kUCK Het zwakke geslacht is sterk Ziekte uit protest! I IJZEN \Jwt de- Nog steeds niet zindelijk DE INDRUKWEKKENDE BRUIDEGOM mtie gesloten RABANTIA fcIJKPLANK Noordstraat 44 DE PASSIEBLOEM N DE LINDE i i J, van de Sande BRITS MODENIEUWTJE Wc mogen niet de spierkracht tot maatstaf nemen flamingo planten *9Ylenu van de week Zaterdag 30 juli i960 >r kwaliteit heid 1 (leren E, hoorsp.; 16.45 Viool en 17.15 Gram. voor de 18.00 Nws.; 18.15 Polit. je: 18.25 Amateursprogr.; Pianorecital; 19.30 Voor ugd; 20.00 Nws.; 20.05 muz.; 20.35 Progr. over /ieringerwaard; 20.55 In- Songfestival te Knokke; Journ.; 21.30 Gram 21.401 nd Festival 1960: Kamer- 22.30 Nws., beursber. van York en SOS-ber.; 22.45 23.15 Gram.; 23.5524.00 'ERSUM II: 7.00 Nws.; Gram.; 7.30 Een woord de dag; 7.40 Gewijde muZ.{ Vws.: 8.15 Radiokrant; 8.35 i.; 9.00 Voor de zieken; Iram.; 9.40 Voor de vrouw; Theologische etherleer- 11.00 Gram.; 11.25 Voor- it; 11.45 Gram.; 12.00 Kla- i bei-recital; 12.25 Voor en tuinder; 12.30 Land- en meded.; 12.33 Zang; 12.53 i. en act.; 13.00 Nws.; 13.15 muz.; 13.40 Gram.; 14.00 i.; 14.15 Operamuz.; 14.30 r. progr.; 15.45 Gram.; Bijbeloverdenking; 16.30 ermuz.; 16.45 Gram.; 17.00 de kleuters; 17.15 Gram.; Gram.; 17.40 Beursber.; Regeringsuitz.; 18.00 Or iel; 18.30 Gram.; 19.00 Nws. veerber.; 19.10 Pianospel; Radiokrant; 19.50 Lichte 20.10 Vijf dagen naar Pa- hoorsp.21.10 Viool en 3; 21.40 Gram.; 22.00 Parle- :air comm.; 22.15 Gram.; Nws. en SOS-ber.; 22.40 22.45 Avondoverden- 23.00 Gram.; 23.25 Jazz- 23.40 Het Evangelie in iranto; 23.55—24.00 Nws. 1USSEL (VI.)12.30 Gram.; Weerber.; 12.35 Voor de bouw; 12.42 Gram.; 12.50 'sen; 13.00 Nws.; 13.15 Gr., 1 Symf. ork. en sol.; 15.30 |is. muz.; 16.00 Koersen; Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 .7.45 Gram.; 18.20 Voor de 18.50 Lichte muz.; 19-00 19.40 Der fliegende Hol er, opera; 22.00 Nws.; 22.15 smuz.; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's -AAMS BELG. TV: 19.30 20.00 Disneyland; 20.45 Drek over de Congo; 21.15 Vestern; 22.00 TV-spel; Nws. en journ. 13 AUGUSTUS TERNEUZEN Ic KPLANK «K IK, verchroomd KJitl KJE artikelen 17.50 39,90 50,— 6.90 13,90 itehuis) - TEL. 2662 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü A 3 i Y V TliBWEUZEN A Zaterdag 30 juli 1%0 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Door de eeuwen heen heeft men gemeend, dat de mannen het sterke geslacht vormden, een opvatting, die waarschijnlijk zijn grond vond in het feit, dat over het algemeen de man meer spier kracht heeft dan de vrouw. Dat deze letterlijke opvatting volkomen onjuist is, hebben re cente onderzoekingen aangetoond. Mocht vroeger het verschil in spierkracht nog de schijn wekken, dat de mannen inderdaad het sterke geslacht vormden, tegenwoordigd is dit wel genivelleerd en wij zien in het dagelijks leven verschillende vrouwen, die wat spierkracht betreft de gemiddelde man overtreffen. Wij behoeven hierbij maar te denken aan verschillende vrouwelijke athleten, werksters en dergelijke. Natuurlijk is de gemiddelde man nog iets sterker dan de gemiddelde vrouw, maar het grote verschil van vroeger is aanmerkelijk verminderd. Een bewezen feit is, dat de vrouw de man overtreft in uit houdingsvermogen, zowel op lichamelijk, geestelijk en zedelijk gebied. De voorbeelden hiervan kunt u volop vinden in uw naas te omgeving. Kijkt u maar eens welk een ongelooflijk geduld een moeder aan de dag kan leggen hij de behandeling van haar kind. En ook op lichamelijk gebied