ZWITSAL Komst V.N.-troepen naar Katanga uitgesteld Sowjetnota aan Engeland De verhouding tussen Kongo en België MOEDER WORDEN... Amerikaans pleidooi voor vrije handel in landbouwprodukten WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 16e Jaargang Nr 5052 EERSTE BLAB Katanga boycot aankomst van dr. Bunche kaInse^tuch?m"achtangoed'Ameri" PRINSES IRENE OP DE „FLORIADE" Een overgelukkige Belgische moeder BELGISCHE AMBASSADEUR MOET VOOR MAANDAG HET LAND VERLATEN CHROESJTSJEF ANTWOORDT MACMILLAN Steunen Britse en Amerikaanse financiële belangen Loemoemba tegen Katanga Libanees protest tegen Sowjet-Unie SENEGALESE REGERING TREEDT OP TEGEN OPPOSITIE HET WEER rTarütering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- per kwartaal; per maand ƒ2,-; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p*E advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»-> advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 trar. Premier Tsjombe heeft na een onderhoud met dr Bunche op donderdagavond in een persconferentie medegedeeld, dat de komst van V.N.-troepen naar Katanga op zaterdag a.s. is uitgesteld. Onder het felle licht van schijnwerpers verklaarde premier Tsjombe, dat dr Bunche thans rapport zal uitbrengen aan secre taris-generaal Hammarskjoeld, die naar verwacht wordt de kwestie Katanga thans opnieuw aan de Veiligheidraad zal voorleggen. Vol gens Tsjombe verwacht dr Bunche heden antwoord op zijn rapport te zullen ontvangen. Tsjombe verklaarde, dat dr Bunche had toe gegeven dat in Katanga absolute rust heerst. Er zal een nieuwe ontmoeting tussen hemzelf en dr Bunche plaatshebben, zodra het antwoord van Hammarskjoeld zal zijn ontvangen. Premier Tsjombe zei dr Bunche te hebben gewezen op de zware verantwoordelijkheid van de Ver enigde Naties bij het ondernemen van militaire operaties tegen de bevolking van Katanga. Tsjombe zei verder te hebben gevraagd om Katanga's eis tot onafhanke lijkheid voor te brengen bij de Veiligheidsraad. Dr Bunche heeft de verzeke ring gegeven, aldus Tsjombe verder, dat geen troepen naar Katanga zullen worden gezon den alvorens Hammarskjoeld op dit verzoek heeft geantwoord. Het onderhoud tussen premier Tsjombe en dr Bunche in de ambtswoning van de premier heeft twee uren geduurd. Na af loop verliet dr Bunche de bijeen komst zonder een woord te spre ken tot de buiten verzamelde correspondenten. Premier Tsjombe verklaarde tegenover de journalisten, dat dr Bunche aan secretaris-generaal Hammarskjoeld zou rapporteren dat in Katanga alles rustig was en dat er daarom voor de Ver enigde Naties geen noodzaak be staat om troepen te sturen. Pre mier Tsjombe merkte op dat de komst van V.N.-troepen in de provincie zou betekenen, dat de Verenigde Naties worden ge bruikt als een oorlogsinstrument, de vrede zou verstoren, een con flict in Katanga in de hand zou werken en zichzelf in diskrediet zouden brengen. Het onderhoud tussen premier Tsjombe en dr Bunche werd ook bijgewoond door Katanga's mi nister van Binnenlandse Zaken, Moenongo, en majoor Moeke, de Afrikaanse bevelhebber van het leger van Katanga, Dr Bunche zal heden een ont moeting hebben met 150 Afri kaanse stamhoofden ter bespre king van de kwestie van Katan ga's onafhankelijkheid. Later zal hij de lunch gebruiken met pre mier Tsjombe. Naar aanleiding van de ver klaringen van premier Tsjombe over zijn onderhoud met dr Bunche, heeft een woordvoerder van dr Bunche in antwoord op vragen van correspondenten ge zegd. dat dr Bunche zich heeft beperkt tot de toezegging dat hij een volledig verslag van zijn be sprekingen van donderdag aan secretarisgeneraal Hammar skjoeld zou uitbrengen. ,,Hij heeft nadrukkelijk verklaard, dat hij geen enkele beslissing kon nemen", aldus de woord voerder van dr Bunche. Toen de vertegenwoordiger van de Ver. Naties dr Ralph Bunche gisteren op het vlieg veld van Elisabethstad (Katjan- ga) aankwam, was er niemand van het Katangese kabinet aan wezig om hem te begroeten. Er waren slechts drie pelotons mi litaire politie onder