DE ONTWAPENING W eeroverzicht Belg ie za zich niet verzetten tegen binnentrekken van V.N.-t roepen in Katanga Belgische regeringsverklaring over Kongo WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 16e Jaargang Nr 5050 België zal zich er tegen verzetten wanneer de,joorbroken. Van diverse Kongo- troepen van de Verenigde 'iese zijden is verklaard dat de Naties „te zijner tijd" Ka- organisatie van de Verenigde tanga binnentrekken, aldus Naties de opdracht van de Vei- Hammarskjoeld meege deeld. Dit is van doorgaans betrouwbare zijde in Brus sel vernomen. LOEMOEMBA WENST ONMIDDELLIJK V. N.-TROEPEN IN KATANGA RAUL CASTRO TIJDELIJK OPVOLGER VAN ZIJN BROER? WAARSCHUWING VAN GHANA BRIEF VAN LOEMOEMBA AAM VEILIGHEIDSRAAD Spelevaren eist drie mensenlevens Rooiboot door de stroom meegesleurd naar een stuw in de Maas DE R.P.S. IN JULI AMERIKAANSE ZESDE VLOOT WORDT VERSTERKT Trambotsing in Wenen Tien doden; 80 gewonden Spectaculair ongeluk met olietrein ARRESTATIES IN ARGENTINIË BRITSE REACTIE OP SOWJET-VOORSTEL De overstromingen in Polen Alarmtoestand in verschillende delen van het land VERZOEKEN VAN KONGOLESE PARTIJEN AMERIKAANSE REACTIE OP RUSSISCH VOORSTEL LUDWIG ZIND GEARRESTEERD ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER iYankerlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de_ Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pas aaverientie 1 2.25. Rubriek Kleine Advertenties géén tiandei»- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrnt Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 ooi. n}et kjoeld met de Kongolese rege- .„Iring zijn geraakt kan worden j d i'ligheidsraad niet uitvoert, terug- heeft de Belgische regerinB ^g^king van de Belgische troe- de secretaris-generaal van pgn uj{ geheel Kongo, inclusief de volkerenorganisatie DagKatanga, te bewerkstelligen. In De Belgische regering heeft Hammarskjoeld geen datum kun nen noemen voor het begin van de terugtrekking van de Bel gische militairen uit Kongo, zo werd in officiële Belgische krin gen in Leopoldstad opgemerkt. De plaatsvervangend secretaris generaal Heinz Wieschhof is gis terochtend uit Brussel, waar hij besprekingen heeft gevoerd met leden van de Belgische regering, in Leopoldstad teruggekeerd. Kort na zijn aonkomst had hij reeds een onderhoud met Ham marskjoeld. Naar verluidt heeft Hammars kjoeld de Kongolese regering op de hoogte gesteld van het Bel gische standpunt. In kringen van de Verenigde Naties hoopt men dat hierdoor de impasse waarin de besprekingen van Hammars- verband met de ernst van de si tuatie heeft Hammarskjoeld de afgelopen week de Belgische re gering over haar standpunt ten aanzien van Katanga gepolst. In Belgische officiële kringen in Leopoldstad verwacht men niet langer dat de regering in Brussel Katanga als onafhanke lijke staat zal erkennen. Wel heeft België de Verenigde Naties verzocht blanke troepen naar Katanga te zenden. Bezet ting van deze provincie door Af rikaanse eenheden van de V. N.- strijdmacht zou een uittocht van de Europeanen veroorzaken, zo werd in Belgische kringen in de Kongolese hoofdstad opgemerkt. Premier Loemoemba heeft verzocht dat troepen der Ver enigde Naties onmiddellijk naar de afgescheiden Kongolese pro vincie Katanga worden gestuurd. Hij deed dit verzoek maandag in een onderhoud met dr Andrew Oordier, assistent-secretaris generaal der Verenigde Naties die het secretariaat leidt in af wezigheid van Hammarskjoeld. Deze is thans in Kongo. Loemoemba, die dit na zijn onderhoud met Cordier meedeel de, zei verder dat hij niet om ver dere actie van de Veiligheidsraad had gevraagd. Hij verwachtte op 7 en 8 augustus met Hammars kjoeld in Leopoldstad over de ontwikkelingen in zijn land te zullen spreken. Hij was optimis tisch over de toestand in Kongo. De premier verklaarde naar het secretariaat der Verenigde Naties te zijn gegaan om active ring te bewerkstelligen „van de toepassing der resolutie waarin J- Veiligheidsraad de onvoor- pr il» diplomatieke