België verleend „technische steun aan Katanga Kongolese regering aan het wankelen AU LX )E SMIDT 1 Democratische partijconventie geëindigd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN - -y~ £T ,':ji v,-''- iPRPPn itstapjes Nogmeer V.N.-troepen naar Kongo Zestig jaar Ridder Militaire Willemsorde salons Robert" Villa^voor Koninklijk Gezin in Italië nadert voltooiing terdag 16 juli I960 I - •v:M ."ïls •v r* -/r I I fill I l'l.l I lihM I I I I I 1111111 Mil 111 ROZI.INENBROOD 1 :ring ia verpakte NGEN VEUZEN - Telef. 2926 g HllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllM Erankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 88150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2.— per week 48 ct Losse nrs 9 ct VRIJE Z MAANDAG 18 JULI 1960 16e Jaargang Nr 5036 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Adveitentieprijs per mm 15 ct; minimum ptt rhertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handd»* advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel race? 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 16 m. Be afscheiding van Katanga dreigt titans de jonge republiek Kongo in twee bijna gelijke delen te doen uitvallen. Mtnister-presi- rent Tsjombe van Katanga, die de onafhankelijkheid van zijn ge bied op een persconferentie in Elizabethstad een „afgedane zaak" noemde, kondigde zaterdagavond aan, dat „de leiders van de pro vincies Kasai en Kivoe met de regering van Lcemoemba hebben gebroken en trachten een federatie te vormen met het zelfstandige Katanga". In Brussel verklaarde minister-president Eijskens zaterdagavond na een speciale kabinetszitting tegenover journalisten, dat „een bijzondere boodschapper contact heeft opgenomen met minister president Tsjombe" nadat de Belgische regering „een belangrijke boodschap" van hem had ontvangen. De Belgische premier haastte zich te verzekeren, dat België zich niet in politieke zaken mengt. Tsjombe zelf bood zijn politieke tegenstanders, de Baloebakat, vier ministerszetels in de onafhan kelijke regering aan en vormde een Raad van State, waarin de tién voornaamste stamhoofden in Katanga zitting zn/.en hebben. Hoewel minister-president Eijskens alle vragen over een Belgisch Katanga ontweek, zeg de hij wel de door de Katangese regering geviaagde technische steun toe. „Katanga is van onze mede werking verzekerd, evenals alle andere gebieden in Kongo waar orde en veiligheid heersen", al dus Eijskens. Hcewel minimier-president Loe moemba vóór zijn veitrek naar Stanleystad herhaalde, dat de diplomatieke betrekkingen tus sen Kongo en België zijn verbro ken, heeft hij naar premier Eijskens mededeelde de hulp van de Belgische ambassadeur in Leopoidstad ingeroepen om hem militaire bescherming te verlenen bij zijn rondreizen. De Belgische premier zeide, at cie ambassadeur in Leopold- s'ad zal blijven en dat de Belgi sche regering de verbreking der betrekkingen niet als een „vol dongen feit" beschouwt. Op een persconferentie, waar op de Kongolese premier in Leo poidstad zijn eis herhaalde, dat ije Belgische troepen onmiddel lijk moeten worden teruggetrok ken, kondigde hij straffen aan voor de Kongolese muiters, die misdaden hebben bedreven tegen de Europeanen. „Wij betreuren deze misda den". aidus Loemoemba, die ver zekerde dat de Kongolezen het verdere verblijf van cie Europea nen in Kongo wensen. Be diplomatieke betrekkingen speelden het afgelopen weekein de ook nog een andere rol in de Kongolese kwestie. Be Befgische ambassadeur in Moskou werd zaterdag voor overleg naar Brussel ontboden ..als gevolg van het ontoelaatba re gebaar van de Russische am bassadeur in de Belgische hoofd stad jegens de minister van Bui tenlandse Zaken". „Iedereen weet wat dit in tie diplomatieke taal betekent", al dus verklaarde premier Eijskens in antwoord op vragen van jour nalisten. „Wij zijn een klein land, maar we hebben recht op eerbied, ze ker van landen die terecht ais agressors zijn bestempeld", zeide de Belgische minister-president die daarbij de wandaden van de Sowjet-Unie in Hongarije en Po len in herinnering nep. In Leopoidstad verzekerde de vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties, dr