manier van theezetten IN DE GREEP VAN DE ANGST Onderwijzers regeren Afrika 16e jaargang no. 5051 GROTE WERKLOOSHEID IN KONGO Argentijns-Israëlisch conflict geëindigd DE EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA èr'ts?' sas m°Tm^rWSeet ftÖft Laat ons belasting betalen Dit zïin de voordelen NIGER ONAFHANKELIJK Noord-Koreaanse piloot vlucht naar Zuid-Korea ■luw xmsaut DE ZUIDKOREAANSE VERKIEZINGEN AMERIKAANSE AGENT IN RUSLAND GEARRESTEERD PORTUGAL WIL BEDELARIJ UITROEIEN Gevonden voorwerpen Donderdag 4 augustus 1960 DE VRIJE ZEEUW ft Volgens een globale schatting jlvan de wereldfederatie van on- Jderw ijzersorganisaties (vier mil joen leden in 60 landen) zijn so van de ministers en folksvertegenwoordigers in de «afhankelijke Afrikaanse staten Ifkomstig uit het onderwijs. I Dit heeft de Amerikaan dr. Pauj S. Welty, assistent-secreta ris-generaal van de „World con federation of organizations of teaching profession" dins- Jjagochtend tijdens een perscon ferentie in Amsterdam medege deeld. Tijdens deze bijeenkomst fertelden afgevaardigden uit aantal Afrikaanse landen (lie het wereldonderwijzerscon- jres in Amsterdam bijwonen, een en ander over de önderwijs- ^Hatic in hun landen. Op het congres zijn twintig Afrikaanse pnderwijzersorganisaties met tezamen ruim 200.000 leden ver tegenwoordigd. B De Afrikaanse onderwijzers zijn uiteraard trots op het feit dat de jonge staten hun politieke leiders uit het onderwijzerskorps reciuteren. Anderzijds bezorgt deze „massale uittocht" grote problemen. Het onderwijzers tekort was in alle Afrikaanse landen reeds groot. Er zijn lan den waar scholen met 300 kinde ren het met twee onderwijzers moeten stellen. Nu voor talrijke functies in de jonge staten een beroep wordt gedaan op de in- telectuelen, wordt het probleem van het onderwijzerstekort nog vergroot. Voorts laten de ar beidsvoorwaarden van de onder wijzers veel te wensen over, waardoor velen na enige tijd een beter betaald beroep kiezen. Vooral de overheidsadministra ties, de volksvertegenwoordigin gen, de vakbeweging en de rege ringen profiteren thans van de betere scholing van de onderwij zers. De eerste minister van Nigeria en tien leden van zijn kabinet waren voorheen in het onderwijs werkzaam, de presi dent van Ghana is een oud-onder- rijzer, de regering van Ivoor kust bestaat geheel uit onderwij- lers en in de voormalige Franse Kongo wordt de helft van de overheidsfuncties bezet door oud-onderwijzers. Het gevolg JBiiervan is dat bij het lagere on derwijs in dit land ruim 200 ongediplomeerde onderwijzers ■oesten worden ingeschakeld. Om aan het tengevolge van OORZAAK VERLAMMINGS VERSCHIJNSELEN IN FABRIEK OPGESPOORD De ziekte- en verlammings verschijnselen. die zich sedert eind februari hebben voorgedaan bij arbeiders in de Schiedamse lederwaren fabriek N.V in St Michielsgestel, zijn te wijten aan giftige bestanddelen in enkele lijmsoorten die er gebruikt wer den. Dit is gebleken na maanden lange onderzoekingen, waarbij ook buitenlandse deskundigen werden geraadpleegd. Men verwacht dat, nu de oor zaken van de ziekteverschijn selen onder het personeel bekend zijn, de betrokkenen binnen en kele maanden kunnen worden genezen. Vijftien personeels leden lijden thans aan verlam mingen. In een van de gebruikte lijm soorten aldus heeft de directie van het bedrijf meegedeeld dat de naam draagt van tetra- metylthiurandi natuurrubber in sulfiet opgelost blijken zich tijdens het drogingsproces dam pen te ontwikkelen, die een ver lammende invloed kunnen heb ben op het menselijk lichaam. In een andere lijmstof werd tricrisylfosfaat ontdekt, dezelfde stof welke kortgeleden in Ma rokko werd aangetroffen in spijsolie en kwaadaardige ver- ■lammingen heeft veroorzaakt bij ■degenen die deze olie gebruik ten. OOSTDUITSERS ■WIJZEN WESTDUITS AANBOD AF Namens de Oostduitse rege ls heeft de communistische Propagandist Horst