kringen wordt aangenomen, dat premier Fidel Castro wegens ziekte het bewind tijdelijk zal overdragen aan zijn broer Raul Castro, minister van Defensie. Raul Castro is inmid dels in Havanna teruggekeerd van een reis door Rusland en andere communistische landen en de V. A. R. Geheel afgezien van de over weging dat het van groot belang is een efficiënt bestuur in Ka- tanga te handhaven na de terug trekking van de Belgische troe pen zou Hammarskjoeld dit ver zoek welwillend hebben ontvan gen. De drie tot vierduizend man Belgische troepen die thans in Katanga zijn gelegerd zullen op de basis Kamina worden terug getrokken. De Belgische rege ring is van mening dat in bila terale onderhandelingen tussen België en Kongo over de toe komst van de bases, Kamina en Kitona, moet worden beslist. Voordat deze onderhandelingen kunnen worden geopend dienen echter de diplomatieke betrek kingen te worden hervat. Ghana heeft dinsdag de Vei ligheidsraad verzocht, „de Bel gische regering te wijzen op de zeer grote ernst waarmee haar huidig optreden moet worden beschouwd". Minister van Buitenlandse Za ken Ako Adjei zegt in een brief aan dé raad dat Ghana, „als de agressie van Belgische troepen tegen de republiek Kongo voort duurt, zich verplicht zal gevoe len, de Verenigde Naties te vra gen België als aanvaller te brandmerken en dienovereen komstig op te treden". In zijn schrijven haalt de minister van Ghana een rapport van de Gha- nese stafchef, de britse generaal Alexander, aan, waarin deze verklaarde, dat hij in Stanley- stad geen bewijzen had gevon den, dat er daar Belgen gedood of aangerand zijn. Be Belgische regering heeft haar standpunt ten aanzien van Katanga niet gewijzigd, aldus heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny dins dagavond na een kabinetszitting medegedeeld. De Belgische troepen zijn op verzoek van de autoriteiten naar dit gebied gegaan om de veilig heid van de blanke bevolking te waarborgen. Zij zullen zich ab soluut niet in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo mengen. De Belgische regering rekent het echter tot haar plicht de aandacht te vestigen op de vol gende feiten: In deze streek heerst orde en iedereen is er aan het werk De regering van Katanga heeft zich onafhankelijk verklaard en voorgesteld een federatie met de rest van Kongo te vormen. 'De Europese technici die het dagelijks brood van de bevol king verzekeren zijn zeer onge rust en vastbesloten te vertrek ken wanneer dë anarchie die thans in andere delen van Kongo heerst naar Katanga overslaat, aldus minister Wigny. De Belgische regering eerbie digt de resoluties van de Veilig heidsraad betreffende spoe dige terugtrekking van de troe pen uit Kongo maar zij meent de aandacht te moeten vestigen op de omstandigheid dat dë reeds zeer zware taak van de waardelijke terugtrekking der- Belgische troepen eiste". Cordier had hem op de hoogte gesteld van de door de Verenigde Naties in Kongo genomen maat regelen en meegedeeld dat de strijdmacht der Verenigde Naties thans ongeveer 11.500 man om vat. Premier Loemoemba van Kon go heeft in een schrijven aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de. Fransman Berard, te ken nen gegeven, dat hij wellicht om een nieuwe bijeenkomst van de raad zal verzoeken, als (1e toe stand in Kongo niet in de komende paar dagen verbetert. Loemoemba schrijft dat de Belgische regering welbewust weigert zich te houden aan de besluiten van de raad. Met name verzetten de Belgen zich tegen de komst van V. N.