Uit de Provincie in pi van de angst Binnenlands nieuws BIERVLIET. President Soekarno trekt een parallel tussen Kongo en Indonesië IJZENDIJKE ZIERIKZEE ALGERIJNSE OPSTANDELINGEN BESCHIETEN VAKANTIEGANGERS Export bloemkool Verklaring actie-comité van A.V. R. O.-vrienden Druk bezochte receptie KERKDIENSTEN AGENDA BIRMANEN SLAAGS MET CHINESE MUITERS door Meisje aangerand. Zaterdagavond keerde een 19- jarige landbouwersdochter per fiets naar de ouderlijke woning te Driewegen terug. Het meisje had deelgenomen aan het défilé en volksdansen die ter ere van het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeester Kostense werden gehouden. Ondeweg passeerde haar een bromfietser die afstapte en het meisje ongemoeid liet passeren. Dat herhaalde zich nog een keer. Toen hij er zich van overtuigd had dat het meisje werkelijk ge heel alleen was, reed hij haar op de Amaliadijk klem. Het hevig geschrokken meisje was gedwongen af te stappen, waar op zij werd gegrepen. Er ont stond een hevige worsteling waardoor beiden in de sloot te rechtkwamen die door de hevige regenval vol water stond. Het meisje verweerde zich zó hevig, dat de aanrander, de 24-jarige B., afkomstig uit Driewegen, zijn prooi losliet en de vlucht nam. Hevig ontdaan bereikte het meisje de ouderlijke woning. Zondag werd van het geval aangifte gedaan bij de Rijks politie, die direct op onderzoek uitging. Maandag werd dit onderzoek met medewerking van de groeps commandant te Breskens en wachtmeester I. Ardonne uit Biervliet voortgezet. Het meisje was bij de worste ling een polshorloge kwijtge raakt. Daarom werd de hulp van de speurhond „Duur" en zijn ge leider, wachtmeester Van de Vrede uit Zaamslag, ingeroepen. De hond speurde in de omtrek waar de worsteling had plaats gevonden en vond een porte feuille, kennelijk afkomstig van de dader. Aan de hand van de lucht van deze portefeuille bracht de poli tiehond zijn geleider naar de 24- jarige B., wonende te Driewegen. Deze werd overgebracht naar Breskens en heeft inmiddels be kend. Woensdag zal B. te Middel burg worden voorgeleid. President Soekarno heeft een ■vergelijking getrokken tussen .4e strijd die op het ogenblik de Kongo voert" en die, welke Indonesië nog steeds heeft te voeren tegen" „het Nederlandse kolonialisme" met bterekking tot West Nieuw-Guinea. Soekarno maakte deze verge lijking in een toespraak voor studenten. Naar zijn zeggen is er in de Kongo thans een gene raal. die te vergelijken is met kapitein Westerling, en kan men in de Kongo pogingen tot afscheiding waarnemen van dezelfde aard als door de In donesische opstanden zijn te weeggebracht. Aanbesteding. Voor de heer G. Doens te IJzendijke werd aanbesteed het bouwen van een graanpakhuis aan de Varkensmarkt. Er werd als volgt ingeschrevenFa J. van Poucke, en Zn, IJzendijke ƒ28.980,Pr. Lammens, IJzen dijke ƒ26.700,Fa Brevet, Breskens ƒ26.836,F. van Schoote, Breskens 26.863,Fa De Ruijsscher te Hoofdplaat ƒ28.235,—; Fa Faes, Biervliet ƒ27.147,C. Soulimans, Hoofd plaat ƒ26.820, Lieveheersbeestjes. Bruinisse wordt nu reeds meer dan een week lang geplaagd door een invasie van miljoenen lieveheersbeestjes. Vooral langs de dijk komen op iedere vier kante meter tientallen per onge luk doodgetrapte kevertjes voor en op elk grassprietje ziet men tientallen levende kevertjes. Ook in de huizen dringen ze door en