SPORTNIEUWS IN DE GREEP VAN DE ANGST U-2 ontdekte Sowjet-reuzenraket PHILIPS en ROUW HANDBOOGSPORT Rundveestapel groter dan in 1959 DUIVENSPORT W oensdag 20 jt»!i 1960 ENS" gaan wij bouw van ruime n 5 slaapkamers ring vanaf 4Yi 16e jaarganp, no. 5038 radicale vernietiging DE DEMOCRATISCHE PARTIJ IN DE V. S. BALL-PENNEN P. J. van de Sande N O0RDKORE A AN SE EN N OORD VIETN AMESE PROTESTEN Avontuur in Noorwegen Metro maquette ONRUST IN GUATEMALA Politbureau in Djakarta opgeroepen voor ondervraging imertjes een Jw vereniging, loc ken en kin gen voor U. ft U veel meer Uw wasdag, ït dit in ieder Derieure was- wassen zonder e moeten ont- nder inweek- onder de was Loeten koken,. ;e moeten spoe- bleken, zonder ~&nge phi kt :leine gelijk: 3 iibetalen. een u##ereniging, doeken en kin- igen voor U. is te veel ge- nag een zuinige if; vnnrhi^aten Koop Ëï^raadje. 'deus! B 6007/R06 b Terneuren ook. Mg uw ratis VIVO-wapens >NEN nberg t 97 ct. HAM wanenberg gram 73 ct. SPfONAGEVLUCHTEN HADDEN TOT DOEL RUSSISCHE RAKETTEN TE SCHADUWEN. Naar P. P- bekend maakt, heeft de Lockheed U-2, die 1 mei i 1 in Rusland door de Russen werd neergehaald, getracht foto's te maken van de nieuwe enorme Russische raketten, waarvan er met een lengte van bijna 65 meter. De Ver. Staten waren reeds ir het bezit van foto's van deze monster-raketten, waarvan bekend v'as dat ze onlangs naar lanceerplaatsen voor intercontinentale raketten zijn gebracht in de buurt van de Aralzee. De Amerikanen verwachtten dat de raketten gereed werden gemaakt voor een nieuwe opzienbarende lancering in de ruimte. De Russen moeten tot geweldige dingen in staaf zijn met deze reuzen-raketten, die slechts 10 meter korter zijn dan de Amerikaanse Saturnus, de enorme booster-raket, die pas over een jaar of drie gereed zal komen voor de eerste lancering en bestaan zal uit acht raketmotoren die tot één machtige booster-motor zijn samengebun deld (stuwkracht 590 ton). WAT DEED POWERS? De U-2 van Powers zou op dracht hebben gehad, méér foto's te maken van deze nieuwe Rus sische raketten en van de acti viteiten op de lanceerbases. De Noordamerikanen geloven er niets van dat de U-2 van Powers werd neergeschoten. Als het toestel door een raket was getroffen was er geen spaan van heel gebleven en dan had Powers nimmer heelhuids de grond kun nen bereiken. Waarschijnlijk heeft de U-2 een mechanische storing gekregen en is Powers er toen uitgesprongen. Allen Dulles, Central Intelligence director zei tegen het Ameri kaanse congres: „We hadden de U-2 voortdurend onder radar- Adv. van vliegen, motten en muggen. met 100 verdamping»- - tabletten controle, ook toen hij boven Rusland vloog. Er is geen enkel teken geweest dat het toestel door een raket werd getroffen. Waarschijnlijk heeft de vlieger het toestel overtrokken toen hij van hoogte veranderde. Toen de schietstoel weigerde is de vlieger normaal met zijn parachute overboord gesprongen." Voor de Amerikaanse televisie werd be kend gemaakt, dat Powers licht gewond is in het gezicht. Chroesjtsef heeft foto's laten zien van een militair vliegveld met viermotorige vliegtuigen. Dit vliegveld zou door de U-2 zijn gefotografeerd. Niets blijkt hier van waar te zijn. De foto werd gemaakt vanaf een hoogte van ca. 7000 voet. De U-2 vloog op deze vlucht echter tussen de 65.000 en 72.000 voet.... DE AFVUURPLAATSEN. Strategie air Command heeft gevraagd om de U-2 vluchten, teneinde beter ingelicht te zijn over de Russische bases. Rusland geeft 1820 °/o van zijn defensie uitgaven uit aan de luchtverde diging. De U-2's hadden o.a. tot taak de afvuurplaatsen op te sporen van de SA-2 en de SA-4, afweerraketten bedoeld om vlieg tuigen neer te halen, als ook de opstellingen van de