Uit de Provincie in os m VAN os ANGST Komt er een statenbond Katanga-Roeanda-Qeroendi-T anganijika 9. Veel belangstelling voor 3e internationale zeelieir^elconcQiirs Prestatie van atoomversneller Brits Lagerhuislid kreeg geen toegang tot gearresteerde vriend AGENDA pocketboekrek 75 Fa P. J. van de Sande mmim Max van der Sleyden, een per- sooniijkee vertegenwoordiger van de premier van Katanga, Moise Tsjombe, heeft zondag te Brus sel tegenover verslaggevers ver klaard uit Elisabethstad van Tsjombe vernomen te hebben dat er een „definitieve overeen komst" is gesloten die voorziet in de totstandkoming van een statenbond Katanga—Roeaiula- OeroendiTanganyika. Julius Nyere, voorzitter van de Tanganijikaanse „Afrikaanse Nationale Unie", was met Tsjombe overeengekomen dat Tanganyika een statenbond met Katanga zou vormen, wanneer dit land onafhankelijkheid zou verkrijgen. Besprekingen hier over waren de afgelopen twee weken gevoerd. De Afrikaanse leiders van Roeanda-Oeroendi, voormalig Duits bezit, dat België na de eer ste wereldoorlog als mandaatge bied van de toenmalige Volken- Ijond te besturen kreeg, waarna het na de tweede wereldoorlog een beheerd gebied van de Ver enigde Naties werd, eveneens on der Belgisch gezag, hebben er eveneens mee ingestemd tot de te vormen statenbond toe te tre den. aldus Max van der Sleyden Hij deelde verder mede dat Tsjombe hem ook had gezegd dat een Amerikaanse financiële groep zich in beginsel bereid had verklaard 50 miljoen dollar een kleine 200 miljoen gulden voor ontwikkelingsdoeleinden in Katanga beschikbaar te stellen. Van der Sleyden besloot: „Ik geloof nu, dat Katanga gered is. Wij zijn veel dank verschuldigd aan de onmetelijke morele steun, die de Britse kolonisten in Rho- desië en Kenia in vele telegram men tot uiting hebben gebracht". Het Belgische bestuur in Oeranda-Oeroendi is erop ge richt deze gebieden in 1961 onaf hankelijk te maken. De minister van Binnenlandse Zaken van Katanga, Moenoengo, verklaarde in Elisabethstad naar aanleiding van de uitlating van Van der Sleijen, dat Roeanda- Oeroendi „zeker ernaar heeft ge streefd om met ons een federatie te vormen". Het is nog te vroeg om ten aanzien van Tangaijika een mededeling te doen, maar het is waar dat er stappen in de rich ting van een federatie worden gedaan, aldus de minister. Hij zei dat verscheidene Afri kaanse staten boodschappen had den gezonden waarin zij vroegen om een federatie met Katanga. De vorst van Roeanda, de Mwami Kigeri, heeft zondag ge zegd niets te weten van een plan voor een statenbond. Tsjombe aan het woord. De minister-president van Ka- tanga, Tsjombe, heeft zondag avond „een beroep op alle volke ren ter wereld" gedaan, waarin hij zei dat zijn regering gaarne bereid is alle buitenlandse eco nomische hulp te aanvaarden waaraan geen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van het land verbonden is. In deze verklaring waarin hij wees op „het recht van de vol keren over zichzelf te beschik ken", zei hij, dat er orde en rust in Katanga heersen. Later zei de premier op een persconferentie in antwoord op een vraag over de houding van de Belgische troepen in Katanga in het geval van een conflict, dat het Belgische leger zich in Ka- tanga bevindt, maar dat het da delijk kan wegtrekken. „Er is een Katangees leger". Daar komt het op aan. Wij hebben niets te ma ken met het Belgische leger". Hij wilde niet zeggen hoeveel Katangese soldaten onder de wa penen zijn. Dat is een militair geheim. In antwoord op een vraag over een eventueel beroep op buiten landse vrijwilligers, zei Tsjombe reeds talrijke aanbiedingen van vrijwilligers uit de gehele vrije wereld te hebben ontvangen. Ivoorkust onafhankelijk. Minister-president Houphouet- Boignij heeft zondag te Abidjan de onafhankelijkheid uitgeroe pen van Ivoorkust. Het blijft deel .uitmaken