leiding van Belgische officieren. Dr Bunche werd begroet door graaf d'Aspremont Lynden, de speciale vertegenwoordiger van de Belgische premier Eyskens, en door het hoofd van de Bel gische diplomatieke missie. Hij reed in een auto van de regering naar het Sabena-hotei, waar hij logeert. De auto was voorzien van de rood-wit-groene vlag van het onafhankelijke Ka- tanga. Er speelde een militair muziekkorps. Eerder op de dag hadden Ka tangese functionarissen ver klaard, dat er een volksdemon stratie tegen dr Bunche zou wor den gehouden, doch diens aan komst was een anti-climax. Zij werd gadegeslagen door onge veer een tiental Belgen en tus. sen 40 en 50 Europese, Aziati sche en Amerikaanse correspon denten. Belgen verdrongen zich op de banken In Elisabethstad verdrongen tal van Belgen zich gisteren voor de loketten der banken om geld op te nemen en hnn zaken af te wikkelen met het oog op de mogelijkheid van een tweede, en nu definitieve uittocht. Leden van de Baloeba-stam in Elisabethstad zijn begonnen met het terugzenden van hun ge zinnen naar de stamdistricten met het oog op mogelijke onge regeldheden na het binnenkomen van troepen der V. N. „Als een agressor" Premier Tsjombe van Katanga verklaarde later tegenover cor respondenten, dat dr Bunche „als een agressor" naar Katanga was gekomen. Hem was de vraag ge steld waarom hij en zijn kabinet de aankomst van dr Bunche had den geboycot. Tsjombe ant woordde: „Wij hebben hem vroe ger uitgenodigd, doch dat was een uitnodiging aan hem om hier te komen en zich op de hoogte te stellen van ons standpunt, en ook om te zien hoe kalm en or delijk het leven hier is. Doch nu komt hij niet om ons standpunt te vernemen, doch om ons te zeggen dat de Verenigde Naties troepen naar Katanga willen sturen". Tegen de V. N. gekant In antwoord op vragen' zei Tsjombe nog, dat de gehele be. volking sterk tegen de V. N. ge kant is. Er heerst een zeer grote spanning. Tsjombe zei van een der voornaamste stamhoofden te legrafisch bericht te hebben gekregen, dat beslist een stam- menoorlog zal uitbreken als de Belgische veiligheidstroepen zouden worden teruggetrok ken, waarbij honderden doden zullen vallen. De verantwoor delijkheid hiervoor zal bij de Verenigde Naties liggen, voor al omdat zij niet in binnen landse stam-aangelegenheden zullen ingrijpen. „Wij zullen nu op onze eigen krachten vertrouwen om het binnenkomen van de V. N.-troe- pen te beletten", aldus Tsjombe verder. „Wij kunnen niet op de Belgische regering vertrouwen. Wij hebben ons vertrouwen in haar verloren. Zij heeft ons in de steek gelaten". Syrische schriftgeleerden veroordelen sjah De Mohammedaanse schrift geleerden van Syrië hebben don derdag een resolutie aanvaard, waarin zij stellen dat de sjah van Perzië zich door het erkennen van Israël „buiten de Islam heeft gesteld". De erkenning wordt een „imperialistische daad om de Palestijnse kwestie te liquideren" genoemd. De schriftgeleerden, die hun steun aan de politiek van presi dent Nasser van de V. A. R. be tuigen, dringen er op aan, dat de Arabische vorsten hun be trekkingen met de sjah verbre ken. KATANGA VRAAGT ALLE VRIJE LANDEN OM HULP Duizenden Katangese militairen al onder de wapenen De regering van Katanga heeft „alle vrije landen van de wereld" telefonisch en telegrafisch om hulp verzocht bij het handhaven van de onafhankelijkheid van de provincie. Minister van Binnenlandse Zaken Munungo zei dat Katanga een tweede Hongarije dreigt te worden. Er waren al duizenden militairen onder de wapenen om zich tegen de V. N._manschappen te verzetten. Meer dan honderd vertegenwoordigers van grote stammen waren naar Elisabeth stad onderweg om maatregelen te beramen tot behoud van de zelfstandigheid. Alle jonge mannen van 18 tot 25 jaar worden onder de wape nen geroepen. Zij krijgen een spoedopleiding. Er zijn nog geen tekenen van een massale uittocht van blan ken uit Elisabethstad. De Sowjet-Unie heeft de En gelse nota van 19 juli over het neerschieten van de EB-47 gis teren beantwoord. „De Engelse