UIT DE PROVINCIE Zweden en Eisenhowers kritiek op het socialisme Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De huid van de beer Russische politie houdt Amerikaanse student vast AGENDA GRATIS AUTOOTJES WAÏ TERNEUZEN AXEL. BOSCHKAPELLE. GOES ZAAMSLAG j Met de bajonet het geweer RECHTBANK MIDDELBURG Minister Gilson: TROEPEN NIET ZONDER MEER UIT KONGO TERUG neem ook mee op vakantie je kunt nooit weten H. Hf gesl Hole! Am gesl Kapper ljseba grote weekei reklan 98 39 39 88 faE.A.l HET AMBTSJUBILEUM VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN Zoals wij reeds eerder be richtten, zal het provinciaal be stuur van Zeeland op 1 augus tus a.s. aan de Commissaris der Koningin ter gelegenheid van diens 12%-jarig jubileum een receptie aanbieden. Deze recep tie, die zich ongetwijfeld in een druk bezoek uit alle lagen der bevolking zal mogen verheugen, wordt op die dag van 15 tot 18 uur gehouden aan boord van de provinciale veerboot „Prinses Irene". Dit fraaie schip zal daar toe ligplaats kiezen aan de 2e binnenhaven te Vlissingen. De ingang bevindt zich aan de Prins Hendrikweg. In de loop dezer receptie zal tevens het huldeblijk uit naam van de gehele Zeeuwse bevolking worden aangeboden door het Comité van Aanbieding, het welk is samengesteld uit de leden van Gedep, Staten en de fractievoorzitters uit de Provin ciale Staten. Met het oog op het te verwach ten groot aantal bezoekers is geen officiële kleding voorge schreven. Naar men ons van de zfjde van het aanbevelingseomi- té mededeelt, kan men met een eenvoudig wandelcostuum vol staan. JAARVERGADERING „VREDERUST" TE BERGEN OP ZOOM Woensdag had in „Vrederust" te Bergen op Zoom de 56ste jaarvergadering plaats van de Vereniging tot Christelijke Ver zorging van Geestes- en Zenuw ziekten in Zeeland. Aan de vergadering ging een wijdingsbijeenkomst vooraf, wel- jfce geleid werd door de Geref. predikant te Vlissingen, ds. P. Homburg. De vergadering werd geleid door de voorzitter, de heer A. H. S5. Stemerding te Souburg. Bij bestuursverkiezing werd ■Se aftredende penningmeester, de heer J. W. v. 't Hoff te St. Laurens, herkozen. In de vacature wegens perio- dïeke aftreden werden gekozen ds. Postma te Kamperland, I. Ph. v. d. Plasse te Goes, I. de Feij- ter Wzn te Axel, ds. S. van Wouwer te Serooskerke en J. W. t. d. Doel te Zierikzee. De heer I. de Feijter Wzn is gekozen in de plaats van de heer D. Kodde te Zoutelande. In de namiddag werd voor de deelnemers aan de vergadering •een gevarieerd programma af gewerkt door de personeelsver- gniging van Vrederust. Auto slipte. Donderdagmorgen omstreeks zes uur was de heer I. v. d. S. alhier zo onfortuinlijk met zijn auto op de nieuwe asfaltweg nabij Driewegen te slippen met liet gevolg dat de wagen met kracht tegen de muur van het bedrijf van de firma Fieret op botste. Dokter Van Breda Vriesman, geassisteerd door enkele bewo- jaeTS van Driewegen, slaagde erin de bestuurder uit zijn be narde positie te bevrijden, waar na hij hem ter observatie naar het Juliana-ziekenhuis over bracht. Na het onderzoek kon de heer v. d. S. naar zijn woning worden vervoerd. De auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Jubileumbijeenkomst cis. Kuiper. In de Gereformeerde kerk in de Kerkdreef had woensdag avond een druk bezochte samen komst plaats ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van ds. A. Kuiper. De samenkomst werd geleid door de heer P. van Alten, voor zitter van het jubileumcomité. Na Schriftlezing en