van de Franse ge sneenschap. De premier las de onafhanke lijkheidsverklaring voor in de nationale vergadering, die 150 leden telt. Verder waren verte genwoordigers van Frankrijk, de Verenigde Staten, Engeland, na- tionalistisch-China en alle Afri kaanse landen aanwezig. De Sow- jet-Unie was niet vertegenwoor digd. Ivoorkust is het laatste van de vier landen van de „raad van begrip" die deze week onafhan kelijk zijn geworden. Dahomeij weid maandag j.l. onafhanke lijk. Niger woensdag j.l. en Op- per-Volta vrijdag j.l. De toestand in Tibet. De Indische rechtsgeleerde Pcersjottam Trikamdas, die deel heeft uitgemaakt van de com missie van onderzoek der inter nationale vereniging van juris ten welke een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand in Tibet, heeft zondag op een pers conferentie te Nieuw Delhi mee gedeeld dat tussen 1955 en 1959 ongeveer 65.000 Tibetanen het leven hebben verloren in gevech ten met militairen van commu- nirtisch China. Dit. cijfer was hem medege deeld door de Dalai Lama en het besloeg de verliezen tot juni 1959. Hem was niet bekend hoe veel Tibetanen er nadien dooi de hand der Chinese communis ten zijn gevallen. Trikamdas verklaarde ook dat vele Tibetanen thans van het oosten naar het westen van het land trekken. „Zij doen dit in de eerste plaats in een poging om de strijd tegen de Chinezen vol te houden. Daarnaast proberen zq het land te verlaten", aldus .de Indische jurist. Trikamdas verklaarde ook dat de zich verplaatsende Tibetanen hopen te ontkomen aan de „her- vermingen", die de Chinese com- nisten in hun land invoeren. „Uit de jongste door ons ont- ■ssiigen berichten, blijkt dat be- tpaaide menselijke rechten die de Tibetanen genoten, snel door de Chinese communisten worden Seniet gedaan", zei hij. Volgens Trikamdas leggen de Chinese militairen in Tibet we- gea aan, die in vijf of zes, aan He Indische grens gelegen plaat sen samenkomen. Hij verklaarde dat van Tibe taanse zijde is medegedeeld dat :30.900 Tibetaanse vluchtelingen «aar India zijn uitgeweken. „Het is echter mogelijk, dat dit cijfer ook de naar Nepal, Boetan en Sikkim, allen grensstaten van Tïbet, uitgeweken Tibetanen om vat". aldus Trikamdas. MAANDAG 8 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, gour: „Hercules en de konin gin van Lydië". AXEL: Het Centrum, 8 uur. _Ziij waren nog geen 20". DINSDAG 9 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, S uur: „De vrouw en de ver- dfcenide". Het Labourlid van het Engel se Lagerhuis, de tandarts John Baird uit Wolverhampton, heeft een vergeefse reis van 1 dag naar Nederland gemaakt. Hij kwam naar Amsterdam met het doel een bezoek te brengen aan zijn persoonlijke vriend, de Griekse ingenieur M. R„ die begin juni in Amsterdam werd gearresteerd onder verdenking van medeplich tigheid aan een valse-munters affaire van een organisatie wier zetel zou zijn gevestigd in Osna- bruck. De leden van deze orga nisatie zouden valse Franse franken hebben vervaardigd ten behoeve van de Algerijnse ver zetsbeweging F. L. N. In zijn hotel te Amsterdam heeft de heer Baird zondag tegenover de pers lucht gegeven aan zijn verontwaardiging over de mislukte pogingen toegang te verkrijgen tot het huis van bewa ring, waar zijn Griekse vriend in voorlopige hechtenis zit in af wachting van zijn berechting. „Ik ben stomverbaasd over het verschil in rechten voor een ar restant in Engeland en in Ne derland. Mijn Griekse vriend heeft als nog niet-veroordeelda geen enkel recht. Hij mag slechts eenmaal in de week zijn echtge note ontvangen en verder niets. Men heeft mij de toegang gewei gerd en mij belet enkele boeken af te geven voor deze intellectue le man. De heer Baird, die vertelde „editor" te zijn van een in En geland verschijnende uitgave „Free Algeria", deelde verder mee in veel dingen te verschil len met