SA-6, een Russische afweerraket tegen raketten. Volgens Amerikaanse berichten zijn de SA-2 en SA-4 te vergelijken met de Ameri kaanse Nike-Ajax en Nike-Her- cules (misschien zijn ze beter). Toen bekend werd dat de Rus sen hun SA-4 hadden, ging Ame- Insectenverdelger rika over tot produktie van de Bullpup en de Skybolt, omdat de bommenwerpers niet buiten het bereik van het Russische projec tiel zouden kunnen blijven. De SA-6 moet verder ontwikkeld zijn dan de Nike-Zeus, de eerste Amerikaanse raket bedoeld om vijandelijke raketten omlaag te halen. De SA-6 zou al in produk tie zijn. Met de Nike-Zeus ko men nog voortdurend moeilijk heden voor. De U-2 heeft op zijn vlucht boven Rusland diverse raketop stellingen van de Russen gepas seerd en gefotografeerd. Andere U-2's zouden hebben waargeno men dat, vóórdat op 15 mei de 5-ton zware Spoetnik-4 werd ge lanceerd, drie andere lancerin gen hieraan voorafgingen en mislukten. Washington verwacht binnen twee jaar de Samos- en Midas- kunstmanen in operationele dienst te hebben. Deze zullen de taak van de U-2 overnemen. NU ZONDER BEMANNING! Vier jaar lang vlogen de U-2's boven Rusland. Het geheim is goed bewaard gebleven. Canber ra's en Valiants van de R.A.F. doen hetzelfde. Straks zal echter de taak van deze bemande vliegtuigen wor den overgenomen door onbeman de machines. Amerika heeft al een Tiros-satelliet gelanceerd, (Tiros komt van Television and Infra-Red Observation Satelite), die merkwaardige foto's naar de aarde heeft gestuurd van wol kenformaties en de continenten beneden haar. Samos en U-2 zul len hetzelfde kunnen doen. Al leen zal Samos veel hoger komen dan de U-2. Deze laatste vliegt 24 km hoog, Samos zal 480 km boven de aarde rondcirkelen. (Een kunstmaan is misschien naar verhouding eenvoudiger neer te schieten dan een verken ningsvliegtuig. Het ding volgt immers steeds dezelfde baan. De toekomst zal leren of dit inder daad door de Russen zal worden gedaan. Ongetwijfeld zullen ook de Russen Amerika (reeds) be spioneren via onbemande kunst manen, die hoog door de wereld ruimte cirkelen. (Nadruk verboden.) De democratische gouverneur van de Amerikaanse staat Mis sissippi, Ross Barnett, heeft maandagavond voorgesteld dat zijn zuidelijke staat een kandi daat van een derde partij voor het presidentschap zal steunen Het program van de democrati sche partij noemde hij „afschu welijk, afstotend en aanstoot gevend", kennelijk doelend op het daarin uitgesproken streven om tot opheffing van de rassen scheiding te komen. Barnett verklaarde niet te menen, dat zijn staat de republi keinen kon steunen, maar hij zag ook niet in, hoe de bevolking van het zuiden het democrati sche program zou kunnen onder schrijven. Op een bijeenkomst van de Koreaanse bestandscommissie te Panmoendjon heeft de Noord- koreaanse generaal-majoor Joo Sjang Joon geëist, dat de Ameri kaanse militairen, die op weg zouden zijn naar Zuid-Korea, on verwijld naar de Ver. Staten te rugkeren. Hij beriep zich op een Amerikaans blad, dat gemeld heeft dat 8.000 man van het Amerikaanse leger de twee di visies in Zuid-Korea komt ver sterken. De Amerikaanse generaal Dawson wees er op, dat de laat ste zeven maanden de sterkte van de V. N.