gebed sprak de heer Van Alten ds. Kuiper toe. Hij schetste de predikant als iemand die zijn werk in de ge meente zeer ambitieus en altijd gewetensvol heeft verricht. Van de 25 jaar die U tot de ambts bediening bent geroepen, zei spreker, hebben wij U 9 jaar in ons midden mogen hebben. Gij rijt voor ons steeds een voorgan ger geweest en wij hopen dat dit zo mag blijven. Na deze toespraak zong de gemeente de jubilaris toe: „Dat 's Heren zegen op Uw daal". Vervolgens sprak de vice- voorzitter van de Kerkeraad, de heer L. Marijs, die symbolisch de geschenken van de gemeente overhandigde. Het was een mo torrijwiel voor de „buitendienst" en een haard voor de „binnen dienst", zoals spreker humoris tisch opmerkte. Ds. Krytenburg te Zaamslag, sprak namens de classis en de collega's. Hierna volgde nog een rij van sprekers onder wie vertegen woordigers van ds. Kuipers vroegere gemeente Onnen en Heemse, wethouder C. de Put ter namens het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van di verse kerkelijke verenigingen. Ds. Kuiper sprak het slot woord en dankte allen hartelijk. „Veel goede en gemeende woor den zijn gesproken, mooie ca- deuax zijn geschonken. Dit alles is gedaan ter waardering van mijn arbeid. Dit werk heb ik met liefde gedaan en zal het blijven doen. Maar ik heb dit gedaan omdat ik wist dat ik dit mocht doen van Hem in wiens dienst wij ten slotte allen zijn". Deze jubileumsamenkomst werd besloten met het zingen van Ps 77 7. Geslaagd Te 's Hertogenboseh slaagde voor het examen Algemene Vrouwelijke Vorming meji. T. Mangnus, alhier. „Mensen sterven overal". Gedurende de afgelopen drie dagen zijn in Rilland-Bath door de Belgische filmmaatschappij „Compagnie de production Cine- matographique Beige" (Cinebel) opnamen gemaakt voor de film „Mensen sterven overal". Tijdens een persconferentie die donderdag in het gemeentehuis van Rilland-Bath is gehouden, heeft de directeur van genoem- de maatschappij, de heer H. Broekaert, een uiteenzetting ge geven over deze film, die speelt in de bezettingstijd. De heer Broekaert drong aan op nauwe samenwerking tussen deze nog jonge Belgische filmmaatschap pij en de Nederlandse filmmaat schappijen. De première van „Mensen ster ven overal" zal in de loop van oktober worden gegeven in Gent en vermoedelijk tegelijkertijd in Amsterdam. „De Volharding:" op 't Veer. Woensdagavond trok de mu ziekvereniging „De Volharding" naar het buurtschap Veer om aldaar op twee verschillende plaatsen marsmuziek ten gehore te brengen. Er bestond voor deze concerten grote belangstel ling. De buurtbewoners 'betuig den hun dank aan de leden van „De Volharding" door het aan bieden van consumpties. Na afloop van de concerten werd door de buurtschap het verzoek tot „De Volharding" ge richt deze zomer nogmaals een concert op het Veer te geven, aan welk verzoek van de zijde van de muziekvereniging zo mo gelijk gehoor zal worden gege ven. Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der Rijkspolitie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aange geven, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter staande adressen: vulpen met étui, Pol- derstr. B 167; nylonkous, Ach- terstr. 1; witte dameshand schoen, Polderstr. 