irna mmg IN DE GREEP VAN DE ANGST JW Oude goden en nieuwe vormen in India I In India botsen op dit moment de machten van het verleden tegen K. van het heden in een alles-beslissende strijd om de hegemonie. Ks taai kreupelhout zijn de oude leefgewoonten blijven wortelen kn India's culturele bodem. Honger en gebrek vallen hier samen Ijnet geestelijke onzekerheid. Men wil gaarne het hongerprobleem ^Kplossen. maar aarzelt de weg van een algehele modernisering in te slaan. Miljoenen Indiërs blijven het verleden toegewend. De eeuwigheidswaarden van het hindoeïsme herinneren ook de jonge Keneratie er aan, dat de geest sterker is dan de materiële om. ^Jeving, dat de oeroude wijsheid ook thans nog diepe zin heeft. Maar er zijn in India krachten in beweging die een snellere in dustrialisatie en verdere stedenvorming bevorderen. India is het jLnd van morgen, dat straks zijn grote rol zal spelen in de ont wikkeling van Azië en daarmee in de lotsbepaling van de gehele ^wereld. Binnenlands nieuws Radio en Televisie F paar 16e jaargang no. 5052 iel n.v INDIA, RIJK EN ARM FANFANI KRIJGT VERTROUWEN VAN DE SENAAT De geest van Ghandi Sinds 1945 zijn 300.000 Nederlanders uit Indonesië teruggekeerd De arrestatie van Zind NIXONS CAMPAGNE VERTRAAGD NEDERLANDER IN ZWITSERLAND OMGEKOMEN MULTATULIPRIJS VOOR EENAKTERS Vrijdag 5 augustus 1$60 ine kan jste zijn oit vastlopen; mee doen toe ;n toe; kwaliteitsma- pelheid zelve. De machines demonstreerd; TELEFCON 2t9S TELEFOON 331 KJES n tprijzen fen tprimé ;en laadioos 148 denier (KEUZEN ic&enk 4* want «aa tot 1S5>- Ipotlood (i) I Sinds de heugenis der tijden heeft India gegolden als het ge heimzinnige oosterse land van slangen en tijgers, van heilige koeien en wonderschone tem pels van op spijkerbedden rus tende fakirs en olifanten berij dende maharadja's. Als het land van de tegenstellingen, waar ge- •jbieden die voortdurend ge teisterd worden door een enorme regenval hun contrast vinden in eindeloze zandwoestijnen, waar eeuwig besneeuwde bergtoppen zich weerspiegelen in het door zon overgoten water van de Rijstvelden. India is het rijkste en het armste land van de wereld. Het I is rijk, niet alleen aan onver- I ganki'lijke kunstschatten, maar Jk ook aan mineralen van prak- tische waarde met als voor- Knaaruste krachtbron een uit- j gebreid steenkoolbekken. Maar 'het is arm, omdat de elemen- taire basis voor een organisch ropgebouwde industrie nog ont- I breekt. J In dit India speelt zich op het ogenblik een heftige strijd af Sussen hen, die slechts in de Igeest geloven en alle wereldse activiteit schuwen en hen, die èich geroepen voelen nieuwe Ar spijzen te bereiden op het vuur, ■dat naar heilige overlevering brandende wordt gehouden. Honger en nog eens honger De reiziger, die om 10 uur nog een uitgebreide maaltijd in een van de straalvliegtuigen van de BOA* heeft verorberd, ziet om II uur in de slumps van Cal cutta de mensen sterven van de honger. Dat is een vreemde ge waarwording, waarvan de ge middelde Europeaan, die met een welgevulde maag de kranten artikelen over honger en over bevolking spelt, zich geen flauwe voorstelling kan maken. Hier in Calcutta leven duizen den families op de straat. Je ziet overal mensen flauw vallen van de honger, de ergste gevallen worden overgebracht naar een «home for dying destitues" om daar binnen 24 uur de hongers dood te sterven. In Calcutta, nota bene het belangrijkste in dustrie- en handelscentrum van India, is meer dan de helft van de bevolking ondervoed. Het hongerprobleem blijft er beslist niet tot de lagere klassen be perkt, Ook bankemployé's gapen van honger, vele studenten wor den tijdens de colleges onwel. Zó is de toestand in Calcutta, zó is hij in de meeste van India's 84 grote steden en 654.000 dor pen. En elk jaar krijgt India 4 mil joen magen méér te vullen. In 1872 telde India 206 miljoen in- De Italiaanse Senaat heeft de regering van premier Fanfani woensdagavond met 126 tegen Instemmen en bij 36 onthoudin gen een vertrouwensvotum ge geven. De communisten en neo-fas- cisten stemden tegen, de socia listen onthielden zich van stem- ,™t was de eerste maal Sr 1947 toen zij uit de re- ?