Felle woordenwisseling op Geneese overleg over kernwapenproeven Verkiezingen op Ceylon Overheidspensioenen omhoog Binnenlands nieuws Varkensprijzen 5 cent omlaag De Indonesische actie t.a.v. Ned. Nieuw-Guinea Pagina 2 I)E VRIJE ZEEUW Vrüdag 22 juli 1 ne afgevaardigden van de V. S. en de Sowjet-Unie naar liet Geneefse overleg, om lot een verbod van liet nemen van proe ven met kernwapens te komen, lieliben. naar van gezaghebben de zijde wordt vernomen, don derdag een lelie woordenwisse ling gehad. De Russische vertegenwoordi ger viel Amerika aan in verband met recente berichten, dat de V. S. van plan zijn in de ko mende twee jaar ongeveer elf ondergrondse kernontploffingen teweeg te brengen, dit in het kader van een programma voor wetenschappelijk onderzoek. De Amerikaanse afgevaardig de Wadsworth bestempelde Tsa- rapkins verklaring als propa ganda. Hij zei dat de Sou jet regering volledig was ingelicht over de aard en het doel van het wetenschappelijke onderzoe kingswerk, waarvoor de proef nemingen zullen worden ver richt. „De Verenigde Stalen zijn niet van plan kernwapens te beproe ven", aldus Wadsworth. Tsarapkin verklaarde dat de Sowjet-Unie „met ongerustheid" kennis had genomen van aard en omvang van het gemelde Amerikaanse programma voor ondergrondse kernontploffingen. Hij verklaarde dat het feit, dal het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging en de commissie voor de kernenergie bij de uitvoering van dit pro gramma betrokken waren, aan toonde dat dit militaire beteke nis had. „Indien de V. S. kernontplof- De Sri Lanka vrijheids partij geleid door de weduwe van de vermoorde premier Banderanai ke, heeft bij de verkiezingen die woensdag op Ceylon zijn gehou den een grote overwinning be haald. Hoewel de volledige uitslag nog niet bekend is staat reeds vast dat de Sri Lanka een werk- meerderheid heeft in het 157 zetels tellende Huis van Afge vaardigden wanneer de partij ge bruik heeft gemaakt van haar recht zes afgevaardigden te be noemen. Van de nog niet beken de uitslagen hangt het af of mevr. Banderanaike, als eerste vrouwelijke premier, een rege ringscoalitie moei aangaan met haar bondgenoten in de verkie zingsstrijd. de communisten en de Trotzkistische Lanka Sama Samaj partij. Tot dit samengaan Landbouwvoorstellen van de E.E.G.-commissie ontmoeten Duitse tegenstand De Westduitse minister van Voedselvoorziening heeft aan- gekondigd dat de door de E.E. G.-commissie voorgestelde prijsverlagingen voor agrari sche produkten in de bondsre publiek ernstige politieke moeilijkheden in het leven zul len roepen. De minister zei tijdens de onderhandelingen in Brussel met nadruk op deze moeilijkheden te hebben gewe zen. Hij zei verder dat de bespre kingen in Brussel woensdag tot volledige overeenstemming inzake de voorstellen van de E. E. G.-commissie hebben ge leid tussen de bondsrepubliek, België en Luxemburg. De op vattingen van Italië en Frank rijk zijn echter enigszins afwij kend en de mening van Neder land wijkt zeer veel af van het Duitse standpunt. Te zijner- tijd, waarschijnlijk in de herfst van dit jaar, zal de bondsrepu bliek haar eigen oordeel over de voorstellen geven. Beperking postverkeer met Kongo De verzending van zee- en luchtpostpakketten met bestem ming de republiek Kongo (voor malige Belgische Kongo) is slechts toegelaten naar bepaalde districten van de provincie Ka- tanga alsmede naar het Ruanda- Urundigebied. Bovendien kun nen luchtpostpakketten worden verzonden naar de plaats Leo. poldstad. Verzending geschiedt op risi co van de afzenders, zo deelt de P.T.T. mee, waardepakketten zijn niet toegelaten. De verzending van zeepost naar de provincie Katanga (Eli- sabethstadi wordt beproefd. Met ernstige vertragingen moet ech ter rekening worden gehouden. Verzending van zeepost naar de overige delen van de Kongolese republiek is