zijn Griekse vriend, doch één ding met hem gemeen te hebben n.l. de hulp aan de vrij heidsstrijd van het Algerijnse volk. De Brit zei van mening te zijn, dat de Griek geen misdadi ger is. „Hij heeft helaas zijn han den gebrand aan deze zaak." De heer Baird wilde contact met zijn vriend opnemen om deze te vragen of hij op enigerlei wijze hulp van node heeft. De Engelsman keerde zondag avond per vliegtuig naar zijn land terug. De officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven deelde desge vraagd mee, dat niet zonder meer een vriend, ook al komt deze uit het buitenland, kan worden toe gelaten bij een gedetineerde in Toeriste in Spanje overleden. Een Nederlandse toeriste, de 47-jarige mej. J. D. uit Haarlem, is zondag tijdens haar vakantie reis in Spanje overleden. Tijdens het bezichtigen van de stad Toledo werd zij onwel. Zij werd met spoed naar Madrid overgebracht, waar zij bij aan komst overleed. BONENPRIJS STERK GEDAALD Op de Nederlandse tuinbouw veilingen worden thans elke dag vele tienduizenden kilo's sperciebonen aangevoerd. De conservenfabrieken zijn volop bezig met de verwerking van dit produkt dat jaarlijks in grote hoeveelheden, verwerkt in blik, vanuit ons land wordt geëxpor teerd. Het aanbod was deze week echter belangrijk grotelf dan de vraag en dat heeft tot aanzienlijk lagere prijzen ge leid. In het begin van de week la gen de goede kwaliteiten dub bele princessebonen rond 60 ct per kg. Op het laatste van de week werd rond 35 cent per kg betaall. Mindere kwaliteiten konden dezer dagen met moei te worden verkocht rond de op- houdprijs van 25 cent per kg. Deze prijsdaling moet vrijwel geheel op rekening van het bij zonder grote aanbod worden geschreven. De grootste aanvoeren van dubbele princessebonen vindt men op het ogenblik bij de vei lingen van Barendrecht, Breda en Kapelle-Biezelinge. Dagaan- voeren van 50—100 ton per vei ling zijn hier de laatste dagen eerder regel dan uitzondering. een huis van bewaring. Dit is een algemene regel, waarvan slechts bij hoge uitzondering kan wor den afgeweken. In het onderha vige geval kon geen toestemming worden verleend tot een bezoek aan de Griekse ingenieur in het huls van bewaring aan de We teringschans. Tornado, specialist in het be denken en maken van 1001 han dige huishoudelijke voorwerpen, ontwierp een praktisch rek|je voor bijna 100 pocketboeken. Modern van vorm, passend in ieder interieur. Solide uitvoering, gemakkelijk op te hangen. Maten: dragers 61 x 13,5 cm. „planken" 47,5 x 11,5 cm Compleet d.w.z. 2 dragers (zwart gemoffeld), 3 planken (1 rood, 1 geel, 1 gebroken wit), 3 boeken steunen, schroeven, plugs en montage-aanwijzing in fraaie geschenkdoos slechts BOEKHANDEL Tijdelijk HAVENSTRAAT 4 TERNEUZEN Twee Nederlanders in Duitsland omgekomeii. Zaterdagmiddag omstreeks half vier is op de weg tussen Keulen en Bonn een Nederlandse perso nenwagen geslipt, waarbij de 19- jarige J. M. uit Diergaarde Echt (Limburg) ter plaatse is omge komen. De drie andere inzitten den werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Rheinbach overgebracht, waar de 23-jarige G. C. uit Posterholt zondagmid dag is overleden. Met de twee andere jongelui E. en H. uit Pos terholt waren zij voor een va- kantietocht naar het Rijnland vertrokken. De wagen was vrij zwaar beladen met tentmateriaal en benodigdheden voor een cam ping. De bestuurder, de heer H„ heeft op de door de regen glad geworden weg tussen Rheinbach en Wormersdorf de macht over het stuur verloren, waardoor de wagen enkele malen over de kop sloeg en tegen een boom be landde. De wagen werd geheel vernield. o Hondententoonstelling Een vrij groot aantal belang stellenden heeft gisternamiddag de eerste hondententoonstelling in Zeeuws-Vlaanderen, georgani seerd door de Zeeuwse Kynolo- genclub bezocht. De jury was zeer tevreden over