mncie SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De huid van de beer ZWEMMEN WIELRENNEN ZIERIKZEE TO-ONGELUKKEN IN DUITSLAND Ere-haag voor bruidspaar DE „VERONICA" IS NIET LEK NOORDKOREAANS OORLOGSSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT DE VRAAG MOET AFNEMEN IN WEST-DUITSLAND POSITIE ACHTERBLIJVERS IN DE NIEUWE LOONPOLITIEK DE VERKIEZINGEN IN KOREA Communistische infiltratie in Zuid-Amerika JONGELUI OP ORIËNTATIE NAAR AUSTRALIË Zweeds commentaar op Eisenhowers uitlating UITGAANSVERBOD IN LEOPOLDSTAD West-Duitsland biedt Oost-Duitsland voedsel aan Vliegtuigongeluk bij Rimini De jeugd van Ahako wil autonomie voor Beneden- Kongo vertolkte en de scheidende acht als blijk van hun dering een geschenk aan- in de vorm van een gelds- g. r. Lentze dankte zichtbaar d- voor al deze hulde en toe de ouders nog te zullen en hoe zij het cadeau zou en. alles was te zien dat een ide figuur uit Sas vertrok; id die zich door haar werk laats in veler harten had erd. Zij werd uitgeleide ge- tot aan haar woning te Tl. Proefvaart reddingboot te Burghsluis. lens een proefvaart die za- gmiddag is gemaakt met de ngboot „Maria Carolina enheim", met het doel de re bemanning met deze boot Duwd te maken, heeft de teur van de Koninklijke lollandse Reddingmij, de P. R. de Jonge meegedeeld, „Blankenheim" omstreeks inde van dit jaar in Burgh- zal worden gestationeerd, boot, die nu thuis hoort in zal na de afsluiting van éerschegat de open zee niet kunnen bereiken en wordt dus overbodig. Burghsluis zal de „Blanken- snel worden vervangen de „President Jan Leis", de ngboot, die thans in Hoek lolland gestationeerd is. In van Holland zal te zijner en nieuwe boot in gebruik n genomen. de auto-snelweg Keulen- kfort, in de nabijheid van baden, is zaterdag een auto- luk gebeurd waarbij vijf rlanders zwaar zijn ge- •ht bij de plaats waar kort en een Nederlandse vracht- n tegen een Duitse perso- uto botste reed korte tijd een Nederlandse personen- met vijf inzittenden op twee >e vrachtwagens in die te- elkaar waren gebotst. De ■n van de inzittenden werden ,'en als het echtpaar Holle- uit Dordrecht en het echt- Lammersehop uit Rotter- heer Lammerschop zou isgevaarlijk zijn gewond. De ;s zijn naar het ziekenhuis Hadamar overgebracht. De naar een ziekenhuis in burg. inzittenden van de vracht- n, eigendom van de Fa. L. Bruijn uit Rotterdam, die et eerste ongeluk was be ten liepen geen letsel op. de drie inzittenden van de ,e auto waarmee de vracht- >n in botsing kwam was een lag dood, een tweede stierf ét ziekenhuis en een derde een shock. NEDERLANDERS VERONGELUKT IN DUITSLAND. rarschijnlijk doordat zijn wa- geslipt is, is op de autobahn Beef in Duitsland de 42-ja- heer H. van Woerkom, ge ld hebbend in Dordrecht, een boom opgereden met Iroef gevolg, dat hij en zijn •ig zoontje Rolde op slag ge werden. Zijn echtgenote choonmoeder, die eveneens le auto zaten, werden ge- 3 in 't ziekenhuis van Kleef nomen. De toestand van •ouw Van Woerkom is ern- Voor haar leven wordt ge- 3d. oe denkt u eigenlijk over dat od van levering aan het oos- doctor Ramdohr?" Waanzin!" mengde Lüdecke geërgerd in het gesprek. „Ze en daar immers machines en die machines hebben en ijzer nodig voor ploegen, ors, motoren, rails, spijkers pelden. Waar moeten ze het rs vandaan halen?" ëker, zeker," gaf de ambte toe, fronsend met zijn ■cbrauwen. „Maar u moet