BINNENLANDS NIEUWS KENT Gevaeoior Radio en Televisie Generaal Loendoela vrijgelaten De Vierdaagse begonnen BEURSO VERZICHT DUIVENSPORT nieuwe Britse minister i Buitenlandse Zaken NEDERLANDER IN DJAKARTA GEARRESTEERD lucht ONDERGRONDSE KERNPROEVEN DE GARDE REPUBLICAINE TE HUUR Russin in de V. S. overleden GEVACOLOR HOOG WATER IN ZUID-POLEN WANORDELIJKHEDEN IN CARACAS Looneisen van Afrikaanse mijnwerkers in Noord-Rhodesia DE ALGEMENE VERGADERING DER VER. .NATIES GEORGES RAPIN TERECHTGESTELD Igens betrouwbare politieke ;en zal premier MacMiilan lag de earl of Home be ien tot de nieuwe Britse iter van Buitenlandse tegemoetkoming aan hier- gerezen bezwaren zou de ier voorts de minister van d, Edward Heath, aanwijzen de behandeling van de bui- ndse politiek in het Lager- earl of Home, die in het rhuis zitting heeft, kan dit ns de Britse parlementaire menten niet doen. politie in Djakarta heeft ederiandcr M. N., directeur C. V. Vita te Djakarta en tachtig in Bandoeng, aan- uden op verdenking van hting tot een bedrag van miljoen roepiah. N. werd juli aangehouden, na een lacht door de N. V. Roem jakarta, die beweerde op 1 ;ari één miljoen roepiah T. ie hebben uitgekeerd als iitbe taling op een door te leveren partij van 500 ubber, afkomstig van door parket van de procureur- raai geconfiskeerde rubber. igst en advertenties worden aancierd. Met de autoriteiten iie Evangelische Kerk wij le Katholieke bisschoppen de fitting van een zuiver com- 'iele televisie-onderneming mmige vooraanstaande leden de Beierse tak van de isten-democraten, de C.S.U., n trachten door persoonlijke «rekken het conflict tussen londsregering en de regerin- der staten en in het bij- Ier de meningsverschillen en Adenauers C.D.U. en de U. te regelen. minister-president van Beie- dr. Ehard, heeft dinsdag ge werd deel te nemen aan de tschappij voor het tweede :se televisieprogramma. e voorzitter van de Axneri- nse commissie voor kem- gie, John MacCone, heeft tlaard, dat de V. S. op eigen genheid de ondergrondse iproeven zullen moeten her en, als de Sowjet-Unie niet meewerken aan een geza- ïlijk program voor het len van betere methoden ondergrondse kernproeven ontdekken. Hij zei dat de vjet-Unie afgevaardigde r de Geneefse conferentie ike een verbod op het doen kernproeven nog niet offi- 1 had geantwoord op het erikaanse verzoek om mede- Lking" M lac Cone verklaarde cm. rdat hij uit Washington r Newport vertrok voor het onen van een bijeenkomst de nationale veiligheids- d onder voorzitterschap van sident Eisenhower, die daar antie houdt. DUITSE TOERISTE OMGEKOMEN Maandagavond zijn bij het oversteken van de Zeeweg in Bioemendaal aan Zee de 46-jari- ge mevrouw E. Abstoss uit En- gelskirchen (bij Keulen) en haar achtjarig dochtertje door een auto gegrepen. Beide slachtof fers zijn overgebracht naar het marinehospitaal in Overveen, waar de vrouw enkele uren later aan haar verwondingen is over leden. Het meisje is zwaar ge wond. De Duitse toeristen verbleven sedert enige dagen in Heemstede en waren op bezoek geweest bij in de Kennemer duinen kampe rende kennissen. EERLIJKE VINDER BELOOND Een jongeman uit Rotterdam vond gisternacht in het centrum van de stad een herenjasje en omdat er wat kleingeld in zat nam hij het mee naar huis. Er bleek echter nog iets in te zitten; een monsterboekje van een En gelse zeeman, dat in de voering zat genaaid. In het boekje trof de verbaasde vinder niet minder dan 69 bankbiljetten van 10 aanDit wilde hij niet houden en meteen ging hij er mee naar de politie. Daar was inmiddels ook de Engelse zeeman gearri veerd. Zowel vinder als verliezer keken, volgens de