Uit de Provincie in m van de angst Binne Nederland heeft 20.000 Italianen nodig Gemeenteraad van Schoondijke DE REGERINGS- MOEILIJKHEDEN IN ITALIË Perscommentaren op de Democratische partij conventie LANDBOUW HOGESCHOOL WAGENINGEN. Aan de Landbouw Hogeschool Je Wageningen zijn geslaagd voor het ingenieursexamen ak ker. on weidebouw de heren J. A. L. van iDixhoorn te Walsoor den en J. L. Hiel te Ossenisse. TERNEUZEN Bevorderingen U.T.S. voor Zeeuwsch-Vlaanderen Na gehouden overgangsexa mens aan de Uitgebreid Techni sche School voor Zeeuws-Vlaan- deren werden bevorderd van de schakelklas naar: le klas werktuigbouwkunde: ft A. Blaeke, Aardenburg: A. P. P de Coninck, Sluiskil; A. C. de Croock, Eede; W. J. I. Herman, Axel; W. A. Hommel, Zuiddor- pe; P. L. Jansen, Lamswaarde; S. A. Masclee, Retranehement; R. D. P. Rammeloo, Philippine; C. A. R. Sey, Axel; R. V. J. de Theije, Nieuw-Namen. le klas elektrotechniek: L, J. de Bil, Nieuwerkerk; A. A. Calbo, Terneuzen; J. L. van Driel, Terneuzen; J. P. Hol, Aar denburg; J. W. de Regt, Terneu zen; F. Th. W. do Rijk, Klooster- zande; H. Saaman, Lewedorp G. Tanis, Brouwershaven; A. R Versaevel, Oostburg; W. P. van Waterschoot, Kloosterzande. Van le klasse naar 2e klasse Werktuigbouwkunde E. J. J. Fijma, Sluiskil; J. A. M. Hermie, St Kruis; J. P. Geij- sen, Goes; L. M. Jansen, Hoek; A. Kiviet, Borssele; J. la Grand, Kloetinge; R. W. L. Lippens, Aardenburg; J. Philipsen, Sluis kil; B. W. de Reu, Schoondijke; M. M. Roth, Sluis; F. J. Ruben, Axel; E. R. J. Scherbeijn, Hoofd plaat; H. C. de Smit, Hoofd plaat; A. A. van de Velde, Hoek. Van le klasse naar 2e klasse: Ëlektro techniek A. E. de Koek, Koewacht; P. M. v. d. Bos, Axel; R. G. v. d. Bijl, Terneuzen; Th. V. Colsen, Sluis kil; A. P. S. v. d. Heijden, Axel; A. Ivens, Graauw; F. M. M. Lau- reijs; Westdorpe; P. van Mee- oen. Axel; F. Metselaer, Goes; 3. L. de Munck, Goes; H. de ■Smit. Hoofdplaat; J. H. P. Tijs- sen, Terneuzen; J. P. Vercoute- ren. Terneuzen. •i. Kiel werd clubkampioen van „Ontspanning Na In spanning" Voor de laatste ronde voor het .clubkampioenschap van de hen gelaars vereniging „O.N.I." meld den zich. 7<F leden, die hun geluk gingen beproeven aan de Rijks- waterleiding. Werd er aanvan kelijk vrij veel gevangen, de vis gat ei- spoedig de brui aan, zo- &H er frt totaal geen al te grote hoeveelheid werd meegenomen naar het clublokaal „La Belle Vue', waar de voorzitter, de heer C. v. d. Broek, de prijzen «itroikte en bekend maakte dat j "Kiel voor 1960 met 260 pun ten clubkampioen was gewor den, Be uitslag van de laatste ron- öe luidde als volgt: .1. J. Oftebek 138 pnt; 2. W. de Cutjper 127 pnt; 3. L. Dallinga 122 pnt; 1. A. Kouwijzer 120 pnt; 5. J van Drongelen 115 pnt; 6. 3. C. Kinkman 111 pnt; 7. F. 3feij, Sluiskil, 111 pnt; 8. C. Plad- det 108 pnt; 9. M. Verstraaten RJ pnt; 10. J. Allaart 77 pnt; 11. Molegraaf 73 pnt; 12. P. de Waal 72 pnt; 13. W. v. d. Hooft 71 pnt. li. C. v. d. Hooft 70 pnt; 15. H. Bakker 67 pnt; 16. D. Olle- bok 66 pnt; 17. J. Faas 62 pnt; IS. F. v. d. Peijl 61 pnt. Uitslag clubkampioenschap: 3. J. Kiel 260 pnt; 2. W. v. d. Hooft 249 pnt; 3. F. Meij 230 pnt. ■Jaarlijkse schoolsportdag Burgemeester mr H. Rijpstra opende op de velden aan het Westelijk Bolwerk de jaarlijkse Bcboolsportdag, die werd georga niseerd en geleid door de heren A- 3. Jansen en C. J. Udo, die er ieder jaar opnieuw niet voor te- Tligscnrikken dit evenement waaraan meestal rond de 500 leerlingen deelnemen, te organi- aereru Voor het A-diploma kwamen 14 leerlingen in aanmerking, voor het B-diploma 95, het C- ifiploma 212, het D-diploma 118 en voor het E-diploma 6 leerlin gen. De verdere uitslagen waren als volgt: Estafette: Jongens 1112 jaar: 1. Zuid- Jandschool 1.41.1; 2. School A 1AXJ5; 3. Hervormde school i i'? l- 4. R.K. Jongensschool I 1.46.9; 5. R.K. Jongensschool II 150.1. Meisjes 11—12 jaar: 1. R.K. Meisjesschool 1.43.4; 2. Zuid- landschool 1.43.6; 3. Hervormde school 1.44.3; 4. School A 1.45.1; 5. O. L. school Sluiskil 1.46.5. Jongens 1315 jaar: 1. School A 1.39.7; 2. R.K. school Philippi ne 1.41.5; 3. O. L. school Sluiskil