koningskoek BURGERLIJKE STAND RECHTSZAKEN BEURSO VERZICHT LOOP DER BEVOLKING Grenswinkeltje zette 60.000 kg boter om Drukker-publicist blijft in arrest 1100 gramoloonplaten gestolen PRESIDENT TRUJILLO WIL AFTREDEN DE TWEE VERMISTE AMERIKAANSE WISKUNDIGEN Twee Nederlandse auto's op autobahn in botsing HET VERBOD VAN KERNPROEVEN AARDBEVING BIJ KAMSJATKA „VERTROUWEN IN ZIEKENHUIS ONDERMIJND" „Actie-comité van AVRO- vrienden" wil krant uitgeven Internationals lager in zeer stille markt N abeurskoersen Beursindices Reuzegrote, botermalse koek, Snij er naar hartelust van! Nergens zo voordelig.' met kassabon De economische politierechter te Breda heeft de winkelierster Th. van G. uit Baarle-Nassau bij verstek veroordeeld tot twee maal 100 gulden boete en sluiting van de kruidenierszaak voor de tijd van één jaar. Ze bezat de vereiste vergunningen niet en dreef bovendien handel in tabaksartikelen. De zaak had een bijzonder aspect, omdat uit de boeken was gebleken, dat de betrokken winkel in een jaar tijd 60.000 kilo aan boter had omgezet. De officier was daar over hoogst verontwaardigd. Temeer omdat de instantie, die destijds een vestigingsvergun ning verstrekt had aan (je mede firmant van mej. Van G., had kunnen weten dat die voor smok kel bestemd was. De officier cri- tiseerde de overheid, die ener zijds oor heeft voor Belgische klachten over botersmokkel en daar maatregelen tegen neemt, maar aan de andere kant on voorzichtig omspringt met ves tigingsvergunningen bestemd voor het grensgebied. In dit ge val werd genoemd de Bredase Kamer van Koophandel. Er kon worden ingegrepen omdat de mede-firmant van de winkelier ster, op wiens naam de vereiste papieren stonden, zijn relatie met haar verbrak, zodat zij niet meer legitiem gevestigd was. De raadkamer van het Am sterdamse gerechtshof heeft gis termiddag het appèl dat de Am- stelveense drukker-publicist J. Z. had aangetekend tegen het bevel tot zijn voorlopige gevan genhouding voor 30 dagen we gens valsheid in geschrifte, af gewezen. Zoals bekend is zou Z. zijn drukkerij beschikbaar heb ben gesteld voor het drukken van valse indentiteitspapieren voor de Algerijnse opstandelin gen. Z. die wordt bijgestaan door mr. L. C. van der Tas uit Am sterdam, werd ,op 16 juli gear resteerd. Op 25: jüli werd zijn voorlopige gevangenhouding voor 30 dagen door de Amster damse rechtbank bevolen. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Haarlem mr J. J. Bredius, donderdagmor gen geëist tegen de 38-jarige fabrieksarbeider M. N. van G. uit Assendelft, die in twee jaar tijds in verscheidene plaatsen in ons land, zoals Amsterdam, Haarlem, Beverwijk, Zaandam, Wormerveer, Purmerend en Krommenie, in totaal ongeveer 1100 gramofoonplaten stal, waar van de gezamenlijke waarde tien elf duizend gulden bedroeg. Verder eiste de officier verbeurd verklaring van een aantal plas tichoezen van gramofoonplaten, vierhonderd gulden, een fiets en een centrifuge. De laatste voor werpen had verdachte gekocht van de opbrengst van een deel der platen. Hij had namelijk ruim zeshonderd platen van de hand gedaan, waarvoor hij meer dan tweeduizend gulden had ontvan gen. Voorts had Van G. foto toestellen, statieven, scheerappa- raten en boeken weggenomen. De president, mr H. J. M. Co- kart, memoreerde hoe de fa briekarbeider op een keer in een zaak maar liefst zeventig platen wegnam. Het grootste deel stop te hij in een tas, maar toen deze niet meer dichtkon, verborg hij de rest onder zijn jas. De officier van justitie zeide, de feiten zo ernstig te vinden, dat hij niet wilde meegaan met het reclasseringsrapport, dat nog wel heil ziet in een deels voor waardelijke straf. De raadsman, mr A. A. M. Leesburg, voerde aan dat de mo derne verkooptechniek van de winkeliers gelegenheid