de honden die op deze ten toonstelling te zien waren. Zij had bepaald veel lof voor de con ditie waarin de dieren zich be vonden. Van de ongeveer 50 tentoonge stelde honden gingen de prijzen naar: le pr.: de Pekingees „Bertie van 't Zandbosch" van mevr. A. Plasschaert-Vermink te Oost burg; 2e pr.: de Cocker Spaniel „Cockerdomo's Florida" van de heer J. C. van Dixhoorn te Ter- neuzen; 3e pr.: de Airdale Ter rier „Dandy of the Bingley" van Harry van Leussen te Terneu zen; 4e pr.: de poedel „Apando van de Marloe" van mevr. N. Maes-van Esch te Sluiskil; 5e pr.: de bouvier „Adele van de Vlashoek" van de heer J. Wisse te Yerseke; 6e pr. de Schotse herdershond „Tarzano" van de heer P. van Houte te Breskens; 7e pr.: de Duitse herder My- raah van de heer E. H. Griep te Hansweert; Se pr.de Duitse ner- der „Hektor" van de heer A. S. Commelin te Aardenburg; 9e pr.: de Duitse herder „Castor" van de heer G. Visser te Terneuzen; 10e pr.: de Duitse herder „Ara mis" van de fam. Cop te Kloos- terzande. Er was ook veel belangstelling voor het Mexicaanse Naakt- hondje van de heer A. Wijna te Axel, dat buiten mededinging op deze tentoonstelling aan wezig was. Het is een klein exemplaar met een rose huid met zeer veel grijze vlekken. In derdaad is dit hondje volkomen haarloos. Voor zover bekend is dit het enige exemplaar in Euro pa. Van dit ras werd het laatst een exemplaar getoond op Euro pese tentoonstellingen die in 1940 werden gehouden. Een atoomversneller naar men gelooft de krachtigste ter wereld heeft in het nationaal laboratorium der Amerikaanse commissie voor atoomenergie in Brookhaven, Long Island, ker nen van waterstofatomen een snelheid welke die van het licht benadert, gegeven en daarbij een energie van meer dan dertig miljard elektronvolt opgewekt. Dit is in het weekeinde door de commissie meegedeeld. De lichtsnelheid is zoals be kend 300.000 km per sekonde. Tot dusver had de atoomversnel ler van de Europese commissie voor kernonderzoek te Meyrin bij Genève de grootste bekende energie opgewekt: 28 miljard elektronvolt. De atoomversneller van Brook haven zal worden gebruikt voor de vernietiging van protons, die de kern van waterstofatomen vormen, en hij zal de geleerden moeten helpen in hun onderzoek naar de samenstelling van het universum. 27) Nadruk verboden. Nu werd de deur vlug openge maakt en Trude glipte met de voorzichtige bewegingen van een heimelijk binnengelaten ge liefde door de nauwe kier. Eva Ramdohr stond voor haar, de dochter van haar vroegere chef. Tranen liepen over haar gezicht en haar mond was ver trokken van verdriet. De twee meisjes drukten elkaar de hand en zeiden geen woord. Trude voelde zich ineens ellendig van zwakte en haar knieën beefden, zodat zij moeite had haar vrien din te volgen. In de huiskamer zat mevrouw Ramdohr in een fauteuil bij het raam en had haar gezicht in haar handen verborgen. Haar schouders schokten van het snikken. „Moeder," riep haar dochter zachtjes, „hier is Trude Braun." Ze hief haar betraande gezicht op. Uitgemergeld en geteisterd door zorgvolle gedachten en sla peloze nachten keek het Trude thans verwezen aan. Trude nam de beide handen van mevrouw Ramdohr in de Een overzicht van het zeehengclconcours. De Scheldedijk vanaf de ooste lijke stenenbeer tot bijna aan het „Schulpenhoekje", een afstand van rond 2% km, heeft weer de drukte gekend van een interna tionale zeehengelwedstrijd die werd georganiseerd door de Ter- neuzense sporthengelaarsvereni- ging „Ontspanning Na Inspan ning". Bijna 500 hengelaars heb ben deplgpnemen, de organisatie mflf Beet! Mevr. T. C. Pruissen-van Gorsel uit Stavenisse, een ver woed hengelaarster, die al vier jaar lang haar man hij de be oefening van de hengelsport vergezelt, heeft zojuist 'n botje opgehaald. De rest van de tijd ving zy figuuriyk bot. Maar toch won zij nog de 99e