Sinder- an het Westduitse aanbod om vensmiddelen naar Oost- uitsland te zenden in een uit- ending voor de televisie afge- ezen. Hij zei, dat het aanbod is in geven door de bezorgdheid an de regering in Bonn die het /zetgebied van West-Duitsland "1 vergroten. Sindermann gaf "ter toe dat er moeilijk- eden zijn ontstaan bij de ;evensmiddelenvoorziening van Oostduitse bevolking. Maar tr is geen sprake van een hon- ersnood of crisis, zo zei hij. nieuwe ontwikkelingen toene mende onderwijzerstekort paal en perk te kunnen stellen, is vol- en leraren buitenlandse hulp onontbeerlijk. De republiek Kon go kan een onbeperkt aantal Frans sprekende onderwijzers en leraren plaatsen. Ook de Belgen blijven daar welkom, zo verze gens de Afrikaanse onderwijzers kerde de Kongolese minister Basil Nabusa (minister van On derwijs van Leopoldstad) op nieuw. „Maar het Westen moet de nieuwe situatie aanvaarden. Suprematiegevoelens zijn uit den boze", zo gaf 'n onderwijzer uit Ghana te kennen. Voorts dient meer aandacht aan de opleidings problemen en de arbeidsvoor waarden te worden geschonken, opdat in de toekomst de Afri kaanse kinderen gelijke ontwik kelingskansen krijgen. Thans ontberen vele Afrikaanse kin deren behoorlijk onderwijs, om dat er geen onderwijzers, scholen en leermiddelen zijn. De middel bare schoolopleiding moet in vele landen nog van de grond af worden opgebouwd. Na een bijeenkomst van het Kongolese kabinet is een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de werkloos heid de laatste dagen sterk is toegenomen. Dit is grotendeels het gevolg van het stilliggen van bedrijven die door uitge weken Belgen werden beheerd. Nu de V.N.-troepen de orde handhaven, stelt de regering zich voor maatregelen te ne men om tot hervatting van de bedrijvigheid te komen. Onder nemingen die over acht dagen nog niet op gang zijn, zullen als onbeheerde goederen wor den beschouwd en door de staat worden overgenomen, aldus de regeringsverklaring. Op een diner te Leopoldstad, dat werd bijgewoond door pre sident Kasavoeboe en andere Kongolese leiders, heeft Ham- marskjoeld maandagavond ge zegd, dat Kongo alleen maar kan verliezen bij een verdeeld heid van de grote mogendheden over de toekomst van Kongo. Om de juiste weg te vinden, aldus de algemene secretaris van de V.N., behoeft Kongo slechts naar de vlag van de V.N. te zien als het symbool van een wereld die eensgezind bereid is Kongo terzijde te staan. President Kasavoeboe zei in een tafelrede, dat Kongo's ver trouwen in de Ver. Naties niet beschaamd is. De crisis was niet de schuld van het Kongo lese volk, maar men moest vooruit zien en het kwaad van het verleden vergeten. In Buenos Aires is dinsdag officieel medegedeeld, dat van daag een verklaring zal worden uitgegeven dat het conflict tus sen Argentinië en Israël over Adolf Eichmann is geëindigd. Volgens welingelichte kringen zal de tekst van deze verklaring tegelijkertijd door de ministe ries van Buitenlandse Zaken in Buenos Aires en Tel Aviv wor den gepubliceerd. De juridische adviseur van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, dr. Shabtai Kosenne, heeft sinds de vorige week in Buenos Aires bespre kingen gevoerd over de gehei me ontvoering uit Argentinië van de Duitse oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann, die In Is rael zal terechtstaan. ra?ri ^uicia£rikaanse emigratie- reeerin» or§anisatie welke de het kabinet'^«woordigt heeft tot 3s nnn^ voorgesteld 30.000 dan tot nog toe emigranten bh6?0 6 ^^«^n^ïering blijft, meer aandacht ftp.n IX/nnt e. Ti aandacht aan West- Dmtsers, die uit de Oost vluchtten, gegeven worden Twintig dorpsoudsten, als ver tegenwoordigers van een acht duizend inheemsen van Papoea (Nieuw-Guinea), hebben het be stuur toestemming verzocht om belasting te betalen. Zij verklaar den tegenover de bestuursfunc- tionaris, die hen ontving, dat hun aanzien schade leed doordat andere stammen in hun gebied wel werden aangeslagen maar zij niet. Zij zeiden gaarne hun aandeel in de lasten op zich te willen nemen. Zet nu thee op de verzorgde maniermet de handige groot formaat Pickwick Theezakjes die in het gebruik zo voordelig zijn. De zakjes zijn dubbel en geven daar door snel een maximum aan smaak en geur af. Het staat bovendien zo keurig en verzorgd. Neem de proef! 