Uit de Provincie IN DE GREEP VAN DE ANGST Gemeenteraad van Hulst Binn Joseph Mengele in Zwitserland? KERKDIENSTEN Lezers die schrijven Vliegtuig ramp in Denemarken COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND VIERT 12! 2-JARIG JUBILEUM Jhr mr A. F. C. de Casem- Uroot hoopt op 1 augustus a.s. het feit te herdenken, dat hij 12( 2 jaar geleden werd benoemd tot Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland. Zoals verwacht mocht worden, zal dit jubileum van onze popu laire Zeeuwse Commissaris niet onopgemerkt voorbijgaan. Er heeft zich reeds een comité van aanbeveling gevormd, hetwelk namens de gehele Zeeuwse be volking voor een passend ge schenk wil zorgdragen. Voorts zal het provinciaal be stuur op de jubileumdag aan de Commissaris een receptie aan bieden. Het comité stelt de Zeeuwen in de gelegenheid aan het ge schenk bij te dragen door stor ting op postrekening 97721 van de Amsterdamse Bank, bijkan toor Middelburg, met vermelding op de strook van bijdrage hulde blijk Commissaris der Konin gin". Wij menen dat velen het initia tief tot het aanbieden van een stoffelijk aandenken zullen toe juichen. Naar men ons mededeelt, zal het comité het op prijs stellen, indien de bijdragen uiterlijk 25 juli a.s. gestort zijn. Dit aanbevelingscomité be staat behalve uit de leden van Gedeputeerde Staten uit de fractievoorzitters van de ver schillende partijen in de provin ciale staten, te weten de heren P. V. M. Vercauteren (K.V.P.); L. P. van Oorschot (P.v.d.A.); J. Hommes (A.R.); A. H. S. Ste- merding (C.H.) mr J. F. G. Schlingemann (V.V.D.) en D. Kodde (S.G.P.). Ook de griffier der staten, de heer mr J- MI. Pilaar, maakt deel uit van het comité. TERNEUZEN Middenstandsdiploma. Voor het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis slaag den maandag de volgende can didates. Mevr. C. v. d. Linden Schwarz, Lunteren; W. Aalbers, Groede; A. van Alten, Axel; D. C. van Belois, Zuidzande; mevr. M. M. van den BergenEver- aard, Vogelwaarde; C. J. M. Bil- derbeek, Terneuzen; J. Blankert en mevr. J. BlankertMangold, Axel; mevr. J. W. M. Bliek, Ter- neuzen; T. A. A. de Blok St. Jansteen; mevr. M. L. M1. de Stock—Mel, Kloosterzande; C. F. Boeye, Axel; mevr. C. de Bue- Oostdijk, Vlissingen; mevr. A. Bijlvan Donk, Terneuzen; J. A. Cappon, Breskens; A. D. D. M. Cerpentier, Koewacht; H. C. Cleemput, Sas van Gent; Ja. Pa. de Coninck, Terneuzen; O. E. C. M. de Coninck, Koewacht; De. Te. Coppieters, Zuiddorpe; F. de Decker, Philippine; G. P. Eek- hardt, Terneuzen; La. Pa. Ra. Me. Emmaneel, Terneuzen; mevr.. E. Enkelaarde Bruijn, Oostburg; L. Eversdijk, Kapelle; M. C. L. Eversdijk, Goes; P. Eversdijk (1942), Kapelle; P. Eversdijk (1943), Kapelle; W. P. Ferket. Overslag; Ge. Ma. Al. Garskamp, Sas van Gent; Ha. Ma. la Gasse, Retranchement; A. Geensen, Axel; J. Geensen, Axel; Ca. Ee. Cs. Geerinckx, West- dorpe; P. A. Geurtjens, Sluis; P. Hamelink, Zaamslag; Ea. Wa. Ga. Hamelink, Vogelwaarde; A. J. Haak, Zaamslag; E. A. J. Groosman, Westdorpe; M. Goed hart, Goes; Pa, Je. Harink, Goes; C. J. van der Have, Ter neuzen; P- M. van Hee, Cadsand; C. P- van Heese, Axel; L. J. Herrebout, Terneuzen; A. van Hese Goes; R. K. M. Kerck- haert. Stoppeldijk; Ye. Za. Jau- tnotte, IJzendijke; J. A. Jansen Lams waardeJe. Se. Me. van Hove, Clinge; Ja. Sa. van Hoeve, Axel en J. Heyboer, Breskens. Vandalisme Gistermorgen bemerkte de badmeester, de heer T. van de Wege, dat op ergerlijke wijze, vermoedelijk in de loop van j.l. zondag, vernielingen waren aan gelicht in het gemeentelijk zwembad aan de westelijke ka- naalarm. Van vrijwel alle kleedhokjes dreven rekken en planken in het water, spiegeltjes waren afge rukt en vernield, de sproeier van de urinoir was verdwenen en een deksel van een W.C. ver nield. evenals een tafeltje. Het is te hopen dat de politie cr in zal slagen de dader(s) van dit vandalisme op te sporen. Knaap valt van een hoogte van 5 meter Gisteravond te kwart over 8 had de 11-jarige Jacky Harte, wonende in de Steenkamplaan, het ongeluk van de