"UIT DE PROVINCIE Radio Tazelaar Gemeenteraad van Breskens Het tweede Duitse televisieprogramma KERKNIEUWS BURGERLIJKE STAM) TERNEUZEN ZIJ WAS TE MOOI GROEDE SLUISKIL- STOPPELDIJK IJZENDIJKE- VOGELWAARDE. Plein 29, Tel. 01153-468 NEDERLANDER IN DJAKARTA GEARRESTEERD Voor het eerst in Nederland: Victoria Regia bloeit in de openlucht SAMENZWERING VAN DE V. A. R. TEGEN JORDANIË IN DENEMARKEN LIGT VLOT GEREED ONDERGRONDSE KERNPROEVEN BOOXENPLUK IN ZEELAND IN VOLLE GANG In Zeeland, en in het bijzon der op Zuid-Beveland, is op het ogenblik de bonenpluk in volle gang. Vooral het ras Dubbele Princesseboon wordt hier veel geteeld en dagaanvoeren van 30 tot 50 ton bonen waren eind vorige week op de veilingen in Goes en Kapelle-Eiezelinge geen zeldzaamheid en ook deze week worden zeker dergelijke kwan- tums verwacht. De pluk geeft werk aan vele handen. Van een arbeidskrachtentekort is echter geen sprake, want iedere dag komen vele tientallen scholieren om mee te helpen bij deze oogst- werkzaamheden en verder zijn ook veel vrouwen en meisjes hierbij ingeschakeld. De afzet van de bonen in Zeeland heeft tot op heden een zeer vlot verloop. De binnenlandse handel kan elke dag grote hoeveelheden gebrui ken en verder is er ook goede vraag voor de binnenlandse con- servenfabrieken. Eind vorige week betaalden de fabrieken voor de goede kwaliteiten bonen rond 53 cent per kg. Bij iets ge ringere aanvoeren op maandag in verband met het slechte weer, werd toen rond 60 cent per kg betaald voor de eerste kwaliteit bonen. De kilo-opbrengst is be langrijk beter dan het vorig jaar toen er op vele percelen sprake was van een misoogst tengevolge van de droogte. De telers hopen echter dat het wat droger weer zal worden, want de aanhoudende regen doet thans het gewas geen goed meer. Ook is plaatselijk schade ontstaan tengevolge van de harde wind. Gezellencursus Lagere Tech nische School. Bij de te Utrecht gehouden examens der V. V. A. slaagden alle cursisten van de L. T. S. al- bier. Een foto van een mooi Deens meisje heeft een duizendtal vrij gezellen het hoofd op hol ge bracht en het pas begonnen hu welijksbureau van een invalide maar ondernemende jongeman ten gronde doen gaan. Het meis je was in feite de enige kandi date voor een huwelijk, die zich bij het bureau aanmeldde, maar op de in Noorse en Zweedse bla den geplaatste advertentie kwa men van wijd en zijd brieven binnen van vrijgezellen die prompt de gevraagde vooruitbe taling deden om per brief bij het •meisje geïntroduceerd te wor den. De bureau-ondernemer bleek echter de grote toevloed van brieven niet te kunnen verwer ken en het meisje schrok zó van baar succes dat zij alle trouw plannen voorlopig verre van zich wierp. Eén der teleurgestelde reflectanten diende bij de politie een klacht in en deze heeft zich nu over de berg brieven ont fermd Voor gezel timmeren slaagden W. Corijn, M. de Fouw, F. de Bruijne, J. Walhout, J. Risseeuw en C. de Koeijer en voor gezel metselen F. Fermont en M. v. d. Branden. Kinderkamp „Pinksterblom." Het kinderkamp „De Pinkster blom", onder leiding van de al om bekende Montessorileidster mevr. Céline SchaakeVerko zen, heeft dit jaar haar 24ste PinKsterblomkamp georgani seerd en daarvoor uitgexozen de by alle Zeeuws-Vlamingen wel- beKende Napoleonhoeve van de neer A. Cappon te Breskens. Van het kamp, hetwelk in drie perioden van 14 dagen gehou den wordt, is het eerste kamp alweer verstreken. De hierbij aanwezige 200 kinderen, waar van er zelfs waren, die dit kamp al voor het negende jaar bezoch ten, hebben zich aan de stranden van Breskens en Groede en in Zeeuws-Vlaanderen en op hun fietstochten naar België en over Walcheren zeer zeker uitstekend vermaakt. Een tachtigtal jongens en meis jes uit het eerste kamp heeft zaterdagavond 23 juli als afslui ting van hun kamp een rei- en volKsdansavond getiouden. Alle kinderen die niet voorzien wa ren van een rijwiel, werden met paard en wagen van de heer Cappon onder accordeonbegelei ding naar het Prinses Marijke- plein te Groede gereden. Hier werden onder leiding van mevr. C. SchaakeVerkozen enige volks- en reidansjes uitgevoerd, die