Optische Speciaalzaak Albert Heijn LEERT UTANDAERT Blijde Inkomst! de britse defensie arrestatiebevel tegen dr. mengele de sowjet-nota over de „polaris" chinezen weer op nepalees gebied Voor parelwitte tanden Gouverneur Rockefeller vraagt meer geld voor defensie AGENDA BEURSO VERZICHT Wi!f U VOETBAL Pedicure Voetverzorging J. H. KEMPER Electriciëns H. de Vries-Gortvriendi NETTE JONGEN Opticiën NOORDSTRAAT 32 - TEL FIJNE DESSERT ROOD MERK 56 Tijdens de debatten over de defensie in het Britse Lagerhuis is van de zijde van de Labour- party duidelijk gemaakt, dat zij niet Iiaar steun zal kunnen blij ven geven aan het gebruik van Amerikaanse bases in Engeland door Amerikaanse vliegtuigen o» dezelfde voorwaarden waar onder dit thans geschiedt. De deskundige van de Labour- partij op het gebied van de de fensie, George Brown, verklaar de woensdag dat in een nieuwe met de Ver. Staten treffen re eling Engeland een doeltreffen- L controle dienst te krijgen op do vanuit deze bases te onder- "dTministervan Defensie, Wat- kinson, keerde zich tegen de op vatting als zoude Engeland door het opgeven van de Blue Streak- raket niet langer een onafhan- kelike kern-mogendheid zijn. Engeland beschikt over Mark T v-bommenwerpers, die zijn uit gerust met bommen, welke zijn voorzien van in het land zelf ver- aardigde kernladingen. Er wor den thans stappen ondernomen om deze toestellen te vervangen door een verbeterde versie, de Mark-2's. Engeland voert mo menteel onderhandelingen over de aankoop van de Amerikaan se <=kvbolt"-raket. Hiermee uit eerste Mark 2 V-bommenwer- ners zullen tot minstens 1970 een doeltreffende bijdrage vormen, aldus minister Watkinson. De politieleiding van Buenos Aire" heeft woensdag een ar restatiebevel uitgevaardigd te gen dr. Josef Mengele, die door de Westduitse regering als oorlogsmisdadiger wordt gezocht. West-Duitsland heeft Argentinië een jaar geleden om uitlevering van dr. Menge le verzocht. Deze wordt ervan verdacht dat hij, als dokter var. het nazi-kamp te Ausch witz, gevangenen heeft uitge zocht,'die vervolgens werden vergast. In de nota die de Sowjet-re- gering zoals reeds gemeld de Amerikaanse en Westduitse vertegenwoordigingen in Mos kou heeft doen toekomen over beweerde plannen om de Westduitse strijdkrachten met „Polaris" raketten uit te rus ten, wordt gezegd, aldus meldt Tass, dat deze plannen duide lijk zijn gebleken uit de jong ste uitlatingen van de Ameri kaanse minister van het leger Brucker tijdens diens bezoek aan Europa en uit verklarin gen van de Westduitse minis ter van Defensie Strauss. Uit de technisch-tactische gege vens ovtr de „Polaris" en haar reikwijdte van meer dan twee duizend km blijkt volgens de nota, dat deze raket, die ook van een atoomlading voorzien kan worden, een aanvalswapen is. De Westduitse regering wordt gewaarschuwd voor de gevolgen van bewapening met Polaris-raketten die een in breuk op het verdrag van Pa rijs en afspraken tussen de geallieerden zou betekenen. Met de Polaris en andere ra ketten, aldus de nota, zou het nieuwe Duitse leger sterker zijn dan het leger van Hitier op het hoogtepunt van de tweede wereldoorlog. Nepal heeft in Peking krachtig geprotesteerd tegen een nieuwe schending van Ne- palees grondgebied door Chinese troepen, zo is woens dag van gezaghebbende zijde in Katmandoe vernomen. In de eerste week van juli zouden weer Chinese soldaten zijn gezien in het gebied van Moestang in noordwest-Nepal. Het protest is de vorige week ingediend. Tot nu toe heeft men nog geen antwoord uit Peking ontvangen. Verklaring van Her ter De Sowjet-Unie voert op het ogenblik een zeer provocerende campagne tegen de Ver. Staten, aldus heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Herter, dinsdag op een perscon ferentie na een onderhoud van twee uur met Eisenhower ver klaard. Herter weigerde zich uit te laten over de mogelijke Rus sische beweegredenen maar hij zei met nadruk, dat de Ameri kaanse regering van oordeel is, dat zij ernstig aandacht moet schenken aan de Russische cam pagne. (Advertentie) Bestrijdt tandbederf De gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, heeft dinsdag voor de program macommissie