z.g. stenen heer naar het oostelijk haven hoofd van een hoogte van vijf meter in het water te vallen. Gelukkig werd dit gezien door zich in de nabijheid bevindende personen, die er in slaagden de knaap, die de zwemkunst nauwe lijks machtig was, weer op het droge te brengen. •Dokter Bos verleende de knaap, die in het gelaat bloedend ver wond was en over pijn in de rug Waagde, de eerste hulp en con- staateerde dat deze een breuk in het rechterbeen had opgelopen. Per ambulance-auto werd de knaap naar het Juliana zieken huis vervoerd. GOES Jol met Belgische zeeverken ners sloeg om. Ter hoogte van de Geersdijk- sehaven in de Zandkreek is maandagmorgen om tien uur een Belgische jol, bemand met vier zeeverkenners uit Brugge, ten gevolge van hevige windstoien, waardoor het rif los schoot, om geslagen. De vier opvarenden zijn, na enige tijd rondgezwom men te hebben, op de kiel van hun bootje geklommen en na ongeveer twintig minuten uit hun benarde positie gered door de 20-jarige Max Hoveijn, land bouwerszoon uit VVissenkerke, die na telefonisch gewaarschuwd te zijn door de havenmeester van Geersdijk met zijn snelle motorboot uitvoer en de drenke lingen behouden op het droge bracht. IJZENDIJKE- „Flandria" voor de micro De West Zeeuws-Vlaamse phil. harmonica-vereniging „Flandria" zal op 20 augustus weer een ra dio-uitzending verzorgen. Dit maal voor de V.A.R.A.. Zaterdag middag is in het Jeugdgebouw te IJzendijke een opname ge maakt welke op bovenvermelde datum zal worden uitgezonden. Voor deze gelegenheid was de Koninginnestraat voor het ver keer afgesloten, zodat de opna me door geen lawaai verstoord kon worden. Het orkest komt thans voor de negende maal in de ether. Wel een bewijs voor hun grote muzikale prestaties. „Zanglust" won eerste prijs. Het dameskoor „Zanglust" trok zaterdag naar het zangconcours te Kruiningen. Het behaalde daar in de tweede afdeling een eerste prijs met 225 punten. ZAAMSLAG School Reuzenhoek op reis Zo was dan ook voor school Reuzenhoek de reisdag aange broken. 't Lied wordt eentonig: beste bus van de Z.V.T.M., voor zichtige chauffeur, nauwkeurig uitgestippelde reis eftj!een jui chende kinderschaar voor wie alles was uitgekiend. Het weer was tamelijk goed en bleef dat ook op een uurtje regen na in de namiddag. Half acht klonk het startsein (de kin deren vonden dat het best 2 uur vroeger had kunnen zijn) en een mooie overtocht over de Schel de', altijd een prettig tochtje voor kinderen. Het Zeeuwse land uit, het Bra bantse in naar, nu geheten, het Tilburgs Natuur Dierenpark, dat mag terecht zo heten. De voor middag ging daar schoon aan op. 't Grote doel bleef toch „de Efteling" in Kaatsheuvel. Nog steeds góed weer, dus allerrtaal roeien maar; die het niet kon leerde het wel. En dan de véle, zéér vele at tracties in het grote, ruime ge heel. Alles bleek ongevaarlijk en dartel speelgenot te brengen, tot de tijd en de dubbeltjes op wa ren. Om circa 6 uur begon de thuisreis, die in vlot tempo ver liep, zodat ieder vóór 9 uur blij en moe en voldaan thuis was. Schoolreis leerlingen Clir. School Riemensstraat. Vrijdag j.l. was het feest voor de leerlingen van de Chr. school in de Riemensstraat, alhier, want de lang verbeide dag van de jaarlijkse schoolreis was voor hen aangebroken en om half acht startte de Z. V. T. M.-bus voor het uitstapje naar de Bel gische hoofdstad, alwaar o.m. het paleis van justitie werd be zocht en de verdere voornaam ste punten van de stad bezich tigd. Vervolgens werd gereden naar het bekende Waterloo, alwaar het panorama werd bezichtigd en de film van de slag bij Wa terloo bijgewoond. Daarna werd een bezoek ge bracht aan het vliegveld Meis broek, waar het een drukte van belang was met het neerstrijken en opstijgen der vliegtuigen. Natuurlijk brachten de leerlin gen ook een bezoek aan het Con go museum. Tenslotte kregen de kinderen vóórdat de thuisrit werd aan vaard, nog volop de gelegenheid zich in de speeltuin De Koekoek naar hartelust te vermaken. Vermoeid maar overgelukkig door het vele, dat