31. Ook in Boelawajo, de tweede stad van Zirid-Rhodesia,:wordt het stadsbeeld beheerst door tot de tanden gewapende mi litairen. Enige dagen geleden vonden er botsingen plaats waarbij negen mensen ge dood werden. Daarna hebben Rhodesiaanse territoriale troepen sleutelposities in de stad bezet. De deed rechtbank te Middelburg gisteren uitspraak in de zaak tegen het echtpaar De B. D. uit Sluiskil, dat in de zomer van 1959 werd gearresteerd we gens het plegen van en mede plichtigheid aan zedendelicten met minderjarige meisjes, die bij het echtpaar hun vakantie door brachten. De B. werd veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaar delijk; zijn echtgenote tot 6 maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Inbraak in de huishoud school te Terneuzen Gisteren stond voor de Mid delburgse rechtbank terecht F. S. uit Terneuzen, die er van wordt verdacht in januari van dit jaar een inbraak te hebben gepleegd in de landbouwhuis- houdschool aan de Leeuwenlaan te Terneuzen. Tegen de verdachte, die hard nekkig ontkende aan de in braak schuldig te zijn, eiste de officier van Justitie, mr Th. Le- bret, een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van voor arrest. Uitspraak in deze zaak binnen 14 dagen. De Russische politie heeft zeven Amerikaanse studenten vier uur in een hotel te Moskou vastgehouden nadat zij hadden geprobeerd exemplaren van het in de Russische taal gestelde blad „Amerika" te verspreiden. Een der studenten slaagde erin te ontsnappen en stelde de Amerikaanse ambassade op de hoogte. Een lid van de staf be gaf zich onmiddellijk naar het .Zander enig plezier heeft Zwe- 'den zich herkend in het „tame lijk bevriende Europese land" mei een socialistische regering ans een groot aantal alcoholici en -zelfmoordenaars, dat Eisenhower «jp de conventie van de republi keinse partij noemde als het slechte, voorbeeld. de. meeste leden van het Zweedse kabinet zijn op IJs land waar zij een bijeenkomst wan. de Noordse raad bijwonen. De koele en onbehaaglijke .ïtilte die in regeringskringen in •Stockholm heerst is slechts werbroken door de minister van Defensie. Swen Andersson, die tegenover een verslaggever van 'de- liberate „Dagens Nyheter" ■verklaarde dat men slechts blij iaa zijn dat Eisenhowers Ambtstermijn spoedig voorbij is^ wanneer bij Zweden bedoel de, Tlooi. de Stockholmse pers riestaat ar. niet de minste twijfel aan dat Eisenhower Zweden heeft, bedoeld. Alle bladen heb- •ben. heftig gereageerd, te meer daar over anderhalve maand .verkiezingen worden gehouden. „Eisenhower noemt Zweden als het slechte voorbeeld" zet de regeringsgezinde „Stock- hrdms Tidningen" boven het /bericht, „Eisenhower schildert Zweden af als een verschrik king" meldt de „Dagens Ny- fcteter" over vijf kolom. In een hoofdartikel merkt dit blad jioorts op„Eisenhower komt de conservatieven te hulp". „De minister van Buitenlandse Za ken Unden heeft thans de ge- itegenheid om in naam van de neutraliteit energiek op te tre den. Hij zou in zijn protestnota kunnen opmerken dat wij in Zweden niet gewend zijn aan ®en dergelijke toon van gene raals". Het conservatieve „Svenska Dagbladet" grijpt Eisenhowers verklaring met het oog op de verkiezingen aan„Socialis tisch Zweden, een slecht voor beeld". De meeste waarnemers zijn het er over eens dat Eisenho wers opmerking slechts voor binnenlands gebruik is bestemd en met het oog op de presi dentsverkiezingen werd ge maakt. Op de republikeinse conventie van 1952, eveneens in Chicago, sprak Eisenhower over „de morele ontbinding van Frankrijk". Ook deze uitspraak verwekte opschudding, te meer daar Eisenhower commandant van de Shape in Parijs is ge weest. „Ik kan niet aanvaarden dat onze militaire eenheden zonder racer de plaats ruimen