VERKEER(D)POLITIE Beursoverzicht Niet te geloven! Voor dames vrouwelijke bediening Het rapport over majoor K's klachten Eric de Noorman De huid van de beer AUTORIJLESSEN DE VRIJE ZEEUW) Alledaagse cn Vicrdaagselopers zijn nog vogelvrij Verkeer regelen is moeilijk Wat gebeurde er in Amsterdam? En wat gaat er nu gebeuren? Open deuren gaan dicht Minder emigratie? Nog een toto. VAN DEN HEMEL REUZENKIKVORSEN IN DE POVLAKTE NEDERLAND TWEEDE IN KNOKKE LAGERHUISLEDEN „SPIJBELDEN" CHROESJTSJEF EN CUBA Drie kinderen elf jaar in huis door woningnood SEKOE TOERE BESCHULDIGT FRANSE OFFICIEREN 'Kater dag 30 juli 1960 3 Terwijl in Nijmegen en Apeldoorn de vlaggen wapperden en de enthousiaste wandelaars voortstapten langs weiden en wateren, bossen en beemden, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat vooi het andere wegverkeer een snelheidsbeperking in studie ge nomen Het is de toenemende verkeersonveiligheid, die in navol- gin van andere landen ook ten onzent waarschijnlijk zal nopen tot rigoureuze vrijheidsbeperkingen. DCiC zomer hebben de snelheklsmaniakken nog alle gelegenheid hun piimitieve instincten uit te leven. Eerst moet drs. Korthals de resultaten in het buitenland bestuderen, pas daarna volgt een procl in ons land en daarvan zal dan weer alhangen, ot er wette lijke voorscnrilcn zullen volgen. Opgepast dus. alledaagse en vier- daagselopers, u bent nog vogelvrij! Wel haast even vrij tuffen de bi omvliegen langs de Neuci- landse wegen. Dit verdroot de Bioemendaalse politie zo zeer. dat zij het voornemen heeft op gevat deze vrijbuiters die zon- aci enig rijbewijs het verkeer kunnen tei rorisei en, een ver- keerscursus te laten volgen. Er zijn geen kosten aan vei.jonden, zodat een dergelijk onderricht alleen maar voordelen heeft. Ge zien de capriolen van tali ijke ttci oude en Hei jonge brom fiets berijders zouden wij de minister willen aanbevelen ook in die richting eens na te den ken. Misschien kan er een klein bromdiploma verplicht gesteld worden.' GEEN TIJD Helaas heeft de politie in ver schillende gemeenten geen manschappen genoeg om alle verkeerszondaars bij de kraag te giijpen. Vooral in Amster dam licoben de dienaren van de heilige Hermandad wel iels be ters te doen. Zij moeten daar immers journalisten meesleu ren naar het kot, zodra ze door beruchte onderwereldfiguren worden afgetuigd. De arme he ren op de walleijes hebben toen al zo n last van die pottenkij kende persmuskieten. Als ze daar het verkeer nog moeten regeicn ook, raakt het prompt in de knoop, hetgeen een chauffeur ondervond, die van twee kanten verschillende aanwijzingen ontving en zich tengevolge daarvan twee maal oog in oog met een kortaange bonden „ordebewaarder"' oe- vond, die hem vanwege het slipt opvolgen van de orders geujk een proces-verbaal aan zegde en toen de chauffeur zich iwvaui veioiuscnuiüigen, mei oe- ter wist te doen dan hem in de auto terug te slaan, bijna de duim af te knellen en tenslotte met assistentie van een aantal collega's naar het bureau te ranselen. Ter illustratie diene, dat nog geen half uur later op hetzelfde kruispunt door een andere het publiek dienende diender een rijksambtenaar werd uitgevloekt met termen die wij hier maar niet zullen herhalen. Waarom? Omdat deze do aanwijzingen van een helpende verkeersagent volgde... Advertentie) AUTOVERHUUR Burg. Geillstraat 10, Terneuzen. Telefoon 2432 Gediplomeerde instructeurs VASTE MARKT Het Damrak sloot gisteren de beursweek af met een vaste stemming voor de internatio nale waarden. De handel was vooral in het begin van de beursduur tamelijk levendig, mede dankzij de buitenlandse orders. De Philipsaandelen wer den voor deze rekening ge kocht evenals de Unileverwaar- den, terwijl aandelen Kon. Olie door de arbitrage voor rekening van Parijs werden aangeboden. Dit verhinderde niet, dat de olieaandelen op ƒ128 bijna een gulden hoger noteerden, ver