vindt u voorbeelden genoeg van vrouwen, die een uithoudings vermogen demonstreren, waar over wij mannen stomverbaasd staan. Over het algemeen zijn de da mes veel taaier dan de mannen, zij zijn rustiger en werken ge lijkmatiger. Dit danken zij aan het feit, dat zij over meer ge slachtshormonen, meer kalk, meer stikstof, meer vitaminen van bepaalde soorten, meer wit te bloedlichaampjes beschikken. Zij hebben van nature een gro tere weerstand tegen ziekte en gebrek. De cijfers wijzen het on omstotelijk uit, de vrouw wordt ouder dan de man. DE MAN Niet alleen overtreft de ge middelde man de gemiddelde vrouw in spierkracht. Ook op het gebied van de scheppende fantasie overtreft de man de vrouw. Hij heeft een vruchtbaar der verbeeldingskracht en is daardoor over het algemeen be ter tot scheppende daden in staat dan de vrouw. Zo zullen wij onder mannen meer genieën aantreffen, maar daar staat tegenover-dat men er ook meer misdadigers, geestelijk gestoor den, zelfmoordenaars en alcoho listen onder moet boeken. De onderzoekingen hebben ook uitgewezen, dat de gemiddelde man een zwaarder leven leidt dan de gemiddelde vrouw. Hij is onrustiger, eist meer van zich zelf, gunt zich minder rust en is vol energie. De vrouw is over het algemeen aanmerkelijk rustiger, maar we treffen onder haar ook meer lustelozen aan. Wanneer wij zo het een en an der bezien, dan komen wij tot de conclusie, dat de vrouw dus ze ker niet tot het zogenaamde „zwakke geslacht" gerekend mag worden. Deze benaming is een uitvinding van mannen, die hier door trachten hun overwicht te demonstreren, een overwicht, dat er echter in het geheel niet is, want de cijfers wijzen weer dui delijk uit, dat er meer vrouwen zijn die overwicht op mannen uitoefenen, dan omgekeerd. Een voorbeeld van de lierfst- wintercollectie van het Parijsc modehuis „Virginie", welke deel uitmaakt van de confectie- ereaties: Een charmante avond japon van witte tule. Menige huisvrouw is zeer gesteld op haar mooie fla- mingoplant. Die is een sie raad in de kamer. De lang werpige, donkergroene, leer achtige bladeren en merk waardige, fraai gekleurde bloemscheden zijn een lust voor het oog. Het eigenaar dige is, dat de bloemen zelve niet zo fraai zijn, het is de rode, oranje, zalmrose of witte schede, die ons de prachtige kleurenweelde brengt. Hoewel het een gemakke lijke kamerplant is, dient, u er toch om te denken, dat juist, in deze maanden (tot augustus toe) de plant ge- egeld gegoten moet worden. De bladeren moeten af en toe afgenomen worden met. een vochtige spons. U kun» ze ook bewerken met de bloemenspuit. Tevens dient de plant, in deze maanden geregeld om de veertien da gen te bemesten. Laat. u dit alles na, dan zult u prak tisch van uw plant geen ge noegen beleven. De plant is de komende maandenniet gesteld op felle zonnestralen, daarom geeft u haar wel een plekje in het volle icht, maar bui ten de zon, hetgeen niet wil zeggen, dat, zij ook in de vroege morgenuren niet ge steld is op wat zonnewarmte. Alles echter met. mate. HET VERPOTTEN. Verpotten doen we eens in de twee of drie maanden, maar dan liefst in februari. Verpot haar in een mengsel van gelijke delen bosgrond en gehakt mos, waaraan u wat verteerde koemest hebt toegevoegd. Zoals met de meeste plan ten het geval is, moet u ook hier weer zorgen voor vol doende potscherven, tenein de te voorkomen, dat hét af- voergaatje verstopt raakt. De plant moet. ondiep ge plant. worden, terwijl de aarde niet vast mag worden aangedrukt,, want