REE "17 De Belgische troepen uit Leopoldstad teruggetrokken Generaal Wheeler naar Kongo euzen Verklaring van Detwiler Nixon en Rockefeller Enorme bosbranden in de Verenigde Staten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DROGER MAANDAG 25 JULI 1960 16e Jaargang Nr 5042 BOMAANSLAGEN IN NICARAGUA LOEMOEMBA IN NEW YORK KATANGA IS „TELEURGESTELD" IN BELGIE Kongolese muiters in Katanga hielden Belgische militairen gevangen Konjef onslagen BRITSE MINISTER AFGETREDEN De jongste Russische spionagepoging in de V. S. De toestand in Zuid-Rhodesië NOORSE NOTA AAN DE SOWJET-UNIE GEEN BIJEENKOMST VAN DE GAULLE, MACMILLAN EN EISENHOWER? HOGE COMMISSARIS VAN GHANA IN LONDEN MISHANDELD Belgische ambassadeur in Moskou terug naar zijn post Amerika verzoekt om bijeenkomst ontwapeningscommissie el. 2284 - Terneuzen i en zaden enz. lige verbranding jp smaakbederf ngen zowel op de apparatuur >y"-oogstdroger slechts f. 1.200,-) iere doeleinden van schuren en n e.d. „BENEGAS" N.V. PARKER 17 Junior Octanium" pen f 17.85' Student, Octanium* pen en blankmetalen dop l 22.75 Standard, gouden pen f 29.50 De Luxe, gouden pen en blankmetalen dop f 33.75 Custom, gouden pen, goldfilled dop f 52.50 Lady, gouden, pen f 21.75 Gedeponeerd handelsmerk. 99 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nü 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— per kwartaal; per maand ƒ2, per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/'h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties); 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 UUif. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 in». Zaterdag zijn op grote schaal Belgische troepen uit Leopold stad vertrokken. Zij gingen naar de twee bases Kitona en Kamina, die aan Bel gië zijn toegekend bij het vriend schapsverdrag, dat België kort voor de onafhankelijkheid met Kongo heeft gesloten, maar dat nooit door het Kongolese parle ment is bekrachtigd. Premier Loemoemba heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij het ver drag niet erkent, zodat de Bel gen ook deze bases zullen moe ten verlaten. Bij de besprekin gen, die de Belgische militaire bevelhebbers zaterdag met verte genwoordigers van de Ver. Na ties hebben gevoerd, is geen da tum genoemd waarop de Belgi sche strijdkrachten het gehele Kongolese gebied zuilen ver laten. Met het vertrek van de laatste Belgische troepen uit Leopold stad is het leven in de Kongolese hoofdstad voor de nog achterge bleven Belgen nog triester ge worden. In het centrum van de stad, waar nog talloze verlaten auto's aan het overhaaste vertrek van bet grootste deel van de blanke bevolking herinnert, zijn de meeste restaurants gesloten. In de randgemeenten zijn vrijwel al le huizen ontruimd. Hier en daar is een Europeaan bezig wat be zittingen bij elkaar te pakken. Het aantal diefstallen door Kon golezen neemt hand over hand 1oe, ondanks het steeds strenge re optreden van de politie. Kon golese opkopers trekken langs de nog bewoonde woningen of „me neer nog wat te koop heeft" en regelmatig ziet men Kongolezen met hun ..koopjes" van ma trassen tot kinderwagens en ta pijten naar de Afrikaanse wijken trekken. De ledige huizen worden voor een groot deel be trokken door de V.N.-troepen. Ook het politieke leven staat vrij wel stil. Met het vertrek van Loemoemba zijn Kamer en Se naat op reces gegaan. V.N. TROEPEN IN LOKLOEABURG Ongeveer 1.100 Tunesische soldaten van de strijdmacht van de Ver. Naties in Kongo hebben zondag de stad Loeloeaburg be zet en 3.000 Kongolese soldaten ertoe kunnen brengen hun wa pens neer te leggen. Een woord voerder van de Ver. Naties zei zondag tot verslaggevers in Leo poldstad, dat de Kongolezen de Tunesiërs geestdriftig hebben ontvangen. Na een parade voor de commandant van de V.N.