schept voor mensen, die zwak in hun schoenen staan. De rechtbank zal 18 augustus uitspraak doen. De president van de Domini caanse republiek Hector Trujil- lo, heeft in een boodschap aan het parlement verklaard, dat het zijn onherroepelijk besluit is als staatshoofd af te treden. Een afvaardiging van het par lement, bestaande uit de voorzit ter van de Kamer en twee sena toren, probeerde tevergeefs de president van zijn voornemen af te brengen. Deze verklaarde dat hij om gezondheidsredenen zijn functie beschikbaar stelde. Daarop werd dr. Joaquin Ba- laguer door de volksvertegen woordiging aangewezen als staatshoofd. Generaal Hector Bienvenido Trujillo Molina werd op 16 mei 1952 tot staatshoofd gekozen, als opvolger van zijn broer gene raal Rafael Leonidas Trujillo, die staatshoofd was van 1930 tot 1938 en van 1912 tot 1952. Deze Rafaël Trujillo is sinds dertig jaar de onbetwiste leider van de Dominicaanse republiek. De 53-jarige Balaguer was tot dusver vice-president. Naar ver luidt zal ook het kabinet aftre den. Men gelooft dat de nieuwe president fundamentele veran deringen zal aanbrengen. De afgetreden president is 52 jaar. iifi wilden geen De twee Amerikaanse wis kundigen William Martin en Bernon Mitchell, die werkzaam waren bij het Amerikaanse na tionale bureau voor lucht- en ruimtevaart (N-A.S.A.), een ge heime afdeling van het mini sterie van Oorlog, en sinds enige weken verdwenen zijn, zouden zich op het ogenblik in Havanna, op Cuba, ophouden. De gehele veiligheids- en in lichtingendienst der Ver. Sta ten is in alarmtoestand ge bracht door deze nieuwe „Bur- gess-Mclean"-affaire. De beide, ongehuwde, man nen waren in juni met vakan tie gegaan, die zij resp. in de staat Washington aan de West kust en in Californië zouden doorbrengen. Zij hadden op 15 juli weer in functie moeten treden. Gebleken is echter dat beide ambtenaren, die naar zou zijn toegegeven van „bepaalde geheimen" kennis dragen, niet naar hun vakantie-oord zijn vertrokken, doch op 25 juli per vliegtuig naar Mexico zijn ge reisd. Zij hadden niet, zoals voor Amerikaanse ambtenaren voorgeschreven is, van tevoren kennis gegeven van hun ver- ?X. naai; het buitenland en hebben zich ook niet bij de Amerikaanse ambassade in de Mmacaanse hoofdstad gemeld, ^oals eveneens voorgeschreven Men heeft aanleiding te ver onderstellen, dat Mitehell In Martin na 25 juli zijn doorgereisd. naar Cuba v De autoriteiten nadere gegevens verstrekken over de werkkring der beide ambtenaren. Mitehell en Martin waren met elkaar bevriend. Zij had den elkaar bij de marine leren kennen, waarbij zij van 1951 tot 1954 hebben gediend. Zij waren reeds eerder samen met vakan tie gegaan en hun gelijktijdig vertrek wekte geen enkele ver denking op, temeer niet daar zij beiden naar de Westkust zouden gaan. De Amerikaanse ambassade in Havanna heeft meegedeeld niet op de hoogte te zijn met de verblijfplaats van Martin en Mitehell. Een onderzoek in de grote hotels van Havanna heeft geen resultaat opgeleverd. Donderdagmiddag zijn bij Dib- bersen op de autobahn tussen Hamburg en Bremen twee Ne derlandse auto's met elkaar in botsing gekomen. Voorzover be kend is daarbij een Engels meis je om het leven gekomen. Twee Engelsen en vier Nederlanders zijn gewond opgenomen in het ziekenhuis te Buchhoiz Hel ongeluk gebeurde, door dat van een in Rotterdam ge huurde auto een band sprong De wagen vloog de baan voor de tegenovergestelde rijrichting op en kwam daar in botsing met een kleine personenauto van een familie uit Nieuw Weerdinge. Na de botsing vlogen de auto's in brand. De dochter van het öigelse echtpaar, dat de Rotter damse auto had gehuurd, zou aan brandwonden zijn bezweken De ouders van het meisje, de heer en mevrouw Lloyd uit Lon den zijn opgenomen in het