op deze dag was genoten, kwamen de kinde ren met het onderwijzend perso neel en begeleiders te kwart over negen weer te Zaamslag terug, opgewacht door talrijke ouders en belangstellenden. ZUIDZANDE Dameskoor „Juliana". Direct nadat zaterdagavond in Zuidzande bekend was ge worden dat het dameskoor „Juliana" op het in Kruinin gen gehouden zangconcours met het hoogste aantal punten uit de bus was gekomen en daarmee definitief de wisselbe ker in haar bezit kreeg, begon nen de thuisblijvers actief te worden om de dames feestelijk in te halen. Toen de bus met de zange ressen dan ook tegen half 9 in het dorp terugkeerde, werden zij aan de grens van de ge meente .opgewacht door de Ko ninklijke muziekvereniging „Veronica", terwijl ook vele inwoners daar hun komst af wachten. De dames werden hier toege sproken door de heer J. C. Ris- seeuw die de leden van „Juliana" en hun dirigent burgemeester H. P. Everwijn, van harte gelukwenste met het behaalde succes en de verzeke ring uitsprak dat de hele ge meenschap Zuidzande trots is op z'n „vrouwen". Alle koorleden werd hierna een inderhaast samengesteld bouquetje bloemen overhan digd en nadat de dames nog eens de concoursnummers ten gehore hadden gebracht, te weten „Coppelt aeneen" van Han van Koert en „Sanctus" van H. Altink, werd met de muziek voorop gemarcheerd naar het clublokaal waar de dames een verversing werd aangeboden. Hier werd ook nog het woord gevoerd door wet houder A. Luteijn die het koor namens het gemeentebestuur gelukwenste. Vanzelfsprekend was hiermee het feest niet afgelopen en bleef men nog geruime tijd in gezellige sfeer bijeen. Zowel de muziekvereniging als het dameskoor hebben het nu dus beide onder de leiding van burgemeester Everwijn, ge presteerd om in hetzelfde jaar de beste prestatie op de con coursen te leveren en met recht is men in Zuidzande trots op deze misschien wel unieke gebeurtenis. Radio-opnamen. Zoals wij onlangs reeds kon den melden is het dameskoor „Juliana" en de Koninklijke muziekvereniging „Veronica", beide uit Zuidzande, uitgeno digd om medewerking te verle nen aan een door de A. V. R. O. uit te zenden streek-program- ma. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de opnamen in 'n hiertoe geschikte zaal in de om geving te houden, doch na over leg tussen de besturen van bei de verenigingen en de radio mensen is thans besloten dat de muzikanten en zangeressen zich naar Hilversum zullen begeven. Het ziet er naar uit dat op woensdag 27 juli een groot ge zelschap uit Zuidzande de A. V. R. O.-studio zal bevolken want bereids hebben zich ook reeds een groot aantal suppor ters van beide verenigingen opgegeven om deze reis mee te maken. Ondergrondse kernproeven door de Ver. Staten De Ver. Staten zullen in de komende twee jaar elf onder- grondsee kernontploffxngen van geringe omvang teweegbrengen als onderdeel van het onderzoek naar methoden om dergelijke proeven beter te kunnen ontdek ken, zo heeft het ministerie van Defensie te Washington zondag bekendgemaakt. Ia het zelfde ka der zullen 21 explosies met klas sieke middelen boven de aarde worden teweeggebracht. In het belastingjaar 1961 zal voor dit programma 66 miljoen dollar be steed worden. In mei had presi dent Eisenhower de hervatting van ondergrondse kernontplof fingen aangekondigd, maar hij gaf toen geen bijzonderheden. De vroegere kamparts van Auschwitz, dr. Joseph Mengele, verblijft vermoedelijk in Bra zilië of Zwitserland, aldus ver neemt het Westduitse pers- agenschap D. P. A. uit Buenos Aires. De bondsrepubiek heeft Argentinië verzocht om uit levering van Mengele, die dui zenden mensen naar de gas kamers heeft gezonden. Mengele is met een rode kruis-pas op naam van Gregori, Het stemrecht voor kleurlingen De Zuid-Afrikaanse regering overweegt het stemrecht voor de kleurlingen dat op het ogen blik nog slechts bestaat voor de kleurlingen in de Kaappro vincie uit te breiden tot Trans vaal, Oranje Vrijstaat en Natal, meldt de politieke correspon dent van „Die Vaderland". Reeds geruime