0 Geen theebladeren in de theepot of in de kopjes. Geen theezeefje meer nodig. 0 Het theezakje blijft boven in de thee pot drijven, waar het water het heetst is. Daardoor trekt de thee beter af. Ieder zakje bevat 'n precies afgepaste hoeveelheid. U heeft steeds thee van dezelfde sterkte. De fijne geur van Pickwick Thee blijft het beste beschermd als U de theezakjes in een trommeltje bewaart. De twee en een half miljoen inwoners tellende Afrikaanse republiek Niger is dinsdag te middernacht onafhankelijk ge worden, hetgeen door de Ni- gerianen met feestelijkheden werd gevierd. Niger heeft deel uitgemaakt van Frans West-Afrika. Het heeft, tezamen met Dahomey, de ivoorkust en Opper-Volta, met Frankrijk over het verkrij gen van onafhankelijkheid on derhandeld. Alle vier de staten blijven deel uitmaken van de Franse gemeenschap. Een 24-jarige luitenant van de Noordkoreaanse luchtmacht is woensdagmorgen in een Rus sische Mig-15 naar Zuid-Korea gevlucht. Hij landde in Tetari aan de Oostkust, drie km ten zuiden van de demarcatielijn en heeft om asiel gevraagd. Dit is de eerste keer sinds 1953 dat een Noordkoreaan met een Russische Mig naar Zuid- Korea is gevlogen. Zoals be kend kreeg de piloot, die in 1953 een Russische Mig naar Zuid-Korea bracht, een premie van 100.000 dollar. De communistische vertegen woordigers in de Koreaanse bestandscommissie hebben ge- eist, dat het Noordkoreaanse patrouilleschip, dat zaterdag door een Zuidkoreaanse tor- pedobootjager is beschoten, ^onmiddellijk" teruggegeven wordt. Zij eisten ook de terug keer van de bemanning. 800.000ste BEZOEKER IN MADURODAM Gistermorgen is de 500.000ste bezoeker van dit seizoen naar de miniatuurstad Madurodam in Den Haag gekomen. Het was de heer G. L. Welgemoed uit Hilversum, oud 37 jaar, bouw kundig tekenaar van beroep. Met zijn echtgenote en drie kinderen brengt hij een week vakantie in Hoek van Holland door. De 500.000ste bezoeker werd ontvangen door mevrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon, voorzitster van Madurodam. Zij sprak de Hilversumse familie toe en overhandigde een draag bare radio. 24) (Nadruk verboden.) Ramdohr wendde zich af en ging voor het venster staan. „Ondanks dat is er niets aan te doen," mompelde hij. Plotseling voelden zij alle drie dat de grens tussen oost en west koud en onbarmhartig midden door deze kleine ruimte en mid den door hun harten liep. Lüdecke werd door een huive ring overvallen. Het angstwek kende van die onzichtbare macht die als een demon ergens in een hoek van het lokaal zat te loe ren, greep hem aan. „Ik moet," vervolgde Van drey, „u ook nog de groeten doen van mejuffrouw Eva, me neer Lüdecke, en of u er aan wilde denken, dat meneer Ram dohr haar vader is." „O. God!" steunde Georg ge kweld en sloeg in onmachtige woede op zijn schrijfbureau. Dr. Ramdohr keerde zich plot seling om. „Dat is chantage, meneer Van- drey. Mijn nicht EVa heeft niets met al die dingen uit te staan!" „Jawel," zei Lüdecke hard en vastbesloten, „zij heeft zelfs heel veel met al deze dingen te maken, als je dat maar weet, Cornelius." „Maar Georg," riep de advo caat bezwerend uit, „gebruik toch je verstand." „Nee," herhaalde Lüdecke koud. „Jij met je verstand. Ik lever. Daarmee basta. Laat ze mij maar opsluiten. Daarginds zitten onze familieleden en onze vrienden, die zich aan ons vast klampen, die zich verkocht en verraden voelen, als wij altijd maar praten en praten en niets voor hen willen riskeren. Me neer Vandrey, zeg