zie kenhuis, evenals de vier inzit tenden van de auto uit Nieuw Weerdinge, een echtpaar en 2 kinderen. Twee postbeambten, die het eerst op de plaats van net ongeluk waren, hebben de inzittenden uit de brandende wrakken bevrijd. De naam van de bij het onge luk betrokken familie uit Nieuw eerdinge is Van Opheusden, waarvan de man 40 jaar en de (Touw 38 jaar is. Vöorts zaten m deze auto de kinderen Hen drik (8 jaar) en Johannes (6 jaar) Van Opheusden. Het hele gezin is zwaar gewond. Zwaar gewond in het zieken huis te Buchhoiz zijn ook opge nomen het Engelse echtpaar Uoyd (resp. 49 en 48 jaar) De 14-jange dochter van dit echt paar is om het leven gekomen. Tijdens de zitting van dinsdag van de drie-mogendhedenconfe- rentie over een eventueel verbod van kernproeven heeft de Sow. jet-Unie „in beginsel" ingestemd met een Amerikaans voorstel om een „pool" aan te leggen van oude kernwapens ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek. De Sowjet-Unie is echter niet voornemens zelf bijdragen voor deze pool te leveren. Na de vergadering van dins dag verklaarde de Russische ge delegeerde Tsarapkin tegenover journalisten, dat Rusland niets tegen de voorgestelde pool hoéft als de Amerikanen en Engelsen er een willen hebben. Doch er is absoluut geen reden waarom de Sowjet-Unie een leverancier voor het Amerikaanse programma van wetenschappelijk onderzoek zou worden. Tsarapkin voegde hieraan toe, dat de Sowjet-Unie altijd tegen het houden van ondergrondse kernontploffingen in het kader van het Amerikaanse research- Programma is geweest en dat is de reden waarom zij niet tot de pool wil bijdragen. De Russische gedelegeerde noemde het echter ai een stap voorwaarts, dat de erenigde Staten het Russische argument erkenden dat kern- rin^i°Sl^ voor wetenschappelijke Pdpaard moeten gaan de tot inspectie van tuur gebruiken appara- kineenapldn maakte deze opmer- ol li u,raar aanleiding van een inpedionH Van Axnerikaanse zijde grote ke V°0rStel' dat de drie Illeer STP"dhetien in on" gramma's. researeh-pro- De seismograaf van de uni versiteit van Boston heeft in de nacht van woensdag op donder dag een zware aardbeving ge registreerd, waarvan het epicen trum gelegen was tussen de Aleoeten en het schiereiland Kamsjatka. De beving hield zes minuten aan. Naar aanleiding van het be richt van 2 augustus, dat een 72- jarige vrouw na een aanrijding op 7 juli jl. en een onderzoek in het Onze Lieve Vrouwe-gast- huis te Amsterdam naar huis werd gezonden, en een huisarts later opneming in de Valerius- kliniek noodzakelijk achtte, waar de dame volgens de politie is overleden aan een schedel- basisfractuur, deelt de directie van het O. L. V.-gasthuis mee, dat zij een onderzoek heeft inge steld. Daarbij is gebleken „dat de patiënte aanstonds bij binnen komst door een bevoegd arts is onderzocht, waarbij werd vast gesteld dat zij slechts licht ge wond was. De in de pers ver melde diagnose „schedelbasis- fractuur" is onjuist, hetgeen ook bij het latere onderzoek in de Valeriuskliniek is bevestigd. Enkele uren na thuiskomst van de patiënte zijn op andere gron den, onvoorziene complicaties opgetreden, die opname in een ziekenhuis noodzakelijk maak ten". De directie zegt in de ver klaring liet te betreuren, dat door mededelingen aan de pers van de zijde van terzake niet deskundige personen buiten het gasthuis een vals licht op de toedracht van de zaak is gewor pen en ten onrechte het vertrou wen in de zorg van artsen en ziekenhuizen is ondermijnd. De politie deelde desgevraagd mede, de diagnose „schedelbasis- fractuur" te hebben opgekregen van nabestaanden van de over leden dame. De echtgenoot, de heer Wijmans zei, deze indica tie te hebben vernomen van de behandelende specialist in de Valeriuskliniek, waar de dame