^Jri!!iPCOajtie van Gasperi mot a de socialisten niet (inn,- ov, F°.mmunisten tegen de heerste "®*en."dem°craten over- Re f*" stemden, ten stomal j chr'sten-democra- ten '.ia i i" d? sociaal-democra- nem'uee ralen en republikei- vnr? t ?nieuwfv regering. Het Tai ïf VTm Fernando dó ni' vvas afhankelijk van BtriaUn van de 11 eo-fascisten. "den zal Fan fani zijn pro- ■:rnfma, in <3e ka mer van af ge- ■artügden uiteenzetten. woners, in 1931 al 338 miljoen, in 1942 388 miljoen, thans Is men de 400 miljoen reeds overschre den. De prognose voor 1975 is 500 miljoen! En hoewel de in dustriële motor in India nu is aangeslagen, is het nationaal in komen slechts 4 x zo hoog als dat van Nederland, hoewel India 33 x zoveel inwoners heeft. De levensstandaard wordt primair bepaald door de landbouw, die echter nog merendeels wordt be oefend met dezelfde werktuigen, waarmee de boeren ten tijde van Homerus het land bewerkten. Het welvarender deel van de wereld is India bijgesprongen. Grote leningen werden verschaft door speciale afdelingen van de V. N. Met Amerikaans en Russisch kapitaal werden we gen aangelegd en fabrieken ge bouwd. En enkele weken ge leden heeft de Ford Foundation 10,5 miljoen dollar uitgetrokken voor een programma, dat beoogt de produktie van voedingsmidde len in bepaalde districten in In dia binnen vijf jaar met ten min ste 50 uit te breiden. Maar toch zal deze buitenland se hulp India niet kunnen red den. Slechts in de geest van een volk schuilt de kracht om een sociale orde te doorbreken. In India schijnt men nog niet zóver. De erfenis van het verleden is de zwaarste hypotheek die op de Indiase cultuur rust. Dezer dagen is gebleken, dat de haven van Calcutta, die de grootste goederenomslag van alle Indiase havens heeft, in ern stige moeilijkheden dreigt te komen door het dichtslibben van de rivier de Hooghly. Wanneer dit proces zich nog enige tijd voortzet, zal de haven voor zee schepen onbruikbaar worden. Scheepvaartondernemingen heb ben bij de regering aangedron gen op het treffen van maat regelen, waarvan direkte resul taten te verwachten zijn. Deze gang van zaken is teke nend voor de situatie in India. Het zou in ons land ondenkbaar zijn dat men er b.v. in Rotter dam achter zou komen dat de Maas uitgebaggerd moet worden op het moment dat het al bijna te laat is. Maar de Indiër is niet Praktisch, hij mist scholing, ra tioneel inzicht, zijn contempla tieve aard is onverenigbaar met de praktische zin van de gemid delde Europeaan. ri!n ,.1909 schreef Mahatma l,*1 -Het heil van India angt er van af, hoe radicaal wij hr.hk en Ver2eten, wat wij geleerd £nn„Ün,' sP0(>rwegen, telegrafie, rfuüf ?de ed- rnoeten ver- tnt w' 4 rnoeten terugkeren slmPele boerenbestaan, ?n daar is het ware ge- zelf Lvinden"- Ghandi reisde maar W? Mns met de trein, klaf anders dan derde de massa k VOelde er niets voor veau te L w" een bePaa'd ni- vreesde nte n' ingezien hij standaard 0611 ho£ere levens leeïeid°U leiden tot worden ITaUiid" d?" GTdi hlr« 0rth°doxe hindoes rich" niet Vh'k hindoes honden zien niet bezig met de vraap-- vlrhfn Van vernieuwing of 'fe'WiT m het maatschappe- lijk bestel maar alleen met die in de menselijke ziel. Zij bekom meren zich niet om staatszaken zij verkondigen dat de mens niet gebonden is aan het tijdel ik leven, laat staan dus aan staats grenzen of aan een wereldlijk be" stuur. Wat betekent maatschap, pelijke ellende, als men volgens het leerstuk van het karma nog miljoenen jaren