regering neemt een bijzonder vreemd standpunt in", zo wordt in de Sow jet-nota gezegd. „En geland tracht het agressieve op treden van de Amerikaanse luchtmacht te rechtvaardigen". De Engelse regering beschikt kennelijk zelf niet over gege vens met betrekking tot de RB- -< bommenwerper die van een Engelse basis opsteeg, maar riioofT" ziet zi3 kans §een aan" acnt te schenken aan concrete ma accu.rate gegevens over de na ha! pc aats waarop dit toestel. h!n iSWuchtruim te heb- schntfn °nden' werd neerge zegd! Z° W°rdt in de nota ge- „Door de notoir valse bewe- gerine T t A™«kaanse rl Ie ElgeVSSf 5 £2 De Ver. Staten hebben in een nota aan de Sowjet-Unie od nieuw de vrijlating van de twee overlevende bemanningsleden van de RB-47 geëist. oSdat he" OVERSTROMINGS RAMP OP FORMOSA De overstromingen, die het midden en oosten van het eiland Formosa hebben getroffen, heb ben aan 55 personen het leven gekost, terwijl er 47 worden ver mist. Er zijn 2.900 huizen inge stort of beschadigd. toestel boven open zee werd neergeschoten is de gevangen houding van luitenant Bruce Olmstead en luitenant John Mc- Kone onwettig, aldus de Ame rikaanse nota. iDe weigering van de Sowjet- Unie in te stemmen met een on partijdig onderzoek naar het ge beurde - - zoals is voorgesteld in de Veiligheidsraad is „on begrijpelijk", het uitspreken van een veto over een Italiaans voor stel vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis tot de twee gevangenen toe te laten is „hard en onmenselijk". Voorts worden inlichtingen verzocht over de drie inzitten den die sinds het neerschieten worden vermist en waarvan niets is vernomen. De tekst van de Amerikaanse nota werd vrij gegeven op het tijdstip dat het stoffelijk overschot van de om gekomen commandant van het toestel, kapitein Willard Palm, ter aarde werd besteld. Aan de vooravond van haar 21ste verjaardag heeft Prinses Irene gistermiddag een bezoek gebracht aan de „Floriade". In gezelschap van haar grootmoe der, Prinses Armgard, kwam zij in haar eigen auto voorgereden, liet aan de hoofdingang toe gangskaartjes kopen en begaf zich vrij spoedig naar het Rosa rium achter het museum Boy mansvan Beuningen. Daar heb ben beiden, rustig gezeten op een bankje, wel een uur lang van de prachtige aanleg genoten en het langsparaderende publiek gade geslagen, zonder dat iemand van de bezoekers hen herkend heeft. In Brussel zijn de eerste Belgi sche militairen uit Kongo terug gekeerd. Uit de foto blijkt wel hoe overgelukkig deze Belgische moeder was oim haar jongen weer heelhuids terug te zien. De Kongolese regering heeft donderdagochtend besloten, de Belgische ambassadeur, Van den Bosch, te verzoeken vóór maan dag- het land te verlaten. De Kongolese ministerraad zou voorts besloten hebben tot de terugroeping van alle Kongo lezen die in België een beroeps opleiding volgen. Naar te Brussel door het ka binet van de minister voor Afri kaanse financiële en economi sche zaken is bekendgemaakt, bevinden zich nog 144 Kongo lezen in België die worden opge leid. Sedert het begin van de Belgische technische bijstand aan Kongo op 8 april j.l. zijn 293 Kongolezen voor een stage naar België gekomen. 149 hebben hun leertijd achter de rug en zijn naar hun land teruggekeerd. De Kongolese minister van voorlichting en culturele aange legenheden, Kasjamoera, ver klaarde in een rede voor radio- Leopoldstad, dat de stagiares tegen hun wil in België worden vastgehouden. Hij zei dat de Belgische hulp aan Kongo niet meer aande orde was. „Onder de huidige omstandigheden zal Kongo, zelfs al zou België bereid zijn ons welk bedrag dan ook te geven, dit niet aanvaarden. De Kongolese regering blijft erbij dat het vriendschapsverdrag niet meer bestaat", aldus de minister. Naar van welingelichte zijde in Leopoldstad wordt vernomen heeft de Kongolese regering don derdagochtend ook gesproken over het zenden van drie minis ters naar Elisabethstad, in het gezelschap van dr Bunche. Daar deze weigerde dit verzoek in te willigen, besloot het kabinet, het zelfde verzoek