politie, niet erg helder uit hun ogen Niettemin vertolkte de zeeman zijn dankbaarheid en gaf de Rot terdammer 30. Achteraf vond hij dit te weinig, hij vroeg het adres van de jongeman en bracht hem nog ƒ50. NEDERLANDSE TEXTIEL. SMOKKELAARS BETRAPT. De Duitse douane heeft dezer dagen twee Nederlanders uit Winterswijk, de 56-jarige textiel handelaar A. J. E. en zijn 39- jarige assistent H. te B. op heterdaad betrapt bij textiel- smokkel. De Nederlanders, die reeds enige tijd onder verden king stonden, zijn aangehouden nabij de grensplats Borken en ingesloten in Bocholt, aldus meldt D.P.A. Zij worden ervan beschuldigd reeds enkele jaren lang textiel te hebben gesmokkeld in West- Duitsland en de goederen ille gaal te hebben verkocht voor pen totaal van enkele duizenden marken. De Franse Staatscourant heeft dinsdag de tarieven voor het huren van man- ~k -Ar schappen of officieren van Ar de Garde Républicaine ten Ar Ar behoeve van feestelijke ge- Af Ar legenheden gepubliceerd. Ar Een kapitein, compleet Af A" met witte pantalon, helm Ar A- met pluimen en paard kost Ar voor een periode van zes Af uur 17,70 nieuwe francs, Af Ar reiskosten niet inbegrepen. At" Ar Een sergeant-majoor is Af Ar iets goedkoper 14,50 francs A Ar en een garde zonder rang, A Ar doch eveneens te paard Af Ar 9,20 francs. Af Af (Deze tarieven zijn voor Ar Ar „firma's, particuliere bij- Ai- Ar eenkomsten en particulie- A Af ren". Wil men een sport- Ar A festijn met de aanwezig- Ar Ar Iieid van enkele gardes A A opfleuren dan moet men Ar Ar meer betalen: voor een ka- Ar Ar pitein 27 francs. Daaren- A A tegen is een kapitein voor A A bijvoorbeeld een bal, een Ar A voorstelling in een theater A Ar of een wielerwedstrijd op Ar A overdekte baan aanzienlijk Ar A goedkoper; 12,50 francs. Ar Ar Ar SLEEPBOOT GEZONKEN In de haven van Dintel Sas is de motorsleeptoot „Fré" van le firma Oosterwijk te Rotter dam tengevolge van een aan varing met de 733 ton metende zandbak „J.F.B. 20" van de fir ma Broekhoven te Arnhem, ge zonken. Dinsdagmiddag zou men trach ten de gezonken sleepboot, die het scheepsverkeer stagneerde, te lichten. MINDER ZEESCHEPEN IN AANBOUW Per 1 juli 1960 waren, blijkens het C.B.S., 116 Nederlandse zee schepen in aanbouw of op be stelling tegen 135 een jaar te voren. Hiervan op Nederlandse werven 106 en in het buiten land 10 (v.j. resp. 114 en 21). Het aantal betrof 1 passagiers schip, 46 vrachtschepen van 500 brt. en groter, 53 vrachtsche pen kleiner dan 500 brt. en 16 tankschepen. Per 1 juli j.l. wa ren in Nederland opgelegd 10 schepen tegen 41 een jaar te voren. Van de 10 was er één Nederlands schip en 9 buiten landers. In juni zijn volgens het C.B.S. in Nederland aangeko men 3378 zeeschepen tegen 3523 in mei j.l. KIND WILDE WELP AAIEN: GEWOND Een welo van het circus Bol- tini heeft dinsdagmorgen de zls- jarige Eddie van Velzen uit Am sterdam onder de kin verwond. Het jongetje wilde de welp aaien toen hij met twee andere leeu wekinderen naar een andere kooi werd overgebracht. Nadat het ventje in het ziekenhuis was be handeld, kon het naar huis terugkeren. Omstreeks 11 uur probeerden de 16-jarige W. T. en de 24-jarige T. A. S., die bij Boltini in dienst zijn, de drie welpen van de ene kooi naar een andere op het cir custerrein aan de Wibautstraat in Amsterdam over te brengen. Het transport verliep voorspoe dig, totdat Eddie van Velzen een poging deed een van „de lieve diertjes" te aaien. De vriende lijke belangstelling van het spe lende jongetje werd door de welp beloond met een fikse krab. De volgens de politie betrekkelijk ongevaarlijke welpen waren spoedig weer in het gaieel ge