de lucht moet goed in het grond- mengsel kunnen toetreden. Vermenigvuldigen kunt u de plant, door deling. IN DE WINTER. In de wintermaanden stelt zij een temperatuur niet on der de 60' F zeer op prijs, dus een behoorlijk verwarm de kamertemperatuur, ech ter in het. volle licht. De plant houdt van een vochtige omgeving, dus kunt u haar het beste plaatsen op een omgekeerd schoteltje op een schaal. Zorg geregeld voor voldoende water in deze schaal, maar zorg er wel voor dat de plant, niet in het water staat. Gieten met, warm water is vereist. Geeft u uw plant een te donker plaatsje, dan komen er vrijwel geen bloemen te voorschijn. De afgesneden bloemen kunt, u lang goed houden op water. Er is nog een soort, deze VJ™onl veel grotere bloem scheden, maar voor kamer cultuur hebt u hieraan niets, deze moet n.l. in een warme kas worden gekweekt. De plant kan getroffen worden door de bladvlekken- ziekte. De oorzaak hiervan is meestal een te lage tem peratuur bij te hoge lucht vochtigheid. Een andere ziekte veroorzaakt bladvlek ken met een bruin, dood midden. Deze vlek is om geven door een gele rand. Om deze laatste ziekte te bestrijden moet u om de veertien dagen spuiten met 0,3 "o kopercarbonaat plus uitvloeier. (Nadruk verboden.) WELKOME AANVULLING Uit een en ander blijkt echter duidelijk, dat wij te doen hebben met twee gelijkwaardige geslach ten, die in verband met hun na tuurlijke eigenschappen en aan leg voorbestemd zijn elkaar aan te vullen en zo een harmonisch geheel te vormen. Ongetwijfeld zou de vrouw, die sterker blijkt te zijn dan men over het algemeen vermoedt, door een iets gewijzigde levens houding er toe kunnen bijdragen, dat de man een langer leven krijgt. Er zouden onder de man nen dan minder gevallen van be roerten, overspanning en derge lijke voorkomen. Een verstandig lid van het „zwakke geslacht" zal kans zien door haar rust en evenwichtig heid een gunstige invloed op haar onstuimige, van energie bruisende echtvriend uit te oefe nen, waardoor zij als het ware regelend optreedt in het belang van huwelijk en gezin. Zij be hoeft hierbij niet te domineren, hetgeen slechts zou leiden tot een onaangename geestelijke druk bij de man, maar kan stre ven naar een harmonieus samen leven van twee gelijkwaardige partners, die elkaar volkomen aanvullen en regelend op elkaar werken. Het sterke „zwakke geslacht" heeft een belangrijke rol in de wereld, (Nadruk verboden,). MODERNE BEHANDELING VAN BEDWATEREN „Alles hangt af van de eer- ste indruk die mijn familie van je krijgt", zei het meisje dromerig. „Als mijn moeder het goed vindt, zijn we al half klaar". De minnende jonkman aan haar zijde knikte instem- mend. „Maak je geen zor- gen", zei hij fier, „dat knap ik wel even op. Ik zal daar een verjaarsfeestje geven zoals ze nog nooit hebben ge- zien". Dat is het inderdaad gewor den. Het was de eerste keer dat de jongeman kennis zou gaan maken met zijn schoonfamilie. Zijn verjaardag leek daar een goede aanleiding toe. Hij zou de familie wel eens tracteren, had hij gezegd. Hij zou voor de dag komen zoals ze nog nooit had den gedroomd. Een soort van Blitzkrieg zou hij voeren. In één slag zou hij alle harten winnen. „Leen mij je bromfiets even", vroeg hij, „want er valt nog heel wat te organiseren". Het resultaat van deze orga nisatie bleek de volgende och tend, toen vóór dag en dauw een bloemist bij de a.s. schoonmoe der een reusachtige bos bloemen kwam brengen. Daarna bleef het de hele dag druk. Banketbak kers kwamen