wel bedenken, meneer Lü- 3, dat die machines ook nog re dingen kunnen maken, gevaarlijke dingen. Die ma- es staan tenslotte in het be- voorterrein van de ingeslo- vesting Berlijn. En dat voor- ?in strekt zich uit van hier In Korea. Het moet toch ook ikend zijn, dat het geld voor erts, waar het staal van ge kt wordt, van de Amerika- komt. In Korea werden ech- dagelijks Amerikaanse sol- gedood. Stelt u zich nu dat die granaten hier on- Je muren van de vesting lijn gedraaid zouden zijn? Of de tanks, die de linies van de aten der verenigde naties breken, vervaardigd zouden uit staal dat hier bere» dt?" r. Ramdohr hief plotseling hand op. (Wordt vervolgd-' In de parochiekerk van St Wil- librordus te Terneuzen werd za terdagmorgen het huwelijk inge zegend tussen de heer J. Wijne uit Philippine en mej. M; Ver- wilghen uit Terneuzen. Dat het bruidspaar tussen een erehaag van (zee)verkenners en welpen uit Terneuzen, Philippine en Westdorpe de kerk mocht be treden en weer verlaten, had het te danken aan het feit dat beiden reeds veel voor de verkennerij hebben gedaan. De heer J. Wijne is groepslei der van de „André de Thaye"- groep in Philippine en A.D.C. voor de kanaalzone, terwijl hij tevens lid van de cultuurdienst van het hoofdkwartier is. Mevr. Wijne-Verwilghen is akela van de Terneuzense „Sint Hubertusgroep" en werd onlangs om haar verdiensten door de dis trictscommissaris George Meche- linck tot ere-akela benoemd. Dat de districtscommissaris bij dit huwelijk tegenwoordig was, mag als een bewijs van hoge waarde ring gelden. Dat het radio-lichtschip „Ve ronica" lek zou ronddrijven, zo als in het westen des lands wordt rondverteld, wordt door de directie van deze reklame- onderneming ten stelligste ont kend. Het schip heeft te Em- den twee zeewaardigheidsbewij- zen gekregen, mede ten be hoeve van de scheepsverzeke- ring, voor het reddingsmate- rieei zijn afzonderlijke certifi caten afgegeven. De directie van de onderne ming verwacht, dat de zender meaio augustus op volle sterkte en van de vereiste kwaliteit zal zijn. Dat de zender zo nu en dan uitvalt wordt geweten aan het trapsgewijs opvoeren van het bereik. Binnenkort zal dub bele apparatuur aanwezig zijn. Sommige technici, die niet zeevast bleken, hebben de dienst van de onderneming ver laten. Zij zijn inmiddels ver vangen. Vier weken geleden is een lid van de bemanning we gens insubordinatie op staande voet ontslagen. Verder zijn er volgens de directie geen moei lijkheden aan boord. In tegenstelling tot een offi ciële mededeling ontkent men, dat onlangs onderdelen van een „Veronica"-zender bij een der technici in beslag zijn genomen. Het betrof hier "onderdelen van een amateurzender, die niet in opdracht van de maatschappij werd gebouwd. De waarde er van was ongeveer 150. VROUW STEEKT HAAR MAN DOOD. In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich in een woning in de Gijsingstraat te Rotterdam een huiselijk drama afgespeeld tussen twee echtelieden, dat de man, de 61-jarige P. W., met de dood heeft moeten bekopen. Tij dens een ruzie nam de vrouw een mes, waarmee zij haar echt genoot begon te dreigen. Tijdens een daarop gevolgd handgemeen is het mes even boven de hart streek in 's mans borst gedron gen, hetgeen zijn dood tengevol ge had. Het echtpaar was zaterdag avond in Rotterdam-Zuid bij kennissen op bezoek geweest. Toen W„ die met een