bracht. (Advertentie) de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland met de blauwe Micronite filter licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. vjh A. J. Blok OPBRENGST VROEGE AARDAPPELEN Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlo pige oogstraming 1960 voor vroege aardappelen. Bij een lager rendement, dat gemiddeld 3°/o beneden dat van het vorig jaar lag en een ge ringe uitbreiding van het areaal, bleef de totale produk- tie, met 174.000 ton gelijk aan die van 1859. Er was een teruggang (met 9000 ton) in Noord-Holland, als gevolg zowel van een lagere hectare-opbrengst (6°/o) als van een vermindering van het be- teelde oppervlakte, aldus een communiqué van het ministerie van Economische Zaken. Mevrouw Oksana Stepanova Kasenkina, een voormalige Russische onderwijzeres, wier „sprong naar de vrijheid" van af de derde verdieping van het Russische consulaat in New York 12 jaar geleden een sen satie verwekte, is zondag in Miami op 63-jarige leeftijd over leden, zo is dinsdag in New York bekendgemaakt. Ze v/as destijds naar Amerika gekomen om les te geven aan kinderen van Russische diplo maten. Na haar sprong, waar door zij zwaar werd gewond, verklaarde zij dat zij tegen haar wil in het consulaat werd vast gehouden. In het congres werd kort daarna een speciaal wets ontwerp aangenomen, dat het haar mogelijk maakte voorgoed in de V.S. te blijven. Jarenlang heeft zij nog onder speciale be scherming gestaan. (Advertentie.) KLEURENFOTO'S vergroot formaat Gevaeoior kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. vroeger nü 85 ct. 90 ct. Gevaeoior rolfilms 4- x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 3 J315 2.80 2 95 Gevaeoior kleinbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen 3.60 5.60 Ontwikkelen 1.80 duizendmaal mooier! COM 6024 Het water staat in het stroom gebied van de Weichsel en de Oder in het zuiden van Polen zó hoog dat de toestand in het gebied van Krakow, Katowice en Opole als ernstig wordt be schouwd. Op enkele plaatsen hebben zich overstromingen voorgedaan. Het water stijgt nog steeds als gevolg van stortregens die al een week lang onophoudelijk, vallen. Reeds 250 mensen hebben hun woningen moeten verlaten en talrijke andere mensen staan op punt te vertrekken uit hun bedreigde huizen. Duizenden hectaren graan zijn verwoest. Wegen en spoor lijnen staan hier en daar onder water en twee bruggen zijn vernield. Ook zijn telefoonver bindingen verbroken. Vcoral het stadje Oswien- cimv loopt ernstig gevaar. Bevolking, leger en brand weer werken dag en nacht aart de versterking van dijken. Hef- schroefvliegtuigen verkennen overstroomde gebieden op zoek naar geïsoleerds mensen. Generaal Victor Loendoela, be velhebber van het Kongolese leger, die onder het Belgische bestuur de rang van sergeant majoor bekleedde, is naar dins dag te Leopoldstad werd verno men vrijgelaten. Hij is teruggekeerd in Leopold stad. Generaal Loendoela was in Katanga gearresteerd. De minister van Binnenlandse Zaken van Katanga, Moenongo, verscheen zeventien dezer op een persconferentie te Elisabeth- stad met Loendoela aan zijn zijde en hij verklaarde bij die gelegen heid dat de generaal uit Katanga zou worden gezet. Loendoela is maandagavond j.l. gekleed in burger en verge zeld door zijn echtgenote en zijn gezin, in Leopoldstad aangeko men. Hij was op het vliegveld van Elisabethstad gearresteerd toen het vliegtuig waarmede hij Kon golese militaire instellingen be zocht, onverwachts te Elisabeth stad landde. De regering van Katanga liet hem toen aanhou den, om ondervraagd te worden. Loendoela deelde diplomaten mede