Ralph Bunch, dat de troepen van de Ver. Na ties „niet zijn gekomen om de Belgen te verjagen", maar om de blanken en de zwarte Vevol- king te beschermen. De Belgi sche troepen zijn dan ook overal in Kongo ingezet cm Europea nen die door Kongolese muiiers worden bedreigd. redden. ïn Leopoidstad zelf worden de Belgische parachutisten geleide lijk teruggetrokken naarmate hun taak wordt overgenomen door troepen uit Ghana en Tune sië. Ook uit het gebied van de be- neden-Kongo vertrekken de Bel gische troepen. Elders in Kongo houden zij echter nog een vijf- i ental belangrijke centra bezet en nog zaterdag werden Belgi sche commandotroepen ingezet om Cocquilstad te bezetten en de daar omsingelde Europese be volking te helpen evacueren. Inmiddels is in Leopoidstad medegedeeld, dat reeds binnen enkele dagen alle militairen van het ongeveer 5000 manschappen tellende V.N.-legioen in Kongo zullen zijn aangekomen. In Leopoidstad was de toe stand zaterdag en zondag al thans uiterlijk rustig. Op de ter rassen aan de brede Albert I-bou levard zaten weer Europeanen. De uittocht der Belgen gaat De 82-jarige hoer M. Cciien, wo nende in het bejaardentehuis aan de Twickelstraat in Den Haag. herdacht woensdag dat hij «0 jaar geleden werd be- no enul tot Ridder Militaire Wil lemsorde der vierde klasse. De heer Cohen werd woensdag ochtend muzikaal gehuldigd niet een aubade door bet trom petterkorps van de cavalerie uit Amersfoort. Foto: De heer Cohen werd door de muzikanten ook op de schou ders genomen. echter door en elke dag komen ongeveer 3000 vluchtelingen uit Kongo in Brussel aan en de Bel gische regering heeft aangekon digd, dat het tempo nog zal wor den opgevoerd. In de Belgische hooldstad werd zaterdagmiddag een zwij gende betoging gehouden tegen do regerinspoiitiek in Kongo. Ongeveer 2000 mensen wan delden door de straten van Brussel met borden waarop slag zinnen stonden als: „Onze kinde ren verminkt en vermoord, onze vrouwen verkracht" en „Belgen, de eer van ons land staat op het spel". Op de Grote Markt werden redevoeringen gehouden, waarin handhaving van de Belgische troepen in Kongo en de onmid dellijke repatriëring van vrou wen en kinderen werd geëist. Van alle kanten is Kongo hulp aangeboden om het dreigende vc adsejtekort te bezweren. Amerikaanse legervliegtuigen voerden in Leopoidstad 140 ton meel aan en ook uit Denemarken en West-Duitsland werden toe zeggingen gedaan. Sinds vrijdag wordt van Drussel uit elke dag 50 ton voedsel per vliegtuig naar Kongo overgebracht. De Sowjet- Unie heeft toegezegd een lucht brug naar Leopoidstad te zullen organiseren voor het overbren gen van tienduizend ton voedsel. Inmiddels wordt Leopoidstad bedreigd met het uitvallen van de elektriciteit. BELGISCH VLIEGTUIG EN HELIKOPTER VERMIST Volgens een officiële medede ling uit Leopoidstad worden een (Adv.) kcïöoS"? M aportt coduf ttarif 16 brovwtrjjsfroaf 9 taxuzto individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zjjn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. Belgisch miiitair vliegtuig en een helikopter vermist van een vlucht naar het gebied van de beneden-Xongo. Aan boord van de helikopter bevindt zich de Belgische be stuursambtenaar Rijckmans, die de afgelopen week de leiding heeft gehad bij de evacuatie wan talrijke Europeanen uit het ge bied van Thysstad. Eerder was meegedeeld, dat met helikopters meer dan tach tig Europeanen, die door muiten de Kongolese troepen waren om singeld, in veiligheid konden worden gebracht. In de loop van de middag zijn vliegtuigen van de Belgische luchtmacht opgestegen om na sporingen te doen naar de ver miste toestellen. )Een van de toestellen werd hierbij bescho ten. De piloot werd licht ge wond. Naar verluidt is zondagavond de piloot van eon neergeschoten Belgische Harvard dood in het wrak van het toestel aangetrof fen. Op een plateau uitgehouwen in de rotsen met een riant uit zicht op de Tireense Zee wordt op liet ogenblik te Porto d'Er- cole, op 150 km van Rome. een villa gebouwd voor de Neder landse koninklijke familie. De foto toont het gebouwen complex, gezien vanaf de land zijde. Grootscheepse huldiging van Kennedy en Johnson De conventie