te leven heeft Te midden van gebrek en ar moede bewaart de hindoe zijn gemoedsrust, een diep geworteld respect voor de natuurlijke orde der dingen. Hij gelooft heilig dat hij wiens geest niet door het lijden wordt geschokt, de klaar heid van geest zal verkrijgen. (Slot volgt). Sinds 1945 zijn ongeveer drie honderdduizend Nederlanders uit Indonesië in ons land terugge keerd. Ongeveer vijftigduizend van hen zijn inmiddels naar de Ver. Staten en Brazilië geëmi greerd. Van de resterende kwart miljoen mensen is ruim vijf en negentig pet. in het arbeidspro ces ingeschakeld. Dit heeft een vertegenwoor diger van het ministerie van Maatschappelijk Werk medege deeld bij de aankomst van het regeringsschip „Zuiderkruis", dat woensdagmorgen met 743 passagiers, waaronder 409 spijt optanten, in de haven van Am sterdam is gearriveerd. Van deze groep repatrianten zijn 525 mensen nog nooit eerder in Nederland geweest. Ruim zeshonderd mensen zullen in 65 contractpensions verdeeld over het oosten, noorden en zuiden van ons land worden onderge bracht. Vijftien bejaarden krij gen een onderdak in een van de twintig regeringsbejaardenhui zen voor Indische Nederlanders. Ter verwelkoming waren o.m. aanwezig minister-presdent prof. dr. J, E. de Quay. De minister-president deelde mede, dat de regering voorne mens is het selectie-apparaat sneller te laten fungeren, zodat de Nederlanders en spijtoptan ten die nog in Indonesië zijn, zo spoedig mogelijk naar Neder land kunnen worden overge bracht. Volgens globale .schat tingen zouden nog 14.000 Neder landers en spijtoptanten op ver voer naar Nederland wachten. Vier Israëlische matrozen heb ben er voor gezorgd, dat Lud- wig Zind, de 53-jarige Westduit- se leraar die in zijn land wegens een anti-semitische uitlating tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, in Napels kon wor den gearresteerd. De zeelui, opvarenden van het Israëlische vrachtschip „Theo- dor Herzl", wandelden in het havengebied van Napels, toen één van hen in een voorbijgan ger Zind meende te herkennen. Het viertal volgde de man en waarschuwde de politie. iDe ver dachte werd aangehouden, toen hij aan boord van een schip naar Libië wilde gaan. Uit zijn papie ren bleek dat men inderdaad met de uitgeweken leraar te doen had. De Westduitse autoriteiten hebben al stappen gedaan om Zind uitgeleverd te krijgen. Een taxichauffeur uit Reno, in de Amerikaanse staat Neva da, heeft ervoor gezorgd, dat het vliegtuig waermee vice-presi dent Nixon en zijn medewerkers reisden, enige uren te laat ver trok. De man had toen het toe stel op het vliegveld van Reno voor vertrek naar Los Angeles gereed stond, tegen enkele func tionarissen gezegd, dat hij een bom aan boord van het vlieg tuig had gelegd. Hij sprong daarop in zijn taxi en verdween. In het vliegtuig werd geen bom aangetroffen. De schuldige is inmiddels aangehouden. Het is de 34-jarige Leonard Dale Sa ge, een voormalige worstelaar. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Donderdagochtend omstreeks zes uur is op een niet beveiligd overpad nabij de Schieweg te Delft een veetransportauto door een trein gegrepen en in de naast de spoorbaan gelegen sloot terecht gekomen. De chauffeur, de 22-jarige H. W. M. Koot uit Delft, die pas en kele maanden was gehuwd, werd uit de auto geslingerd en moet op slag dood zijn geweest. De bestuurder van de trein, de z.g. Benelux-trein, die om 6.03 uur uit Delft was vertrokken, remde krachtig, doch kon het ongeluk niet voorkomen. Door het sterke remmen werd een treinpassagier aan het hoofd gewond. Bij de aanrijding was de cabine van de vrachtauto losgeslagen. In de vrachtauto bevonden zich zes varkens. Of schoon ook de auto in de sloot terecht kwam, brachten deze varkens het er levend af. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het feit, dat er donder dagochtend vroeg plaatselijk een dichte mist hing. ERNSTIG VERKEERS ONGELUK BIJ VIANEN Op de rijksweg Utrecht-Den Bosch, ter hoogte van Vianen, is donderdagmorgen omstreeks kwart voor zeven een ernstig verkeersongeval gebeurd, waar bij één dode en twee gewonden zijn te betreuren. Bij het onge val waren een kleine bestelwa gen met vier inzittenden, een arbeidersbus, een cementwagen en een mestwagen betrokken. Waarschijnlijk door een ver keerde inhaalmanoeuvre van de bestuurder van de kleine-bestel wagen, F. van B. uit Leerdam, ontstond een botsing tussen de wagens, waarbij de bestelwagen bekneld raakte tussen de ce mentwagen en de mestauto. Een der inzittenden van de be stelwagen, H. ten H. uit Schoo- nerwoerd, was op slag dood. De chauffeur en een andere inzit tende Th. S. uit Kedichem, wer den ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis te Utrecht gevoerd. De mestwagen kwam in een sloot terecht. De bestuurders en inzittenden van de andere drie wagens liepen geen noemenswaardig letsel op. Wel is de materiële schade bij zonder groot. DE TAAL IN ZANDVOORT „U onderschat naar mijn me ning de intelligentie der bui tenlandse bezoekers, indien u voor de bekendmaking van te verlenen diensten gebruik maakt van opschriften die in een vreemde taal zijn gesteld", zo heeft de burgemeester van Zandvoort mr. H. M. van Fene- ma, aan bijna tweehonderd Zandvoortse ingezetenen in een schrijven medegedeeld, omdat volgens hem opschriften als „kamers te huur", „logies met ontbijt", enz. voor hen geen en kele moeilijkheid oplevert. De heer Van Fenema schrijft ver der dat zelfs de buitenlandse toeristen zich verbazen over de ruime mate waarin in deze badplaats aankondigingen in vreemde talen worden gedaan. Men ziet zelfs daarin een te kort aan nationaal bewustzijn, hetgeen z.i. echter niet het ge val is. De burgemeester geeft een ieder in overweging voortaan de landstaal te gebruiken. Ten slotte herinnert hij aan een ver ordening op het dorpssehoon, die het college van B. en W. bevoegdheid geeft op te treden tegen aankondigingen die ont sierend werken. ZIEKE DUIVEN Een groot aantal postduiven in de Brabantse gemeente Oos terhout is aangetast door pok ken. Ze kunnen daardoor niet deelnemen aan wedvluchten waarop in deze plaats gewoon lijk druk wordt ingeschreven. Het aantal aangetaste dieren wordt thans op 500 geschat. De verschijnselen zijn puistjes aan kop en oogranden. De Utrecht se gezondheidsdienst heeft vast gesteld dat het hier gevallen van pokkendiphterie betreft, een besmettelijke zjekte waar aan vrijwel niets is te doen. De dienst heeft regelmatige in enting geadviseerd om uitbrei ding van de epidemie te voor komen. DUINBRAND NABIJ SCHEVENINGEN In de duinen nabij het „Zwarte Pad" te Scheveningen heeft donderdagmorgen een kleine duinbrand gewoed, die waar schijnlijk veroorzaakt is door twee in dit verboden gebied kamperende Duitse jongens. Een surveillerende duinwacht, die de brand ontdekte, waar schuwde onmiddellijk een pas serende politiejeep. De beman ning van deze jeep gaf direct de melding „grote buitenbrand" aan de brandpost in de Duin straat door, die met groot mate rieel uitrukte. Van twee kanten werd het vuur bestreden met nevelstralen. Een grote moeilijkheid was dat men het water beneden aan de strandweg moest halen. Men heeft nog getracht de brand met takken te bestrijden, doch dit had geen resultaat. Over ruim 400 vierkante meter is de duin vegetatie verloren gegaan. De twee Duitse jongens, beide zestien jaar, zijn voor een ver hoor overgebracht naar het poli tiebureau, VIJF GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Op de hoofdweg bij de rijks weg naar Gouda zijn gistermor gen een vrachtauto en een klei ne personenauto op elkaar ge botst. De vijf inzittenden van de personenauto werden daarbij