maandagochtend j.l. op vrije voeten te zijn gesteld. Dr. Ralph Bunche, plaatsver vanger van secretaris-generaal Hammarskjoeld en speciale ver tegenwoordiger van de Verenigde Naties te Leopoldstad, heeft de Belgische autoriteiten reeds ver scheidene dagen geleden verzocht Loendoela zo spoedig mogelijk op vrije voeten te doen stellen. Met de zorg voor de veiligheid belaste autoriteiten van Katanga hebben achttien dezer op een persconferentie te Leopoldstad verklaard dat Loendoela zich goed had gedragen, daar hij blanken had behoed voor een, las tig vallen door muitende Kongo lese militairen en politiemannen. Er werd dinsdag te Leopold stad niets gezegd als verklaring van het feit, dat de Kongolese opperbevelhebber niettemin meer dan een week in Katanga werd vast gehouden. Op het Deense eiland Fan», bij Esbjerg, is dinsdag een vliegtuig neergestort. De 3 passagiers zijn omgekomen, de piloot, die uit het vliegtuig werd geslingerd, is zwaar gewond. Bij pogingen van politie en leger 4.000 betogers voor de kathedraal van Caracas waar een Mis voor „de slachtoffers van het communisme" op Cuba werd gelezen, te verspreiden, zijn dinsdag schoten gelost. Volgens een officieel Venezo- laans bulletin hebben drie men sen verwondingen opgelopen. De 30.000 leden tellende bond van Afrikaanse mijnwerkers in Noord-Rhodesia heeft bij de Kamer van Mijnbouw nieuwe looneisen ingediend. Nadere bijzonderheden van de eisen zijn niet bekend. Volgens een woordvoerder van de bond zal de Kamer van Mijnbouw bin nen zeven dagen op de eisen antwoorden. In november 1958 ontvingen da arbeiders een loonsverho ging van vijftien shilling per maand, terwijl er voorts een toeslag werd overeengekomen voor namiddag- en avonddien sten. DONDERDAG 28 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 V. d. kind.; 8.40 Gram.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 De groen teman; 9.15 Gr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Praat je; 11.15 Gitaarspel; 11.35 Gr 11.45 Lezing; 12.00 Zang en pi ano; 12.30 Land- en tuinb. me- ded.12.33 Rep. Deltawerken- 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gr.; 13.25 Metropole-orkest; 13.55 Beursber.14.00 Zangrecital 14.30 Voordr.; 15.00 Kamermuz.' 15.30 V. d. vrouw; 15.45 Gevar. muz.; 16.30 Voordracht; 16.45 Dansmuz.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgelspel en zangrecital; 18.00 Nieuws; 18.15 Harmonie orkest; 18.45 Journaal; 19.00 Ge- var. muziek; 19.45 Gesproken brief-, 19.50 Sportpraatje; 20.00 Nieuws; 20.05 Opera; 22.05 In- Songfestival te Knokke;; 22.30 Nieuws; 22.45 Gram.; 23.00 Sportact; 23.10 Hoorspel; 23.45 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; '-> Gram.; 7.45 Morgengebed; MX) Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 y oor de huisvrouw; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Mid dagklok; 12.03 Gram.; 12.25 Voor r!e boeren; 12.35 Land- en tuin bouw med.; 12.38 Gram.; 12.55 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.00 Lichte muz.; 14.30 Orkest; 15.45 Dubbelkwartet; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Pianorecital; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Jazzmuz.; 18.15 Gram.; 18.25 Meisjeskoor; 18.50 Verslag Wereldconferentie van Christen studenten; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichte muz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. lezing; 20.00 Gevar. progr.; 21.15 Gram.; 22.00 Perio dieken Parade; 22.10 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Orgel; 23.40 Platennieuws; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 16.00 Koer sen; 16.06 Gram.; 17.00 Nieuws; 17-0d