en gingen met koek en ijs en gebak. Slijters brachten flessen vol geestrijke dranken en kratjes bier. Niets was er vergeten, van de zoute pinda's af tot de dure sigaren toe. „Zo had je nou eigenlijk niet uit moeten pakken", sprak de a.s. schoonvader ontroerd toen die avond zijn jarige schoonzoon in spé voor hem stond. Maar deze wimpelde die opmerking losjes af. „Maakt niets uit", zei hij, „het geld moet toch rollen". Het werd een feest dat nog lange jaren in de familie-histo rie zal blijven geboekstaafd ais „het feest". Vrienden en verwan ten werden vorstelijk onthaald, en van de kliekjes alleen zou men naderhand nog twee nor male feesten kunnen vieren. „Ik wist niet dat je.zoveel geld had", zei zij naderhand trots. „Eerlijk gezegd: ik ook niet", antwoordde hij. Haar achterdocht werd ge wekt toen zij enkele dagen latei- bij de kapper kwam. Daar stond haar bloedeigen brommer voor de deur, keurig opgepoetst en glanzend ais nieuw, maar met de penning van de rijwielbewaar plaats nog aan het zadel. „Hoe komt u aan die brom fiets?", vroeg ze aan de dame die net onder de droogkap zat. „Dat is de mijne". „Kom, meisje", suste de dame minzaam, „dan vergis je je toch wel hoor. Mijn man heeft die plof enkele dagen geleden pas voor me gekocht, 't Is wel een tweede-handsje, maar hij is nog goed hoor. Hij heeft er tweehon derd gulden voor betaald". Plotseling werd het haar dui delijk waar het geld voor dat legendarische feest vandaan was gekomen. Zij rende naar de po litie. De politie spoedde zich naar de nieuwbakken verloofde. Die verdween met spoed in het huis van bewaring. Zeven weken heeft hij daar gezeten, en nu moest hij voor de rechtbank ko men. ,,'t Was toch ook haar belang dat ik goed voor de dag kwam", vond hij. De officier dacht daar anders over. Dertien weken met aftrek, waarvan zes voorwaardelijk vroeg hij. Dat heeft de royale minnaar gekregen ook. Boven dien bepaalde de rechtbank zijn voorwaardelijke ter beschikking stelling: als hij weer zulke rare dingen doet. wordt hij in een inrichting geplaatst. (Nadruk verboden.) Een ongewoon herfstpakje is deze creatie van Berg uit May- fair (Londen). De grijze ge ruite jas heeft een halve cein tuur aan de achterzijde, een grote wijde kraag en flinke, opgestikte zakken. De bijpassende rok is zeer nauw. Jonge mensen, die aan bedwa- teren lijden, zijn niet alleen een plaag voor hun onmiddellijke omgeving, waarschijnlijk lijden zij zelf het allermeest onder die kwaal. Ze kunnen niet uit logeren, ze kunnen niet naar een kolonie huis of naar een zomerkamp. Altijd is het dit euvel, dat hen bij zulk soort genoegens wreed de pas afsnijdt. In de naaste omgeving is het al bekend dat het een bijzonder hardnekkige kwaal is. Van alles is er in de loop van de tijd im mers al geprobeerd. Er zijn veel ruwe woorden ge vallen, er is soms heel wat slaag gegeven en straf uitgedeeld, maar het heeft niet geholpen. Na twee uur 's middags niet meer drinken, de warme maaltijd 's middags nemen; 's avbnds geen pap of fruit meer gebrui ken: het heeft niet gebaat. VAN ALLERLEI Nee, hardvochtig optreden kan alleen helpen om de kwaal te verergeren. Beperking van de vochtopname hoe nuttig ook als beginsel in deze leidt vaak niet tot het gestelde doel. Sommige artsen voelen iets voor toepassing van een hor moonpreparaat en wel van een geneesmiddel, dat een hormoon van de hypofyse bevat. Dit mid del dat in staat is om de vocht- vorming en daarmee ook de vochtafscheiding tegen te gaan, wordt toegediend