UIT DE PROVINCIE Amerikaanse nota aan Sowjet-Unie r AGENDA De taptoe te Axel Zind in -Duitsland EYSKENS: TERUGROEPEN BELGISCHE TROEPEN DELICATE KWESTIE Aanvaring in dichte mist N.V. Fa P. J. van de Sande Vrijdag 22 juli 1960 DE VRIJE ZEEUW Vlissingen. Ondanks de poli tieke spanningen maakten blijk baar toch veel Belgen gebruik van de Belgische nationale feestdag om een dagje naar Nederland te gaan. De drie veerboten waarvan twee re serve-vaartuigen) konden de stroom voertuigen, voorname lijk personenauto's en auto bussen, echter niet aan. De onderwijzer Louis Zind, die vorig jaar naar Kairo vluchtte om zich aan een ge vangenisstraf wegens anti-semi- tisme te onttrekken, blijkt een vakantie in West-Duitsland te hebben doorgebracht. Een Amerikaanse fotograaf heeft, tegenover de politie van München verklaard dat Zind van 1 tot 4 juli in West-Duits land is geweest. Bovendien be schikt de politie over door Zind getekende brieven en kaarten die vanuit München zijn ver- ZWITSERLAND STOPT TOMATENINVOER heer Bazen, voor het eiland Tholen met zijn overwegend Protestantse bevolking een le vensbelang. VRIJDAG 22 JULI. zonden. Eén van deze brieven is een verzoek aan de president waarin Zind om gratie verzoekt. Een andere brief is geadres seerd aan de correspondent van het Westduitse persbureau in Kaïro, en beschrijft hoe Zind van zijn vakantie in Duitsland heeft genoten. Zind werd wegens antisemi tische propaganda tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij vluchtte naar Kairo en is thans onderwijzer aan een Amerikaanse school in Tripoli. Russisch-Cubaans communiqué Gisteravond werd te Axel op het Szydlowskiplein door de Ma rinierskapel, onder leiding van haar directeur, kapitein H. C. van Lijnschoten, een concert ge geven, na afloop waarvan een taptoe werd gehouden met tam boers en pijpers onder leiding van majoor-tamboer H. van Ka pel. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden werd zo wel het concert als de taptoe door een grote menigte bijgewoond en bewonderd. Na afloop van de taptoe werd nabij de Kleine Kreek aan de Kinderdijk een schitterend vuur werk ontstoken. Het verslag van deze avond zal in het volgend nummer worden opgenomen. Soekarno waarschuwt twee partijen President Soekarno heeft donderdag de leiders van de Masjumi en de Socialistische partij gewaarschuwd dat hun partijen zouden worden verbo den als zij niet openlijk de op standige bewegingen veroordeel den en zich niet schaarden achter het beginsel van de ge leide democratie. Zij kregen acht dagen om hun positie uit een te zetten. De president deelde dit mee op een bijeenkomst waarop ook militaire en politieke leiders waren. Sutan Sjahrir en Subadio vertegenwoordigden de socia- cialistische partij en Prowoto en Junan Nasotion waren door de Masjumi afgevaardigd. ALGERIE Een motie, die de voorstan ders van een Prans-AIgerië in de Algerijnse raad hadden in gediend om nog niet over te gaan tot het aanwijzen van ver tegenwoordigers in vier door de Franse regering ingestelde commissies, werd woensdag avond door de raad met 32 tegen vijftien stemmen verwor pen. De voorstanders van een Frans-Algerië wilden de benoe ming der vertegenwoordigers zien uitgesteld totdat president De Gaulle zijn huidige Alge rijnse politiek zou wijzigen en zich achter hun streven zou scharen om Algerië volledig in de Franse republiek te doen opgaan. Deze anti-Gaullisten verklaar-i den thans dat zij geen zitting zullen nemen in de vier com missies, die zich bezig zullen houden met modernisering van de landbouw, de betrekkingen tussen de Mohammedaanse en de Franse Algerijnen, de inrich ting van het bestuur en het dorpsleven. MASSA-ARRESTATIES IN SPANJE Volgens betrouwbare bron zouden de vorige week in de Spaanse provincies Sevilla en Cordoba 200 personen zijn aan gehouden na de inbeslagne ming van pamfletten waarin tot sabotage werd aangespoord. In deze pamfletten zou een be loning van 2.000 peseta's wor den uitgeloofd voor vrijwilli gers. die stuwdammen, bruggen of fabriaksinstallaties zouden opblazen. Tot dusver werd evenwel nog geen enkel geval van sabotage gemeld en de arrestaties droe gen 'n zuiver preventief karak ter. Officieel is medegedeeld, dat tussen 12 en 18 juli in de Spaan se provincie Andalusië 287 per sonen zijn gearresteerd, onder verdenking van communistische activiteit. 