voorlopig niet mo gelijk. Geposte correspondentie voor deze gebiedeti zal tot nader bericht met een toelichting aan de afzenders worden teruggege ven. De verzending van lucht- postcorrespondentie vindt voor zover mogelijk doorgang. Vrachtauto's in botsing op autobahn De 32-jarige bijrijder Barend Bloom uit Geldermalsen is op woensdagavond om het leven ge komen toen de vrachtauto waar in hij de op Autobahn tussen Hamburg en Eremen van achte ren op een Duitse vrachtwagen inreed, aldus het Duitse pers bureau D.P.A. De bestuurder van de Nederlandse vrachtauto, de 23-jarige Gerrit van Asch uit Geldermalsen werd door de bot sing op straat geslingerd. Hij liep een shock op Het ongeluk gebeurde doordat de bijrijder van een tankauto op de Autobahn een Duitse vracht auto aanhield en hulp vroeg om dat de chauffeur van de tank auto gewond was geraakt, toen zijn wagen van de weg af schoot en zes meter de diepte in viel van de dijkhelling af. Het was tegen deze Duitse vrachtauto dat de Nederlandse wagen reed. De schade aan de Nederlandse auto wordt geschat op bijna ƒ40.000. werd besloten om de verenigde nationale partij, die de afgelopen vier maanden een minderheids regering heeft gevormd, het hoofd te kunnen bieden. De ver enigde nationale partij heeft tot heden 22 zetels veroverd, tegen de Sri Lanka, communisten en Trotzkisten tezamen 89. Met de stemmen van de fede rale Tamil partij en de links- nationalistische Jatika Vimukti Peramuna. die de Sri Lanka goed gezind zijn. kan mevrouw Banderanaike wellicht thans reeds rekenen op 106 zetels. Mevrouw Sirimavo Bandara- Jiaike, de 44-jarige weduwe van dte vorig jaar september ver moorde premier Solomon Ban- daranaike, is donderdagoch tend beëdigd als hoofd van een nieuwe Ceylonse regering. Zij is de eerste vrouwelijke premier ter wereld geworden door de overwinning van haar sir Lan ka vrijheidspartij bij de woens dag gehouden algemene ver kiezingen. Toen cic uitslag van een dis trict nog onbekend was, had haar beweging 75 van de 151 zetels waarover gestemd was, gekregen. De verenigde nationale par tij van de vorige premier Sena- najake kreeg 30 zetels, de fe derale partij vijftien zetels en de Lanka Sama Samaj partij twaalf zetels. Mevrouw Bandaranaike ver klaarde niet verrast te zijn door de uitslag. Zij zei er steeds van overtuigd te zijn geweest, dat de meerderheid van de be volking het socialistische pro gramma van haar echtgenoot steunde. Zij deelde mee, dat er een commissie in het leven zal worden geroepen om de poli tieke aspecten van de moord op haar man te onderzoeken. CHINA BETAALT SCHADEVERGOEDING China heeft erin toegestemd Nepal 50.000 roepie ongeveer 40.000 gulden) schadevergoe ding te betalen voor de dood van een Nepalese officier bij een grensincident in juni, aldus heeft, het persbureau Nieuw- China woensdagavond bekend gemaakt. In een brief van premier Tsjou en Lai aan zijn Nepalese ambtgenoot Korrala wordt te kennen gegeven, dat hel be drag spoedig aan de Nepalese regering zal worden overge maakt. Verwacht wordt, aldus het schrijven, dat de strijd tegen de Tibetaanse opstandelingen, waarvan het incident van juni het gevolg was, tegen het einde van deze maand besloten zal worden. Daarna zullen de Chi nese troepen zich tot 20 km van de grens terugtrekken, de af stand die in de Chinees-Nepa- lese grensovereenkomst is be paald. Het schrijven van Tsjou en Lai draagt als datum 12 juli. Het is het vierde over het grensincident waarbij op 28 juni een Nepalese officier om het leven kwam toen Chinese troepen Tibetaanse vluchtelin gen achtervolgden en een Ne palese patrouille voor een Tibe taanse aanzagen. fingon uitvoeren, zonder dat er ter plaatse Sowjet-Russische ge leerden zijn om hierop toe te zien, betekent dit dat zij de proefnemingen met kernwapens hebben hervat. Dit houdt dan tevens in dat andere landen