prijs en dat is ook wat waard. was prima, de prijzen waren tal rijk en mooi dikwijls zelfs heel waardevol en het weer was buitengewoon. Alleen de vangst had beter kunnen zijn. Ruim dertig kg vis, hoofdzake lijk paling en bot, is niet zo den derend. Maar de organisatoren waren best tevreden. Hiervan getuigde de vooizitter van „O.N.I.", de heer C. J. van de Eroek, die zich bijzonder dankbaar toonde ten opzichte van het gemeentebe stuur, de V.V.V., „Klimop", Ter- neuzense bedrijven en midden standszaken, die fraaie geschen ken of een beker ter beschik king hadden gesteld. Bij monde van de heer J. Olij- slager prees de jury de organi satoren en tenslotte was het loco-burgemeester de heer M. de Vos, die de felicitaties van het gemeentebestuur overbracht en over de organisatie zei, dat van „O.N.I." niet anders werd vei wacht. Het verheugde de wnü burgemeester dat er zovet-; vreemdelingen naar Terneuze.l waren gekomen, want niet allee? de bijna 500 hengelaars, ook vele j supporters bevolkten gedurena, drie uren de zeedijk en later Terneuzense winkelstraten. Om zes uur werden op he; grasplein vóór café „La Beli. I Vue", het clublokaal van I Terneuzense hengelaars, de pr. I zen uitgereikt. De gelukkige winnaar van h( I als eerste prijs gestelde fraa.-1 tuinameuDle.nent was de heer j.l Hofman van Driewegen (67; I pnt), die bovendien nog 2 bekers! in de wacht sleepte. Niet minde: I gelukkig was de 12-jarige W. var, I der Hooft uit de Steenkamplaa:, I die met 626 punten de gelukkige I en trotse bezitter werd van een I kostbare hengeluitrusting. Prijzen werden verder gewon nen door: 3e pr. P. Moes, Ter neuzen, 624 pnt; 4e pr. A. de Ca luwé, Sluiskil, 536 pnt; 5e pr Jac. van Drongelen, Sluiskil, 497 pnt; 6e pr. D. Mollema, Temen zen, 457 pnt; 7e pr. mevr. Van der Hooft, Terneuzen, 449 pn'; 8e pr. L. van Tatenhove, Temeu zen, 398 pnt; 9e pr. C. Ph.il, Vlis singen, 368 pnt10e pr. HÉ Sol I lingen, Kloosterzande, 364 pnt; lie pr. P. v. d. Ende, remeuzer, 341 pnt; 12e pr. J. Naaktgeboren, j Vlissingen, 326 pnt; 13e pr. J. van As, Scherpenisse, 307 pnt; 14e pr. A. van Rissen, Hoek, 306 pnt; 15e pr. J. DHondt, Sluiskil, 300 pnt; 16e pr. C. Ras, Vlissin gen, 297 pnt; 17e pr. R. de 'Graaf, Sluiskil, 295 pnt; 18e pr. G. Schot, Scherpenisse, 292 pnt; 19e pr. C. Rosman, Maldegeir, I B.291 pnt; 20e pr. W. v. d Hooft, Terneuzen, 280 pnt; 21e I pr. B. Begheyn, Terneuzen, 278 1 pnt; 22e pr. L. Kiel, Terneuzen, 276 pnt; 23e pr. H. van Seyen. IJzendijke, 27o pnt; 24e pr. P„ Riouw, Nieuwpoort, 272 pnt; 25e I pr. K. van Kerkhove, Klooster-1 zar.de, 267 pnt. Eveneens een hartstochtelijk hengelaarster is mevr. Schooft uit Terneuzen. Hoewel zij dit keer geen visje kon verschal ken, genoot zij even zo goed van de sport als van liet mooie ïveer. hare en keek lang in die lege ogen. Zij voelde heel goed, dat geen enkele vorm van troost nog een licht van hoop daarin zou kunnen ontsteken. „Waarom?" vroeg zij nauwe lijks hoorbaar. Mevrouw Ramdohr fluisterde slechts een woord: „Sabotage." „Bewezen?" „Nee. Alleen verdenking, zo als gewoonlijk." „Vader zou zijn productie niet gehaald hebben," zei Eva. „Als dat zo is," wendde Trude zich tot mevrouw Ramdohr op vaste en overtuigde toon, „dan komt hij terug." Moeder en dochter krompen plotseling ineen van schrik, en beiden legden tegelijkertijd waarschuwend een vinger op de lippen. Toen Trude hen vragend aankeek, zei Eva zachtjes: „Jochen is hiernaast." „Nou, en?" „Hij zegt, dat vader recht ge schiedt. Het plan is belangrijker dan de mens." „Wat een-vlegel," «barstte Tru de kwaad uit. „Die snotjongen met zijn zestien jaren kon beter „Toe," onderbrak mevrouw Ramdohr haar met smekende Blik, „wees toch voorzichtig. Hij brengt u aan, als hij het hoort. Misschien is hij het zelfs ge weest, die vader verklikt heeft. Ach,", zij zonk moedeloos ineen, „dat