besloten werden met een ge zamenlijke lampionoptocht rond om de Ned. Herv. kerk. Om half negen keerden alle kinderen naar het kamp terug. Internationale Zeehengel- wedstrijd. Zondag j.l. werd te Groede de 2e Internationale zeehengel- wedstrijd gehouden, georgani seerd door de H.S.V. „De Werp hengel'' te Groede. Deze wed strijd gold tevens voor het Schel- dekampioenschapi. Aan de wed strijd, welke om 10.30 uur aan ving en om 13.30 uur eindigde, werd tevens medewerking ver leend door de muziekvereniging E. M. M. te Groede, terwijl de burgemeester van Groede des na middags om 5 uur de prijzen uitreikte en een verloting hield. De uitslag van de wedstrijd was: 1. H. van Zeien, IJzendijke, 550 p.; 2. mevr. van Zeele, Hoofd plaat, 492 p.; 3. H. van Hilst, Middelburg, 398 p.; 4. L. de Zut- ter, Sluiskil, 369 p.; 5. L. van Bellegem, Antwerpen, 300 p.; 6. Steijger, Kloosterzande, 250 p.; 7. mevr. Van Zeien, IJzendijke, 200 p.; 8. A. de Caluwé, Sluiskil, 200 p.; 9. A. R. den Dekker, Nieuwpoort, 200 p.; 10. A. de Smidt, Vlissingen, 150 p. Geslaagd. Aan de R. K. Universiteit te Nij megen slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde, deel 1, de heer Th. M. v. d. Bilt, alhier. Dorpsleven werd gefilmd. Op initiatief van de gemengde zangvereniging is een film op genomen van het dorp en haar inwoners. Een opnamewagen doorkruiste de straten en de meeste inwoners zullen zich dan ook wel op de film kunnen terug vinden. Verschillende verenigin gen werden gefilmd in een op tocht, terwijl o.a. een demonstra tie van ae brandweer en E.H.B.O. op de filmband werd vastgelegd. Van de organiserende vereni ging werd nog een geluidsopna me gemaakt in het Verenigings gebouw, zodat het al bij voor baat vaststaat, dat de vertonin gen van deze dorpsfilm een suc ces zullen worden. „Stichting Jeugdbelang". Door de „Stichting Jeugdbe lang'' te IJzendijke werd zondag op het jeugdsportterrein de jaarlijkse buitensportdag ge houden. Nadat met de drumband voorop door de gehele jeugd organisatie een rondgang door de gemeente was gemaakt trok men naar het terrein om daar zijn kunnen te tonen. Des morgens had een geza menlijke maaltijd in het Jeugd- gebouw plaats. De sportbeoefe- ningen bestonden uit een 11-tal oefeningen w.o. springen, hard lopen, volleybal, evenwichtsoefe ningen, demonstratie der drum band enz. De belangstelling van de zijde der ouders was zeer groot. Het wordt zeer gewaardeerd, dat het bestuur geen moeite ontziet om de jeugd een gezonde ontspan ning te bezorgen. ZAAM3LAG „De Volharding" bezoekt de buurtschap „Het Veer.'' De muziekvereniging „De Vol harding'' heeft haar jaarlijks bezoek aan de buurtschappen Reuzenhoek, de Val, Griete, Othene en Spui gebracht. Bij gunstig weder zal het ge zelschap hedenavond de buurt schap Veer bezoeken. Geslaagd. Bij het te Den Haag gehouden examen slaagde voor het diplo ma 2e automonteur onze dorps genoot J. H. de Putter. GEREFORMEERDE KERK. (Vrijgemaakt.) AXEL. Zilveren ambtsjubileum Ds A. Kuiper. Morgen hoopt ds. A. Kuiper, predikant bij de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) alhier zijn zilveren ambtsjubileum te her denken. Ds Kuiper deed op 25- jarige leeftijd in 1935 zijn intrede bij de Gereformeerde Kerk te Onnen. In 1941 vertrok hij naar Holwerd, waar in november 1944 de vrij making plaats vond. In 1946 deed hij zijn intrede in Heemse om 5 jaar later naar Axel te vertrekken. Ds. Kuiper is redacteur van „Ons Kerkblad", het orgaan van de vrijgemaakte kerken in de drie zuidelijke provincies. Geboren: 23 juli. Christiane Juliana Joseph, d. van Joseph J. Warrens en Josephina L. Vv'ee- maes. Overleden: Rudolf Josephusde Rijk, 51 j., echtg. van Louisa A. V. de Bruijn. (A*r.) De raad der gemeente Bres kens kraakte in haar vergade ring van maandagavond bijzon der harde noten over de nieuw ontworpen regeling voor de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. B. en W. stelden de raad voor akkoord te gaan met een ont werpregeling, waarin de groot ste bezwaren, welke er bij de verschillende gemeenten van Westelijk Zeeuws-Vlaanderen «aren tegen deze gemeenschap pelijke regeling, zijn