104 van hen zijn in middels weer in vrijheid gesteld, terwijl nog meer vrijlatingen zullen volgen. De leiders, ten getale van ongeveer dertig, zul len echter worden vervolgd. De autoriteiten schijnen hun aandacht voornamelijk op het gebied van Cordoba te hebben geconcentreerd. Volgens don derdag uit Cordoba ontvangen berichten zouden daar ongeveer 200 mensen zijn aangehouden, van wie er later echter meer dan 100 weer werden losgelaten. Men vermoedt, dat deze golf van arrestaties verband houdt met een bericht, dat enkele on derdelen van tijdbommen, die de vorige maand in spoorwegsta tions in Madrid, Barcelona, San Sebastian en Bilbao zijn ont ploft, in een fabriek nabij de stad Cordoba zijn vervaardigd. De politie zou hebben gezocht naar de leiders van een commu nistische organisatie, die de naam voert van „anti-Franco ver- 7»+cfront"« De Zwitserse autoriteiten hebben bekendgemaakt dat zij met ingang van 25 juli a.s. de invoer van tomaten niet meer zullen toestaan. Ook vanuit ons land werden de laatste weken regelmatig tomaten naar Zwit serland verzonden, al waren de hoeveelheden niet groot. In de week van 3 tot 9 juli exporteerde Nederland 90 ton tomaten naar Zwitserland, bij een totale tomatenexport in deze week van 8476 ton. West-Duitsland is onze be langrijkste afnemer van toma ten want in de genoemde week ging er een kwantum van 5934 ton naar dit land. Engeland be zette toen de tweede plaats in de rij van afnemers met 1451 ton. Premier Chroesjtsjef heeft de Cubaanse minister van De fensie, Raul Castro, alle mo gelijke steun toegezegd Cuba in staat te stellen om het hoofd te bieden aan de „econo mische blokkade" door de V. S., zo blijkt uit een communiqué dat donderdag in de Prawda is gepubliceerd. De Sowjet-Unie is bereid olie en andere goederen te leveren om de behoeften van Cuba ge heel te dekken. Cuba zal in ruil daarvoor andere goederen le veren. Volgens het communi qué was Raul Castro naar Moskou gekomen om de Sow- jet-bevolking en Chroesjtsjef voor hun steun te bedanken. De Cubaanse minister is in- middels P-hiq vortrnVlfPn MIDDELBURG. Belgen in Zeeland Vele duizenden Belgen, die on afhankelijkheidsdag een Belgi sche nationale feestdag, vierden, hebben donderdag een groot deel van Zeeland overspoeld, 's Mor gens vroeg waren zij de grens gepasseerd in lange rijen auto's en autobussen, waSrdoor het verkeer op vele plaatsen werd ontwricht. Het bezoek aan Middelburg waar het marktdag was en waar ook een ringrijderij werd gehou den was zeer groot. In de bin nenstad was 's morgens vroeg al vrijwel geen parkeerplaats meer te vinden. De markt in Middelburg en de ringrijderij werd bovendien bezocht door vele honderden Engelsen, Fran sen en Duitsers. De Middel burgse verkeerspolitie heeft op vele plaatsen moeten ingrijpen om een chaos te voorkomen. De terugtocht naar België begon omstreeks half vijf des middags. Om ongeveer zes uur was het grote Veerplein in Vlis singen, waar ruim 200 voertui gen kunnen staan, geheel bezet. De rij wachtende auto's strekte zich uit over vele honderden meters van de Prins Hendrik- weg. Alle badplaatsen op Wal cheren zijn eveneens door toe risten overspoeld. De hotels zijn geheel bezet. OOSTBURG. Smokkelauto aangehouden De vliegende brigade van de douane in West Zeeuws-Vlaan- deren heeft onder de gemeente Aardenburg in de nacht van woensdag op donderdag een personenauto in beslag geno men met 700 kg boter. De be stuurder wist te ontkomen. THOLEN Protest tegen bepaling Bur gergasthuis te Bergen op Zoom. De gemeenteraad van St. Maartensdijk is gistermiddag