-japan inleiding IN DE GREEP VAN DE ANGST Verhoogd kijk- en dubbel luistergeld Radio en Televisie tot een rode belegering van het Westen? 2 sssins coper rting handel n,v. Terneuzen VAN DAMME ima Gehakt voor f 1,40 kg 2,60 weinig underlappen voor f 1.75 |jer voor f 2,50 »n 25 cent per 500 gram TERNEUZEN Kijk uit en luister goed! Parijs „Geen onafhankelijk Katanga" Algemene vrees voor een tweede Korea Vrijdag 22 juli I960 Vrijdag 22 juli I960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 O z Qt Ui O Ui Z ISONDERGOEDEREN KORTING. tIJS. KORTING. OOATS 68 dessins 78 'er-Worstmaker !N 3 TELEF. 2566 zaterdag extra aanbieding PPEN door DAVID ROUSSET VAN LE MONDE. Niettegenstaande haar schijnbare overwinning in de zware strijd naar aanleiding van het sluiten van het Japans-Amerikaanse pact, is de regering-Kisji, die voor het sluiten van dit pact de verant woordelijkheid draagt, alsnog afgetreden, teneinde de weg vrij te maken voor een nieuw kabinet en voor de verwachte algemene verkiezingen. Een dag eerder was Kisji reeds afgetreden als presi dent van de liberale regeringspartij. Zijn opvolger in beide functies is Hajato lkeda. Het blijft een open vraag in hoeverre Kisji door het sluiten van dit pact Japan voor het Westen heeft kunnen behouden. Ook al staat de massa van het Japanse volk afwijzend tegenover het com munisme, een belangrijk deel is zó anti-Amerikaans, dat zij een gemakkelijke prooi voor het communisme vormt. Het feit, dat door de grote beroeringen in Tckio en in andere belangrijke Japanse steden president Eisenhower noodgedwongen van zijn bezoek aan Japan op zijn laatste reis door het ocsten, heeft moeten afzien, kan men beschouwen als een tweede Pearl Harbour voor de Amerikanen. ZULLEN f HINA EN JAPAN SAMENGAAN? Tóen Truman nog president van de Verenigde Staten was, ging China verloren aan het Chroesjtsjcf tijdens de topconfe rentie te Parijs gevonden moet worden in Japan. Het Kremlin zou immers nooit zulke succes sen in Japan hebben kunnen be halen indien er tijdens de top- dat van de Japanse socialisten er velen geen Stalinisten zijn, maar een feit is, dat zeer vele studen ten wel sterk communistisch ge oriënteerd zijn. Zij sturen aan op een sociale revolutie in Japan en zij vinden daarvoor een rijke voedingsbodem. Het verkrijgen van succes wordt hen bovendien vergemakkelijkt door de intellec tuele verwarring van linkse, doch niet-communistische groeperingen en door het tekort aan politieke vorming bij de jeugsl. Als men hiertegen de nodige afweermiddelen wil vinden, dan is het noodzakelijk, dat men tijdig gehoor geeft aan de sociale eisen, die ongetwijfeld in toene mende felheid door de grote massa van het Japanse volk worden gesteld. Afweermiddelen zoals generaal De Gaulle in Afri ka sinds 1958 toepast. Immers, ,door het erkennen cn verwezen lijken van de onafhankelijkheid van de Afrikaanse landen heeft De Gaulle voorkomen, dat er in iteze gebieden grote conflicten ontstonden van sociaal-militaire Guatemaltecks parlement bekrachtigt noodtoestand Het parlement van Guatema la heeft het decreet van presi dent Miguel Ydigoras Fuentes waarbij dinsdag voor een periode van dertig dagen de noodtoe stand werd afgekondigd be krachtigd. Bepaalde politieke groeperingen, voornamelijk com munistische. zouden onrust wil len veroorzaken om de regering omver te werpen. Algemeen streven naar kortere werktijden in West-Duitsland Nu de vakbond van de West- duitse metaalarbeiders bereikt