L4T.2. Meisjes 1315 jaar: 1. R.K. school Philippine 1.40; 2. Zuid- laadschool 1.49.6. Kastie: Jongens: 1. O. L. school Hoek; Z R.K. school Philippine; 3. Ztüdlandschool; 4. O. L. school Sluiskil; 5. Hervormde school. Alteisjes: 1. R.K. school Philip pine; 2. R.K. Meisjesschool; 3. Hervormde school; 4. O. L. school A; 5. Zuidlandschool; 6. O.L. school Sluiskil. Machinefabriek „De Schroef" apende motorenshowroom. Vooral voor de schippers kan jbei zijn nut hebben te weten dat zs ftg hun doorvaart door Ter neuzen voor eventuele reparaties aan hun motoren terecht kunnen bij de Machinefabriek „De Schroef", Verl. van Steenbergen- laan 12. Even belangrijk is het te weten dat de heer H. Hoor- naert zich niet alleen toelegt op de reparaties en plaatsing van motoren, maar deze ook zelf kan leveren. Om daarop voortaan de speciale aandacht te vestigen, opende de heer H. Hoornaert een motorenshowroom op de hoek Herengracht tegenover de Axel- se brug. Dagelijks passeren tien tallen schepen de Oostelijke ka- naalarm en de schippers kunnen dus a.h.w. vanaf hun schip zien wat de heer Hoornaert hun te bieden heeft. Toen zaterdag voor het eerst de deur van deze showroom open ging, was er direct grote belang stelling. Hetgeen de heer Hoor naert als het belangrijkste achtte, was daar dan ook te vinden. Een massale Deutzmotor beheerst een groot deel van de ruimte, maar verder staan er ook kleine hulp motoren, luchtgekoelde Lister en Rustonmotoren, pompen, kra nen enz. geëtaleerd. Bovendien kunnen schippers daar niet alleen scheeps- en stationaire motoren kopen, maar ook kleinere onder delen. Zijn uitstekend geoutilleerde werkplaats en vakkundig perso neel kunnen deze motoren van zelfsprekend ook plaatsen. Voor een binnenschip, dat al heel wat meer technische apparatuur in zich bergt, is een machinefabriek van veel groter belang dan vroe ger, toen er nog zoveel met de hand moest worden verricht. Het lijkt ons van groot nut, dat de schippers weten dat zij in Terneuzen bij Machinefabriek „De Schroef" voor dit alles terecht kunnen. AXEL Tweede schoolreis „Prinses Marijkeschool". Thans was het de beurt van de leerlingen van de hoogste klassen der „Prinses Marijkeschool" om hun jaarlijks schoolreisje te ma ken en zij troffen het heel wat beter met het weer dan de leer lingen der laagste klassen, die reeds hun uitstapje hebben ge maakt. In de vroege ochtend vertrok ken de twee bussen om via het veer te Perkpolder rechtstreeks te rijden naar Zevenbergse Hoek alwaar een verversing werd ge nuttigd om daarna naar Den Haag te rijden, het doel van de schoolreis. Hier werd een bezoek gebracht aan „Madurodam" en vervolgens aan het panorama „Mesdag". Ook ditmaal was het program ma van deze dag zó opgesteld, dat zoveel mogelijk werd gepro fiteerd van hetgeen er op dit uit stapje te genieten valt en zo wees de klok voor velen te vroeg het uur aan dat weer verzamelen werd geblazen om in te stappen voor een rondrit in de stad, al waar gereden werd langs de re geringsgebouwen en het Vredes paleis, waarna gereden werd naar Scheveningen om aldaar de leerhngen een kijkje te geven op de boulevard en de Noordzee met het drukke strandleven. Na het verlaten van de boule vard ging het dwars door de be kende Westlandse warenhuizen naar Hoek van Holland', waar de leerlingen een indruk kregen van de ingang van de Nieuwe Waterweg naar Rotterdam. Tijdens de rit van Hoek van Holland naar Rotterdam kon men het drukke scheepvaartver keer op de Maas gadeslaan en zag men (aan de buitenkant) de geweldige ontwikkeling rond de Europoort. Weldra reden de bussen door de Maastunnel en was spoedig de grote verkeersweg bereikt. Nu ging het naar de speeltuin „Rozenoord" te Bergen op Zoom, alwaar naar hartelust werd ge speeld. Rond acht uur werd Axel weer bereikt en na een ererondje door enkele straten, werd het eind punt, de „Prinses Marijkeschool", bereikt. Vele ouders, broers en zusters, vriendjes en vriendinne tjes waren daar aanwezig om allen, die zo'n mooie schoolreis hadden gehad, te ver welkomen. NIEUWVLIET Schoolreis „Johan Willem Friso-school". De drie laagste klassen van de Openbare