tijd heeft de re gering aandacht geschonken aan de mogelijkheden de posi tie van de kleurlingen-gemeen schap te verbeteren. De zaak is thans in onderzoek bij het departement van Binnenlandse Zaken, waar onder kleurlingenzaken ressor teert en er hebben al besprekin gen plaats gevonden met ver schillende kleurlingen-leiders. Peronisten en Fidelisten werken samen Besprekingen over een sa mengaan van de „linkervleugel" van de Argentijnse Peronistische partij en de volgelingen van Fidel Castro „bevinden zich in een vergevorderd stadium", al dus „The New York Times. De Cubaanse minister van' Defensie Raul Castro die thans in Moskou verblijft en dé president van de Nationale Bank van Cuba, dr. Ernesto „Che" Guevara, van geboorte Argentijn, zouden een belang rijke rol hebben gespeeld in de besprekingen, evenals Cubaanse communistische leiders. De Indische oliepolitiek Twee grote oliemaatschappijen -de Britse „Burmah Shell Com pany" en de Amerikaanse „Stan dard Vacuum Company", die in India werken, hebben de Indi sche regering aangeboden de prijs van ruwe olie te verlagen om met de Russen te kunnen concurreren. (Vorige week heeft India anderhalf miljoen ton olie- produkten voor een bedrag van circa 160 miljoen gulden van de Sowjet-Unie gekocht). De beide maatschappijen en ook de Amerikaanse „Caltex Company" willen niet voldoen aan het Indische verzoek Russi sche ruwe olie te raffineren. In kringen van de olie-indus trie is gezegd dat India zeker een der maatschappijen heeft laten weten, dat de aangeboden prijsverlaging te klein is. Er wordt nog onderhandeld. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 18 juli GROENTEN Per 100 stuks: Sla 7—ƒ10,90. Per stuk: Bloemkool A II 34 79 ct, B II 21—27 ct, C II 11 ct, afw. 945 ct; Groene komkom mer B 12—17 ct, C 11—12 ct; Witte komkommer 1415 ct, B 12—14 ct, C 11—12 ct. Per bos: Peen II 1425 ct; Kroten 49 ct; Uien 18 ct; Prei B II 36 ct. Per kg: Andijvie 2126 ct; Stoksnijbonen 88 ct; Princesse bonen II 68.76 ct; Saxa II 41 69 ct; Sabo 5p51 ct; Kroten B 4 ct; Rode kool 1117 ct; Spits kool 1324 ct; Savoye kool 7 12 ct; Waspeen 19-23 ct; Toma ten A IP 40—89 ct, B II 55—76 ct, C 52—58 ct, CC 45 ct; Uien 1519 ct; Zilveruien 5760 ct. AARDAPPELEN Per kg: Eerstelingen bonken 15—21 ct, I 9—18 ct, II 9—10 et, kriel 68 ct; Doré I 1115 ct, II 910 ct; Bintje I 14 ct, Eigen heimers I 12 ct. FRUIT Per stuk: Meloenen 75106 ct. Per doosje: Rode bessen II 31 37 ct; Aardbeien. Jucunda II 30 ct; Talisman H 40 ct; Fram bozen H 14—28 ct. Per kg: Aardbeien II 99106 ct; Rode bessen II 98110 ct; Pruimen: Laxton I 1,301,32, grof 1,42, afw. 7480 ct; Oran je-pruimen fijn 3069 ct, val 68 69 ct. Appelen: Yellow Trans parant I m. 60-70 7071 ct, 55-60 60—62 ct, II m. 65-75 72 ct, 55-65 67—68 ct, grof 58—66 ct, fijn 22 53 ct val 2245 ct; Close I 1,00—1,06, val 71 ct. naar Argentinië gereist en heeft de Argentijnse nationa liteit gekregen. Hij heeft ge ruime tijd als chemicus in een laboratorium van een buiten landse onderneming gewerkt, werd in 1957 ontslagen en be gon met de Hamburger, Tim merman. een eigen laborato rium. Het benodigde geld zou hij van zijn rijke vader hebben ontvangen. Mengele heeft geruime tijd in Bariloche gewerkt en is reeds maanden spoorloos. Ver moedelijk bevindt hij zich in Brazilië of Zwitserland. Het verzoek om uitlevering werd betrekkelijk kort geleden ge daan, en Mengele is waarschijn lijk reeds onmiddellijk nadat de arrestatie van Eichmann bekend werd, verdwenen. Naar verluidt had Mengele goede relaties op het Argentijnse ministerie van Volksgezond heid. Activiteit van de Etna neemt af Na een bijzonder heftige uit barsting is de Etna in de loop van maandagnacht weer enigs zins tot rust. gekomen. Zondagmiddag werd een acute alarmtoestand afgekondigd, na een ontploffing die tot op 100 km afstand werd gehoord en tot op 25 kilometer as deed neerda len. Een onheilspellende, padde- stoelvormige rookwolk bereikte een hoogte van 10.000 meter, uit de krater werden brokken gloeiend lava geworpen die op