de huisvrouwen kunnen de was niet buiten hangen omdat de diertjes op het wasgoed hun uit werpselen achterlaten. Intussen zijn de beestjes ook verder het land binnen gedron gen en worden uit andere plaat sen eveneens aanzienlijke aan tallen van deze kevertjes ge meld. De landbouw ondervindt geen schade, integendeel: de lieveheersbeestjes verdelgen de bladluizen. Algerijnse opstandelingen heb ben zondag het vuur geopend op een strand vol vakantiegan gers te Chenoua, een badplaats op ongeveer 80 km ten westen van Algiers. Elf personen, van wie acht Europeanen en een Mohammedaan, werden gedood en 20 mensen werden gewond. De opstandelingen, die met machinegeweren schoten, had den tevoren brand gesticht in het bos bij Chenoua. De politie en militairen, geholpen door hefschroefvliegtuigen, begon nen onmiddellijk een groot scheepse achtervolging. De opstandelingen opereer den in twee groepen. De een beschoot twee particuliere auto's op een weg nabij het strand. Drie inzittenden wer den gedood en twee gewond. Vrijwel onmiddellijk daarop opende de twee groep het vuur op de vakantiegangers, een paar kilometer verderop. Hier werden zes personen gedood en één gewond. Kort daarna wer-1 den op een andere plaats zes mensen gewond. Het strand van Chenoua werd in 1958 eveneens beschoten, maar toen liep niemand letsel op. Twee leden van de bende zijn maandag gegrepen. België en Luxemburg hebben bekend gemaakt dat zij met in gang van 3 augustus ue invoer van bloemkool uit Frankrijk, West-Duitsland en Italië voor lopig niet meer zullen toestaan. Nederland mag nog wel bloem kool na 3 augustus naar deze landen exporteren, mits een mi nimumprijs in acht wordt geno men. Deze minimumprijs is vastgesteld op B. frs 4.10 per stuk. Daalt de prijs van de bloemkool in ons land beneden dit niveau dan zal bij export naar België en Luxemourg een heffing betaald moeten worden. Noorwegen heeft bekend ge maakt dat het de invoer van bloemkool tot nader order onbe perkt zal toestaan. In de groen- tenteeitgebieden van Noord- en Zuid-Holland rekent men in de komende week weer op toene ming van het aanbod van bloem kool. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TEENEUZEN De heer B. Groen, voorzitter van 't „Actiecomité van AVRO- vrienden", heeft de volgende verklaring verstrekt naar aan leiding van het beslpip van het algemeen bestuur v^n de AVRO om een commissie ad hoe te be noemen, die tot opdracht zal hebben „een onderzoek in te stellen naar de bezwaren door het zich noemend „actie-comité" jegens de AVRO en haar be- stuurderen geuit: „Het actie-comité van AVRO- vrienden heeft kennis genomen van het besluit van het AVRO- bestuur een commissie ad hoe te benoemen, welke commissie een onderzoek zal instellen naar de moeilijkheden die tussen het AVRO-bestuur en een groot aan tal leden zijn gerezen. Ofschoon het actie-comité gaarne tot over leg bereid is, spreekt het zijn verbazing uit over de wijze waarop de drie leden van deze commissie zullen worden geko zen. Het is het actie-comité na melijk bekend dat deze benoe ming geschiedt alleen op voor- dracht en aanbeveling van het dagelijks bestuur van de AVRO. Daar de bezwaren van liet actie comité juist gericht zijn tegen het beleid van dit bestuur onder voorzitterschap van de heer Röell, geeft deze ongebruikelij ke gang van zaken aanleiding tot ter