lagere „Johan Willem Friso-school" alhier hebben hun schoolreisje achter de rug. Des morgens om half negen waren de kinderen present voor een bus tocht naar Knocke. Hier was het vanzelfsprekend het strand an een bezoek aan de speeltuin die op het programma stonden. On der leiding van het onderwijzend personeel en enkele ouders van de schoolgaande kinderen hebben deze een genotvolle dag gehad. SAS VAN GENT. Veilig Verkeersdag. Morgen wordt alhier een Veilig Verkeersdag gehouden. De ge hele dag zal in het teken staan van de veiligheid op de weg. Het is vooral de jeugd aan wie in dit kader bijzondere aandacht wordt besteed. In het Olympia- theater zullen voor de lagere scholen gratis filmvoorstellingen worden gegeven. Voor de ouderen zal des avonds om 8 uur in de zaal van de Stijfselfabriek een programma-filmavond worden gehouden waarbij zowel films zullen worden vertoond op het gebied van de verkeersvoorüch- ting als culturele films. De toe gang is gratis. Ook, te Sas van Gent zal een mobiel teststation voor wegge bruikers ter beschikking zijn. In deze speciaal ingerichte test wagen wordt een complete appa ratuur voor oogonderzoek en reactievermogen voor wegge bruikers meegevoerd, terwijl des kundig personeel voor de bedie ning zorgt. ZAAMSLAG C. .1. >1. V.-buitenmiddag. Uit Driewegen, Hoek, Sas van Gent, Terneuzen en Zaamslag waren zaterdagmiddag leden van de bij de Ring „Jonge Kracht" aangesloten clubs op het gemeen, telijk sportterrein te Zaamslag samengekomen om hun jaarlijkse buitenmiddag te houden. In individuele spelen zoals bus- serrgooien, ringwerpen, hond en been balwerpen, en blinddoekspel bekampten ze elkaar, waarbij A. de Jonge, A. Pijpelink en P. van Es uit Terneuzen, Jac. Vergouwe en J. de Groote uit Hoek; J. de Kubber uit Driewegen en J. Ver- helst uit Zaamslag de prijzen in de wacht sleepten. Na deze spelen werd door de heer P. Kaijser uit Driewegen een verhaal verteld onder het motto: „Grijp". Een voetbalwedstrijd tussen vertegenwoordigers van de clubs bewesten en vertegenwoordigers van clubs beoosten het Kanaal Terneuzen—Gent, werd door laatstgenoemde met 82 gewon nen. De sluiting van deze geslaagde middag werd verzorgd door de Ringvoorzitter, de heer P. de Leeuw te Zaamslag. „De Volharding" verzorgde een concert te Clinge. Daartoe door het bestuur van de muziekvereniging te Clinge uitgenodigd, bracht „De Volhar ding" zaterdagavond een bezoek aan Clinge, alwaar van half acht tot negen uur op de kiosk een concert werd gegeven, dat door zeer velen werd bijgewoond. Blijkens het hartelijk applaus na elk nummer heeft de bevol king van .Clinge en vele muziek liefhebbers, bit omliggende ge meenten genoten van het con cert waarvan het programma met zorg was gekozen. Na afloop van het concert dank te de voorzitter van de muziek vereniging te Clinge het bestuur en werkende leden van „De Vol harding'' voor haar bereidheid om aldaar een concert te geven, want op het laatstgehouden con cours van de Bond van Muziek verenigingen in Zeeuws-Vlaande ren is wel gebleken dat dit corps een uitstekende naam heeft ver worven. De voorzitter van „De Volhar ding", de heer R. J. van de Veke antwoordde, dat het gezelschap gaarne de uitnodiging, om te Clinge een concert te verzorgen, had aangenomen. Hierna stelde „De Volharding" zich weder op en vergezeld door het bestuur van het plaatselijk muziekcorps, werd tot besluit nog een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Te half twaalf arriveerde men weder te Zaamslag. Herderlijke brief over de gebeurtenissen in Kongo. „De pijnlijke en tragische ge beurtenissen, die zich op dit ogenblik in Kongo afspelen, hebben terecht de algemene verontwaardiging opgewekt," aldus zegt de kardinaal-aarts bisschop van Mechelen, mon seigneur Van Roey, in een her derlijk schrijven, dat mede- ondertekend is door alle Bel gische bisschoppen en zondag in alle Katholieke kerken in het land is voorgelezen. De Belgische bevolking, aldus het schrijven, werd diep ge troffen door de gewelddaden, die weerloze landgenoten van wege de muitende soldaten hebben ondergaan. Tegenover de nood en ellende van