van de Ameri kaanse republikeinse partij een pleidooi gehouden om de defen sie-uitgaven van de Verenigde Staten met drie-en-een_half mil jard dollar te verhogen. Rockefeller, wiens opvattin gen in schrille tegenstelling staan tot die van president Eisenhower en diens regering, zei in een op schrift gestelde verklaring, dat de Verenigde Staten iedere cent, die voor de toekomstige verdediging van het land noodzakelijk is, kunnen en moeten uitgeven. Er bestaat geen economisch alternatief voor het voortbestaan en men kan geen prijs vaststellen voor de vrede. De gouverneur verklaarde, dat dit wel eens een beslissend mo ment in de geschiedenis van Amerika zou kunnen zijn. „Wij hebben niets te verliezen dan onze vrees," een zinsnede die herinneringen opwekt aan de woorden die president Franklin D. Roosevelt sprak bij zijn ambtsaanvaarding in de crisis periode van de jaren dertig: „Wij hebben niets te vrezen dan de vrees zelf." Rockefeller zei, dat het Ame rikaanse volk een groot onbe hagen en bezorgdheid over de toekomst koestert. Het verwacht leiderschap van de twee grote politieke partijen, aldus Rocke feller, die vervolgens verklaarde er diep van overtuigd te zijn, dat de republikeinse partij het best is uitgerust om dit leider schap te geven. Alle mensen dienen volledig van de feiten op de hoogte te worden gebracht en iedereen moet bereid zijn om de verant woordelijkheid, die deze feiten eisen, te dragen. De Amerikaan se regering moet doeltreffender worden georganiseerd om de moderne ingewikkelde en zich snel ontwikkelende problemen onder de ogen zien. De Verenigde Staten kunnen niet tot in het oneindige econo mische steun blijven verlenen aan een toenemend aantal indi viduele landen, die praktisch geen kans of hoop hebben om onder de tegenwoordige interna tionale omstandigheden hun eigen problemen op te lossen. „Wij moeten de meest moder ne, soepele en evenwichtige mili taire organisatie hebben. Deze essentiële sterkte hebben wij op het ogenblik niet in volle of vol doende mate. Wij moeten haar hebben. En om haar te krijgen moeten wij bereid zijn onze jaar lijkse defensie-uitgaven met on geveer 3,5 miljard dollar te ver hogen", aldus gouverneur Rocke feller. VRIJDAG 23 JULI. TERNEUZEN: Zuidersport park, 7 uur: Mistrappers Spadella. AXEL. Gèref. kerk, Kerk- dreef, 7.30 uur: Vergadering Afd. Axel van de Ver. tot ver zorging van krankzinnigen in „Vrederust". MOTORRIJDER OMGEKOMEN Gistermiddag is de 64-jarige motorrijder F. Sikkens om het leven gekomen toen hij langs de Drentse Hoofdvaart in Assen tegen een vrachtauto reed. Het slachtoffer reed achter een auto die plotseling stopte, zo dat hij moest uitwijken naar links. Hij vloog toen op de vrachtauto, die uit tegengestel de richting kwam. DRIE SPUITGASTEN BIJ BRAND GEWOND Tijdens het blussen van een boerderijbrand in het buurt schap Huinen bij Putten in Gel derland, zijn dinsdagavond 3 le den van de vrijwillige brand weer door het ontploffen van een gasfles ernstig gewond. De commandant van de brand weer, de heer H. Kiks, kon op eigen krachten uit het branden de gebouw komen, maar keerde terug toen hij hoorde dat nog twee leden van zijn brandwacht ondercommandant L. Hen- driksen en een van de oudste spuitgasten de heer J. ten Brink nog in de vlammen waren. De drie spuitgasten konden later, met ernstige brandwonden over dekt, naar het ziekenhuis „Sa lem" in Ermelo worden ver voerd. Tegen middernacht had men de brand, die ontstaan was bij het vullen van een benzinehou der, in bedwang zij het dat de boerderij verloren was. Een groot deel van de inboedel van de familie Bouw, aan wie de boerderij behoorde kon worden gered. Een hond, die niet uit het brandende gebouw wilde komen, kwam in de vlammen om. De eigenaar van de boerderij was tegen brand verzekerd. ZEER KRACHTIG HERSTEL Het Damrak gaf gistermiddag voor de internationale waarden een zeer krachtig koersherstel te zien. AKU's en Hoogovens kwamen weer op het slotniveau van vorige week vrijdag te lig gen en haalden zodoende het forse verlies van maandag vol ledig in. Philips en Unilevers waren eveneens zeer vast en in mindere mate was dit het geval voor de aandelen