voor de troepen van de Verenigde Na ties. Uit talrijke plaatsen in Kongo wordt nog om hulp ge roepen en ik ben ervan over tuigd, dat er nog personen zijn in verafgelegen plaatsen, die op onze bijstand wachten". Dit heeft de Belgische minis ter van Landsverdediging, Gil son, donderdagavond voor de Belgische radio en televisie ver klaard. „Eerst moet ik uitdruk kelijk de verzekering krijgen dat de taak van onze eigen militai ren snel en doelmatig door de internationale contingenten zal worden overgenomen." Minister Gilson zei dit woens dag aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties te hebben meegedeeld. Hij verklaarde het Belgische volk te kunnen mee delen, dat „zijn bezorgdheid werd begrepen". De minister sprak de hoop uit, dat de waarborgen, die hij voor de Belgen in Kongo had geëist, zullen worden verkregen. „Eerst als dit is gebeurd, zai ik onze soldaten, die op een zo schitterende wijze hun taak heb ben vervuld, naar huis terug roepen". In het begin van zijn toe spraak bracht de minister hulde aan „de vele Belgen, zowel in de openbare als in de pariculiere sector, die niet hebben geaar zeld in deze tragische omstan digheden hun ongelukkige mede burgers te hulp te komen". „Wij beleven nog droeve ogen blikken", aldus besloot minister Gilson zijn toespraak, „maar on ze moedige en vastberaden jeugd staat borg voor een hoopvolle toekomst". hotel om vrijlating van de stu denten te verkrijgen. „Amerika" is een blad van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken -dat, krach tens een Amerikaanse Russische overeenkomst, in een oplage van 50.000 exemplaren in de Sowjet- Unie wordt verspreid. Ook op de Amerikaanse ambassade zijn, ten behoeve van bezoekers, num mers voorhanden. De studenten verspreidden het blad vanuit hun auto die zij voor het hotel hadden geparkeerd. Spoedig verzamelde zich een menigte om de auto, hetgeen de aandacht trok van een politie man die de studenten naar het hotel bracht. Ook gedurende het weekeinde werden zes Amerikanen enige tijd vastgehouden wegens ver spreiding van „Amerika". Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade deelde later mee dat slechts vijf perso nen bij het incident waren be trokken: drie Amerikanen, een Engelsman en een Westduitser. Zij werden vastgehouden op een politiebureau in de nabijheid van het hotel en in staat van be schuldiging gesteld wegens ver storing van de openbare orde. Hun is verzocht zo spoedig mo gelijk het land te verlaten. Adv. RIJNAAK LEK GESTOTEN De uit Luik afkomstige Rijn aak „Bonheur" (400 brt.) is donderdagmiddag in de Wees- pertrekvaart nabij de Duiven- drechtse brug in Amslerdam lek gestoten. Het schip is ver moedelijk tegen een uit een aan de kant liggend vlot ste kende stalen buis gevaren. De brandweer pompte het lang zaam zinkende schip leeg, waarna twee sleepboten de Rijnaak tegen de kant zetten. Het gat zal ter plaatse proviso risch worden gerepareerd. De „Bonheur" was met een lading slakken en zand op weg naar de Nessersluis in Amsterdam. Het scheepvaartverkeer op de Weespertrekvaart was van on geveer half drie tot zes uur ge stremd. Uit een door de rijkspolitie te water ingesteld onderzoek is gebleken dat de stalen buis waarop het schip is lekgevaren ongeveer IV: meter onder de waterspiegel lag. AUTO TEGEN BOOM: TWEE DODEN Doordat door nog onbekende oorzaak gistermorgen om streeks half vijf een personen auto op de rijksweg Breda-Til- burg onder Molenschot tegen een boom reed, kwamen de 25- jarige