de hellingen van de 3263 meter hoge berg talrijke brandjes ver oorzaakten. Duizenden bewo ners van dorpen aan de voet van Europa's onrustigste vulkaan vluchtten na de eerste uitbar sting naar Catania. Zij mogen thans naar hun woonsteden te rugkeren, maar voor alle zeker heid, mocht opnieuw een spoe dige evacuatie gewenst zijn, blij ven carabinieri in de dorpen ge. i legerd. Onder voorzitterschap van burgemeester A .L. S. Lockefeer kwam de raad in vergadering bijeen. De heer Martens was we gens ziekte verhinderd. De agen da werd vlot afgewerkt doch bij de rondvraag hadden verschil lende raadsleden kritiek op de dienstregelingen der Z. V. T. M. Een voorstel tot aankoop van een woonhuisje werd goedge keurd doch de heer Van Arent- hals vroeg, nu deze woning on bewoonbaar is, zolang zij nog niet afgebroken is, er een tijde lijke andere bestemming aan kon worden gegeven. De voor zitter bracht naar voren dat het tijdelijk wordt gebruikt als op slagplaats. De gemeentelijke weegbrug aan de Stationsweg werd onder dezelfde voorwaarden wederom verhuurd aan de tegenwoordige pachter. Goedgekeurd werd een voor stel tot het garanderen van rente en aflossing voor particu liere woningbouw. Met algemene stemmen be sloot de raad tot het aankopen van grond in het Kaolstraatje ten behoeve van de riolering. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming verleende de raad zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. tot het toekennen van vergoeding voor bijzondere scholen. Een tweetal wijzigingen van de gemeentebegroting in ver band met de te leggen riolering in het Koolstraatje werd aange nomen. Van de winkeliers in de Klei ne Bagynestraat was er een schrijven ontvangen waarin werd medegedeeld dat zij veel schade ondervinden van het een- richtings-verkeer, dat kort gele den voor deze straat werd vast gesteld. De heer Van der Walle vroeg of deze verkeersbeperking ten behoeve van de handeldrijvende middenstand kon worden inge. trokken. De voorzitter antwoordde dat hij zich de bezwaren van de winkelstand wel kon indenken, maar de straten in Hulst zijn zó smal dat men noodgedwongen wel een verkeersbeperking moest invoeren. Ook was er een schrijven ge komen van de Ned. Heidemaat schappij voor 't maken van plan nen voor een kinderspeeltuin in de Trumanlaan. Als deze plan nen klaar zijn zullen de raads leden deze kunnen beoordelen. Bij de rondvraag bracht de heer Van der Walle naar voren dat bij het ontwerpen van de nieuwe dienstregeling der Z. V. T. M. geen rekening is gehouden met het streekbelang. Diverse diensten naar Perkpolderhaven zijn vervallen, twee diensten in de voormiddag en één des avonds. Het streekbelang komt hierdoor in 't gedrang. Als men naar „Holland" moet voor een vergadering of een zakenreis, moet men zorgen dat men des avonds te 8.45 uur met de boot te Perkpolderhaven is, daar dit de laatste verbinding is. Als men van een latere veerdienst gebruik wil maken is men aan gewezen op de welwillendheid van autobezitters, want een bus dienst ontbreekt. Ook de bus diensten des middags vormen' een handicap. Als men b.v. in Middelburg een vergadering moet bijwonen, heeft men wel een sneltrein in Kruiningen doch op deze twee treinen zijn even min busverbindingen. Men moet anderhalf uur vroeger weg uit Hulst en via Graauw enz. reizen om de aansluiting te halen. Gezien het streekbelang dienst de Z.V.T.M. hier toch re kening mede te houden vooral voor de bewoners boven Hulst. Ook wethouder Brand oefende critiek op de nieuwe dienstrege- ing. Op voorstel van de heer Stol- te besloot de raad een en ander te renvoyeren naar het college van B. en W. om in deze overleg te plegen met de Streek-ontwik- kelingscommissie. Verder stelde de heer Stol te enige vragen over het geven van zwemonderricht aan volwassenen en het leren zwemmen in school verband en de tarieven er voor. De voorzitter zeide dat het zwembad phs in exploitatie is en er natuurlijk nog gebreken aan zijn, maar voor bet volgend sei zoen kan. hierin wijzigingen wor den aangebracht. De heer Willemstein verzocht B. en W. nogmaals pogingen aan te wenden om op Nieuw Hulst een openbare telefooncel te krijgen, daar hieraan behoefte bestaat. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergade ring. GEREF. GEMEENTE (Syn.) WOENSDAG 20 JULI. Axel: 7.30 uur Ds. F. Honkoop, van Goes. DONDERDAG 21 JULI. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan) Terneuzen: 3 uur Ds. H. Rijk- sen, van Gouda. (Huwelijks bevestiging). 7.30 uur Ds. H. Rijksen. 10) Nadruk verboden. HOOFDSTUK III. Georg Lüdecke ontmoet in een smokkelaarslokaal een twijfelachtig heerschap. Georg Lüdecke, een blonde, breedgeschouderde, forse man in het einde der dertiger jaren, zat in het directiekantoor van zijn machinefabriek te Charlot- tenburg in West-Berlijn. Hij had het bedrijf pas na de oorlog overgenomen, nadat zijn vader was gestorven. Vroeger had Lüdecke als ingenieur research- werk verricht voor de lucht vaart en was ook een tijdlang werkzaam geweest op de proef- banen voor raketkanonnen in Peenemünde. Aan een van zijn uitvindingen was toen patent verleend. Tegenwoordig fabri ceerde hij in de fabriek van zijn vader machine-onderdelen en motoren. Alleen in zijn vrije uren, helemaal voor eigen reke ning, werkte hij aan plannen voor nieuwe straalvliegtuigen. De hoop, deze zelf nog eens in zijn fabriek te kunen bouwen en er mee te vliegen, had hij opge geven. Vaker dan eens had hij al aanbiedingen gekregen, om de plannen aan de Russen te ver kopen. Maar daar liet hij zich niet toe overhalen. Deze morgen het was een stralende, heldere herfstdag zat Georg Lüdecke achter zijn schrijftafel en tekende o.p een blad papier. Het was echter geen constructietekening die hij maakte. Er stonden sterretjes, kringetjes en poppetjes op het papier en Lüdecke voegde er dromerig nog enkele aan toe. Er was geen twijfel aan, de fa brikant Georg Lüdecke zat te dromen. To-en hij vanmorgen naar kan toor reed had het mooie weer hem onrustig gemaakt. Daar zat je nu. dacht Georg Lüdecke, in plaats van naar -buiten te rijden en in de zon bij het water te zitten. Lüdecke wierp zijn pot lood neer, stond mismoedig op en liep als een gekooid dier in zijn kantoor op en neer, steeds het patroon van het grote vloer kleed volgend. Wat heb ik eigen lijk aan dit alles, dacht hij pein zend. De fabriek, het werk, een mooi kantoor hier, en ginds aan de Heerstrasse een nog mooiere woning, waarin niemand anders woont dan ik. Ik heb mijn be komst van dat ongetrouwde leven. Moedeloos wierp- hij zich in een der met groene stof overtrok ken mooie fauteuils en trok met een voet een klein kastje op wieletjes naar zich toe. Hij maakte het open en nam er een fles whisky uit, schonk een glas vol en dronk het in één teug uit. Zonder water. Toen staarde hij naar een foto, die in een smal zilveren lijstje aan de muur hing;Hét 'Was het geücht van een vrouw, teer en fijn van trek ken. Onder dichte, zwarte haren ■.veilde zich het hoge voorhoofd. Grote, donkere ogen, een kleine neus die, evenals de buigzame lippen, een verborgen sensuali teit verried en aan het hele ge zicht iets verholen hartstochte lijks verleenden. Dit portret stelde Eva Ramdohr, de ver loofde van Lüdecke voor, in de rol van Shakespeare's Julia. Eva was toneelspeelster, ginds in het Duitse theater in de oos telijke sector. Georg Lüdecke was zo verzonken in zijn verlan gende beschouwing, dat hij niet had horen kloppen en pas over eind kwam, toen de deur open ging. Juffrouw Maas, zijn secre taresse, kwam binnen en kon digde juffrouw Ramdohr aan. Lüdecke sprong op. Eva stond al in de kamer, en de secreta resse ging zachtjes weg, de deur achter zich sluitend. „Eva," riep Lüdecke verheugd uit, „ik zat juist aan je te den ken en te dromen dat ik met je naar buiten zou rijden. Fijn, dat je er bent." Hij omhelsde haar hartelijk en kuste haar ieder woord van de mond weg. Eindelijk slaagde zij er in zich tuiten adem uit zijn ..egroeting te bevrijden. „Laat me nu eerst even op adem komen," zei zij stralend. „Och, dat kun je