Kon. Olie. Werd begin van deze beurs- week aan het geringe aanbod zo goed als geen steun geboden waardoor forse koersverliezen ontstonden, gistermiddag vond het tegenovergestelde plaats. De handel was zeker niet in verhou ding tot de behaalde koerswin sten hoewel gezegd dient te worden dat in het laatste beurs- halfuur de affaire groter werd als gevolg van aanhoudende bui tenlandse aankopen. Tegenover de vraag kon alleen worden vol daan tegen veel hogere prijzen, vergeleken met die van het vo rige slot. De adempauze in de Kongo met de daarmede gepaard gaan de verlichting in de internatio nale politiek waren voor het Damrak reeds voldoende om forse koersstijgingen te doen re gistreren. Hiermede werd nog eens duidelijk de grote gevoelig heid van de beurs voor de ge beurtenissen in de wereld aan getoond. Gezien het hoger koers- peil waarop vele aandelen zijn aangeland zijn koersfluctuaties per dag van twintig tot veertig punten geen uitzondering meer. Philips steeg van 1143 tot 1151, tegen 1125% als slotprijs van dinsdag. Unilevers liepen op van 905 tot 918 tegen een vorige slotprijs van 88014. AKU's ver. beterden van 540 tot 546 en boekten op deze prijs een koers winst van twee en twintig Perscensuur in Guatemala Na het afkondigen van de staat van beleg in Guatemala voor een periode van dertig dagen, is een censuur op pers telegrammen naar het buiten land ingesteld. punten. Hoogovens waren op 775 bijna vijftig punten hoger. Kon. Olies deden het wat kalmer aan en boekten op 130,80 ruim een gulden winst. De internationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de scheepvaarthoek bleef het nog steeds zeer rustig hoewel de om zetten groter waren dan die van de vorige dagen. De koerswin sten beliepen in deze afdeling twee tot vier punten. Ook voor de cultures was een betere ten dentie te bespeuren doch de koerswinsten bleven binnen nauwe grenzen. Staatsfondsen wederom zeer kalm en prijshou dend tot iets hoger. Hier en daar kwamen in de lokale afdelingen koerswinsten voor van twintig tot dertig pun ten. Aandelen Frans Smulders werden enige punten hoger ge adviseerd. Deze aandelen daal den in korte tijd van 140 tot 100 op het passeren van het divi dend. Thans meldt de directie grote orders waardoor vanzelf sprekend weer vraag naar deze aandelen is gekomen. Dinsdag verbeterden deze stukken reeds zeven punten tot 108. Gewone aandelen en preferente aandelen Fitting werden hoger geadvi seerd op mededelingen in de ge houden jaarvergadering. Aande len claims Meelfabrieken kre gen een adviesprijs op 290 (285) en die van de obligaties op 75 (70). Prolongatie 3% procent. (Adv.) mooie witte tanden hebben* gebruik dan IVOROLtandpasta Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. enz. Algemeen Beursindices 18/7 19/7 20/7 593.18 583.45 599.05 308.68 304.73 310.87 156.52 155.64 157.17 197.30 197.62 196.48 149.83 148.37 151.07 400.66 394.91 404.09 Nabeurskoersen AKU 528—535 slot 533 545) Kon. Olie 128.60—129.50 slot 129.40 (130.30) Philips 1135—1143 slot 1137 (1151%) Unilever: 896—907 slot 898 (915) Hoogovens 755—760 slot 758 781'M VOORLOPIGE INDELING COMPETITIE AFD. ZEELAND SEIZOEN 1960/01. De competitieleider van de K.N.V.B. Afd. Zeeland heeft voor het voetbalseizoen 1960'1961 de volgende voorlopige indeling, voorzever daarbij o.m. Zeeuws- Vlaamse clubs zijn betrokken, samengesteld: ZATERDAGCOMPETITIE. lste klas: Colijnsplaatse Boys F, Hoek I, Kapelle I, Mevo I, Spui F, SVD I, Tern. Boys I, Veere T, Wemeldinge I en Wolfaartsdijk F. 3de klas B: AZW 2, Beren T, Driewegen I, Heikenszand Kloetinge 2, Nieuwdorp 2, Ril- landia 2, Tern. Eoys 2, Yerseke 3 en Zaamslag I. 3de klas E: AZW 3, Driewegen 2, Hoek 2, Spui 2 en Zaamslag 2. F ZONDAGCOMPETITIE!. lste klas A: Aardenburg F, Groede I, Hansw. Boys I, 's-Heer Arendskerke I, Hoofdplaat I, Noormannen I, Patrijzen F, Ro- bur I, Schoondijke I, Sluiskil I, Vogelwaarde I en Walcheren I. Reserve lste klas: Breskens 2, Clinge 2, Biervliet 2, Luctor 2, Kansw. Boys 2, Oostburg 2, RCS 2, Zeelandia 2 en Zeeland Sport 3 2de klas A; Aardenburg 2, Domburg I, Jong Ambon I, Fi lippine I, Retranchement F Schoondijke 2, Vlissingen 5, Com Eoys 3 en Zuidzande I. 2de Klas B: Cortgene I, Krui- ningen I, Kwadendamme F, Pa trijzen 2, Robur 2, Terneuzen 3, Steen 2, Volharding '32 I; Yer seke 2 en Zeeland Sport 4. 