gewond. De 63-jarige mevr. C. W. JagerPoot uit Delft raakte geheel overstuur en liep verwon dingen over het gehele lichaam op. Haar 66-jarige echtgenoot heeft snijwonden aan het ge laat en de handen. De 14-jarige kleindochter Suzanna van der Hoek werd gewond aan gezicht en benen. Zij allen werden naar het ziekenhuis Bergweg te Rot terdam gebracht. De moeder van het meisje, de 42-jarige mevr. J. E. van den HoekJager was bewusteloos en zij werd met haar 6-jarig dochtertje Simone, die vermoedelijk een schedel- basisfractuur opliep, naar het Westerziekenhuis vervoerd. In de nabijheid van 't dorpje Crans aan het Meer van Ge- nève is dinsdagmiddag een Ne derlandse motorrijder bij een inhalingsmanoeuvre in volle vaart op een hem tegemoet komende auto ingereden. De 22-jarige Hendrikus Monden, afkomstig uit Breda, die het motorrijtuig bestuurde, was op slag dood. Zijn duopassagier Gerrit Groenhuis, eveneens 22 jaar oud en afkomstig uit Breda, is ernstig gewond in een ziekenhuis te Genève opgeno men. Tengevolge van de botsing schoven vijf auto's, drie Franse en twee Duitse, op elkaar, waardoor zij ernstig bescha digd werden. Het ongeluk gebeurde toen de personenauto van de hoofdweg de rijksweg opreed, en de vracht auto, een truck met oplegger vol stenen, uit de tegenoverge stelde richting kwam. De vracht wagen botste tegen de linker zijde van de kleine auto en druk te deze in de berm. De perso nenauto werd geheel vernield. VERDRONKEN Woensdagavond is de 20-jarige H. B. G. Leeuwinga uit Haar lem in het Noordhollands kanaal verdronken. De jongen was samen met zijn moeder, zijn ver loofde en de aanstaande echtge noot van zijn moeder aan het vissen bij de Neckermolen nabij P urmerend. Hoewel hij de zwem kunst nauwelijks meester was, dook hij in het diepe Noordhol lands Kanaal. Hij kwam niet meer boven. Zijn verloofde dook hem achterna, maar omdat zij de drenkeling niet snel kon vin den riep zij de hulp van de an deren in. De verloofde van de moeder van de jongen, die de zwemkunst evenmin meester is, dook daarna het kanaal in. De verloofde wist deze man te red den. Op het hulpgeroep kwamen twee, in de nabijheid wonende broers, Vornelis en Petrus, toe gesneld, die na vijf minuten de drenkeling op het droge brach ten. Zij pasten kunstmatige ademhaling toe, maar dit mocht niet meer baten. UIENEXPORT Volgens een bericht van de Belgische en Luxemburgse auto- rieteiten zullen deze landen met ingang van vrijdag 5 augustus de invoer van uien boven 30 mm doorsnede uit de EE.G.-landen niet meer toestaan. Voor Neder land is echter een uitzondering gemaakt ingevolge de afspraken hieromtrent tussen de betrokken ministers. Nederland zal dus ook na deze datum uien naar België en Luxemburg uit kunnen voe ren, echter alleen indien de over eengekomen minimumprijs wordt in acht genomen. Voor augustus en september is deze minimumprijs B. frs 2,85 per kg. Met ingang van 5 aug. mogen voorlopig alleen de vei lingen uitvoermachtigingen voor uien naar België en Luxemburg afgeven. Er is op het ogenblik sprake van een vrij grote export van Nederlandse uien. In de week van 17 tot 23 juli bedroeg de totale Nederlandse uienexport niet minder dan 3364 ton. Hiervan was Engeland met 2036 ton de belangrijkste afne mer. Op de tweede plaats kwam West-Duitsland met 1166 ton. Naar België en Luxemburg gin gen in deze periode slechts 15 ton Nederlandse uien. Voorts gingen kleinere zendingen naar Noorwegen, Frankrijk, Afrika en Italië. De toneelvereniging „Multa- tulikring" te Gent heeft een wedstrijd voor eenakters voor het toneelseizoen 1960-'61 uitge schreven ter aanmoediging van de Vlaamse toneelliteratuur en met de bedoeling bij het pu bliek een grotere belangstelling voor werken van eigen bodem te wekken. Aan deze wedstrijd kunnen ook Nederlandse auteurs deelnemen. Voor de beste inzendingen zijn prijzen van 4.000 fr., 2.000 fr. en 1.000 fr. beschikbaar ge steld. De drie bekroonde wer ken zullen door de Multatuli- kring in de Koninklijke Neder landse Schouwburg te Gent worden opgevoerd. De prijzen zullen begin januari 1961 wor den bekendgemaakt. Met de organisatie van de wedstrijd is belast de heer Frans Sierens, Schaverdijnstr. 