buiten im mers doen. Waar wil je heen? Naar de Wannsee, naar Kla- dov? Haast je, toe zeg wat! Je hoeft je mantel niet uit te trek ken." „Kalm, kalm, niet zo wild, mijn beste riddertje Georg," onder brak Eva Ramdohr haar ver loofde. Ik kan niet eens lang hier blijven." „Prachtig, ga je gang maar", zei Lüdecke bijna boos. „Kom je me eindelijk weer eens opzoe ken, maar alleen om me te ver tellen, dat je geen tijd hebt. Als je dan niet mee naar buiten kunt, dan gaan we naar mijn moeder om te eten en daarna bij mij thuis koffiedrinken." „Ook dat niet, lieveling. Het spijt me heel erg. Om twee uur heb ik repetitie." „Maar 't is nu pas half twaalf." „En toch kan 't niet. Heus niet. Ik moet bovendien over iets heel ernstigs met je praten." Teleurgesteld het Lüdecke haar los. „O, goed dan. Trek je mantel dan maar uit en ga zitten." Hij hielp haar uit haar -bontjas en wierp die achteloos op zijn stoel. Eva ging in de fauteuil zitten, waarin haar verloofde pas nog gezeten had. Lüdecke bood haar een sigaret aan en gaf haar vuur. „Vertel nu maar op, Eva, wat is er aan de hand?" vroeg Lü decke ongeduldig. „Iets heel ergs, Georg. Ik durf het je haast niet te zeggen." „In 's hemelsnaam, Eva, wat is er dan gebeurd?" Eva Ramdohr trok een bloem uit de vaas met asters, die op het kleine tafeltje stond en be gon er nerveus aan te plukken. „Vooruit Eva," drong Lüdec ke aan, „zeg toch, wat er is?" „Je moet je voor alles kalm houden, liefste. Hel heeft geen zin, als wij ons opwinden. Wij kunnen er toch niets meer aan veranderen," zei EVa Ramdohr met haar warme, zangerige altstem. Toen, na een diepe zucht, zei ze snel: „Wij zullen el kaar voor lange tijd niet meer zien. Ik kan niet meer naar je toekomen." (Wordt vervlogd.) ALGEMENE BELANGEN GEMEENSCHAP SLUISKIL De opmerkingen van enige belanghebbenden, geuit in een ingezonden stukje in uw krant van vrijdag j.l., zijn mij uit het hart gegrepen. Indien men zijn oren goed te luisteren geeft dan geloof ik wel dat de ziekte van de patiënte goed te locali- seren is. Geen gebrek aan in zicht of dergelijke, maar 'n toch wel eens meer voorkomende kwaal, n.l. strubbelingen in het bestuur. Ik vind het echter van het bestuur niet verstandig dat, in dien gebleken is de strubbelin gen niet intern te kunnen op lossen. men niet haar leden vergadering raadpleegt, die mogelijk wel remedies tegen de kwaal aan de hand kan doen. Het zichzelf op non-activiteit stellen van de patiënte is een verkeerde remedie tegen de strubbelingen en het belangrijk werk dat de Belangen Gemeen schap te verrichten heeft, eist dat zij spoedig weer vitaal en energiek is. Zo nodig met een operatieve ingreep. EEN LID. ENGELS PERSCOMMENTAAR OP KONGO Verscheidene Engelse bladen wijzen België op de gevaren die erkenning van Katanga als een onafhankelijke staat met zich zou brengen. „Wanneer de afscheiding de finitief wordt zou dit betekenen dat alle hoop op Belgiseh-Kon golese economische samenwer king verloren is en dat België bereid is ter wille van koper- belangen dé voordelen van 75 jaar Afrikaanse ervaring af te schrijven," aldus „The Guar dian". „De rest van Kongo zou voor schier onoplosbare economische moeilijkheden komen te staan, en in geheel Afrika zullen rege ringen en politici België, en de andere koloniale machten, dit verraad jegens de jonge staat niet vergeven. Belgie's vrienden in Europa zullen haar hier zo krachtig mogelijk op moeten wijzen." „Zodra de troepen van de Verenigde Naties in staat zijn de orde te handhaven moet pre mier Loemoemba zich gereed maken om met Tsjombe te on. derhandelen over een federale opbouw van Kongo waarbij Ka- tanga - en mogelijk ook andere gebieden deel blijven uitma ken van Kongo, maar die mate van provinciaal zelfbestuur krij gen die zij reeds voor het ver trek van de Belgen eisten," aldus „The Guardian". De „Daily Herald" meent dit België in Kongo een gevaarlijk en dwaas politiek spel speelt.