tot secretaris generaal Hammarskjoeld te rich ten. Onder de ministers heerste een vijandige stemming jegens de Verenigde Naties, die, volgens uitlatingen van enkele leden van het kabinet, „aan de kolonisten verkocht schijnen te zijn". Tijdsen een persconferentie verklaarde de Kongolese minis ter van Voorlichting Kasja moera, dat de uitwijzing van de Belgische ambassadeur 't recht streeks gevolg is van het verbre ken van de diplomatieke betrek kingen met België. Een vraag of het verbreken van de diploma tieke betrekkingen betekent, dat de Kongolese regering Belgische financiële en technische hulp van de hand wijst, antwoordde de minister bevestigend. Hij voegde hieraan toe, dat de levensmiddelen die volgens de Belgische ambassadeur door Bel gië naar Kongo waren gezonden, in feite giften van andere landen en vooral van Afrikaanse landen waren, die door Belgische sche pen werden aangevoerd. Het besluit tot uitwijzing van ambassadeur Van den Bosch was mede gebaseerd op diens poli tieke activiteit, aldus de minis ter. Minister Kasjamoera deelde nog mede, dat de minister van Buitenlandse Zaken Bomboko Chroesjtsjef heeft geantwoord op de brief van premier Mac- Millan van Engeland, waarin deze te kennen gaf dat hij het doel, dat de Russische premier op het gebied van de buiten landse politiek nastreeft, niet begrijpt. De brief van Chroesjtsjef is donderdag door de Russische ambassadeur in Londen, Solda- tof, overhandigd aan de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Lord Home. Waarnemers zeiden dat de brief nauwkeurig bestudeerd zal worden om na te gaan of er mogelijkheden in zitten ter ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West. belast is met de uitvoering van het uitwijzingsbesluit. Kongo zal op het ogenblik geen technische hulp meer van de Belgische regering aannemen. Voortaan zal elke Belgische tech nische hulp gebaseerd moeten zijn op een persoonlijke basis, d.w.z. een rechtstreekse verhou ding tussen de Belgische tech nici en de Kongolese regering. Het rechtse Franse dagblad „l'Aurore" heeft een beroep ge daan op de regeringen van de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië om een tegenspraak te geven van 't door radio-Luxem burg omgeroepen bericht, dat Britse en Amerikaanse finan ciële belangen de Kongolese pre mier Loemoemba tegen Katanga steunen, in de hoop op deze wijze toegang te krijgen tot de koper- en kobaltmijnen en met het uiteindelijke doel het gehele economische leven van Katanga te kunnen beheersen. „Wij weigeren te geloven dat Britse en Amerikaanse belangen een dergelijke bandietenstreek zouden willen bedrijven. Niette min zou het wenselijk zijn dat de regeringen te Londen en Wa shington duidelijk verklaren dat hun landen zich niet aan derge lijke kwalijke praktijken schul dig zullen maken", aldus het blad „l'Aurore". De Libanese minister van Bui tenlandse Zaken, Takla, heeft donderdag bij de Russische am bassadeur Kisselef geprotesteerd tegen de verspreiding van een artikel uit de Prawda, waarin de Libanese regering een „werktuig van het Amerikaanse imperialis me" wordt genoemd. Volgens het orgaan van de Sowjetrusissche partij staat de Libanese regering toe, dat de Amerikaanse zesde vloot te vaak Beiroet bezoekt, terwijl de Amerikanen voorts het vliegveld van Beiroet zouden gebruiken voor het overbrengen van voorraden. De Senegalese regering heeft de Afrikaanse onafhankelijk heidspartij (P.A.I.) ontbonden, nadat zich zondag j.l. bij plaat selijke verkiezingen te Saint Louis wanordelijkheden had den voorgedaan, waarbij elf personen werden gewond. Veer tig ordeverstoorders zijn ge arresteerd. Het Senegalese ministerie van Voorlichting heeft mede gedeeld dat tot ontbinding der P.A.I. werd overgegaan, om eerbiediging van de grondwet te verzekeren. Hieraan werd toegevoegd dat opbouwende op positie blijft toegestaan. De leider van de Afrikaanse onafhankelijkheidspaxtij, Diop, die bij de wanordelijkheden te Saint Llouis werd gewond en nu in een ziekenhuis wordt verpleegd, is onder arrest ge plaatst. 