geleken met de vorige slotprijs. De vaste stemming van gister middag voor de hoofdfondsen was hoofdzakelijk het gevolg van de hogere slotkoersen die Wallstreet donderdag te zien had gegeven. Zoals bekend, werd aldaar het stortingsper. rentage voor de aankoop van effecten op krediet verlaagd van 90 tot 70 pet. Dit veroor zaakte in Wallstreet een gun stige stemming bij toenemende handel. De heer Keith Funston, voorzitter van de effectenbeurs in New York, dringt aan op een verdere verlaging van het stor tingspercentage tot 50 pet. Eer. en ander werkte gisteren een gunsige stemming op het Dam- rak m de hand. Pnilips, welk se, belangstelling tot zich blijft trekken van Amerika, no teerde op 1225 circa 27 punten boven de slotkoers van donder dag. Unilevers gaven op 905 een koersverbetering te zien van circa 8 punten en AKU's ver beterden bij een prijs van 540 circa 6 punten. Hoogovens we derom zeer kalm, kwam 6 pun ten boven de vorige slotkoers uit bij een notering op 783 De verlaging van cte vennoot schapsbelasting (slechts in een kleine kring ter beurze bekend/ werd als een licht hausse-mo tief opgevat. Het bericht over de verhoging van de dividend belasting werd ter beurze ge negeerci. Later op de middag werd de handel stiller en moes ten de hoofdfondsen een ge deelte van de behaalde koers winst afstaan. Tegen het slui ten van de beurs echter liepen de koersen wederom op en be landden op het openingsniveau In de scheepvaarthoek was het opmerkelijk stil en de koer sen gaven merendeels geringe <»;sten te zien vergeleken bij het slot van donderdag. In de cultuursector lagen cerificaten Deli en aandelen Amsterdam Rubber eerder gevraagd in de markt. Aandelen General-ban- den werden 5 punten hoger op 95 geadviseerd op de gunstige order-portefeuille. Staatsfond sen doorelkaar hoger bij toe nemende handel. In de lokale sector werden aandelen Indola op 580 a 585 (575) geadviseerd en de con verteerbare obligaties 5 punten hoger op 290. Deze aandelen behaalden donderdag in de lo kale afdelingen de grootste om zet met nominaal ƒ55.000. De beurs verwacht spoedig de eer ste halfjaarcijfers van deze maatschappij. Aandelen Cen trale Suiker kregen een hogere adviesprijs als nawerking op het gepubliceerde gunstige jaar verslag. Frans Smulders werd een paar punten lager op 120 geadviseerd. Overigens was het in de lokale afdelingen zeer rustig mede in verband met het naderende weekeinde. Prolongatie 3' 2 pet. BEURSINDICES Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. etc. Algemeen 27/7 28/7 29/7 603.83 599.24 606.76 311.87 312.90 315.73 160.23 158.48 159.36 200.72 200.88 203.33 151.07 151.29 152.31 407.16 405.16 409.77 NABEURSKOERSEN AKU 540—543 gel. Slot 541 (538V2) Kon. Olie 129.80—131.60 slot 131.50 (127.80) Philips: 1239—1250 gel. slot 1249 (1223%) Unilever: 908—912 gel. slot 911 (904) Hoogovens 783—787 slot 786 780/2 OPEN DEUREN MOETEN DICHT Gelukkig woiden er wel maat regelen getroffen ten aanzien van de wijd openstaande psy chiatrische inrichtingen. Binnen kort worden instructies ver wacht van de regering ter voorkoming van nieuwe aansla gen en aanrandingen door los lopende verpleegden. Het zal er wel op neer komen, dat de open inrichtingen althans het eerste jaar geheel en na dien zo veel mogelijk gesloten olijven voor veroordeelden, die ter beschikking van de regering zijn gesteld. Pas na volledig on derzoek cn 11a het eerste jaar zou een patiënt een zekere be wegingsvrijheid mogen gaan ge nieten, doch dan moeten de be handelende geneesheren zeker zijn van hun zaak. Dan zal het nog wel eens kunnen voorko men, zo vrezen wij, dat onbe trouwbare lieden te vroeg op de maatschappij worden losgelaten, maar het begin is er dan. Aan de heren medici de verantwoor delijke taak niet alleen te wa ken over de gezondheid van hun patiënten, doch ook over de eerbaarheid en het leven van de Nederlandse