gelegenheid van het ambtsjubileum van de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Enige duizenden hebben giste ren gebruik gemaakt van de ge legenheid om de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot geluk te wensen l«et het feit dat hy het ambt ge durende 1212 jaar vervult. Er werd een receptie gehou den aan boord van de nieuwe veerboot „Prinses Irene", die ligplaats had gekozen in de bin nenhaven van Vlissingen. Tijdens de receptie ontstond aen pauze toen acht bussen met een internationaal gezelschap 4act deelneemt aan het Kaspor- go-feest in Goes, verscheen en op de kade enkele volksdansen uitvoerde. Vertegenwoordigers van deze NED. HERV. KERK. Kerkdiensten voor Duitse toeristen. Ten behoeve van Duitse toe risten zullen in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Cadzand in de maand augustus kerkdiensten worden gehouden in het Duits. De commissie voor hijzonder kerkewerk heeft 'Ds. C. V.. Evert te IJzendijke verzocht <8b organisatie van deze diensten op zich te nemen. De diensten zuilen worden gehouden op zon dagmorgen om 11 's morgens. DINSDAG 2 AUGUSTUS. TERNEUZENLuxor-Thea- tet, 8 uur: Nog minderjarig. Bethel, 7.30 uur: Evange lisatie-samenkomst. Zuidersportpark, 7 uur: Rijkswaterstaat ICoMeijRib. WOENSDAG 3 AUG. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Nog minderjarig". buitenlandse groepen boden de Commissaris der Koningin pro- dukten van eigen land aan o.m. Schotse whisky en een fraai be werkte fles. De voorzitter van het huldi gingscomité, het lid van Gede puteerde Staten, de heer C. Phi- lipse, wees in zijn toespraak op het feit dat de gehele Zeeuwse bevolking verheugd is over het jubileum van de Commissaris. Hij bracht de Commissaris dank en hulde voor hetgeen hij voor de bevolking heeft verricht. „De gehele Zeeuwse bevolking in al haar geledingen heeft U leren kennen en bewonderen in een periode waarin U met Uw ge hele persoonlijkheid op de door ons zo gewaardeerde eenvoudige wijze hebt meegeleefd en ge werkt met de Zeeuwse bevol king. U stond en staat midden onder deze bevolking", aldus spreker. De heer Philipse wees er vervolgens op dat daar waar gestreden moest worden voor welk belang ook, men de Com missaris in de voorste gelederen vond. Als huldeblijk van de Zeeuwse bevolkng overhandigde de heer Philipse de Commissaris der Koningin 'n schilderij van West- kapelle, de geboorteplaats van de heer De Casembroot. Verder deelde hij mede dat op de giro rekening van het huldigings comité een bedrag van ƒ12.000 was binnengekomen dat ter be schikking van de Commissaris der Koningin is gesteld. De Commissaris der Koningin, die vervolgens een dankwoord sprak, deelde mede dat het eerst in zijn bedoeling had gelegen deze dag op reis te gaan. Hij bracht in herinnering dat er ver schillende perioden van onze ge schiedenis op schilderijen of wandtapijten zijn uitgebeeld, doch het grootse moment van de terugkeer van Koningin Wil- helmina op Zeeuwse bodem in 1944 is nog niet op een dergelij ke wijze vereeuwigd. De Com missaris der Koningin zal thans trachten dit moment te doen vereeuwigen in een schilderij of een wandtapijt en hij zeide te hopen hiervoor een kunstenaar te kunnen vinden. ernstige twijfel aan de objectivi teit van dit onderzoek. Om een werkelijk onafhankelijk onder zoek te waarborgen, stelt het coipjté,. VQtfi; zelf eveneens drie kandidaten AVRO-leden aan te zoeken van deze commissie deel uit te maken. Tevens zal, met goedkeuring van beide partijen, een terzake kundige deze com missie moeten leiden. Deze laat ste zal iemand moeten zijn met grote kennis van het radiowe zen en een status van absolute onafhankelijkheid en integer heid. Een man als bijvoorbeeld Willem Vogt zal voor alle A V.