daar in huis zijnde kostganger een wan deling was gaan maken, langer wegbleef dan de vrouwen nor maal vonden, gingen zij de straat op om het tweetal te zoeken. Zij vonden hen in een buurtcafé, tot grote ergernis van W.'s vrouw. „Je weet dat je hart er niet te gen kan, had ze gezegd, moet je dan toch sterke drank gebrui ken? Deze opmerking viel niet in goede aarde. De daaruit ontsta- i, ne ruzie werd later, toen beide per taxi naar huis waren terug gekeerd, daar voortgezet met het gemelde noodlottige gevolg. Toen de man hevig bloedend was neergevallen rende de vrouw in wanhoop naar buiten en sc.ireeuwde uit wat er gebeurd was. Buren hebben daarop de politie gealarmeerd. Het slacht offer, dat aanvankelijk nog leef de, werd ten spoedigste naar het ziekenhuis Goolsingei vervoerd, maar bij aankomst bleek al dat hij overleden was. i ijdens het eerste verhoor heeft de inmiddels gearresteer de vrouw bekend, dat zij wel meer met een mes gedreigd had, hetgeen totnutoe altijd de man gekalmeerd had. Thans was ech. ter het tegenovergestelde het geval geweest. KETTINGBOTSING. Op de Zwolse weg te Apel doorn zijn zaterdagmorgen zeven personenauto's op elkaar ge schoven. Niemand liep ernstig letsel op. De botsing ontstond coordat twee in de richting Apeldoorn rijdende auto's stop ten, omdat de chauffeur van de voorste wagen linksaf wilde s.uan. Een achter deze wagens aankomende auto gleed door op het giadde wegdek en botste te- gen zijn twee voorliggers aan, w aardoor deze op de linkerweg helft terecht kwamen. Daar werden ze aangereden door een tegenligger Vervolgens gleden direct na elkaar nog twee in de richting Apeldoorn rijdende autos door en botsten op hun beurt op de wirwar van auto's, die al ontstaan was. Enkele wa gens kwamen door deze ketting botsing in de sloot terecht maar ernstig gewonden waren ér niet Wel hadden de meeste chauf feurs een flink aantal builen en schrammen. Diverse wagens lie- pen ernstige schade op. BOERDERIJ AFGEBRAND In Surhuizen is vrijdagavond omstreeks negen uur een kapita le boerderij, eigendom van de Hervormde Gemeente, die be woond werd door de heer G. -enger, in korte tijd door brand verwoest. De bewoner zag de vlammen uit het dak slaan, toen rij van een bezoek aan zijn buur man naar huis terugkeerde. Met hulp van zijn zoon, die reeds in bed lag, wist hij een aantal var- 'ns en kippen in veiligheid te brengen. Bij aankomst.van de brandweer uit Surhuisterveen was de boerderij reeds een vlam menzee. In de schuur verbrandden ruim 80 voer hooi, een hooiblazer en een melkmachine. Van het huis raad kon vrijwel niets worden gered. Een achter de boerderij staande hooiberg bleef behouden. De boerderij was tegen branu verzekerd. De schade wordt ge raamd op 120.000. Door deze brand zijn vier personen dakloos geworden. DUITSER VERONGELUKT. Zondagmiddag om 2 uur bot ste op de Kaldenkerkerweg te Venlo de 28-jarige Duitse scoo ter-berijder P. Willems uit Vier- sen tegen een auto op. Hierbij werd de Duitser zó zwaar gewond, dat hij kort na de botsing overleed. RAADSLID CONTRA B. EN W. Het C.H.U.