heeft, dat voor zijn leden ge leidelijk een werkweek van 40 uur zal worden ingevoerd, wil de Duitse vakbeweging ook in andere bedrijfstakken tot een dergelijke verkorting van de werktijd komen. De voorzitter van het Westduitse vakverbond, W. Richter, heeft verklaard, dat de vakbonden in verschei dene bedrijfstakken nog sneller dan in de metaalindustrie uit voering van een werkweek van 40 uur willen bereiken. In de metaalindustrie zal, zoals be kend, de verkorting van de werkweek tot 40 uur op 1 juli 1965 worden bereikt. Wanneer nok Japan communis-1 midden-Duitsland tot en met de tiseh zou worden, vormt het. rode I oostelijke grens van Azië en van blok een gesloten geheel van de Noordpool tot over de Hinia- communisme en thans dreigt hetzelfde met Japan te gebeu ren, Zou dit nooit werkelijkheid worden, dan kunnen de Verenig de Stalen zich wel uit het groot ste deel van Azië terugtrekken! De konsekwenties van het ver lies van Japan zullen namelijk bizonder groot zijn, niet alleen rooi- de Ver. Staten, maar voor het gehele Westen. De twee lan den met de grootste bevolkings cijfers, China cn Japan, tevens in vele andere opzichten de be langrijkste staten, zouden in Azië tegenover het Westen komen te staan. Het zou in de toekomst zelfs kunnen leiden lot een grote rode belegering van het Wes ten! De grote politieke nederlaag van de Amerikanen in Japan zal ongetwijfeld ook gevolgen heb ben voor het politieke leven in dp Verenigde Staten. Immers, in de laatste vijftien jaren hebben zowel de democraten als de repu blikeinen ernstige fouten ge maakt. Hoe komt het bijvoor beeld. dat men de toenemende communistische invloed in Japan zo laat ontdekte? De Russische politieke manoeu vres hebben de Amerikanen ste vig in een hoek gedrongen en er is zelfs reden voor de veronder stelling, dat de sleutel van het merkwaardige optreden van conferentie een akkoord tussen de grote vier tot stand gekomen zou zijn. De zogenaamde Russi sche vredespolitiek is trouwens in meer opzichten buitengewoon succesvol geweest. Eerst hebben Chroesjtsjef en de zijnen het Westen in politiek opzicht gerui me tijd kunnen ontwapenen door het scheppen van een Camp David-sfeer en thans heeft het Kremlin Washington plotseling verrast met een hervatting van de koude oorlog. AZIË HET BRANDPUNT. De Ver. Staten zullen enige tijd nodig hebben om zich politiek te herbewapenen nu de gewijzigde Russische politiek plotseling dui delijk naar voren is gekomen. Het is ook duidelijk geworden, dat Moskou en Peking het ofien- sief hebben verlegd naar Azië. De stakingen en manifestaties tegen de Japanse regering had den weliswaar niets te maken met richtlijnen uit Moskou en Peking en evenzeer is het waar, laya, daarbij de drie grootste volkeren ter wereld omvattende, te weten het Russische (pl.ni. 250 aard. Conflicten, die de Stalinsi- ten direct zouden hebben aange grepen om er profijt uit te trek ken. KONGO EN ALGERIJE De Russen hebben dit bijvoor beeld wel bizonder sterk laten blijken tijdens een bijeenkomst in Peking. In deze bijeenkomst lieten Moskou en Peking er na melijk geen twijfel over bestaan, dat zij de Algerijnse moeilijk heden zagen als een instrument tot generalisatie van een sociaal- militair conflict in Afrika. De rode leiders verzochten aan de Algerijnse delegalie een hand tekening te plaatsen onder een document, waarop o.m. geschre ven stond, dat de Ver. Staten de belangrijkste vijand is, dat het militaire Japans-Amerikaanse pact moet