's Expeditiebedrijf in de Westkolkstraat. Daar de heer v. d. L. zijn wagen niet tijdig tot stilstand bracht, reed hij tegen de achterkant van de ge parkeerd staande auto op, ten gevolge waarvan beide voertui gen flink werden beschadigd. Oriëntatierit. Door de plaatselijke Vereni ging voor Vreemdelingenver keer werd voor de derde achter eenvolgende keer een oriëntatie- rit uitgeschreven voor de bad gasten, die verreden werd onder de naam; „Derde Schorrebloem- rit". Hiervoor bestond een zeer grote belangstelling, want niet minder dan 80 automobilisten, motor- en scooierrijders, bene vens bromfietsers hebben zich aan de start gemeld. De rit had een lengte van 30 kilometer en bleek zeer zwaar te zijn, gezien het grote aantal strafpunten, dat de meeste deelnemers kregen te incasseren. In hotel „Zeebad" overhandig, de burgemeester J. A. Leenhouts de prijzen aan de winnaars. De eerste deelnemer, de heer Ris- seeuw uit Zuidzande, kwam in het bezit van de door de gemeen te beschikbaar gestelde beker. De uitslag luidt: 1. J. Ris- seeuw, 50 strp.; 2. A. de Feijter, Cadzand, 52 strp.; 3. Zr. G. de Jong, 56 strp.; 4. K. Belderok, Oostburg, 62 strp.; 5. W. A. de Kramer, 77 strp.; 6. Malcorps, 85 strp.; 7. A. Buijze, Zuidzande, 91 strp.; 8. Bruggeman, Oost burg (eerste bromfiets); 9. A. van den Hemel, Philippine; 10. Marga Timmer (scooter). Jeugd in middeleeuws kledij. Tijdens de festiviteiten bij, de opening van het Belfort zal het huwelijk tussen Maria en Jantje van Sluis gevierd worden in het eostuum van die dagen. Om dit meer kleur en luister te geven heeft de evenementencommissie van het organiserend comité een schrijven gericht tot de jeugd van Sluis om zich eveneens als de jongens en meisjes van die tijd te kleden. Er zijn prijzen voor beschikbaar gesteld en een geschikt patroon is aan de jeugd van Sluis verstrekt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren verklaard dat de wille keurige wijze, waarop de Cu baanse regering beslag heeft doen leggen op Amerikaanse eigendommen op Cuba, een „nieuw voorbeeld is van de wijze, waarop deze regering er naar streeft de economische voordelen, die de Amerikaanse bedrijven op Cuba het volk hebben gebracht, teniet te doen". Hij voegde hieraan toe dat de „voorgewende wettigheid", waarmede de Cubaanse maat regel is omgeven, „niemand, die verantwoordelijkheid draagt, zal misleiden". „De Amerikaanse ambassa deur te Havanna heeft op dracht gekregen een protest- nota bij het Cubaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken in te dienen", aldus de woordvoer der van het „State Depart ment". tAT door 28. KARL UNSELT Nadruk verboden. Het systeem had duizenden ogen en oren. Het wilde zo alom tegenwoordig zijn als God, en zijn bestaan hing daarvan af, dat geen oog blind en geen oor doof zou worden. Toen Trude Braun, wacht meester (vrouwelijk) van de volkspolitie zo ver met haar ge dachten gekomen was, ontwaak te voor de eerste keer gedurende haar diensttijd haar geweten. Het vroeg zich af, of zij goed ge daan had, met zelf oog en oor ter beschikking te stellen van een systeem, dat op een geniepige manier twee mensen gestrikt had. Zij schrok van die ketterse vraag en versnelde, door onrust gedreven, haar schreden, alsof zij zo een antwoord kon krijgen. Wie is tenslotte een Ramdohr? Wie is een Grabert? vroeg de politieagente zich hardop af en dacht met zulke geringschatten de vragen haar geweten het zwijgen te kunnen opleggen. Maar het bleven geluiden zonder echo die weggedragen werden door de oostenwind. De onrust verliet haar niet meer, en toen haar moeder haar later op de dag dringend de vraag stelde: „Waar is Grabert?" barstte zij plotseling in tranen uit, want het was alsof iemand haar had ge vraagd; „Kaïn, waar is uw broe der Abel?" HOOFDSTUK VII Juffrouw Maas waarschuwt haar chef voor oneerlijke zaakjes Zorgvuldig controleerde juf frouw Maas, de secretaresse van Georg Lüdecke, nogeens de ge tallen van de loonlijst, die de chef van de loonboekhouding haar had