-troepen in Katanga. „Er is geen enkele rechtvaardiging voor de aan wezigheid van Belgische strijd krachten in Kongo", aldus de premier. Hij noemt de argumenten die de Belgen aanvoeren voor de handhaving van hun troepen „valse voorwendselen". Het zou hun bedoeling zijn „het land te desorganiseren teneinde de Kon golezen in talrijke economische en financiële moeilijkheden te storten". Volgens Loemoemba verzet -het volk van Katanga zich „met na druk" tegen „de Belgische pogin gen tot afscheiding van hun ge bied van Kongo". De Belgen wer den gesteund door een „aantal collaborateurs, onder wie (pre mier) Tsjombe". De Belgen zouden zeker hun goede wil hebben kunnen tonen bij de naleving van de besluiten van de Veiligheidsraad, als zij Katanga als eerste gebied in Kongo hadden ontruimd. Dinsdagmiddag omstreeks half drie zijn drie inzittenden van een roeiboot in de Maas bij de stuw te Roermond verdronken. De 42-jarige opperman A. Hinssen had tezamen met de 28- jarige J. Salentijn en de 25-jari- ge J. M. Houben een roeiboot gehuurd, waarin zij zich met enige kinderen op de Maas met de stroom lieten meedrijven. Ter hoogte van de splitsing in de Maas, waar het ene gedeelte van het vaarwater voert naar de sluis en het andere naar de stuw, voeren zij naar een ten noorden van de stuw liggende Dok van rijkswaterstaat. Aange zien drie schuiven van de stuw getrokken waren, waardoor een stroom het verblijf aldaar gevaarlijk maakte, waarschuw den opvarenden van deze bok de roeiers daar weg te gaan. Zij sloegen deze waarschuwing ech ter in de wind. Even later werd de roeiboot meegesleurd naar de stuw, waar het bootje door de open staande schuiven 6 meter naar beneden viel en in het kol- inBih.lf ££nS?0St*paarbank werd in juli I960 ingelegd ƒ85.3 min en terugbetaald 66,2 min, het geen een positief spaarversch'l opleverde van 19,i mln (vorige maand 17.9 min en in juli vorig jaar 11,7 min). In 1960 is tot dusver b'i de R.P.S. gespaard ,/129j2 min tegen ƒ113,2 min in hetzelfde tijdvak van '59. Het saldo-tegoed per ultimo juli 1960 bedraaet ƒ2498,3 min (vorige maand 2479,2 en ulto juli vorig jaar ƒ2255,7 min). kende water omsloeg. Salentijn en Houben slaagden erin zich aan de uitsteeksels van de stuw vast te houden. Hinssen, zijn zevenjarig zoontje W. H. M., de vierjarige M. Salentijn en zijn zevenjarig zoontje Wim, de den echter door de stroom mee gesleurd. Hinssen, zijn zoontje W. en M. Salentijn verdronken. De zevenjarige Hans Salentijn werd door de voorbijganger C. Leytten met gevaar voor eigen leven uit het kolkende water gered. Ondanks pogingen van de sluismeester om het tweede kind, dat zich aan een plank vasthield, te redden, verdronk dit op liet laatste ogenblik voor de ogen van de sluismeester. de Verenigde Naties niet door geïmproviseerde maatregelen nog extra moet worden ver zwaard. De regering blijft van mening dat de Kongolezen hun binnenlandse aangelegenheden zelf moeten regelen. Op de kabinetszitting is ge sproken over het verzoek van Hammarskjoeld om een verkla ring dat de Belgische regering ermee kan instemmen dat de Verenigde Naties te zijner tijd Katanga zullen overnemen. Een dergelijke verklaring zou juist met het oog op een mogelijke nieuwe bijeenkomst van de Vei ligheidsraad gewenst zijn, zo werd in doorgaans goed inge lichte kringen in Brussel opge merkt. De minister van Financiën van Katanga, Jean Kibwe, heeft dinsdagavond op een persconfe rentie in Parijs verklaard dat zijn regering het binnentrekken van V. N.-troepen ais „een oor logsverklaring" zal beschouwen. „De V. N.-troepen zouden iedere soldaat van Katanga moeten doden", aldus Kibwe. De Amerikaanse zesde vloot, in de Middellandse Zee, zal wer den versterkt met een derde vliegdekschip, aldus heeft het ministerie van Marine in Wa shington medegedeeld. De vliegdekschepen „Forre- stal" en „Franklin Delano Roo sevelt" zullen de volgende maand worden vervangen door de „In dependence", de „Saratoga" en de „Intrepide". De zesde vloot, die ongeveer vijftig schepen om vat, komt hierdoor over c.a. 200 vliegtuigen te beschikken. De „Forrestal" en de „Frank lin Delano Roosevelt" gaan naar de Atlantische vloot. De zevende vloot, die o.m. in de Straat van Formosa patrouil leert, telt 130 schepen en 250 ge- vechtsviegtuigen. Aan de vlieg dekschepen „Orinskany" en „Ticonderoga" en het super- vliegdekschip „Ranger" zullen volgend jaar twee super-vlieg dekschepen worden toegevoegd: de „Kitty Hawk" en de „Con