tegen Eva, dat ik wel een weg zal vinden, om haar vader te behoeden voor een arrestatie." Het klonk wel een beetje pathetisch, vond hij, maar op dat ogenblik kon hij geen andere woorden vinden. Vandrey knikte en zei: „Ik wist wel, meneer Lüdec ke, dat men zich op u kan ver laten." „Je bent stapelgek," viel Dr. Ramdohr tegen de fabrikant uit. ,,'t Is mogelijk, Cornelius," antwoordde Georg rustig. „Dan wil ik je wel nu alvast zeggen, dat ik weiger je ver dediging op mij te nemen, als het verkeerd afloopt." „Dat neem ik je niet kwalijk, Cornelius. Overigens zul je er niets over horen." Hij trok zijn kiel uit en hing die aan een haak naast de deur. Voordat ze het andere lokaal binnengingen, vroeg Ramdohr zachtjes aan Vandrey, hoe het met zijn neef Jochem Ramdohr S ine. „Zoals het zoveel jonge, hon derd vijf tig-procentige FDJ'ers. Zeer ontplofbaar," fluisterde Vandrey hem toe. „Men mag hem niet verkeerd aanpakken, maar overigens een fatsoenlijke vent." Lüdecke zei in het voorbij gaan tegen zijn secretaresse, dat hij naar de industrietentoonstelling ging om Wörmann af te lossen. „Als er iets is, laat u mij maar aan de telefoon roepen." „Er zal wel niets zijn", meen de juffrouw Maas, zonder van haar werk op te zien. De hele week is er al niets geweest." „Dat is zo!" zuchtte Lüdecke, toen zij het kantoorgebouw ver lieten. „Komt wel weer," troostte Vandrey hem en stak hem zijn stevige hand toe. „Niet het hoofd laten hangen, meneer Lüdecke. Zolang we maar gezond blijven, kan ons niets gebeuren." Er vloog een schaduw over zijn ge zicht. „Ik zie dat aan mijn oud je. Nee, nee, wat er van haar geworden is. Dat is nog maar een schim van vroeger." „Och, wat scheelt haar dan?" vroeg Lüdecke vol deelneming en hield Vandrey's hand vast. „Dat weet geen mens. De dok ters ook niet. 't Zal wel iets psychisch Zijn, denk ik. Zij krijgt geen hoogte van deze tijdsom standigheden. Nou ja Hij maakte 'n wanhopig handge baar en zijn goedig gezicht ver trok even tot een boosaardige grimas. „Enfin," zei hij toen in eens met rauwe stem, „tot ziens dus, meneer Lüdecke. En u ver geet ons niet, wel?" „U kunt op mij vertrouwen," verzekerde Lüdecke hem met een stevige handdruk. Toen ging Vandrey weg. Er waren weinig mensen op straat en daardoor viel het beiden, zo wel Ramdohr als Lüdecke, op, dat er een man uit de ingang van een gebombardeerd huis naar buiten trad en Vandrey achterna ging. Zij keken elkaar aan; knikten en zonder iets te zeggen liepen zij haastig naar de wagen van Ramdohr, die aan de andere kant van de straat stond. Cornelius stapte in en reed Vandrey achterna, passeerde hem en reed door tot bij een grensovergang van de oostelijke sector. Daar stond een dubbele poli tiepost. Cornelius stopte er vlakbij, vertelde hun wat zij had den gezien, waarop zij instapten en mee terugreden. „We kunnen ons natuurlijk vergist hebben," meende Corne lius, „maar het is misschien toch wel goed, als u die man eens een beetje meer van dicht bij bekijkt." Argeloos slenterde Vandrey de straat af, terwijl hij zuinig genoot van zijn sigaar. „Die kennen we", zeiden de beambten als uit een mond, toen zij de man in de gaten kregen, die ongeveer honderd meter achter Vandrey aanliep. Dicht achter hem bracht Ramdohr de wagen tot stilstand, de ambtena ren stapten uit en renden de man achterna. Had hij hen horen lopen, of had hij een voorgevoel van het gevaar? In alle geval draaide hij zich om, stak de rechterhand in zijn broekzak en zette het tegelijkertijd op een lopen. Op merkzaam gemaakt door het geroep van de politie-agenten draaide ook Vandrey zich om en zag zijn achtervolger aankomen. Maar deze bleef ineens staan, omdat hij wel begreep niet te kunnen ontkomen. Toen hij twee pistolen op zich gericht zag stak hij de handen omhoog. (Wordt vervolgd.) In dertien Zuidkoreaanse kiesdistricten, waar betogers stembureaus hebben bestormd en stembussen vernield, zullen dertien en veertien dezer nieu we verkiezingen worden gehou den. Het nieuwe parlement zal vijftien dezer voor de eerste maal bijeen komen voor het aanwijzen van een premier. 