de vluchtelingen groeide in ons land een prachtig gevoel van solidariteit en naastenliefde. Moge uw hartelijk en broeder lijk onthaal de vluchtelingen uit Kongo de afgrijseijke to nelen doen vergeten, die zij hebben bijgewoond, aldus het herderlijk schrijven. De kardinaal brengt dan hul de aan de moed en zelfopoffe ring van de Belgische soldaten, die zich inspannen om het le ven van de Europeanen te be schermen. „In deze angstige uren moeten wij er voor zorgen dat de gevoelens van de grote meerderheid der Afrikaanse bevolking niet te beoordelen naar de schanddaden van en kelen. Wachten wij er ons voor de Kongolezen, die bij ons verblijven, hiervoor aansprake lijk te stellen," aldus de kardi naal Van Roey. Als de Nederlandse autori teiten willen voorkomen dat er een aanzienlijke vertraging ontstaat in de economische ex pansie in Nederland, zullen zij ertoe moeten overgaan 20.000 Italiaanse arbeiders toe te la ten. Deze opvatting huldigt de Europese commissie van de E. E. G., zo verklaart dr. E. W. Meier, secretaris-adviseur van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging en het Katho liek Verbond van Werkgevers verenigingen in het jongste nummer van „De Katholieke Werkgever". Nederland heeft tot op heden volstaan met het openen van de mogelijkheid van toelating van 2.000 Italiaanse arbeiders, doch in tegenstelling tot Duits land dat actief bezig is een program voor werving van 100.000 Italianen uit te voeren is men in Nederland nog niet verder gekomen dan de voor bereiding. De Europese com missie in Brussel meent echter dat Nederland een 20.000 Ita lianen kan plaatsen. Zij ba seert zich o.a. op een tekort van ongeveer 5.000 arbeiders in de metaalindustrie, 2.000 in de bouwnijverheid, 2.000 in de tex tiel- en lederindustrie, 2.000 man administratief personee', en leerlingen, 1.000 voor de voe- dings- en genotmiddelensector. 1.000 voor de chemische indu strie en 1.000 in de overige be drijfstakken. Volgens de schat- De raad van de gemeente Schoondijke kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap von loco burgemeester Joh. de Feijter. Senator Kennedy. De democratische kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, Kennedy, heeft vrijdag in een toespraak te Los Angees gezegd dat hij als pre sident offers van het Ameri kaanse volk zal vragen om wat hij noemde, de fouten van pre sident Eisenhowers bestuur te herstellen. De Verenigde Staten hebben nu moed nodig in plaats van zelfvoldaanheid. Verder hebben de Verenigde Staten behoefte aan leiding en niet aan koop manschap. De Amerikanen kunnen al leen maar vertrouwen in de toekomst hebben als zij ver trouwen in zichzelf hebben. Goedgekeurd door Gedep. Sta ten werd het raadsbesluit d.d. 14 januari terugontvangen betref fende de verkoop van grond aart de heer G. de Dobbelaere voor de bouw van zijn motel in de Nijver heidsstraat. Een dankbetuiging van mevr. A. D. Rosevelt-van Lare aan het gemeentebestuur gericht voor de belangstelling en het medeleven betoond bij het overlijden van haar echtgenoot, werd voor ken nisgeving aangenomen. Het verzoek van de Kon. Ned. Militaire Bond „Pro Rege" om subsidie ten behoeve van de door haar geëxploiteerde militaire tehuizen werd ingewilligd, in dien zin, dat 1 cent per inwoner per jaar werd toegekend gedu rende de jarety 1961 tot en met 1965. Nadat de voorzitter een uitvoe rige toelichting" had gegeven over het ontwerp van de nieuwe ge meenschappelijke regeling tot centralisatie van het Bouw- en Woning- en Welstandstoezicht en van de Dienst van Gemeentewer ken in West Zeeuws-Vlaanderen, verklaarde de raad zich in prin cipe hiermee akkoord. De gemeenteopzichter, de heer Iz. van Overbeeke, verricht zijn werkzaamheden ten behoeve van de gemeenten Groede, Nieuwvliet en Schoondijke. Voor een juiste uitvoering van zijn werkzaamhe den heeft hij 'n eigen auto, waar voor hem sinds hij benoemd werd in 1954 een vergoeding is ver leend van 1100 per jaar. Dit bedrag is niet meer in overeen stemming met de huidige kosten, waarom dan ook een verhoging van deze vergoeding tot 1540 al leszins redelijk is. Zonder hoof delijke