worden verbroken, dat Tsang Kai Tsjek het Amerikaan se imperialisme dient en dat Ko rea en Vietnam moeten worden verenigd. Moskou en Peking heb ben de Algerijnse delegatie in deze bijeenkomst duidelijk laten miljoen), het Chinese (geschat op 600 miljoen) en het Japanse (pl.m. 100 miljoen). weten, dat het voor de Algerij nen, willen zij een zege beha len, noodzaak is zich in te laten met de koude oorlog. Ook de muiterij in de Kongo is (zo niet aangestookt door de rode adviseurs van Kasavoeboe cn Loemoemba) toch koren op de molens van het communisme. Hieruit blijkt wel, dat het voor de toekomst van Japan van be langrijke betekenis zou zijn in dien in de Kongo en in Algerije op snelle wijze een vrede zou kunnen worden bereikt. Komt het ten aanzien van de Algerijn se kwestie echter tot een wereld conflict en duurt de chaos in de Kongo langer voort, dan bete kent dit, dat men Rusland en rood-China belangrijke troeven in handen heeft gespeeld. De grens van de koude oorlog zou dan weer aanmerkelijk groter geworden zijn met alle gevolgen daarvan voor Japan, voor de Ver. Staten cn voor het gehele Westen. (Nadruk verboden.) Per 1 juli 1960 is van kracht geworden de „luistergeldbe schikking I960", waarbij een nieuwe regeling is vastge steld voor dc betaling van luister- en kijkgeld. Zoals was te voorzien, heeft deze nieuwe regeling bij de luis teraars geen gunstig onthaal gevonden en wel door de on verwachte offers die velen zich zullen moeten getroosten. Zoals bekend is, staat op elke luistervergunning aangegeven in welk tijdvak deze kaart moest worden ingediend. Voorheen was men verplicht iedere maand een radiozegel ter waarde van 1,— te plakken. Dit tijdvak valt voor iedereen tussen de 5de dag t/m de 22ste dag van een maand. Men ging met de volge plakte kaart naar een postkan toor en ontving tegelijk een nieuwe voor het volgende jaar. Dit plakken van zegels is nu afgelopen; op een overgangstijd na. De vergunningen welke in het tijdvak van 5 juli 1960 tot en met 22 juli 1960 moeien worden ingeleverd, hebben dus betrek king op het afgelopen jaar. Nu moet voortaan liet luistergeld vooruit betaald worden voor een geheel jaar tegelijk. Hieruit volgt, dat hij die in genoemd tijdvak moet inleveren, op het postkantoor tc horen zal krij gen, dat hij ook nog eens een zegel van 12,zal moeten kopen, te plakken op de in te leveren kaart. 2 X 12 24! Degenen, die gewoon zijn ge weest tegelijk 12 zegels te kopen voor de afgelopen kaart, moeten dus behalve dat bedrag van 12 nog eens 12 neertellen voor het komende jaartijdvak, dat is 24,ineens. Dat is een heel bedrag, en indien hierop niet ge rekend wordt, is het, zoals wij reeds vernamen uit bij ons in gekomen brieven, „een rib uit je lijf". De postambtenaar neemt de luistervergunning niet aan, als niet tevens daarop het zegel van 12,— voor het komende tijd vak geplakt wordt. Betaalt u niet in het vastge stelde tijdvak, dan dient de kaart na afloop van dat tijdvak aangetekend te worden opgezon den naar Den Haag, maar ook weer met het radiozegel van 12,— er bij opgeplakt. Doet u dit niet, dan bent u in overtre ding en is de kans op een pro cesverbaal heel groot. De P.T.T. heeft immers alleen maar even de namen en adressen van die nalatigen aan de-ambte naren van de buitendienst op te geven. Staat een dezer heren op een gegeven ogenblik voor uw neus, dan is het óf alsnog betalen óf een proces verbaal. U kent de wet! Een beroep op onwetendheid zal niet veel