6 Door een ontploffing in een vuurwerkfabriek in Niigata (N. Japan) zijn drie personen om 't leven gekomen en verscheidene gewond. Drie gebouwen zijn ge heel in de vlammen opgegaan. De ontploffing ontstond door spontane ontbranding als ge volg van de zeer grote hitte die thans in het gebied heerst. :De Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra T. Benson, die op het ogenblik een informatie reis door Europa maakt, heeft bij zijn bespreking over land bouwproblemen in Den Haag, Bonn en Brussel met tevreden heid geconstateerd, dat er in de E.E.G. een groeiend verlangen bestaat naar samenwerking op landbouwgebied, zowel onder ling als met de landen buiten de gemeenschap. Na zijn besprekingen in Brus sel, met E.E.G.-functionarissen en Belgische autoriteiten, en in Bonn was zijn mening over de landbouwplannen van de E.E.G. reeds optimistischer geworden. De besprekingen die hij gisteren met Nederlandse ministers in Den Haag heeft gevoerd, had den dit optimisme nog versterkt, zo verklaarde hij donderdag tij dens een bezoek aan de Floriade te Rotterdam. De Amerikaanse minister pleitte, eerst in een toespraak aan een lunch en daarna tijdens een ontmoeting met de pers, met nadruk voor vrijmaking van de handel in landbouwprodukten. Als wij de levensstandaard wil len verhogen, zo zei hij, moeten we onze hulpbronnen zo goed mogelijk gebruiken. In de Ver. Staten wint steeds meer de ge dachte veld dat de prijzen voor landbouwprodukten niet door de overheid moeten worden vastge steld. Deze gedaehtengang had hij in Europa ook aangetroffen. In Duitsland bestaat, zoals o.a. blijkt uit recente uitlatingen van de bondsminister van Land bouw, Schwartz, krachtig verzet tegen een mogelijke verlaging van de graanprijs in het kader van een gemeenschappelijke landbouwpolitiek der E.E.G. Op vragen hierover antwoordde minister Benson dat hij in Bonn gelukkig ook functionarissen had ontmoet die meer overhel den naar het Amerikaanse standpunt. Hij hoopte deze neiging ook in Parijs, waar hij zaterdag be sprekingen zal voeren, aan te treffen. Vrije handel en vrije prijzen zijn niet alleen voor de Euromarkt van belang, doch ook voor de handel van derde landen met de E.E.G., zo meende hij. De Amerikaanse minister gaf overigens toe dat de zaak in Duitsland politiek niet gemak kelijk ligt, m.a. wegens de ver kiezingen die volgend jaar in de bondsrepubliek moeten worden gehouden. Doch dit waren pro blemen waarmee men in alle vrije landen op zijn tijd te kam pen had. Zo heeft de Amerikaan se regering ook haar moeilijk heden. Het congres heeft haar niet de volledig de wetgeving toegestaan die zij nodig had om overheidscontrole en ondersteu ning van landbouwprijzen dras tisch te verminderen. t_ (Advertentie) Dit It de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE WEINIG WIND. Het K.N.MJ. deelt mede: De luchtdrukverschillen boven West-Europa zijn klein, zodat er in het algemeen weinig wind is. Boven Noordwest-Duitsland ligt nog een kleine depressie, die maar weinig van plaats ver andert en nu geleidelijk opvult. Het regengebied ten zuiden van deze depressie is belangrijk in intensiteit afgenomen. Aan de noordzijden van deze storing wordt met zwakke noord-oostelijke winden betrek kelijk warme lucht uit Denemar ken naar de Noordzee en ons lang gevoerd. Hierin komen wol kenvelden voor, zodat de zon er nu en dan slechts zal doorkomen en de temperatuur op hetzelfde niveau blijven als de afgelopen dagen. Regen van enige beteke nis wordt niet meer verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Nu en dan zon Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Weinig verandering in tempera tuur. VRIJDAG 5 AUGUSTUS v.m. n.m. Terneuzen Breskens Hansweert Walsoorden 0,17 12.43 11.42 12.08 0.57 1.07 1.23 1.33 ZON MAAN op onder op onder Aug. 5 5.07 20.24 19.00 3.05 6 5.09 20.22 19.45 4.17 7 5.10 20.20 20.23 5.35 8 5.12 20.18 20.55 6.53 9 5.13 20.16 21.24 8.12 10 5.15 20.14 21,50 9.27

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1