Boekbespr.; 17.30 Kamer muziek; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Literair progr.; 20.00 Hoorspel; 21.30 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuz.; 22.5o Nieuws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Volksmuz en -dansen; 20.35 TV-spel; 22.10 Dagsluiting. VL. BELG. T.V.19.30 Nieuws; 2.00 Zang en dans; 20.30 Docu mentaire; 21.00 Songfestival te Knokke; 22.30 TV-film; 22.50 Overname v. d. Italiaanse TV: Ballet. De eerste deelnemers aan de vierdaagse trokken dinsdag in alle vroegte reeds over de grote Waalbrug: Een fikse mars voor de boeg. Ideale omstandigheden De Bilt heeft kennelijk grote indruk gemaakt op de vier daagse wandelaars. De sombere weerberichten van de laatste dagen waren er oorzaak van dat van de 13.316 ingeschreven deel nemers er maar liefst 1718 op de eerste dag verstek lieten gaan, waarschijnlijk in de ver onderstelling dat het ook giste ren weer zou regenen. Het kwam heel anders uit. De om standigheden waren zelfs bijna ideaal. Een lichte bewolking zorgde voor een aangename temperatuur en de enige para plu die dienst deed was van een deelnemer die Eist echt de plaats vond om anders-dan-anders te doen. Het was weer de dag waarop de akkers en landerijen ten noorden van Nijmegen werden verkent. Via Lent, Be.nmel en Houtakker ging het op Eist aan, dat de wandelaars feeste lijk verwelkomde. Maar vóór het zo ver was hadden vele dui zenden die de route van 40 km moesten afleggen de vrouwe lijke en mannelijke militaire deelnemers met bepakking een ware beproeving te door staan op de steenslagwegen voor Bemmel. Op een derde of vierde dag zou die kilometers lange, ongelijke weg fataal zijn geweest voor heel wat deel nemers. Nu was hij alleen maar hinderlijk, heel erg hinderlijk. En na Eist waar een viertal muziekkorpsen de duizenden toeschouwers het wachten ver aangenaamde, begon dan „de weg terug". Via Lienden, Valburg en Oosterhout werd de Waaldijk bereikt. Nijmegen lag, hemels breed helaas, op een steenworp afstand. De nieuwelingen kre gen nieuwe moed; de routiniers wisten dat de laatste, extra zware loodjes nog moesten ko men. Steeds weer slingerde die Waaldijk de „verkeerde" kant uit en het duurde dan ook nog meer dan een uur voordat de monumentale Waalbrug einde lijk was bereikt. Een echt zware dag is het dinsdag, mede door het goede weer, toch niet geweest. Slechts 34 wandelaars hebben op de eerste dag de strijd vroegtijdig moeten staken, zodat er nog 11.564 lopers in de „course" zijn. Hjalmar Roedas als snel- wandelaar. Hjalmar Roedas, de Noor met zijn wat verschoten blauwe trai ningspak, is langzamerhand een bekende figuur geworden in Nij megen. Dat is hij eigenlijk al sinds 1957, toen hij zich versliep en twee uur nadat hij had moe ten starten aan de startcontröle kwam. Plij mocht nog starten, mits hij maar op zijn oorspron kelijke tijd binnen kwam. In een bijzonder hoog tempo legde Hjal mar toen zijn 55 km af, en sinds dien is hij, evenals zijn drie vrien den uit Oslo, een ware snelwan delaar geworden. Opzettelijk ver trekt Hjalmar zo laat mogelijk uit Nijmegen om dan in een voor de vierdaagse wel wat on- CERTIFICATEN DELI „WILLIG" Een verrassend hoge notering kwam er gistermidaag bij de opening uit de bus voor certifi caten Leli en wel op 188, tegen maandag als slotprijs 181,40. De gunstige tendentie voor deze stukken houdt verband met de goede vooruitzichten ten aanzien van de produktie van het geho mogeniseerde tabakblad door de maatschappij in Nederland. De nandel in de certificaten was echter van zeer geringe omvang. Nadat de prijs was gestegen tot 188,90 werd 187,50 gedaan op welk