Tilburger A. C. Timmer mans en zijn 21-jarige verloofde mejuffrouw P. J. Willemse uit Breda om het leven. De derde inzittende van de auto. de 17- jarige mejuffrouw J. Willemse is mat een schedelbasisfractuur en twee gebroken benen naar het Bredase St. Ignatiuszieken- huis overgebracht. Voor haar leven wordt gevreesd. Het drietal kwam van een bruiloft in Arnhem en was op weg naar Breda. CREDIETBEMIDDELAAR AANGEHOUDEN WEGENS FRAUDE De Haagse politie heeft de 44-jarige G. J. de V. uit Voor- VRIJDAG 29 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Dr. Petra speelt het klaar." Zuidersportpark, 7 uur: Rijkswaterstaat II—Scheeps werf. ZATERDAG bO JULI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Dr. Petra speelt het klaar." Concertgebouw, 8 u.: „Mis dadige meisjes." AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Sapphire, het meisje uit de Tulip-bar". ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 uur: Zaamslag IAZW II. burg, procuratiehouder van een in Den Haag gevestigd assuran tie- en crecUetDedrijf, aangehou den op verdenking van iraude. Hem wordt verweten, dat hij sinds lange tijd met auto's straf bare manipulaties heeft gepleegd. Hij zou gehuurde of op afbeta ling gekochte wagens hebben verkoent, met verzekeringsgeld van derden auto's hebben ge kocht en crediet te hebben ver leend op wagens, die met be stonden. Maandag werd hij aangehou den, na een aangilte van een autoverhuurder, wiens verhuur de wagen was verkocht in Am sterdam. In de tussentijd echter, zo bleek, was de auto reeds ook met medeweten van De V. aan een Hilversumse inwoner door verkocht. Tientallen aangiften komen sinds de aanhouding van De V. bij de politie binnen. De schade aan derden zou in de tienduizenden guldens lopen. DRIE KINDEREN DOOR SLIPPENDE AUTO GEGREPEN Een slippende auto heeft gis termorgen in Berlicum drie kin deren uit het gezin Pennings ge grepen. Voor het leven van het jongste kind, een kleuter van twee jaar, wordt gevreesd. Het ongeluk gebeurde in een gevaarlijke bocht in de provin ciale weg te Berlicum. De drie kinderen, resp. twee, drie en zeven jaar oud, werden door de auto gegrepen en over de heg langs de weg geslingerd. De be stuurster van de auto, mej. M. W. uit Berlicum, kreeg een shock. De auto vloog tegen een lichtmast. KIND VERDRONKEN Woensdagmiddag is het twee en een halfjarig jongetje Leen- dert Plug uit de Grahamstraat te IJmuiden verdronken in de vijver voor het cultureel gebouw aan het Moerbergplantsoen. Het kind was omstreeks twaalf uur met een bal buiten gaan spelen en werd even daarna vermist. De politie werd gewaarschuwd, die dé buurt afzocht. Om kwart over twee zag men de bal drijven in de vijver, die dichtbij de Gra hamstraat ligt en die ongeveer twee meter diep is. Politieagen ten doken en haalden even later het kind naar boven. DODELIJKE VAL DOOR GLASRAAM Donderdagmiddag is in Vlaar- dingen de 17-jarige Rotterdamse werkstudent H. C. G. de Koning door het glazen dak van een loods der Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek Vlaardingen gevallen en op een dertien meter lager gelegen be tonnen vloer terecht gekomen. Hij was op slag dood. De student, die elders in de fabriek te werk was gesteld, heeft kennelijk op het dak een kijkje willen nemen. Hij is ver moedelijk dichtbij het draad glasraam uitgegleden. Advertentie.) 