van de Ameri kaanse democratische partij in Los Angeles is vrijdagavond geëindigd met een grootscheep se huldiging van de senatoren Kennedy en Jchnson, die ïesp. als kandidaten voor het presi dentschap en het vice-presi- dentscbap zijn aangewezen. Onder anderen zegden Adlai Stevenson, James Roosevelt de oudste zoon van wijlen pre- De ontzaglijke moeilijkheden in Kongo dreigen, volgens in Brus sel ontvangen berichten te worden vermeerderd met een kabinets crisis. Zondag heeft de minister van Economische Zaken, Yav, per brief zijn ontslag bij minister-president Loemoemba ingediend om dat hij het regeringsbeleid niet meer met zijn naasn wilde dekken. Yav, die de enige minister van de in Katanga overheersende Cona- kat-partij was, vertrok nog zondag met een aantal partijleden uit Kanter en Senaat naar Elizabethstad. De aankondiging van zijn ontslag werd onmiddellijk gevolgd door berichten over het ontslag van drie andere ministers, die echter niet officieel zijn bevestigd. Onder hen zou ook zijn de minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, wie de afgelopen dagen door zijn persoonlijke moed bij het ontzetten van Europeanen, die door Kon golese muiters werden bedreigd, tot in het Belgische parlement toe huide werd gebracht voor zijn houding. Bomboko deelde reeds de vo rige week aan de Belgische am bassadeur in Leopoidstad mee van verschillende (anonieme) landgenoten dreigbrieven te heb ben gekregen wegens zijn pro- Belgische houding. Zijn verhou ding tot Loemoemba is zó slecht, dat, naar zaterdag bekend werd, de Kongolese premier bij zijn vertrek van het vliegveld de schildwachten opdracht gaf „de auto van Bomboko niet door te i'aten". De twee andere Kamerleden, die hun ontslag volgens de cor respondent van de Belgische ra- Idio in Leopoidstad zouden indie- |nen, zijn de minister, die de Kon golese regering in Brussel zou vertegenwoordigen, Delvaux, en de minister voor V.N.-zaken, Jo seph Kanza. Reeds zaterdag werd uit de Kongolese hoofdstad een toene mende politieke spanning ge meld. De partij- en persoonlijke twisten tussen de Kongolese poli tici heeft geleid tot vrees voor hun persoonlijke veiligheid en verscheidene ministers zijn van de Afrikaanse wijken van de stad verhuisd naar de Europese wijk, waar zij zich beter be schermd voelen tegen acties van hun tegenstanders. Enkele mi nisters hebben na het voorval van de vorige week, waarbij mi nisteriële auto's door werkloze landgenoten werden belaagd, van auto's verwisseld. In plaats van in de Amerikaanse limousines, door de Belgische regering vóór de overdracht van de soevereini teit voor hen gekocht, rijden zij thans in kleinere en minder op vallende voertuigen. BOMBOKO WIL AFTREDEN NIET De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, heeft zondagavond in een radio boodschap gezegd, dat hij niet van plan is af te treden. HAMMARSKJOELD VER ZOEKT EUROPESE LAN DEN OM TROEPEN Hammarskjoeld heeft zondag drie Europese, een Aziatisch en een Latijns-Amerikaans land om troepen voor het V.N.-Iegcr in Kongo verzocht. In de bekendmaking heet het voorts, dat contingenten voor de strijdmacht van de Ver. Naties uit Tunesië, Ghana, Marokko en Ethiopië Kongo blijven binnen stromen. Uit gewoonlijk betrouwbare Westelijke bronnen is vernomen dat Ierland, Zweden, Zuid-Sla- vië, Birma en Haiti tot de landen behoren die zijn aangezocht voor troepenzendingen. Er is echter nog geen bevestiging, dat dit de landen zijn waarvan sprake is in dc- bekendmaking. POOLS WAPENSCHIP NAAR KONGO De Belgische regering heeft zondag de Verenigde Naties met klem verzocht een Pools vracht schip met wapens te beletten zijn lading naar Kongo te bren gen, aldus heeft een woordvoer der van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard. De woordvoerder zei op een bericht van radio Leopoidstad, dat het Poolse schip zijn lading brengt in het kader van het technische hulpprogram van de Ver. Naties, dat dit ongeloof waardig was. GENERAAL LANDOELA UIT KATANGA VERBANNEN Functionarissen van de veilig heidsdienst van Katanga hebben zondag de gevangenneming van generaal Landoela bekendge maakt, die acht dagen geleden door premier Loemoemba tot