-een heden legden de Kongolezen hun wapens neer. Marokkaanse troepen hebben Boma en Tsjela in het westen volgens plan bezet. Er lagen hier Belgische troepen, aldus de woordvoerder. De eerste soldaten uit Guinea zijn zondag per vliegtuig te Leo poldstad aangekomen. Zij scheepten zich in op rivierboten om na een vaart van een dag of drie stroomopwaarts op de rivier de Kongo Banningstad te bezet ten. Een week geleden trokken Belgische militairen deze stad binnen. De verbindingen tussen Leo poldstad en de havenstad Mata- di zijn hersteld. Voor het eerst in weken stroomde weer vlieg- tuigbenzine en petroleum door de buisleidingen naar Leopold stad. Ook de spoorlijn is weer gebruikt. IN MATADI De havenplaats Matadi, waar de vorige week de eerste Marok kaanse troepen zijn aangeko men. biedt een nog veel trooste- lozer aanblik. De plundering is hier algemeen .geweest. De straten liggen vol met ver nield meubilair en lege flessen. Geen winkelétalage is aan ver nieling ontsnapt. In de huizen zijn aile kasten opengebroken en leeggehaald. Wat de plunderaars niet mee konden nemen, werd ter plaatse vernield. In de stad patrouilleren nog steeds zwaar gewapende mi ;ters, di» elke blanke keer op keer aanhouden en controleren. De schade aan de haveninstallaties valt mee. De Europese technici zullen echter niet aan het werk kunnen gaan vóórdat hun veiligheid is verze kerd. Geschat wordt, dat min stens 2.000 V.N.-militairen nodig zijn om de muiters van de Kon golese weermacht en politie te ontwapenen. Bij hen hebben zich bovendien duizenden Kongolese burgers gevoegd. De 75-jarige gepensioneerde Amerikaanse generaal Raymond A. Wheeler, tijdens de oorlog plaatsvervangend opperbevel hebber der Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Oost-Azië en chef-staf van de genie, is zon dagmiddag twee uur op Schiphol geweest op doorreis naar Kongo. Hij vertelde het ANP dat hij woensdag j.l. van de secretaris generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld', de opdracht heeft ontvangen zich zo snel mo gelijk naar Kongo te begeven om aldaar als technisch adviseur zijn medewerking te verlenen bij de algemene opbouw van het transport te water en te land. Hij werd vergezeld door zijn veel jongere echtgenote, Virginia Morsey, met wie hij het vorig jaar in het huwelijk is getreden. Zij was één van de senior-juris ten van de Wereldbank en zal in Leopoldstad, eveneens in op dracht en ten behoeve van de Ver. Naties, als adviseuse op fis caal gebied werkzaam zijn. Het echtpaar Wheeier maakte de reis van New York naar Afrika met lijntoestellen van de KLM Zondagmiddag stapten zij op Schiphol over in het toestel, dat In Leon, nabij Managua, de hoofdstad van Nicaragua, is een man gedood toen een bom, die hij bij een elektrische mast wilde plaatsen, ontplofte. In de hoofdstad zelf werden in de woningen van twee vooraan staande functionarissen krachti ge, nog niet ontplofte bommen ontdekt. In Leon hadden zaterdag rel letjes plaats, toen ongeveer 200 studenten, die een demonstratie hielden ter nagedachtenis van studenten die een jaar geleden om het leven kwamen, de politie en nationale garde met stenen bekogelden. Acht studenten wer den gewond door slagen met ge weerkolven en traan gasbommen, hen naar Brazzaville bracht. Mevr. Wheeler is een der eerste vrouwen, die Kongo niet ont vlucht, maar er juist naar toe gaat. „Acht u het niet ietwat riskant thans naar Leopoldstad te gaan?" werd haar op Schiphol gevraagd, maar het antwoord luidde„Ik geloof het niet. De troepen van de Ver. Naties ne men daar nu immers de leiding over en de rust wordt er her steld." Generaal Wheeler wordt in Amerika als een vooraanstaand technicus beschouwd op het ge bied van waterbouwkunde. In 1956 reisde hij (eveneens via Schiphol) naar Egypte, waar hij de leiding had bij werkzaam heden aan het Suezkanaal. „Maar dat was heel wat anders", ver telde hij gistermiddag op Schip hol, „dat moest alleen schoon gemaakt worden. Er lagen toen allerlei wrakken in van schepen, die er tot zinken Wtren gebracht. Aan dat karwei hebben vele Ne derlanders meegewerkt, b.v. van de firma L. Smit en Co's In ternationale sleepdienst te Rot terdam. Nu moet in Kongo o.a. bezien worden hoe de mond van de Kongo-rivier van het vele slib en zand ontdaan kan worden. Er zal daar flink gebaggerd moeten worden." De Kongo-rivier heeft over een afstand van 240 km een ver val van ruim 200 meter. „Op de Amazone-rivier in Brazilië na is het de grootste ter wereld, ge rekend naar dë hoeveelheid wa ter, die