houd ik niet lang meer uit." „U moet het uithouden," be zwoer Trude haar. „Wat zijn wij nog?" weerde mevrouw Ramdohr haar met een vermoeide beweging van haar hand af. „Waar wachten wij nog op? Op de dood. Hij zal een verlossing betekenen. Mijn man komt toch niet terug. Dat voel ik." „Wij kunnen altijd nog naar de overkant," zei Eva zachtjes, naar Georg en oom Cornelius. Die wachten op ons." Trude wilde tegen die vrese lijke woorden in verzet komen, want zij mocht ze niet aanhoren. Maar toen zij de vertwijfeling zag, waaraan Eva ten prooi was, zvzeeg zij. „Ik ga niet weg zonder vader," Luisterde mevrouw Ramdohr, terwijl zij even een verwijtende mik op haar aociuer wierp. „En Joelen is toci. ook myn kind. 7vlt.ee ik hem dan laten lopen?" E-.a l ot net noot.i znllKen. „li: moet gaan," zei Trude on rustig. „Beneden wacht een ken nis op me. Maar ik kom terug." Zy nam afscheid en verzekerde mevrouw Ramdohr nogmaals, ervan overtuigd te zijn, dat haar man zou vrijkomen. „Dank je, Trude," riep me vrouw Ramdohr haar nog na. „Kom gauw nog eens terug, dan zijn we niet zo alleen." •Hssêr Trude rende de trappen af, ijlde het fabrieksterrein over, dat nu verlaten en stil was en bleef hijgend buiten voor de poort staan. Zij keek spiedend om zich heen, maar ontdekte geen spoor van Rudolf Grabert. Zij liep hard langs de muur tot op de hoek, waar zij hem had achter gelaten. Om de hoek strekte zich een onafzienbaar veld van puinhopen uit. Ontzet keek zij naar de ruïnes en de angst ont lokte haar een dringende kreet: „Rudi Rudi!" Een duister vermoeden van onneil maakte zich van haar meester. Zij liet het hoofd op de borst zinken, vermoeid en troos teloos. Zo sloeg zij alleen de richting van haar huis in, een vrouw in een uniform, waaron der het hart van een gewond mensenkind klopte met trage slag. Nauwelijks had zij een paai- stappen gedaan, toen zij een stem naast zich hoorde: „Zoekt u iemand? Eentje met een oude soldatenblouse?" Trude knikte onmerkbaar. „Die hebben ze meegenomen," zei de man, die naast haar liep. Hij bukte zich om een sigaret tenpeukje op te rapen en lluis- teiue haar toe: „Die stond uit te kijken in de ruïne van een huis op de hoek, teen ze Ram dohr kwamen halen." „Dank u wel," zei Trude met verstikte stem, vermande zich en liep plotseling met lichte tred en onbevangen verder. Nu niet omkijken, niet zoeken of zelfs maar iets vragen, beval zij zich zelf. (Wordt vervolgd.) PREDIKANT WORDT LEBAAH Di' L. A. F. Ie Mat, predikar'. bij de Herv. wijkgemeente Soe? terberg, heeft zijn ambt neerge legd om leraar te worden bij het middelbaar onderwys. Dr Le Mat werd 20 april 192' te Terneuzen geboren. Hij stu deerde aan de gemeentelijke un. versiteit te Amsterdam en aat de Ryks Universiteit te Utrecht In 1936 vertrok hij naar- Indone sië waar hij van 1938 tot 194" werkzaam was bij de Protestant se gemeente te Soera ba ja. Van 19471950 was dr Le Mat hulp prediker bij de Herv. gemeente1'1 van Bilthoven. Hij is daarna werkzaam geweest als geestelijk verzorger van gerepatrieerde" te Zandvoort. In 1951 trok hij °P grond van principiële bezwaren tegen de naoorlogse gang var i zaken in de Ned. Herv. Kerk I zich uit alle kerkelijke arbeid te rug om zich geheel aan de stu die van het Oude Testament tf wijden. Hij werd leraar aan he- Ciir. Lyceum te Zeist en in 195; assistent Hebreeuws aan de R S te Utrecht, waar hij ook BijW-J Aramees doceerde en assisten I was voor het Oude Testam«® In 1951 werd hij voorganger -1 de Herv. Evangelisatie te Maa' 8 sen en in 1958 kwam hij na i Soesterberg. 21 febr. 1957 P" moveerde hij bij prof. dr A. Huist aan de R.U. te Utrecht t® doctor in de theologie op proefschrift getiteld: „Textui j critism and exegesis of Fsalm J a contribution to the stud)' the Hebrew book of Psalira"-

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2