3de klasse A: Biervliet 3, Bres kens 3, Domburg 2, Groede 2, Hoofdplaat 2, Jong Ambon 2, Noormannen 2, RCS 3, Retran chement 2, Walcheren 3 en Ijzen- dij ke 2. 3de klas C: Clinge 3, Graauw I, Hulst 3, Koewacht 2, Ria W 2, Philippine 2, Sluiskil 2, Sluiski 3, Terneuzen 4 en Vogelwaarde 2. DUIVENTR AGEDIE Een zevenhonderdtal duiven- houders in Dortmund en Witten wacht reeds dagenlang in grote ongerustheid op de terugkeer van een groep post duiven die in het weekeinde in de Deense plaats Viborg voor een wedstrijd over een afstand van 570 km zijn losgelaten. Van vierduizend duiven waren er tot op woensdag nog slechts enige honderden op hun basis teruggekeerd en het vermoeden bestaat dat de vlucht na een honderd km boven de Deense stad Molding in een zwaar on weer is terechtgekomen en voor het grootste gedeelte in noor 'lijke richting is uitgewe ken. In dat geval moet ver wacht worden dat de meeste dieren boven open zee zijn ge raakt en omgekomen. RUSSISCHE DIPLOMATIEK OFFENSIEF Sinds begin mei heeft de Sow jet-Unie 27 nota's en boodschap pen naar diverse landen gezon den en drie verklaringen over de politiek van het Westen af gelegd. De meeste nota's en bood schappen waren protesten en waarschuwingen. Alleen het neerschieten van de Amerikaan se U-2, op 1 mei was aanleiding tot zes protesten. Het neerhalen van de RB-47 lokte vier nota's, een verklaring en een bood schap uit. Andere onderwerpen van Sow- jet nota's en verklaringen wa ren: het gebruik van het lucht ruim van Iran, ontwapening, oorlogsvoorbereiding in West- Berlijn, het overvliegen in volle zee van Sowjet-schepen door Westelijke vliegtuigen, het Ja pans-Amerikaanse veiligheids- verdrag, Cuba, de Monroe-leer en tenslotte Kongo. De Verenigde Staten ontvin gen het grootste aantal nota's: 7. Chroesjtsjef schreef één brief: aan Fidel Castro, over de aankoop van suiker, en zond 2 boodschappen: aan Loemoemba. Nieuwe Indonesische actie t.a.v. Ned. Nieuw Guinea President Soekarno van Indo nesië heeft woensdag een com missie ingesteld die tot taak heeft een plan op te stellen voor de „bevrijding van West-Irian", aldus meldt „Antara". In de Indonesische opperste adviesraad, het „privé kabinet" van Soekarno, worden thans uit voerige besprekingen gehouden over het vraagstuk West-Nieuw Guinea. De derde zitting van deze adviesraad in dit jaar is dinsdag geopend met een ver slag van de minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Subandrio. De vergadering werd gepresi deerd door Soekarno. De waarnemende voorzitter van de raad Wijarto deelde later aan journalisten mede, dat de leden „de kwestie Nieuw-Guinea in haar geheel onder de ogen hadden gezien in verband met het leven van het volk". Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een korststondig lijden, on ze innig geliefde en zorgvolle Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante ISABELLA LOUISA BERENDS, Wed. van Willem Elve, in de ouderdom van 84 jaar. Kinderen, Behuwd- en Achterklein kinderen. Terneuzen, 20 juli 1960. Donze-Visserstraat 81. De teraardebestelling zal plaats hebben op zaterdag 23 juli 1980, des namiddags 2 uur. Voor TERNEUZEN Noordstraat 68 Tel. 2476 GEVRAAGD: Enige aankomende met 2 jaren praktijk. Kanaalweg 111, Tel. 413 SLUISKIL vraagt leeftijd 17 jaar Goed loon, eventuele reis kosten worden vergoed. Gratis bedrijfskleding. Persoonlijk aanmelden bij de Bedrijfsleider van filiaal TERNEUZEN NOORDSTRAAT 63 s 2215 Wij zullen moeder even overvallen, zegt vader. Maar moeder heeft best gehoord dat hij thuis gekomen is. Wat dacht je, zegt moeder, ik heb de koffie al klaar, en lekkere koffie ook! Met lekkere koffie" wordt natuurlijk Douwe Egberts koffie bedoeld. Het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en door de grote vraag altijd vers bij uw winkelier voorhanden. De koffie voor fijnproevers; werkelijk iets bijzonders Pak van 250 e 1 De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pak 250 g van

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3