stellation". Bij een botsing tussen twee trams in Wenen zijn dinsdag 10 mensen om het leven gekomen en tachtig gewond. Van dertig gewonden is de toestand ern stig. Volgens de politie was het het ergste verkeersongeval dat zich ooit in Wenen heeft voorgedaan. Doordat de remmen van een tram weigerden, reed het voer tuig met volle snelheid op de andere in. De twee trams wer den volkomen vernield. Temid den van de wrakstukken lagen afgereten armen en benen. Volgens de laatste opgave be draagt het aantal doden twaalf, terwijl dertig mensen zwaar en vijftig licht gewond werden. Het fatale ongeluk deed zich voor, toen op een viersprong een tram welker remmen weiger den, in volle vaart op een an dere tram inreed. Ook een juist passerende per sonenauto werd door de tram geraakt. Reddingsploegen van politie en brandweer richtten op straat verbandposten in om de gewon den de eerste hulp te bieden. Volgens ooggetuigen zouden de remmen der bewuste tram, die uit de richting van het Wijn oord Sievering in de richting van de stad reed, onderweg ook reeds hebben geweigerd. Een der passagiers zou daarom de tram hebben verlaten, hetgeen hem het leven heeft gered. Toen de tram de plaats waar zich even later de ramp zou af spelen, naderde, was de snel heid door de enigszins hellende straat zó groot geworden, dat het voertuig uit de rails liep en zich in de voorste wagen van een tram boorde, die op de naastgelegen rails bij" een halte stilstond. Tien mensen waren op slag gedood en twee anderen overleden later in het zieken huis. Het is nog niet bekend of zich onder de slachtoffers ook bui tenlanders bevinden. Bij Britt, 90 kilometer van Sud bury (Ontario-Canada), is een olietrein van 20 wagens ont spoord en in brand gevlogen. De luchtfoto geeft een beeld van de ontstellende ravage. (Advertentie) Te Cordoba, in Argentinië, zijn 70 personen, op beschuldi ging van samenzwering, ge arresteerd, aldus wordt in deze plaats van welingelichte zijde vernomen. De arrestanten, onder wie zich een veertigtal gepensio neerde militairen bevinden, zul len voor een krijgsraad worden gedaagd. Er zijn onder meer drie gepensioneerde luitenant kolonels gearresteerd. De Sow jet-Unie heeft maan dag het Amerikaanse verzoek om een spoedige bijeenkomst van de uit 82 leden bestaande ontwapeningscommissie verwor pen. Zij staat op het standpunt dat zo'n bijeenkomst „de toe stand slechts zou verergeren" en de besprekingen in de algemene vergadering zou hinderen. De voorzitter van de ontwape ningscommissie van de Verenig de Naties, de Mexicaan Padilla Nervo, had officieel voorgesteld dat de commissie later in de maand zou vergaderen. De Sow- jet-Unie heeft schriftelijk haar bezwaar daartegen kenbaar ge maakt. In de Russische brief wordt de mening uitgesproken, dat de beste manier om het ontwape ningsprobleem op te lossen de aanwezigheid in de algemene vergadering van de regerings hoofden der 82 leden van de ont wapeningscommissie zou zijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag ver klaard, dat het valt te betwijfelen of een topconferentie inzake ontwapening, zoals voorgesteld door de Sowjet-Unie, voldoet aan de Britse doelstellingen. Volgens hem acht de Britse re gering een bijeenkomst van de ontwapeningscommissie van de V. N. de beste manier om het ontwapeningsoverleg weer op In verschillende delen van Polen is de alarmtoestand afge kondigd als gevolg van het was sen van de Weichsel. Vooral in de districten Gdanks en Byd goszcz, in Mlidden-Polen, is de toestand gevaarlijk. Tal van dor pen zijn ontruimd. In Warschau daarentegen wordt de situatie langzamer- Het hoofdbestuur van dat deel van de Kongolese nationale be weging dat door Kalondji wordt geleid, heeft er zich voor uitge sproken in geheel Kongo onder toezicht van de Verenigde Naties een volksstemming te houden, opdat de bevolking zich over het staatsbestel en het algemene be leid kan uitspreken. Het huidige bestel beantwoordt niet aan de opvattingen van de bevolking en het