ont slagen zijn van hun belofte om gedurende het Geneefse overleg geen kernwapenproeven te nemen", aldus de Russische af gevaardigde. DE STATUS VAN BERLIJN Premier Chroesjtsjef heeft tijdens zijn bezoek aan Oosten rijk zijn gesprekspartners in Wenen in kennis gesteld van voorstellen omtrent de status van Berlijn die in bepaalde op zichten verder gaan dan die van nov. 1958. aldus heeft D.P.A. van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn vernomen. Berlijnse autoritei ten wat betreft het toezicht op een „vrije stad West-Berlijn" nog ruimer zijn. Diplomatieke waarnemers ach ten het mogelijk dat Moskou bij een weer acuut worden van de Berlijnse kwestie met deze nieuwe voorstellen voor de dag zal komen. Verkleining paardenstapel gevaarlijk? De voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft woensdag morgen in Utrecht op de open bare vergadering van het pro- duktschap zijn verontrusting ge uit over de inkrimping van de Nederlandse paardenstapel. Het aantal landbouwpaarden in Ne derland is blijkens dc veetellin gen van mei in een jaar met 9000 teruggelopen. Men verwacht, dat het onlangs ingestelde coupeer verbod een verdere verminde ring van het aantal paarden tot gevolg zal hebben. De heer De Veer herinnerde aan de tweede wereldoorlog toen de boeren vochten om paarden die de ploeg moesten trekken. De internationale politieke si tuatie geeft, volgens hem, alle aanleiding tot voorzichtigheid. Hij pleitte er dan ook voor, niet te eenzijdig de nadruk te leg gen op de mechanisatie, maai de paardenstapel in stand te hou den. Onaangename verrassing voor Belgische toeristen De stroom Belgische toeristen, die gisteren ter gelegenheid van de Belgische nationale feestdag naar Nederland trok, beleefde een onaangename verrassing in winkels en café's, waar men de Belgische frank voor niet boger dan 7,- tot 7.20 per 100 frank wilde innemen. Zowel in Zecuws- Vlaanderen als rond Breda en Maastricht, waar men gisteren haast meer Belgische dan Ne derlandse voertuigen zag, waren de winkeliers en caféhouders nogal huiverig voor de koers die zij op hun beurt van de banken zouden ontvangen. Op dc wisselmarkt in Amster dam is de laatste dagen een druk waar te nemén op dc Belgische valuta als gevolg van de politie ke toestand in de Kongo. Voor Belgisch bankpapier wordt circa tien cents minder betaald. Voor heen noteerde het circa 7,50 per 100 franken, donderdagmor gen was de koers tussen 7,38 en 7.42. Columbia tegen inmenging in Amerikaanse zaken President Alberto Lleras Ca- margo van Columbia heeft don derdag bij de opening van de zitting van het nieuwe parle ment verklaard, dat zijn land geen buitenlandse inmenging in de zaken van het Amerikaanse continent zal toestean. Hij zei dat Columbia het streven van de organisatie van Amerikaanse staten om de onderlinge vrede te handhaven, volledig steunt. Zelf zou het alle mogelijke maat regelen nemen om inmenging in de Columbiaanse politiek onder bescherming van diplomatieke onschendbaarheid te voorkomen. Nieuwe Westduitse verkeersbepalingen Op 1 augustus wordt in West-Duitsland een nieuwe ver keerswet van kracht, volgens welke berijders van scooters een rijbewijs moeten hebben, motorvoertuigen van een vei ligheidsslot moeten zijn voor zien en de verlichting aan ho gere eisen moet voldoen. De wet bevat verder bepalin gen over afmeting en gewicht van vrachtauto's met en zon der aanhangwagen. Een vrachtauto met aanhanger mag hoogstens 16,50 m lang zijn en auto's met oplegger 15 m. Het maximale gewicht is 32 ton bij een afdrijfas van tien ton. Voortaan komen voor een rij bewijs voor vrachtauto's slechts personen boven de 21 jaar in aanmerking. Het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees heeft gistermorgen op zijn openbare vergadering in Utrecht met zeven tegen vijf stemmen be sloten, de varkensprijzen met vijf