in de vorm van snuifpoeder. Anderen hechten uitsluitend waarde aan psychische behande ling. Dit is ook wel logisch en deze therapie kan zeker tot het gewenste doel leiden. Bij een psychische behande ling moet er van de kant van de patiënt en van zijn gezinsleden de bereidheid zijn om langdurig met de dokter samen te werken. SNELLER SUCCES De vaste wil om alles te doen 'wat nodig is, wordt eveneens vereist bij een methode van ge heel andere aard: het zogenaamd „getimed" wekken. Het voordeel van deze behan deling is, dat er sneller succes van kan worden verwacht dan met de zojuist genoemde metho den het geval is. Niettemin dient een „kuur" met behulp van het speciale wek- apparaat en met inachtneming van het voorgeschreven noteren van de resultaten een paar maanden te duren Teneinde te worden gewekt op de kritieke tijd, draagt de pa tiënt 's nachts één der bandages, die hij zelf moet aanschaffen, terwijl het wektoestel zelf wordt gehuurd. In zulk een bandage zit een dun snoer. Door electrolytiseh contact wordt, bij het verschij nen van de eerste druppel vocht, een belsignaal opgewekt in de wekker, die aan het snoertje is aangesloten. ZICHZELF REDDEN Tegelijkertijd flitst een lampje aan, zodat het lichtknopje in de kamer gemakkelijk te vinden is; de patiënt kan zichzelf dan ver der redden. Op deze wijze wordt een reflex aangekweekt, die het mogelijk maakt dat de blaas zich alleen dan ontledigt al is de patiënt dat zelf wil en goed wakker is. Vanzelfsprekend moet het aan de behandelend geneesheer wor den overgelaten welke therapie er bij bedwateren zal worden toegepast. Dr. ALFREDA BRIEDÉ. '(Nadruk verboden.) Liefhebbers van de passie bloem kunnen nu bij bloe misten bloeiende planten krijgen. Deze zijn door hen gekweekt in de volle zon. Dat wil dus zeggen, dat ook u, als koper, deze planten zo zonnig mogelijk moet zetten, wilt u kans hebben op succes en genieten van de blauwe, violette, rode of witte bloe men. De passiebloem heeft het moeilijk als ze van de voch tige kassen wordt overge plaatst naar een huiskamer. Ze zal daar dikwijls bloem knoppen laten vallen voordat zij kans hebben gezien zich tot bloemen te ontwikkelen. Het is een soort klimplant, ze heeft dus vrij veel ruim- te nodig. Ze moet in een rui me pot gekweekt worden. De lange scheuten kunnen het best langs een gebogen vorm van ijzerdraad worden ge leid; ook kunnen een drietal stevige tonkinstokken in de pot worden gestoken, waar dan de lange ranken omheen geleid kunnen worden. Wij moeten er echter op wijzen, dat deze plant het binnenshuis niet zo goed doet, ze heeft het veel meer naar haar zin indien zij na half mei met pot en al bui ten in de tuin ingegraven wordt. Ze moet dan geplaatst worden op een beschutte doch wel zonnige plaats. Veel gieten is nodig en da gelijks sproeien is van groot helang. Het moet echter ge schieden met lauw water, want de plant heeft een hardgrondige hekel aan koud leidingwater. Elke week mesten, met de bekende kamermest. U weet het, de prachtige bloemen bloeien slechts één dag, maar daar staat tegen over dat bij een normale verzorging zich elke dag wel enige bloemen kunnen ope nen. Ongeveer half oktober moet de plant naar binnen en dan komt voor u de moei lijke tijd aan, n.l. de kunst om haar over te houden. Het meeste succes hebt u als u de plant niet te warm zet en aan de groei houdt. De normale kamerverwar ming 's winters kan ze niet verdragen, doch natuurlijk wil dit niet zeggen, dat een te koude temperatuur wel goed