opperbevelhebber van de Kongo lese troepen is benoemd. De Katangese minister van Binnenlandse Zaken, Moenogno heeft generaal Landoela op een persconferentie in Elizabethstad getoond en gezegd, dat de gene raal onmiddellijk uit Katanga zou worden verbannen. De gene raal kreeg geen gelegenheid tot spreken en werd in een Ameri kaanse auto weggevoerd onder geleide van Belgische officieren en inheemse troepen. Vclgens functionarissen zou hij naar het vliegveld gebracht worden en met een toestel naar een plaats buiten Katanga gebracht wor den. Landoela heeft uit Jadotstad 'n telegram gezonden voor hulp van troepen der Ver. Naties om de orde in Katanga te herstellen. Minister Moemongo zei op de persconferentie dat bit verzoek misdadig was, omdat het in Ka- tanga rustig en ordelijk was. Hij zei overigens dat de generaal zich goed gedragen had door Europeanen te beschermen tij dens de ongeregeldheden in Jadotstad. Verenigde Staten over Chroesjtsjefs boodschap aan Kongo Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Chroesjtsjefs boodschap aan de Kongolese leiders „een nieuw voorbeeld van het huidige Sowj et-streven om de interna tionale atmosfeer te doen ont vlammen" genoemd. In een verklaring betreurde het depar tement de „ongematigde, mislei dende en onverantwoordelijke uitlatingen" van de Russische leider. Naar aanleiding van Chroes jtsjefs aanval op „het Weste lijke imperialisme in Kongo" verklaaiue woordvoerder Whi te, dat de V. S. juist hun best hebben gedaan om te helpen bij de handhaving van de on schendbaarheid en de stabili teit van de nieuwe republiek en dat zij hiermee voortgaan. White zei dat de Amerikaanse regering dankbaar is, dat de Verenigde Naties, „ondanks de vertragingstactiek van de Sow- jets", hebben ingegrepen en het verzoek om bijstand van Kon go hebben ingewilligd. PRESIDENT JOELOE over Kongolese republiek. Fulbert Joeloe, de president van de Kongolese republiek (voormalig Frans gebied), die enkele dagen geleden onalhanke- lijk werd, heeft vrijdagavond j.l. op een persconferentie te Braz zaville gesproken over het ge vaar, dat het internationale communisme vaste voet zou krij gen in het aangrenzende, door strijd verscheurde gebied van voormalig Belgisch Kongo. Hij verklaarde dat de doods klok voor zijn eigen jonge slaat zou worden geluid, indien dit zou geschieden. Joeloe wees op de nauwe banden, die tussen de aan weers zijden van de rivier de Kongo wonende Kongolezen testaan. „Ik sta in persoonlijk contact met de autoriteiten in Leopoid stad. Ik ben bereid mijn per soonlijke diensten aan te bieden om een einde aan de huidige strijd in Kongo te maken, doch alleen wanneer men mij hierom vraagt", aldus Joeloe. De president van de Kongo lese republiek (ex-Frans) deed een beroep op de Ver. Staten om hun inspanning ten behoeve van de jonge Afrikaanse staten te verdubbelen. „Dit is noodzakelijk, indien het Westen wil beletten, dat Afrika een prooi van het inter- sident Roosevelt en de se natoren Stuart Symington en Hubert Humphrey de twee kan didaten hun volledige steun toe. Ook oud-president Truman, die de conventie niet heeft bijge woond omdat hij de verkiezing van Kennedy een van tevoren geregelde zaak achtte, zond een boodschap, waarin hij de partij opriep „de rijen te slui ten en aan het werk te gaan" „geven meningsverschillen on der ons, welke deze ook mogen zijn, kunnen belangrijk genoeg zijn om aan onze eenheid af breuk te doen op een tijdstip dat de veiligheid en het behoud van ons land en de vrije wereld in gevaar verkeren," aldus Tru man. Hij onthield zich echter van woorden van lof voor Ken nedy en Johnson. Wordt de Cubaanse klacht bij de Veiligheidsraad ingetrokken? Naar van diplomatieke zijde te Washington verluidt, heeft Cuba besloten zijn klacht tegen de Verenigde Staten bij de Veilig heidsraad in te trekken. Op een bijeenkomst van de delegaties van de Latijns-Ameri kaanse staten bij de Ver. Naties die door de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Raul Rca werd bijgewoond, zou de Argentijnse vertegenwoordiger Amadeo minister Rca er van heb'cen overtuigd, dat Cuba in het belang van de solidariteit tussen dc Amerikaanse staten beter