stemming stelde de raad nu ook deze verhoging der auto vergoeding vast, zulks ingaande 1 januari- 1960. Omdat de gemeente op korte termijn bepaalde uitgaven zal dien te doen en de aanwezige kasmiddelen niet toereikend zijn, stelden B. V/. voor, voor da door 9) KARL UNSELT (Nadruk verboden.) „Wij weten, dat neef Lüdecke een vriend van het Sovjetvolk is," vervolgde Koslob. „Maar dat doet er niet toe. Zal wel een best kameraad worden, als hij hier is. Krijgt alles wat hij nodig heeft. Neef heeft goede plannen voor raketkanonnen. Weten we. Hij is een prima fabrikant. Wij hebben goede fabrikanten nodig en uit vindingen." Na een korte aarzeling vroeg minister Lüdecke zonder aarze ling, want er was toch niets meer te verliezen: „Waarom wilt u Ramdohr la ten arresteren, generaal?" „Ik? Hoe komt u daar bij? Ik laat niemand arresteren. Zo dom ben ik niet." Langzaam draaide hij zich om en knikte in de rich ting van dr. Hager. „Misschien wil hij dat. Ik weet van niets." „Ik heb Ramdohr nodig, kame raad generaal. Zijn werk is be langrijk, buitengewoon belang rijk voor ons. „Even zien. Komt neef goed, dan Ramdohr niet arresteren. Op mijn woord, minister. Neef belangrijker dan Ramdohr, uit vindingen belangrijker dan neef èn Ramdohr. Begrijpt u, kame raad?" Hij lachte hem nog eens toe, keerde zich toen af en ging rechtstreeks naar dr. Hager, de man van het centrale bestuur, die ook het ministerie van Eco nomische Zaken controleerde. Uitgeput, leunde Lüdecke tegen de muur. Hij voelde zich alles behalve op zijn gemak. Het zweet brak hem uit. Zijn knieën trilden. Ik mag hier in geen ge val blijven staan,- overwoog hij. Met onzekere stappen ging hij naar het buffet tqe. Ik ben ver kocht, dacht hij, tér wijl hij een sneetje toast met kaviaar nam. Per slot 'van rekening heeft de generaal evengoed over mijn ar restatie gesproken als over die van Ramdohr, ook al repte hij er niet van Hij wilde zich al ge laten aan een gevoel van zwak te overgeven, toen zijn blik die van dr. Hager ontmoette, die ineens aan de andere kant van het buffet stond. De pikzwarte ogen van Hager' flikkerden met fanatieke vurigheid. Maar Lü decke ontweek z'n spottende blik niet. Ineens glimlachte Hager, terwijl over zijn ziekelijk bleek gezicht een kwaadaardige trek gleed. Zachtjes, bijna onver- duur van 3 maanden een kasgeld- lening aan te gaan bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten, ten bedrage van ƒ.50.000, tegen eeti rente van 3 's-jaars. De raad ging hiermee akkoord. Ook werd z. h. st. besloten een vaste geldlening aan te gaan ten bedrage van 21.000 ter financie ring van de aanlegkosten en dë uitvoering'van het straatverlich- tingsplart. n De herziening van het uitbrei dingsplan en de herziening van het wederopbouwplan der ge meente Schoondijke werd door da raad vastgesteld overeenkomstig de reeds door haar voorlopig vastgestelde plannen. Aan de gemeente Schoondijke werden indertijd vier woning wetwoningen toegewezen. Aan gezien er nog geen enkele ge meente is geslaagd de hun toe gewezen woningwetwoningen ge. gund te krijgen, omdat dp aanbe stedingen veel te hoog uitvielen, heeft de' gemeente Schoondijke gemeend dat er betere kansen zouden liggen de plaatselijke aannemer Iz; de Bliek te vragen of hij bereid is deze vier wonin gen te bouwen, gelijk aan die welke hij reeds voor de gemeen te zette. Herhaalde besprekingen tussen B. en W. en de aannemer en averleg met de raad leidden er toe, dat B. en W. thans ter vergadering de raad kon verzoe ken verdere stappen te onder nemen, die naar de bouw van deze vier voor de gemeente zo hoogst nodige woningen kunnen leiden. De raad. besloot, aan de hand van de door de aannemer ge noemde prijs, te trachten machti ging te verkrijgen tot onderhand se gunning. Op deze prijs, bij de raad bekend, wenste de voorzit ter uit zakelijke overwegingen in deze openbare vergadering niet nader in gaan. Indien zulks het verkrijgen van toestemming tot gunning niet in de weg zal staan, in verband met de door het Rijk vast te stellen toelaatbare prijs, voelden B. en W. er voor deze vier woningen in twee blokjes van twee te laten bouwen aan de Nijverheidsstraat. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Jaanbaar fluisterde hij Lüdecke toe: „Vertrouw u maar niet teveel op de generaal, meneer de mi nister." Nu had Lüdecke zekerheid: er was geen ontkomen meer aan. De afgrond opende zich voor hem. Hager echter wendde zich jnder groet of woord van hem af en liep de zaal in.... De melodie van een Russisch volkslied weerklonk. Een zwaar moedig mineur, vervuld van duistere verlangens, hoefgetrap pel en het gerinkel der troika's in de eindeloze wijdte van de steppeWoestWild steeds wilder klonk de melodie., tomeloos als een troep wolven, joegen de klanken achter elkaar aan. De mensen gingen achteruit en vormden een kring. In het mid den daarvan hurkte generaal Koslov, met de handen op zijn heupen gesteund. Op het ritme van de muziek begon hij zijn benen voor zich uit te zwaaien. Zijn gezicht gloeide en zijn kou de ogen schenen te branden Verbaasd stond Lüdecke naar dat gezicht te kijken, dat hem ineens volkomen vreemd voor kwam. Hij schrok er haast van en werd tegelijkertijd gefasci neerd door de bezetenheid, waar in de gewone maskerachtige star heid zich had opgelost. Rusland, dacht hij, het oosten, het werkelijke gezicht van de Aziatische steppen. Handen begonnen het felle rit me van de dansen te ondersteu nen door hun geklap en vuurden de generaal aan. In een razend tempo liet hij zijn gedrongen tingen van de commissie zou er in Duitsland plaats zijn voor 150 tot 200.000 Italiaanse arbei ders. Het grote probleem is even wel de aanpassing en beroeps opleiding der Italiaanse arbei ders. Met het oog hierop heeft de Europese commissie aan da ministerraad van de gemeen schap een aantal concrete maatregelen aan de hand ge daan. Men zal in Italië ten spoedigste met de beroepsop leiding moeten beginnen afge stemd op de in Duitsland en Nederland bestaande vacatures. Aan die beroepsopleiding zou den Nederlandse en Duitse in structeurs moeten meewerken. In de twee landen zouden dan de Italianen die thuis reeds hun basisopleiding hebben ge had, verder specialistisch moe ten worden geschoold. Het Europese sociale fonds zou hieraan .kunnen meewerken. Het is immers juist bedoeld om bij te dragen in de kosten van herscholing, verplaatsing en overschakeling van arbei ders. Exporttoeslag op boter verhoogd. Het Produktschap voor Zuivel heeft de toeslag op geëxporteer de boter verhoogd van 50 tot 65 cent per kg. Voor de export naar Engeiand heeft de verhoging te rugwerkende kracht tot 10 juli. vcor de andere landen gaat zij heden in. Binnen het E.E.G.-ge- bied geldt de toeslag alleen voor Italië. Nederlandse vrouw omgekomen in Duitsland Een Nederlandse vrouw die met de auto in Duitsland reis de is vrijdag omgekomen toen zij voor een aanrollende bus opzij wilde stappen en struikel de. De uit De Bilt afkomstige 54-jarige mevr. A. S.R. was getuige van het in brand vlie gen van een autobus op een helling bij Arlberg. Het was een autobus van een Belgische onderneming, die met 28 Amerikanen naar Tirol reed. Door onbekende oorzaak vloog de motor van de bus in brand op een berghelling. Alle passagiers banden uit de bus komen met medeneming van hun bagage. Plotseling echter begon de brandende bus van de helling te rollen naar het linkerweggedeelte waar mevr. S. die uit haar auto gestapt was stond. Zij wilde opzij gaan doch struikelde en viel. Het linkerachterwiel van de bus kwam over haar heen. Mevr. S. bezweek niet lang daarna in St. Anton am Arl berg aan de verwondingen. De bus brandde .geheel uit. De leider van de christen democratische fractie in de Italiaanse Kamer van Afge vaardigden, Luigi Gui, heeft vrijdagavond in de Kamer ver klaard, dat zijn partij meer pan ooit voorstandster is van een aanblijven van de regering- Tambroni. Hij zei dit, nadat een akkoord tussen christen-demo craten, liberalen en republikei nen om een „democratische" meerderheid te vormen ter on dersteuning van een nieuwe christen-democratische rege ring, op losse schroeven was komen te staan door de hou ding van de liberalen. Deze partij liet n.l. weten, dat zij ge kant was tegen de formatie van een