-raadslid van Ge- nemuiden, de heer K. B„ heeft bij de officier van Justitie van Zwolle, mr. J. P. Stigter, een klacht ingediend tegen B. en W. van Genemuiden wegens „vermoedelijke valsheid in ge schrifte'. De heer B. zegt, dat B. en W. van Genemuiden aan Gedeputeerde Staten van Over ijssel een raadsbesluit ter goed keuring hebben voorgelegd, dat geen raadsbesluit is. G.S. ver leenden er inmiddels goedkeu ring aan. De heer B. betoogt, dat B. en W. uit de notulen van de ver gadering van 26 juni, toen het ging over de aankoop van twee stukken grond voor het uitbrei dingsplan „binnenlanden", dit raadsbesluit gedestilleerd heb ben,. Er werd toen met alge mene stemmen besloten de twee stukken land aan te ko pen. De omvang van de pach- tersschade, die betaald zou moeten worden, werd wel be sproken, aldus de heer B„ doch aangezien men niet wist hoe groot de stukken grond waren kon geen bedrag worden vast gesteld. Toch kon naar aanlei ding van de goedkeuring door G.S. van het ingezonden raads besluit pachtersschade betaald worden aan de zwager van wethouder J. P. De heer B. merkt ook nog op dat de gemeenteraad de vast stelling van het bedrag had moeten goedkeuren, hetgeen niet is gebeurd en dat de pach ter zelf mede taxateur is ge weest in deze kwestie. De Zuidkoreaanse marine heeft volgens nadere berichten, bij het bekendgemaakt dat een van haar torpedobootjagers zaterdagmor gen vroeg een Noordkoreaans oorlogsschip voor de oostkust van Zuid-Korea tot zinken heeft gebracht. Het Noordkoreaanse schip zou ten zuiden van de 38e breedtegraad, die de grens tus sen Noord- en Zuid-Korea vormt zijn gekomen. Het hoofdkwartier der Zuid koreaanse marine in Seoel heeft medegedeeld, dat tussen de Zuid en Noordkoreaanse oorlogssche pen een vuurgevecht van vijf minuten werd geleverd alvorens dg Noordkoreaanse oorlogsbo dem ten onder ging. Drie opva renden konden worden gered. Aan boord van de Zuidkoreaan se torpedobootjager werden vier opvarenden ernstig gewond. Volgens het hoofdkwartier der marine had de Zuidkoreaanse torpedobootjager het Noordko reaanse schip zaterdagmorgen om 07.35 uur plaatselijke tijd ten zuiden van de demarcatielijn ge signaleerd. Het Noordkoreaanse schip opende het eerst het vuur, op een afstand van omstreeks vijf kilometer. Van de Zuidko reaanse torpedobootjager werd sindsdien niets meer vernomen. Veertien Noordkoreanen zijn, treffen tussen een Zuid- en een Noordkoreaans oorlogsschip ter hoogte van Kojin omgekomen. Vier Zuidkoreanen zijn gewond en drie leden van de bemanning van de Noordkoreaan zijn gevan gen genomen. Het treffen zou 20 mijl ten zui den van de demarkatielijn heb ben plaatsgevonden. In het overzicht over juni komt het Westduitse ministerie van Economische Zaken tot de conclusie dat de vraag onvoor waardelijk moet afnemen. De uitgaven voor bouwen en uit rustingen zijn in het eerste half jaar met 17 pet toegeno men ten opzichte van de over eenkomstige periode van 1959. De staatsuitgaven en de parti culiere consumptie nemen toe. Aangezien de sterke spanning tussen vraag en aanbod niet is afgenomen ondanks toenemen de invoer, wordt de verdere economische groei, rekening houdend met de krappe ar beidsmarkt, bijna uitsluitend bepaald door de werking van de rationalisatie-investeringen. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heeft zich beraden over de positie van de achterblijvers in de nieuwe loon politiek. Ondanks de omstandigheid, dat sedert het begin van deze loon politiek midden 1959 voor het overgrote deel van de bedrijfs tak der ondernemingen een ver betering van lonen en salarissen is gerealiseerd menen de vak- centralen dat het moment is aangebroken om voor de werk nemers die door welke oorzaak dan ook nog geen deel hebben gehad in de gestegen lonen, de mogelijkheid te openen tot inko mensverhoging door gebruik making van hetgeen in de alge mene aanwijzingen omtrent de coördinatie is neergelegd. Daar in deze loonpolitiek bij afloop van de contracten nieuwe loonvoorstellen kunnen worden ingediend, bestaat volgens de vakcentralen het gevaar, dat in dé toekomst de toonverschillen groter zouden worden. In ver band hiermee, hebben de drie vakcentralen gemeend niet te moeten volstaan met een tijdelij ke oplossing. Zij hebben een systeem van coördinatie ont worpen, hetwelk naar hun me ning de waarborg biedt, dat met behoud van het beginsel der dif ferentiatie ook in de toekomst de achterblijvers in de welvaart zullen delen. Het desbetreffende voorstel, zo wordt vernomen, hebben de drie vakcentralen bij het be stuur van de Stichting van de Arbeid ingediend opdat per 1 oktober a.s. ten behoeve van eerder genoemde werknemers hiervan gebruik kan worden ge maakt. De Zuidkoreaanse centrale ver kiezingscommissie heeft zondag meegedeeld dat volgens de eind uitslag van 214 van de 233 kies districten de democraten 167 ze tels in het Huis van Volksver tegenwoordigers hebben verkre gen. Hierbij komen dan nog drie andere gekozenen die als partij lozen aan de campagne hebben deelgenomen, maar tot de frac tie van de democraten zulen gaan behoren. Verder zijn 38 partijlozen, vier socialisten, één liberaal en één lid van een andere partij geko zen. Tot de partijlozen behoren elf oud-liberalen die vroeger Syng- man Rhee steunden wiens rege ring in april, werd afgezet. De Zuidkoreaanse politie is zondag in het zuidelijk deel van het land begonnen met groot scheepse arrestaties van dege nen die stembussen in brand hebben gestoken en aanvallen hebben gedaan op posten waar stemmen werden geteld. Vol gens het ministerie van Binnen landse Zaken waren zondag te gen de middag 62 mensen in hechtenis genomen. Een menigte heeft zondag te Samtsjoen ten zuiden van Tae- goe en te Taedjon een inval ge daan in een gebouw waar stem men werden geteld. De invallers staken 53 stembussen in brand. Het inter-Amerikaans ver bond van vakverenigingen, welks secretariaat in Mexico gevestigd is, heeft in een verklaring voor de pers gewaarschuwd tegen de communistische infiltratie in Zuid-Amerika door middel van zgn. humanitaire organisaties. Het verbond wijst op het zeer grote aantal communistische agenten, dat in vakverenigingen en andere organisaties "heeft weten te infiltreren. De finan ciering van deze infiltratie ge schiedt door tussenkomst van verschillende diplomatieke ver tegenwoordigingen. Het verbond heeft aan de ver schillende afdelingen in Ameri ka verzocht de nodige maatrege len te treffen. 21 Nederlandse jongelui, die in diverse beroepen werkzaam zijn, zijn gistermiddag uit Hoek van Holland naar Southampton gereisd, van waaruit zij heden naar Australië zullen vertrek ken voor een oriëntatiebezoek van één jaar. De Australische regering heeft tezamen met de Neder landse emigratie-centrale en de organisaties voor vrijwillige emigratie een programma voor hen opgesteld en de reiskosten op zich genomen. De deelnemers aan de oriën tatiereis die uit verscheidene streken van ons land afkom stig zijn, behoefden slechts een bijdrage van honderd gulden te leveren. Eerder in ditjaar zijn op dezelfde wijze negen