- R. O.-leden acceptabel zijn en hiervoor moeten worden aange zocht. Zolang het actie-comité geen volledige zekerheid heeft om trent de objectiviteit van dit on derzoek, ziet het geen enkele reden zijn activiteit te staken", aldus de verklaring van de heer Groen. Volgens in Rangoon ontvan gen persberichten zijn Birmaan- se troepen in de noordelijke staat Sjan slaags geraakt met ongeveer 300 muitende commu- nistisch-Chinese militairen uit de grensstad Mengtoeng in de Chinese provincie Joennan. Twee opstandige Sjanleiders hebben zich bij de Chinezen ge voegd, die op 26 juni over de Birmaanse grens trokken. Op 24 juli zou bij een treffen een Birmaanse sergeant zijn ge dood, terwijl twee soldaten wer den gewond. De muiters en de opstandelingen hebben daarop dorpen in het gebied van Loi- maw bezet. Een Birmaanse brigade is naar het noorden gebracht om hun opmars tot staan te brengen. Veiling van 1 augustus GROENTEN Per 100 stuks: Sla 10—ƒ17,90. Per stuk: Bloemkool A II 17 31 ct, B H 13 ct, aiw. 15—17 ct; Groene komkommer B 1014 ct, C 810 ct; Witte komkom mer A 8—10 ct, B 8—13 ct, C 8 —13 ct, C 8—10 ct. Per bos: Kroten 10 ct. Per kg: Andijvie 716 ct; Stoksnijbonen 33—44 ct; Princ.- bonen II 4156 ct; Imunabonen 40 ct; Saxa 25 ct; Sabo 3439 ct; Rode kool 57 ct; Spitskool 710 ct; Savoye kool 712 ct; Waspeen 1011 ct; Prei 3038 ct; Tomaten A II 2230 ct, B II 27—30 ct, C 20—25 ct; Pronk- bonen 30 ct; Uien 612 ct. AARDAPPELEN Per 100 lig: Eerstelingen I ƒ10,20; Doré I 10,90—12,10; Barima bonken 10,1013,10, I ƒ12—ƒ12,50; Bintje I ƒ13,10, II ƒ8,80; Eigenheimers I ƒ11,30 15,30. FRUIT Per stuk Meloenen I 7281 ct; Perziken H 6270 ct. Per kg: Pruimen. Czar H 36 51 ct; Ontario I 5960 ct, grof 50—63 ct, fijn 20 ct; Washington I 60 ct, grof 5560 ct, F 46 ct. Druiven 2,312,35. Per doosje: Frambozen III 35 ct, Bramen II 1521 ct; Rode bessen III 2130 ct. BRAND IN HJLLEGOM'S „TRESLONG". Maandagochtend omstreeks 3 uur zagen toevallige voorbijgan gers boven hel Hiilegomse beurs gebouw en restaurant „Tres long een steekvlam door het dak schieten. De gealarmeerde politie maakte dadelijk groot alarm voor de brandweer, welke binnen enige minuten met groot materiaal arriveerde. Doordat het gebouw bijna geheel uit cement is opgetrokken, wist de brandweer spoedig ue vuurhaard te bereiken, die zich in de kan toren van de directie op de eer ste verdieping bevond. Het vuur werd van Doven door het dak en vanaf de grond bestreden en werd binnen vijftien minuten ingesloten. L>e kantoren, met de bureau administratie en filmapparatuur, zijn geheel uitgebrand. Er was geen geld in net kantoor aan wezig. De ooi-zaak van de brand is nog onoekend. De sciiade, die aanzienlijk is, kan nog niet wor den geschat. BIJ AUTOBOTSING OMGEKOMEN Zondagavond omstreeks half zeven is bij Leopoldsburg, in Belgisch Limburg, het negen jarig zoontje van de familie N. janssen-Creemers, uit Maas tricht bij een autobotsing om het leven gekomen. De grote auto