kabinet door een „links georiënteerd" politicus, waarbij zij klaarblijkelijk Amintore Fanfani op het oog had. Deze ontwikkeling maakt overeen stemming met de sociaal-demo craten weer moeilijk, omdat deze juist voorstander zijn van een links georiënteerde politiek. Er zullen nu nieuwe onder handelingen nodig zijn om een opvolger voor Trambroni te vinden, die „neutraal" is. Waar nemers verwachten dat er nog verscheidene dagen zullen ver lopen, voordat men een oplos sing zal hebben gevonden. De Kamer komt dinsdag weer bijeen. NASUTION OVER CHINEZEN IN INDONESIË De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasution, heeft donderdag gezegd, dat de Indonesische regering het inci dent in Tjimahi, waarbij Indone sische militairen tijdens het uit oefenen van hun taak twee Chi nese vrouwen doodschoten, diep betreurt. Maar de generaal legde er de nadruk op,, dat het incident niet de regeringspolitiek jegens de Chinezen in Indonesië, in het bijzonder wat betreft het verbod tot handel drijven in dë buiten gebieden, zou wijzigen. Dit is vrijdag in Djakarta bekendge maakt. Minister Nasution, die een in spectiereis naar Atjeh maakt, zei op het vliegveld van Medan tegen journalisten, dat hij van mening was, dat het incident onder de huidige omstandigheden nor maal was. Hij hoopte, dat het de betrekkingen tussen Indonesië en de Chinese volksrepubliek niet ongunstig zou beïnvloeden. Na sution herhaalde, dat het verbod voor Chinese handelaars volko men een binnenlandse aangele genheid was en dat buitenstaan ders niet tussenbeide moeten ko men. De New Yorkse pers is het er over eens, dat de democratische partij door senator Lyndon Johnson als kandidaat voor het vice-presidentschap aan te wij zen naast senator Kennedy als kandidaat voor het president schap een combinatie heeft ge vormd, die een zeer ernstig ge vaar voor de republikeinse partij betekent bij de in novem ber te houden verkiezingen. Algemeen wordt hulde gebracht aan Kennedy, omdat deze door Johnson als kandidaat voor te drhgen zijn conservatieve te genstanders de wind uit de zei len heeft genomen. De New York Times is van oordeel dat de twee kandidaten een evenwicht vormen, door dat Kennedy de man is van de betrekkelijk liberale fractie in de democratische partij, terwijl Johnson de vertegenwoordiger is van de conservatieve vleugel lichaam rond zijn as draaien, sprong verend en licht als een gummibal omhoog en ving met elastische kniegewrichten de val van het zware lichaam weer ele gant op. De onderscheidingsteke nen rammelden als de bellen van een op hol geslagen paard. De muziek brak af. Even was het doodstil en men kon alleen in die stilte het gehijg horen van de opgewonden mensen. De ge neraal stond eenzaam tussen de muur van menselijke lichamen en glimlachte een vreemd, wee moedig lachje. Toen kwam de bijval als een hagelbui over hem heen. Hij keek een beetje verstoord om zich heen, maakte een lichte bui ging en wees het applaus toen met een handbeweging af, alsof het lawaai hem hinderde. Lang zaam zetten de trekken van zijn boers gezicht zich weer in het voorgeschreven masker. Toen Lüdecke het feest ver liet, stond dr Hager bij de deur en nam de generaal met gering schattende blikken op. Toen de minister een half uur later thuiskwam, draaide hij niet direct het licht aan, maar keek eerst voorzichtig spiedend van achter een gordijn naar buiten. In de nachtelijke, zuinig verlich te straat reed met gedimde lich ten een auto weg en aan de over kant, onder laaghangende tak ken van grote heesters, zag Lü decke duidelijk iemand staan. „Dacht ik 't niet", zei hij bij zichzelf en knikte verbitterd. Nu had ook hij zijn schaduw.... (Wordt vervolgd.) die op de zuidelijke staten, steunt. De New York Herald Tribune ziet in de keuze van Johnson een nieuw voorbeeld van de „helderziendheid" van Kennedy. Het blad wijst er ook op, dat Johnson met zijn 51 jaar en grote politieke ervaring een te genwicht vormt voor de jeugd van de 43-jarige Kennedy. Het blad spreekt de wens uit, dat ook de republikeinse partij de beste kandidaten aanwijst. De New York Telegram, een conservatief blad, toont