is. De kamer moet vorstvrij zijn, en mag des noods wel een beetje ver warmd zijn ook, maar vooral niet te warm. Wie b.v. een gashaard heeft, kan de plant wel in de koudste hoek van de kamer zetten, natuurlijk niet op de tocht. In de wintermaanden niet bemesten en slechts weinig water geven, dit zal tot ge volg hebben dat alle groene blaadjes geel worden en af vallen; dit is echter juist goed. De plant moet rust hebben, het is al voldoende indien de scheuten maar groen blijven, ze mogen niet inschrompelen. Vroeg in het voorjaar moeten de lange scheuten tot op de helft wor den teruggesnoeid. Zonodig moet de plant dan verpot worden in een wat ruimere pot. Indien zij kan genieten van de volle zon, zullen de nieu we ranken spoedig tot ont wikkeling komen. Vergeet niet de plant half mei naar buiten te brengen. (Nadruk verboden.) CROUK.TE was altijd een heel gezond kindje geweest. Behalve de gewone, ongevaarlijke kinderziekten had ze nooit iets gemankeerd. Gedokterd was er prak tisch nooit met haar. Wat er nu plotse ling met haar aan de hand was, daar begrepen de ouders niets van. Het kind klaagde voortdurend, nu over dit, dan over dat. Buikpijn, hoofdpijn, keelpijn, gebrek aan eetlust waren aan de orde van de dag. Aanstellerij was het ook niet, want ze moest herhaaldelijk overgeven. Dwongen ze haar tot eten, dan kwam alles er binnen het half uur weer uit. Ze sliep onrustig en werd 's nachts gil lend en transpirerend wakker. Het vreemdste was echter, dat de dok ter absoluut niets kon vinden, wat op een werkelijke ziekte wees. Iedereen stond voor een raadsel. En dat temeer omdat de omstandigheden juist zo wa ren, dat Froukje zich dubbel prettig en gelukkig moest voelen. Ze was enig kind en dit had de ouders wei eens verontrust. Een enig kind kwam beslist wat tekort en tot hun verdriet wisten ze, dat er geen broertjes of zus jes voor Froukje bij zouden komen. Dat had hen tenslotte met beide handen de gelegenheid doen aangrijpen, tijdelijk een meisje van haar leeftijd in huis te nemen. DE HANDEN VOL Het betrof het kind van een zaken relatie van Froukje's varier, die voor een jaar naar Amerika moest en graag zijn vrouw met zich mee wilde nemen. Met het oog op de school achtte men het ech ter beter, het achtjarige dochtertje in Nederland achter te laten. Tot voile be vrediging van beide partijen werden de dingen geregeld. Froukje's ouders dach ten hun kind een ware weldaad te be wijzen met dit huisgenootje. En toen het haar verteld werd, toonde Froukje zich ook werkelijk erg blij met het tijdelijke zusje. Maar juist kort na de komst van de kleine Ina waren die geheimzinnige ziekteverschijnselen bij Froukje opge treden. Moeder had nu de handen dub bel vol, want behalve haar zorg om Froukje had ze ook veel tijd en aandacht nodig voor Ina, die in het begin haar ouders natuurlijk erg miste en vaak ge troost moest worden. Dit bracht moeder toevallig eens tegen de dokter ter sprake, toen ze voor de zoveelste maal met Froukje bij hem was en weer te horen moest krijgen, dat het kind, zover hij kon constateren, niets mankeerde. DE OORZAAK „Wie is Ina?" vroeg de dokter. Moeder vertelde hem het geval en toen begon de dokter de dingen beter te be grijpen. „Die kleine meid eist dus heel wat van uw aandacht op", zei hij, „Dan geloof ik de oorsprong van Froukje's ziekte op het spoor gekomen te zijn. Het is een onbewust protest tegen de gang van zaken, waarmee haar innerlijk het niet eens kan zijn. Froukje is, zonder dat zij het zelf