dezelfde avond van de bewuste dag is geopereerd. De chirurg, die de dame in de Valeriuskliniek heeft geopereerd en die tegenover de echtgenoot van het slachtoffer de diagnose „schedelbasisfractuur en her senbloeding" had genoemd, ver klaarde desgevraagd geen mede delingen aan de pers te kunnen doen over de toestand van aan hem ter behandeling toever trouwde patiënten. Het „actie-comité van AVRO- vrienden" heeft aangekondigd dat binnen enkele weken een „omvangrijke krant" zal worden uitgegeven, „waarin het actie comité verslag uitbrengt van zijn werkzaamheden, zijn doel stellingen en voorts een spiegel beeld van de achtergronden zal verschaffen". In deze krant, zo wordt medegedeeld, zullen voor- en tegenstanders van het comité aan het wóórd worden gelaten. Over de gehele linie noteer den de meeste internationale waarden gistermiddag belang rijk beneden de slotkoersen van woensdag. De handel had ech ter zeer weinig te betekenen. In verband met de ontwikkeling in Kongo gaf de beurs en het pu bliek er gisteren de voorkeur aan, te wachten met zaken doen. Men wilde eerst zien hoe de situatie in Kongo zich dit weekeinde zal ontwikkelen. De arbitrage was zeer rustig en had wat kooplimites op een la ger niveau voor buitenlandse rekening, vooral in Philips en aandelen Kon. Olie. Wallstreet sloot woensdag vast voor de bewapeningsfondsen, terwijl de Nederlandse hoofdfondsen er lager verhandeld werden. Dit was mede van invloed op de koersvorming van de interna tionals op het Damrak. Zoals gezegd was de handel in alle hoeken minial en met slechts een paar stuks werd de stem ming bepaad. Aandelen Philips liepen weliswaar op van 1212 tot 1217, doch verloren op deze prijs toch nog circa 12 punten, vergeleken bij de vorige slot- koers. Unilevers zetten laag in op 867 en stegen gedurende de verdere beursduur tot 873. De vorige slotkoers van de marga rine-certificaten was 882%. AKU's hielden zich zeer goed en waren op 523 slechts 3 pun ten lager, evenals Hoogovens op 772. Aandelen Kon. Olie kon den het gisteren ook niet hou den en noteerden op 132 circa een rijksdaalder beneden het slotniveau van woensdag. De aandelen lagen beneden pariteit New York. Ook in deze hoek was de handel minimaal. De beurs verwacht de eerste half jaarcijfers van Unilever volgen de week en die van Philips voor het einde van deze maand. De scheepvaartwaarden voe ren in zeer kalm vaarwater 'en de koersen veranderden niet veel ten opzichte van het vorige slot. Cultures zeer rustig en eerder een weinig lager. Staats fondsen lusteloos. Op de beleg- gingsmarkt werd de inschrij ving van gisteren op de 100 min 4Va pet obligaties Bank voor Nederlandsche Gemeen ten a 99'/2 pet druk besproken. Gezien de reeds binnengeko men inschrijvingen was de al gemene indruk ter beurze dat deze lening er ontegenzeggelijk goed in zal gaan doch dat zij geen negen maal zal worden opgetekend, zoals dit het geval is geweest bij de voorgaande lening. In de lokale sector wer den de houders van aandelen Vulcaansoord niet prettig ver rast doordat de maatschappij het dividend passeert. Het vorig jaar werd 10 pet dividend uitge- keert. De aandelen werden gis termiddag niet in de notering gebracht en geadviseerd op 135, tegen woensdag 139V2. Aan delen Netam kregen een iets hogere adviesprijs op 168. Het grote aanbod in deze hoek is zo langzamerhand opgedroogd. Prolongatie 3V;2 pet. A.K.U.: 525—530 slot 530 (528) Kon. Olie: 131.50—136.00 gl. slot 135.70 (132.00) Philips: 7203—1218 slot 1214 (1216) U nilever868883 slot 883 (874) 2/8 3/8 4/8 Int. conc. 618.15 608.78 601.81 Industrie 319.15 320.65 318.20 Scheepvaart 160.01 158.70 158.05 Banken 207.71 207.90 207.41 Cult. etc. 155.01 153.77 152.87 Algemeen 416.69 412.40 408.35 0 Dezer dagen is men tot de ontdekking