zijn klacht kan voorleggen aan de organisatie van Ameri kaanse staten (O.A.S.). Cuba zou hedenmiddag zijn besluit be kend. naken om de aanklacht bij de Veiligheidsraad in te trekken, kort voordat de raad de klacht in behandeling zou nemen. Intussen heeft de raad van de O.A.S. zich zaterdagochtend be zig gehouden met het verzoek van Peru om een spoedbijeen- komst van de ministers van Bui tenlandse Zaken der aangesloten landen te beleggen teneinde het Amerikaanse Cubaanse geschil te bespreken, mede met het oog op de Russische inmenging in de interne aangelegenheden van het Westelijk halfrond. Hedenmiddag zal de raad over het Peruaanse verzoek stem men. Samenzwering op Cuba. De Cubaanse politie heeft za terdag te Havanna bekendge maakt dat zij een groep, samen zweerders heeft opgerold. De groep had haar hoofdkwartier op 20 km afstand van Havanna. Bij de inval in het hoofdkwar tier kwam het tot een vuurge vecht waarbij één samenzweer der werd gedood en twee ge wond. Ook twee man van de po- iitie werden zwaar gewond. De politie nam zeventien men sen. onder wié vijf vrouwen, in hechtenis. nationale communisme wordt", aldus Joeloe. De president van de Kongo lese republiek (ex-Frans) uitte zijn ongenoegen over het feit, dat de Verenigde Naties Ghana en Guinea hadden verzocht troe pen naar de Kongo te zenden, terwijl zijn republiek was gene geerd, „omdat men beweert, dat wij rechtstreeks belang bij de gang van zaken in Kongo heb ben". Fulbert Joeloe eindigde met de uitspraak dat het internationale communisme spoedig grote druk op Kongo zou uitoefenen en dat het hieraan slechts weerstand zou kunnen bieden door op krachtige wijze aan zijn lidmaat schap van de Verenigde Naties vast te houden. Indonesiche piloot Maukar ter dood veroordeeld. Een krijgsraad in Djakarta heeft zaterdag de Indonesische luchtmachtpiloot Maukar ter dood veroordeeld. Deze 29-jari- ge officier had enkele maan den geleden de paleizen van president Soekarno in Djakarta en Bogor beschoten. Maukar werd beschuldigd van samenzwering tot ontvoering van president Soekarno, steun verlening aan de vijand, militai re opstand, desertie, het uitvoe ren van onwettige acties, het landen op een verboden plaats, deelneming aan een ondermij nende beweging en het toebren gen van letsel. Hij verklaarde voor de recht bank, dat hij lid was van de ge heime „Manguni-beweging", die van plan was de regering omver te werpen om president Soekar no ertoe te bewegen, vrede met de opstandelingen te sluiten. De beschieting van de paleizen van Scekarno op 9 maart had het sein voor de actie in Djakarta moeten zijn. Schadeloosstelling van Fransen Frankrijk en de Duitse bonds republiek hebben bekendgemaakt dat zij overeenstemming hebben bereikt over een nieuw plan tot schadeloosstelling ten bedrage van 470 miljoen nieuwe Franse franken aan Franse slachtoffers van Duitse concentratiekampen. Deze vergoeding is uitsluitend bedoeld voor Fransen die nog niet op grond van Franse of Duitse wetten schadevergoeding hebben ontvangen. Duitsland zal Frankrijk het bedrag in drie jaarlijkse termijnen betalen. Een Oceaandepressie verplaat ste zich zondag naar Schotland en vervolgens in de richting van de Noordzee. Een hierbij, beho rend front dat in het gehele land regen bracht, passeerde in de na middag en werd gevolgd door flinke opklaringen. De wind nam tot krachtig en langs de kust tij delijk tot hard. toe. Verder landinwaarts in Duits land en Oost-Frankrijk deed d'e invloed van het front zich nog niet gelden en werd met zuide lijke winden warme lucht aan gevoerd, waarin de middagtem- peraturen tot ruim 25 graden op liepen. Randstoringen van de bovenge noemde depressie zt'llen ook van daag nog vrij veel wind veroor zaken en aanleiding zijn tot het optreden van enkele buien. Er worden evenwel ook opklaringen verwacht. In de temperatuur komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 18 JULI V.m. 9.54 10.29 11.09 11.19 n.m. 10.18 10.53 11.33 11.43 ZON MAAN op onder op onder 18 4.41 20.50 1.09 16.11 19 4.42 20.49 1.41 17.09 20 4.43 20.48 2.18 18.0." 21 4.45 20.47 3.00 18.52 22 4.46 20.46 3.49 19.35

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1