-troepen van 994.000 tot 701.000 man is verminderd. Onder hen bevinden zich onge veer 50.000 Amerikanen. Inmiddels heeft de Noordviet- namese zaakgelastigde in Peking, Tran Trong Quat, de Ver. Staten ervan beschuldigd, dat zij „Zuid- Vietnam tot een Amerikaanse kolonie van een nieuw type en tot een militaire bases maken, ter voorbereiding van een nieuwe oorlog en een opmars naar het noorden." Hij zei dat er zich 2.011 Amerikaanse deskundigen in Zuid-Vietnam bevinden, die oa- Zuidvietnamese officieren opleiden in het gebruik van atoomgeschut van 280 mm. Een gezelschap Nederlandse jongelui tussen 15 en 19 jaar, dat in Noorwegen op uitwisse' lingsbezoek is, heeft ondervon den dat ook in dat land het wa ter enige overlast kan veroor zaken. De jongelui, die in Oslo bij Noorse vrienden logeren, wa ren maandag met hun jeugdige gastheren en vrouwen een uit stapje in de bergen gaan maken. Terwijl zij zich in een berghut bevonden deed de hevige regen een beek opzwellen en de beek liet ,over een lengte van 5 meter en tot een diepte van 3 meter de weg verdwijnen waarlangs hun bus 's avonds de terugreis naar Oslo zou moeten maken. Daardoor was het gezelschap genoodzaakt de nacht door te brengen in een hotel in de bei- gen en dinsdagmorgen 6 kilo meter te wandelen over een andere weg om een bus, die hen «aar de hoofdstad kon terug brengen, te bereiken. Uit de uitkomst van de veetel lingen mei 1960 blijkt, dat de rundveestapel met ruim 100.000 stuks of 3 procent is uitgebreid. Deze toeneming heeft zich in hoofdzaak voorgedaan in de cate gorieën vee, die met de melk- produktie verband houden. Zo waren er in mei 1960 ongeveer 60.000 melk- en kalfkoeien en 17.000 stuks drachtig jongvee meer dan twaalf maanden daar voor. Ook de categorie mestkal- veren is nogal uitgebreid, name lijk met 20.000 stuks. Uit de cijfers van de slachtin gen blijkt, volgens het Produkt- schap, dat de kalvermesterij zich na enige teruggang in 1958 in sterke mate heeft ontplooid. De rubrieken „ander jongvee voor de mesterij", „overig mest en weidevee" en „gust jongvee van een jaar en ouder" verto nen weinig of geen verande ring. In de mesterij en weiderij lijkt, zo zegt het Produktschap, na een regelmatige toeneming in de laatste jaren, thans een zekere stabilisatie op te treden. De totale rundveestapel om vatte in mei 1955 ruim 2.994.500 dieren en in mei 1960 ruim 3.501.600. In die vijf jaar is vooral de categorie mestvee aanzienlijk in omvang toegeno men: het aantal mestkalveren steeg van 19.478 tot 77.564 en het ander jongvee voor de mes terij nam toe van 18.211 tot 186.781 stuks. De conclusie die het Produkt schap uit deze cijfers trekt ten aanzien van de rundvleespro- duktie is, dat het aanbod van vette kalveren aanzienlijk is vergroot vergeleken bij vijf jaar geleden. Daarnaast valt er aan merkelijk meer aanbod te con stateren van gemest of geweid jongvee naast een grotere uit stoot van oudere koeien voor de slacht. VALSE DOLLAKSTUKKEN De Rotterdamse politie heeft bij een juwelier in de Maas stad gouden munten van twee en halve dollar in beslag ge nomen. De juwelier had de munten in Italië gekocht. Een deskundige heeft nu uitgemaakt dat de dollarstukken falsifica- ten zijn. Men heeft proces-ver baal opgemaakt ten dienste van de Italiaanse politie. Gouden twee en halve dollarstukken zijn nog steeds in de circulatie. Naar aanleiding van de uit komsten van de varkenstelling wordt opgemerkt, uat deze een duidelijk beeld gaven van de zeer grote uitbreiding die de varkensstapel heeft ondergaan. Men verwacht, dat er vanaf begin juni tot aan het eind van dit jaar ruim 300.000 slacht- varkens meer beschikbaar zullen komen dan in dezelfde periode van 1959. Opvallend wordt het ge noemd, dat de categorieën mestvarkens van 60 tot 95 kilo gram en van 95 kilogram en zwaarder tezamen minder varkens bevatten dan vorig jaar. Dat komt, volgens het produktschap, overeen met het huidige korte aanbod op de varkensmarkt. De varkensstapel omvatte in mei 1960 in totaal 2.954.044 dieren tegen 2.590.261 in 1959. Het aantal landbouwpaarden daalde weer. In mei 1960 waren er 187.415 tegen 196.106 een jaar daarvoor. PROV. KAMPIOENSCHAPPEN TE TERNEUZEN. Grote successen voor Zuid-Beveland. Begunstigd door