in zee wordt gespuid. Door het grote verval slibt zij snel dicht. Er moet dus eigenlijk voortdurend gebaggerd worden." Bovendien is er dan nog het reeds jaren oude plan, waaraan dë Belgen hebben gewerkt, voor een krachtstation in de boven loop van de Kongo. „Als het ooit gebouwd wordt zal het het grootste ter wereld zijn met een capaciteit van 25 miljoen kilo watt," vertelde generaal Whee ler. Ook dit project zal hij moe ten bestuderen en er advies over uitbrengen. De Kongolese premier, Patrice Loemoemba, is zondag per vlieg tuig uit Londen in New York aangekomen „om de internatio nale openbare mening bij de Ver. Naties in te lichten over de om standigheden in Kongo". Verwacht wordt, dat Loe moemba na zijn besprekingen in New York, Washington en Otta wa zal bezoeken om te spreken over economische en technische hulp. Loemoemba verklaarde hij aankomst dat de vrede in Kongo afhankelijk is van „het onmiddel lijke vertrek van de Belgische troepen". Hij dankte de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties voor de resolutie waarin België wordt verzocht „spoedig" de troepen uit Kongo terug te treken. „Wij hebben het volste vertrou wen in de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en ik hoop dat hij spoedig een oplos sing zal vinden", aldus Loe moemba. „Mede namens de delegatie zou ik een groet willen richten tot president Eisenhower, wij danken het Amerikaanse volk voor alles wat het heeft gedaan voor de emancipatie van het volk van Afrika". Loemoemba heeft vandaag een lunch met Hammarskjoeld en de delegatieleiders van de elf landen van de Veiligheidsraad en de negen Afrikaanse landen die in de algemene vergadering zijn vertegenwoordigd. Deze lunoh is in feite een geheime zitting van de Veiligheidsraad met de Afri kaanse landen als „geïnteres seerde partij". De minister van Binnenlandse Zaken van Katanga, Godefroid Moenongo, heeft verklaard „ver baasd, teleurgesteld en be droefd" te zijn over de weigering van België, de zaak van Katan ga in de Verenigde Naties te ver dedigen. „Wij hebben genoeg be wijzen van onze loyaliteit, toe wijding en vriendschap gegeven om een beroep op België te kun nen doen", zo zei Moenongo op een persconferentie in Elisabeth- stad. „Moet Katanga eerst wanorde lijkheden, moord en verkrach ting organiseren en zich schul dig maken aan woordbreuk, zo als Loemoemba, vóórdat de be schaafde wereld aandacht aan haar besteed?", zo vroeg hij zich af. Het Belgische ministerie van Landsverdediging heeft zaterdag in Brussel medegedeeld, dat de vrijdag in Katanga gevoerde ac tie was gericht op het bevrijden van drie Belgische militairen uil de handen van Kongolese mui ters. Volgens een officiële medede ling vormden deze muiters, die waren gelegerd in een militair kamp op 30 km van Kolwezi in Katanga de laatste eenheid van de Kongolese weermacht in dit gebied, die nog niet was gede mobiliseerd. Vrijdag hadden zij drie Belgische soldaten gevan gen weten te nemen, die als gij zelaars werden vastgehouden. Nadat de muiters een ultimatum hadden afgewezen, werden de Belgische troepen, die het kamp hadden omsingeld, met zwaar geschut beschoten. Het ministe rie van Landsverdediging beves tigt, dat vliegtuigen werden in gezet om de Kongolezen tot overgave te dwingen. Aan Belgi sche zijden vielen twee doden. Zes soldaten, onder wie de drie bevrijde gijzelaars, werden ge wond. Mededelingen over het aantal slachtoffers onder de mui ters werden in het communiqué niet verstrekt. (Adv.) W«porttc«W «art 16 brovwrijshoat 9 Itmuzea individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. natuurlijk brengen wij de nieuwe haarmode, zojuist (20 juli 1960) te parijs uitgebracht. De Russische maarschalk Kon jef is, zo heeft Tass zondag avond gemeld, ontheven van het opperbevel over de strijdkrach ten van de landen van het ver drag van Warschau. Volgens het Tass-bericht had Iwan Konjef om ontslag ver zocht wegens zijn slechte gezond heidstoestand. Maarschalk Gretsjko is be noemd tot zijn opvolger. Hij was tot dusver bevelhebber van de landstrijdkrachten van de Sow- jet-Unie. Koningin Elizabeth heeft het ontslag aanvaard van Derek WalkerSmith als