20, Gent. ZATERDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM I 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de jeugd; 8.50 Voor U en Uw gezin, praat je; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Samen thuis lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gevar. progr.; 11.40 Piano recital; 12.00 Orgelspel en zang: 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nws 13.15 Voor de teenagers; 14.15 Streekuitz.; 14.40 Amateurs-ork. 15.05 Gram.; 15.20 Kamerorkest en alt; 16.10 Boekbespr.; 16.30 Versierde vakantietips; 17.00 Jazzmuz.; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Ope- ramuz.; 19.00 Kunstact.; 19.30 KARL imsBur 25) Nadruk verboden. „Koude oorlog", zei Lüdecke mopperend. „Maar wat doet die Vandrey daar nu? Neekijk nu toch eens. Die wil die vent werkelijk bevrijden. Stel je toch voor Inplaats van antwoord te geven reed Cornelius verder en stopte naast het troepje. „Meneer Vandrey", riep hij uit het portier, „een ogenblikje, alstublieft". De werkmeester, die volko men ontsteld was, kwam met tegenzin en aarzelend naderbij. „Dat is hier waarachtig zo iets als het wilde westen. En dan moeten ze nog iets zeggen over de toestanden bij ons. Wat moet ik doen?" „Meneer Vandrey", zei Lü decke zachtjes, „wij hebben er voor gezorgd, dat die man ge arresteerd wordt. Wij zagen, dat hij u naging. Hij heeft in de puinhoop van een huis op u gewacht. Het zal gauw blijken of wij gelijk of ongelijk heb ben". Vandrey floot en keek de ge arresteerde aan, die tussen de twee agenten instond en on verschillig naar de grond staar de. „Is dat zo! Dan hebben ze mij dus ook al in de gaten. Goed, dat ik het weet. Nou, dan moet ik u wel bedanken, he ren". Hij ging weg van de wagen en stelde zich voor de man op. „En jij", pakte hij tegen hem uit, „wie is jouw opdracht gever?" De aangesprokene keurde hem geen blik waardig, maar bleef stom naar de grond kij ken. Plotseling begon hij te beven over heel zijn mager lichaam en toen rolden er tra nen uit zijn ogen. Bedremmeld keek Vandrey naar de twee agenten. „Mensenkinderen, laat die arme drommel toch lopen. Die staat immers onder dwang. Ik ken dat. Die zit tussen de tang". Nu begon de man te jamme ren, over zijn vrouw en kinde ren, en sloeg de handen voor zijn gezicht. „Nou, wat zei ik?" Vandrey keek de agenten triomfantelijk aan. „Mogelijk", zei een van hen, een kerel als een boom met een goedmoedig jongensgezicht. „Maar wij weten het niet. Wij moeten hem meenemen. Als het is, zoals u denkt, gebeurt hem niets. Kom, vooruit". Willoos liet de man zich weg leiden. Vandrey schudde het hoofd. Toen liep hij door. Hij gunde de mannen in de wagen geen blik meer. Op de een of andere manier schaamde hij zich. „Wat hebben ze van ons oude Berlijn gemaakt", zei Ram- dohr, terwijl hij gas gaf. En dat was waarschijnlijk precies, waar Vandrey zich over schaam de. HOOFDSTUK VI Voordat Trude met Grabert de politiepost bereikt had, waar hij zich zou aanmelden, bleef zij plotseling staan en tikte met haar vinger tegen haar voor hoofd „Och, daar valt mij juist iets in. Het is beter, dat u al een betrekking hebt, voordat u daar binnengaat". Zij wees naar het gebouw voor hem. „Anders wordt u door het arbeidsbureau ergens ingeschakeld, en als u pech hebt komt u misschien buiten Berlijn, in Aue bijvoor beeld". „Aue? Wat is daar dan?" „De bismuthfabriek." Zij zei het zachtjes en keek naar een raam van het gebouw, waar een