jon gens, afkomstig van landbouw bedrijven, naar Australië ver trokken. De jongelui zullen na hun verblijf in Australië naar Ne derland terugkeren om er hun ervaringen uit te dragen. Des gewenst kunnen zij echter ook in Australië blijven of later naar dit land emigreren. De Zweedse premier Tage Er- lander, die zich in de IJslandse hoofdstad Reykjavik bevindt, waar hij de achtste zitting van de Noorse Raad bijwoont, heeft commentaar gegeven op de „in het vervolg historische uitla ting" van president Eisenhower over een „tamelijk bevriend, on der socialistische leiding staand land." „President Eisenhower", aldus de Zweedse premier, „moet iets bedoeld hebben, waarvan ik niet op de hoogte ben. Vaderlijkheid van de regering? Maar in Zwe den streven wij juist naar ver groting van de persoonlijke vrij heid. Wat betreff het Voorkomen van dronkenschap," jifugdmisda- den en andere betreurenswaar dige feiten kan ik slechts zeggen dat dit internationale vraagstuk ken zijn. Trouwens, er hebben zich op deze gebieden in de Ver. Staten ook interessante geval len voorgedaan". Erlander merkte verder op „Er zijn altijd mensen, die een ver keerd gebruik van hun vrijheid maken. Ik denk hierbij vooral aan bepaalde jongeren, die moei te hebben zich te voegen naar de eisen, die de maatschappij nu eenmaal stelt. De gemeenschap moet hen te hulp komen. Indien de president zelf Zweden had bezocht, zou hij zich een juister óeéld van de omstandigheden in ons land hebben kunnen vormen. Het heeft mij zeer verbaasd dat de 'heer Eisenhower niet de moeite heeft genomen zich te doen voorlichten over de om standigheden in Scandinavië, al vorens de door hem uitgespro ken conclusies te trekken", al dus de Zweedse eerste minister., DE ZEEUWSE KAMPIOENSCHAPPEN IN SAS VAN GENT Een betrokken hemel, waar zo nu en dan sporadisch het zonne tje doorkwam, accentueerde de Zeeuwse kampioenschappen, die zaterdag j.l. in hot Sasse zwem bad werden gehouden. „Bruinvis" veroverde in totaal 5 kampioenschappen, op de voet gevolgd door „Luctor" uit Mid delburg, dat 4 kampioenschappen wist te veroveren. Wat Bruinvis bij de dames presteerde, deed Luctor bij de heren. Willy de Bruijn was vóór haar start reeds zeker van het kampioenschap op de 100 m vlinderslag dames, daar zij de enige was die voor dit nummer had ingeschreven. Bestaande Zeeuwse records zijn geen enkel ogenblik in ge vaar geweest. De beste prestatie werd nog geleverd door Tir.y Daalhuizen, die haar record van vorige week op 0,3 sec. wist te benaderen. De uitslagen de nummers 1 zijn dus de kampioenen op de diverse nummers) 100 m rugslag heren: 1. P. Rotte, Luctor, 1.24.5; 2. J. v. d. Berghe, Bruinvis, 1.31.2. 209 m schoolslag heren: 1. R. de Braai, Schelde, 3.06.4; 2. I. Sinke, Zeehond, 3.14.2; 3. W. de Vries, Bruinvis, 3.17.-. 100 m vrije slag heren: 1. J. Dirkse, Luctor. 1.06.6; 2. P. Rot te, Luctor, 1.08.6; 3. M. de Poo- ter, Schelde, 1.14.-. 