minister van Gezondheid. De minister heeft in een brief aan premier MacMillan gezegd, dat hij zijn advocatenpraktijk wil hervatten. Hij belooft de regering te zullen blijven steu nen als lid van het parlement. De derde secretaris van de Sowjetambassade te Washing ton, zekere Jezjof, zal de Ver. Staten moeten verlaten, omdat hij zich met spionage had inge laten. Hij had een Amerikaanse fotograaf overgehaald om, tegen betaling, luchtfoto's van Ameri kaanse steden te maken. Thans wordt te Washington van welingelichte zijde verno men, dat de betrokken fotograaf een agent was van de Ameri kaanse geheime inlichtingen dienst. Deze dienst had namelijk vernomen dat Jezjof op zoek was naar een fotograaf, die van uit de lucht spionagefoto's voor hem wilde maken. De agent bood zich aan en werd door Jez jof aanvaard, waardoor het mo gelijk werd hem op heterdaad op spionage te betrappen. De Amerikaanse financier Ed gar Detwiler heeft zondag in New York verklaard dat de „Congo International Manage ment Corp." voorziet in deelne ming van Amerikaans, Frans, Japans, Canadees, Nederlands, Engels en Westduits kapitaal. België neemt niet deel, maar Belgisch kapitaal is niet nadruk kelijk uitgesloten. Detwiler zeide te weten dat een groep landen „die geen vrienden van 'het Westen zijn" pogingen heeft gedaan om toe stemming te krijgen de rijkdom men van Kongo te exploiteren. „Het verlies van deze rijkdom men zou de grootste tragedie zijn die de vrije wereld kan onder gaan". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kon niet zo snel optreden als de Sowjet- regering, „maar wij konden dat wel". Detwiler zeide de „morele steun en beste wensen" van het State Department te hebben ge kregen. Loemoemba is z.i. niet verant woordelijk voor de ongeregeld heden in Kongo. Anderen, „geen leden van de Navo, hebben van de situatie gebruik willen ma ken". Detwiler zal dinsdag bespre kingen voeren op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Wa shington. Naar in Leopoldstad verluidt heben drie leden van de rege ring, de rfiinister voor Coördina tie en Planning Kabangui, de minister van Financiën Nkay en de staatssercetaris van Finan ciën Tsjibangoe geweigerd de DE WERVING VAN ITALIAANSE ARBEIDERS Zaterdagmorgen is te Rome op het ministerie van Buitenlandse Zaken de voorlopige onderteke ning van een akkoord over de werving van Italiaanse arbei ders voor Nederland geschied. Het akkoord geldt voor één jaar en zal telkens stilzwijgend met eenzelfde termijn worden verlengd. Aanvankelijk lag het alleen in de bedoeling een rege ling te treffen voor de werving van een groep van 2.000 Italia nen. Het thans tot stand geko men akkoord zal echter ook voor eventuele volgende wervingsac ties de basis vormen. De werving zal geschieden via een voorselec tie door de Italiaanse arbeidsbu- reaux aan de hand van Neder landse richtlijnen. Een Neder lands team zal de uiteindelijke selectie verrichten. Deze houdt in een beoordeling van de me dische en algemene geschiktheid en de vakbekwaamheid. Voorlo pig wordt eraan gedacht het selectiecentrum in Milaan te ves tigen. overeenkomst met Detwiler te tekenen. In Europese financiële kringen in Leopoldstad vreest men ener zijds dat de uitvoering van het plan op moeilijkheden zal kun nen stuiten anderzijds zou de te leurstellingen van het Kongolese volk en de regering dermate ge vaarlijk voor de toekomst van het Westelijke kapitaal in Kongo kunnen zijn dat het niet uitge sloten moet worden geacht dat de Amerikaanse regering en enkele internationale instellingen het akkoord dat Detwiler heeft gesloten eenvoudig zullen (moe ten) onderschrijven. Vice-president Nixon schijnt aan de vooravond van de natio nale conventie van de republi keinse partij, die hem deze week vrijwel zeker zal kiezen als kan didaat voor het presidentschap een breuk in de patijleiding te hebben hersteld. Tijdens een langdurige bespreking met gou verneur Nelson Rockefeller van New York, die plaats had op ver zoek van Nixon, zijn beide man nen het eens geworden over de kern van een verkiezingspro gram. De laatste tijd heeft Roc kefeller Nixon verweten, dat hij geen duidelijk standpunt innam