maagd. Reeds heeft de directeur van een psychiatrische inrichting in den lande verklaard de deuren inderdaad te zullen sluiten. Hij bedoelde evenwel voor goed. Als een dergelijke maatiegel af komt. wil hij de verantwoorde lijkheid niet meer aanvaarden. De vraag rijst, of hij wel de ver antwoording wil dragen van de wandaden der rustig ronddolen de en in 't rond dodende psy- chopathen SPAKEN IN HET WIEL Mogen er minder vaklui emi greren? Deze vraag verontrust onze ministerraad, die daarom een advies vroeg bij de Raad voor de Emigratie. Nederland kan op het ogenblik de goede werkkrachten best zeil gebrui ken, dus wordt er wellicht bin nenkort een stokje gestoken in het nog altijd voortmalende emigratiefad. Ook het rad van fortuin staat nog stil. Het is de vraag ol de sporttoto wel zo snel kan gaan draaien als de goklustigen en sportminnenden dat willen. De Eerste Kamer moet de nieuwe regeling nog goedkeuren en de minister wil maar een enkele tijdelijke vergunning algeven. Omdat zoveel nog onzeker is, hangt de gehele organisatie van de nieuwe wettelijke toto nog aan losse schroeven en vage toezeggingen. Niet alleen een prijs van meer dan honderd duizend gulden is onmogelijk gemaakt, maar ook die van vijftig mille is voorlopig nog on bereikbaar. Reuzenkikvorsen met een ge wicht van naar schatting zeven tot acht kilogram bevolken op het ogenblik de Italiaanse ri vier de Po ter hoogte van San- guigna in de provincie Parma. Deze merkwaardige dieren die bij de plaatselijke bevolking groot opzien baren, maken een geluid dat op brullen lijkt, en zijn ongeveer vijftig centimeter lang en bijna even breed. Aangenomen wordt dat de bij Sanguigna waargenomen kik kers van dezelfde soort zijn als die welke een paar jaar geleden bij Ferrara werden gezien. Drie personen kon den vrijwel onge deerd dit wrak ver laten, nadat het tussen twee grote vrachtwagens als het ware geman geldwas. Het ongeluk ge schiedde dezer da gen op een autoweg nabij Le Havre in p, Frankrijk: Mevrouw Veran achter het stuur, met haar man en haar neef als passagiers, passeer de een grote vracht wagen met aanhan ger, toen plotseling van de tegenoverge stelde kant een an dere, tien tons, vrachtauto aan kwam. Remmen zou niet meer baten, dus stuurde mevr. Veran op het nau welijks één meter brede gangetje tussen beide auto's af. De personenwagen werd aan de zijkanten gegrepen en vernield. Niet te geloven, dat de inzittenden er zo goed afkwam,en! Duitsland heeft donderdag avond de tweede beker van Europa gewonnen in het zang- toernooi in het Casino-Kursaal van Knokke-Zoute. Duitsland behaalde 445 pun ten, tegen 421 punten voor Ne derland, België was 3de, Frank rijk 4de, Italië 5de en Engeland 6de. ïsstm Wederom heeft een groep tegenstanders van de H.-bom een actie gevoerd op een Britse luchtbasis; ditmaal die van Finningbly bij Doncas- ter in het graafschap York shire. O.m. verspreidden de betogers pamfletjes in de wo ningen van het gehuwde luchtmachtper soneel. Door politieagenten werden zij van de basis verwijderd, hetgeen er in vele gevallen op neer kwam, dat de demonstranten moesten worden weggedra gen.... Uit de foto blijkt, dat er voor de dames onder hen vrouwe lijke bediening aanwezig was.... Later werden zij ge waarschuwd, dat opdracht was gegeven hen bij een ver dere poging te arresteren. Naar aanleiding van de uit slag van de stemming waarmee het Lagerhuis donderdag de benoeming van Lord Home tot minister van Buitenlandse Za ken heeft goedgekeurd dreigt in politieke kringen in Londen een schandaaltje te ontstaan. De Labourpartij heeft name lijk verklaard dat zes conserva tieve afgevaardigden hunwoord hebben gebroken. Zij hadden op verzoek van zes Labour- afgevaardigden die de vergade ring wilden bijwonen beloofd niet te zullen stemmen; zonder hun collega's hiervan in kennis te stellen woonden zij de ver gadering wèl bij en stemden tegen de