ondervan gen. Het betreft hier voornamelijk de hoge kosten, welke aan de instandhouding van de top bij ae oude regeling verbonden zijn. Nadat nog een aantal raads leden aan ,het woord geweest waren, en de voor- en nadelen uitvoerig tegen elkaar waren afgewogen, lanceerde de heer Carels het voorstel de regeling niet voor 10 doch voor 5 jaar aan te gaan en steeds als de termijn om is, te bezien of men ■Jot verlenging wil overgaan. De heer M. de Boer brak nog eens een lans voor de samen werking. Als ze tot nu toe wat ongelukkig is uitgevallen, aldus de heer De Boer, ligt dit aan de mensen, doch niet aan de rege ling. We moeten in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen steeds meer samenwerking gaan zoeken. Dit was ook de mening van de burgemeester, die het debat, nadat een uur lang de voor- en nadelen in extenso waren uit gemeten, besloot. Nadat het voorstel in stem ming was gebracht bleken de 'heren P. Leenhouts, W. Carels, T. Goethals, mevr. M. Niermans en de heer T. Cambier tegen de regeling te zijn, die dus met 6 stemmen vóór en 5 stemmen legen, werd aanvaard. De heer J. de Bree verzocht de raad grond in optie in het uitbreidingsplan tegenover het nieuw aan te leggen sportveld. Het aannemingsbedrijf v. d. Poei te Terneuzen ontving grond in optie in het bungalowpark. dinkxveld heeft belangstelling voor de bouw van bungalows. Aan de heer J. S. S. A. de Coc ker te Eekloo werd grond in het bungalowpark verkocht voor ƒ11,50 per m-. Het betreft een perceel grond groot 1085 m2. Het leggen van vloeren in de openbare lagere school werd ge gund aan de firma Du Fossé te Breskens voor 3.699, Twee Zweedse barakken op de Scheldekade werden afgebro ken door de firma C. Westdorp te Goes, die de hoogste inschrij ver was met 1.640, Een verzoek om subsidie door de commissie Jeugdhuis Bres kens gedaan voor het jeugdhuis „De Uitkomst" werd in handen van B. en W. gesteld. (De raad ging akkoord met de verkoop van de woning De Hul- lustraat 4 voor een bedrag van ƒ6.600 aan de hoogste inschrij ver, de heer J. du Bois te Bres kens. Heeft U reeds vast-omlijnde plannen voor de aanschaffing van T.V. Als U om bepaalde redenen pas over enkele maanden wenst te kopen, dan willen wij U toch NU reeds in de gelegenheid stellen tot het -olgen van de ruim 60 uur rechtstreekse reportage uit Rome van de Olympische Spelen 186C. Vraagt inlichtingen alléén bij: NOORDSTRAAT 21 (t/o Hema) TERNEUZEN Tel. 2361 Kijk en rijd bij Uw Fiat-dealer Test zelf de grotere voordelen van de kleinere FJATS geruisloze motor, die ook boven 60 km snelheid nog fel en oittiq accelereert uitstekende wegiigging, die grote veiligheid bij hoge snelheid garandeert tot in de finesses verzorgde en smaakvolle afwerking I .y. FiAT 500 f 3760.- Sterk in prijs verlaagd! Thans g00 f4599.- Agent voor: Zaamslag e.o. FA. A. DE KEYZER ZN. De nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken Volgens betrouwbare politieke kringen zal premier MaeMillan vandaag de earl of Home be noemen tot de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken. Ier tegemoetkoming aan hier tegen gerezen bezwaren zou de premier voorts de minister van Arbeid, Edward Heath, aanwijzen vooi de behandeling van de bui tenlandse politiek in het Lager huis. De earl of Home, die in het Hogerhuis zitting heeft, kan dit volgens de Britse parlementaire reglementen niet doen. De politie in Djakarta heeft dc Nederlander M. N., directeur der C. V. Vita te Djakarta en woonachtig in Bandoeng, aan gehouden op verdenking van oplichting tot een bedrag van één miljoen roepiah. N. werd op 6 juli aangehouden, na een aanklacht door dc N. V. Roem in Djakarta, die beweerde op 1 februari één miljoen roepiah aan N. te hebben uitgekeerd als vooruitbetaling op een door hem te leveren partij van 500 ton rubber, afkomstig van door het parket van de procureur- generaal geconfiskeerde rubber. In de buitenvijver bij de tro pische kas op de Floriade in Rotterdam bloeit op 't ogen blik voor het eerst in de ge schiedenis een Victoria Re gia in Nederland in de open lucht. De bloem hoorde tegen de avond open te gaan, maar ontplooide