zich ingenomen met de verkiezing van Johnson, hoewel het hem liever gezien had als kandidaat voor het presidentschap, naast Kennedy als kandidaat voor het vice-presidentschap. De Journal America spreekt van een „schitterende politieke coup" van Kennedy om John son naar voren te schuiven. Het blad acht de combinatie de sterkste die de democrati sche partij kon kiezen. De New York Post, die libe raal is, is het alleen, met Ken nedy's keuze van Johnson niet eens, omdat de senator uit Texas te conservatief zou zijn. Het blad vindt dat Johnson te gematigd is in zijn kritiek op het buitenlands beleid van Eisenhower en te veel geneigd tot politieke compromissen. Het blad spreekt van ten „capitula tie" van Kennedy voor de druk van de zuidelijke demo craten. Rede van Johnson. Senator Lyndon Johnson van Texas heeft vrijdag bij het aanvaarden van het kandidaat schap van de democratische partij voor het vice-president schap er op aangedrongen dat er een einde wordt gemaakt aan de regionale, religieuze en rasgeschillen. Hij deed dit op de laatste dag van de conventie van de democratische partij te Los Angeles. Senator Kennedy, die ais partijkandidaat voor het presi dentschap is aangewezen, noemda hij „een nieuwe j:er aan het leidersfirmament". Johnson, die leider van de democratische meerderheid in de senaat is, verklaarde dat onder het bewind van Eisen hower de democraten, die ooi in het Huis van Afgevaardigden de grootste fractie hebben, ge deeltelijk hadden meegeregeerd. „Thans weten echter alle Amerikanen dat er aan de ge deelde regering een einde moet komen en dat zal in januari gebeuren," aldus besloot John son zijn toespraak. IMJITSt VAKANTI VEBONGEL Twee Duitse vak die op de motor vai rugreden naar Solin dagmorgen onder i Nieuwerkerk veron de bestuurder de mi stuur verloor. I>e duopassagiere meisje, kwam mei legen een betonner i n werd levensge wond en is 's midaa lx- bestuurder liep sleutelbeen op. VOLKSWAGE VERONGE1 Zondagmiddag wagenbusje uit door een nog onbek op de rijksweg on sen tegen een lichtr De gevolgen van waren hoogst ernst IX? 76-jarige mev rik uit Geldermali slag gedood en de giers, onder wie zi Kinderen bevond, 1 gewond. Daar do de banken van elkaar waren ges< ten de slachtoffer: gezaagd. Zeven personen, bestuurder, de 40-, meulen uit Geldt met twee ziekenai ziekenhuis in Culei bracht. Zij bleken en hersensehuddii ben opgelopen. bromfie VERONG1' In de nacht vai zondag omstreeks de 19-jarige H. J boom uit Halstere laan aldaar zo oi zijn bromfiets koi dat hü zeer kort leed. Geneeskundi ke hulp waren di se. Het slachtoff huwd. ONGEI Op de rijksweg sterdam vlak vooi terdagmiddag on auto van de heer uit Amstelveen ve len over de kop heer Weverink li« schudding op, zij beide benen en 1 andere fracturen ge dochter bleek senschudding te slachtoffers zijn naar het Academ in Utrecht. Over de oorzaa! luk tast de polit duister. Vaststaa begon te slingerei lijk tengevolge band vóórdat sioeg. VECHTI In de nacht v£ zondag is de 26-j Nicuweroord doo om het leven gf café aan de Wil hij verschil van 45-jarige H. K. vv oordenwisselin; voortgezet waart tegenstander en kalmeerd ineens hem toestormde toebracht in de B. K. zakte i: naar het zieken worden gebrach na aankomst o\ ongehuwd en tabrieksarbeider warenfabriek. I later in de nach aangehouden. H vloed te zijn- v; en ontkende eei tor toe de heer oen neergestokt hij nog bij zich. JEUGDIGE ZE Zondagmiddag uur is op het bi te van Durgerd; o ngeslagen. De jongemannen, ter. Een van hei wal zwemmende ander, de 20-jar uit Eaarn, is dronken. HENGELAAR IDe 23-jarige J. Lautenbach gen in de Vesti nikendam verd Een 12-jarige genberg, vond toen hij een hen kant zal liggen, nam zag hij bi; het stoffelijk water. Het is rr man te water WETHOU1 IN VRIJHEI De heer G. in de gemee vrijdagmiddag steld, daar er t wezig werden nog langer in 1 aen. Zoals wij r< ben werd hij houden. Inmk rechtelijk ond inzake valshe waarvan wetl verdacht. AUTO In de nacht zondag kort m op de Vughte genfcosch een gehad die aan leven heeft g( werden min o: wond.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2