goed weer vonden zaterdag j.l. alhier ver schillende belangrijke wedstrij den plaats in het handboogschie- ten op de staande wip. Allereerst traden in het strijd perk het 24-tal van Zeeuws- Vlaanderen tegen dat van Zuid- Beveland. Iedere schutter kreeg 10 scho ten. In totaal, per 24-tal, werden dus 240 schoten afgevuurd, waar bij maximum 50 punten te be halen vielen. Het begin was voor Zeeuws- Vlaanderen niet denderend, doch naar mate de tijd vorderde werd punt na punt veroverd, met als eindresultaat: 35 punten. Hierna was het de beurt aan het 24-tal uit Zuid-Beveland. Aanvankelijk ging de strijd ge lijk op, doch na 8 ronden had Zeeuws-Vlaanderen 29 en Zuid- Beveland 23 punten behaald. Met nog 2 ronden voor de boeg en gelet op deze voorsprong had Zeeuws-Vlaanderen dus de beste papieren. In de 9e ronde echter zag Zuid-Beveland kans niet minder dan 10 punten te ver overen, waardoor de stand ge lijk was n.i. 3333. De 9e man in de 10e ronde maakte de ge lijkmaker. De 21e schutter zag kans het winnende en tevens laatste punt af te schieten, waardoor de Zuid-Bevelanders tot hun grote vreugde op 't al lerlaatste nippertje en met het kleinst mogelijke verschil de overwinning uit het vuur wis ten te slepen en zij in het bezit kwamen van de fraaie wissel beker. Zeeuwf('VlaanderenZuid- Beveland (kampioens- 4-tallen). Hierna volgde de wedstrijd over 10 ronden tussen het kam- door k KARL UNBELT 11) Nadruk verboden. Lüdecke zal als door de blik sem getroffen. Zijn gezicht was doodsbleek geworden. Toen zei hij haperend: „Dat.dat is toch zeker niet waar, Eva." „Jawel, Georg. Ik kan, ik mag niet meer komen." „Wie zou je dat verbieden?" „Mijn gezond verstand." „En je hart?" „Ach, Georg, plaag me nu niet, dat heeft met mijn hart immers niets uit te staan." „Zeg dan alsjeblieft eens dui delijk wat er is. Praat er niet zo omheen." Met tranen in haar stem ver telde zij, dat zij enkele dagen ge leden bij de intendant van het Theater was geroepen. Die had haar, in tegenwoordigheid van iemand van het Politbureau van SED, gezegd, dat zij voorlopig geen gastrollen meer in het wes ten zou mogen vervullen. Ver der werd haar aangeraden en dat was zo goed als een bevel in het geheel maar niet meer naar het westen te gaan. Ook niet voor persoonlijke aangele genheden. Tenslotte kon haar verloofde haar ook wel in de oostelijke sector komen opzoe ken. Dat was veel beter. „Dus een verbod om in het westen te spelen en in zekere zin huisarrest. Dat is het en het betekent praktisch, dat ik niet meer naar je toe kan komen," zei Eva met verstikte stem. Lüdecke sprong op en liep op gewonden de kamer op en neer. „Eh door zulke praatjes laat jij je eenvoudig intimideren?" vroeg hij verbitterd. „Dat zijn geen praatjes, Georg, dat weet je evengoed als ik. Dat zijn verdraaid duidelijke dreige menten, als je het goed weet te vertalen." „Dus jij wil je daar zonder enig verzet naar schikken?" „Wat kan ik anders doen? Het helpt toch allemaal niets, Georg, we moeten ons daarbij neerleg gen," zei Eva Ramdohr. Heftig sloeg Lüdecke met zijn hand op het tafelblad, zodat de glazen en flessen rinkelden. „Er bij neerleggen? Nooit!" riep hij luidkeels uit, „ik denk er niet aan." „Wat wil j« er aan veranderen, pioens-4-tal van Zeeuws-Vlaan deren tegen dat van Zuid-Beve land. Zeeuws-Vlaanderen be haalde na de 40 schoten slechts 4, Zuid-Beveland 6 punten. Zuid- Beveland legde door deze over winning dus beslag op de titel provinciaal-kampioen. Persoonlijk kampioenschap. Hierna kwamen de persoon lijke kampioenen in het strijd perk n.l. A. v. d. Poel uit Lams- waarde en L. de Jong uit 's-Hee- renhoek. Ook deze strijd was spannend, want L. de Jong schoot 2 pnt, terwijl v. d. Poel slechts 1 punt wist