uitmaken, want pers en radio hebben de nieuwe regeling reeds geruime tijd ge leden bekend gemaakt en bo vendien „na afkondiging van een wet, wordt iedere Nederlander geacht deze te kennen". Dat is natuurlijk lang niet altijd het geval, want de meesten nemen van dergelijke wetten bitter weinig notitie, maar dat kost uiteindelijk geld! Nog een voorbeeld. Moet iemand in februari 1961 de luis- terkaart inleveren, volgeplakt met radiozegels, dan rhoet hij er op rekenen, dat er bovendien nog een zegel ter waarde van 12,geplakt zal moeten wor den, anders is het mis. Zij echter die in juli 1960 moe ten inleveren staan al direct voor de grote uitgave van 12, naast de volgeplakte kaart. Reken er dus maar op het be drag gereed te houden. En in dc toekomst? Zijn de huidige vergunningen in het voorgeschreven tijdvak in geleverd, dan is het plakken van radiozegels afgelopen. Men ont vangt dan voor het komende luisterjaar een ponsgiro-luister- kaart. De ais eerste in ons voor beeld aangehaalde luisteraar zal dus zo omstreeks juni 1961 zo'n strotingsbiljet ontvangen. Bin nen het daarop vermelde tijdvak zal hij dan moeten storten. Voor de radio is de luisterbijdrage ge handhaafd op 12,per jaar, in tegenstelling tot het kijkgeld voor de televisiebezitters. Het kijkgeld is van 1 juli 1960 af verhoogd van 30,- tot 36,- per jaar, te betalen in twee ter mijnen van 18,per ponskaart, zoals tot nu toe het geval is. Ook hier weer een overgangstijd. Ne men we een „kijker" die in no. vember 1960 liet kijkgeld voor het dan komende halfjaar zal moeten voldoen. Deze krijgt niet toegezonden een girobiljet groot 18,maar groot 20,dus hij moet 2,meer betalen, om dat de verhoging is ingegaan óp 1 juli 1960, derhalve zal hij dé maanden juli, augustus, septem ber en oktober 1960 moeten in halen, door betaling van 50 cent per maand extra. Televisiebezitters kunnen dus in twee keer betalen, radiobezit- ters moeten ineens betalen, voor uit. Wie niet wil betalen. Luister of kijkt u niet meer. door b.v. verkoop, overlijden, of omdal u niet meer wilt luiste ren of kijken, dan kan het teveel betaalde terug gevraagd worden. Laten verzegelen van een radio kost voortaan ƒ2,50; voor ver zegeling van een televisietoestel is eenzelfde bedrag verschul digd. Tenslotte nog de mededeling dat een honderdtal ambtenaren is belast met de opsporing van nalatigen, hetzij van niet op tijd betalende klanten van de P.T.T., maar ook van degenen die hun toestel niet hebben opgegeven. Deze laatste categorie omvat al tijd nog een 27.000 onwilligen (voorwaar geen kleinigheid) die het vorige jaar een proces-ver baal hebben ontvangen! s (Nadruk verboden.) Een officiële Franse woord voerder zei woensdag woorde lijk: „Generaal De Gaulle beschouwt een onafhankelijk Katanga als een groter gevaar voor de vrede clan de aktie welke Loemoemba onderneemt tegen de Belgen". Hiermee is aan veie raadselach tigheden een einde gekomen. Evenals Londen is ook Parijs tegen een onafhankelijk Katan ga omdat zulks nieuwe, wellicht nog erger problemen kan schep- ZATERDAG 23 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de jeugd; 8.50 Voor U en Uw gezin, caus.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Ge- var. progr.; 11.35 Pianorecital; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Hammond orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Voor teenagers; 14.15 Streekuitzen- ding; 14.40 Accordeonmuz.; 15.05 Gram-; 15-20 Kamerorkest; 16.00 Boekbespreking; 16.20 Versierde vakantietips; 17.00 Jazzmuziek; 17.30 Weekjouinaal; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Operamuz.; 19.00 De medische verzorging en voedselvoorziening in Kongo Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft woens dag te Leopoldstad meegedeeld dat V. N.