agent achter stond. Zij leek wel bang te zijn, dat hij haar zou kunnen verstaan. „Ura- niummijn", voegde zij er fluis terend aan toe. Grabert schudde heftig met het hoofd. „Nee", zei hij bijna dreigend, „atoombommen voor de Nee, dat is niets voor mij". „Pst, niet zo hard", probeerde Trude hem te kalmeren. „O, ja. Ik vergat dat hier alles oren heeft, huizen, ban ken „Kom mee", onderbrak zij hem snel en wees naar een zij straat, „wij gaan daarheen. Daar, dicht bij de Alexander- platz, ligt een bedrijf, waar ik vroeger secretaresse geweest ben. Misschien kan ik u daar onderbrengen. De bedrijfsleider kent mij nog wel". „Mooi. Ik vind het best. La ten we gaan". Zij liepen een tijdje zwijgend door de straten. Af en toe keek Grabert weer eens naar zijn begeleidster. Maar het gezicht van Trude droeg weer het dienstmasker. Plotseling vroeg hij haar: „Waarom bent u dan niet se cretaresse gebleven? Dat zou ik prettiger gevonden hebben dan u in deze uniform aan te tref fen". „Ik ook", liet zij zich ontval len en schrok toen van zichzelf. Grabert lachte stilletjes, alsof hij niets gemerkt had. Belang stellend vroeg hij „Waarom bent u er dan niet gebleven?" „Dat ging niet. Het is nu een genationaliseerd bedrijf, en in dertijd. was ik niet zuiver". „Hè? Waarom niet?" „Ik was leidster geweest bij de Bund Deutscher Madchen en toen assistente bij de Wehr- macht", zei zij verlegen. „Lieve hemel, wat een onzin. Maar politieagent kon u dus wel worden? Bij de politie schijnt men dus niet zo fijnge voelig te zijn". „Ijaten we er niet over pra ten", sneed ze het thema af. ,jlk heb u al veel te veel ge zegd". „Teveel? Dat geloof ik niet", zei hij zachtjes en zocht haar hand. „Toe, laat dat", berispte zij hem en stak haar hand in de zak. „Wees toch niet zo bits". (Wordt vervolgd.) Passepartout, lezing; 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing; 19.55 Deze week, lezing; 20.00 Nws; 20.05 Dans- muz.; 20.40 Voordracht; 21.00 Promenade-orkest; 21.25 Soc comm.; 21.40 Lichte muz.; 22.05 Act. sportnws; 22.30 Nws; 22.40 Gram, met comm.; 23.10 Gram.; 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en overwe ging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Gram.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunstkroniek; 14.50 Metro- pole-orkest en zang; 15.15 Gr.; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Gre goriaanse zang; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gr.; 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram.; 18.45 Vragenbeant- woording; 19.00 Nws; 19.10 Gr 19.15 Pontificale Byzantijnse hoogmis; 21.30 Gram.; 21.55 muzik.quiz; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Rep. Eucharis tisch wereldcongres te München; 23.00 Jong - oud - eeuwig, ge sprekken; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Muziek-kaleidoscoop 14.30 Gram.; 15.00 Amus.muz. 15.15 Volksmuz.15.45 Amus. muz.; 16.00 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper en lit. kal.; 17.20 Ramermuz.17.30 Gram.; 18.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Amus muz.; 20.00 Gram.; 20.30 Lichte muz.; 21.00 Rep. wereldkam pioenschappen wielrennen te Leipzig; 21.15 Amus.orkest; 22.00 Nws; 22.10 Rep. wereldkamp. wielrennen te Leipzig; 22.15 Popul. muz.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. Televisieprogramma's NED. TV: 17.00 Voor de kin deren; 19.10 Rechtstreekse rep. Leipzig wereldkamp. wielren nen 1960 20.15 TV-kron.; 20.50 Amus. progr.; 21.50 Vliegwereld; 22.20 Journ. en weeroverzicht. BELGIE (VI.): 16.30 Rep. Belg. zwemkamp.; 17.00 Feuill. voor de jeugd; 17.45 Belg. zwemkamp.; 19.00 Nws; 19.15 Overn. Oostd. TV: Wereldkamp. wielrennen te Leipzig; 20.20 Overn. Westd. TV: Zar und Zimmermann, opera; 22.50 De week in beeld; 23.20 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5