cent te verlagen. De prijzen hebben de afgelo pen vier weken nogal gefluc tueerd. Een maand geleden werd de prijs met vijf cent ver laagd omdat de beurs terugliep bij een gering aanbod. Daarna ontwikkelde de markt zich weer in tegengestelde richting en verleden week werd de over nameprijs dan ook met 15 cent verhoogd. Na een langdurige discussie kwam het grootste deel van het bestuur gister morgen tot de conclusie, dat de varkensmarkt zich in de ko mende week niet op hetzelfde niveau zal kunnen handhaven. Om te voorkomen, dat de af stand tussen de baconvarkens en de opvolgende klassen te groot zal worden, is de prijs nu teruggebracht op ƒ2.06 voor de tweede kwaliteit. De overname prijs voor baconvarkens, eerste, derde en vierde kwaliteit komt hierdoor te liggen op respectie velijk ƒ2,12. ƒ2,03 en ƒ2,—. De prijzen op de rundvee markt vertonen een iets dalen- Gift van Nederlandse voor Belgische Roode Kruis Als blijk van verbondenheid met de zusterorganisatie, zo deelt het Nederlandse Rode Kruis mee, heeft deze organisatie een be drag van brf 50.000 overgemaakt aan het Belgische Rode Kruis. Hel bedrag is bestemd voor hulpverlening aan de uit de Kon go teruggekeerde families. de tendens. Er worden nog steeds veel koeien geëxporteerd, terwijl ook de binnenlandse consumptie behoorlijk genoemd kan worden. De melkveestapel is sinds mei 1959 met 110.000 koeien toege nomen. De heer De Veer zei, dat uit de verkleining van het aantal stierkalveren, valt af te leiden, dat de rentabiliteit van de vleesproduktie niet zodanig is, dat men de mesterij wil uit breiden. Er is, volgens hem, vooral vraag naar jong mager vlees. Er komt schot in. De over heidspensioenen worden verbe terd! Er is al veel over geschre ven en nog veel meer over ge praat. Indien een gepensioneerde pensioen genoot van overheids wege, werd bij de vaststelling van dat pensioen rekening ge houden met het eventuele pen sioen ingevolge de algemene ouderdomsver/.ekering en de we duwen- en wezenverzekering. Tol dusverre is het zó, dat bij een diensttijd van 40 jaar 80 7c van de A.O.W. verloren ging. hetgeen neerkomt op een kor ting van 2 voor elk dienst jaar. Indien de voorgestelde regeling wordt aangenomen, be draagt de maximum korting door het terugbrengen van het percentage van 2 tot 1,4 7c nog 56 7c, zodat de gepensioneerde van zijn A.O.W.-uitkering nog 44 Vc overhoudt. GEEN COMPENSATIE. In 1957 hebben de gepensio neerden geen huurcompensatie genoten, nu is voorgesteld ter compensatie van de huurverho ging van toen, 3 uit te keren en daarnaast nog eens 3 7c ter compensatie van de huurverho ging welke is ingegaan op 1 april j.l. Werd na 1957 reeds een tijdelijke uitkering genoten in verband met de verhoogde huurprijs, dan wordt de thans voorgestelde verhoging vermin derd met de toen reeds ontvan gen uitkering. Aan de gepensioneerden van vóór 1 april is ook gedacht, v. z. v. zij niet in het genot zijn van A.O.W.of A.W.W.-uitke ring. Zij zullen gerekend van 1 april af een toeslag ontvangen van het pensioenbedrag van 10 c'c met een maximum van 180,voor gehuwden en ƒ108,voor ongehuwden. Zij die in april 1960 werden DE ONRUST IN SALISBURY Sterke politic-eenheden heb ben donderdag in Salisbury traangas moeten gebruiken om honderden betogende negers te verspreiden. Gewapende negersoldaten trok ken donderdagmorgen vroeg een ring om d£" negerwijk Harare van Salisbury. Later trokken reservisten van de politie Harare binnen om tverkwillige negers te beschermen. Een groep negers was de hele nacht luidruchtig gebleven in de negerwijk. Bij aankomst van de reservisten werd de groep ge sommeerd zich te verspreiden. Hieraan werd geen gevolg ge geven, waarna de politie traan gas gebruikte. In de loop van donderdagmorgen hebben negers voorts een auto met stenen be kogeld, waarin twee blanke vrou wen zaten. Zoals bekend