in belangrijke nationale kwes ties. Waarnemers zien in het be reikte akkoord een compromis tussen de politiek van de rege- ring-Eisenhower, die naar Nixon eerder had verklaard de basis van zijn campagne zou vormen, en het standpunt van Rockefel ler, Op enkele punten schijnt Rockefeller terrein te hebben ge wonnen, zoals bij de oplossing van het rassenvraagstuk, waar in hij verder wil gaan dan de regering tot ontsteltenis van vele zuidelijke afgevaardigden ook een versnelling van de eco nomische groei heeft Rockefeller op het program weten te krijgen, een vraagstuk waar Nixon koel tegenover stond. Op andere punten daarentegen schijnt Rockefeller terrein te hebben prijsgegeven, voorname lijk wat betreft de defensie-uit gaven (die hij wilde vergroten) en de ontwapening. Rockefeller heeft niet met zo veel woorden gezegd dat hij nu bereid is Nixons kandidatuur te steunen, noch dat hij bereid is eventueel het vice.president- schap te aanvaarden. Later deelde Rockefeller in een in Chicago gehouden pers conferentie mede aan Nixon te hebben gezegd dat hij onder geen enkele omstandigheid een kandidatuur voor het vice-presi- dentschap in overweging zou ne men. Hij voegde eraan toe op het erin toe te stemmen dat zijn naam als een mogelijke kandi daat voor het presidentschap naar voren wordt gebracht. Hij Twee van de talrijke vliegtui gen die deelnemen aan de be strijding van de uitgestrekte bosbranden welke sinds een wesk negen staten in het wes telijk deel der V.S. teisteren zijn in de vlammen neergestort. Vier vliegers vonden hierbij de dood. Tot dusver zijn in Californië, Oregon, Washington, Montana, Idaho, Nevada, Utah, Wyoming en Arizona 80.000 hectaren bos een prooi van het vuur gewor den. Duizenden brandweerlie den en vrijwilligers hebben de strijd tegen het vuur aangebon den, doch ondanks de moderne bestrijdingsmiddelen breiden de branden, die door blikseminslag zijn ontstaan, zich nog verder uit. De schade wordt op tiental len miljoenen dollars geschat. Uit de omgeving van Los An geles moesten duizend perso nen worden geëvacueerd. Volgens de Amerikaanse Afrikanen hebben zondag te Bulawayo in Zuid-Rhodesië een betoging gehouden tegen een verbod van een bijeenkomst van de nationale democratische par tij. Aan de noordrand van het stadscentrum bekogelden negers politiemannen en auto's van blanken met stenen. De politie trad met traangas tegen de betogers op. Later ruk ten twee compagnieën blanke soldaten de Afrikaanse wijk bin nen. Het ministerie van Defensie van Noord- en Zuid-Rhodesië en Njassaiand heeft zondagavond meegedeeld dat het tweede batal jon van een Rhodesisch regi ment is gemobiliseerd om de po litie In het gebied van Bulawayo te versterken. STABIELER WEERTYPE Het K.N.M.I. deelt mede: Onverminderd handhaaft zich tussen een gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren en een depressie boven IJsland op de oceaan een westelijke stroming, die zich tot op grote hoogte in de atmosfeer uitstrekt. Het meest actieve deel van deze stro ming is tijdens het weekeinde echter belangrijk naar het noor den verschoven, zodat wij onder de invloed kwamen van een uit loper van het Azorenhogedruk- gebied. Hierdoor werd de activi teit van een oud regenfront, dat over Engeland oostwaarts trok, zover onderdrukt, dat in de loop van zondagmiddag en -avond de bewolking ging toenemen, maar regen van betekenis niet werd gemeld. Het passeren van het fronten systeem zal vandaag vrij veel bewolking veroorzaken, maar weinig of geen regen, daar de aangevoerde lucht nu een veel stabielere opbouw bezit. Ook de komende dagen zal de algemene circulatie nog uit het westen blij ven plaats vinden, waardoor het koel weer blijft, maar de regen kansen zijn nu aanmerkelijk klei ner dan de voorafgaande periode het geval was. autoriteiten is door de branden een der ernstigste situaties ont staan, die het westen van de V.S. sinds dertig jaren heeft gekend. De Noorse ambassadeur in Moskou heeft het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken een Noorse nota over handigd waarin de Russische beschuldigingen t.a.v. Noorwe gen in verband met het jongste Amerikaans-Russische