niveau de stukken de markt verlieten. Verder viel er in de cultuurafdeling heel wei nig te beleven. De stemming voor de interna tionale waarden was bij de ope ning verdeeld. De handel had weinig te betekenen. In Wall- gewone stijl niet snel wande lend, maar werkelijk als snel wandelaar de 55 km af te leggen. Geen wonder dus dat hij, hoewel in de achterhoede van het vierdaagse-legioen gestart, dinsdagmiddag toch als een van de eersten in Nijmegen terug kwam. DE VIERDAAGSE VAN APELDOORN De eerste dag van de Apel- doornse vierdaagse is succesvol verlopen. Uitgezonderd dan voor de 15-jarige Frans de Mars van de wandelvereniging N.T.V. uit Zeist, die onderweg buikpijn kreeg en aan zijn blindedarm zal moeten worden geopereerd. Hij moest dus al vroeg de strijd staken, maar bleef overigens de enige uitvaller op deze fraaie wandeldag, die door prima weer omlijst werd. Eén wandelaar verscheen niet aan de start en één viel er uit. Dat betekent derhalve dat het leger der dapperen nog uit 1072 personen bestond. De wandelaars hebban giste ren naar hartelust van het prachtige parcours genoten; de vele bosweggetjes waren een lust voor het oog evenals de korenvelden. En zo kreeg men dus een gevariëerd wandel menu voorgeschoteld, dat o.m. voerde via de Wiesselse bossen en Elspeet en Vierhouten. Heden trekt het wandelaars legioen langs het Kanaal naar de Loenense strengen om daar na via Beekbergen huiswaarts te gaan. De wandelaars op de grotere afstanden, d.w.z. de 40 en 50 km, maken nog een ommetje via Hoenderloo. De agenda van de algemene vergadering der Verenigde Na ties, welke op 20 september a.s. wordt geopend, is dinsdag ge publiceerd. Zij bevat 73 punten, waaronder entwapening, proe ven met kernwapens, de voog dijschap over Zuid-West-Afrika en de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Verwacht wordt, dat de al gemene vergadering ongeveer drie maanden zal duren. Zij zal worden gekenmerkt door de toetreding als lid van de Ver enigde Naties van een aantal nieuwe landen, waardoor het aantal leden, dat thans 82 be draagt, vermoedelijk tot ruim 90 zal stijgen. In verband met de toetreding van een aantal nieuwe Afri kaanse staten verwacht men aat ue algemene vergadering en haar commissies veel tijd zullen moeten besteden aan rassenkwesties en aangelegen- neclen, verband houdend met de toekomst van de nieuwe on afhankelijke landen. Wat de debatten over de apartheid zullen opleveren, zal ainangen van hst verslag, dat secretaris-generaal Hammar skjoeld zal uitbrengen over zijn besprekingen hierover met de Zuidafrikaanse regering. Na zijn bezoek aan Brussel en Kongo in de komende da gen, zal Hammarskjoeld door reizen naar Pretoria. De bijna 24-jarige Georges Rapin, alias „monsieur Bill", is dinsdagochtend in Parijs terecht gesteld. Hij was op 31 maart j.l. ter dood veroordeeld op beschul diging van moord op zijn vrien din Dominique Thirel en een pompstationbediende te Villejuif. Rapin, die van goede huize was en door zijn familie van een ruim zakgeld werd voorzien, had aan sluiting bij de onderwereld van Montmartre gezocht, toen hij maatschappelijk een mislukking bleek te zijn. Dat hij in onderwe reldkringen niet gezien was, bleek toen hij ruim een jaar ge leden op aanwijzing van een zijner relaties in Montmartre werd gearresteerd wegens de moord op Dominique Thirel, wier gedeeltelijk verbrande lijk aan de kant van een weg door het bos van Fontainebleau was gevonden. Hij bekende aan deze moord schuldig te zijn. Voorts deelde hij mee de hand te hebben gehad in een reeks andere moor den, maar bij het onderzoek bleek, dat hij een grote fantast was. Op grond van