is slechts een uitvloeisel van het door het kolonialistische be wind opgedrongen stelsel", aldus het hoofdbestuur. Intussen heeft de Kongolese communistische partij de slui ting van de ambassade en alle consulaten van België in Kongo geëist. Voorts zouden de Bel gische bases te Kamina en Ki tona onverwijld moeten worden ontruimd. Tenslotte spreekt de partij zich uit voor een boycot van alle Zuidafrikaanse produk- ten, als protest tegen de apart heidspolitiek. hand iets beter. In de nacht van maandag op dinsdag is het wa ter een meter gezakt. Het aantal slachtoffers in Midden-Polen is inmiddels tot zes gestegen. In het zuiden van het land heeft de aangerichte schade een catastrofale omvang aangeno men. In 1600 dorpen staan de wegen blank, terwijl SOOO woon huizen en andere gebouwen ver woest of zwaar beschadigd zijn. 140.000 hectaren graan en 70.000 hectaren andere landbouwge wassen zijn vernield terwijl on geveer 40.000 mensen moesten worden geëvacueerd. gang te brengen. Eik land zou daarin zich kunnen laten ver tegenwoordigen op het niveau dat hem goed dunkt. In commentaar op het voorstel van communistisch China om in het gebied van Azië en de Stille Oceaan een kernwapenvrije zone te vormen, verklaarde de woord voerder, dat de regering in Lon den nog steeds het sluiten van een algemeen ontwapenings- akkoord ais het beste middel tot oplossing van het kernwapen- vraagstuk beschouwt. Engeland was niet officieel van het Chi nese voorstel op de hoogte ge steld. Naar aanleiding van het Rus sische voorstel tot het houden van een „topconferentie" binnen de algemene vergadering der Verenigde Naties, waarin o.m. het vraagstuk der ontwapening zou moeten worden besproken, heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken dinsdag ver klaard, dat dit voorstel naar het oordeel der Verenigde Staten een Russische manoeuvre betekent, die bedoeld is om te beletten dat het vraagstuk der ontwapening in de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties wordt be sproken. De woordvoerder wees op de ironie, dat zulk een voor stel van de kant van de Sowjet- Unie komt, die het doorgaan van de topconferentie in Parijs in mei j.l. heeft verhinderd. Desgevraagd zei de woord voerder, dat de Verenigde Sta ten voornemens zijn een bijeen komst van de ontwapenings commissie te vragen desnoods zonder deelneming daaraan door de Sowjet-Unie. Op verzoek van Interpol heeft de politie van Napels de West- duitse leraar Ludwig Zind ge arresteerd toen hij op het punt stond op de boot naar Tripoli te stappen. Zind is in de bonds republiek wegens antisemitisme tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. OPKLARINGEN De scheidingslijn tussen de koele oceaanlucht en warme con tinentale lucht ligt thans boven Denemarken, Polen, Hongarije en Noord-Italië. Een kleine sto ring in dit front trok van Dene marken naar het midden van de Noordzee en veroorzaakt regen in Schotland en noordoost-Enge- land. Het is echter niet waarschijn lijk, dat dit regengebied ons land zal bereiken. Wel bevindt zich dicht bij ons land een storing in de hogere niveaux, die geheel met koude lucht gevuld is. De atmosfeer blijft dan ook onsta biel van opbouw. Naast opkla ringen worden vooral in het bin- ZON MAAN nenland opnieuw plaatselijk bui en verwacht, waarvan sommigen gepaard kunnen gaan met on weer. De wind blijft zwak tot matig uit noordwestelijke rich ting, zodat de temperaturen be neden normaal blijven voor de tijd van het jaar. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering Opklaringen en voornamelijk in het binnenland ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordwestelijke rich ting. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lager. WOENSDAG 3 AUGUSTUS op onder op onder v.m. n.m. Aug. 1.10 Breskens 10.00 10.33 3 5.04 20.27 17.03 Terneuzen 10.35 11.08 4 5.05 20.25 18.06 2.02 Hansweert 11.15 11.48 5 5.07 20.24 19.00 3.05 Walsoorden 11.25 11.58

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1