voorgelegd. Haar pot lood gleed snel langs de kolom men met getallen van boven naar beneden en als het totaal overeenkwam met dat wat onder de kolom stond, zette zij er een streep onder. Daarna stond zij op en ging naar haar chef. Georg Lüdecke zat achter zijn bureau gebogen over een papier vol ge tallen. Juffrouw Maas zag, dat dit de bankrekening was. Lüdecke keek op, een beetje verveeld omdat hij gestoord werd. Maar juffrouw Maas liet zich daardoor niet afschrikken. Zij kende dé zorgen van haar baas en dat waren trouwens ook haar zorgen. „De loonlijst", zei zij kort en legde ze op de bankrekening. „Moet dat nu juist", vroeg hij geërgerd en schoof de lijst opzij. „Jazeker, meneer Lüdecke", antwoordde zij onbewogen en legde de lijst andermaal vlak voor hem. „De mensen willen vandaag hun geld hebben. Het is immers weinig genoeg, wat zij krijgen". „Kunt u hun meer geven?" bromde Lüdecke en stak een si garet op. „Dus", hiji haalde diep adem alvorens verder te gaan, „wij moeten tot ontslag over gaan, hoe ongaarne ik dat ook doe. U weet, dat wij de leverin gen naar het oosten hebben moeten opheffen en dat wij uit het westen niet genoeg bestellin gen krijgen". „Ja, dat weet ik. Of het alle maal goed is, weet ik niet". „Dat weet ik, eerlijk gezegd, ook niet. Dr. Ramdohr is, als jurist, tegen leveranties aan het oosten en is mij voortdurend aan het vervelen met zijn waarschu wingen". „Dat moet hij. wel doen. Dat is nu eenmaal zijn plicht. Het zal ook voor hem wel niet prettig zijn, zo te moeten spreken, me neer Lüdecke, want tenslotte hebben wij het bedrijf van zijn broer bevoorraad. Maar hij staat nu eenmaal boven dergelijke din gen en ziet verder dan wij". „Dus u bent ook al tegen le veringen naar de overkant?". Hij keek haar scherp aan. „Geeft u me daar nu alstublieft eens ant woord op. Het interesseert mij, eens te horen, wat mijn mede werkers daarvan denken". „Ik vind", zei zij met 'n zekere reserve, „dat wij hier in West- Berlijn eigenlijk verplicht zouden zijn, alles in het werk te stellen, dat hun daar aan de overkant niet de moed doet verliezen". „Dat vind ik nu juist ook", viel hij haar gretig bij. „Maar natuurlijk", zo bond zij terstond daarop in, „zou men van de overkant een zekere waarborg moeten hebben, dat er van onze hulp geen misbruik gemaakt wordt. Maar die waarborg, me neer Lüdecke, kan niemand ons geven, dat weet u evengoed als ik". „Ja, ja", zei Lüdecke somber, „dat is het nu juist. Ik weet het. We leven hier allemaal onder de druk van dat conflict". Zij keek even naar de klok. „Ik moet nu iemand naar de bank sturen. Zal ik een chèque uitschrijven?" Lüdecke knikte vermoeid. „Dan is mijn credit meteen op". Zij nam de loonlijst op en ging naar de deur. Daar keerde zij zich nog eens om en vroeg een beetje bedrukt of zij de per- soneelchef moest sturen in ver band met eventuele ontslagen. „Later. Nu niet". Toen verliet zij het vertrek. (Wordt vervolgd.) Honderden vakantiegangers zijn de afgelopen maand uit Bel gië naar Nederland terugge stuurd omdat ze geen pas of helemaal geen identiteitspapie ren bij zich hadden. Het is al voorgekomen dat een bus vol vakantiegangers terug moest omdat een derde van het aantal passagiers zich niet konden legi timeren. Sinds de opheffing van de pascontróle aan de Nederlands- Belgische grens op 1 juli j.l. meent men veelal dat men dan ook maar geen papieren meer nodig heeft. Maar iedereen die over deze grens wil, moet bij zich hebben óf een geldige toe- ristenkaart of een geldig pas poort öf een paspoort dat ten hoogste vijf jaar verlopen is. In België bestaat een legitimatie plicht. Alleen deze grensdocu- menten zijn daarvoor geldig. Het gebeurde wel dat een va kantieganger met zijn trouw boekje kwam of een ander pa pier. Maar deze zijn beslist niet goed. Tot nu toe heeft de ma rechaussee zeer soepel opgetre den. Slechts in duidelijk mala fide gevallen maakte zij proces verbaal op. In België gaf de rijkswacht processen-verbaal aan toeristen zonder identiteits