kwam door nog niet op gehelderde oorzaak in botsing met een Belgische militaire wagen. De botsing was zó he vig, dat de jongen die voorin zat, door de voorruit werd ge slagen. Zijn moeder heeft zware inwendige kneuzingen en een gebroken been opgelopen, en moest evenals haar echtge noot, die er minder erg aan toe was, naar het ziekenhuis te Leopoldsburg worden overge- braent. De Belgische militair, die de andere auto bestuurde, werd ernstig gewond in het zelfde ziekenhuis opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd, De familie Janssen-Creemers was op thuisreis van een dag uitstapje naar de z.g. „zilveren stranden" bij Leopoldsburg. 0 Men vreest dat tenminste 29 van de naar schatting 45 op varenden van een boot op de rivier de Godavari zijn verdron ken, toen het vaartuig nabij Po- lavaram, ongeveer 350 km ten oosten van Haiderabad, in India, in een draaikolk zonk. Hebt u ook een zomerhuisje gehuurd SOLDAAT DODELIJK GETROFFEN. In liet Sophiaziekenhuis in Zwolle is zondagochtend over leden de dienstpuchttg soldaat C. Visser, oud 20 jaar, afkom stig uit Zwijndrechi. Hij werd zaterdagavond dodelijk gewond door een ongelukkig pistool schot. De heer Visser, die behoorde tot de infanteriescnool Harder wijk, maakte deel uit van de wacnt in het kamp Kranenburg te Harderwijk, en wilde zater dagavond aan enige coliega s een pistool demonstreren, riet vuurwapen ging af en een kogel trof hein in het hoofd. Ernstig gewond werd hij opgenomen, uoch men heeft zijn leven niet meer kunnen redden. WAAKZAME HOND ONTDEKTE .AMSTERDAMSE INBREKERS BIJ DE GRENS Dank zij het optreden van een inwoonster uit Vaals heeft de marecnaussee aldaar twee Am sterdammers kunnen aanhou den die door de hoofdstedelijke pontie in verband met diefstal len werden gezocht en die de wijk wilden nemen naar het bui tenland. De dame liep zaterdag nacht te wandelen met haat- hond, die plotseling lucht kreeg van twee in een greppel verbor gen mannen. Deze namen de oenen, toen zij zich ontdekt voel den, doch de darne sloeg alarm en acntervoigde de mannen met enige omwonenden. De intussen gewaarschuwde marechaussee wist de Amsterdammers te pak ken te krijgen. Het zijn de 21- jange timmerman D. iJ. en de i9-jarige slager J. W., die in het bezit oleken te zijn van een reeks inbrekerswerktuigen. De rijkspolitie te water in Am sterdam zocht beiden in ver band met een op 27 juli j.l. ge pleegde diefstal van motoron- derüeien van een in het Noord- hollands Kanaal liggend vaar tuig. Ze bekenden de onderdelen 1 waarde enige honderden gul dens) reeds te hebben verkocht. Het geld was opgemaakt. Ze zullen voor de otneier van jus titie worden geleid. DODELIJK ONGEVAL. Op het rijwielpad van de zij weg te Bakkum (Noora-Hoi- land) is gistermiddag de 15-ja- rige Amsterdammer G. v. Kam pen dodelijk gewond bij een Di-omi'ietsbotsing. De jongen had van een zijner, evenals hij op bet kampeerterrein verblijvende vrienden, even de bromfiets ge leend om een ritje te maken. Op liet rijwielpad naderde een Duitse bromfietser met een duo- ïijder respectievelijk G. E. en F. S. genaamd beiden uit Wup-per- tal. Zij passeerden met grote snel heid een tweetal voor hen rij dende meisjes juist op het mo ment dat ook deze passeerde. Er volgde een hevige botsing en de knaap bleef daarna ernstig ge wond op de grond liggen. Op weg naar het