100 m vlinderslag heren: 1. L. Jumelet, Ganze, 1.29.7; 2. Th. Vervoorn, Luctor, 1.30.8; 3. A. Vermast, Bruinvis, 1.37.6. UIENHANDEL NEEMT TOE De uienhandel in ons land begint thans goed op gang te komen. Vooral pootuien wor den druk verhandeld en van dit produkt is reeds een behoor lijke export. De belangrijkste afnemer is Engeland maar ook West-Duitsland neemt heel wat Nederlandse uien af. In de week van 1016 juli werden reeds meer dan een miljoen kilo uien uit ons land geëxpor teerd. Engeland nam in deze week 583 ton Nederlandse uien af, tegen West-Duitsland 424 ton. Naar België en Luxemburg gingen 22 ton uien, Frankrijk 42 ton en Noorwegen 15 ton. De prijs is de laatste dagen be langrijk teruggelopen. Voor de voor export geschikte middel- kwaliteit wordt thans rond 15 cent per kg betaald. In het laatst van de vorige week lag de prijs hiervan nog boven 20 cent per kg. Over het algemeen staan de uien in ons land er goed voor. Er wordt dan ook een bevredigende oogst ver wacht. Het areaal heeft ten op zichte van het vorig jaar weinig wijziging ondergaan. De autoriteiten van Leopold- stad hebben een nachtelijk uit- gaanÉferbod afgekondigd, om dat zt moeilijkheden vrezen in verband met het feit dat talrij ke Kongolese arbeiders deze maand geen salaris hebben ont vangen. Alleen in de Kongolese hoofdstad zijn al circa 70.000 personen tengevolge van de on lusten van de afgelopen weken werkloos geworden. Van 18.00 uur af mag men zich niet meer buitenshuis begeven. West-Duitsland is bereid om levensmiddelen naar Oost-Duits land te zenden en „de grootste nood van de bevolking te leni gen", aldus heeft de Westduitse staatssecretaris voor kwesties betreffende geheel Duitsland, Franz Thedieck, meegedeeld. Volgens Thedieck is de voed selvoorziening in Oost-Duitsland door het beleid van de commu nistische regeerders, in het bij zonder ten gevolge van de col lectivisatie van de landbouw, spaak gelopen. De beschuldigin gen dat West-Duitsland een aan valsoorlog tegen Oost-Duitsland voorbereid hebben slechts ten doel de aandacht van de bevol king voor dé tekortkomingen van het bewind af te leiden, al dus de Westduitse bewindsman. Een Westduits verkeersvlieg tuig is zondag bi j een landing op het vliegveld van Rimini veron gelukt. Eén persoon kwam om het le ven en 5 Werden gewond. Het toestel dat uit Frankfort kwam, had ck tig passagiers en een bemanning van vijf leden aan 'ooord. De passagier die om het leven kwam. een vrouw uit Eschborn, errl getroffen door een boom die door de cabine van het toes tel drong. Het toestel, een tweemotorige Convair van de Deutsche Flug- dienst, maakte een noodlanding op het vliegveld Miramara, na dat het motorstoring had gekre gen. 60. Aan het hoofd van ziin ordende bende rijdt Gurd katam het volle gezicht op de burcht toe Op veilige afstand houdt hij stil en grinnikt spottend. „Zie ze daar als dwazen door een hollen", gromt hij. „Laat ze de poort maar sluiten. Wij hebben andere middelen". Hij buigt zich over naar de hoe rige edelman naast hem. „Let op wat er gebeurt, als ik ze vertel, dat we Ingrid gevangen hebben genomen". „Hè?", zegt de ander, die n;et van de snuggersten is. „Maar In grid is toch dood?" „Dat weten wij wel, maar zij 100 m rugslag dames: 1. R. Vergauwen, Bruinvis, 1.35.-; 2. J. Remery, Bruinvis, 1.46.2; 3. L. Rootsaert, Starters (Aarden burg) 1.46.8. 200 m schoolslag dames: 1. R. Vergauwen, Bruinvis, 3.10.2; 2. Th. v. d. Heuvel, Scheldestroom, 3.32.-; 3. C. Levering, Zeehond, 3.46.8. 100 m vrije slag dames: 1. T. Daalhuizen, SZV, 1.17.5; 2. M. Kingmans, Luctor, 1.23.4; 3. M. van Vooren, Bruinvis, 1.35.7. 100 m vlinderslag dames: 1. W. de Bruijn, Bruinvis, 1.38.3. 4 x 100 m wisselslag estafette heren: 1. Luctor (P. Rotte, A. v. d. Wal, Th. Vervoorn, J. Dirkse) 5.52.6; 2. Bruinvis 6.06.8. 