-personeel woensdag ochtend in de havenstad Ma- tadi in een ziekenhuis 32 ge wonde Kongolezen heeft aan getroffen die verscheiene da gen lang geen medische be handeling hadden gehad. Woensdagochtend is een trein van de Verenigde Naties met Marokkaanse soldaten in Matadi aangekomen. De woordvoerder deelde mee dat een speciaal vliegtuig de gewonden naar Leopoldstad zal brengen. Hii wees erop dat er tevoren 400 blanke artsen. 300 blanke verpleegsters en 500 verplegers In Kongo waren, van wie velen het land hebben verlaten. Daarom zal het nodig zijn dat de Verenigde Naties minstens de helft van dit aantal naar Kongo moeten zenden. Tien Israëlische artsen ko men naar Kongo, zei hij. De voorraad levensmiddelen in Leopoldstad is slechts vol doende voor één of anderhalve week als de haven van Matadi niet onmiddellijk weer voor de scheepvaart wordt geopend. 13) ■k door ■fr KARL UNSELT Nadruk verboden. In het kleine, schemerachtige restaurant met betimmerde wan den, hing een benauwde lucht. Het was met geraffineerde een voud ingericht en meest een hoe renkamer voorstellen. Gedempt hcht gaf een heel intiem karak ter aan het vertrek. Böhme wees naar 'en tafel, waar nog niemand zat. Dat licht hier, merkte Lüdec- kc op, nadat hij was gaan zitten, is iets afschuwelijks, 't Lijkt wel een bordeel." „Dat kan ik niet beoordelen," zei Bói.me plagerig, „al ben ik ook "rijgezel." „Vindt u die zaak dan zo bij zonder mooi?" vroeg Lüdecke. „Nea, maar bezienswaardig. Vooral de gasten die hier komen," antwoordde Böhme, ter wijl zijn blik door het lokaal dwaalde. Een kelner dook op uit het schemerlicht. Met een discrete buign.g overhandigde hij beide gasten een kaart. „Ik heb geen honger," zei Lüde-ke koppig, toen hij de prij zen ,U bent mijn gast, meneer I Lüd- el'.r Mag ik bestel-en?" 1 Lüdecke mopperde nog iets, dat niemand verstond en scheen zich toen maar in het onvermij delijke te schikken. De kelner noteerde de bestelling op zijn schrijfblok en liet iedere wens van Böhme vergezeld gaan van een: „Uitstekend, meneer." Toen hij weg was, kwam Lü decke los. „Dat is hier een nep-zaak van de ergste soort, en die mensen hij draaide zich om maken beslist een demimondaine indruk, trouwens Maar Böhme onderbrak hem: „Dat is een vergissing., meneer Lüdecke." Hij boog zich naar hem toe en fluisterde: „Hier wordt handel gedreven in kou sen, koffie en sigaretten. Daar ginds, die twee hyper-elegant geklede heren, die zo druk met elkaar staan te praten dat zijn een paar zakenlieden, die geen aktentassen en geen bankreke ning bezitten noch een belasting adviseur nodig hebben en die toch op dit ogenblik misschien een paar honderdduizend west mark aan provisie verdienen." Lüdecke draaide zich onopval lend een beetje terzijde om die fabelachtige „zakenlieden" eens te bekijken. „Deze mannen behorèn tot dié machtige, ónzichtbarè organisa tie, die m.t het smokkelen van oost naar west, de brandkasten van het oostelijk bestuur in de Leipziger Strasse mei miljoenen West-mark vullen, waarmee staal, ijzer, koper, machines, mo toren en hun onderdelen uit het westen betaald worden. Ik heb u hier naar toe gebracht om u eens een blik te laten werpen achter een