vliegtuig incident van de hand gewezen worden. Volgens de Russische regering had Noorwegen in strijd met het internationale recht gehandeld. sloot echter niet geheel de mo gelijkheid van een kandidaatstel ling uit. Inmiddels heeft de Ameri kaanse minister van Landbouw. Benson, in Washington verklaard van mening te zijn, dat Rockefel ler de beste kansen zou maken om de kandidaat van de demo cratische partij, senator Kenne dy, te verslaan. Zijn lange reizen door de Ver. Staten hadden hem hiervan overtuigd. De berichten, dat president De Gaulle, de Britse premier Mac Millan en president Eisenhower zou hebben uitgenodigd voor een bijeenkomst te Parijs in verband met de toestand in Kongo vinden in de Franse hoofdstad geen be vestiging. In bepaalde, gezaghebbende kringen meent men dat een der gelijke bijeenkomst zeer onwaar schijnlijk is in verband met he: feit, dat president Eisenhower moeilijk in de huidige tijd van komende presidentsverkiezingen uit de Verenigde Staten kan ver trekken. Men verklaart voorts te Parijs dat het niet juist is, dat de Franse ambassadeur te Washing ton, Herve Alphand, opgedragen zou zijn de Amerikaanse rege ring over een dergelijke samen komst te peilen. T De hoge commissaris van Gha na, sir Edward Asafoe Adjaye, heeft zaterdagavond bij het ver laten van het Ritz-hotel op Pic cadilly in Londen een vuistslag- in het gezicht gekregen van een man die buiten liet hotel stond te- wachten. Sir Edward viel op de grond, doch werd volgens zijn secretaris slechts licht gewond. De politie heeft in verband hiermee twee personen aangehouden. De politie bewaakte het front van het Ritz-hotel, waar de Kon golese premier Loemoemba tij dens zijn korte oponthoud in Londen vertoefde. De secretaris van sir Edward merkte op, dat diens aanvallers hem niet voor Loemoemba konden hebben aan gezien. Loemoemba is groot, en sir Edward klein. Sir Edward heeft bij de val zijn- rug bezeerd en zal twee of drie dagen het bed moeten houden. De Belgische ambassadeur in Moskou, Hippolyte Cools, zal over twee dagen op zijn stand plaats terugkeren, aldus is in diplomatieke kringen in de Rus sische hoofdstad vernomen. De ambassadeur werd 17 juli „voor overleg" naar Brussel te ruggeroepen, na een verklaring van de Sowjet regering dat Bel gië in Kongo „agressie"' pleegt. De terugkeer van ambassadeur Cools wordt beschouwd als een aanwijzing dat de betrekkingen tussen België en de Sowjet- Unie reeds zijn verbeterd. De Verenigde Staten hebben officieel om een bijeenkomst van de ontwapeningscommissie „begin augustus" verzocht ter bespreking van het afbreken van de Geneefse ontwapenings besprekingen door de Sowjet- Unie. Het verzoek is vervat in een brief aan de voorzitter van de commissie, de Mexicaan Pa- dilla Nervo. In de commissie zijn de 82 landen der Verenigde Naties vertegenwoordigd. Dr. Nervo zal thans nagaan of een eenvoudige meerderheid van de leden vóór de bijeenkomst van de commissie zijn. Amerika stelt de communisti sche landen verantwoordelijk voor het afbreken van de Ge neefse conferentie. Het optre den van de Sowjet-Unie is juist daarom zo „bedroevend en on begrijpelijk" omdat zij wist dat de Westelijke landen over en kele dagen nieuwe voorstéllen zouden indienen, aldus Cabot Lodge, de leider van de Ameri kaanse delegatie bij de V.N. Tot op heden heeft de Sow jet-Unie niet geantwoord op de Westelijke verzoeken hervatting van de conferentie mogelijk te maken, of zelfs maar laten blij ken dat zij hier enig belang aan hecht. De brief is vergezeld van de jongste Amerikaanse ontwerpe- ningsvoorstellen, met het ver zoek de leden van de ontwape ningscommissie ervan in ken nis te stellen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend droog Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid west en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. MAANDAG 25 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.52 3.27 4.07 4.17 n m. 3.04 3.39 4.19 4.29 ZON MAAN op onder op onder 25 5.50 20.41 6.42 21.14 26 4.52 20.40 7.45 21.41 27 4.53 20.38 8.51 22.05 28 4.55 20.37 9.58 22.29 29 4.57 20.35 11.06 22.54

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1