motie van afkeuring van Labour. De motie werd met een meerderheid van 112 stem men verworpen. Het is thans niet uitgesloten dat Labour zijn afgevaardigden zal verbieden afspraakjes aan te gaan die het mogelijk maken een vergadering van het Lager huis niet bij te wonen zonder dat de gevestigde stemverhou ding in gevaar komt. Overigens is het Lagerhuis vrijdagmiddag voor drie maan den met reces gegaan. De Russische ambassade te Mexico heeft donderdag mee gedeeld dat de Russische mi nister-president, Chroesjtsjef, niet naar Cuba zal gaan voor dat de Cubaanse premier Fidel Castro, de Sowjet-Unie zal hebben bezocht. Volgens de ambassade schrijft het diplomatieke gebruik voor dat eerst het bezoek van de eerste plaatsvervangende pre mier Mikojan aan Cuba wordt beantwoord voordat Chroesjt sjef naar Havanna kan komen. „Het rapport dat drie hoofdof ficieren van de koninklijke land macht hebben uitgebracht aan de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. le Fèvre de Montigny inzake de beschul digingen die de reserve-majoor der intendance H. E. I. H. K. heeft geuit in zijn nota aan de Tweede Kamer jegens de direc teur-generaal van het ministerie van Defensie, de heer W. J. Kaldenbach, is geen geheim rap port, zoals een ochtendblad uit heeft geschreven, maar een in tern rapport, zo heeft de staats secretaris van Defensie, luite nant-generaal b/d R. M. R. Cal- meyer, op een persconferentie medegedeeld. „De chef van de generale staf vond de beschuldi gingen, die majoor K. heeft ge uit, zo ernstig dat hij drie hooid- oilicieren verzocht hem hierover voor te lichten. Deze officieren waren generaal-majoor F. O. B. Musch, iuitenant-kolonel mr. P. Westerdijk en iuitenant-kolonel ir. F. Th. Segers." „Deze drie hoofdofficieren hebben alleen een onderzoek in gesteld naar de waarheid of on waarheid van deze klachten", al dus de staatssecretaris. „Naar aanleiding van dit rapport heelt de chef van de generale staf een gesprek gehad met majoor K. Hij meende dat er geen aanlei ding was bijzondere maatregelen tegen majoor K. te treffen, het geen geenszins inhoudt dat de beschuldigingen van majoor K. juist waren. De chei van de generale staf heelt aangenomen, dat majoor K„ toen hij in juli 1959 zijn nota aan de T weeue Kamer aanbood, waarin hij oe heer Duyvennan en Kolonel Kal denbach beschuldigt, in een staat van grote emotionaliteit ver keerde. rnj nam op grond daar van aan dat de geuite beschuldi gingen dooi majoor K. niet te Kwader trouw waren gedaan." Nadat de staatssecretaris her haaldelijk ter perseonierentie was gevraagd 01 de beschuldi gingen van majoor K. dan on juist waren, antwoordde hij dat dit inderdaad zo was. Als voor beeld gaf hij de beschuldiging van majoor K. dat de directeur- generaal een persoonlijke brief aan de heer Van Bentnem had geschreven, met aanhef „amice", waarin de directeur-generaal de heer Van Benthem zou hebben verzekerd dat de verlenging en wijziging van een contract, dat tenslotte op 1 juni 1954 is inge gaan, zeker tot stand zou komen. Deze brief is nooil gevonden. Het blijkt nu dat majoor K. van iemancl had gehoord dat de direc teur-generaal deze brief had ge schreven. Deze „iemand" had het zelf gezien. Maar die „iemand" is niet gevonden. De heer Van Benthem zegt de brief niet ontvangen te hebben. De directeur-generaal ontkent hem te hebben geschreven. De staatssecretaris zeide ver der dat de chef van de generale staf in het gesprek majoor K„ die sinds enige maanden werkt bij de intendance in Amsterdam een normale overplaatsing 59) „Olof," zegt Winonah scherp, „hoe kom jij hier...?" „Hjj vluchtte naar ons toe," grijnst de Joms, „dat w(j aan Er- wins kant staan, wist hij nog niet. We brengen hem u hier met de groeten van Krake, onze hoofd man, die meteen laat vragen, waarom de boot, die Erwins schip vergezelde, nog niet terug is." „Ach, ja, ja," mompelt Wino nah, met een blik