4 x 50 m wisselslag estafette dames: 1. Bruinvis (J. Remery, R. Vergauwen, W. de Bruijn, M. van Vooren) 2.54.7; 2. Luctor 3.09.6. 5 x 50 m vrije slag estafette heren: 1. Luctor (P. Rotte, J. Dirkse, Th. Vervoorn, A. Vol- werk, L. Bouwense) 2.44.9; 2. Bruinvis 3.04.2. 5 x 50 m vrije slag estafette dames: 1. Bruinvis (R. Vergau wen, M. Neijt, M. van Vooren, W. de Bruijn, J. Berkhout) 3.29.-; 2. Luctor 3.30.7. MALIEPAARD KAMPIOEN VAN NEDERLAND Bastiaan Maliepaard uit Wil lemstad, oud 22 jaar, is in het eerste jaar dat hij na zijn suc cesvolle tweede plaats in het wereldkampioenschap in de beroepsklasse zit, al kampioen van Nederland. Dat grote succes dankte de slanke knaap aan een vierde plaats in de slotrit over bijna 189 km, wederom op het circuit van Zandvoort gehouden. Een vierde plaats na een derde en een eerste plaats in de twee eerste ritten resp. in het Lim burgse Beek en het Brabantse Chaam gehouden. Winnaar in deze finalerit was de Zuidhollander Jo de Haan uit Klaaswaal, die in een enerve rend sprintgevecht de kampioen van het vorig jaar Piet Damen en de Amsterdammer Joop Cap- tein achter zich kon houden. De uitslag van de derde en laatste rit luidt: 1. J. de Haan, Klaaswaal, 189 km in 4.24.06; 2. P. Damen, Lies hout; 3. J. Captein, Amsterdam; 4. B. Maliepaard, Willemstad; 5- Th. Sijthoff, IJsselmonde; 6. J. de Roo, Schore; 7. A. v. d. Steen, Etten; 8. J. v. d. Putten, Den Haag; 9. M. v. d. Borgh, Konings bosch; 10. A. van Egmond, Den Haag. Plet eindklassement: 1. B. Maliepaard, Willemstad, kampioen van Nederland 1960 in de totaal tijd van 14.06.14 en S pnt; 2. A. Geldermans, Bever wijk, in 14.06.17 en 20 pnt; 3. A. v. d. Steen, Etten, in 14.06.22 en 33 pnt; 4. J. de Roo, Schore, 14.06.54 en 16 pnt; 5. P. Rent meester. Yerseke, 14.07.04 en 37 pnt; 6. Th. Sijthoff, IJsselmonde, in 14.07.15 en 37 pnt; 7. J. Cap tein, Amsterdam, in 14.08.15 en 19 pnt; 8. P. Damen, Lieshout, in 14.08.15 en 19 pnt; 9. A. v. d. Wetten, Noordwijkerhout, in 14.08.15 en 47 pnt; 10. D. de Groot, Amsterdam, in 14.10.32 en 44 pnt. daar niet, snap je", grijnst Gurd. Inmiddels is de doodgewaande Ingrid erin geslaagd de bodem van de ravijn te bereiken. Haar hoofd bonst en suist en haar rib ben lijken gebroken. Maar koppig houdt ze vol. Ze moet immers Èr- win waarschuwen. Dat een ander een boer uit de omgeving van de burcht dat al gedaan heeft, kan zij niet weten. Maar bij het einde van de kloof gekomen, ziet ze eensklaps in een stofwolk een grote ruitertroep voorbijkomen. Zelfs op die af stand kan ze zich niet in de ge stalte die voorop rijdt, vergissen. „Erwin", roept ze uit alle macht. „ERWIN". Maar haar stem is niet krachtig genoeg en met een droge snik ziet ze de ruiters uit het gezicht ver dwijnen De Jabako, de jeugdbeweging van de Abako, heeft zich uitge sproken voor een „autonome en souvereine staat" Beneden Kon go. De Abako is de politieke groepering van de Bakongo- stam, die in Beneden-JCongo gro te aanhang heeft. De president van Kongo, Kasavoeboe, behoort tot de Bakongo. Mogen wij U voor stellen de Parker t7, jongste telg uit het roemruchte geslacht der Parker vulpennen! Deze nieuwe, elegante creatie bezit een in gebouwde gouden pea met Electro Polished penpunt. 17 Standard f 27.50 17 de Luxef 32.50 (met blankmetalen dop) U kunt bem bekijken en proberen bij: N.V. Fa P. J. t. d. SANDE

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3