papieren. Dat levert dan veel moeilijkheden op. Want in Bel gië volgt direct op het proces verbaal de berechting. Soms werd de vakantieganger dan zes of zeven dagen vastgehou den. Het hoofd van de sectie grensbewaking van de staf van Koninklijke marechaussee lui tenant-kolonel A. P. J. van Odijk heeft in zijn bureau een aantal van deze verbalen, waaruit deze moeilijkheden duidelijk blijken. „De marechaussee trad tot nu toe zeer soepel op, maar het is duidelijk dat wij lang zamerhand strenger zullen moeten gaan optreden". Sinds 1 juli is ook het bewijs van Nederlanderschap niet geldig meer. In België trad men aanvan kelijk soepel op. Meestal kreeg de argeloze toerist geen ver baal, en bekeurde men alleen die grensovergangers die dui delijk te kwader trouw waren. De mogelijkheid bestaat om in noodgevallen zoals b.v. bij ziekten van verwanten een toe- ristenkaart aan de grens bij de marechaussee te krijgen. Daar toe moet men zich wenden tot de brigade-commandant van de marechaussee in de grensplaats. Bij oefeningen in La Cour- tine is gistermiddag de 19-jari- ge dienstplichtige huzaar A. M. J. M. van den Bereken bij een ongeval om het leven gekomen. De huzaar die was ingedeeld bij 't 41-ste tankbataljon kreeg, toen er oefeningen met tanks werden gehouden, een schot in de borst. Naar het gebeurde wordt door de Koninklijke mare chaussee een onderzoek inge steld. Huzaar Van den Bereken woonde in Noordwijkerhout. Het provinciaal comité vluch- telingenjaar 1959-1960 te Gro ningen heeft medegedeeld, dat de opbrengst van collecten en aangiften, welke het gevolg wa ren van de oproep van de Com missaris der Koningin aan de Groninger bevolking in een speciale vluchtelingenkrant, ƒ93.057,28 bedroeg. De opbrengst van de Doe- Open-actie van de jeugd, welke kort tevoren dank zij de mede werking van de provinciale en stedelijke jeugdraad in 43 plaat sen in Groningen was gehou den, bedroeg ruim 33.000, COOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUVVSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 8 augustus. GROENTEN Per 100 stuks: Sla ƒ6—ƒ14.30. Per stuk: Bloemkool 2047 ct; Groene komkommer 818 ct; Witte komkommer 8—13 ct. Per bos: Selderij 27 ct; Peen 1014 ct; Kroten 612 ct. Per kg: Andijvie 7713 et; Stoksnijbonen 25—31 ct; Prins, bonen ƒ1,25—ƒ1,35; Sabo 25— 38 ct; Kroten 6—-11 ct; Rode kool 714 ct; Spitskool 18 ct; Savoye kool 79 ct; Rabarber 11-13 ct; Tomaten A 20—38 ct, B 20—35 ct, C 20—25 ct; Uien 15—19 ct. AARDAPPELEN Per kg: Eerstelingen bonken 16 ct; Bintjes bonken 1516% ct; I 812% ct; Eigenheimers 11%—14 ct. FRUIT Per stuk: Meloenen I 75—83 ct, II 54—80 ct. Per doosje: Bramen 26 ct. Per kg: Pruimen; Szar II 61 ct; Ontario grof 85 ct; Washing ton grof 8890 ct. Druiven 1,94 ƒ2,47. Appelen: Perzikr. zo- merappel II m. 70-80 2837 ct, m. 60-70 32—34 ct, II D 18 ct, III grof 28—31 ct, III fijn 18—28 ct; Stark Earliest I m. 70 6676 ct, m. 65 66 ct, m. 60 54 ct, m. 55 55 ct, III grof 4851 ct; Yellow Transparent H m. 65 2835 ct, m. 55 22—25 ct, II D 12 ct, III grof 18 ct, III fijn 10 ct. Peren: Précose de Trevoux I m. 60-65 50 ct, m. 55-60 33 ct, m. 50-55 22 ct, II D 15 ct, ni grof 22—26 ct, III fijn 2024 ct; Clapp's Favorite I m. 65-70 4551 ct, Hl grof 25 ct, III fijn 21-28 et; Bruine herenpeer IH grof 26 ct; N. H. suikerpeer III fijn 1417 ct. Hadji Muchals, de 80-jarige vader van M. H. Lukman, vice, voorzitter van het centrale comi. té van de Indonesische commu nistische partij, is vrijdag in zijn woning nabij Bandung vermoord door een aantal leden van 4. Darul Islam. Het orgaan van <j<. Indonesische communistische partij, de „Harian Rakjat", di,: dit feit maandag vermeldde, zegt dat Hadji Muchlas rustte in zijr voorgalerij, toen plotseling eer bende terroristen kwam opda. gen en hem met kogels door. zeefde. Muchlas speelde seder 1926 een actieve rol in de Ind nesische communistische bewt ging. De jeugdige Noordkoreaanse vlieger Tsjoeng Nak Hion, die drie dezer met een „Mig-15" van het Noordkoreaanse leger