gekomen dat zich onder een brug bij de Westduit- se plaats Idar-Obersten 300 kg zeer ontplofbare stoffen bevon den, die de Duitse autoriteiten kort voor het einde van de twee de wereldoorlog daar hadden aangebracht om de opmars van de geallieerden te vertragen. De brug maakt deel uit van een veelgebruikte verkeersweg. AXEL. Huwelijks-aangiften: 2 juli. Ko le Feber, 26 j. jm. en Christina M. Scheele, 23 j. jd. 8 juli. Her- manus de Jonge, 25 j. jm. en Maatje Verberkmoes, 24 j. jd.; Daniël Voort, 29 j. jm. (won. te Rijnsburg) en Elisabeth D. Brak man, 28 j. jd. 16 juli. Johan Strijdonk, 24 j. jm. en Maria L. Steel, 21 j. jd. 22 juli. Johannes Henncken, 64 j. geh. gew. en Eva E. Poot, 58 j., geh. gew. Iluwelijks-voltr.: 7 juli. Theo Duivendijk, (won. te Tcrncuzen), 22 j. jm. en Klara van Lange- velde, 21 j. jd. 12 juli. Otto L. Cannegieter, 24 j. jm en Maria C. Schoot, (won. te Vlissingen), 19 j. jd. 14 juli Ko le Feber, 26 j. jm. en Christina M. Scheele, 23 j. jd. 27 juli. Daniël Noort, (won. te Rijnsburg), 29 j. jm. en Elisabeth D. Brakman, 28 j. jd. 28 juli. Hermanus de Jonge, 25 j. jm. en Maatje Verberkmoes, 24 j. jd. Geboren: 1 juli. Antonia Cor nelia, d. van Cornelis Bareman en Maria H. Stoffels. 3 juli. Marc Vitalis, z. van Mauritius C. M. Mattelè en Clementina W. Schepens. 6 juli. Astrid Magda- lena Honorina, d. van Andreas J. S. Raes en Martha M. Mat- tens; Franqoise, d. van Pi eter Witte en Elizabeth N. M. Rie- mens. 7 juli. Luciën Achiel Pe ter, z. van Marinus P. v. Kemseke en Irène P. Piessens. 9 juli. Abra ham Jacobus, z. van Jacobus Sol en Leunt je de Visser. 11 juli. Francois Roger Berthold, z. van Petrus B. Seghers en Germaine M. H. de Smet. 12 juli. Martinus Prosper Marie, z. van Josephus B. van Vlierberghe en Mathilda N. M. Ploegaert 16 juli. Jacobus Dirk, z. van Johannes A. Blom en Elizabeth Tolsma. 18 juli. Jo- zina Jantina en Levina Trijntje, dochters van Levinus Aarnoutse en Jozina N. van Doorn. 26 juli. Erik Francies Maria, z. van TTieo- dorus E. Wullems en Leonie M. Hofman; Adriana Catharina, d. van Gerard W. Kole en Marga- retha M. Zweedijk. VOGELWAARDE. Huwelijks-voltr.: 8 juli. Alphon- sus F. de Caluwé, 30 j. (won- te Graauw) en Irene C. Franssens, 20 j. Geboren: 13 juli. ïngiïd Jo sephus Magdalena, d. van Theo- door E. de Kort en Johanna dc Jonge; Theodoras Lucia Joseph, z van Cyrillus M. Cornelissens en Maria F. Verdurmen. 14 juli. Eric Petras Paulina, z. van Jo hannes L. C. Neve en Maria J. Collet. 23 juli. Christiane Juliana Joseph, d. van Joseph J. War rens en Joseuha L. Weemaes. 28 juli. Rosa Maria Eliaa, d. van Augustus Perdaen en Gerarda Vereecken. 29 juli. Ronald Geor ge Maria, z. van Alphonsus van Trappen en Julma de Kerf. Overleden: 3 juli. Leonia M. E Kerckhaert, 68 j., echtg. van Pe tras J. Hiel. 12 juli. Alphonsus van Damme, 76 j., wedn. van Louisa P. Franssens. 26 juli. Ru- dolf J. de Rijk, 51 j., echtg. van Louisa A. V. de Braijn. VOGELWAARDE In de maand juli hebben zich in deze gemeente gevestigd: G. H. P. Muller, van Hulst; M. L. de Maat, van Hulst. Vertrokken: I. C; de Caluwé Franssens, naar Hontenisse; E. M. Schelfaut, naar Sas v. Gent le de Braijn, naar Rotterdam; A. J. L Haijette-Kappen, naar Har derwijk. De Amsterdamse student A. Loos (22) leerling van de akademie voor beeldende kunsten te Am sterdam, maakt op het ogenblik een voetreis om de wereld. Hij wordt vergezeld door zijn dap pere ezel Juliette, die een wagen tje met hun beider bezittingen trekt. Tot nog toe verloopt de reis volgens plan: ongeveer 30 km per dag. De bijgaande foto werd gemaakt bjj de aankomst van het tweetal in Perpignan in de Pyreneeën. Vandaar gaat de reis via Spanje, Marokko en Guinea naar Brazilië. 600805

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3