heel ander gordijn. Maar het is levensgevaarlijk, te proberen het even op te tillen." De heren, die Böhme bedoelde, zagen er ondanks hun geparfu meerde elegance niet naar uit, dat men ze graag in het donker zou tegenkomen. Aan een tafel naast de beide zeer elegante heren zat een man apart, die schijnbaar erg ver diept was in een courant en te oordelen naar zijr. bijna arm zalige onopvallendheid als het ware per vergissing kier terecht gekomen was. „Die vent met die courant daar,' zei Böhme fluiste-end, „zit al een hele tijd op u te letten." De kelner bracht borden en couverts. „Willen de heren iets drin ken?" Böhme bestelde: „Twee nummer zes, alstu blieft." „Uitstekend meneer. Nummer zes." „U schijnt hier stamgast te zijn,' merkte Lüdecke ironisch op. „Inderdaad. Ik ben hier vaak," verklaarde Böhme onverstoor baar, „omdat ik mijn rekeningen om zo te zeggen moet opeten en opdrinken. Anders krijg ik nooit mijn geld van dc waard. Hij heelt nóóit iets, en zijn boeken zien er uit als èen kinderschrift." „Merkwaardige snuiter. Met zulke klanten?" Op dat ogenblik ontdekte Lüdecke achter Böhme een in de muur aangebrachte spiegel. Daar in kon hij de man zien, die hem van achter een courant onopval lend gadesloeg. Wat mocht die wel van hem willen? Hij herin nerde zich niet, hem ooit te heb ben gezien. „Ja-ja," merkte Böhme sarcas tisch op, „al die machines en motoren, die het westen aan het oosten levert, moet het tenslotte zelf betalen, namelijk met het geld van de gesmokkelde kousen, koffie en sigaretten. Voorwaar, een pikant zaakje, zou mijn oude leraar zeggen." De kelner verscheen met zil veren schalen en schotels. Toen hij de heren bediend had, over zag hij alles nog eens onderzoe kend en zei toen waardig. „Ik wens de heren smakelijk eten." Waarna hij zich discreet terug trok. Böhme - begon met smaak te eten. Het tafelen was voor hem een soort van eredienst. Het was werkelijk niet alleen zijn lichaamsomvang, die hem als smulpaap verried. Aan de aan dacht waarmee hij de lekkere hapjes verorberde, kon men zien dat eten voor hem niet alleen een liehamolijke, maar ook een esthetische behoefte was. En het hinderde hem helemaal niet dat Lüdecke zwijgend voor zich uit zat te staren. Des te devoter kon hij zich immers aan zijn maaltijd wijden. Na een poosje schoof Lüdecke zijn bord opzij. (Wordt vervolgd.) Kunstact; 19.30 Fassepartout; 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest; 20.40 Voordracht; 21.00 Gram.; 21.25 Soc. comm.; 21.40 Lichte muz.; 22.05 Sportuitzending; 22.30 Nws; 22.40 Gram, met comm.; 23.10 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Chansons; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Voor de je igd; 14.00 Amateurs- orkest; 14.20 Kunstkroniek; 14.50 Gram.; 15.30 Voor dc jeugd; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Tenor met gitaarbegeleiding; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de kin deren; 18.00 Gram.; 18.15 Jour nalistiet; weekoverz.; 18.25 Instr. trio; 18.45 Vragenbeantw.; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.23 Memo randum; 19.30 Gram. 20.20 Licht baken; 20.30 Quiz.; 21.00 Pol. praatje; 21.10 Hoorspel; 22.05 Gram.; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Jong, oud, eeuwig; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gespro ken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Journaal; 15.00 Accordeon- muziek; 15.15 Gram.; 15.45 Lich te muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Pianospel; 17.30 Gram.; 17.45 Lichte muz.; 13.