430 Zuidkoreanen zijn na de verkiezingen wegens het bedrij ven van gewelddaden gearres teerd. Onder hen bevinden zich 16 kandidaten en 132 stu denten. In de Zuidkoreaanse steden Hongtsjon en Koesan zouden 46 huizen van liberalen, die aanhangers van ex-president Syngman Rhee zijn geweest, bij de verkiezingsrelletjes zijn ver nield. Tass meldt dat de agent van de Amerikaanse geheime dienst Slavnof is gearresteerd toen hij poogde de Sowjet-Unie vanuit Perzië binnen te komen. Radio-Moskou deelde later mee dat Slavnof in West-Duits land door de Amerikanen is opgeleid en opdracht gekregen heeft zich in Leningrad te ves tigen om van daaruit gegevens over de Russische defensie en speciaal over de raketbasis naar Amerika te sturen. Slav nof moest ook paspoorten en persoonsbewijzen in handen zien te krijgen voor de Ameri kaanse geheime dienst, die la ter door andere Amerikaanse spionnen gebruikt zouden moe ten worden, aldus Radio-Mos kou. De Portugese regering is een campagne begonnen om de bedelarij in Portugal uit te roeien. De minister van Bin nenlandse Zaken, kolonel Shulz, heeft dit maandag op een pers conferentie in Lissabon meege deeld. Hij deed een beroep op de bevolking om aan de cam pagne mee te werken. De regering heeft de Portu gezen verzocht bedelaars geen aalmoezen meer te geven, maar het geld over te maken aan liefdadige instellingen. Minis ter Shulz verklaarde dat alle mensen, die betrapt worden op bedelarij, voortaan door de po litie zullen worden gearresteerd en eventueel naar ziekenhuizen of andere instellingen zullen worden gebracht, krijgen. TERNEUZEN De volgende voorwerpen zijn als gevonden aangegeven, welke zijn terug te bekomen aan de daarachter .vermelde adressen. Etui met bril, voorzien van zonneglazen, M. Wisse, Willem Kloosstr. 3; schroefsleutel, Die- leman, Axelsestr. 207; dames polshorloge met bandje, Harte, Rozenstr. 84; zakhorloge, Jan de Ritter, Lovenpolder B. 85; rode step op luchtbanden, Van der Peijl, Rozenstr. 91; 3 blik ken groenten, A. Snap, Hogen- dijk 16; rode step op luchtban den, J. in den Bosch, Noord straat 42; witte ballpoint, Van Es, Vlooswijkstr. 42; zonnebril, Van Kammeron, Vluchthaven E. 15; donker-blauwe jongens jas, Lansen, Tholenstr. 14-gro te plastic bal, Cor Hofman, Zuidlandstr. 58zilveren hals ketting, P. Maas, Dahliastr. 25; bruine ritsportemonnaie met in houd, Platteeuw, Noordhoek A. 22donker-blauwe step op luchtbanden, Maarten Simons, Bernhardstr. 11; paar jongens sandalen, W. Riemens, Chry- santstr. 5; muntbiljet, José van Antwerpen, IJsbaansiraat. 6; springtouw, Joke van der Mo len, Azaleastr. 56; zilveren ring, Jansen van Rosen daal, Sta tionsweg 3; nieuwe vioolsnaar, Dekker, Wijk O. 4; bruine he- renportemonnaie met inhoud, G. J. Pruim, Bilderdijkstr. 6; portemonnaie met inhoud, Ver- helst, Magrette N. 76 (Axel); R.K. kindergebedenboekje; Van Liere, Rozenstr. 7; bruine lede ren portemonnaie en lepeltje^ F. Machielsen, Azaleastr. 68; ouderwets dameshorloge, Kerk hoflaan 64; links kinderschoen tje (merk Fanny), Chr. Ollebek, Aagje Dekenstr. 11; slabbetje, Rozenstr. 89. Aan het bureau van politie zijn verder nog gedeponeerd: Bruine alpinomuts, portemon naie met kleine inhoud, beige portemonnaie met inhoud, 2 sleutels aan ring, zwarte vulpen met metalen dop, lederen por temonnaie met inhoud, paar witte damesschoenen, gummi bal, wandelstok, zakportefeuille met foto's, kinderbril, geel beer tje in doos, groen wit bood- schapstasje, halsdoeken, ring met 4 sleutels, grijs-kleurige meethoek, snoer witte kralen, onderdeel van fototoestel, licht plastic zonnebril, huissleutels, plastic regenjas, huissleutel nr. 6 of 9.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5