10 Merken verschillend nummerborden 58. Terwijl de rover en zijn handlangers onverrichterzake te rugkeren, weten ze niet, dat In- grids val gestuit is, doordat haar kleding bleef haken achter een uitstekende rots. Hoewel iedere beweging haar een vreselijke pijn bezorgt, slaagt het meisje erin, zichzelf op te trekken uit haar gevaarlijke positie en, zij het met duizelend hoofd, begint zij ver beten aan de afdaling iii het ra vijn. Inmiddels staat Winonah onge rust bij het venster en tuurt op het pad, waarlangs Ingrid ver trokken is. Als Erwin maar naar haar luisteren wilen terug keert op tijd Ze wendt het hoofd om, als een oude krijger binnentreedt en fronst de wenkbrauwen als ze hem verstolen ziet grijnzen. „Hier is een hoofdman der Joms" mompelt de man „met eheh Met een gevangene", valt de Joms in en op een teken wordt een brede gestalte naar binnen geschoven, die zich met gebogen hoofd achter hem pro beert te verschuilen. Winonah houdt de adem in: Dan stoot ze uit OLAF VERMISTE MAN DOOD GEVONDEN Donderdag is in het kanaal Wessen-Nederweert onder de gemeente Thorn het stoffelijk overschot gevonden van de 38- jarige ongehuwde Maarheeze- naar L. J. Kirkels, van beroep tegelzetter, die reeds enkele dagen werd vermist. Zondag rond twaalf uur werd hij met zijn auto voor het laatst in Uden gezien. Het stoffelijk overschot ver toonde een hoofdwonde, die waarschijnlijk is veroorzaakt door een scheepsschroef. De auto is nog niet teruggevonden. DODELIJKE ONGEVALLEN Tengevolge van een gister ochtend op het kruispunt Ja- cobmarisstraat-Brouwersdijk te Dordrecht gebeurd verkeerson geval is de 63-jaige heer J. W. uit Dordrecht, gistermiddag overleden. De heer W., die op een bromfiets reed, gaf geen voorrang aan een personen auto, met het gevolg dat hij er tegenaan reed. De 36-jarige heer G. L. uit Dordrecht, die zondagochtend op het kruispunt SingelBlee- kersdijk te Dordrecht met zijn motorfiets tegen een trottoir band reed en daardoor kwam te vallen, is gisteren in het Zui derziekenhuis te Rotterdam aan zijn verwondingen bezwe ken. VERDRONKEN Donderdagmiddag omstreeks vier uur is de 20-jarige A. van Dinter uit Arnhem, als schip persknecht varend op het motor schip „Beaume" tijdens werk zaamheden te water geraakt en verdronken. Het ongeval gebeur de beneden de sluizen bij Linne. De rivierpolitie heeft tot laat in de avond naar het stoffelijk overschot gedregd, echter zon der resultaat. DODELIJK ONGEVAL Donderdagmiddag omstreek-5 kwart voor vier is op de Veurse weg te Voorschoten een perso nenauto, komende uit de richti"? Leidschendam, tegen twee bo men gereden en daarna op ®e trambaan terecht gekomen. De bestuurder, de 43-jarige L. v®n Tol uit Schiedam werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer w[as gehuwd en vader van twee kin deren. DL GOM VOOR Hl De K.N de indeling bekend gema de seizoen In de neemt Ste van het terwij) T: eerste klai vervangt. Ip alfa staat de 2< ploegen Internos, Rood-Wit, gen, Taxa Vlissingen In de BSC en de we „gezicl afdeling gende elf Boys, H Kaaise B landia, Z< zee. De vier samengesteld kens, CJinge Lewedorpse burg, Ria De reserv waarin we bestaat uit Corn Boys II, Hontenis ternos II, singen III DE 44e VAN De derde de wandel; van de Maa; ditie getroi alles-of-niets erin slagen tocht te volu Arts AF1 van 30 jul Dokter Wee waar. Spree 's zaterdags WEGENS S ZATERDA de geh N'ieuwstraat Wegens van l t 'm Bovenweg 5 1 rc SOEPCC 500 mat HALSCAR I 1 500 grar RONDEL II 500 grar, RUN BRAAL t 7 100 PLOCK 100 fijne H 1 blikj KIPPE met veel voor n 4 bc sle Zelfbedien Vloosw

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2