te bemachti gen. De Jong veroverde hier door dus het prov. kampioen schap. Na afloop reikte de voorzitter, de heer J. Bruggeman met een toepasselijk woord de prijzen uit, n.l. de wisselbeker aan het 24- tal van Zuid-Beveland en namens de Zeeuws-Vlaamse bond 4 Delfts-blauw asbakken met in scriptie aan het winnende 4-tal, terwijl de persoonlijk kampioen L. de Jong eveneens een dito asbak in ontvangst mocht nemen, benevens een beker van de Bond van Zuid-Beveland. Hierna werd nog een schie ting gehouden waaraan 67 schut ters deelnamen. De uitslag hiervan luidde: Hoogvogel: J. de Beste uit Oudelande. Zij vogels: H. Drie- dijk uit Wolfaartsdijk en J. Fop- ma uit Sluiskil. Kallen: J. Fop- ma, voornoemd en C. Baart uit Oudelande. VLUCHT UIT DOORNIK. „De Verwachting", Axel. Oude duiven. Snelheid eerste duif 1719,7 m. Snelheid laatste prijsw. duif 1598,5 m. 1, 8 en 10. Ed. Lambert, Sluis kil; 2 en 4. J. de Puy, Sluiskil; Georg? Wat moet, wat kan ik anders doen?" ■„Je zou het anders kunnen doen." Hij bleef voor haar staan en nam haar handen in de zijne. „Kom hier bij mij." „Ja, Georg, dat zou natuurlijk mooi zijn. Daar droom ik zo vaak van. Maar da werkelijkheid is nu eenmaal anders." „Hoezo? Dat hangt immers al leen van jou af." „Nee, Georg, dat hangt niet al leen van mij af en dat weet jij zelf ook weL Ik kan niet voor mijzelf alleen beslissen. Dan zou het inderdaad eenvoudig zijn; maar zolang mijn ouders ginds in de oostelijke sector blijven.." „Ik heb je vader keer op keer aangeboden bij mij te komen. Hij kan hier werken." „Maar dat wil hij niet. Hij wil zijn werk en vooral zijn arbei ders niet in de steek laten." „Ik zal hem nog eens komen opzoeken om er over t epraten". Met een moedeloos gebaar van haar handen, antwoordde Eva: „Dat zal weinig uithalen. Vader kan iedere dag gearresteerd wor den?" „Waarom zou hij gearresteerd worden?" „Hij heeft niet aan zijn ver plichtingen voldaan, dus is hij een saboteur." Lüdecke ging naar het raam toe. Een tijdlang staarde hij peinzend naar buiten. Toen draaide hij zich plotseling om: „Luister eens hier, Eva, je moet direct naar mijn neef gaan, minister Düdeckc, hij moet je vader ter wille van mij helpen." „Och, jouw neef de minister 3, 7 en 9. V. David, Sluiskil; 5. Ch. Tieleman; 6. J. Sijs. Jonge duiven. Snelheid eerste duif 1719,3 m; snelheid laatste prijsw. duif 1235,4 m. 1. E. van Dorselaar; 2. J. Giele; 3 en 9. C. Verstraeten; 4. A. Peersman; 5. P. Dobbelaer; 6. J. van Hoorn; 7. M. Butler; 8. D. Haulei; 10. C. den Engels man. VLUCHT UIT DOURDAN. Oude duiven; Snelheid eerste duif 1637 m. Laatste prijsw. duif 1435,2 m. 1 en 7. R. J. v. d. Veke, Zaam- slag; 2. A. Peersman; 3. E. van Dorselaar; 4, 5 en 10. C. van Ac ker; 6. M. Marcusse; 8. J. Bak ker, Zaamslag; 9. H. van 't Hoff. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 171)4 m. Laatste prijsw. duif 1526,8 m. 1, 6 en 8. Ed. Lambert, Sluis kil; 2 en 5. J. Verbiest, Sluiskil; 3. J. de Puij, Sluiskil; 4. J. van Hoorn; 7. C. Wieland; 9. F. van Acker; 10. D. Schoot. PRIJSVLUCHT UIT DOURDAN De Eendracht Terneuzen. Oude duiven: Snelheid eerste duif 1660 m; snelheid laatste prijswinnende duif 1369 m. 1 en 2. J. A. de Smidt; 3. C. Rouw; 4. C. D. de Rijke; 5 en 6. H. F. Koch en Zn; 7 en 8. M. A. de Roo; 9. A. de Meijer-v. de Berge; 10. Gebr. De Bakker. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1590 m; snelheid laatste prijswinnende duif 1242 meter. 