- „België steunt Tsjombe, de pre mier van de rijke provincie Ka. tanga, in zijn plannen om de republiek te doen uiteenvallen." „België moet zich niet in de binnenlandse geschillen van Kongo mengen. Dit kan slechts Chroesjtsjef's beschuldiging van agressie rechtvaardigen. Enge land, de Verenigde Staten en al haar bondgenoten moeten Bel gië tijdig waarschuwen, dat zij inmenging niet kunnen verdedi gen en verplicht zullen zijn dit in de Verenigde Naties te ver oordelen," aldus de „Daily He rald". Nasution kritiseert communistische partij De Indonesische minister van Defensie en Veiligheid, generaal Nasution, heeft scherpe kritiek geleverd op de communistische partij, omdat zij zich heeft ver zet tegen de regeringspolitiek van het afgelopen jaar, zo is maandag in Djakarta bekend gemaakt. In een rede tot Islamietische priesters in Atjeh verklaarde generaal Nasution, dat de meer derheid van het Indonesische volk, met uitzondering van een zwak percentage, de regerings politiek goedkeurt. „Dit percen tage omvat de opstandelingen op Celebes, Sumatra, de Moluk- ken en de Indonesische commu nistische partij". De verklaring van generaal Nasution was een antwoord op een publikatie van de commu nistische partij van de vorige week, waarin felle kritiek werd geoefend op de huidige rege ringspolitiek en waarin werd geopperd het kabinet te wijzi gen. Minimumprijzen voor bonen Gisteren trad voor bonen op de Nederlandse veilingen een minimumprijsregeling in wer king van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen. Voor princessebonen geldt een ophoudprijs van 25 cent per kg, evenals voor snijbonen. De ver goeding bij eventuele doordraai I is voor de kwaliteiten 1 van deze bonen 20 cent per kg. en voor kwaliteit 2 15 cent per kg. Ten behoeve van het minimumprijs fonds van het Centraal Bureau van veilingen zal dit seizoen op alle aangevoerde princessebom' een heffing van ƒ0,25 per 1' kg. worden ingehouden en op snijbonen van 0,30 per 100 kg- De afgelopen week is de aan voer van bonen op de Neder landse veilingen toegenomen. De binnenlandse markt kon groh' hoeveelheden gebruiken en prijs bleef vrij stabiel op O.sJ tot 1,per kg. voor de goed- kwaliteit. is passngit met nei Kop de S Slechts het Zaterdag Deens vliegtuig inzittenden hoogte van hagen in gestort, i piloot heeft deze ramp af kunnen Op deze binatie zien wrak van de ne nadat het droffe was ken en de ten van drie _-. zittende voetbalt de Olympische nemers Borge holm, Per Jensen en Karlsen (v er let breng fotoci we mat op getr port der 11 d B Pi A .l.n.t CHAUFFEUR A. ioliti< rijkspo g te R' ,oek De wonmg den de 27-jarige K. Zaterdagavo: zijn motor in van een ag kreeg. Hij mind lijk snelheid, agent op een meter was g"* zijn licht en Met een forse het vege lijf rer nog kans het noteren. al genat reed se s redd dodelijk De 59-jarige e van der Els uit zaterdagmiddag opslagterrein vai rues in de Poldi ringen een va. op het hoofd vrachtauto die rijden raakte schuurtje waara bevestigd was. X met het schu' het uiteinde raai chef op het hoe offer werd ernst gebi-acht naar ziekenhuis, wa overleden. boerderij Maandagnacht lijk door hooibi staan in een Hogedijk in St. Heerenveen. He bleek na korte t boerderij, waai Zergsma woont heel af. Er hebben zie lijke ongelukker ijzervreter Opsporingsarr de P. T. T. heb samenwerking tie te Haaksbei tiene zender opgespoord en men. Proces-verbaa maakt tegen de zetter J. M. W scholier M. J, Haaksbergen. arrestat vervalsin voor al De rijksrech last van de off: te Amsterdam, hoven, de pub Amstelveen a verband met d affaire ten bel gerijnse verze F.L.N. Z., een bek man, was in eerder aangel toen op vrije omdat niet ge hij iets met 1 van vals geld De justitie hee aangehouden aanwijzingen z persen van zij Amstelveen va tite" (persoon: laten vervaard van Algerijnen deelde mr. Bal redding drenkei De redding van station C de loop van gevaren om een sloepje boord, dat van naar niet is je werd troffen door de rand van zandbank nikoog en opvarenden vlucht gezocht huisje dat c staat. m vs Groninge Rottume aangek gisti tus Ro I

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2