ziekenhuis te Alk maar is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. Ook de beide Duitse bromfietsers wer den gewond, maar konden toch nadat één van hen (G. E.) in het ziekenhuis in Alkmaar onder zocht was naar hun verblijf plaats op het kampeerterrein aan de Beverwijksestraatweg te Castricum terugkeren. JONGETJE DOOR ZANDAUTO OVERREDEN. De driejarige Frans de Haan, uit Wormerveer die daar giste ren stond te kijken bij het laden van zandauto's is gegrepen door een achteruit rijdende zand- auto. Het kind was op slag dood. DOOR GLADHEID GEALJFT Zondagavond is een Nfeder- landse auto op de weg WHsen naar Mopertingen in Belgisch Limburg door de gladheid ge slipt en tegen een gedenksteen langs de weg gebotst. Een van de drie inzittenden, het 5-jarige meisje Selma Niël werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De vader, een 29-jarige aspirant-mijnop- zichter, die de wagen bestuur de, bleef ongedeerd. De moeder had enkele lichte, inwendige kneuzingen en een shock. Zij werd naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht en kon maandagmorgen naar huis terugkeren. WAARSCHUWING De Haagse politie heeft een waarschuwing doen uitgaan te gen enkele zaken, die per druk werk zeep, vierkleurenpotloden en vulpennen aanbieden, waar bij ondermeer waardevolle pre mies in het vooruitzicht worden gesteld. Het blijkt, dat de in uit zicht gestelde premies alleen kunnen worden verkregen door het betalen van niet geringe ad ministratiekosten of door optre den als colporteur voor deze zaken. De exploitant van deze ondernemingen, die in Assen woont, maar een postadres in Dordrecht aanhoudt, werkt on der de namen „Die Edle", im port- en speciaal verzendhuis .wereldreclame" vul- en „opti-ma forma van zeep, penhandel advies". 22) KARL UNSELT Nadruk verboden. „Een ogenblik alstublieft! Weet u dan ook, dat op hetzelfde ogen blik, toen die tanks door de li nies van de troepen der ver enigde naties heenbraken, sche pen van westerse landen, die eveneens tot verenigde naties behoren, Malaya verlieten om rubber naar Polen te brengen? En de vrachtauto's, die de Chi nese soldaten naar de bressen brachten, liepen op die rubber, banden uit Polen. Maar geen mens ter wereld controleert de boeken der westerse firma's, die rubber en olie leverden voor de tegenstanders van hun eigen landgenoten." „Zo is het," bevestigde Lüdec- ke en knikte. De beambte klapte het groot boek dicht en stond op. Toen wreef hij over zijn vingers als iemand, die iets smerigs heeft aangeraakt. Het is allemaal erg ingewikkeld, vond hij na een die pe zucht. Iemad van nos kan daar niet zo direct wijs uit. Men weet vaak niet, wat men er van denken moet Maar tenslotte kan men toch niet alle ogen sluiten en niets willen zien. Wat zou de kleine man anders zeg gen, wiens actentas wij op de hoek van de straat onderzoeken, om te zien of hij soms geen brood of groenten voor het Oos ten gekocht heeft? „Dan speelt hij natuurlijk op," antwoordde Ramdohr rustig, „maar als hij bijvoorbeeld hier in het bedrijf zou werken, zou hij er zich niet het hoofd over breken, waar meneer Lüdecke het loon voor hem vandaan zal halen." „Ja, ja, zei de beambte een beetje verlegen,'' maakte een lichte buiging voor Ramdohr en Lüdecke en keerde zich om. Bij de deur gekomen, zei hij: „Ach ja, dat had ik bijna vergeten. U hebt doctor Ramdohr