zijn de moeilijkheden in Salisbury woensdag begonnen na de arres tatie van drie leiders van de na- nale democratische partij. gepensioneerd, zesendertigste ontvangen een van 180,of 108,minder en voorts gaat er voor iedere maand, dat de pensionering later ingaat dan 1 apri] 1960 een zesendertigste af, zodat degenen die gepensio neerd werden in of na 1 april 1963 de/e toeslag niet meer zul len ontvangen. UITKERING INEENS. U dient er rekening mede te houden, dat de verbeteringen nog goedgekeurd moeten wor den door de Staten-Genoraal, zo dat de gepensioneerde er nog geen direct voordeel van heeft. De regering heeft echter voorgesteld, de huurtoeslag over de periode april t/m december 1960 als bedrag Ineens uit te betalen. Voorshands is aange nomen, dat deze uitkering in augustus van dit jaar zal kun nen plaats hebben. De toeslag van 180,— loopt in drie jaar. Dat wil dus zeg gen, dat voor elke maand, dat een ambtenaar later dan 1 april 1960 is gepensioneerd, er f 5. van deze toeslag wordt afgetrok ken. Zij, die per 1 mei of 1 juni 1960 werden gepensioneerd en nog geen 65 jaar oud zijn, ont vangen dus 175.resp. 170 toeslag. Dii geldt dus al leen voor hen die de maximum toeslag zullen ontvangen. (Nadruk verboden.) POGING TOT MOORD OP DALAI LAMA? Het rechtse weekblad „The Current", dat in Bombay ver schijnt, heeft donderdag melding gemaakt van de arrestatie van een Chinees, die de Dalai Lama op 3 juli had willen vermomden. Rechercheurs hadden op die dag, toen de Dalai Lama een gebeds bijeenkomst voorzat te Dharm- sala in het Himalaya-gebied, een man op de eerste rij zien zitten, die de kledij droeg van de Tibe taanse lama's. Toen de Dalai La ma verscheen, begon de man te frommelen met een tas, die hij onder zijn gewaad verborgen had. De politie greep onmiddel lijk in en ontdekte later dat er in de tas een bom zat, aldus het blad. Het bericht is niet officiéél bevestigd. Kringen van het Indiase mi nisterie van Buitenlandse Zaken noemden het bericht later onge grond. CHINESE TROEPEN IN NEPAL Chinese troepen zijn kortge leden het Nepalese grensdorp Rioe binnengetrokken en hebben met geweld een grenspaal ruim 1,5 km naar hei zuiden ver plaatst, zo is in Katmandoe ver nomen. De Chinezen zouden voorts documenten hebben meegeno men. waaruit blijkt dat Rioe tot Nepal behoort. Zij zouden de dorpelingen hebben verteld dat Rioe een Chinees dorp is dat de bewoners naar het zuiden kon den gaan als zij zich hiermee niet konden verenigen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su- bandrio, heeft in de Indonesische „opperste adviesraad" ver klaard, dat de beslissing van Ne derland om militaire versterkin gen te zenden naar Ned. Nieuw- Guinea. een algehele wijziging heeft teweeggebracht van het aspect in het geschil lussen In donesië en Nederland over Nieuw Guinea. Subandrio legde zijn verklaring af in een uitge breid verslag over de recente ontwikkelingen in het vraagstuk Nieuw Guinea, in een zitting van de adviesraad (onder voor zitterschap van president Soe- karno), die geheel is gewijd aan de kwestie Nieuw Guinea. Su bandrio noemde de handelingen van Nederland een directe be dreiging voor de veiligheid van Indonesië, die bet uitgangspunt moei zijn voor de toekomstige Indonesische politiek. Hij deelde mede, dat de tijd nog niet gekomen is om het ge schil met Nederland voor te leg gen aan de Veiligheidsraad der V. N., aldus werd in goed inge lichte kringen medegedeeld. In donesië heeft over de handelin gen van Nederland m. b. t. het zenden van Nederlandse troe pen, bij de secretaris-generaal van de V. N. een schriftelijke klacht ingediend. Naar werd vernomen werd Subandrio tijdens de vergade ring heftig aangevallen door communistische leden van de adviesraad, omdat hij tegenover Nederland een „zachte politiek" zou voeren. De raad benoemde een commissie van 15 leden, die