op Olaf, die het aan te zien is, dat hij zich dood ongelukkig voelt. Hij wenkt een krijger en beveelt deze de Be renjager voorlopig in een zijver trek te brengen, hetgeen de Joms met kennelijke verbazing aan hoort, „waarom niet in de kerker met hem," gromt de aanvoerder. „Omdat er gevaarlijker vijan den z(jn op het moment," ant woordt Winonah. „De vijand, die ook de vijand van de Joms is, want hp doodde de drie enige Joms, die over waren na de schipbreuk." En snel stelt ze de aanvoerder van de toestand op de hoogte. „De dood aan Gurd," roepen de aanwezige Joms, „we zullen blijven om de burcht te verdedi gen, zolang Erwins krijgers ei niet zijn. En inmiddels staart de wachter op de trans scherp naar de grote stofwolk aan de woudrand... dan geeft hii hel alarm. „Die schurk met een bende krijgsvolk," schreeuwt hij, „sluit de poort!" heeft gewezen op de onjuistheid van zijn handelingen. De commissie-Koersen, die gis teren haar tweede rapport heeft uitgebracht, heeft inzage van het interne rapport gekregen. De heer Koersen had de staats secretaris erom gevraagd. De heer Calmeyer gat toestemming. De heer Koersen heeft dit rap port laten vermenigvuldigen en ter bestudering aan de leden van de commissie gegeven. Aan het begin van de perscon ferentie zeide de staatssecretaris dat het ochtendblad ernstige be schuldigingen jegens hem heeft geuit. „Als deze waar zouden zijn, zou ik geen dag langer in mijn functie kunnen blijven", zei de hij. „Een staatssecretaris zit in een glazen huis. Hij heeft het vertrouwen van het volk nodig. Mijn reactie op deze beschuldi gingen was daarom de pers bij een te roepen, om door haai' het volk te kunnen bereiken." „Ik ben zeer pijnlijk getrof fen", zo zei hij later, „door de aanvallen van majoor K. op een van mijn meest gewaardeerde medewerkers, de heer Duyver- man. De heer Duyverman heeft lange jaren met grote ijver en toewijding zijn werkzaamheden verricht. Ik heb volledig vertrou wen in de heer Duyverman."' Een Canadese geschei- den vrouw met zes kinde- deren heeft drie kinderen elf jaar binnenshuis ge- houden in verband met de woningnood. De moeder verklaarde tegenover de politie en ambtenaren van kinder- zorg. die de kinderen (twee meisjes van dertien en achttien jaar en een jongen van veertien) heb- ben weggehaald en naar een ziekenhuis overge bracht, dat zij ze verbor- gen had gehouden, omdat het zo moeilijk was een huis voor een groot gezin te vinden. Zij had een houten huis van twee ver- diepingen gehuurd, na tegenover de eigenaar te hebben verklaard, dat zij drie kinderen had. De kinderen die teza- men in één groot bed op de bovenste verdieping sliepen, mochten zich vrij in het gehele huis be- wegen. Zij mochten zich echter niet buiten ver- tonen. De ambtenaren van kin- derzorg verklaarden dat de kinderen leden aan de gevolgen van verkeerde voeding en dat zij onvol- groeid waren. Zij konden ook niet behoorlijk spre ken of lopen. De veertienjarige jon- gen was nog geen 1.20 m lang. Het meisje van achttien jaar zag eruit als dertien. In het huis werden ook een vijftiental katten aan- getroffen. De president van Guinee, Se- koe Toere, heeft een aantal Franse officieren beschuldigd van samenzwering tegen de on afhankelijkheid van zijn land. Deze officieren zouden thans in Gambia en Portugees Guinee „contacten leggen". De samenzwering zou deel uitmaken van een complot in verband waarmee aan het be gin van dit jaar drie personen ter dood en anderen tot lang durige gevangenisstraffen wer den veroordeeld op beschuldi ging door geweldpleging wan ordelijkheden te hebben willen veroorzaken. Toere wilde Frankrijk niet verantwoordelijk stellen voor de samenzwering omdat dit land in politieke en andere op zichten verdeeld is. De verant woordelijkheid berust bij en kele leden van het leger, aldus de premier van Guinee.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3