akkoord gegaan met het voor stel van B. en W. om fel te protesteren tegen de gang van zaken in het algemeen burger gasthuis in Bergen op Zoom waar, zoals wethouder C. J. Bazen zei, een kleine meerder heid Rooms-Katholieken iedere specialist en iedere patiënt de Rooms-Katholieke medische mo raal wil opleggen." Zowel de specialist als de patiënt, aldus de wethouder, wordt er verplicht in het zie kenhuis de gedragslijnen van de Rooms-Katholieken te vol gen. Deze zaak is, aldus de TERNEUZEN: Zuidersport park, 7 uur: Mistrappers Spadella. Luxor-Theater, 8 uu ,On the Beach". AXEL. Geref. kerk, Kerk- dreef, 7.30 uur: Vergadering Afd. Axel van de Ver. tot ver zorging van krankzinnigen in „Vrederust". ZATERDAG 23 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ,,On the Beach". Concertgebouw, 8 uur: „De beul van Springdale". AXEL. Het Centrum. 6.30 en 9 uur: „Zet 'm op, Tommy". Franse minister van Buitenlandse Zaken over Sowjet-Unie De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, heeft donderdag voor de commissie voor buitenlandse za ken van de Franse Senaat ver klaard, dat als de Sowjet-Unie gevolg zou geven om het ver zoek om militaire hulp van de Kongolese premier Loemoemba, zulks een even ernstige crisis zou veroorzaken als wanneer de Sowjet-Unie in Berlijn zou in grijpen. „De crisis zou dan bui tengewoon ernstig zijn", zo zei minister Couve de Murville. „De Franse regering en haar Westelijke bondgenoten zouden zeker niet passief blijven, als zij voor een dergelijke situatie mochten worden gesteld." De minister zei voorts, dat de Sowjet-Unie na de mislukte top conferentie geen gelegenheid voorbij heeft laten gaan om haar offensief in verschillende delen der wereld te ontketenen. Zij schijnt echter niet tot het nemen van overdreven en totale risico's te hebben besloten. In antwoord op vragen van enkele leden der commissie be toogde minister Couve de Mur ville, dat de regering de overtui ging koestert dat West-Europa zich na de mislukte topconferen tie met grotere vastberadenheid moet aaneensluiten. „Dat wil zeggen dat wij verder moeten gaan dan een economische orga nisatie in het kader van de Europese opbouw. De gemeen schappelijke markt is van grote betekenis en komt met succes tot ontwikkeling, doch nu is het noodzaak, dat deze organisatie wordt gesteund door politieke successen", aldus de Franse minister van Buitenlandse Za ken. „Hef terugroepen van de Bel gische W Sb pen uit Kongo is een delieatf kwestie. Ik zal onmid dellijk contact opnemen met de minister san Buienlandse Za ken". Dit heeft de Belgische ministerpresident, prof. Kys- kens, donderdagmiddag ver klaard. Journalisten vroegen hem naar zijn indrukken over de be handeling van de Kongolese kwestie in de Veiligheidsraad. Dp Belgische premier, die deze verklaring aflegde voordat het ..kernkabinet" speciaal be last met de ontwikkelingen in Kongo bijeenkwam, voegde hieraan toe, dat er plaatsen zijn, w aar reeds V. N.-troepen zijn aangekomen doch waar cle Euro pese bevolking zich onvoldoende beveiligd acht. Als voorbeeld daarvan noemde hij Stanleystad. waar personeel van de lucht vaartmaatschappij „Sabena" is gemolesteerd bij het evacueren van vluchtelingen. De Belgische minister van Landsverdediging, Gilson, ver klaarde dat er op dit ogenblik geen Belgische militairen in Stanleystad zijn. „De vraag is. of wij thans onze troepen naar deze plaats moeten sturen". Gevraagd naar commentaar op de gematigde rede van de Kongolese minister Kanza in de Veiligheidsraad zei premier Eyskens nog: „Wij moeten re kening houden met de mogelijk heid, dat hij door premier Loe moemba zal worden tegenge sproken". Deze verwrongen massa metaal vormde tot voor enkele dagen de slanke boeg van de Ameri kaanse torpedobootjagcr „Col- lett". Tijdens een dichte m\st buiten de Californische kust kwam het schip in aanvaring m.et een andere torpedojager. Elf opvarenden van de „Col- lett" vonden de dood, terwijl er tien gewond