aanbevelingen moet opstel len inzake de kwestie Nieuw Guinea. Het rapport van deze commissie zal in de slotbijeen komst van de raad, die vermoe delijk vandaag zal worden gehou den. een onderwerp van bespre king vormen. SCOOTERBERIJDER BIJ AANRIJDING OVERLEDEN De 49-jarige Zeister automo bilist J. G. W. heeft woensdag avond tien uur op de Bunnikse- weg, rijdend in de richting Zeist- Utrecht een scooter aangereden op het moment dat hij op de pas- seerbaan de scooter wilde pas seren. Scooterberijder en duopassa gier werden bijna honderd meter meegesleurd. Een van hen werd op slag ge dood. De andere werd in zorg wekkende toestand naar een zie kenhuis in Utrecht overgebracht. Om half twee gisternacht wa ren de slachtoffers nog niet ge ïdentificeerd. De automobilist verkeerde on der invloed van sterke drank en is door de politie in De Bilt in gesloten. AUTOMOBILIST TEGEN BOOM In de nacht van woensdag op donderdag, te ongeveer 04.00 uur is de 32-jarige heer H. Veldhuis uit Raalte bij een auto-ongeval om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde in een gevaarlijke bocht op de Raal- teweg. Omwonenden hoorden een harde klap en vonden het wrak van een personenauto te gen een boom. Het slachtoffer werd dood achter het stuur aangetroffen. De politie meent, dat. de heer Veldhuis de macht over het stuur verloor. Zijn wagen begon blijkens de sporen te slingeren en be landde toen met grote snelheid tegen een boom. AMSTERDAMSE NAAR ZIEKE DOCHTER Uitgeleide gedaan door vele buurtgenoten is de 68-jarige mevr. Van BockelWalther uit de Amsterdamse Jordaan woens dagavond met een KLM-machine naar Vancouver vertrokken waar haar geëmigreerde dochter vrij dag aanstaande een ernstige hartoperatie moet ondergaan. Het noodfonds „Wij komen" ten behoeve van emigranten- ouders en hun kinderen heeft de reis gefinancierd. Binnen drie dagen werden alle papieren in orde gebracht. Mevr. Van Bockel was overge lukkig dat zij haar dochter nog voor de operatie kan bezoeken. -fr 39 landen onder leiding van India hebben de algemene ver gadering van de V. N. verzocht de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering op nieuw (voor de negende ach tereenvolgende keer) op de agenda te nemen. 52. Na enkele dagmarsen slaat het legertje van Erwin kamp vóór de ingang van het dal, dat de toegang tot de landstreek, waar Olaf de Berenjager zijn burcht heeft, beheert. Al die tijd heeft Thorfinn de tioep als eer. schaduw gevolgd. En hij grijnst, als hij bedenkt, dat hier zeker al Erwins zoeken vergeefs zal zijn. Dan sluipt hij terug naar zijn paard en volgt de richting naar de burcht van Gurd. Hij maakt gebruik van kleine wildpaadjes door de bos sen op de hellingen, waardoor hij ongezien kan voortkomen en bovendien zelf de omgeving goed kan blijven gadeslaan. Na een dag krijgt lrij in de verte een stofwolk in het oog, die bij nadere besehowwing blijkt te bestaan uit een flinke groep krijgers en hij houdt geschrokken de teugels in. Dat kan maar één ding zijn: Gurd met zijn aan hangers, die onderweg is naai de koningsburcht in het zuiden. Thorfinn aarzelt niet lang. Met een ruk wendt hij de teugels en stormt terug om de bewoners van de vrijwel onverdedigd achter gelaten burcht te waarschuwen. ZWEEDS MEISJE NA AANRIJDING OVERLEDEN In het ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag is gis termorgen het vijftienjarige Zweeds meisje Christina Cas- tegren uit Eskilstuna overleden aan complicaties die zijn opge- t reden bij verwondingen die zij opliep bij een aanrijding. Het meisje werd dinsdagmiddag op de Scheveningse weg in Den Haag door een tram gegrepen toen zij plotseling de trambaan overstak. Zij werd opgenomen met diepe vleeswonden aan het been die zich aanvankelijk niet zo ernstig lieten aanzien maar tenslotte Is zij overleden aan embolie. Het meisje was met vakantie in