1 en 6. C. D. de Rijke; 2. F. Wisse; 3. A. de Meijer-v. d. Ber ge; 4. J. Willemsen; 5, 7 en 8. J. F. v. d. Veen; 9. P. Oppeneer; 10. Jac. Oppeneer. is toch ook maar een marionet en door heel wat anderen wordt aan de touwtjes getrokken." „Misschien kan ik iets voor je vader doen? Wat heeft hij nodig?" „Ik geloof, motoren die tegen alle weer bestand zijn." „Die zou ik hem kunnen be zorgen." „Maar je weet, dat het verbo den is naar de overkant te leve ren. Dan zet je je vrijheid op het spel." „Natuurlijk weel ik dat. Maar ik vind wel een weg." Eva keek naar de klok. „Georg, ik moet nu gaan. An ders kom ik nog te laat op de repetitie. En wee mijn gebeente, als ze horen dat ik hier bij je geweest ben." Georg nam haar in zijn ar men. „Lieveling, dit kan nu toch geen afscheid zijn voor lange tijd. Wij moeten elkaar gauw weerzien. En als je niet hierheen komen kunt, dan zal ik je ginds komen opzoeken." „Nee, Georg, doe dat niet. Ik maak me ook zorgen om jou. Er hangt iets in de lucht. Ik voel het. Wij moeten, hoe vreselijk het ook is, een tijdje wachten." „Als er iets is dat jullie be dreigt, je vader of jou, vlucht dan, kom dan hierheen. Eva, be loof me dat. „Vader vlucht niet. Hij wil er doorheen. En wij, mama en ik, moeten bij hem blijven. (Wordt vervolgd.) In Rotterdam is zondag op de Floriade een grote maquette voor bezichtiging opengesteld, waar men een blik in de toe komst kan werpen: model treintjes trekken er n.l. hun rondjes onder een maquette van het Rotterdamse stadsbeeld zodat men als het ware kan zien hoe de Metro zal rijden. Op de foto zien we de heer J. C. Wiegman, ontwerper en uit voerder van de maquette, ter wijl hij met zijn assistente de laatste hand aan de installatie legt. PRIJSVLUCHT UIT DOORNIK De Eendracht Terneuzen. Oude duiven; Snelheid eerste duif 1692 m; snelheid laatste prijswinnende duif 1628 meter. 1. J. Willemsen; 2. J. A. de Smidt; 3. A. Roelands; 4. A. de Meijer-v. d. Berge; 5. C. v. d. Bulck; 6 en 9. M. A. de Roo; 7, 8 en 10. H. F. Koch en En. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1661 m; snelheid laatste prijswinnende duif 1489 meter. 1. J. Willemsen; 2. C. v. d. Klooster; 3 en 5. P. Hamelink; 4 en 7. Gebr. Van Kerkvoorde; 6. J. F. v. d. Veen; 8. A. J. van Els; 9. A. dë Meijer-v. d. Berge; 10. A. Dieleman, Othene. In Guatemala stad zijn maan dag twee mensen om het leven gekomen en 32 gewond, toen van het balkon van een theater een handgranaat werd gegooid. Het was de eerste maal sinds een jaar, dat een bomaanslag mensenlevens vergde. Na een spoedbijeenkomst van het kabinet verklaarden rege ringsfunctionarissen dat waar schijnlijk dinsdagavond de staat van beleg in gematigde vorm zal worden afgekondigd. Volgens de regering heeft een revolutionaire groep zondagavond zonder suc ces getracht te Coban, in het noorden van het land, een leger post te bezetten. Het militaire opperbevel in Djakarta heeft het gehele polit bureau van de Indonesische com munistische partij, met inbegrip van de secretaris-generaal, Aidit, verzocht voor een ondervraging voor de militaire inlichtingen dienst te verschijnen, zo is dins dag in Djakarta bekendgemaakt. De woordvoerder van het op perbevel, luitenant Eddy, heeft verklaard, dat deze ondervraging zou gaan over de verklaring die de partij vorige week had gepu bliceerd en waarin ernstige kri tiek werd geoefend op de rege- ringspolitiek van het afgelopen jaar en waarin geopperd werd het kabinet te wijzigen. Deze verklaring was versche nen in het partij-orgaan „Harian Rakjat", dat onmiddellijk een verschijningsverbod kreeg opge legd. Luitenant Eddy verklaarde dat de verklaring van de partij „on gerustheid en verwarring in de gemeenschap had gewekt en het gevaar inhield het gezag van de centrale regering rechtstreeks te verminderen". Woordvoerder Eddy deelde nog mee, dat het militaire bewind in Djakarta met volledige instem ming van president Soekarno had besloten de communistische lei ders te ondervragen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5