werden. Van de aangevaren torpedojager liep de machinekamer onder water terwijl er aan boord van het schip ook nog brand uitbrak. Amerika heeft donderdag in een nota aan de Sowjet-Unie de Russische besehuldiging dat laag overvliegende Amerikaanse vliegtuigen een gevaar zouden vormen voor het leven van Rus- rikaanse marine was daar toen dat de Sowjet-Unie ook anderen bezig met proeven met de raket het recht van de vrije zee voor „Polaris". schepen en vliegtuigen zal gun- Amerika spreekt de hoop uit, I nen. DE PROVINCIALE STOOM BOOTDIENSTEN HADDEN EEN RECORD VERVOER TE VERWERKEN. De Provinciale Stoomboot diensten hebben op bet veer Vlissingen—Breskens gisteren een recorddrukte te verwerken gehad. Van 's ochtends half ne gen tot 's avonds half tien wer den in totaal overgezet 26.244 passagiers, 1676 rijwielen, 362 motorrijwielen, 11-230 personen auto's. 144 autobussen en 198 vrachtauto's. TERNEUZEN Raadsvergadering De gemeenteraad kwam gis teravond in voltallige vergade ring bijeen. De notulen van 23 juni 1960 werden onveranderd vastge steld. Nadat een aantal inge komen stukken voor kennisge ving waren aangenomen, werd op "zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer drs. B A. Gietelink als leraar aan de af deling gymnasium van het Pe trus Hondius Lyceum. Tot leden in de Raad van Bestuur van de „Afvalwater leiding Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaancïeren" werden benoemd de heren mr. H. Rijpstra en S. W. Henry. Vervolgens werd besloten tot omzetting van week- in maand bedragen van het loon van het personeel van de dienst Open bare Werken. De exploitatie plannen Zuidlandpolder en Ze ven Triniteitspolder II werden herzien Gewijzigd werd de verordening op de heffing van opcenten op de Personele Be lasting. Aangegaan werd een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en medewerking werd ver leend, ingevolge artikel 72 van de L. O. Wet 1920 aan de ver eniging voor Christelijk onder wijs te Driewegen. Besloten werd tenslotte een bijdrage be schikbaar te stellen voor de extra verzwaring en verbreding van de zeedijk aan de Oester putten en tot wijziging van de gemeentebegroting en cle be groting van het Grondbedrijf, dienstjaar 1960. De rondvraag bracht nog en kele sprekers aan het woord. De heer Fijn van Draat ver zocht uitbreiding van de par keergelegenheid. De heer We- terings vroeg de zaken betref fende de leefbaarheid en in frastructuur in een informatie ve vergadering te bespreken. De voorzitter antwoordde op een vraag van de heer Wete- rings dat het uitbreidingsplan van Sluiskil binnen afzienbare tijd in een meer realiseerbare vorm in behandeling' zal komen. De heer de Feijter vroeg een snelheidsbeperking voor de provinciale weg ter hoogte van Driewegen. Tenslotte verzocht de heer Camps nog aandacht voor de spoorwegtarieven van Terneuzen naar België. MULO-cxamen Bij de gister te Goes gehouden Mulo-examens slaagden voor het A-diploma Jan Anthonissc te Biervliet; Annelies E. Hemel- soet te Sluiskil; Pieternella C. Jansen te Sluiskil; Wilhelmina H. Moens te Terneuzen; Janny A. van der Peijl te Terneuzen, en Hildegonda Tacq te Sluiskil. Voor het diploma Mulo A en Middenstandsdiploma slaagden Johanna M. Dekker te Sluiskil; Adriaan Moggré te Biervliet; Maurishka J. M. P. Persijn te Sas van Genl; Johan Quaari te Sluiskil en Krina J. de Vos te Zaamslag. Allen leerlingen van de Openbare ULO-school. Van de Chr. ULO-school slaag den de volgende leerlingen voor het diploma A: Piet de Putter te Zaamslag, Adrj Oosterling te Hoek, en Bcttie van Liere te Terneuzen. Voor het diploma A en Mid denstandsdiploma slaagden Jan- nie en Trudy Hamelink, en Wil- ma Meijler, allen te Terneuzen; Ineke Meeusen en Annie Ooster ling, beiden te Hoek, en Jan Leunis te Zaamslag. Zowel van de Openbare ULO school als van de Chr. ULO- school te Terneuzen zijn alle leerlingen, die aan het Mulo-era men hebben deelgenomen, ge slaagd. Geslaagd, Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde voor de akte Frans M.O.