zich vermoede lijk door het donkere weer reeds maandagochtend. De fraaie bloem trok veel be- langstelling. De Jordaanse autoriteiten heb ben een complot van de Ver enigde Arabische Republiek tegen Jordanië opgerold, aldus heeft een regeringswoordvoerder in Amman medegedeeld. Twee personen zijn gearres teerd, t.w. de vroegere plaats vervangend chef van de inlich tingendienst van het Jordaanse leger, luitenant-kolonel Kassem Mohammed el Nasser. Hij zou zijn gearresteerd toen hij illegaal de grens met Syrië wilde over schrijden. In Gedser in Denemarken, waar zondag en maandag twee Tsjechische gezinnen van een Oostduitse veerboot overboord zijn gesprongen, ligt nu een hou ten vlot gereed voor eventuele nieuwe vluchtelingen. Het is ge maakt door de vissers en de havenloods, die de Tsjechen uit het water gered hebben. De vluchtelingen willen, naar dins dag is gebleken, proberen van Denemarken naar Canada te komen. VtWnTjfrfW Het Westduitse vakverbond, de Deutsche Gewerkschaftbund, heeft fel geprotesteerd tegen het besluit van de bondsregering een tweede televisieprogramma in het leven te roepen. „Een autoritaire maatregel van de bondsregering, een zuiver dik- taat", zo wordt in een officiële verklaring gezegd. De D.G.B. doet een beroep op alle aange sloten bonden te streven naar „zuivering van de democratische atmosfeer" in West-Duitsland. Het Rooms-Katholieke radio instituut in Keulen heeft een verklaring uitgegeven, waarin de „Deutschland Fernsehen G.M.H.B." van Adenauer en de minister van Justitie Schafer „een zuiver commerciële onder neming'' wordt genoemd. Het programma van deze onderne ming zal namelijk, zoals ook vóór de wijziging van de statu ten het geval was, uitsluitend door particuliere bedrijven wor den geproduceerd en door de op brengst cn advertenties worden gelinancierd. Met de autoriteiten van de Evangelische Kerk wij zen de Katholieke bisschoppen de oprichting van een zuiver com merciële televisie-onderneming af. Sommige vooraanstaande leden van de Beierse tak van de Christen-democraten, de C.S.U., willen trachten door persoonlijke gesprekken het conflict tussen de bondsregering en de regerin gen der staten en in het bij zonder de meningsverschillen tussen Adenauers C.D.U. en de C.S.U. te regelen. De minister-president van Beie- ren, dr. Ehard, heeft dinsdag ge weigerd deel te nemen aan de maatschappij voor het tweede Duitse televisieprogramma. 56. Dodeljjk verschrikt zet In- grid haar paard tot grote spoed aan. Wie deze mannen zijn, heeft ze ogenblikkelijk begrepen en ze beseft bovendien, dat, als Gurd haar in handen zou kunnen krjj- Ook*de firma Dammers te" Har- gen, hij Erwin naar zijn pijpen kan laten dansen. Diep over de hals van haar paard gebogen, jaagt ze voort en inderdaad slaagt ze erin een flink stuk op haar achtervolgers uit te lopen. Maar dan slaakt ze een kreet van schrik en met een ruk houdt ze haar paard in. Voor haar be let een breed, diep ravijn haar het voortgaan. Met een snelle blik over haar schouder, laat ze zich uit het zadel glijden en begint, rillend van ontzetting in het ravijn af te dalen. „Halt", schreeuwt Gurd haar toe. „Kom hier kleine heks. Wacht, we komen Je halen!" „Je krijgt me niet", hijgt ze. „Ik weet best, wat je van plan bent en dat zal je niet lukken. „Doe één stap nader en ik spring naar beneden De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor kern energie, John MacCone, heeft verklaard, dat de V. S. op eigen gelegenheid de ondergrondse kernproeven zullen moeten her vatten, als de Sowjet-Unie niet wil meewerken aan een geza menlijk program voor het vinden van betere methoden om ondergrondse kernproeven te ontdekken. Hij zei dat df Sowjet>Unie afgevaardigd naar de Geneefse conferentie inzake een verbod op het doen van kernproeven nog niet offi cieel had geantwoord op het Amerikaanse verzoek om mede werking. Mac Cone verklaarde voordat hij uit Washington naar Newport vertrok voor het bijwonen van een bijeenkomst van de nationale veiligheids raad onder voorzitterschap van president Eisenhower, die daar vakantie houdt.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2