naar Zuid-Korea is uitgeweken, heef: te Seoel verklaard dat de Sowjet. Unie en niet communistisch Ohina in Noord-Korea de toon aangeeft, zowel bij de militaire opleiding van het Noordkoreaan- se leger als in de communisti sche partij. Hij verklaarde dat de Russen bij de militaire opleiding er de nadruk op leggen dat „Zuid-Ko rea voorbereidingen treft om het noorden opnieuw aan te vallen" Tsjoen Nak Hion is tot onder luitenant bij de Zuidkoreaanse luchtmacht benoemd. Hem za! heden een militaire onderschei ding worden uitgereikt. Tsjoeng zal als gemeld een gratificatie van tienduizend dol lar ontvangen. Hij zal deze ge. bruiken om zijn studie in de me dicijnen te bekostigen. Daar naast blijft hij als vlieger in dienst van het Zuidkoreaanse- leger. WOENSDAG 10 AUGUSTUS HILVERSUM I (402 m.)7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de kinderen; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw 9.10 Gram.; 10.00 Moderne theo logie, lezing; 10.20 Gram.; 11.00 Lichte muz.; 11.25 Cabaret; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinb meded.; 12.33 Voor het platte land, lezing; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade ork.. 13.45 De wereld wil bedroger zijn, lezing; 14.00 Gram.; 14.20 Kamerork. en koor; 15.00 Voor de kinderen; 16.15 Gram.; \W) Versierde vakantietips; 17.57 Re- geringsuitz.; Emigratieruïmek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk; 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram.; 18.30 Lichte muz.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Lichte muz.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Lichte muz 20.40 Désiré Bisquet, gangster tegen wil en dank, detective 1 rodie; 21.40 Lichte muz.; 21.55 Voordr. en muz.; 22.20 Act.; 22.3 Nieuws; 22.40 Holland festiva' 1960: Wozzeck, opera; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n (298 m.)7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Eer, woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radio krant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voorde vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; lil Gram.; 12.00 Pianorecital; 12.3 Land- en tuinb.meded.; 12.35 Gram.; 12.53 Gram en act.; 13.1 Nieuws; 13.15 Met Pit op pad lezing; 13.20 Blaasork.; 13.45 Gr 15.30 Interscholair jeugdtonw Haarlem 1960; 16.00 Voor jeugd; 17.20 Kamermuz.; 17.4 Beursber.; 17.45 Gram.; 17.5' Meisjeskoor en instr.ens.; 18.1 175 Zuid-Molukse kinderen u: het woonoord De Schattenber: bij Hooghalen gaan uit logerer reportage; 18.30 Gram.; 18.4' Boekbespr.; 19.00 Nieuws er weerber.; 19.10 Vocaal ens.; 193 Radiokrant; 19.50 Lichte muz 20.15 Holland Festival 1960: Ka merorkest en sol.; 21.05 Muzikai volkenkunde van Nederl. Nieu« Guinea, lezing; 21.20 Gr.; 20' Sopr., obligaat-piano en ork 21.30 Gewijde liederen; 22.00 Gr 22.10 Lichte muz.; 22.30 Nieu# en S.O.S.-ber.; 22.40 Gram.; 224 Avondoverdenking; 23.00 H<»' land Festival 1960: Kamerork. er soliste; 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.)12.00 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 12-* Koersen; 13.00 -Nws.; 13.15 Gr 14.00 Die Schöpfung, oratorium 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16-u Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Or gelrecital; 17.50 Boekbespr.; 18-" Gram.; 18.20 Voor de soldaten 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19-3 Wereldkamp. wielrennen; 19; Volksliederen; 20.00 Muziekfes') val te Straatsburg: Pianoreciö 20.55 Gr.; 21.00 Wereldk. wif- rennen; 21.05 Verv. pianoreciö, 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 2-" -23.00 Nieuws. Televisieprogramma's NED.: 17.00 Voor de kinder NTS: 20.00 Journ. en weert 20.20 Film over China; Filmprogr.; 21.10 Balletprof 21.30 Beschouwingen over sp° prestaties. BELG. VI.: 19.30 Nieuws; 2J;' Speelfilm; 21.30 Document progr.; 22.05 Nieuws. BELG. Fr.: 19-30 Voor. vrouw; 20.00 Nieuws; 20.35 K 21.05 TV-spel; 21.55 Lectuur* allen; 22.45 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2