ons land in gezel schap van een vriendin en de ouders daarvan. DUITS MEISJE BW HET BADEN VERDRQN#£Jf Gistermiddag om twee uur heeft een bader aan het noor- derstrand te Zandvoort, ter hoogte van de reddingspost „Piet Oud" in het eerste zwin een meisje gevonden dat be wusteloos was. De Zandvoortse reddingsbrigade werd gewaar schuwd. Het meisje werd terstond naar het St. Elisabethgasthuis in Haarlem vervoerd, terwijl onderweg zuurstof werd toege diend. In het ziekenhuis heeft men enkele uren vergeefs ge tracht de levensgeesten op te wekken. Het slachtoffer bleek te zijn de 17-jarige Wilma Ockenfelds uit Dusseldorp, die met haar ouders te Zandvoort logeerde. KLEINE MEELHANDELAREN HEBBEN HET MOEILIJK De Nederlandse Katholieke bond van molenaars en graan-, meel- en kunstmesthandelaren „Sint Victor" heeft woensdag in Berg en Dal bij Nijmegen de jaarvergadering gehouden. Volgens voorzitter P. H. Tou- wens uit Heeze ondervinden kleinhandelaren en de molenaars zware concurrentie in deze be drijfstak van het grootbedrijf en de groothandel. De vergadering besloot een landbouwingenieur als algemeen deskundige en economisch adviseur aan te stel len, speciaal voor de voorlichting bij de collectieve aankoop van grondstoffen. De heer Touwen werd als voorzitter herkozen. STEEKPARTIJ IN AMSTERDAM De 28-jarige in Amsterdam wonende Surinaamse zeeman A. E. D. is in de afgelopen nacht door de politie van het bureau Warmoesstraat aange houden, nadat hij een café houder met een mes in de buik had gestoken. De zeeman was omstreeks een uur uit het café van de 36-jarige Surina mer C. Boldewijn verwijderd, omdat hij zich lastig had ge dragen. Hij was het daarmee blijkbaar niet eens, want er ontstond opeens een vechtpar tij, waarbij D. een mes greep en de caféhouder in zijn buik stak. Boldewijn werd licht ge wond. Nadat hij in het Binnen gasthuis was behandeld, kon hij naar huis terugkeren. NIJMEEGS GEWETENSGELD Een priester is woensdag een bedrag van 245,— gaan bren gen op het Nijmeegse politie bureau. Het bedrag was in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een geparkeerde auto in het centrum van de stad. De dader had vrij kort na de diefstal berouw over zijn daad gekregen en had de priester verzocht het geld op het politie bureau te deponeren, hetgeen geschiedde. DF.SERTF.UR KEI Na drie jaar alf West- pn Oost-Dui tien geleefd melde de soldaat J- V., zich in Losser bij marechaussee. Woensdagmorge voor de Krijgsraad was behalve dese stal, smokkelarij van een valse aan gelegd. Na een ei gevangenisstraf e de dienst veroorde raad V. tot een j; maanden voorwaa ontslag. V. was geboren Duitsland waar vele jaren woonc geen woord Nede deze taal ook niet ven. Toen hij in N litaire dienst moei liij door zijn i* schouwd als een 1 wijls geplaagd, hierdoor had V. hi lijk want bij moe veel mogelijk vcr< door zijn vader i: laten, moeder, brc 'if. onderhouden. naar bijverdienste eerste strafbare f kelen van ~r> Po: Duitsland tijdens oefening. v- k streng arrest en tent ie werd bij na bijzonder onheus de officier van kwaad moment portefeuille en b later terugvond aangifte die hij b in om de officier plagen. Inmiddel dreigd met de Nieuwersluis. Da verdienste geen kunnen zijn en di' ongerust dat hij c West-Duitsland hem echter dat hi uitgeleverd kon w hij naar Oost-Duit Hij maakte daai ellendige tijd dr april besloot zie geven. Met een v twee kinderen, m middels was geti naar Nederland. De raadsman k< Fevre de Montign zien de persoor heden van V. d mentie. WILLY DE en CORRY DE Terneuzen, 19 Scheldekade Axelsèstraat FROVINt AFZETC05 maakt aan d bekend, dat of gen kunnen w gevoerd en ger Donderdag 2f Early Victoria, Het Produkt Groenten en Fi minimum maat gedurende de 19 juli t/m verlaagd van 4( BALL-PE Fa. P. J. VAN GESLOTEN va Bakkerg

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2