-A de heer G. de Meijer, onderwijzer aan de open bare ULO-school, alhier. Aanrijding. Gistermiddag te ongeveer 4 uur had op de Kanaalweg tussen de wijk Zevenhuisjes en Sluiskil een verkeersongeval plaats. In de richting van Terneuzen reed een Belgische auto. be stuurd door de heer J. de L. uit Wondelgem. en daar achter een bestelauto, bestuurd door de heer A. J. S. uit Zaamslag. Toen de heer De L. de snelheid van zijn auto minderde, werd zulks door de bestuurder van de bestelauto te laat opgemerkt, met het gevolg, dat deze tegen de achterzijde van de Belgische auto terecht kwam. Beide auto's werden zwaar be schadigd. De bestelautó aan de voorzijde zelfs zodanig, dat zij niet meer bestuurbaar bleek en door een takelwagen van de ga rage Kerckhaert werd wegge sleept. Druk bezoek. Reeds in de voormiddag heers te er in de straten van de bin nenstad en aan de boorden van de Schelde een grote drukte, van wege de zeer talrijke Belgische bezoekers, die ter gelegenheid van de herdenking van de on afhankelijkheidsdag. een bezoek aan Terneuzen brachten. In de winkelstraten was er bij tijden geen doorkomen aan en in tal van winkels, café's en cafe taria's werden goede zaken ge daan, terwijl men bij frites-ge- legenheden handen te kort had. De parkeerruimten waren niet op de stroom van auto's bere kend en in de straten stonden over de gehele lengte auto's ge parkeerd. BRESKENS Stagnatie veerdienst Breskens-Vlissingen Een file van naar schatting vijf kilometer stond gistermor gen te wachten om overgezet te worden van Breskens naar V. N.-troepen in Matadi Enkele uren nadat Marokkaan se eenheden van het V. N.-leger in Matadi waren aangekomen zijn Belgische ingenieurs in ge- zeischap van de Kongolese mi- nister van Verbindingen uit Leo- poldstad naar deze Kongolese havenplaats vertrokken om te trachten de werkzaamheden weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen. De schade aan de haveninstal laties zijn volgens in Brussel ontvangen berichten minder ern stig dan was gevreesd. De ar beiders durven echter niet aan het werk te gaan uit vrees, dat er onontplofte granaten liggen verborgen. Van de 27 olietanks is er één de grootste door brand vernield. De pijpleiding is beschadigd. De Europese wijk van de stad is volkomen verlaten. De woningen van de Europeanen zijn vrijwel alle ge plunderd. In de stad wordt be halve door V. N.-militairen ook door Kongolese soldaten gepa trouilleerd. De Kongolese patiënten, die uit het ziekenhuis waren ge vlucht na de ongeregeldheden en zich buiten de stad verbor gen hadden gehouden, keren in de zalen terug. Al het Belgische personeel is echter vertrokken. Twee Zweedse artsen zouden in middels zijn aangekomen om de zorg over de patiënten op zich te nemen. sische zeevarenden en een schen ding zouden betekenen van het internationale recht, „onge grond" genoemd. Amerika protesteert tegen het Russische dreigement dat zal worden opgetreden tegen „Ame rikaanse vliegtuigen die vluch ten boven internationaal water maken". „De Amerikaanse regering kan dit dreigement niet aanvaarden en zal alle rechten boven inter nationaal water blijven uitoefe nen, die het internationale recht en de internationale praktijk toe staan aldus de Amerikaanse nota. Arherika zegt dat Amerikaan se patrouillevliegtuigen de sche pen alleen maar willen identi ficeren, vooral als zij in de buurt van Amerika komen. De piloten hadden evenwel opdracht de schepen niet dichter te naderen dan voor de identificatie nodig was. Het Russische protest daar tegen doet twijfel rijzen aan de activiteit van de schepen, zo gaat de nota voort. In dit ver band maakt de Amerikaanse re gering melding van het feit dat een Russisch schip, dat er uit zag als een treiler, in april van dit jaar vijf dagen lang verken ningen heeft gedaan langs de Amerikaanse oostkust. De Ame- Terneuzen (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5