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de soltjaten; 19.00 Nws; 19.40 Amus. muziek; 20.00 Orkest; 20.30 Ge- var. muz.; 21.15 Amus. muziek; 22.00 Nieuws: 22.15 Gevar. muz.; 23.00 Nws; 23.05 Gevar. muziek. Televisieprogramma's NED. T.V.: 17.00 Voor de kin deren; 20.00 Journaal cn wecr- overzicht; 20.20 Actueel progr.; 20.50 Claudia en David, TV- comedie; 22.30 Rechtstr. overna me uit Nervi t.g.v. het 5e intern, balletfestival. VL. BELG. T.V.: 17.00 Voor de jeugd; 19.30 Nws, act. en weer bericht; 19.45 Weekjournaal; 20.15 Filmklucht; 20.35 TV-feuilleton; 21.00 Songfestival tc Knokke; 22.15 Quizprogr.; 22.45 Vervolg Songfestival; 23.00 Nieuws. pen, waarbij men overigens over liet hoofd ziet, dat het volk van Katanga hierin ook een woord heeft mee te spreken. De Letten, Estlander en Lithauers moeten onder het zware rode juk blijven voortzwoegen omdat de wereld vrede zulks verlangt. Moet de bevolking van Katanga uitge mergeld worden door Loemoem ba en ondergaan aan zijn wan beleid? ANGST VOOR MEER SPLITSINGEN Volgens de Franse .deskundi gen zou een splitsing van Kongo een tweede Korea kunnen ver oorzaken. In dit verband kent men hier veel waarde toe aan de Poolse spookboot, die vol wape nen in Kongo zou zijn aangeko men. Het is duidelijk, dat er voor Parijs nog een andere factor bij komt: men wil het evenwicht tussen de Franse en de Britse invloeden in Afrika niet versto ren. Dit zou gebeuren indien een onafhankelijk Katanga ging steu nen op Rhodesia. Vandaar, dat men er hier ook de nadruk op legt, dat twee Kongolese provin cies zich bij Katanga willen aan sluiten. Parijs, aldus verzekerde men, staat momenteel voortdurend in verbinding met Londen, Washington en Brussel, ten einde een splitsing van Kongo te voorkomen. Op de vraag wat er zou gebeuren als niet alleen Kongo, maar ook een onder Kongo staand Katanga via Loemoemba naar het com munisme zou worden gedron gen, kon de spreker geen ant woord geven. „WE STERVEN LIEVER" Volgens Parijse woordvoerders zal het kritieke ogenblik aanbre ken indien de V. N.-troepen op dracht krijgen naar Katanga te gaan. Vooral na de verklaring van Tsjombe: „Liever sterven dan onze onafhankelijkheid prijs geven" vreest men de gevolgen van een bezetting van Katanga door de blauwe helmen. Deze ontwikkeling verklaart ook waarom een groot aantal in Rhodesia aangekomen Belgische vluchtelingen nadrukkelijk heeft geweigerd terug te keren naar Katanga. Ze vrezen er binnen, kort opnieuw te struikelen over de terreur van Loemoemba. Toch is men in Franse rege ringskringen niet pessimistisch gestemd. Men legde er de nadruk op, dat er regelmatig besprekin gen plaats vinden te Brussel, waaraan zowel de Franse, Britss als Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers deelnemen. Het zwaartepunt van de onder handelingen ligt evenwel in Leo poldstad, waar de U.S.A.-gezant als animator fungeert. Cubaanse hoogleraren geschorst De 32 hoogleraren van de technische faculteit van de uni versiteit van Havana zijn woens dag van regeringswege ge schorst. De hoogleraren wordt, evenals hun collega's van de juridische faculteit, verweten dat zij niet aan het werk zijn gegaan naar aanleiding van een geschil met hun studenten over het al dan niet steun verlenen aan het bewind van Fidel Castro. Wegens dit conflict is de se naat van de universiteit al afge treden.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7