de bijzonder heden die hij wist te vertellen, werd hem, behalve de dood van Dominique Thirel, alleen de moord op de pompstationbedien de ten laste gelegd. Op de terechtzitting verklaar de hij echter, dat ook zijn beken tenissen die op deze twee zaken betrekking hadden, op fanta sie berustten. Toen hij, ondanks de verdediging van bekende strafpleiters als René Floriot, ter dood werd veroordeeld, weigerde hij in beroep te gaan of gratie te vragen. street daalde maandag 't koers- gemiddelde voor de industriële aandelen met ruim negen pun ten tot bijna 600. Aandelen Kon. Olie en die van Philips lagen er echter goed in de markt en slo ten hoger. Dit had op de koers- vorming van deze aandelen op het Damrak gistermiddag een vrij gunstige invloed want Phi lips noteerde op. 1164 twee pun ten boven het vorige slot. Kon. Olie was op 127,20 een halve gulden hoger. AKU's min 4 op 532, Unilevers circa 10 punten lager op 894 en Hoogovens min vijf punten op 768. De activiteit ter beurze wordt in sterke mate beïnvloed door het vakantiesei zoen. In het laatste beurshalf- uur kwamen wat kooporders van het buitenland los waardoor AKU steeg tot 536, Philips tot 1172 en Unilever tot 900% pet. Hoogovens liep op tot 770. Kon. Olies handhaafden zich op 127,20. Scheepvaarten zeer kalm en doorelkaar een weinig hoger. Op de beleggingsmarkt werd. de aangekondigde nieuwe 4% pet obligatielening Bank voor Nederlandsche Gemeenten groot 100 min a 99% pet druk be sproken. De inschrijving is op 4 augustus en de storting op 1 september a.s. Hoewel deze le- ning werd verwacht kwam het bericht toch nog vrij onver wacht. De algemene opinie ter beurze is dat het tijdstip voor de lening gunstig is gekozen. Er is veel geld vrij. De koers van 99% ligt weliswaar een kwart pet boven die van de vo rige lening doch dit neemt niet weg dat de lening er, volgens de beurs, zeker in zal gaan. Dit temeer daar de 4% pet staats obligaties circa 101 noteren en deze stukken gelijkwaardig zijn aan die van de genoemde nieu we lening. De stemming voor de staatsfondsen was gistermid- dtg doorelkaar nauwelijks prijs houdend bij een zeer kalme han del. Voor de introductie van cer tificaten in de telefonaktiebola- get L. M. Ericsson (Stockholm) bestond ter beurze een behoor lijke belangstelling. De prijs per tificaten in de Telefonaktiebola- „b" werd geadviseerd op circa 805. Prolongatie 3% pet. BEURSINIHCES 22/7 25/7 26/T Int. concerns 593.91 594.28 595.01 Industrie 308.89 310.48 310.22 Scheepvaart 158.48 159.80 160.23 Banken 199.09 198.76 200.56 Cult. etc. 149.94 150.90 150.84, Algemeen 401.37 402.14 402.53 NABEURSKOERSEN AKU; 539—542 gel. slot 541 (535'A) Kon. Olie: 128.00—128.60 slot 128.50 (127.30) Philips 1174—1198 slot 1198 (1171''ri Unilever 904—916 gel. slot 915 898) Hoogovens 771—778 slot 778 771)4) PRIJSVLUCHT UIT ARRAS. Combinatie Boschkapelle HengstdijkRapenburg. Snelheid eerste duif 1394 m.; laatste prijsw. duif 1156 m. Jonge duiven: 1. J. Boogaert, Stoppeldijk; 2 en 6. P. de Vos, Zaamsiag; 3. C. de Smet, Stoppeldijk; 4. J. Roc- tus, Stoppeldijk; 5. D. J. Dobbe laar, Bosciikapelle; 7. J. Boeij- kens, Hengstdijk; 8. Th. van Haelst, Kloosterzande; 9. P. Mat- theijs, Graauw; 10. A. Verora-e- ken, Boschkapelle. Oude duiven: 1. J. Jonkheijm; 2. en 4. R, Duerinck; 3. Gebr. Marin, allen te Stoppeldijk; 5. A. Stallaert te Boschkapelle. „Steeds Sneller". IJzendijke. Snelheid eerste duif 1351 m. 1. en 5. P. Hamelinck; 2. Jan van de Sande; 3. A. de Krijger; 4. B. Tanghe; 6. G. de Boevere; 7. Jan Versprille; 8. M. Dhondt; 9. J. de Meester; 10. J. Duprez.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3