niet nodig als verdediger, meneer Lüdecke. Mijn onderzoek heeft geen mate riaal opgeleverd voor de verden king, dat u met uw leveranties naar het Oosten, de overeen komst betreffende de handel tussen de verschillende zones, overtreden zoudt hebben. Dat doet mij oprecht genoegen. Doc tor Ramdohr misschien niet, want advocaten moeten tenslot te ook leven." Beide vrienden zagen nog een vluchtig lachje rond de smalle mond spelen en toen ging de deur dicht. „Eindelijk tenminste eentje, die een beetje gevoel voor hu mor heeft," meende Lüdecke en sLak een sigaret op. Terwijl dr. Ramdohr grondig de glazen van zijn bril opwreef, .ei hij: „Ik heb wel vaker met hem te maken gehad. Ik heb me laten verteilen, dat hij vroe ger privaatdocent in het volken recht geweest moet zijn.'' „Och, liet Lüdecke zich ont vallen. Eigenlijk zag hij daar ook wel naar uit." Hij ging naar een tekentafel toe, waar een tekening op lag. Zij stelde de doorsnede van een machine voor. op cue verbetering hier zou ik bijvoorbeeld graag patent aan vragen. Maar ik durf eenvoudig niet, omdat ik aan het zoge naamde volkenrecht niet meer geloof. Vaak heb ik de indruk, dat er op onze planeet alleen nog maar piraten wonen." Even luisterde hij naar het zoemen van de motoren en het doffe ge stamp van de persen. „Waarvoor werk ik eigenlijk nog? Voor wie?" „Ik vermoed, ook voor Eva," zei Ramdohr zachtjes, kwam toen naast hem staan en legde een hand op Georg's schouder. „Jullie zullen toch ook eens kin deren hebben." „Wanneer zal dat zijn?" zei Gsorg vermoeid. „Waarschijnlijk nooit". Hij blies de rook van zijn siga ret met een hijgend gesis uit zijn mond. „Hoe moet dat nu allemaal? Hoe stel jij je dat verder alle maal voor?" „Wat?" vroeg Ramdohr. „Wat? Wat?" herhaalde Lü decke ongeduldig. Het bedrijf natuurlijk. Ik moet de zaak slui ten en de mensen ontslaan. Van het Westen kan ik niet bestaan. Dat geeft zijn opdrachten liever aan het buitenland dan ze in Berlijn te plaatsen, omdat deze stad hun te onveilig voorkomt. Nee, Cornelius, het is allemaal zo hopeloos." „Zeker," viel Cornelius Ram dohr bij. „Men kan misselijk worden, als men ziet, wat er in de wereld, telkens weer ver keerd gedaan wordt. Niemand wil lering trekken uit zijn fou ten en vergissingen. Integen deel, met een bijna satanische wellust worden ze voortdurend weer herhaald." De telefoon ging. Lüdecke liep terug naar zijn bureau en nam de haak af. „Ja, wat is er? Wie? Ach zo, Wörmann. Ja. Dag Wörmann, hoe staan de zaken Zo kan ik me voorstellen. Wie? Ach, Vandrey. De werk meester van Ramdohr." Lüdec ke keek op zijn polshorloge Dan moet hij aanstonds hier zijn. Goed, ik kom u dan wel aflos sen. Tot ziens!" Terwijl hij de hoorn op de haak teruglegde, verduidelijkte hij: ,;Dat was Wörmann, mijn vertegenwoordi ger op de tentoonstelling. Flau we bedoening. Hij zei, dat Van drey me wilde spreken." „Dan blijf ik nog zo lang," zei Cornelius. „Wil wel eens horen, wat die voor nieuws heeft van de overkant. Kras, dat Lutz hem in de kapitalistische sector ge zonden heeft." „Ja, neem me niet kwalijk, Cornelius, dat ik je dat zo open lijk zeg, maar jé broer is toch beslist af en toe een beetje on wijs." Cornelius begon te lachen. „Een beetje? Zeg maar gerust: erg. Maar daar kan men niets aan veranderen. Mensen met een wereldbeschouwing zijn niet ge makkelijk om te