weet, doodgewoon jaloers op wat u van uw tijd en zorg aan Ina geeft. De aandacht, die Ina krijgt, eist ze voor zichzelf op. En de gemakkelijkste ma nier daarbij is de vlucht in de ziekte. Zulke dingen kunnen ook gebeuren, als er in het gezin een nieuwe baby komt, of als vader en moeder in onmin leven. Tegen alles, waardoor een kind zijn eigen rechten of zijn veiligheid be dreigd voelt, protesteert het innerlijk. En uit dat onbewuste protest kunnen allerlei ongewenste dingen voortvloeien. Soms gaan ze plotseling weer in bed plassen; soms gaat het op school op eens helemaal mis; of er komen vreem de ziekteverschijnselen, zoals bij Frouk je het geval is." „En wat moet ik ertegen doen, dok ter?" „Veel geduld hebben en heel veel lief de geven. De kinderen in alles laten delen en een beroep op Froukje doen, dat ze Ina moet helpen troosten, die haar ouders immers missen moet." MARCELLE. Over het algemeen wordt in ons land nog te weinig vis ge geten en dat is jammer, want vis bevat bijzonder belangrijke voedingsstoffen vis is b.v. zeer eiwitrijk en bevat verschillen de onmisbare vitamines en. voedingszouten) en- juist wan neer men de goedkope vissoor ten koopt heeft men die voe dingsstoffen in een zeer goed kope vorm. Meestal zullen de zoetwatervissen wat voordeliger zijn dan de zoutwatervissen, maar de voorkeur gaat toch meestal naar de laatsten uit. Dit komt waarschijnlijk omdat zoetwatervissen over 't alge meen meer graten bevatten en meestal naar de laatste uit. worden, wat velen een minder prettig werkje vinden. Men kan de schubben het beste verwij deren door een mes loodrecht op de vis te zetten en daarmee de vis dan van staart naar kop af te schrappen. (Wanneer men dit onder water doet vlie gen de schubben niet de hele keuken door!) Een vislucht kan men in de keuken zoveel mogelijk vermij den door bij het koken een vochtige doek tussen pan en deksel te leggen, öf wanneer men vis gaat bakken: het pa neermeel met geraspte kaas te vermengen. ZONDAG: Haring op toast, kalfsfricandeau, bloemkool, aardappelen, kruisbessen- vlaai. MAANDAGGroentesoep, vleesrolletjes rest koud vlees om staafje kaas ge rold). koolrabi, gebakken aardappelen. DINSDAGMergbroodjes, bleekselderij in jus, aardap pelen, hangop. WOENSDAG: Ravioli, spinazie, aardappelpuree, fruit. DONDERDAGGevulde papri ka's. rijst, peterseliesaus, vruchtensla met slagroom of yoghurt. VRIJDAGSlavinken óf gefar ceerde snoek, gemengde sla, aardappelen, gewelde boter, creamcheese cakes. ZATERDAG: Stoofpot: runder- poulet, aardappelen, prin- cessebonen en tomaten, drie in de pan. RECEPTEN Gefarceerde snoek De snoek koken, van de graten en het vel ontdoen. Het visvlees fijn maken en met wat ge smoorde ui, fijn gehakte pe terselie, peper, zout en noot, 2 sneden geweekt oud brood, een kluit boter en zonodig een scheutje visbouillon vermengen tot een niet te stijve massa en deze in de vorm van een snoek in een vuurvaste schotel leggen. Desgewenst de kop en de staart er weer aanleggen. Het geheel met een mengsel van paneermeel en geraspte kaas bestrooien, met boter bedruipen en in de oven gratineren. Creamcheese cakes Zandtaartvormpjes met piedeeg bekleden. 100 gram gare rijst, 1 theelepel bakpoeder, 100 gram suiker, 75 gram robijnen, 2 losgeklopte eieren, citroen rasp, iets noot, wat zout en een pakje creamcheese vermengen en de vormpjes hiermede vul len. De gebakjes in 20 min. in een matig hete oven gaar en goudgeel bakken.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5