piraten op die leeftijd al helemaal niet." MOTORRIJDER OMGEKOMEN Zaterdag is bij de splitsing van Rijksweg 1 en Rijksweg la onder Eemnes een verkeersongeluk ge beurd, waarbij de 50-jarige heer M. Rodenburg uit Amsterdam het leven heeft verloren. De heer Rodenburg, die per motor fiets van vakantie naar huis terugkeerde, wilde van een tank station de weg oprijden juist toen een vrachtauto met aan hangwagen passeerde. Op het laatste ogenblik bemerkte de heer Rodenburg, dat hij niet meer vóór de vrachtwagen op de weg kon komen en daarom stuurde hij zijn motor in de gras berm. Deze ligt iets lager dan het wegdek en bij zijn manoeu vre raakte de voetsteun van de motorfiets de betonrand, waar door de heer Rodenburg kwam te vallen, juist voor de achter, wielen van de aanhangwagen. WEGGELOPEN JONGEN OPGESPOORD De politie te Amsterdam heeft de 16-jarige Peter Rombout uit Alkmaar aangehouden, die 13 juni j.l. de ouderlijke woning had verlaten en sindsdien spoorloos was. Het onderzoek wees uit, dat hij in Amsterdam een werkkring had gevonden en op een kamer woonde. Op zijn verjaardag, 20 juli, schreef hij zijn ouders in Alkmaar een brief, waarin hij verzocht zijn kleren naar een tante in Am sterdam te sturen. Een familie lid heeft de politie op de hoogte gebracht van zijn verblijfplaats. De jongen is thans op liet bu reau van politie te Alkmaar in gesloten. DUITSER VERDWENEN MET KOSTBAAR HORLOGE Dat juweliers altijd bijzonder bedacht moeten zijn op vinger vlugheid van zich als klanten aandienende individuen, heeft een Amsterdamse juwelier in de Raadhuisstraat weer eens ondervonden. In diens winkel vervoegde zich een Duitser, die zei een horloge te willen kopten. Er ontspon zich een lang (en deskundig) gesprek over horlo ges en sieraden, omdat de Duitser had gezegd op zijn moeder te willen wachten, die hij in de zaak zou ontmoeten. Na anderhalf uur was moeder nog niet verschenen en de Duit ser deelde mee haar in de om geving te zullen gaan zoeken. Hij is tot nu toe niet terugge keerd, evenmin als het kost bare horloge van bijna duizend gulden, dat de juwelier ter stond na de verdwijning van de Duitser miste. DRONKEN WOESTELING WILDE VROUW UIT RAAM GOOIEN In het holst van zondagnacht heeft de 27-jarige expeditieknecht J. F., die onder invloed van ster ke drank verkeerde, in zijn wo ning aan de Utrechtsedwars straat te Amsterdam getracht j zijn vrouw uit het raam te du j wen. Op hulpgeroep van d« vrouw, schoten haar vader en een buurman te hulp. Deze laat ste slaagde erin de vrouw te on' zetten. !De aanvaller ging t woest te keer, ook tegenae buurman, dat de politie niet <S>n met grote moeite en met ge bruik van gummistokken en' slaagde de man te overmeesn ren. Hij is opgesloten in het bureau. OUDE DAME VERONGELUKT De 78-jarige mevrouw Th. Hol cher uit Enschedé is in de nac-11 van zaterdag op zondag over leden tengevolge van een auto- ongeval. Zij was een van °e vijf inzittenden van een au'-1 die, rijdend uit de richting Ham bergen, in de bocht bij Üss (gem. Enschedé) in volle vaar1 inreed op een dwars over de we= j slippende auto. j De notaris Hölscher, die 171 1 zijn moeder in de auto zat, wei L vrij ernstig gewond. De bejv auto's werden ernstig be^-_ digd. Er werden nog vier (Wordt vervolgd.) tenden van beide auto's SeW' ■oni

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2